9 Vlaardingen stapt af Plannen in het kort van erfpachtplicht Motorfreaks genieten van beurs Pogingen tot opwekking in volle Grote Kerk Archeologen brengen slotgracht ruïne Oud Mathennesse in kaart Emmaplein autovrij 'Opwekking°gint bij jezelt Nieuw college houdt Broekpolder groen 'Vriendschap, maar samenwonen deden we niet' genda M Autodief bekent serie delicten Drugs in auto Autokraken opgelost Twaalf prenten bij controle Dronken man maakt brokken Vrachtwagen verliest lading Jonge vandalen betrapt 'liii I Rotterdams Dagblad Maandag 11 april 1994 0 »/Spl ?j é>j*Jy3*:sh Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil af van de plicht tot erfpacht voor huiseigenaren. Het nieuwe college van burge meester en wethouders heeft 'de intentie' om een keuze-moge lijkheid te creëren, voor koop of erfpacht. Dat gaat zowel gelden voorbestaande situaties, als voormensen die een huis gaan ko pen. Het is - uitgaande van het feit dat het wel duidelijk was dat de Broekpolder groen zou blijven - één van de meeste vernieuwende richtingen, die wordt ingeslagen m het vandaag gepresenteerde ontwerp-collegeprogramma van PvdA, CDA, WD en D66. Wel wor den drie voorwaarden gesteld voor de verkoop van grond onder huizen: de financiële positie van de gemeente mag hierdoor niet worden belast, de gemeente moet greep houden op eventueel nog te realiseren bestemmingen en spe- daaraan voorafgaand de bevol king geraadpleegd. Een heus re- ferendum dus. Veel aandacht moet er de komen de vier jaar worden besteed aan het wijk- en buurtbeheer. Dat dient te leiden tot snel inspelen op dagelijkse problemen in wij ken en buurten, een veilig en schone woonomgeving en een grotere betrokkenheid en inspe len op initiatieven van bewoners. Verder moet er een breed veilig heidsbeleid worden ontwikkeld, waarbij politie, gemeentelijke diensten, woningcorporaties, in stellingen én burgers nauw met elkaar samenwerken. Verkeer Verkeer en vervoer zal de komen de jaren ook weer een belangrijke post op de agenda van het ge meentebestuur worden. Over de doortrekking van de rijksweg A4 Iaat het nieuwe college zich (nog) niet uit ('een vrije kwestie'), maar de veei besproken verkeersafslui- tingen van busbanen (Parijslaan/ Korhoenlaan, Europaboulevard, Knottenbeltsingel, Schiedamse- weg en Dillenburgsmgei), Landje van Chardon, Emous-Voorstraat en Anna Paulownalaan/Holysin- Bevorderen dat ambtenaren gebruik maken van openbaar ver voer en fiets. Bestaande stedenband met Morasvska Trebova voortzetten, nieu we stedenbanden niet bevorderen. Meer politie op straat, snelle bestraffing en inschakeling Buro Halt. Verzet tegen eventuele aanleg Blankenbergtunnei door Licke- baertgebied. Prioriteit bij straatonderhoud aan voet- en fietspaden. Steun voor voet- en fietsveer Vlaardingen-Pernis. Geen uitbreiding van het aantal winkels. Tegengaan vestiging van milieubelastende bedrijven. Stimuleren markante beeldende kunst. Intensiever gebruik van Oranjepark en Hof voor culturele mani festaties. Verzet met alle mogelijke wettelijke middelen tegen vuilstort in Lickebaert. Uitbreiding van gescheiden afvalinzameling. Historische waarden van gebied rond de Oude Haven versterken om zo de aantrekkelijkheid voor inwoners en toeristen te vergro ten. gel en/of Beatrixlaan/Holysingel, zullen - 'indien voldoende maat schappelijk draagvlak aanwezig is' - worden opgeheven. De duur en omvang van het daartoe op te stellen 'meerjarenprogramma verkeer sat sluitingen', zal mede worden bepaald aan de hand van de financiële situatie van de ge meente. Verder moet de verkeersveilig heid en -doorstroming