VS 13 Politie volgt kleine criminelen die uit de gevangenis komen m ff i Si M Rotterdams Dagblad Spaland bouwt op de toekomst 'Moetje kijken wat een pracht-paleisje' 'êmm a lL feU 'Geen festiviteiten in de Korenbeurs' Architect maakt nieuw zwembadplan mm, Vreugde over Vlaardingse rolstoelen Cenfruiifii Groenoord Voor 'n warme opfrisserü r-n'^ <\e Als de benzine op is wordt een nog altijd auto- volgende auto gestolen D66-raadslid haakt af in de Hoek Overvaller uit winkel geslagen Autodief bekent 34 misdrijven Rijbewijs kwijt na aanrijding Politie zoekt getuigen overval Autodief na tip gearresteerd Woninginbraak Autokraken maart-1994,'. t *"*08* È8 Waterweg DoorSander Sonnemans Schiedam - De politie van Schiedam gaat kleine criminelen, die na een korte detentie weer op vrije voeten worden gesteld, nauwlettend in de gaten houden. Gebleken is dat sinds een aan taljunks, dat eind vorigjaar wegens kelderinbraken werd opge pakt en op het moment weer vrij rondloopt, het aantal autodief stallen meteen toeneemt. Een en ander heeft volgens Paul de Kruyf, hoofd functionele een heid van het rond en dumpen ze de auto veelal in een buurgemeente. Als ze on- politiedistriet' Schiedam, met elkaar te ma ken. Steeds vaker stelen verslaafden personenauto's om er zich mee te verplaatsen en er buitgemaakte goederen mee te vervoeren. Of om er snelkraken mee te plegen. Om te voorkomen dat ze in het ge stolen voertuig worden aangetrof fen, rijden ze er niet te lang in zijn bij autodieven. Die zijn ken nelijk het makkelijkst open te breken. Met tal van acties pro beert de politie het aantal auto diefstallen- en kraken terug te dringen. Eerder dit jaar konden Schiedammers hun auto voor een zacht prijsje laten graveren en werd op speciale actiedagen bij politiekramen op het Emmaplein en in Hof van Spaland voorlich ting gegeven over het beveiligen van auto's. Het 0 niet afsluiten of er waarde- derweg zonder benzine komen te staan, 'pakken' ze een andere au to. Dat wordt geconcludeerd naar aanleiding van het feit dat een be hoorlijk aantal auto's in de regio weer wordt teruggevonden. Op vallend is dat vooral Opeis geliefd volle spullen in achterlaten. Re gelmatig wordt daar in verschil lende stadsdelen door de politie op gecontroleerd. In voornoemde gevallen wordt een preventiefol der in de auto achtergelaten. Zie ook pagina 15 Verzorgingstehuis Spaland in Schiedam heeftgisterende bouw plannen gepresenteerd. Volgens het ontwerp van architect Jos van Rooden (tweede van rechts) komen er naast het 'klassieke' verzorgingstehuis een groot aantal appartementen, waarmee Spaland zich richt op te toekomst omdat steeds meer ouderen zelfstandig willen blijven wonen, aldus Spaland-directeur Dick Nels (tweede van links). Zie verder pagina 15. Foto Roei Dijkstra Maassluis - De omwonenden van de twee panden in de Veerstraat en het Zandpad, waarin de ge meente Maassluis asielzoekers wol huisvesten, zijn ontstemd over het aankoopbedrag van de twee woningen.Als ze eerder wa ren begonnen met de huisvesting van vluchtelingen, hadden ze nooit dergelijke kapitale panden hoeven aan te kopen," merkt een van de bewoners op. „Moet je kijken wat een 'pracht- paleisje," loert een ramen lappen de buurvrouw met jaloerse blik naar het kapitale pand aan de Zandstraat 2. „Dat pand staat er pas tien jaar. Ziet er nog geweldig mooi uit. Wat gaat daarmee ge beuren als er straks steeds wisse lende bewoners in komen te wo nen?" Ook de buurman in de Veerstraat kijkt hoofdschuddend naar huis nummer 19, de voormalige prak tijk van dokter Van Loon. „Bo venop het aankoopbedrag van 528.000 gulden komt vast en ze ker nog een paar ton aan verbou- wingskosten om het pand brand veilig te maken. Dan lijkt mij een leeg kantoorpand aan de rand van de haven een goedkopere oplos sing." Negentien asielzoekers worden begin april in het tien kamers tel lende pand aan de Veerstraat on dergebracht. Enkele weken later volgt de oplevering van Zandpad 2, dat door de Woning Stichting Maassluis (WTS) voor 330.000 gul den is aangeschaft. Hierin wor den tien vluchtelingen gehuis vest, bij voorkeur twee gezinnen. Volgens woorvoerder Hans Ploeg van de WTS hoeft slechts voor een klein bedrag te worden verbouwd aan beide woningen. Met de huur van de woningen kan de gemeen te Maassluis voor een deel vol doen aan de