terdam 15 Prijswinnend 010 gaat wereldmarkt op Oranjelyngebouw wordt gesloopt Afscheid van acht wethouders In zand, steen en zware klei Via klettersteik naar top van Matterhorn i Week Uitgeverij verwijt Architectuurinstituut 'oneerlijke concurrentie' Zo zien de nieuwe telefoonnummers eruit Samenwerking Stadspartij en Solidair '93 De van X f 66 Zo. Nu nog even de chef kiezen Rotterdams Dagblad Zaterdag 9 april 1994 ^"5 -0} Rotterdam - Het historische dienstgebouw van de voormali ge Oranjelijn op de hoek van de Vierhaven- en de Lekstraat - wordt gesloopt. Het college van burgemeester en wethouders besloot daartoe omdat het pand tc weinig cultuur-historische waarde zou hebben om ge- spaard te blijven. Het gemeentelijk Havenbedrijf diende in 1992 een verzoek in om het uit 1953 stammende ge bouw te slopen. De dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting was daar toen op tegen omdat het 'gaat om een 'na-oorlogs haven gebouw karakteristiek voor de bouwperiode'. Uit het onafhan kelijk onderzoek dat volgde kwam naar voren dat de eul- tuur-historiche waarde van het gebouw gering is, vooral omdat het oorspronkelijke complex, waar het Oranjelijngebouw on derdeel van was, al gesloopt is. Het pand opnieuw gebruiken zou volgens het onderzoeksbu reau te duur zijn, omdat het ge renoveerd moet worden. De dienst Stedebouw en Volks huisvesting legt zich neer bij de conclusie van het bureau. Al leen de commissie voor Wel stand en Monumenten wil het pand graag behouden. De com missieleden vinden dat er te weinig is gedaan om het gebouw te sparen en denken dat het van het begin af aan de bedoeling is geweest het gebouw te slopen. Door Peter van Etjkelenburg Rotterdam - Een boek van 1376 pagina's waarin Rem Koolhaas (Kunsthal!) onder de titel SMLXL (Small, Medium, Large, Ex tra Large) al zijn architectuur-inzichten blootlegt, wat zal dat niet gaan kosten? 'Slechts 115 gulden dus, en na 1 januari vol gend jaar 150 gulden. De Rotterdamse uitgeverij 010 brengt het werk komend najaar in een gigantische oplage en gaat er de wereldmarkt mcc op. De uit gave verschijnt ter gelegenheid van de expositie die dan van Kool haas opent m New York. Ook voor de verkoop van dit pres- tige-objcet zal het goed uitkomen dat 010 deze week de uitgevers- prys won van The American Insti tute for Architects, ..Want voor het eerst heeft een niet-Amcri- kaanse uitgever deze wereldwijde prijs gewonnen," zegt 010-oprieh- ter Peter de Winter. „Maar dat wij deze keer in de prijzen zijn geval len, wil ik ook wel relativeren. Want volgend jaar is de prijs na tuurlijk weer voor een ander." Bovendien blijft 010 ook beschei dener boeken uitgeven, puur Rot terdamse ook. Over twee maan den bijvoorbeeld komt in samen werking met de gemeente een boek uit over verleden, heden en toekomst van de Kop van Zuid. Daarna staat nog een uitgave over de zuidelijke tuinsteden op sta pel. Dat gaat dus allemaal wel door, ondanks de oneerlijke concurren tie die de eigen uitgeverij van het Nederlands Architectuurinsti tuut (NAi) pleegt in de ogen van 010. Peter de Winter: „Wij timme ren al tien jaar aan de weg met ar chitectuur-uitgaven. Maar Adri Duivesteijn wil met zijn NAi in eens alles naar zich toetrekken op het gebied van architectuur. Hij wil een monopolie. Straks kun je in Nederland alleen nog maar ar chitectuurboeken van het NAi ko pen, overdreven gesproken. De oneerlijke concurrentie zit er vol gens ons in dat de NAi-uitgeverij minder kosten heeft omdat ze ge bruik maakt van het pand, de fa ciliteiten en de winkel van het NAi. Dat hebben wij allemaal niet We hebben meerdere malen aangeboden tot samenwerking te komen, maar dan is Duivesteijn niet thuis." Simon Franke