ISMVÉ liSiSi™®! gisp "Ui IPV Ei Woningstichting met huurkwestie Steendijkpolder naar rechter Boom moet wijken voor bouwkeet Forumdiscussie VOS wordt Poppe-show VHMft&r-mm-ji 'Je moet we! erg vee! van elkaar hoeden5 Rotterdams Dagblad Pil js i|j Kort geding om hogere vergoeding af te dwingen MijII-ryïm$ m Hardrijders op de bon Over de kop Lammetje verdronken Inbraken in winkels Veertien keer door rood licht Tweederde van Schiedam kampt met verzakkingen Chauffeurs beheren terrein aan Industrieweg Fusie van basisscholen in Schiedam- Noord Voor 'rr_warmeopfrisserü I vTïmcrlafr. 19. anrit I fl Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Maassluis - De Woningstichting Maassluis (WSM) spant een kort geding aan tegen de gemeente. Op die manier wil de huis baas bij de gemeente een hogere vergoeding afdwingen voor de huurschade die wordt geleden op de op gifgrond gebouwde wo ningen in de Steendijkpolder. Volgens hetbestuurvan de WSM heeft eerder onderhandelen om tot een oplossing te komen geen zinmeer. Het gemeentebestuur heeft de WSM aangeboden een definitieve schikking te treffen voor de huur- derving van de bij de bodemver ontreiniging betrokken wonin gen. Die bedraagt (per 30 april van dit jaar) 2,25 miljoen gulden. Het bod van de gemeente om de huurschade kwijt te schelden be draagt volgens de WSM 1,3 mil joen. De Maassluise woningstich ting noemt dat voorstel onaccep tabel. Want dat betekent volgens de verhuurder dat alle huurders van de WSM-woningen door mid del van huurverhoging moeten opdraaien voor de geleden scha de. Ook het aanbod van de gemeente om over deze kwestie bindend ad vies of arbitrage te laten aanbren gen, is door de woningstichting afgewezen. De belangrijkste re den daarvoor is dat de WSM de zaak zo zuiver mogelijk afgehan deld wil zien en dus voorlegt aan de rechter. Sinds 1986 lijdt de WSM huurver- lies als gevolg van de verontrei nigde grond in de Steendijkpol der. Veel huurders in deze wijk weigeren huurverhoging te beta len omdat ze op vervuilde grond wonen. De gemeente heeft de WSM vorig jaar gemeld dat ze in principe de aansprakelijkheid aanvaardt voor de schade en wil de instaan voor de geleden huur- derving. Burgemeester Jannie Ster- kenburg zegt het jammer te vin den dat de WSM voor 'een andere weg heeft gekozen om tot een op lossing te komen'. „Er is gepro beerd om het langs bestuurlijke wegen met elkaar eens te wor den," zegt ze. „Daaruit is inder daad een schikkingsvoorstel ge komen, maar dat is afgewezen door de WSM. Het bedrag dat door de woningstichting wordt genoemd, klopt niet helemaal. Hoe groot dat precies is, weet ik niet. Het is ook niet relevant om dat bekend te maken." Volgens Sterkenburg heeft geen van beide partijen baat bij de ge rechtelijke stappen die nu door de woningstichting zijn gezet: „Het kan namelijk een lange procedu re worden die misschien wel jaren gaat duren. Ik vind het jammer dat het zo moet lopen." Een van de platanen op het Veerplein wordt verplantklaar gemaakt om plaats te kunnen maken voor de bouwwerkzaamheden aan een torenflat. