Waterweg 15 'Belangstelling groeit voor na-oorlogse geschiedenis' I 'Afschieten van vossen niet meer te voorkomen' Kinderen dolenthousiast over lessen bii Streekmuziekschool GFT-inzameling in Schiedam uitgebreid Ik heb een postbus! Nieuw bestuur PvdA Tuinieren voor ouderen Transport naar Roemenië Boot door natuurgebied Vlietlanden vaart weer Scouts slaan tenten op Kunstestafette doet ook Maassluis aan Historische Vereniging Vlaardingen werkt aan modernisering Fiets "m d'r in naar Vlaardingen Rotterdams Dagblad Woensdag 13 april 1994 Ik heb een postbus genomen. Ik moest 150 gulden borg betalen in ruü waarvoor ik drie sleutels kreeg. Gelijk het deurtje geopend en geconstateerd dat PTT Post voor dat bedrag er wel eens een dweilfje door had mogen halen, want de bus lag vol met zand. Er klopt meer met aan die bus. Dat ding is te smal. Wettelijk is vast gelegd dat woningbrievenbussen 265 bij 32 mm. moeten meten. Dat lijkt mij inderdaad een goeie maat. dan kunnen er grote enveloppen en kranten door, zonder ze te knakken. Maar die postbus heeft de af metingen van een muizenhol. .-Dat betekent dat ik tijdens werkuren mijn post moet ophalen om grote stukken in ontvangst te kunnen nemen aan het loket. Maar tij dens de werkuren van PTT Post moet ik. omdat mijn vader niet Al- bert Heijn heet, mijn brood verdienen dus hoe kom ik voortaan in vredesnaam aan mijn post? Dan laat je je post toch thuis bezorgen, zult u zeggen. Ja, als het zo gemakkelijk was. De directeur van PTT Post Vlaardingen heeft mij gesommeerd mijn brievenbus naar beneden te verplaatsen, onder- v aan de portiek. Ook al wettelijk verplicht. Doe ik dat niet, dan stuurt hij al mijn post retour. Dus besloot ik een postbus te nemen voor mijn 'gevoelige' post, die ik liever niet ontvang in zo'n gammel kastje aan de muur. Want jan en alleman proppen daar allerlei reclamerotzooi in en als ik mijn krantenbezorgers niet goed instrueer, steken er binnenkort ook da- - gelijks twee kranten uit en wekelijks vier huis-aan-huis-bladen. De Koninklijke PTT Nederland pocht al wekenlang in paginagrote advertenties dat ze de ambitie heeft 'een van de allerknapste dienst verleners ter wereld te zijn'. „Een haalbaar streven,'' ronkt het ver der, „want PTT Post en PTT Telecom staan wereldwijd bekend om de hoge kwaliteit en de relatief lage prijs van hun diensten. Mede daarom staat PTT Post in de Top 3 van winstgevende postonder- nemingen." .Nou, misschien wel wereldwijd, maar niet bij mij. Want een schone postbus leveren, waar grote enveloppen in passen, kan ze niet. En een ruisend antwoordapparaat lijkt me ook niet getuigen van 'hoge 1 kwaliteit', maar dat is een ander verhaal. DICK VAN DER LUGT Schiedam De PvdA Schiedam heeft een nieuw afdelingsbe stuur gekozen. Jan-Willem Mennink is herkozen als voorzitter, secretaris Menno Siljéc wordt opgevolgd door oud-wethouder Chris Zijdeveld en Arjen Dielc- mans volgt Edwin Dielemar.s op als penningmees ter. Dc overige plaatsen worden ingenomen door de voormalig raadsleden Herman Noordegraaf, Yvonne Siljée, Joke de Haan en Daal'Olyslager. Het bestuur is gekozen voor een periode van twee jaar. Op de complexen Vijfshnzen aan de Vlaardingerdijk en Landvreugd aan de Sweelincksingel zijn nog en kele tuintjes beschikbaar voor 60-plussers. De tuin tjes maken onderdeel uit van het project Tuinieren voor Ouderen, een initiatief van de Dienst Gemeen tewerken. Schiedammers van 60 jaar en ouder krijgen tegen een geringe vergoeding de beschikking over een tuintje van veertig vierkante meter waar op een mi lieuvriendelijke manier getuinierd wordt De ge meente fzprgt-voor begeleiding en het materiaal en organiseert in de wintermaanden speciale cursussen over milieuvriendelijk tuinieren. Aanmelden kan bij Marcel Scheefhals: 42765521 Vlaardingen Met dertig kuub aan mzamelingsspullen is gister avond vanuit Vlaardingen een vrachtwagen naar Roemenië vertrokken. De door de