13 Woningbeheer wil geld zien m Jarenlang seksueel misbruik eindigt met verkrachting Huurders betalen fors mee aan verzelfstandiging i Rotterdams Dagblad Nieuwbouw Maascollege bedreigd, schoolbestuur hekelt Wesenhagen 'De bom is nu echt gebarsten' m m Op naar de vo!gende|ron PvdA schuift Ten Have en Ranshuijsen aan de kant Snorfietsen onderuit Veeï prenten tijdens controles Fietser ten val MORGEN GAAN UW OGEN OPEN IN ONZE NIEUWE WINKEL SI pV-riJdajg 2 5. m^airt 1994 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 Door Sander Sonnemans Maassluis - De Maassluise wet- f houder van onderwijs Leny We senhagen is als bestuursvoorzit ter van het Maascollege opgc- stapt. De oorzaak is een ernstig verstoorde vertrouwensrelatie tussen haar en de rest van het be stuur. Het schoolbestuur vindt dat Wesenhagen in de fout is ge gaan door financiële steun .van het Rijk voor nieuwbouw af te houden. Het Maascollege heeft na veel ge- touwtrek voor elkaar gekregen dat deze week een geeombineeer- de vergadering van de commis- sies onderwijs en financiën werd belegd. Tijdens deze vergadering, bijgewoond door opvallend veel ouders, personeels- en bestuurs leden van de scholengemeen- schap, werd besloten de minister alsnog per brief te vragen een principe-overeenkomst af te slui ten voor financiering van nieuw bouw. Hoe de verdeelsleutel van de fi nanciële onderwijsbijdragen voor de gemeente Maassluis zal uit pakken, is niet exact bekend. Met de brief is in elk geval voorkomen dat het Maascollege, een samen werkingsverband van openbaai, protestant-christelijk en rooms- katholiek voortgezet onderwijs, helemaal geen kans maakt op geld van het Rijk. Het bestuur ontdekte dat burge meester en wethoüders geen overeenkomst tot co-financiering met het ministerie van Onderwijs waren aangegaan, zonder de com missies voor onderwijs en finan ciën daarover om advies te vra gen. Omdat Leny Wesenhagen én voorzitter is van het Maascollege- bestuur én wethouder van onder wijs, leidde dit besluit bij het schoolbestuur tot onbegrip. Toen Wesenhagen daarover tij dens een besloten bestuursverga dering werd bekritiseerd, trok zij haar conclusie. Ze legde de voor zittershamer neer. „Ik heb gecon stateerd dat u onvoldoende ver trouwen hebt in mijn persoon, waardoor het mij onmogelijk wordt gemaakt om als voorzitter verder te kunnen functioneren," motiveerde Wesenhagen haar vertrek in een brief. Risico De wethouder/voorzitter heeft het in haar 'ontslagbrief over een ri sico dat het gemeentebestuur loopt bij de mede-financiering van projecten voor de eerste fase van het voortgezet onderwijs. „Dat risico," schreef ze, „is voor het college mede aanleiding ge weest om geen aanvraag in te die nen voor co-financiering. Daar naast speelt uiteraard de financië le positie van de gemeente Maas sluis een belangrijke rol. „De commissie onderwijs is voor afgaande aan de raadsvergade ring van 25 januari over het be sluit van het college geïnfor meerd. Tijdens de raadsvergade ring is geen der leden op dit on derwerp teruggekomen. Hieruit mag worden afgeleid dat het coi- legebesïuit door de commissie wordt gesteund." Die uitleg bevreemdde het Maas college ten zeerste. In een brief die Wesenhagen eerder dit jaar schreef aan de commissieleden, stelde ze vast dat tijdens een be zoek aan het ministerie duidelijk was geworden dat co-finaneiering voor het Maascollege wél van toe passing was. Volgens Wesenha gen gaf dat de enige zekerheid om op korte termijn met de bouw te kunnen beginnen. Het aftvij zen van co-financiering zou bete kenen dat geen enkele datum meer vast zou komen te liggen. „Dat," zegt bestuurslid EUy