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra. Vlaardingen - De bewoners aan het Veer plein in het Vlaardingse centrum maken zich ernstig zorgen over de vijf platanen in hun straat. Gevreesd wordt dat de bomen moeten wijken voor de bouwwerkzaamhe den aan een zestig meter hoge torenflat. Omwonende de heer L. J. H. Ruigrok: „Die bomen zijn hier het enige stukje groen in de buurt. Daaraan kunnen we tenminste nog zien welk seizoen het is. Maar dat is straks ook mooi over." De vrees werd maandagmorgen ingegeven toen de bomen verplantklaar werden ge maakt. Volgens een gemeentelijke woord voerder is echter vooralsnog geen sprake van verplaatsing. „Waarschijnlijk moet er slechts één boom wijken voor een bouw keet. De andere vier kunnen voorlopig blij ven staan. Tegen de tijd dat de flat er is, worden ze echter wel verplaatst naar de nieuwe weekmarkt." Ruigrok troostte zich aanvankelijk met het idee dat de bomen slechts verplaatst wor den en niet gekapt. Nu toch blijkt dat zeer Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag aan de Parallelweg een snelheidscontro le gehouden. Van de 150 voertui gen die de radar passeerden, re den er acht te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 68 kilo meter. Maassluis - Een 24-jarige Maas- lander is gistermiddag op de kruising van de Uiverlaan en de Westlandseweg met zijn auto over de kop geslagen. De man raakte om onduidelijke redenen de macht over het stuur kwijt. De au to werd beschadigd. De bestuur der kwam met de schrik vrij. Hoek van Holland - In de Krimp- sloot aan het einde van deTuyme- laarstraat is gisteravond door de politie van poek van Holland een dood lammetje aangetroffen. Het jonge schaap is door onbekende oorzaak in het water terecht geko men en verdronken. Schiedam - Bij twee winkels in Schiedam is ingebroken. Aan de Singel werd een ruit ingegooid en is daarna de kassalade meegeno men. De lade is gisteren in de om geving teruggevonden, maar het wisselgeld was verdwenen. Ook in een winkel aan de Broers- vest werd een kassa opengebro ken. De door een buurman ge waarschuwde politie is nog achter de inbreker aangegaan, maar die kon over diverse balkons van wo ningen vluchten. Schiedam - Op de kruising Chur- chiilweg/Laan van Bol'es in Schiedam heeft de politic gister ochtend het verkeer gecontro leerd op het rij den door rood licht. Veertien automobilisten zijn op de bon geslingerd. Vlaardingen - Kwam het doordat de leerlingen hun kaken stijf op elkaar hielden? Of door het be perkt aantal minuten waarover de politici beschikten om hun stand punten kenbaar te maken? In elk geval werd de forumdiscussie in de aula van de Vlaardingse Open bare Scholengemeenschap (VOS) aan de Claudius Civilis niet dat wat er van was verwacht. Afgezien van de felle bewoordin gen waarmee verschillende geno digden elkaar soms bestookten, zorgde eigenlijk alleen Remi Pop- pe, tweede op de lijst van de SP voor de Tweede Kamer, voor le ven in de brouwerij. Hij kreeg de leerlingen, van wie er geen een het lef had de discussie met een van de politici aan te gaan, op zijn hand door de strijd aan te gaan met Pol de Beer (VVD) en speciale gast minister Jan Pronk (PvdA, Ontwikkelingssamenwerking). Poppes betoog werd keer op keer, als hij triomfantelijk met de ar men over elkaar achterover ging zitten, gehonoreerd met luid ap plaus. Soms gingen de handen zelfs al op elkaar nadat burge meester Bert Stam, die optrad als discussieleider, hem het woord had gegeven. Het werd een onver valste Remi Poppe-show. Het forum vond plaats naar aan leiding van een bezoek dat een landelijke PvdA-delegatie afleg de aan de VOS en de schaduwver kiezingen, die 26 april op de Minister Pronk (tweede van links) gold als dé publiekstrekker bij de VOS. De show werd echter ge stolen door SP-er Remi Poppe die op de fOtO niet Zichtbaar is. Foto Dennes van Oer wel-Roel Dijkstra school worden gehouden. Van de afgevaardigden kropen minister Pronk en staatssecretaris Cohen achter de tafel op het podium. Naast het tweetal zaten diverse Vlaardingse politici. Leerlingen en docenten hadden vier stellin gen op papier gezet