19 'Negen miljard gulden extra bezuinigen' Bankpresident Duisenberg wil vermindering van staatsschuld r Radder Horecare opent nieuwe vestiging Vrije afschrijving op zeeschepen Campagne maakt van jongere kritische consument Samenwerking United Airlines en Lufthansa D66 vraagt naar groot verlies van banen «is» -4# il Industrie fors ingezakt Tweede trein ECT naar Venlo f Amev: loon naar I prestatie Unilever: uniek wasmiddel Fokker bouwt zonnepanelen Grote bedrijven Vietnam anders jBayer rekent op winstgroei Loonstijging CAO's is slechts 1,3 procent 'Grote beurs- fondsen keren te weinig uit' TLN: kosten CAO moeten omiaag Rotterdams Dagblad Zaterdag 19 maart 1994 Den Haag - De omzet van de Ne derlandse industrie is vorig jaar met 6 procent gedaald in vergelij- Idng met '92. In 1991 steeg de om zet nog; in 1992 bleef deze gelijk. De grootste dalingen deden zich voor in de chemische industrie (9 procent) en de voedings- en ge notmiddelenindustrie (5 procent). Er was een stijging voor de tex tielindustrie (1 procent) en de in strumenten- en optische indus trie (3 procent). In de delfstoffen winning daalde de omzet met 2 procent. Rotterdam - Vanaf volgende week rijdt er dagelijks in beide richtingen een tweede ECT-con- tainertrein tussen het Rotterdam se havengebied en de ECT-termi- nal in Venlo. De eerste rit zal maandag feestelijk worden inge luid door Venlo's burgemeester JA. van Graafeiland. De ene trein doet in Rotterdam de Home-ter minal aan de Eemhaven aan; de andere rijdt zesmaal per week di rect tussen de Delta-terminal op de Maasvlakte en Venlo. 1 Utrecht - Verzekeringsmaat- I schappij Amev werkt aan een p plan waarbij de beloning van de 12500 werknemers van de binnen- I dienst voor een deel afhangt van |de geleverde prestaties. Op dit 1 moment krijgen alle werknemers I bovenop hun salaris een winstde- iling. Afhankelijk van het resul- itaat kan deze oplopen tot 18 pro- 1 cent bovenop het jaarsalaris. In 1 plaats van deze winstdeling zou- iden alle personeelsleden in het I vervolg 7 procent meer vast sala- I ns krijgen. Het deel dat overblijft, I wü het bedrijf aanwenden als gra- I üficatie, die deels afhangt van de winst van Amev Nederland. Vlaardingen - De wasmiddeïen- takvan Unilever in Europa (Lever Europa) heeft de afgelopen drie jaar ruim ƒ300 miljoen gemves- teerd in een nieuw waspoeder en [de produktie daarvan. Het y i waspoeder is veel minder milieu belastend, zowel bij de produktie t als bij het wassen. Op het wasmid del zijn 35 patenten verleend. De Nederlandse consument zal als 1 eerste in Europa kennis kunnen maken met het nieuwe produkt. p Het is begin april in de winkels te koop. Voor introductie en recla mecampagnes heeft Lever Euro pa een half miljard gulden uitge trokken. Leiden - Fokker Space Sys tems heeft van het Franse con cern Matra Marconi Space op dracht gekregen de zonnepane len te ontwerpen voor de nieuws te satelliet voor het Telecom-2 programma- De panelen moeten volgend jaar worden afgeleverd. Met de order is ongeveer 10 mil joen gemoeid. De ruimtevaart-di visie van Fokker maakte al eerder vijf zonnepanelen voor Matra, i Hanoi - De "Vietnamese regering zal grote bedrijven in groepen sa menbrengen en de directies zelf 1 beslissingen laten nemen om de produktie efficiënter te maken, f De grote invloed van de ministe ries zal worden afgebouwd. Pre- I mier Vo Van Kiet zal de managers zelf aanwijzen. In juni treedt de verzelfstandiging als proef in werking in Ho Chi Minh Stad. Daarnaast wordt een economi sche ontwikkelmgszone inge steld die de hoofdstad Hanoi met de