ministeriële taak om voor 1 mei dit jaar 174 asielzoe kers te huisvesten. Over de noodzaak van opvang van asielzoekers zijn de betrok ken Maassluizers het allemaal eens: „Ti jdens de Tweede Wereld oorlog zijn vele gevluchte Neder landers goed opgevangen door andere landen, dus moeten wij nu ook open staan voor de asielzoe kers. En dit is nu eenmaal een overheidsmaatregel, daar hebben we ons in Maassluis bij neer te" leggen." .v o j Wel wordt de wijze waarop de op vang verloopt ter discussie ge steld. Niet alleen zetten vele Maassluizers grote vraagtekens bij de aankoop van de twee kapi tale panden, ook wordt het stads bestuur verweten de omwonen den teveel in onzekerheid te laten over de toekomstige buren. „Ik kan me absoluut geen voorstel ling maken van wat komen gaat. We weten niet wie hier komen te wonen en hoe dat gaat uitpakken. Aan ons wordt immers niks ver teld of gevraagd," stelt een van de Zandpad-bewoners. Deze onzekerheid brengt angst met zich mee voor eventuele overlast en daling van de koop- waarde van de huizen. Twee ge zinnen in de Taanstraat, die recht op het pand aan de Zandstraat uitkijken, hebben enkele ge sprekken met verantwoordelijk wethouder L. Timmermans ge voerd om .aan ale onzekerheid een einde te maken. Hoewel voor een deel gerustgesteld, écht over tuigd zijn ze nog niet. „Ik geloof zeker dat de hulpverleners hun best zullen doen om de opvang in goede banen te leiden, maar zij zijn niet 24 uur per dag aanwezig. Aan de andere kant: in de Èin- steindreef schijnen ook al jaren asielzoekers te wonen en daar hebben we nooit iets van ge hoord." Op de Veerstraat 19 (het witte pand en het kapitale pand rechts daarvan) in Maassluis worden be gin april negentien asielzoekers gehuisvest. Foto Roei Dijkstra Den Haag/Schiedam - De voor malige Korenbeurs aan de Lan ge Haven in Schiedam is vol strekt ongeschikt voor het hou den van feesten en partijen. Dat stellen ongeveer vijftig omwo nenden, verenigd in het Actieco mité Korenbeurs. Het actiecomité is bij de Raad van State in Den Haag in beroep -.gegaan.tegen de-hinderwetver gunning, düe'dé provincie Zuid- Holiand heeft verleend aan de gemeente. Daarin wordt de ge meente toegestaan de Koren beurs voor maximaal tien dagen per jaar en maximaal twee aan eengesloten weken te gebrui ken voor festiviteiten. Volgens de bewoners is het gebouw on voldoende geïsoleerd, waardoor de omwonenden te veel geluids overlast hebben. De Korenbeurs heeft bovendien geen ventilatie, waardoor bij grote evenementen de deuren en ramen worden opengezet, wat de overlast ver groot. De bewoners stellen ver der dat er veel te weinig par keergelegenheid in de buurt van de Korenbeurs is. Het actiecomité is eerder tegen de verleende recreatievergun ning in beroep gegaan bij de Raad van State, die de vergun ning vernietigde omdat er spra ke is van een hinderwetvergun- ningpHchtige inrichting. Ook de verleende horeeavergunning is door de Raad van State voorlo pig geschorst, omdat de vergun ning in strijd is met het beleid van de gemeente dat er op ge richt is horeca uit de omgeving te weren. Bovendien oordeelde de Raad van State dat er onvol doende waarborgen in de ver gunning stonden om overlast te gen te gaan. En nu staan de omwonenden dan weer by de Raad van State voor de volgende beroepsproce dure tegen de hinderwetvergun ning. Zij vinden dat de vorige uitspraken van de Raad van Sta te duidelijk maken dat er geen grote festiviteiten in de Koren beurs mogen worden georgani seerd. Maar de gemeente ziet dat anders. Voor hen is de Ko renbeurs één van de topstukken van de in Schiedam gelegen mo numenten. Het gebouw is in 1792 gebouwd en wordt momen teel gebruikt door een tafelten nisvereniging en als kantoor ruimte van de stichting Thuis zorg. De gemeente vindt echter dat het monument een aantal keer per jaar voor grotere evene menten gebruikt moet kunnen worden. Tot 1992 heeft de ge meente diverse grote evene menten in de Korenbeurs geor ganiseerd, zoals kerst- en kunstmarkten, de gemeentelij ke niemvjaarsreceptie, het bok- bierfestival en het schippersbal na afloop van de gondelvaart in het kader van de Brandersfees ten. Met de huidige hinderwet vergunning is het niet langer mogelijk het schippersbal in de beurs te organiseren omdat er een verplichte sluitingstijd in de vergunning is opgenomen van 23.00 uur. Volgens de gemeente zijn de meeste activiteiten lokaal ge richt, en zullen er daarom wei nig parkeerproblemen ontstaan. De gemeente vindt niet dat er sprake is van een horecagele genheid als er een paar keer per jaar een evenement wordt ge houden. De Raad van State doet vrijdag 25 maart uitspraak. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Ben van Haren Romny - Een dag later dan ge pland arriveerden gistermiddag in het Oekraïense Romny de twee vrachtwagens, die woens dagavond met bijeen gezamelde hulpgoederen uit Vlaardingen waren vertrokken. Een zucht van verlichting slaakte Beja Kuiters; die als bijrijder in een van de wagens meereed, toen ze haar familieleden bij het zieken huis kon omhelzen. Als vertegenwoordiger van de stichting Spoetnik overhandig de de Vlaardingse een lading van tienduizend kdo. Voedselpak ketten en kleding uit Vlaardin gen hadden ze in dit na de ramp van Tyernobyl veel wezen tel lende gebied al eerder ontvan gen. Nu zagen ze ook nog huis-. raad,"rolstoelen, potten vitami nes, medicijnen en melkpoeder uitgeladen worden. Behalve particulieren hebben inmiddels ook organisaties, ook van buiten Vlaardingen, hun steun gegeven aan de door de fa milie Kiuiters geïnitieerde hulp actie. Het plaatselijk Rode Kruis heeft een hoeveelheid rolstoelen beschikbaar gesteld, de geza menlijke apothekers leverden vitamines en medicijnen en van fabrieken kwamen ook partijen vitamines en melkpoeder..Me- misa heeft inmiddels een recht streekse levering van een pak ket met dringend gewenste me dicijnen geregeld, In de vracht wagens gingen ook pakketten mee, die een Haagse school voor de stichting Spoetnik bijeen had vergaard, De reis naar Romny verliep niet geheel voorspoedig. Van de plan ning om in vier dagen door Duitsland, Polen en de Oekraïne te rijden kwam niets terecht. Tot de Pools/Oekraïense grens ging het nog wel, maar toen kwamen de problemen. Allereerst werden de twee in colonne rijdende vrachtauto's door een irritant lange grenscontrole een hele nacht opgehouden. Vervolgens zorgde mist op de weg tussen Kiev en Romny voor uren vertra ging. Gistermiddag werd toch het einddoel bereikt. Vol dankbaar heid nam het personeel van het ziekenhuis en het weeshuis in Romny de meeste goederen in ontvangst. Een ander deel van de lading, meest pakketten, ging naar de vele onvolledige gezin nen in de omtrek. Vlaardingen - De bouw van een nieuw zwembad tussen Vlaar dingse Vaart en Burgemeester Heusdenslaan is weer vertraagd. De architect heeft opdracht ge kregen een nieuw ontwerp te ma ken omdat Welstandscommissie en Stuurgroep Ruimtelijke Orde ning zijn plan hebben afgekeurd. „Onaanvaardbaar, gelet op vorm, maat en schaal van het gebouw, zowel in relatie tot zichzelf als in relatie met de omgeving," is de conclusie van deze deskundigen. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van het raadslid Leo ten Have. De PvdA'er heeft vorige maand naar de voortgang van enkele grote projecten geïnformeerd. Aan het eind van de raadsperiode wilde hij van het nog zittende college weten waarom er nog geen kne pen waren doorgehakt. Behalve op het punt van het zwembadplan ook ten aanzien van de woning bouw langs de Maassluissedijk (Slokker versus HW-plan Nieu we Tuinen), het PvdAfplan"voor de de PLN-woningen iri de West- wijk en het afgelopen zomer door vandalisme getroffen kinderdag verblijf Krentenmik. Sclaavenburg/Nieuwe Tuinen is volgens het collegf? een gecompli ceerde zaak, waarbij wordt ge zocht naar een compromis tussen beide plannen. Op korte termijn moet de Dienst Stadswerk een 'heldere analyse' maken en voor leggen aan het gemeentebestuur. In de Westwijk speelt een rol, dat Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen (SWV) als eigenaar van de 720 PLN-woningen de eindver antwoording draagt en zich nog geen mening heeft gevormd over het PvdA-plan. Aan het eind van het jaar wil SWV zelf met een pro gramma van eisen te komen. De andere voorstellen (bebouwen Erasmusplein en CION-veld) hangen volgens het college zo nauw samen met de totale nieuwe ontwikkeling van de Westwijk, dat bebouwing van afzonderlijke terreinen niet zomaar kan. Wel is naar aanleiding van een brief van de bewonersvereniging inmid dels aan de Dienst Stadswerk ge vraagd de planontwikkeling te bespoedigen. De beslissing