Dod- dema. „hebben we zwart op wit, maar is later door haar ontkend." Het Maascollege-bestuur is het met de hele procedure niet eens en heeft intussen de nodige actie gevoerd. Het vindt dat alsnog ge poogd moet worden in Den Haag een voet tussen de deur te krijgen voor financiële ondersteuning. Bestuurslid EUy Doddema heeft de commissie van onderwijs vori ge week laten weten dar het colle- ge-besluit heroverwogen moet worden. „Dat kan," zegt ze namens het be stuur, „door alsnog onder voorbe houd een positief besluit te ne men en dat de minister zo snel mogelijk kenbaar te maken. De tijd die dan vrijkomt, kan worden gebruikt om te bekijken of er fi nanciële mogelijkheden zijn waardoor een beter afgedwongen besluit in de gemeenteraad kan worden genomen. Zodoende hoeft de financiële ondersteuning van het Rijk niet helemaal op de tocht komen te staan." Schiedam - „Er wordt geen be leid gevoerd. De problemen wor den verplaatst en steeds meer mensen worden er de dupe van. Het is een zooitje in de stad." Piet Bothof, secretaris van de Bewo ners Vereniging Schiedam Cen trum (BVSC), windt er geen doek jes om. Hij vindt dat de gemeente grove blunders maakt bij de tot standkoming van het overdekte winkelparadijs op het Imeldater- rein in de oude binnenstad. Niet bepaalde groeperingen, maar alle betrokken partijen balen van de chaotische situatie. „De bom," zegt Bothof, „is nu echt gebarsten. Met het afsluiten van de Grofbaan zijn de proble men hier alleen maar groter ge- 'gjpyer |iand f is een C- aantal .parkeerplaat sen-verdwenen.' De overigeplek- skeh^n-Mu^élfikr-bëreikbaar- veelvuldig verkeersopstoppingen ontstaan. Dat- is onverteerbaar. we nog geen reactie gekregen. Er gaat zo spoedig mogelijk een brief de deur uit naar de directeur van de dienst Gemeentewerken. Er moet een goede oplossing ko men." Lastig Ook Bert de Kluyver, uitvoerder van bouwmaatschappij BAM die het nieuwe winkelcentrum bouwt, klaagt over de situatie. Hij noemt de wijziging van de route Ivoor het bouwverkeer 'een lastige •maatregel'. „Het vrachtverkeer kan er vaak niet door omdat de toeleveringsbedrijven voor Bas van der Heijden niet voor de deur kunnen uitladen. Dat gebeurt nu aan het Herenpad met het gevolg dat vrachtwagens- er niet langs kunnen. Door al dat oponthoud lopen de werkzaamheden wel eni ge vertraging op." Als de gemeente er deze dagen in slaagt een pand op de hoek van de Grofbaan en Lange Kerkstraat te venverven, kunnen de problemen worden opgelost. Het pand gaat dan plat om de huidige toegangs weg voor vrachtverkeer te verbre den. Maar daarmee komt aan de ellende die tabak- en lectuurspe- cialist De Haard in zijn pand heeft, geen einde. Het vrachtver keer bljj ft langs zijn winkel en bo- vengelegen woning op de hoek van de Kreupelstraat en Lange Nieuwstraat rijden. Scheuren „Het begint 's ochtends al om half zeven. We worden gewoon uit ons bed getrild. Ik heb zelfs al een keertje mijn televisietoestel op moeten vangen, omdat het bijna uit de kast viel. Nu rijden de vrachtwagens nog met zand voor bij Maar hoe erg wordt het straks als ze met cement gaan rijden? Ons pand is in 1984 geheel ver bouwd. Het begint nu langzaam voorover te hellen en daardoor onstaan overal scheuren. We krij gen geen deur en raam meer fat soenlijk open. Bij onze over buurman is het nog erger. Die is bang dat zijn pand straks instort." De Haards pand liep tijdens de bouw van het ABC-eomplex ook al schade op. „Dat is door de ge meente allemaal keurig afgehan deld. Nu houdt men zich op het stadskantoor stil. Als we bellen, is iedereen afwezig. 