Roemeniê-werk- groep Samen Op Weg Kerk Holy-Zuid ingezamelde kleding, speelgoed, medicijnen, verbandmiddelen, schriften en kinderwagens worden in de stad Tirgu Mures afgeleverd. Het transport wordt deels bekos tigd van de opbrengst van de oud papier-inzameling. Vanaf zaterdag 16 april voert de Vereniging Natuur monumenten weer excursiegangers per boot door haar natuurgebied de Vlietlanden by Vlaardingen. De boot vaart om 8.30 uur af van de kade langs de Vlaardingervaart. Aanmelden voor deze excursies kan van dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 21.00 uur op telefoonnummer 4741032. De vereni ging vraagt een vergoeding voor deze excursies. De jaarlijkse wedstrijden voor het scoutingdistrict Rijnmond worden dit jaar op vrijdag 15 en zaterdag 16 april gehouden nabij dc Krabbeplas. Ruim 250 scouts van 12 tot 15 jaar uit Schiedam. Vlaardingen en Maassluis beleven tijdens deze voorronde voor de Landelijke Scoutmg Wedstrijden hun verhaal met als thema Fort Loutherdale. De scouts moeten proberen een handelsmissie op te zetten tussen een indianenstam en een groep cow boys, die nu in vrede leven maar elkaar jarenlang hebben bevochten. Een kolonel uit het leger van die tijd heeft een heleboel recruten opgeroepen om het .een on ander m goede banen te leiden. De gemeente Maassluis doet mee aan de Kunstesta fette 1994. De Kunstestafette is een beeldende kunstmanifestatie waarin Zuidhollandse beeldende kunst centraal staat. Dit jaar is het thema 'beeldende kunst in stedelijke openbare ruimte'. Naast Maassluis nemen de volgende steden deel aan de estafette: Gormehem. AJphen aan den Rijn, Lei den. Vlaardingen. Gouda. Zoetermeer, Leerdam. Dordrecht. Delft en Schiedam. Alle plaatselijke ma nifestaties sluiten zo veel mogelijk in perioden op elkaar aan. In Maassluis komt het aceent te liggen op de periode van 12 tot en met 18 juni Dan vinden diverse activi teiten plaats, waaronder een graffitiwedstrijd voor jongeren een vierdaags wandelparcours langs plaat selijke kunstwerken en enkele concerten van mu ziekverenigingen. zangkoren en leerlingen van de Streekmuziekschool Verder organiseert de FotoWorkshop diverse activi teiten m Theater de Schuurkerk. beiaardiers verzor gen enkele (zomeravond)concerten en leerlingen van het Instituut voor de Bouw-Kunst Ontwikkeling maken ontwerpen voor het kunstzinnig verfraaien van de liftschachten van de flat aan het Dcnnendal. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Ben van Haren Vlaardingen - De Historische Vereniging Vlaardingen behoort veel meer leden te tellen dan de 1135 van dit moment. Die me ning heeft voorzitter Wout den Breems. Na vele jaren van con stante stijging in het ledental is nu de groei uit de inmiddels 26- jarige vereniging. „En dat is niet in overeenstemming met de belangstelling voor geschiedenis, want die groeit," meent Den Breems. Zijn vereniging heeft een modernisering ingezet. ..Vlaardingen behoort een histori sme vereniging te hebben met toch minstens zo'n 1500 leden. Ik bedoel dan Vlaardingers, die in hun eigen stad wonen. Er is dus een flinke groei mogelijk, want in het zojuist genoemde te lage le dental van dit moment zijn ook al le zogenaamde buitenleden mee geteld. Ik bedoel dus de ongeveer tweehonderd, die buiten onze stad wonen." Den Breems, 46 jaar en al tien jaar bestuurslid van de Historische Vereniging Vlaardingen (HVV), gelooft niet dat zijn streefcijfer te hoog stelt. Sterker nog, buiten de 1500 Vlaardingers die hij denkt binnen zijn vereniging te halen, rekent hij erop dat ook het aantal buitenleden verder zal groeien. „Vlaardingen is natuurlijk een ui termate interessante stad, met een rijke historie. Er komen steeds meer mensen in de VUT, die nu de kans krijgen tijd te be steden aan hun vanouds sluime rende interesse voor de geschie denis van de stad waarin ze zijn opgegroeid. Ik merk dat aan tele foontjes die ik krijg. Ze komen van heinde