worden ge stimuleerd door de aanleg van ro tondes. Voor doorgaand autover keer moeten woonwijken onaan trekkelijker worden gemaakt. Schiedam - Veel bijzonders is er nog niet boven de grond geko men. Toch hebben de opgravin gen die afgelopen week op het Emmaplein werden uitgevoerd, al het een en ander opgeleverd. Tijdens het graafwerk tussen de ruïne van Oud Mathenesse en de Singel is een deel van de slot gracht blootgelegd en in kaart ge bracht. Met het onderzoek hoopt het Bu reau Oudheidkundig Onderzoek van Gemeentewerken Rotterdam (BOOR) hier en daar onder de grond resten van het middel eeuws kasteel aan te treffen. Ook wordt nagegaan hoe diep en hoe breed de slotgracht is geweest, die om de woontoren en de zoge noemde voorburcht liep. En waar de tussengelegen kasteelmuren precies hebben gestaan. De mu ren werden in 1575, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, door de Schiedammers bij het slopen van het kasteel omver getrokken. Ze vreesden dat de Spanjaarden het uit 1270 daterende kasteel anders zouden bezetten. Jurrien Morec, chef d'équipe van het groepje archeologen dat in to taal zo'n acht weken op het Em maplein aan het werk zal zijn. ver wacht met het onderzoeken van de slotgracht diverse vondsten boven de grond te halen. „Vooral botmateriaal cn aardewerk." legt hij uit. ..In wat nu de ruine is, woonden vroeger waarschijnlijk de hoge heren en dames. De voor burcht werd vermoedelijk be woond door het personeel. Wei- licht dat uit op te graven botres- ten valt op te maken hoe de men sen hebben geleefd. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat men er in de woontoren een luxere leefwijze op na hield dan in de burcht. Maar misschien dat we ook schoeisel, glas en zaden vin den." Bij het speurwerk wordt gebruikt gemaakt van een graafmachine, een metaaldetector en een zeef- machme. De grond uit de slot gracht wordt gezeefd en op diver se plekken wordt nog gewoon met de handen in de aarde gewroet. Aan de hand van de profielteke ningen die gisteren tijdens de op gravingen zijn gemaakt, ver wacht Moree gericht naar vond sten te kunnen gaan zoeken. Tot op heden zijn slechts wat zestien- de-eeuwse stenen aangetroffen. Moree: „Ik reken erop ook zaken uit de veertiende en vijftiende eeuw aan te treffen." De opgravingen nemen twee maanden in beslag en worden uit gevoerd in twee fasen. Het eerste karwei is afgerond. Dat was ook nodig, omdat vandaag de nieuwe riolering onder het Emmaplein moet worden doorgetrokken, pre cies op de plek waar de archeolo gen de hele afgelopen week bezig zijn geweest. De volgende opgravingen worden gedaan op het deel van de Huis te Riviereweg dat uitkomt aan de voet van de Singelkerk. Ook daar wordt bekeken of de bloot te leg gen slotgracht iets meer over de geschiedenis van het kasteel kan vertellen. culeren moet worden tegenge gaan. Het nieuwe Vlaardingse college - inclusief de PvdA, die altijd heeft gevonden dat woningbouwgrond alleen in erfpacht mag worden uitgegeven - schrijft met deze stap tegemoet te komen aan de wens die bij veel (aspirant-) wo- ningeigenaren leeft. En daarmee wordt meteen inhoud gegeven aan de geest die de nieuwe coali tie de komende vier jaar wil uit stralen: ,.Een wijze van besturen, die zoveel mogelijk voor alle bur gers open en inzichtelijk is." En: „De burgers - met inbegrip van het bedrijfsleven en maatschap pelijke organisaties - zullen meer worden betrokken bij de ontwik keling van het beleid en de uit voering daarvan." Geen cadeautjes Het nieuwe ontwerp-collegepro gramma is geen boekwerk vol ca- deautjes-aan-de-burger gewor den. Daarvoor