havens Haiphong en Hong Gai m het noorden verbindt. (averkusen - Voor het chemische foneem Bayer zal het dit jaar jveer beter gaan. Het concern re kent op een winstgroei van 15 tot p procent. Vier jaar lang was er een winstdaling. Nadat de eerste fine kwartalen van 1993 nog een dalende lijn vertoonden, kwam in (iet vierde kwartaal de omslag. De Mast vóór belastingen groeide in pat kwartaal tot 552 mihoen inark. Deze ontwikkeling heeft in de eerste twee maanden fan dit jaar voortgezet (een om zetgroei van ruim zes procent). Den Haag - Een nieuw kabinet moet zo'n negen miljard gulden extra bezuinigen. Lastenverlichtende maatregelen van vij ftien miljard guldenzijnprima, maar mogen het verderomlaag bren gen van de staatsschuld van de overheid niet in gevaar brengen. Deze oproep deed president dr. W.F. Duisenberg van De Neder- landsche Bank gisteren als kroonlid van de Sociaal-Economi sche Raad tijdens het debat over het zogeheten middellange ter mijnadvies. De uitgangspunten worden zowel door werkgeversor ganisaties, vakcentrales als de on afhankelijke kroonleden onder schreven. hoewel op verschillen de punten van uninamiteit geen sprake is. Het sociaal-economi sche advies heeft vooral ten doel de werkgelegenheid aan de on derkant van de arbeidsmarkt te bevorderen en het verschil tussen bruto- en nettolonen (de 'wig') te verkleinen. Ombuiging Duisenberg vond twee medestan ders voor zijn vrees dat het over heidstekort de komende vier jaar door de gefixeerdheid op lasten verlichting uit het oog wordt ver loren. Volgens hem zou door een extra ombuiging het Financie ringstekort in 1998 op 1,75 pro cent van het bbp moeten bedra gen. Werkgevers willen naast de vijf tien miljard gulden voor het op peppen van de economie daar naast nog vijf miljard extra bezui nigen om de staatsschuld terug te brengen tot 2,25 procent. Dat zit eveneens ruim onder de marge van drie procent die de Europese Unie aan het overheidstekort heeft gesteld. De vakbeweging vindt een extra inspanning niet nodig en vetrouwt op de positieve uitwerking van de middellange termijn-aanpak. Duisenberg betreurt deze hou ding. Hij spreekt ook tegen dat de zo gewenste groei van de werkge legenheid door meer bezuinigin gen in het geding zou komen. Het lager financieringstekort resul teert in lagere rentelasten, waar door op termijn meer ruimte is voor overheidsinvesteringen of Wim Duisenberg. FatoANP voor het betaalbaar houden van de AOW. De vakcentrale FNV was gisteren in het debat over het economi sche advies voor de komende ja ren de gebeten hond. Vooral VNO-voorzitter dr. A H G. Rin- nooy Kan en kroonlid prof.d- r. D.J. Wotfson kapittelden de grootste werknemersorganisatie m ons land. Eigen stokpaardjes en inkomen staan voorop bij de FNV en niet het scheppen van werk. zei de werkgeversvoorman die even eerder wel had betoogd dat recent afgesproken loonsver hogingen m caos's met gemid deld 0,1 procent alleszins binnen de perken blijven PvdA-econoom Wolfson schoot vooral op de Industriebond FNV en de AbvaKabo, die hun vakcen trale op het laatste moment had den teruggefloten. Vooral het bij voorbaat weggeven van de koppe ling voor minimumloon en uitke ringsgerechtigden en mogelijke bezuinigingen in de collectieve sector (ambtenaren, gezondheids zorg) gaat het te ver. „Het be schermen van de eigen achterban vinden ze belangrijker dan het scheppen van werkgelegenheid", zei hij over dit standpunt. FNV-voorzitter J. Stekelenburg zei liever tegen de stroom in te roeien dan grote groepen mensen aan hun lot over te laten. Hij wees erop dat met het ongeremd