waarvan er slechts drie aan de orde kwamen. Het uurtje dat voor de discussie was ingeruimd, bleek veel te kort. Poppe was daarvan de oorzaak. Hij viel als enige sprekers in de rede en wilde bij elke discussie- Stelling een extra beurt. „Als we meneer Poppe al zijn standpun ten laten uitleggen," sloot burge meester Stam het uurtje verbaal ravotten treffend af, „kunnen we wel de hele middag doorgaan." Poppe was de enige die na de fo rumdiscussie nog even bleef han gen maar echt tevreden was hij niet. „Een uur is veel te kort. Bo vendien was het niet al te best ge regeld. De leerlingen die de stel lingen hebben bedacht, hadden bij de discussies betrokken moe ten worden. Uit zichzelf opstaan en de microfoon ter band te ne men. doen ze niet zo maar. Ze zijn veel te bang dat ze opvallen." Schiedam - Tweederde van Schiedams grondgebied heeft te maken met verzakkingen. Daar door is veel onderhoud nodig aan de ondergrondse leidingen en moeten ze gemiddeld om de vijf jaar worden 'opgehaald'. Dat meldt het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS). Helgrootste deel van Schiedam is gebouwd op veengrond dat veel water vasthoudt. Als de grond wordt belast, wordt het water er tussenuit geperst en zakt de grond. De ondergrondse infra structuur -gas- en waterleidin gen en elektriciteitskabels van het ONS. de PTT-kabels en de rio lering- zakt dan mee. Het pro bleem bij verzakkingen is dat spanning komt te staan op de aansiuiüeidingen en breuken kunnen ontstaan. Door de grond onder de leidingen op te hogen, wordt de spanning ongedaan ge maakt. Vooral in de nieuwbouw wijk Spaland heeft het ONS be hoorlijk te kampen met verzak kingen en moet er extra onder houd worden gepleegd. Als de veengrond ontwaterd en ingeklonken is. bestaan er nau welijks nog problemen. In het centrum en midden-westen van Schiedam is de grond al zolang belast dat daar de veengrond al totaal is ontwaterd. In Spaland is dat anders. Daar komt het voor dat de tijdelijke bestrating die er pas ligt, nu al moet worden opge hoogd. Op vele plekken in de wijk is de grond binnen een jaar al zo'n veertig tot zestig centimeter ge zakt. Twee jaar geleden was Tuin dorp het probleemgebied. Daar zijn inmiddels alle aansluitingen spanningsvrij gemaakt. De grond verzakt door inklinking van de veenlagen en daarom moet bij het leggen van nieuwe leidingen voldaan worden aan be paalde eisen. Afhankelijk van be paalde uitgangspunten, de kost prijs en de onderhoudskosten, moeten leidingen en kabels op bepaalde diepten worden gelegd. Bij nieuwe woonprojecten ont vangt de afdeling distributie gas en water van het ONS een topo grafische indeling van de dienst Gemeentewerken. Op die inde ling staan huizen, bestrating, ver lichting, bomen en plantsoenen aangegeven. Vervolgens wordt voor het aanleggen van de onder grondse infrastructuur een lei dingindeling gemaakt. Een hoofdleiding loopt altijd in de lengterichting van de straat en de diverse vertakkingen in de dwarsrichting. In de trottoirs ko men de hoofdleidingen van gas en water, dc laagspannings- tele foon- en CAl-kabels te liggen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen - „Je moet wel erg veel van elkaar houden," ver zuchtte één van de onderhande laars een week of twee geleden, tijdens het in elkaar metselen van het nieuwe collegeprogram ma waarmee PvdA, CDA, VVD en D66 Vlaardingen naar het einde van de twintigste eeuw willen loodsen. Na het lezen van dat ruim twintig pagina's tellende stuk kan niet anders worden ge steld dat de vier partijen - in elk geval de mensen die namens hen aan tafel zaten - inderdaad vrese lijk veel van elkaar houden. Want het was niet niks wat er hier en daar moest worden ingeleverd. Het CDA bijvoorbeeld slikte de woningbouwplannen in de Broekpolder helemaal in. Maar ja, dat. viel te verwachten. De christen-democraten hadden dan ook al sinds 2 maart, de dag van de gemeenteraadsverkiezingen, de tijd gehad om te verzinnen wat er op de persconferentie naar aanleiding van het nieuwe colle geprogramma moest worden ge zegd. Dat was gisteren. „Huizen bouwen in de Broekpolder blijkt niet haalbaar. Er is geen meer derheid voor in de gemeente raad. Daar leggen wij ons dus bij neer." Referendum D66 kan met betrekking tot de Broekpolder naar de achterban toe verwijzen naar een heus refe rendum. Dat komt er als er groot schalige investeringen worden overwogen, voordat het bestem mingsplan is vastgesteld. En al leen dat zinnetje in het ontwerp programma ('...wordt daaraan voorafgaand de bevolking ge raadpleegd') maakt de coalitie voor iedere democraat een prach tig werkstuk. Te slikken viel er voor D66 niet al te veel, maar ja, daar was het ook een D66-pro- gramma voor. Ondenkbaar Voorde PvdA lag dat anders. Was het tot voor kort ondenkbaar dat de PvdA af zou stappen van erf pacht, het nieuwe college 'heeft de intentie om de keuzemogelijk heid te creëren voor koop of erf pacht van grond waarop wonin gen staan'. „Die concessie heb ben we inderdaad moeten doen," zei wethouder Kees van der Windt gisteren. „Maar het blijft een keuze-mogelijkheid." In elk geval moet je als Vlaar dingse sociaal-democraat dan toch wel verzot zijn op de colle ga's van CDA D66 en VXD. Voor al die liberalen, want het is duide lijk dat de nieuwe wethouder voor grondzaken. Henk Roijers. hier het onderste uit de kan heeft weten te slepen. Zcals het ont- werp-collegeprogramma toch al een hoog VVD-gehalte uitademt. Geen winkels er bij, onderzoek naai' de verkeersaifslu iti n genhet is overgeschreven uit het WD- verkiezingsprogramma. WD-onderhandelaar Bram Zon- ne neemt het 'compliment' (hoog WD-gehalte) voor lief aan. Haast zich dan tc zeggen dat 'we cr met z'n vieren in hebben geïnves teerd'. „Bovendien," stelt Zonne vast, „is de WD nieuw in deze coalitie, dus is het niet zo vreemd dat de standpunten van de libera len er enigszins uitspringen." Zestig uur Zestig uur is er dc afgelopen we ken vergaderd om het nieuwe co- alitieprogramma te smeden. „Wat vooral belangrijk is," zegt Annv Attema (PvdA), „is de sfeer die het uitademt. De nieuwe be stuurlijke cultuur. Een wijze van besturen clie voor alle burgers open en inzichtelijk is. Een ver grote aanspreekbaarheid van de gemeentelijke organisatie en van het college." En ook: „Wij hebben met z'n vie ren de politieke wil uitgesproken om een hecht team te vormen. Een college dat gezamenlijk ver antwoordelijk is voor het beleid." Dat is moot. Dat leest lekker weg. Maar over een maand of twee moc-ten de bezuinigingsvoorstel len worden opgesteld in de colle gekamer. De gemeente zal wel licht taken moeten afstoten. Daarover wordt voorlopig door de vier niet anders gerept dan dat er 'donkere wolken aan komen drij ven'. „Dan moeten we met elkaar prioriteiten stellen," zegt Roijers. Maar dan ook zal moeten blijken hoe sterk het verbond is, dat PvdA, WD, CDA en D(i6 met eikaar hebben gesloten. waarschijnlijk één exemplaar zal sneuve len is hij ontroostbaar: „Er zijn toch wel an dere plekjes in de stad waar die bouwketen kunnen staan? Waarom doen ze niet net ais op de Coolsingel in Rotterdam: ze gewoon op elkaar stapelen." Volgens de gemeente is het verplaatsen van slechts één boom te