11 Onrust in Gorzen na 'start uitpïaatsingsbeleid' Ed de Goey scoort op erf boerderij Nooit Gedacht 'Woningbouwvereniging Schiedam toont zich opnieuw wolf in schaapskleren' Raad van State beslist over extra vakantie Schiedammer kent ze allemaal, maar heeft niets met schietpartij te maken Zonnetje speelt museumweekend parten Alcoholcontrole: politie tevreden Auto in beslag na achtervolging Inbrekers ontsnappen Dief actief bij voetbalclub Met slok op achter het stuur Bommeldingen LE NOBLE SPORT s Tt: f Rotterdams Dagblad Maandag 18 april 1994 DoorJelleGunneweg Schiedam - Hoe vaak ze met de woningbouwvereniging in Schiedam in aanvaring zijn geweest, weten de bewoners in de Gorzen niet meer. Maar het eigengereide optreden van de ver huurder heeft hen al heei wat werk én ellende bezorgd. Schiedam - In het kader van het alcoholontmoedigingsbeleid is vrijdagnacht de eerste controle gehouden. Aan de Nieuwe Dam- laan en de 's-Gravelandseweg moesten in totaal 1340 bestuur ders een blaastest afleggen. Van hen moesten er 26 mee naar het bureau voor een ademanalyse. Zeven bleven onder de wettelijke grens. De overige negentien automobi listen kregen een bekeuring van 320 gulden. Omdat het percenta ge bestuurders onder invloed - 1,4 procent - onder het landelij ke gemiddelde lag, was de politie zeer tevreden met het resultaat. Zaterdag maakte een 39-jarige Rotterdammer kennis met het anti-alcoholproject dat vorige week van start ging. De man raakte in de Spaanse Pol der buiten zijn schuld betrokken bij een aanrijding, maar moest toch blazen. Hij bleek te hebben gedronken, kreeg een boete en moest zijn au to laten staan. Schiedam - Een 19-jarige Rotter dammer is zaterdagnacht zijn au to kwijtgeraakt na een achtervol ging door de politie. De man reed met een snelheid van 120 kilome ter over de Burgemeester van Haarenlaan. De achtervolging leidde naar de Rotterdamsedijk, waar de snel heidsmaniak werd aangehouden. Zijn auto werd in beslag geno men. De officier van justitie legde de bestuurder een boete van 750 gulden op. Vlaardingen - Twee mannen heb ben vrijdagavond ingebroken in een woning aan de Spoorsingel. Ze forceerden de deur om binnen te komen en namen een geldkist je weg. Toen de politie arriveerde, zetten de inbrekers het op een lo pen en wisten te ontkomen. Maassluis - Bij voetbalvereni ging Excelsior Maassluis is zater dag een aantal sporters gedu peerd door een dief die huisge houden had in een van de kleed kamers. Daar werden drie porte monnees, twee collegekaarten, een jas en een bankpasje gesto len. De kleedruimte was afgeslo ten en omdat er geen braakspo ren vielen te ontdekken, wordt er vanuit gegaan dat gebruik ge maakt werd van een valse sleutel. Vlaardingen/Maassluis - Tegen een 28-jarige man uit Hoek van Holland is vanochtend vroeg pro ces-verbaal opgemaakt wegens het rijden onder invloed. De man werd rond half twee op de Vlaar- öingse Westhavenkade aange houden. Op rijksweg A20 werd rond hetzelfde tijdstip door de Maassluise politie een 34-jarige Maasdijker uit zijn auto gehaald. Ook hij bleek met te veel alcohol op achter het stuur te zijn gekro pen, Eerder in het weekeinde werden een 30-jarige Rotterdam mer in Maassluis en een 53-jarige Vlaardinger in zijn woonplaats bekeurd voor soortgelijke over tredingen. Van de Vlaardinger werd de auto in beslag genomen omdat hij weigerde mee te wer ken aan de ademanalyse en ook zijn rijbewijs niet afwilde geven. Schiedam - Bij een centrum voor vakopleidingen aan de De Brauw- weg in de :s-Gravelandse Polder zijn in het wekeinde en vanoch tend twee bommeldingen binnen gekomen. De politie heeft beide keren het pand en naaste omge ving onderzocht maar er werd niets aangetroffen. Vorige week heeft de verhuurder wéér twee brieven de deur uitge daan zonder daarvan de bewo nersvereniging op de hoogte te hebben gesteld. En nu is de maat vol. De stenen gaan nog net niet de grond uit, maar de woede on der de bewoners is erg hoog opge lopen. Als de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) haar zin krijgt, gaan in het gebied tussen de