is bij het NAi ver antwoordelijk voor de eigen uit geverij. Hij is een beetje bedroefd dat 010 nog steeds dit volgens hem verouderde verhaal rond blijft strooien. „We hebben het conflict uitgepraat en mede naar aanleiding van hun klachten heb ben we de verhouding tussen NAi en NAi-uitgeverij genormali seerd. Wij betalen het NAi ge woon huur voor onze ruimte in het pand, we betalen voor alles, tot en met het kopieerapparaat. We moeten zelfs gebruiksrecht betalen voor de afbeeldingen uit het NAi-archief die wij willen ge bruiken in de NAi-boeken. De col lega's van 010 weten dat ook, maar ze vinden het kennelijk niet in hun belang om te vertellen dat het zo in elkaar zit." De NAi-uitgeverij is een aparte BV. De jaarlijkse accountantscon trole zal volgens Franke uitwijzen dat de uitgeverij financieel even onafhankelijk werkt als bijvoor beeld 010 doet. De Koninklijke Nederlandse Uitgevers Bond, waarbij 010 de beschuldiging van oneerlijke concurrentie door de NAi-uitgeverij neerlegde, heeft de zaak in onderzoek. Daaruit zal volgens Simon Franke ook zon neklaar blijken dat alles snor zit. En wat het afwijzen van samen werking betreft: „Boeken uitge ven is voor de NAi een manier om het instituut naar buiten te pre senteren. Samenwerking met een andere uitgeverij dient dat doel niet." Rotterdam - De Stadspartij en Solidair '93 gaan nauw samenwer ken bij het bemannen van de raadscommissies in Rotterdam. Welke partijen in de verschillen de commissies komen te zitten is nog met bekend, maar de twee oppositiepartijen streven samen naar een zo goed mogelijke verte genwoordiging. Beide partijen claimen een plaats in de commissies voor Algemene Bestuurszaken, Politie en Veilig heid. Hetzelfde geldt voor Stadsver nieuwing/Volkshuisvesting en de commissie Financiën. Jaap van der Scheur van Solidair '93 wil beide partijen vertegenwoordi gen in de commissie Sociale Za ken en Werkgelegenheid en de commissie Personeel en Organi satiezaken. Manuel Knecpkens van de Stads partij moet voor beide partijen zitting gaan nemen in de commis sie Kunstzaken. Marie-Annet van Grunsven van de Stadspartij wil dat doen bij Re giovorming en Ruimtelijke Orde ning. De Stadspartij claimt verder een plaats in. de commissies Onder wijs. Ouderenbeleid, Sport en Re creatie, en Milieubeheer, Verkeer en Vervoer. Door Ben Maandag Rotterdam - Ambtenaar Aiie van der Krocht, die badinerend zong over Zestienhovcn, de Kop van Zuid en Hoogvliet, Joop Visser, die knerpte hoe Rotterdams Rot terdam wel niet is en die, nie mand ontziend, de stadsvernieu wing op de hak nam, en tenslotte burgemeester Bram Peper, die als Peperoni the Greatest, gehuld in zwarte goochelaars-mantel, lijd zaam, maar ook schaterend moest toezien hoe zijn handen alle mo gelijke trucs uitvoerden, waarvan hijzelf helemaal niets begreep- de avond kende een hoog gehalte van zelfkastijding, gisteren in de Kunsthal, waar de tentoonstelling 'Hoge Bomen' werd geopend, een expositie ter ere van het afscheid van de acht Rotterdamse wethou ders. Een kunstzinnig voorprogramma moest de stemming er vast in brengen, voordat de acht schei dende wethouders 'hun' tentoon stelling konden openen. Vandaar dat Arie van der Krocht zijn kriti sche liederen weer eens ten geho re mocht brengen. Vandaar dat Peter Zegveld (van de theater groep Orkater) met zangeres Bea trice van der Poel zijn verbluffen de orkestwerk voor veel rook en licht spuwende elektronische en mechanische krachtpatsersin strumenten tot het doorsnee ge donder van een Rotterdamse bouwput mocht laten aanzwellen. Vandaar dat bij wijze van jeugd- De wethou ders Lint horst, Hal- lensleben, Smit, Van den Muijsenberg, De Rijk, bur gemeester Peper en de