'Het heeft onze aandacht', is het enige dat we te horen krijgen." Schiedam - De privatisering van het Gemeentelijk Woningbe heer zal voor een groot aantal huurders flinke financiële gevol gen hebben. Woningbeheer, dat waarschijnlijk vanaf 1 januari 1995 Woningstichting Noordvest zal heten, heeft geld nodig voor de verzelfstandiging en heeft daarom dit j aar voor de bewo ners weer een huurverhoging van 5,5 procent in petto. Daarnaast gaat van naar schat ting vijfhonderd huizen de huur met vijftig gulden omhoog zodra een zittende huurder vertrekt. Deze huizen worden volgens Wo ningbeheer momenteel voor een te lage prijs verhuurd. Verder is aangekondigd dat verbeterplan nen in Nieuwland eii Groenoord uitgevoerd. Dat betekent dat de kosten volledig -ie huur wor den doorberekend. Slecht beta lende huurders zullen meer dan nu achter de broek worden geze ten. Andere plannen om de toekomsti ge .woningstichting aan geld te helpen zijn de verkoop van onge- kostendekkend zuUeh^ wprden-; „veer-; vyfhonder.d, .-,eengezinswo-, ningen en flats, de bouw en ver- l koop van vijftig (luxe) huizen per 1 jaar en het jaarlijks ontwikkelen van vijftig duurdere huurwonin gen. De oorzaak van deze maatregelen ligt in het feit dat Woningbeheer op dit moment een 'negatieve re serve' (schuld) heeft van circa 42 miljoen gulden. In het jaar 2003 wil het verzelfstandigde bedrijf een positief saldo van 50 miljoen hebben bereikt. Staatssecretaris Heerma (Volkshuivesting) stelt een dergelijk bedrag als voor waarde voor de verzelfstandiging. Woningbeheer heeft besloten nog één jaar vast te houden aan een huurverhoging van 5,5 procent, en de verhoging daarna af te bouwen tot 3,8 procent in het jaar 2000. Op de meeste plaatsen in het land ligt de verhoging dit jaar ai onder de 5,5 procent. Over de verkoop van ongeveer vijfhonderd huizen worden nog geen nadere mededelingen ge daan. Wel zegt de woordvoerder van Woningbeheer dat het plan losstaat van de proefneming om aan de Mgr. Nolenslaan twaalf flats aan de huurders te verko pen. Dit laatste project vloeit voort uit het Beheerplan Nieuw land, dat tot doei heeft het eenzij dige bestand aan huurwoningen te doorbreken. De aangekondig de verkoop op grote schaal daar entegen is enkel bedoeld om de kas van Woningbeheer te spek ken. Voor de overgang naar een parti culier bedrijf hebben Woningbe heer en de gemeente Schiedam een financieel programma van veertien punten opgesteld. De ge meenteraad neemt maandag de uiteindelijke beslissing over de verzelfstandiging van de gemeen telijke dienst. Woningbeheer ex ploiteert ongeveer twaalfduizend panden. Het bedrijf is een van de grootste sociale verhuurders in •hetland. Terwijl de echo van de raadsverkiezingen nog naklinkt in de debatten over de col legevorming, maken de politieke partijen zich alweer op voor een volgende ronde in de stembusstrijd. Op dit bord aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen wordt ruimte gemaakt voor de affiches waarmee de partijen aandacht vragen voor de Tweede Kamerverkiezingen op 3 mei. Ook deze posters zullen straks weer plaats moeten maken voor nieuwe leuzen en lijstnummers, want in juni gaat Nederland voor de derde maal naar de stembus. Dan wordt een nieuw Europees parlement gekozen. Foto Roel Dijkstra Leo ten Have (PvdA): uit de raad of voor zichzelf beginnen. Archieffoto Rotterdams Dagblad jrai Door Jan Rozendaal Vlaardingen - De ledenvergade ring van de PvdA in Vlaardingen heeft gisteravond in een beslo ten vergadering het vertrouwen opgezegd in Leo ten Have en John Ranshuijsen. Met andere woorden: een meerderheid van de leden vindt dat de op 2 maart gekozen raadsleden Ten Have en Ranshuijsen hun zetel in zou den moeten leveren. Of de