Nieuwe Maasstraat en de Haven- dijk 179 woningen tegen de vlak te. Een ramp voor de wijk, vindt een meerderheid van de bewo ners, die daarbij onlangs steun kreeg van D66-leider Hans van Mierlo op werkbezoek in de Gor zen. De bewonersvereniging zet zich met hand en tand in voor haar leden en hecht daarom grote waarde aan alle mogelijke infor matie over de sloopplannen. Zowel de WBS als de Bewoners Vereniging Schiedam-Zuid (BVSZ) zitten met de gemeente in het projectteam dat zich bezig houdt met de verbeteringen voor de wijk. Coördinator Jan Joore van de BVSZ Werkgroep Huur- dersbelangen: „In het verleden heeft de WBS al vele malen de erecodes tussen de partijen in het projectteam geschonden. Ook heeft ze enkele keren getracht partijen en bewoners via een uit gekiende, demagogische werk wijze tegen elkaar uit te spelen. Dit heeft eind vorig jaar tot een motie van wantrouwen geleid je gens de WBS en een schorsing van de projectteamvergaderin gen. Na de toezegging het zwaar geschonden vertrouwen te her stellen, toont de WBS zich nu toch weer een wolf in schaapskleren." Afspraak Vorige week verstuurde de WBS namelijk een brief aan de bewo ners in het te slopen gebied over aankomende nieuwbouw elders in de wijk. Bewoners konden middels een bijgesloten ant- woordstrookje een boekje aanvra gen met informatie over de nieuwbouw in de Gorzen. Twee dagen voor verzending heeft een vertegenwoordiger van de WBS in de projectteamvergadering niets gezegd over deze brief, ter wijl de onderlinge afspraak was dat alle zaken vooraf binnen het projectteam worden besproken voordat mededelingen naar bui ten worden gedaan. De bewonersvereniging ziet deze actie niet alleen als pure minach ting voor de andere partijen in het projectteam, maar ook als start sein voor de uitverhuizing. Joore: „Vorige maand hebben wij bin nen het team gesuggereerd dat de WBS bezig is met een uitplaat- singsbeleid. maar dat werd toen Doelman EddeGoey (derde van rechts) heeftdeopemngvan de boerderij verricht. Verstandelijk gehandicapten en hun begeleiders juichen alsof zojuist een overwinning is geboekt. Links zanger Willy Batenburg. Foto Dennes van derwei/Roet Dijkstra Vlaardingen - Ed de Goey ver dient zijn brood met het tegen houden van ballen, maar vrijdag middag deed hij iets dat op de voetbalvelden waarschijnlijk nimmer vertoond zal worden. Op het erf van boerderij Nooit Ge dacht aan de Zuidbuurt in Vlaar dingen scoorde de nationale doel man met een voltreffer en mikte onder het gejuich van de toe schouwers nog enkele malen raak. Daarbij moest een professorisch in elkaar gezet raam het ontgel den. Dat was ook de bedoeling. Want met hrt aan flarden schie ten van het up karton getekende venster, gaf hij het officiële start sein voor de sloop en herbouw van het voormalige woonhuis. Even daarvoor was in het bijzijn van de nog altijd onverstaanbare zanger Willy Batenburg en burge meester Stam de wagenschuur van Nooit Gedacht geopend met het oplaten van witte duiven. De boerderij mag een uniek pro- ject worden genoemd. Een boer kom je er niet meer tegen. Ver standelijk gehandicapten we!. Zij gebruiken de wagenschuur al eni ge tijd als dagverblijf. Het te reno veren woonhuis wordt ingericht met algemene ruimten zoals een eetkamer en een winkel. De koei- estal wordt verbouwd tot woon ruimte voor twaalf mensen, die ie der een eigen kamer krijgen. Op de boerderij, die verscholen ligt in het landelijke gebied tussen de Maassluisse Trekvaart, de Vlaar dinger Vaart en Het Scheur, be schikken de verstandelijk gehan dicapten uit Vlaardingen. Schiedam en Maassluis over een moestuin en kinderboerderij. In de winkel worden de eigen oogst en zelf gemaakte artikeien ver kocht. Met het project moet een bijdrage worden geleverd aan de integratie van mensen met een verstandelijke handicap in de sa menleving. Vooral voor laatsgcnoemden was de opening van de wagenschuur en het startschot voor de renova tie van het andere boerderij-ge deelte één groot feest Al tijdens het optreden van de vrolijk mur melende Willy Batenburg gingen ze uit hun bol en