wethouders Vermeulen en Van der Schalk {van links naar rechts) kijken toe hoe wet houder Hoo- gendoorn (op de voorgrond) de klei in specteert. Foto Fred Ernst/Cor Vos sentiment Joop Visser van stal was gehaald om de gevestigde or de nog eens te vertellen waar het allemaal op staat in deze door toe doen van politici en het grootka pitaal door en door verziekte sa menleving. En vandaar het optre den van de goochelaar Richard Ros, die zijn gelegenheids-assis tent Peperoni verbaasd liet staan over zijn eigen vingervlugheid. Er werd weinig gesproken gedu rende deze bijeenkomst. Geen toespraken, geen lange afschei- dredes. Nee, na het inleidende programma hoefden de wethou ders zelfs geen linten meer door te knippen of palen de grond in te slaan om de tentoonstelling te openen. Alleen erdoorheen lopen was ai voldoende. Door de perken houtschilfers, langs de enorme dijklichamen van zwarte klei, over de trapjes, de tegelpaden en door het keurig egaal gestreken grijze zand. Een opening van ont wapenende eenvoud. „Zand, klei en steen, door Ge meentewerken aangevoerd. Een georganiseerde puinhoop," zo ka rakteriseerde Kunsthal-directeur Van Krimpen de onalledaagse ex positie. Ofwel: de reconstructie van'een polderlandschap, met te gen de muren geschilderde bomen, met hier en daar prieel tjes en paviljoentjes, plastieken van grote zonnebadende reuzen, her en der wat meubilair en zelfs buiten nog een gekapseisd bootje in een bed van blauwe viooltjes. Riek Bakker, voormalig directeur van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, cn grote afwe zige gisteren in de Kunsthal, heeft de tentoonstelling inge richt, Dees Linders, oud-stads- conservator, stelde het kunstzin nige amalgaam samen. Want bij nadere beschouwing barst het in dat polderlandschap van de Rot terdamse kunst: werken van Maja Zomer, Co Westerik, Otto Eg berts, Mels van Zutphen, Daan van Golden, Herman Lamers, Klaar van der Lippe, Axel en He lena van der Kraan en ga zo maar door. Gadegeslagen en later gevolgd door een select gezelschap van 'vrienden en vijanden' bewogen de wethouders zich tussen de kunst. Bewonderend, goedkeu rend kijkend en welwillend knik kend bij de uitleg. De typerende houding van de wethouder die er gens weer eens iets moet openen, alleen was het dan nu eens ter ere van zichzelf. Wethouders René Smit en Herman van den Muijsenberg zullen we de komen de periode die houding nog wel vaker zien aannemen. Voor hen verandert er weinig. Maar Yvon ne de Rijk, Edit Hallensleben, Piet Hoogendoom, Jan van der Schalk, Joop Linthorst, Pim Ver meulen, ach, wat zullen die het straks nog missen. Tot en met 15 mei kunnen ze hun eventuele verdriet wegpinken tussen de het zand en de klei in de Kunsthal. Geen polderlandschap is tenslot te compleet zonder water. Door Sheila Sitalsing Rotterdam - „De mens is van na ture een klimmer," meent Peter Loef (36). Omdat Loef ervan over tuigd is dat de mens beter is uit gerust voor het bedwingen van bergen dan enig ander dier, vatte hij het plan op een khmhal neer te zetten in het recreatiegebied Het Hoge Bergse Bos in Bergschen- hoek. Het recreatieschap Rotte- meren wilde daar geen uit de toon vallende fabriekshal. Al broedend op een idee voor een bouwsel dat interessant genoeg was om te be klimmen en spectaculair genoeg om de goedkeuring van het recre atieschap weg te kunnen dragen, kreeg Loef een 'brainwave': een khmhal m de vorm van een berg. Het idee om de top van de Matter horn na te bouwen was geboren. Woensdag ging de eerste paal de grond in voor dit betonnen bouw sel. Zelf is Loef een hartstochte lijk sportkhmmer. Samen met zijn vriendin Annet van Gent run de hij een organisatie in avon tuurlijke vakanties. Daarbij