kostbaar. Maassluis - Met de oprichting van een chauffeursvereniging moet op het parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Industrie weg in Maassluis een eind worden gemaakt aan het vandalisme en de diefstallen. De 26 leden van de vereniging gaan zelf de parkeer plaats beheren en zorgen voor de beveiliging. Het heeft een jaar geduurd voor dat de beveiliging van het terrein rond was. Gesteund door het mi nisterie van Justitie, de gemeente Maassluis en de Stichting Samen levingsopbouw SSM is de Chauf feursvereniging Maassluis (CVM) nu de verantwoordelijke organi satie voor het reilen en zeilen op de parkeerplaats. Het terrein is omgeven door een hekwerk. Met goede sloten op de hekken en een pasjessysteem voor de leden hoopt de CVM het vandalisme een halt toe te roepen. De gemeente Maassluis heeft voor ruim 135.000 gulden in het hekwerk geïnvesteerd. Door een overeenkomst met de chauffeurs- vereniging heeft de lokale over heid het beheer van het terrein overgedragen aan de CVM. Deze beheert het terrein, handhaaft de regels en zorgt voor reparaties en het onderhoud ervan. Omdat het parkeren van vracht wagens in de Maassluise woon wijken is verboden, wees de ge meente de parkeerplaats aan de Industrieweg aan. Dat terrein was echter niet beschermd en lag door begroei ing voor een groot deel uit het zicht. Zodoende werden er veel autokraken gepleegd en ver nielingen toegebracht aan de vrachtwagens. De materiële scha de bedroeg zo'n 50.000 gulden per jaar. Om een einde te maken aan die ellende kwamen twee chauffeurs in actie. Ze hielden onder hun col lega's een enquête en bespraken hun bevindingen tydens een bij eenkomst met de gemeente en de politie. Het initiatief leidde onder meer tot voorstellen van het ge meentebestuur en de financiële steun van het ministerie van Jus titie voor de oprichting van de chauffeursvereniging. Het ter rein wordt in mei feestelijk ge opend. Schiedam - De Dokter van der Kuijschool en de Koningin Julia- naschool gaan met ingang van 1 augustus als één school verder. De twee protestant-christelijke basisscholen, die tot de Vereni ging voor Christelijk Volksonder wijs in Kethel behoren, gaan met ingang van die datum verder on der de naam Christelijke Basis school Kethel. De fusie is het gevolg van de lan delijke operatie die bepaalt dat basisscholen een bepaald aantal leerlingen moeten hebben om te mogen voortbestaan. De Juliana- school voldoet aan de voor Schiedam vastgestelde norm van 187 leerlingen. Dc Van der Kuij school 2it daar iets onder. Omdat het overgrote deel van de ouders zich in de fusie kan vinden, wordt niet verwacht dat veel kinderen overstappen naar een andere school. Zodoende rekent men er op dat de fusieschool in het nieu we schooljaar ruim driehonderd leerlingen zal tellen. Het voornemen is het gebouw van de Julianaschool aan de Vlaar- dingseweg te handhaven en daar een nieuw gedeelte bij te bouwen. De gemeente heeft inmiddels een bouwaanvraag ingediend bij het ministerie van Onderwijs en ver wacht voor 1 mei de goedkeuring te krijgen. Het komende school jaar worden de lessen nog op bei de locaties gegeven. Gedwongen ontslagen zuilen er niet vallen. De directeuren L. Brinkman (Van der Kuijschool) en J. van der Vlies (Julianaschool) wilden beiden in hun huidige functie aan dc nieuwe school wor den verbonden. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Kethel heeft die functie toebedeeld aan Van der Vlies. Zijn collega Brinkman wordt adjunct-directeur. Van Beethovenlaan 170 Schiedam-Noord. Tel. 010-4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2