toen doelman Ed de Goey op het erf verscheen, steeg een oorverdovend gejuich op. Ook de medewerkers van de dagcentra Woutershof uit Schiedam en Vlaardingen waren zichtbaar in hun nopjes. Het feest was compleet. De verbouwing van de boerderij vindt noodgedwongen in ver schillende fasen plaats. De kosten stijgen uit boven de subsidie van het rijk en daardoor is er nog ai- tijd een gat van ruim 600.000 gul den in de begroting. Dat moet worden gedicht met de giften van verenigingen, kerken, scholen en bedrijven, die ver schillende bedragen hebben toe gezegd. Om de begroting sluitend te krijgen, is een grote loterij op gezet. De vierduizend loten a hon derd gulden geven niet alleen kans op een auto en andere fraaie prijzen, maar ook op een uniek complex voor verstandelijk ge handicapten. ontkend. Nu sturen ze ineens die brief de deur uit, terwijl wij daar niets van wisten." Uit een derge lijke brief blijkt volgens bestuurs lid André Marbus wel degelijk dat de WBS bezig is met uitplaatsin gen en dat zit hem niet lekker. Verhuisvergoeding Enkele dagen na verzending van de bewuste brief kregen enkele bewoners in het sloopgebicd een uitnodiging van de WBS voor een gesprek over de werkzaamheden en de planning van de groot on derhoudsplannen. Tevens werd in deze brief gevraagd een giro- of bankrekeningnummer mee te brengen voor invulling van het formulier voor een verhuiskos tenvergoeding. Ook van deze uit nodiging was de bewonersvereni ging vooraf niet op de hoogte ge steld en ook hieruit blijkt volgens Joore en Marbus dat de WBS ac tief aan het uitplaatsen is. „Op zo'n manier kunnen wij toch niet meer namens de bewoners spreken? We worden volkomen genegeerd, weten niet waar dc WBS mcc bezig is. Wij willen onze positie aan dc onderhandelings tafel behouden, maar die wordt door dergelijke acties danig on dermijnd." Het eigengereide optreden van de WBS zit de Gorzenezen des te meer dwars omdat pas eind van deze maand een bespreking plaatsvindt van drie rapporten, waarin conclusies slaan over de woningsituatie in Zuid. Op basis van deze uitkomsten verzet de BVSZ zich tegen de sloopplannen en zij hecht dus grote waarde aan de bespreking. Mocht de situatie niet verbeteren en het op sloop uitdraaien dan wordt het oorlog, voorspelt de vereniging. André Marbus: „De WBS zal daar de con sequenties uit moeten trekken en op openlijk oproer moeten reke nen, want rond de Haven dijk heerst een enorme actiebereid heid om have en goed tot de laat ste snik te verdedigen." Directeur Fenny de Graaf van de Woningbouwvereniging Schiedam erkent dat bij de ver zending van de eerste brief verge ten is de bewonersverening op de hoogte te stellen. De tweede brief is volgens de di rectrice voor een deel verkeerd geadresseerd. „De reactie van dc WBSZ vind ik begrijpelijk; zc zijn al boos en dit verergerde het alleen maar. ïk hoop dat we het tijdens de eerst volgende projectteamvergade ring kunnen uitpraten. De wonin gen die bewoners verlaten hou den we vooralsnog bewust leeg, omdat nog onduidelijk is of er wordt gesloopt óf renovatie wordt Die onzekerheid willen we de nieuwe bewoners niet aandoen." Den Haag/Schiedam - Een straf zaak tegen een Schiedammer die zijn zoon twee weken van school heeft gehouden, is aangehouden totdat de Raad van State zich heeft uitgesproken over de weige ring van de school om de jongen vrij te geven. De vader vroeg voor zijn drie kin deren, die op verschillende scho len zitten, vrij voor een vakantie in Turkije. Van twee scholen kreeg hij toe stemming, maar de directeur van de WjA van Lieflandschool, een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan de Prinses Beatrixiaan, gaf geen toe stemming. De vader nam de derde zoon toch mee, waarna strafvervolging te gen hem werd ingesteld wegens overtreding van de leerplichtwet. De leerplichtambtenaar van de gemeente Schiedam zei op de hoorzitting bij de Raad van State dat de richtlijnen die voor derge lijke situaties gelden helaas niet door alle drie de scholen op de zelfde manier zijn toegepast. De ambtenaar wees er ook op dat schoolhoofden