en ver. Zelfs van over zee." Overtuigd Wout den Breems, net als zijn vrouw na de oorlog opgegroeid in het toen sterk aan verandering blootgestelde, oude centrum van Vlaardingen, is ervan overtuigd dat veel van zijn generatiegeno ten belangstelling hebben voor hun oude woonomgeving. „Juist in Vlaardingen, dat in die tijd zoveel is gegroeid en veran derd, zoeken velen naar herken ningen uit hun jeugd. We hebben het gemerkt met die fotowed strijd onlangs in de winkels rond het Liesveld. Aanvragen voor af drukken van die foto's kregen we uit het noorden van het land. uit Eindhoven, uit Willemstad en zelfs kwam er een reactie uit Amerika. De belangstelling voor de naoorlogse geschiedenis groeit en zal verder groeien. Zeker nu in het pakket basisvorming van het voortgezet onderwijs ook het vak omgevingsgeschiedenis is opge nomen." Met het na twaalf dienstjaren pas afgetreden mede-bestuurslid Elske van der Vlis-Dijkema heeft de HW-voorzitter een fotoboekje in voorbereiding over dat Vlaar dingen. Boekwerkje Ze zijn in het Stadsarchief op een verzameling van 550 foto's ge stuit, die de Rotterdamse foto graaf Rovers in 1954 en 1955 hier heeft gemaakt. De nog levende fo tograaf heeft in eigen bezit nog eens 150 opnames van dat naoor logse Vlaardingen. Eind 1995 wil len Den Breems en Van der Vlis hun boekwerkje laten verschij- „We maken geen haast, want dit jaar komt al dat boek van Klaas Kornaat over Vlaardingen in oor logstijd en van Peter Zuydgeest in juni een boek over de visserij in de naoorlogse jaren." Wel haast maakt het door Den Breems geleide bestuur van de vereniging met de modernisering van de HVV. Het periodiek Tijd schrift is met ingang van dit jaar geheel vernieuwd. Het gaat bo vendien vaker verschijnen en binnen een week na produktie. Dat kan onder meer door inten siever gebruik van personal com puters. Verder is een jongerenlid maatschap ingevoerd met een re ductie voor leden van onder de 25 jaar. „Wij willen de beschrijving van de geschiedenis van na de oorlog graag stimuleren. Zo heb ik bij voorbeeld een van de bellers naar aanleiding van die fotowedstrijd, de in de watersport bekende Ver maas die nu in het noorden van ons land woont, gevraagd zijn ei gen geschiedenis op te schrijven. Onze vereniging zorgt er dan wel voor, dat het geredigeerd wordt en vervolgens gepubliceerd in Tijdschrift of het Historisch Jaar boek, dat we ieder jaar laten ver schijnen." Vlaardingen - De TROS komt deze zomer naar Vlaardingen om opnamen te maken voor het televisieprogramma 'Te land, ter zee en in de lucht'. De Oude Haven dient als decor voor het onderdeel 'Fiets 'm d'r in* dat 18 juni wordt opge nomen. De omroep heeft de VW bena derd om een geschikte lokatie uit te zoeken. De keus is geval len op het deel van de haven tussen de Parallelweg en Sehiedamseweg omdat daar veel oude panden aan het wa ter staan. Voor besloten werd het waterspektakel naar Vlaar dingen te halen, moest eerst de medewerking van de facili taire diensten worden verkre gen. Bij 'Fiets 'm d'r in' moeten de deelnemers op zelfgemaakte tweewielers over een smalle plank de overkant van de ha ven zien te bereiken. Degene die daar in slaagt en de snelste tijd neerzet, is de winnaar. Voorts wordt ook een originali- teitsprijs uitgeloofd. Binnen kort worden op de televisie kandidaten opgeroepen aan het evenement deel te nemen. Het programma wordt een of twee weken na de opname uit gezonden. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - De vos is terug. Na twee jaar betrekkelijke stilte sloeg het sluwe dier afgelopen weekeinde opnieuw genadeloos toe, in het kippenhok van een Schiedamse boer. Dertig kippen en twee fazanten waren de buit. Het voorval staat niet op zich. Vossen richten de laatste jaren re gelmatig grote schade aan: kip penhokken, kinderboerderijen, volières, begraafplaatsen en na tuurgebieden in Zuid-Holland „zjjn niet meer veilig. Reden voor de Nederlandse Vereniging van Jachtopzieners om hun veront rusting uit te spreken over het aantal vossen in deze provincie. De jachtopzieners spreken van een explosieve toename. Dit wordt deels in de hand gewerkt doordat in Nederland niet ge jaagd mag worden op vossen, be halve door jachtactehouders en Wild Beheers Eenheden. Een deel van deze jachthouders schiet ech ter tekort in zijn verplichting en van sommigen wordt de jachtver gunning niet meer verlengd, waardoor de vossenpopulatie steeds groter wordt. Gejaagd De explosieve toename van vos sen in gebieden waar niet gejaagd mag woTden, heeft volgens de Vereniging van Jachtopzieners tot gevolg dat diverse diersoorten in hun bestaan worden bedreigd. Menige haas, konijn, fazant of eend heeft het loodje moeten leg gen na een aanval van de vos. En kele diersoorten zijn in gebieden waar de vos zich ophoudt zelfs geheel verdwenen, waaronder de bunzing, hermelijn, patrijs, wulp en kieviet. Met lede ogen zien de opzieners de verarming van de fauna aan. S. C. Breure, secretaris van de vereniging en boswachter van het Kralingse Bos in Rotterdam: „Als je van die pasgeboren vosjes ziet, met die knalblauwe ogen, smelt je zowat voor die dieren. Maar als je je realiseert welke ellende ze ver oorzaken, vind je ze niet meer zo lief." De boswachter is het eens met de Vossen: 'Als ze net geboren zijn. smelt je zowat voor die dieren, maar als je je realiseert welke ellendeze veroorzaken vind je ze niet meer ZO hef.' Archieffoto Martijn de Jonge vossenliefhebbers dat de jacht op de vos niet gewenst is. Maar dan moet de populatie zichzelf wel re guleren en daar is nu geen sprake meer van. „In de kuststroken en in gebieden waar het zelf-regula- tie-prineipe gehanteerd wordt, is de toename van vossen enorm. De gebieden hieraan grenzend on dervinden schade en overlast. Ook loopt de wild- en vogelstand zienderogen terug," Afschieten is volgens de jachtopzieners niet meer te voorkomen. Verbeelding De Vlaardingse jagermeester Roel Blom is geen voorstander van afschieten, maar grijpt indien nodig direct in. „Ik ben de laatste die zal beweren dat ze allemaal moeten verdwijnen, want ze spre ken toch tot de verbeelding. Maar uit behoud van de natuur moet het aantal vossen gereduceerd worden." Volgens Blom leven mo menteel twee vossenstelletjes in de Broekpolder, elk met zo'n vier tot zeven jongen. Tot dit aantal komt hij na inventarisatie van reuksporen en controlerondes langs konijneholen, waar de rood bruine dieren hun prooi verzame len. De jagermeester is tevreden over de huidige populatie. „Het moeten er echter niet meer wor den," klinkt het dreigend uit zijn mond. „Anders worden er maatre gelen getroffen." ïn Schiedam is het aantal vossen niet bekend. De gemeente heeft geen jagermeester in dienst. Wel inventariseert de Dienst Gemeen tewerken het aantal klachten van gedupeerde boeren. Volgens een woordvoerder wordt pas ingegre pen als er meerdere klachten zijn, en daarvan was de afgelopen twee jaar geen sprake. Ook is hem geen klacht bekend van de laatste slachtpartij in het kippenhok van de Schiedamse boer. Uitgezet De Vlaardingse jagermeester be treurt het dat deze boer de ge meente Vlaardingen ervan ver denkt vossen een paar jaar gele den te hebben uitgezet in de Vlaardingse Broekpolder. „Nie mand heeft hier vossen uitgezet, ze zijn zo'n twintig jaar geleden komen aanlopen vanuit Hoek van Holland. Als je bedenkt dat een vos gedurende een etmaal zo'n 40 kilometer loopt tijdens zijn zoek tocht naar voedsel, is het niet vreemd dat ze ook in deze regio gesignaleerd worden. De Broek polder is natuurlijk een interes sant faunagebied voor de vos sen." In principe is de aanslag van de vos op de fauna niet buitensporig groot, al doet de slachting in het kippenhok anders vermoeden. Een vos eet gemiddeld vijfhon derd gram in een etmaal. De helft van zijn maal bestaat uit konijn, voor de rest eet hij onder andere kip. eend, fazant, slakken, kik kers en bladeren. De grote ravage in het kippenhok is volgens de ja germeester als volgt te verklaren: „Die vos is het hok binnengeko men en in paniek geraakt door de wild vliegende kippen. Dat is een onnatuurlijk situatie en daarom doet hij zo'n aanval Woensdag 13 april SCHIEDAM De Teerstoof. De circusspin, door fntomo Ensemble, 15.30u. Dc de $3 Molens. Bloemschikken, 13.30u. 