werd wel eens een bergtopje in Oosten rijk aangedaan. De echte Matter horn heeft Loef nog nooit be klommen. „Dat is een echte toe- riötenberg." weet hij. „Jc hebt er zulke files van klimmende en af dalende mensen, dat het niet leuk meer is." Nieuwe sport Sportklimmen is een relatief nieuwe sport die zich in een groei ende belangstelling mag verheu gen. De klimwandjes in Neder- Peter Loef: „Als de hoogtevrees overwonnen is, kan een ieder via de klettersteik de top van de Matterhorn bereiken." Foto Fred Emsi/CorVos landse klimhallen waren m de eerste plaats bestemd voor alpi nisten die 's winters wilden trai nen. Niet-alpinisten vonden de weg naar deze klimhallen en raakten al snel verslingerd aan het bedwingen van steile wand jes. „In die hallen kun je prima klimmen, maar het is toch erg kunstmatig én indoor," vertelt Loef. „Onze Matterhorn is uniek omdat je zowel buiten als binnen kunt klimmen. Bovendien is een klimhal in de vorm van een berg top volgens mij uniek m de we reld." Met zijn 34 meter hoogte, overeenkomend met een flatge bouw van 11 etages, biedt de kunstberg de hoogste klautermo- gelijkheid in Nederland. De nep-Matterhom is geen na tuurgetrouwe kopie van zijn ech te broer bekent Loef. „Een kici- modelietje dat ik maakte leek vaag op de top van de Matterhorn, vandaar die naam." Tijdens het twee jaar durende proces van ont werpen en voorbereiden, bekro pen de twijfels hem weieens. „Je realiseert een betonnen kolos die minstens honderd jaar blijft staan. Dat is een enorme verant woordelijkheid Stel dat het mis lukt!" Inmiddels zijn de eerste be tonnen platen droog en ziet Loef de toekomst vol vertrouwen tege moet. In 45 nachten worden 65 be tonnen elementen gestort die. in elkaar gezet als een puzzel, de top van de Matterhorn vormen. Met mallen brengt Loef rotsstructu ren aan in het beton Hoe hij dat doet is het geheim van de chef. „We hebben twee jaar lang een methode zitten uitdokteren." Het aanbrengen van de spleten cn ri chels is precisiewerk. Een spleet die op het ene betonelement be gint en op het volgende doorgaat, moet keurig doorlopen. Touwtechniek Sport- en bergbeklimmen is geen gevaarlijke sport. Racefietsen is risicovoller meent vriendin An net Ook beginnelingen kunnen terecht in en op de Matterhorn. „Heel belangrijk," doceert Loef, „is de touwtechniek. Klimmen doe je met z'n tweecn: de een klimt en de ander staat beneden en trekt het touw strak. 'Zekeren' heet dat. Na een driedaagse cur sus touwtechniek, die wij ook gaan verzorgen, kan iedereen een gokje wagen op de klimwandjes." Loef verheugt zich op mooi weer; „Het moet een maf gezicht zijn in de zomer, al die kleurige bergbe klimmers bungelend aan de top van de Matterhorn op een eiland je middenin Bergschenhoek." Eind september opent de berg voor publiek, dat zich voor vijf tien gulden de man toegang kan verschaffen. Loef rekent op ge middeld 50 enthousiastelingen per dag met pieken in de week ends van 150 bezoekers. Vanaf ju li is de Matterhorn al te bewonde ren, maar moet de inrichting nog gebeuren. In de berg komt op een oppervlakte van 225 vierkante meter een complete sporthal met kleedkamers, kantine en natuur lijk klimwandjes. De weg naar de top van de Matter horn is voor bijna iedereen weg gelegd. Naast moeiiijke routes voor doorzetters is er aan één zij de een klauterroute uitgezet die iedereen met een redelijke condi tie kan afleggen, de klettersteik. Loef: „De enige belemmering daarbij is hoogtevrees, maar ook die is te overwinnen." Rotterdam - Dat er iets zou gaan veranderen voor de 7,5 miljoen klanten van PTT Telecom was al bekend, maar zij kunnen nu ook nagaan wat de komst van de tien-eijferige telefoonnummers precies