PvdA ook daarop aanstuurt, ligt in de schoot van het hoofdbestuur in Amsterdam. Daar is de zaak door de afdeling Vlaardingen nu neèr- gelegd. De emoties liepen hoog op, gis teravond in de Lyndfaajer. Na dat de 'eigen campagne' van Ten Have.en Ranshuijsen aan dg or de was geweest, benadrukte het afdelingsbestuur dat de kritiek, die met name'Ten Have - maar altijd ondersteund door de bui ten de boot gevallen wethouder Ranshuijsen - de. afgelopen tijd in de. diverse krahtenheeft ge uit, niet door de beugel kan. Er werd gevraagd of zij afstand wil den nemen van die verhalen, waarin zijcoalitie-onderhande laars Army Attema en Kees van r der Windt in vaak niet mis te ver stane bewoordingen onderuit hebben gehaald. Maar dat deed het tweetal niet. Vervolgens werd de toon gezet door mensen als ex-wethouder Goudriaan en oud-burgemeester Van Lier. De laatstgenoemde, die nog steeds veel invloed heeft binnen de PvdA in Vlaardingen, stelde zelfs dat hij zijn lidmaat schap van de partij op zou zeg gen als Ten Have en Rans huijsen in de gemeenteraad zou den komen namens de socialis- ten. Kritiek Overigens zijn Ten Have en Ranshuijsen dat nog steeds wel van plan. Ten Have: „Wy base ren ons bij onze kritiek steeds öp het partijprogramma. Wij willen discussie voeren binnen de PvdA, maar zij (doelend op met name Attema en het afdelings bestuur, red.) wilden bloed zien. Ze wilden dat we op onze knieën door het gangpad gingen, zodat ze ons met zwepen op de rug konden slaan." Maar Ten Have houdt zijn kri tiek op het onderhandelingsre sultaat van de PvdA - waarover de ledenvergadering gister avond overigens wél tevreden was - in de nieuwe coalitie, over eind: „Roijers van de WD, een winnaar, bij de verkiezingen, krijgt een halve portefeuille. CDA, de grote verliezer, komt versterkt in het college. Én Van der ondenrijsrBelahgryk voor alle Vlaardingers. En de PvdA komt ..er als grootste coalitiepartner na tuurlijk ook hëeTbekaaiÖ af.'Hef moest een breed, grijscollége worden. Dat vinden wy slecht, maar daarover mag blijkbaar binnen de partij, niet gediscussi- eerd worden^-- aldus Ten Havé, die de stappen van het hoofdbe stuur zegt af te wachten. Een woordvoerder deelt mee dat het hoofdbestuur vooral een be middelende rol zal spelen. „We zullen proberen'een gesprek op gang te brengen. Over het wel of niet buiten de fractie zetten van deze mensen gaat de plaatselijke afdeling, die wat dat betreft heel autonoom is." Als de bemiddelingspoging mis lukt, dan lijken er twee opties mogelijk: of Ten Have en Rans huijsen - die met voorkeurstem men zijn gekozen- geven hun zetel in de gemeenteraad op, öf ze splitsen zich af. Dat betekent dan dat de PvdA vijf raadszetels overhoudt in de gemeenteraad van Vlaardingen. Vlaardingen - Een 16-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag tegen zes uur op de Wilgendreef met zijn snorfiets onderuit gegaan. Een 54-jarige automobilist nam de bocht iets te scherp en reed tegen de naast hem rijdende snorfiets aan. De jongeman kwam ten val en liep een hoofdwond op. Zo'n anderhalf uur later botste el ders in Vlaardingen in 17-jarige jongen met zijn snorfiets op een personenauto. De bestuurder gaf op de Westlandseweg geen voor rang en werd tegen het wegdek gesmakt. Met diverse lichte ver wondingen werd hij voor controle naar het ziekenhuis gebracht. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Hij wist dat het eigenlijk niet kon, maar op een of andere manier kon de nu 38-jarige Schiedammer AB. zich niet tegen zijn seksuele lus ten verzetten. Zijn 9-jarige nich tje werd het slachtoffer. Meerdere malen moest zij ont uchtige handelingen bij hem ver richten. Het ging nog verder. Hij misbruikte het kind later ook nog eens samen met zijn oudere broer, de vader van het meisje, en verkrachtte haar tijdens een va kantie met de familie in België. De verdachte kon geen heldere verklaring geven voor zijn mens onterende gedrag. De ene keer zei hij zijn broer, die zijn eigen doch ter al langere tijd seksueel mis bruikte, dat hij 'het niet kon ma ken'. Op andere momenten was de Schiedammer het normbesef kwijt en liet ook hij zich door het slachtoffertje oraal bevredigen. De eerste maal gebeurde dat in 1980. De twee daarop volgende ja ren was het meerdere keren raak. In 1985 werd ze zelfs door haar 38- jarige oom verkracht. „Het moet een- walgelijke erva ring zijn geweest voor dat kind," liet rechtbankpresident mr. H.J. Heijman geen vraagtekens over zijn mening bestaan. „Ze heeft dat als zeer beangstigend erva ren. Haar jeugd is door voornoem de feiten verziekt." Aanvankelijk ontkende hij ge meenschap te hebben gehad met zijn nichtje. Later gaf hij toe dat het meerdere malen was voorge komen. Volgens een psycholo gisch rapport en dat van de reclas sering valt zijn buitensporige drang naar sex met kinderen te wijten aan zijn eigen zwakte. De man is licht ontoerekeningsvat baar, sterk afhankelijk van ande ren en kan moeilijk zelf beslissin gen nemen. Door de aanwezige reclasseringsambtenaar werd voorgesteld de Schiedammer te onderwerpen aan therapie. „Ik zou het jammer vinden als dat onmogelijk wordt gemaakt door een gevangenisstraf," voegde hij er aan toe. Duidelijk werd giste ren dat de 38-jarige Schiedammer zich zijn buitensporige seksuele driften absoluut niet kon beheer sen. Na alleen ontucht met het meisje te hebben gepleegd, deed hij het zelfde een keer samen met zijn broer. De man was al bezig met zijn dochter toen de verdach te hem 'betrapte'. Hij liep niet weg maar liet ook zijn broek zak ken. Het meisje moest beide man nen pijpen. Officier van justitie mr. mevrouw A.M. Zwaneveld eiste twaalf maanden cel, waar van drie maanden voorwaarde lijk. Advocate mr. Nijman-Kraus bepleitte een lichtere straf, omdat het eerste ten laste gelegde feit - de ontucht gepleegd in 1989 - was verjaard. Bovendien kon vol gens haar niet worden bewezen dat haar cliënt zijn nichtje had verkracht. „Ze was helaas gewend aan de praktijken en daarom is het maar de vraag of ze te kennen heeft ge geven dat ze het niet wilde." De rechtbank komt over dertien dagen tot een uitspraak. Maassluis/Hoek van Holland - Bij verkeerscontroles in Maassluis en Hoek van Holand zijn gisteren flink wat bekeuringen uitge deeld. Een aantal automobilisten kreeg een prent wegens rijden door rood licht. Verder werden bonnen uitgeschreven voor het rijden met ingevorderd rijbewijs, het opgeven van een valse naam, het rijden zonder verzekering, overtreding van de rijtijdenwet. Voorts bleken verschillende au to's gladde banden te hebben, tien mensen geen rijbewijs bij zich te hebben en werd één auto in beslag genomen wegens tech nische gebreken. Drie automobi listen hadden een oud deel III en van twee auto's was de APK verlo pen. Een 43-jarige Hagenaar kreeg tijdens de controle in de Hoek drie bekeuringen. Hij zat achter het stuur terwijl zijn rijbe wijs in beslag was genomen, zijn auto vertoonde diverse techni sche gebreken en bovendien gaf hij een valse naam op. Vlaardingen - Op de Vaartweg in Vlaardingen is gisteravond rond half elf een fietser ten val geko men omdat hij een bocht over het hoofd zag. De 47-jarige Vlaardin- ger moest in het ziekenhuis wor den behandeld aan een hoofd wond. VERBERNE BRILLENMODE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2