ver minderen van de collectieve las tendruk ook collectieve goederen, zoals fatsoenlijke uitkeringen, overboord worden gezet. Afbraak van de sociale voorzieningen is een brug te ver, vindt Stekelen burg, die stelde dat zeker politici zich zelden of nooit realiseren wat de keerzijde is van lagere collec tieve lasten. Den Haag - Investeringen in zeeschepen mogen vanaf 1 januari 1995 by wijze van proef voor de helft in één keer worden afgeschreven voor de belastin gen. Bij succes zal deze regeling worden voortgezet. De vrije afschrijving, waarmee in 1995 zestig miljoen gulden is gemoeid, komt in de plaats van de bestaan de zeescheepvaartaftrek- en premieregeling. Staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) kon digt dit aan in een reactie op een voorstel van de Tweede Kamer bij behandeling van de Wet Stimule ring zeescheepvaart. De vrije afschrijving is bedoeld om het 'uitvlaggen' van Nederlandse zeeschepen (het opzoeken van een milder belastingklimaat) af te remmen. De vrije afschrijving wordt beperkt tot de Financiële verplichtingen die opdrachtgevers (reders) in 1995 aangaan, dan wel de kosten die een scheepsbouwer maakt op de bouw van nieuwe schepen. Tn de perio de voorafgaande aan de ingebruikneming van het schip onder Nederlandse vlag, kan met meer vrij worden afgeschreven dan het bedrag dat al is aanbe taald. Het voorstel van bevat een anti-misbruikbepaling. De 'sale-and-Iease-back-constructie' waarbij een be staand schip in 1995 wordt verkocht aan een derde partij en vervolgens wordt teruggehuurd, zal geen belastingvoordeel opleveren. De koper zou immers aanspraak kunnen maken op de vrije afschrijving. Dat is echter niet de bedoeling. Met de zestig miljoen gulden die de regeling in 1995 kost. is de aanslag op de schatkist nog niet compleet. Ook in 1995 aangegane verplichtingen die pas m la tere jaren tot betalingen op schepen leiden, komen voor de afschry vingsfaciliteit in aanmerking. Den Haag - Gelukkig behoort hij tot een zeldzaam ras, het verve lende kereltje van de televisiere clame dat zich ter ondersteuning van het bankwezen hartstochte lijk verdiept in de wereld van obli gaties en wisselkoersen. Uit een onderzoek van de Consumenten bond blijkt dat de meeste jonge ren weinig kaas hebben gegeten van geldzaken. Hoewel de meeste jongeren tussen twaalf en zeven tien jaar beweien verstandig te kunnen omgaan met geld, komt een kwart van hen regelmatig geld tekort. Eén op de vijf jonge ren kent de Financiële handicap van 'een gat in de hand'. Onder deze omstandigheden vormen jongeren een ideale prooi voor het bedrijfsleven, meent de Consumentenbond. De bond is deze week een campagne gestart om het financieel bewustzijn van jongeren te wekken. Door middel van lesmateriaal voor het voortge zet onderwijs en een speciaal jon gerenmagazine wil de Consumen tenbond proberen scholieren, te overtuigen van de noodzaak van een verstandig beheer van geld. „Jongeren zijn ook consumen ten," verklaart Bernadette van Dijck de inspanning van de Con sumentenbond. „Het is belang rijk dat zij zich daar bewust van zijn. Ook voor later". Op de importantie van geld in de samenleving hoeft niemand jon geren te wijzen, zo bewijst een on derzoek onder ongeveer zeshon derd jongeren. Op vijf procent na lieten zij allemaal weten geld ta melijk tot zeer belangrijk te "vin den. Volgens elf procent van de ondervraagden is bet verdienen van geld zelfs het allerbelangrijk ste in het leven. Een aanzienlijke groep, één op de vijf jongeren, zegt ook tot alles bereid te zyn om aan geld te komen. Ter geruststel