is financiële posi tie van Vlaardingen.ook te wan kel: „Nieuw beleid is alleen moge lijk wanneer oud beleid wordt ge schrapt." Er worden vooral veel richtingen aangegeven, zonder mogelijke wijzigingen kansloos écht te timmeren. Zo zijn voor de Broekpolder de volgende 'bglqidspit^angspun- ten' afgesproken' dbóf de vier par tijen: voor 1' janauri 1997 (in gangsdatum Stadsprovincie Rot terdam, red.) moet het bestem mingsplan zijn vastgesteld, met als bestemming groen, natuur en recreatie. Zolang dat bestem mingsplan er niet ligt, zullen geen grootschalige en/of diepte- investeringen worden gedaan. (Geen woningbouw, maar dus ook geen immense waterpartijen, red.). En als die grote investerin gen overwogen worden, wordt Vlaardingen - Een 23-jarige Schiedammer die 4 april door de Rotterdamse politie werd aange houden en voor onderzoek werd overgedragen aan de Vlaardingse politie, heeft bekend heel wat op zijn kerfstok te hebben. Hij gaf toe sinds 31 maart tot aan zijn ar restatie twaalf auto's te hebben gestolen in Vlaardingen, Schiedam, De Lier en Maasdijk. Voorts bekende hij veertien auto kraken. De verdachte is voorge leid aan de officier van justitie. Schiedam - Tijdens een routine controle die afgelopen weekend in Schiedam werd gehouden, is de politie gestuit op een vooraad- je heroïne. Het spul werd op de Burgemeester van Haarenlaan in een Luxemburgse auto aangetrof fen. De inzittenden, twee 20-jari- ge mannen en een vrouw van 22 jaar uit Luxemburg, werden gear resteerd. Om hoeveel heroïne het precies gaat, is niet bekend. Vlaardingen - Met de aanhouding van twee mannen die op 6 april in Vlaardingen een auto-inbraak pleegden, heeft de politie vijf au tokraken opgelost. De mannen, 31 en 26 jaar en zonder vaste woon- of verblijfplaats, bekenden de kraken te hebben gepleegd in de nacht van 5 op 6 april in de Westwijk. Van één van de auto-in braken is geen aangifte gedaan. Wel is de daarbij gestolen radio cassetterecorder boven water ge komen. De twee verdachten heb ben inmiddels een dagvaarding in bezit en dienen binnenkort voor de rechtbank te verschijnen. Vlaardingen - In Vlaardingen is in de nacht van vrijdag op zater dag op diverse plaatsen een alco holcontrole gehouden. Zeshon derd automobilisten moesten bla zen. Twaalf mensen uit Vlaardin gen, Schiedam en Voorburg wer den overgebracht naar het politie bureau voor een tweede blaastest. Vier van hen kregen een bekeu ring van 320 gulden en tegen ze ven werd proces-verbaal opge maakt. Van één automobilist werd het rijbewijs ingenomen. Vlaardingen - Een 25-jarige Vlaar- dinger heeft vannacht rond drie uur onder invloed van alcohol schade aangericht. De man werd aangehouden omdat hij zonder licht reed en vonken onder de au to vandaan kwamen. Dat werd veroorzaakt doordat een velg over het wegdek kraste. Op het mo ment dat de politie hem in de Chopinstraat tot stoppen wilde manen, ramde de man een gepar keerde auto. Hij bleek geen rijbe wijs te hebben en te diep in het glaasje te hebben gekeken. Voorts kwam aan het licht dat hij op de Maassluïsedijk een lan taarnpaal omver had gereden. Schiedam - Een 33-jarige chauf feur uit 's-Gravenzande heeft vrij dagmiddag op rijksweg A20 ter hoogte van Schiedam een deel van zijn lading verloren. Over een lengte van vijftig meter werd het wegdek bestrooid met glas. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag twee jon gens van 13 jaar meegenomen die aan de Watersportweg vernielin gen hadden aangericht aan een keetwagen. Toen de politie kwam waren ze juist bezig met het ver nielen van een toiletpot. De jonge vandalen worden doorgestuurd naar Bureau HALT dat hen een alternatieve straf zal opleggen. Door Sander Sonnemans Gesport werd er afgelopend weekeinde niet in de Schiedamse Margriethal, maar bezoekers waren er volop. Twee dagen lang konden motor liefhebbers er hun hart ophalen. Op de motor- beurs vielen veel oude modellen te aanschou wen en te kopen. Ook kregen de liefhebbers de gelegenheid op zoek te gaan naar fel begeerde onderdelen. Standhouders uit binnen- en bui tenland zorgden vooreen enorm aanbod en de den goede zaken. Het hoogtepunt van de mo- tortweedaagse was de aan komst va n de Motor- club Oldtimer. De leden arriveerden zaterdag middag na een tocht op hun 'oude karretjes' bij desporthal. Datzorgde vooreen nietalledaags tafereel en trok veel bekijks. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het Emmaplein in Schiedam is vanaf morgen niet meer als parkeer plaats te gebruiken. Tot op heden was het plein nog gedeeltelijk toegankelijk. Begin mei moet op het grootste parkeerterrein van de binnenstad worden begonnen met de bouw van een complex woningen, win kels en kantoren. In de afgelopen weken zijn in het gebied al diverse werkzaamheden uitgevoerd. Een groot deel van de riolering is vervangen en er zijn opgravingen gedaan. Ondanks die activiteiten bleef een groot deel van het Emmaplein beschikbaar als parkeergele genheid. Om het aantal wegvallende par keerplaatsen te compenseren is aan de westzijde van het Spinhuispad een tijdelijk parkeerterrein aangelegd. Daar kunnen de auto's gratis worden gestald. Behalve op het parkeerterrein aan de Buitenhavenweg moet op alle andere plaatsen in de binnen stad worden betaald. Rotterdam/Schiedam - Hoewel beide raadslieden van de Schiedamse G. O. en haar vriend H. B. uit Rotterdam vrijspraak be pleitten wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, stond het voor officier van justitie mr, F. D. van Heijningen vrijdag middag als een paal boven water. De vrouw had bewust niet bi] de sociale dienst opgegeven dat de man met wie ze samenwoonde een baan had, om te voorkomen dat haar uitkering zou worden be ëindigd. De sociale dienst zou daardoor voor ruim negentigdui zend gulden zijn benadeeld. De officier vroeg de rechtbank de 48-jarige vrouw een gevangenis straf op te leggen van tien maan den, waarvan vier maanden voor waardelijk. Haar werd ten laste gelegd in 1990 en 1992 valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Tegen de drie jaar oudere Rotter dammer werd vier maanden cel geeist. Beide straffen mogen wat de officier betreft worden omge zet in dienstverlening. De eis be argumenteerde hij als volgt: „Een uitkering is er voor mensen die het echt nodig hebben. Dat was bij haar niet het geval. De partner heefteen inkomen." Beide verdachten gaven wel toe een relatie met elkaar te hebben, maar ontkenden samen te wonen. De sociale recherche had volgens de officier echter duidelijke aan wijzingen dat het tweetal wel de gelijk een gezamenlijke huishou ding voerde. Regelmatig werd bij de woning van de vrouw aan de Burgemeester van Haarenlaan post gevat en meermalen werd geconstateerd dat de Rotterdam mer *s ochtends vanaf dat adres naar zijn werk ging. Bij een be zoek aan huis stelden de recher cheurs vast dat de woning was in gericht voor een echtpaar met een kind. Bovendien reed de vrouw in een auto die op haar naam stond en waarvoor zij de verzekerings premie betaalde. Dat werd opval lend gevonden omdat zij een schamele uitkering genoot. Slapen „Hij at wel eens bij me en bleef zo nu en clan ook slapen," lichtte de Schiedamse de situatie toe. „Maar samenwonen deden wc