'Ü3 VLAARDINGEN Stadhuis, installatie gemeentel raad, 19.30u. Dc West. Dans-- avond, 19.30u. Stadsgehoorzaal*» Afsluiting toneellessen Vnje Acade--- mie, kleuters en kinderen 14.00ü. Harmonie. Afsluiting toneellessen^ Vnje Academie, tieners, 19.30u. ROTTERDAM 113 Theater Bonheur. Krazy Kat 20.30u. Hal 4. Afwezig, 20.30u.»» Luxor Theater. Paul van Vliet; 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Spoken, 20.30u. Theater Zuidplein WACKO, 20.30u. Lanta^ Ten/Venster. Harbour Connection: Big Feature. 20.30u. The Act. Jam sessie, 22.00u. De Doelen Fiesta"1 Gitana, 20,15u. Rotterdams Pfiii- harmomsch Orkest, 20.15u. Doe lencafé. Sophisticated Ladies, 22.00u. Groove Garden. Hips Unli mited. 21.30u. Sorbonne, Fatso's, 22.00U. De Twijfelaar. Gijs Hen driks, 23.00u. Zaal De Unie. Ont werpen voor de stedelijke vermeu^ wing van Rotterdam, 20.30u. Donderdag 14 april SCHIEDAM ;^y Klubhuis Zuid. Kleding- en speel'1 goedbeurs, 10.30-14.00 uur. -4 VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 1492: Conquest of paradise (film), 14.00en20.30u. Vincent Bijlo (cabaret), 20.15uÜÏ Grote Kerk. Orgelconcert, 12.45u. Stadhuis. Literair programma over inheemse volken, 20.00u. ROTTERDAM Woudestein. Tango 12.00u. Palace, ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Nowhe re to run' (16) dag. ll.45-2.15i;, 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'De molition man' (16) dag. 645-9.30/,! do. ook 1.15-4. Calypso 1: 'Phiia-"" delphia' (ai) dag. 1.15-4-6.45^ 9.30. Calypso-2: 'Inthenameofthe father* (12) dag. 1.15-4-6,45 9.30. Calypso-3: 'The remains of the day' (al) dag. 1.15-5-8.30. Ck nerama 1: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2f, 'Groundhog Day' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Cartito's Way' (16) dag,, 1,15-5-8.30. Cinerama 5: 'Juras sic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Schindler's UsF (12).j- dag. 2-8, Imax Theater: 'Sharks'* (al) do.wo. 2-8.30. 'Mountain Goril-1; la' (al) do.wo. 3-7.30. Lantaren/! Venster 1: 'Trois couleurs: Blanc'i (16) dag.8-10. Lantaren/Vensteïi 2: 'Miracolo a fvtilano' do. 7.30. 'Irri vuur en vlam' en 'Het einde van de wereld'dag. (beh.ma.) 9.30. Lanta^ ren/Venster 3: 'The Blue Kite' dag 7.30-10. Lantaren/Venster 4: 'Le$ gens normaux n'ont rien d'excep- tionnel' dag. 8. The Snapper' dag 10. Lumière 1: 'On deadly ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 2: 'Wayne's world 2' (al) aag; 1.15-4-6.45-9.30. Lumïère3:7hé Three Musketeers' (12) dag. 1,15- 4-6.45-9.30. Lumière 4: 'The hou se of the spirits' (16) dag. 8.15, do1*- .vr. ook 1.15-4.30. Rex: 'Seduction of Cindy' (18) dag.vanaf 12 doorl- voorstellmg. Thalia: 'Sister Act 2' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. -■< Door Anke van Bree Vlaardingen - Het is voor basis scholen al vijftien jaar mogelijk om een beroep te doen op de mu ziekschool om bij te springen bij muzieklessen. Dit gebeurt onder meer door kortlopende projecten en bijscholing van de leerkrach ten. Dankzij het Magneetproject van de openbare basisschool Het Pris ma. gericht op integratie van de verschillende bevolkingsgroepen in de wijk Babberspolder, heeft deze begeleiding wel zeer unieke vormen aangenomen. In school tijd gaan alle groepen op donder dag en vrijdag naar de Streekmu ziekschool aan de Meidoorn- straat. Zij volgen daar gedurende een half uur een les algemene muzikale vorming. De kinderen zijn dol enthousiast over de lessen en dragen hun juf Hélène de Reus op handen. Op hel programma