voor hen gaat inhouden. Alle nieuwe nummers bestaan uit tien cijfers: een netnummer met drie cijfers en een abonneenummer met zeven cijfers óf een netnummer met vier cijfers en een abonneenummer met zes cijfers. De 06-num- mers veranderen voorlopig niet. De mobiele tele foonnummers en semafoonnummers (nummers die beginnen met 06-5) blijven dezelfde. Het nieuwe 'nummerplan' moet ervoor zorgen dat er in de komende tien jaar voldoende nummers zijn om aan de groeiende vraag te kunnen voldoen. Ook wordt er ruimte gemaakt voor concurrenten op de Nederlandse telecommunieatie-markt. PTT Tele com investeert honderd miljoen in de operatie. De nieuwe nummers kunnen pas vanaf 10 oktober volgend jaar worden gebruikt. Klanten hebben an derhalf jaar de tijd om bijvoorbeeld briefpapier, re clame op pennen en luciferdoosjes, opschriften op auto's en dergelijke aan te passen. Na die datum kunnen de oude nummers nog zes maanden gebeld worden. Bedrijven kunnen dan hun telefooncentrales, rand apparatuur en databestanden aanpassen, zonder dat hun bereikbaarheid in gevaar komt. Hoeveel de ope ratie het Nederlandse bedrijfsleven gaat kosten, is niet in kaart te brengen. Tegenover kosten staan m ieder geval ook opbrengsten voor bedrijven die nieu we apparatuur leveren of bijvoorbeeld nieuw brief papier drukken. In het verspreidingsgebied van het Rotterdams Dag blad gaan de telefoonnummers per editie van de krant op de volgende manier gevormd worden. Ach ter de plaatsnaam staat het huidige netnummer; daarachter volgt het netnummer zoals dat na 10 ok tober volgend jaar is. In de laatste kolom staan de cij fers die voor het oude abonneenummer moeten wor den geplaatst om tot het tien-cijferige telefoonnum mer te komen. Plaats Huidig Nieuw Voor Plaats Huidig Nieuw Voor netn.r netnr. ab. nr. netn.r netnr. ab.nr. Rotterdam en omg. Waterweg Rotterdam 010 010 Hoek van Holland 01747 0174 3 Bergschenhoek 01892 010 52 Maasland 01899 010 59 Berkel Rodenrijs 01891 010 51 Maassluis 01899 010 59 Bleiswijk 01892 010 52 Schiedam 010 010 Poortugaai 01890 010 50 Vlaardingen 010 010 Rhoon 01890 010 50 Regio Zuid/Dordrecht IJssel en Lek Alblasserdam 01859 078 69 Capelle a/d IJssel 010 010 Barendrecht 01806 0180 6 Gouderak 01827 0182 37 Dordrecht 078 078 6 Krimpen a/d IJssel 01807 0180 5 Goudswaard 01869 0186 69 Krimpen a/d Lek 01807 0180 5 's-Gravendeel 01853 078 673 Lekkerkerk 01805 0180 66 Hecijansdam 01857 078 677 Nieuwerkerk 01803 0180 3 Heinenoord 01862 0186 60 Ouderkerk 01808 0180 68 H.I. Ambacht Kinderdijk 01858 01859 078 078 68 69 Voorne Putten Klaaswaal 01864 0186 57 Abbenbroek 01887 0181 66 Maasdam 01856 078 676 Brielle 01810 0181 4 Mookhoek 01853 078 673 Geervliet 01887 0181 66 Mijnsheerenland 01862 0186 60 Heenvliet 01887 0181 66 Nieuw-Beijerland 01869 0186 69 Hekelingen 01880 0181 6 Nieuw-Lekkerland 01848 0184 68 Hellevoetsluis 01883 0181 3 Numansdorp 01865 0186 65 Nieuwenhoorn 01883 0181 3 Oud-Beijerland 01860 0186 6 Oostvoorne 01815 0181 48 Papendrecht 078 078 6 Oudenhoorn 01882 0181 46 P^-shil 01869 0186 69 Rockanje 01814 0181 40 Puttershoek 01B56 078 676 Rozenburg 01819 0181 2 Ridderkerk 01804 0180 4 Simonshaven 01881 0181 45 Süedrecht 01840 0184 4 Spijkenisse 01880 0181 6 Strijen 01854 078 674 Tinte 01810 0181 4 Strijensas 01854 078 674 Vierpolders 01810 0181 4 Westmaas 01864 0186 57 Zuidland 01881 0181 45 Zuid-Beijerland 01866 0186 66 Zwartewaal 01887 0181 Zwijndrecht 078 078 6 Als je Hans Simons zo een maandje hebt bezig gezien en je weet dat hij sinds de gemeente raadsverkiezingen van 2 maart zwaar heeft zitten onderhande len, met een mooi succes omdat de rijf partijen in Rotterdam eruit gekomen zijn en nu samen een college van zes