ling is er echter een meerderheid die geld beschouwt als een nuttig instrument om anderen te hel pen. In geldzaken zijn de jongeren echter nog weinig bedreven. Dat is volgens Bernadette van Dyck de belangrijkste conclusie van het onderzoek. „De groep heeft behoorlijk veel geld om uit te ge ven. Jongeren tussen twaalf en zeventien jaar kunnen een be drag besteden dat oploopt van honderdveertig gulden tot drie honderd gulden per maand. Het blijkt dat jongeren bij de beste ding van hun geld nauwelijks een afweging maken tussen de ver schillende mogelijkheden. Een kritische manier van denken ont breekt meestal. Als ze een keuze moeten maken, slaan ze er vaak maar een slag naar". Jongeren De aandacht van de Consumen tenbond richt zich daarby vooral op de keuze van jongeren voor een bank. De banken doen hun uiterste best om jongeren te win nen als klant, mede in de weten schap dat de jonge klanten later, als het grote geld binnenkomt, niet snel van bank zullen veran deren. Van een bewuste keuze voor een bank is in de praktyk nauwelijks sprake, zo stelt de Consumentenbond met leedwe zen vast. Van de ondervraagde jongeren liet een kwart weten voor een bank te kiezen op basis van het welkomstgeschenk. Voor rente op een rekening of andere hoofdzaken in het geldverkeer bleek amper belangstelling te be staan. In het magazine van de campag ne. met de nogal moralistische ti tel 'Krenten en Klatergoud', heeft de Consumentenbond de feiten over de verschillende jongerenre- kenmgen eens op een rijtje gezet. Zo biedt de Jongerenrekemng van de Rabobank de hougste ren te (vier procent), maar moeten cli ënten van deze bank voor een overschrijving wel portokosten betalen Daarby laat de Rabobank aan de balie slechts honderd gul den per keer los, waar de meeste andere banken er geen moeite mee hebben om het hele spaar geld mee te geven Door deze ver schillen te bestuderen, kunnen jongeren een verantwoorde keuze maken voor een bank. hoopt de Consumentenbond. Verzekeringen Niet alleen op het gebied van Fi nancieel beheer heeft de jeugd het nodige bij te spijkeren. Ook var. verzekeringen hebben jonge ren weinig verstand. Ruim veer tig procent van de ondervraagde jongeren, overigens allemaal kin deren van leden van de Consu mentenbond. weet bijvoorbeeld niet dat het bezit van een brom mer betekent dat er ook een WA- verzekering moet worden afgeslo ten. Dat zo'n verzekering niet veel waard is wanneer de eige naar zyn bromfiets heeft opge voerd. is ook al een geheim voor veel jongeren. De Consumentenbond verwacht met de nieuwe campagne aan de onwetendheid goeddeels een ein de te kunnen maken Voor het lesmateriaal voor de vakken eco nomie en verzorging beeft de bond inmiddels van circa 750 scholen een aanvraag binnen. Het speciale magazine over geldza ken wordt verspreid als bijlage van het jongerenblad Pauze, dat meer dan een half miljoen acho lic ren bereikt. Voor de kosten van de campagne heeft de Consumen tenbond - financieel uitermate verstandig - een subsidie ontvan gen van het ministerie van econo mische zaken. Den Haag - De lonen in de tot nu toe afgesloten CAO's zullen voor 1994 slechts met gemiddeld 1,3 procent stijgen. De inkomens in de CAO's die na het stichtingsakkoord tussen ka binet en sociale partners over loonmatiging uit november 1993 zyn afgesloten, zullen zelfs ge middeld met 0,1 proeent dalen. Dat heeft minister De Vries (So ciale Zaken) gisteren de Tweede Kamer meegedeeld. Er is volgens hem duidelijk sprake van een ma tiging van de lonen, waartoe het kabinet eerder opriep. Van de 51 onderzochte CAO's - goed voor 1,6 miljoen werknemers - blijken er 15 te zijn afgesloten waarin de lonen gelijk blijven of zelfs dalen Daarvan zijn er 2even die zijn tt gesloten na het stichtingen, koord van sociale partners en ka binet uit november 1993, waarm tot loonmatiging werd opgeroe pen. De lonen stijgen veel minder dan verwacht door lagere prijsompen- satie (van 1.1, naar 0,7 procent) en de recent afgesproken CAO's, waarin loonmatiging voorop staat. In de overeenkomst met het beroepsgoederenvervoer werden de lonen zelfs met 0.8 procent ver laagd, vooral veroorzaakt door de afschaffing van de nachttoeslag. De CAO voor het bakkersbedrijf spant de kroon met een styging van de lonen met 3 procent. Amsterdam - Grote beursfondsen keren veel te weinig uit aan hun aandeelhouders. McesPierson (ei gendom van ABN Amro) heelt be rekend dat de 29 meest actieve fondsen aan de Amsterdamse beurs (exclusief Koninklijke Olie) m de periode 1990-1992 een netto winst van ongeveer 36 miljard gulden behaalden. In contanten is daarvan slechts 29 procent aan de aandeelhouders uitgekeerd. De rest (26 miljard gulden of 71 procent) hebben de ondernemin gen binnen de eigen muren ge houden. Dat ligt in het buitenland wel an ders. In de Verenigde Staten werd in dezelfde periode 63,2 procent van de winst uitbetaald, in Enge land meer dan de helft en in Duitsland ook nog altijd 12 pro cent meer dan in Nederland. Dat ligt aan de belastingen. Van elke 100 gulden die een Duits bedrijf uitkeert, houdt de aandeelhouder netto 74 gulden over, de Ameri kaan 69, de Britse aandeelhouder 57 en zijn Nederlandse collega slechts 40. MeesPierson vindt dat de uitzon derlijk hoge belasting op winst en dividenden eens scherp onder de loupe moet worden bekeken. Drs. J. Kleiterp, bestuursvoorzitter van Nederlands enige 'merchant bank' (voor bedrijven en vermo gende particulieren), hamerde daar gisteren vlak vóór zijn af scheid nog eens stevig op. „Het uitkeren van winst wordt gezien ais een middel om ondernemin gen 'lean and mean' (by de les) te houden. Het Nederlandse belas tingstelsel bewerkstelligt echter het tegenovergestelde. Het spoort ondernemingen aan om de winst niet uit te keren," zei de bankier. Vroeger kon een onderneming slechts een emissie van aandelen doen tijdens conjuncturele hoog tijdagen. „Maar de belegger is zo professioneel geworden dat ze be reid zijn kapitaal te steken in on dernemingen die het tijdelijk wat minder voor de wind gaat. Zo heb ben de afgelopen maanden onder meer Fokker, Hoogovens, Akzo, KNP BT en Nediloyd met succes een beroep op de kapitaalmarkt gedaan." MeesPierson wist de nettowinst vorig jaar maar licht te verhogen, van 214 naar 223 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat - een betere graadmeter omdat fusie-en ande re perikelen niet meetellen - steeg vorig jaar echter liefst 45 procent, tot 211 mihoen gulden. Kleiterp wordt na zijn pensione ring voorzitter van het toezicht houdend orgaan van het ABP in Heerlen. Horecagroothandel Radder Horecare opende gisteren in Capef- le aan den IJssel een nieuwe vestiging. Nadat burgemeester J. Verbree samen met directeur A.C. Radderde officiële handeling had verricht, ging in het bedrijfspand aan de Admiraal Helfrichwegeen beurs en een 'open huis' van start. Met de verhuizing heeft de uit Schiedam afkomstige familie-on derneming (ongeveer dertig personeelsleden) haar vloeropper vlakte in één klap verdubbeld; van vier- naar achtduizend vier kante meter. Radder Horecare, dat aan de Pupillenstraat in Rot terdam-West ook een slijterij heeft, doet veel zaken met hore- cavestigingen en sportverenigingen in het Rijnmond-gebied. 