slaat onder meer liedjes leren spelen op het klok kenspel. Maar ook het onder de knie krijgen van notenschrift, maat en ritme is essentieel. Directeur Hans Mulder van de Streekmuziekschool laat stiekem de deur van zijn kantoor open staan om de verrassende vorde ringen van de kinderen te kun nen volgen. Hans Mulder vindt het heel belangrijk dat elk kind op deze manier m contact komt met de muziek. Ook aan de continuïteit van de muzieklessen is gedacht. De leer kracht komt met de groep mee en borduurt daar op door in zijn les sen op de basisschool. Wim Mey er, directeur van de openbare ba sisschool Het Prisma, is heel blij met de prima samenwerking met de muziekschool. Dit voorlopig driejarige project is mogelijk omdat Prisma dit schooljaar als derde school in Nederland Mag- neetschool is geworden. Dankzij subsidie is er een heel effectief en aantrekkelijk onderwijsaanbod mogelijk geworden. Hiermee be oogt men dat de school voor alle kinderen binnen de wijk een aan trekkelijk ontmoetingspunt is en blijft. Behalve het aanleren van basis vaardigheden en het muziekon derwijs, is er na schooltijd een groot aantal kortlopende cursus sen en projecten gestart. Om er enkele te noemen: een school- koor, blokfluitles. jazz-ballet, tap- dance, toneel en drama. Maar ook worden de leerlingen wegwijs ge maakt op de computer, om ze zo beter voor te bereiden op het voortgezet onderwijs. Voor de kleuters is er op de woensdagmid dag ook nog voorlezen en toneel. Wim Meyer vertelt dat de animo onder de kinderen bijzonder groot is. Aangestoken door het enthousiasme van de kinderen volgen nu ook ouders kortlopen de cursussen. Op 27 en 28 mei wordt er een slot- presentatie gegeven van allerlei activiteiten voor ouders en be langstellenden. bij de proef van drie jaar geleden; Meerdere Schiedammers plaat sten vraagtekens bij het schoon maken van de containers. Toch hebben maar dertig van de zeven duizend huishoudens de contai-) ner geweigerd. Sommigen van hen gaven de voorkeur aan zelf composteren. Bij het uitreiken- van de containers is door de ONS- medewerkers de nodige voorlich ting gegeven omdat bij velen het idee leefde dat het afval uiteinde-! lijk toch allemaal op één grote- hoop terecht komt. Door het ONS wordt jaarlijks on-1 geveer 27.000 ton huishoudelijk afval verwerkt. Daarvan wordt) 4000 ton gescheiden ingezameld^ Het gescheiden afval bestaat ui(!| 2000 ton oud papier, 1000 ton gla^v en en 1000 ton groente-, fruit- en tuinafval. De 23.000 ton die over-- blijft, wordt restafval genoemd.'j Het nutsbedrijf is niet helemaal i tevreden met die cijfers, maar wel wordt ervaren dat de burgers, steeds bewuster omgaan met af; 1 val. De verwachting is dat met de plaatsing van de nieuwe glasbak;; ken op straat meer lege flessen en potten naar de containers wordeif gebracht. Schiedam - Deze maand wordt in Schiedam het eerste grote GFT- project afgerond. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) heeft dan in opdracht van de ge meente zo'n zevenduizend wo ningen voorzien van een contai ner voor groente-, fruit- en tuinaf val. Binnenkort gaat er een brief naar het college met een advies over verdere uitbreiding van het 'GFT-gebied'. Het gescheiden inzamelen van af val werd in oktober 1990 bij wijze van proef gestart in een deel van de Woudhoek. Daarna kreeg het experiment een definitief vervolg in de rest van de wijk, Kethel- Oost en Spaland. Inmiddels zijn ook laagbouwwoningen aan de Stadhouderslaan en omgeving en in het deel van Nieuwland tussen de Burgemeester van Haarenlaan en Poldervaart voorzien van de containers met een inhoud van 140 liter. Bij het aanbieden van de containers kregen de bewoners namens het ONS eveneens een klein keukenemmertje voor GFT- afval in kleinere proporties. Het uitzetten van de verrijdbare afvalbakken gedurende de afge lopen weken verliep stroever dan

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1