wethouders gaan vormen, dan zou je ergens mogen verwachten dat de glansrijk ge slaagde Simons meteen een soort bovenbaas wordt van de andere wethouders. Kortom, dat heter dus eigenlijk bij hoort dat hij nu voorzitter wordt van het college van B en W. Ik zal het nog duidelijker zeggen Het had iets rechtvaardigs gehad wanneer hij als een soort gekozen burgemeester door het leven zou kunnen gaan. Bram Peper is zelf ook warm voorstander van door het volk gekozen burgemeesters, dus hij zou geen nee zeggen. Het is niet helemaal bevredigend dat Hans Simons als onderhande lingsleider en succesvol forma teur nu toch simpel wethouder wordt, gewoon één van de zes en meer niet. Begin van de week nog door één der andere onderhande laars aangeduid als 'de chef en juist na de victorie chef-af. Daar zit iets kroms in. Het is niet alleen vreemd in de ogen van de door snee-burger, maar het versterkt ook de onjuiste conclusies m de samenleving over de bevoegdhe den van burgemeester Peper. Zat Rotterdammers die denken dat Peper de touwtjes in handen heeft. Maar Peper heeft alleen een formele verantwoordelijk heid als voorzitter van B en W en een bij wet geregeld toezicht op de politie. Juist Peper laat her haaldelijk weten dat zo'n situatie uiterst onbevredigend is. Het volk denkt dat de burgemeester de dienst uitmaakt, hij krijgt de schuld van de ellende in de stad,, maar uiteindelijk zijn het natuur lijk de wethouders en de rest van de gemeenteraad die daarop aan gesproken behoren te worden - de burgemeester op de allerlaat- ste plaats. Zo zit nu eenmaal het huidige systeem in elkaar. Met een door het volk gekozen burgemeester zou dat heel anders kunnen liggen, tenminste, indien men de gekozene ook met de macht zou omkleden die er logi scherwijze bij hoort. Anders kies je een wassen beeld. Een gekozen burgemeester zou onderhande lingen voor een nieuw dagelijks bestuur van de gemeente moeten kunnen voeren, zoals dat nu door Hans Simons is gedaan als lijst trekker van de grootste partij. Je vraagt je af hoelang het nog moet duren, voordat de nationalei overheid in ziet dat er democra- tiseh gekozen burgemeesters moeten komen. 1 Als men wil, is het zo gefikst. Je ziet het aan het referendum. Nog maar een aantal maanden ge: leden heeft de Rotterdamse ge meenteraad met een geringe meerderheid het fenomeen van een 'referendum met bindende uitslag' naar de prullenmand ver wezen, en ziet: Simons sleept het referendum door de onderhande lingen voor het nieuwe college heen. Rotterdam maakt nu alsnog het correctieve referendum mo- gelijk: de burgers zijn dan in staat de gemeenteraad terug te fluiten. Er horen allerlei spelregels bij, maar dat spreekt vanzelf. Er moet een minimumaantal handteke ningen voor zijn, het moet om ge wichtige onderwerpen gaan, het vraagt secure cn objectieve voor lichting met een afgewogen vraagstelling, dat hoort erbij, want het is per slot van rekening een machtsinstrument. De vijf partijen die het college vormen zien in dat de samenleving te dy namisch is om er genoegen mee te kunnen nemen dat de burger slechts één keer in de vier jaar een stem uitbrengt en dat was het dan. Een moderne maatschappij geeft de burgers meer gelegenhe den om het beleid direct te bein- vloeden. Zo zien we dat wat kort geleden nog niet kon, nu toch gaat kunnen. Het moet een fees- telijke week zijn voor prof. Wirn Couwenberg van het comité Refe-t rendum Ja! Zelfs de WD, hard- nekkig tegenstander, heeft zich erbij neergelegd. Verantwoorde- lijk wordt D66-wethouder Hans i den Oudendammer. Als hij het leuk doet, kan hij zich nog eens meten met Hans Simons bij het kiezen van de burgemeester

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1