hun eigen verant woordelijkheid houden en dat de richtlijn niet bindend is. De beslissing van de Raad van State over het weigeren van ver lof zal waarschijnlijk binnen twee maanden bekend zijn. Daarna zal de rechtbank in Rot terdam uitspraak doen over de eis van de officier van justitie om de vader een boete van vijfhonderd gulden op te leggen. Maandag 18 april VLAARDINGEN Kraamzorg Maassteden. Informa- tie-avond over het geven van borst voeding, 20.00u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Om moord het einde en Feijenoord speelt Feijenoord, 20.30u. Theater Zuidplein Lief zijn voor Sloane, 20.15u. De Doelen Zürcher Kam- merorchester, 20.15u. Doelenca fé. Peter Ypma plus eleven, 22.00u. St.Laurenskerk. Koor- en orgel concert. 20.15u. De Twijfelaar. Brèm Brèm, 23.00u. Zaal De Unie. OffScreen, 20.30u. Dinsdag 19 april SCHIEDAM DC de 4Molens. Koffie-inloopoch- tend. Buurthuis Nieuwland. Open forum 'Leefbaarheid in Nieuwland', 20.00U. VLAARDINGEN Vaartland. Modeshow Wereldwin kel, 19.30u. Bethelkerk. Verkie zingsbijeenkomst RPF, 20.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Tina' (12) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15- 9.45. Alhambra 2: 'Free Willy' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 1: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Wildgroei' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-3: 'In the name of the father' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 1: 'The Pelican Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 2: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'Wayne's World 2' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 4: 'Groundhog Day' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4. 'Carlito's Way' (16) 8.30. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. Imax Theater: "Sharks' (al) di. 2-8.30. 'Mountain Gorilla' (al) di. 3-7.30. Lantaren/Venster 1; 'Bad Boy Bub- by' (16) dag.8-10.15. Lantaren/ Venster 2: 'De Dag van de Wan hoop' dag. 7.30. 'De laatste duik' en 'Mijn verjaardag' (16) dag. (beh- .ma.) 9.30. Sneak preview ma. 10. Lantaren/Venster 3: Trois cou- leurs: Bianc' dag. 8-10. Lantaren/ Venster 4: 'The Blue Kite' (16) dag. 7.30. 'The Snapper' dag 10. Lumiè- re 1: 'On deadly ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Cool Runnings' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Three Musketeers' (12) dag. 4-6.45- 9.30, di. ook 1.15. Lumière 4: The remains of the day' (al) dag. 1.15- 4.30-8.15. Rex: 'Princess Seka' (18) dag.vanaf 12 doorf.voorstel- ling. Thalia: 'Sister Act 2' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Dat hoor je niet vaak, dat het mooie weereen activiteitin de wegzït. Maar bij de musea zijn ze het inmiddels wel gewend: een zonnige dag levert altijd weinig bezoekers op. Zater dag was het dus wat stiller tij dens het Nationaal Museum weekend; de zondag maakte echter veel goed. De meeste musea ïn de regio hadden een speciaal programma samen gesteld. Zo hield Harold Vlugt in het Stedelijk Museum Schiedam een persoonlijke rondleiding langs zijn expositie Senses of Reality en was in het Natio naal Sleepvaart Maassluis de tentoonstelling Sleepsbouw te bezichtigen. In Vlaardingen brachten vele cultuurliefhebbers een be zoek aan het Muztek-informa- tie en Documentatiecentrum Ton Stolk (foto), waar maar lïefstzevenhonderd muziekin strumenten zijn opgesteld, samengesteld en verzameld door de eigenaar zelf. Het oudste instrument is van 1500 voor Christus, andere opvallende muziekinstrumen ten zijn de trommeltjes van kinderschedeltjes en de flui ten van dierenhoorns. Foto Roel Dijkstra. Gediplomeerd AEROBICS/ STEPAEROBICS/ CALLANATICS/ BODYFORMING/STRENCHINC/ spierverstevigend lichaamsconditie verhogend Tel. 010-4185171 Straatweg 54a Rotterdam (bij Station Noord) Kinderaerobics meisjes/jongens van 4 tot 6 jaar van 14.00-15.00 uur, van 7 tot 12 jaar van 15.00-16.00 uur op woensdagmiddag en 's zaterdags van 9.00 tot 10.00 uur. el.le Losse les 5.- Strippenkaart 10x42.50 lx p.w. 35.- per maand/3 mnd95.- 2x p.w. 50.