niet. Mijn vriend hield zijn eigen woning aan en we voerden afzon derlijk ons eigen huishouden. De- auto is van hem. Hij betaalde mij de verzekerspremie in contanten en ik maakte hetzelfde bedrag over via de bank." Haar vriend: „Het is een vriend schap. Geen relatie. Ik heb mijn eigen huiselijke leven Als ik bij haar at, betaalde ik bijvoorbeeld bij het boodschappen doen mijn eigen eten. En soms gaf ik haar wat om het leven iets plezieriger te maken. Ik heb haar ook een keer getrakteerd op een vakantie. Ik bleef wel eens slapen, maar niet meer dan gemiddeld vier maal per week." Rechtbankpresi dent mr. De Lange hechtte weinig waarde aan die verklaring: „Het is wel toevallig dat de sociale re chercheurs precies op die dagen de woning in de gaten hielden en u 's ochtends zagen vertrekken." De twee leerden elkaar kennen nadat ze beiden waren geschei den. De vrouw had niet bepaald een rooskleurig huwelijk achter de rug; de man was na lange tijd getrouwd te zijn geweest doorzijn echtgenote van de ene op de an dere dag in de steek gelaten. Tij dens werkzaamheden in de keu ken van de Schiedamse, die de man als werknemer van de ver huurder medio 1989 uitvoerde, ontmoetten zij elkaar voor het eerst. De kennismaking mondde uit in een vriendschappelijke re latie. „Maar samenwonen hield de vrouw vol, „deden we niet." En hij: „Ik had daar geeneens be hoefte aan omdat ik er een nare ervaring met mijn eerste vtouw op had zitten." Inmiddels is de uitkering van de vrouw stopgezet en probeert ze van vier halve dagen werken en het salaris van haar 17-jarige zoon, die bij haar woont, rond te komen. Ze moet tienduizenden guldens terugbetalen. Volgens raadsman mr. D. H. Lod der kon duidelijk worden vastge steld dat zijn cltente niet samen woont met de andere verdachte. „Hier is sprake van een LAT-rela- tie (Living Apart Together, red.). Ze durfde het gezien de ervarin gen met haar eerste huwelijk niet aan de grote stap naar een duur zame samenleving te maken." Over twee weken doet de recht bank uitspraak. Door Wessel Penning Maassluis - De uitnodiging be loofde wat. Ene Elro Stegen zou op zaterdagavond zijn opwach ting maken in de Maassluise Gro te Kerk. „Elro Stegen is bekend van de opwekking onder de Zoe loes," aldus het schrijven. „God gebruikte hem bij de verbreiding van het evangelie in dit heidense Zoeloeland. Als u wilt horen over de oplossing van problemen in uw gezins- en privéleven, kom dan luisteren naar Elro Stegen." De man moest in bepaalde krin gen wel een fenomeen zijn. Vrij dag was hij nog in Parijs, zaterdag deed hij Zeist en Ridderkerk ook al aan en zondag zette hij zijn toernee voort in Delfzijl. Zaterdagavond is in het centrum van Maassluis geen parkeerplaats meer te vinden. Lang voordat de bijeenkomst begint, zullen Maas- sluizers verrast zijn door zoveel volk van buiten, dat de weg vraagt naar de Grote Kerk. De ge lovigen zijn op zoek. Op zoek naar iets wat Stegen kan bieden. De Grote Kerk zit stampvol. Stegen treedt nog niet gelijk op. De dienst begint met een samen zang onder begeleiding van het koor 'Praise Him'. Veel gelovigen zingen staand, met gesloten ogen, de armen gestrekt in de lucht. De mensen zijn blij. De vermaard EO-coryfee domi nee Feike Ter Velde spreekt dan en bouwt de spanning op tot Ste gen zal verschijnen. Eerst nog wat mededelingen. De aanwezigen worden opgeroepen toch vooral een abonnement op het blad Zoeklicht, een uitgave van de or ganisatie, te nemen. En het boek van Stegen strekt volgens Ter Velde ook tot aanbeveling. „Na ie der hoofdstuk heeft u behoefte om te bidden, om de Heere te zoe ken. Want