over de Krenten mik zal naar verwachting volgen de maand kunnen worden geno men. Er zijn drie mogelijkheden; verbouwing en uitbreiding, ver vanging door een tijdelijke ac commodatie of nieuwbouw op de plek van het vernielde kinderdag verblijf. De exploitatielasten zou den in alle gevallen gelijk zijn, uitgaande van een langere le vensduur van een nieuw gebouw. De architect van het zwembad heeft opdracht gekregen om in de eerste week van april een nieuw ontwerp voor te leggen, dat wel aan de eisen van de welstands commissie voldoet en tevens de geluidsoverlast in twee bestaande dijkhuisjes langs de Vaart binnen de wettelijke normen houdt. Een onafhankelijk bureau heeft vast gesteld, dat dit in het huidige plan niet het geval was. Hoek van Holland - Nadat PvdA-deelraadslid Adri Bras al meedelde niet beschikbaar te zijn voor de nieuwe Hoekse raad, heeft nu ook D66-afge- vaardigde Frits Soekhai zijn lidmaatschap van de deelgemeenteraad opgezegd. Daarmee hebben al twee gekozen leden bedankt nog voordat de nieuwe raad is beëdigd. Soekhai beeft zich om persoonlijke redenen teruggetrokken. Hij wordt opgevolgd door Aard Langenberg. Schiedam - Een overvaller die gistermiddag rond kwart voor zes een sigarenwinkel aan de Boer- haavelaan 'wilde beroven, is van een koude kermis thuisgekomen. De overvaller bedreigde de win kelier met een stuk hout en eiste geld. Om zijn woorden kracht bij te zetten sloeg hij enkele malen op de toonbank en de arm van de middenstander. Vervolgens som meerde hij het slachtoffer de kas sa te legen in een plastic tas. In plaats van geld pakte de winke lier echter een knuppel en sloeg zyn belager daarmee op zijn hoofd. Geschrokken vluchtte de overvaller de winkel uit. Vlaardingen - Een 23-jarige Vlaar- dinger die zondag 13 maart in Rotterdam in een gestolen auto werd aangehouden, heeft bekend meeT op zijn kerfstok te hebben. Tijdens de verhoren op het Vlaar dingse politiebureau gaf de man toe achttien diefstallen, vijf kel- derboxkraken en zeven auto-in braken te hebben gepleegd. Te vens bekende hij vier auto's te hebben gestolen en twee pogin gen daartoe te hebben onder nomen. De Vlaardinger zit in voorarrest en dient binnenkort voor de rechtbank te verschijnen. In verband met die delicten wer den ook een 23-jarige Schiedam mer en een 26-jarige man uit Rot terdam aangehouden. De Schiedammer bekende een auto diefstal en de Rotterdammer zei twee maal te hebben ingebroken in kelders. Alle misdrijven wer den vorige en deze maand ge pleegd in Vlaardingen en Schiedam. Vlaardingen - Op de Burgemees ter Pruissingel in Vlaardingen is gisteravond rond half elf een aan rijding veroorzaakt door een auto mobilist uit Dordrecht die te diep in het glaasje had gekeken. De man verleende geen voorrang. De politie concludeerde dat de be stuurder niet al te vast op zijn be nen stond en nam hem mee voor een blaastest. Omdat bleek dat hij met te veel alcohol op achter het stuur was gekropen, werd zijn rij bewijs ingenomen. Schiedam - De politie van Schiedam is op zoek naar vier jon gens van ongeveer 15 jaar die zon dagmiddag getuige zijn geweest van een overval. Volgens het slachtoffer, een 29-jarige Schiedamse, moet het viertal de beroving hebben gezien. De vrouw had uit de geldautomaat van de VSB-bank aan de Mon seigneur Nolenslaan geld ge haald, maar de biljetten werden door een man van ongeveer 25 jaar oud uit haar handen getrok ken. Daarop verdween de overval ler in een witte Citroen. De vier jongens zijn daarna niet meer ge zien. Vlaardingen - In de omgeving van de Eksterlaan is gisteravond rond elf uur een 20-jarige Schiedammer aangehouden op verdenking van een autodiefstal. Bewoners meldden de politie dat zich in de Eksterlaan een ver dacht persoon ophield. De jonge man kon niet veel later worden gearresteerd en werd voor nader onderzoek meegenomen naar het bureau. Schiedam - In een woning aan de Broersvest in Schiedam is gister ochtend in alle vroegte ingebro ken terwijl de bewoner lag te sla pen. Er worden enkele sieraden vermist. Schiedam - In verschillende de len van Schiedam zijn gisteren vijf auto's opengebroken. De tota le buit bedroeg sportschoenen, drie radio-cassetterecorders, een walkman, zonnebril en CD's. Van Beethovenlaan 170 Schiedam-Noord, Tel. OIO -.4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2