'Vandaag besteld, morgen bezorgd' is een al jarenlang geldend motto bij het bedrijf, dat vooral drank en snoep, maar ook schoonmaakmiddelen levert. Verder verzorgt de groothandel biertapcursussen en wijnproe verijen; ze geeftookschoonmaakopleidingen voor bar- en kanti- nepersoneel. De geautomatiseerde administratie kan voor raadbeheer voorde klanten uitvoeren. Radder zegt eveneens goed op het milieu te letten, zoals onder meer blijkt uit de spe ciale 'suiker-stick': een zakje waarvoor vijftig procent minder papier nodig ÏS. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Bonn - Met een deze week tussen Duitsland en de Verenigde Staten overeengekomen nieuwe lucht vaartovereenkomst is de weg vry- gemaakt voor nauwe samenwer king tussen Lufthansa en United Airlines. De twee maatschappijen zullen volgens Lufthansa-topman Weber in de toekomst 'het groot ste en aantrekkelijkste lynenne ter wereld kunnen aanbieden'. Beide maatschappijen gaan vanaf 1 mei diensten combineren onder één vluchtnummer. Via deze 'co de sharing* en het bundelen van hun bonus-programma's voor vaak vliegende passagiers hopen zij meer klanten te trekken. De twee maatschappijen kwamen in oktober al tot een akkoord en volgden daarmee het voorbeeld van de allianties tussen de KLM en Northwest Airlines en die tus sen British Airways en USAir. De ze samenwerkingsverbanden gaan echter verder, omdat de Eu ropese maatschappy rn beide ge vallen een belang heeft van onge veer 20 procent in de Amerikaan se partner. Het Duits-Amerikaanse akkoord geldt voor vier jaar en vervangt een overeenkomst uit de jaren vijftig. Amsterdam - De Tweede-Kamer leden Versnel en Tommei van D66' hebben minister Alders (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) schriftelijke vragen gesteld over een dreigend verlies van byna duizend banen in Am sterdam cn Rotterdam. Dit verlies hangt samen met de fusie van de Bank Giro Centrale, Eurocard en Beanet in mei 1993 Het nieuw ontstane bedrijf wil al le activiteiten concentreren in een nieuw kantoor in Woerden Voor Amsterdam betekent dat een verlies van zeker 600 en voor Rotterdam van ruim 350 banen. Evenals het Amsterdamse college van b en w dat vorige week al deed, zeggen Tommei en Versnel het te betreuren dat juist banen voor relatief eenvoudig werk uit de twee grote steden verdwijnen. Volgens de D66'ers is het boven dien m strijd met het rijksbeleid dat er juist op is gericht werkgele genheid te scheppen m dat deei van de arbeidsmarkt waar de nood het hoogst is. Tommei en Versnel vrezen bo vendien voor een extra druk op de woningmarkt in het groene hart van de Randstad en voor een toe name van het woon-werkverkeer De Kamerleden dringen er by Al ders op aan te zoeken naar moge lijkheden om deze ontwikkeling, die volgens hen haaks staat op het milieubeleid, te keren. Zoetermeer - De kosten van de CAO voor het beroepsgoederen- vervoer (100 000 werknemers) moeten met 1 procent omlaag. Dat heeft de werkgeversorganisa tie Transport Logistiek Neder land (TLN) de Vervoerbonden FNV en CNV meegedt .1. Voor de TLN is het onaanvaardbaar dat de kosten van de CAO. waarover eind vorig jaar een principe-ak koord werd bereikt, hoger zyn dan de CAO die onlangs is afge sloten door de zuster-orgamsatie Koninklijk Nederlands Vervoer (10.000 werknemers). Volgens TLN liggen de basissalarissen m de andere CAO 3,17 procent lager Voor een bedrijf met 200 werkne mers is dit jaarlijks een verschil van 400.000 gulden gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1