opwekking begint bij jezelf. Het boekje kost vijftien gulden vijfennegentig en is echt de moeite waard." Gott Dan vindt ook Ter Velde dat de tijd nu rijp is voor Elro Stegen. Een man beklimt de kansel van de monumentale Grote Kerk. „Gott ist hier." Elro Stegen is een Duitser! Een Europeaan die al ja renlang woont in de Zuidafn- kaanse provincie Natal. Hij doet ons de groeten van alle christe nen in Zuid-Afrika, die steeds ge confronteerd worden met geweld, onder meer in Natal. „Maar door dat lijden is deze tyd ook een ge zegende tijd," preekt hij. Zijn woorden worden met verve vertaald door een bleke, in een felgroen pak geklede man. „Ha- ben sie die Kraft schon erlebt." zegt Stegen. „Heeft u die kracht al ervaren?" Dc tolk maakt de zelfde gebaren als Stegen. Priemt met zijn vinger in de lucht, of balt zijn vuisten. „Als het oude voorbij is en het nieuwe komt." Om die grote kracht van zijn God te onderstrepen, heeft Stegen nog een serie wonderen m petto. Over een kind uit Zwitserland dat een hersentumor had en reeds was opgegeven door de artsen. Ste gen: „Haar ouders hebben me ge vraagd met haar te praten." Al gauw na het gesprek verbeterde haar gezondheid Een paar weken later was het gezwel uit haar hoofd verdwenen. ..Die Tumor icar nicht niehrDe artsen begre pen mets van do wonderlijke ge nezing. Nog een wonder. Een meisje was aan de drugs, had Aids. maar vond plotseling Stegen op haar weg. „Op een dag bekeerde zij zich en gaf haar hart volledig aan de Heer Haar drugsverslaving stopte, zo vertelt Stegen. En dc Aids-aandoemng' Dc afloop is voor dc gelovigen geen verras sing meer. „De dokter zei: Aber das fcann nicht. Sie harte Aids In de kerk is het doodstil, mensen luisteren ademloos. Na afloop worden de aanwezigen uitgeno digd 'met Elro Stegen en zijn team' te praten. Ze doen het in groten getale. Stegen praat met ze, pakt hun handen en kijkt ze indringend aan. Met dromerige ogen keren ze huiswaarts Het contact is gelegd. „In deze goddeloze tijd. is God zich aan het verheerlijken via de ze wonderen," had Stegen even eerder geroepen. Goddeloos is de tijd volgens de Duitse prediker ook door die andere godsdien sten. Met Boeddha stak hij daar om de draak „Dat mannetje met die dikke buik, dat zo graag lacht." De kerk gniffelde De uitnodiging voor deze bijeen komst is achteraf stukken duide lijker. „In Nederland lopen dc kerken leeg en worden de gebou wen als expositieruimte gebruikt ot omgebouwd tol moskee." stond geschreven. Om de teruggang van het christendom tc stoppen is het, als het aan Stegen ligt. tijd voor een opwekking, een verdie ping van het geloof. Het liefst op zijn manier. Maandag 11 april SCHIEDAM Wilgenburg (achter Singelkerk). Lezing: hoe denkt een protestant theologe over de katholieke kerk. 20.00u. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Nieuw Smfonietta Amsterdam. 20.15u, Rotown. Pe ter. 22.00u. De Twijfelaar. Brèm Brèm, 23.00u. Zaal De Unie. Mmd the Gap: Muntadas en de media, 20.30u. SKVR. De rivaal van het academische, 20.00u. Dinsdag 12 april SCHIEDAM De Blauwe Brug. Modeshow van de Wereldwinkel, 9.45u. VLAARDINGEN Hoiyziekenhuis. tnformatie-mid- dag over het kind in het ziekenhuis, 14.30 uur. ROTTERDAM Hal 4. Afwezig, 20.30u. Luxor Theater. Paul van Vliet, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. Spoken, 20.30u. Gr.z. De Rotter damse Dansgroep. 20.15u. Lanta ren/Venster. Harbour connection: Big Feature, 20.30u. Dizzy. Eveime and The Groove,22.00u. Via Ritmo. Stink Sisters, n.n.b. Zaal De Unie. De Kwestie, 20.30u.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1