- per maand/3 mnd135.- Onbeperkt 75.- per maand/3 mnd200.- Losse lessen.....10.- Zondags open van 12.00-15.00 uur Leden 5.-. Niet-leden 7.50 Door Annemarie Breeve Rott jam/Schiedam - Maarliefst vier feiten werden de 26-jarige Schiedammer ten laste gelegd: bedreiging, mishandeling, een poging tot doodslag en - dc meest recente aanklacht - verboden wa penbezit. De getuigen die werden aangehaald, zelf op hun beurt ver dachten in andere strafzaken, maakten het verhaal er niet een voudiger op. Een jaar gevangenis straf. onvoorwaardelijk, luidde tenslotte de eis van dc officier van justitie, mr. C.A. van Beuningen. „Er moet nu maar eens worden af gerekend." Rechtbankpresident mr. Ten Ca- te probeerde de feiten en gebeur tenissen één voor één te behande len, maar kwam er al snel achter dat alle aanklachten met elkaar samenhingen. De Schiedammer werd in februa ri 1992 door de Rotterdamse poli tie betrapt op verboden wapenbe zit. Een kwestie van zelfverdedi ging, volgens de verdachte. „Ik kom nu eenmaal soms op plaat sen waar mensen wat minder be trouwbaar zijn." Een ernstige overtreding, meenden de leden van de strafkamer, de officier van justitie én de raadsman van de verdachte, mr. A. Roelofs. De poging tot moord op een Spij- kenisser werd door de verdachte heftig ontkend. „Dat is absoluut niet waar," zei hij keer op keer toen de rechtbank hem dc ge schiedenis achter de aanklacht voorlegde. In september 1992 werd de Spijkenisser, een beken de van de Schiedammer, in zijn huis beroofd van geld en soft drugs. De beroofde man trommel de drie vrienden op en samen zet ten ze de achtervolging in. De Schiedammer was volgens de an deren nummer vier in de auto. Zij verklaarden ook dat de verdachte op de Ruwaard van Putten weg in Spijkenisse uit het raam ging hangen en met een pistool van een van de anderen op de auto vóór hen schoot, Hoe vaak er is geschoten, is niet duidelijk. Een getuige heeft het over één knal, een ander beweert dat er twee keer is geschoten. In de uitgebrande auto worden uit eindelijk vier gaten aangetroffen, waarvan niet duidelijk is of twee gaten er al eerder in zaten, of mis schien helemaal geen kogelgaten waren. De 26-jarige man hield bij hoog en laag vol nooit aanwezig te zijn ge weest bij dat 'spektakel'. „Ik ken die jongens wel, maar ik had drie maanden daarvoor flinke ruzie met ze gehad en op deze manier willen ze mij er gewoon inluizen," verklaarde hijDie ruzie ging over een flinke hoeveelheid geld. dat de getuigen nog van hun vriend tegoed hadden. De verdachte was al sinds enige tijd verslaafd aan cocaïne en had de gewoonte om dat door list en bedrog links en rechts te bemachtigen. „Niet de manier om vrienden te maken in de drugswereld." meende zijn raadsman. In de loop van de tijd walden de dealers daar toch geld voor zien en dat kon de Schiedammer hen niet geven. De nadelige getuigenverklaringen zouden daarvoor hun wraak zijn. Schoppen Verder betichtte de officier van justitie do Schiedammer nog van het siaan en schoppen van een man en bedreiging van dezelfde persoon. Dit gebeurde eveneens in september 1992. twee dagen na de schietpartij. De verdachte er kende dat hij aanwezig was bij de mishandeling, maar daar niet aan had deelgenomen. Wel zou hij hebben geroepen: „Sta of ik schiet." Wat hij in zijn handen had was evenwel geen pistool ge weest maar een loden pijp. De officier van justitie vond mede gezien het feit dat de verdachte in de afgelopen tien jaar al vaker met justitie in aanraking was ge weest, één keer zelfs voor bero ving met geweld, er nu maar eens moest worden afgerekend. „Van wapenbezit komt wapengebruik. Dat wordt keer op keer duidelijk en daarom neem ik die aanklacht heel zwaar op, evenals de bedrei ging tot schieten." De poging tot doodslag achtte zij niet bewezen. De advocaat van de verdachte, mr. A. Roelofs. benadrukte dat een eerdere gevangenisstraf de Schiedammer geen goed had ge daan en pleitte voor zes maanden gevangenisstraf, om te zetten in 240 uur dienstverlening. Uitspraak op 29 april. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1