Waterweg 15 l Leo Fontijne bewaart jenevergeschiedenis voor het nageslacht AKTIE ogentesl Zeifs een bloemetje van m'n baas... Meer kans, meer geid, bij Macht smaakt zoet 'Willen wij vanavond eens feestvieren?' Koninklijke medaille Wel links, niet groen Schiedam Schiedam Schiedam in de Staatsloterij Eerste bundel gedichten van Cor Moerman Rotterdams Dagblad Woensdag 20 april 1994 Waarom moest ik ook al weer op D66 stemmen? Omdat deze partij zich sterk zou maken voor een referendum over de Broekpolder. Tij dens een politieke avond in de Stadsgehoorzaal beloofde D66-ljjst- trekker Molenaar zelfs weg te zullen lopen van de college-onderhan delingen als het hem niet zou lukken zijn stokpaardje in de wacht te slepen. Krijgt Vlaardingen een referendum? Mag ik nu eindelijk mijn me ning geven over de vraag: moeten er woningen in de Broekpolder ko men of moet de polder groen blijven? Nee, zo'n referendum komt er niet. Alleen in het geval dat - onder voorwaarde - als - indien - enzo voort: zoiets hebben de vier nieuwe collegepartijen afgesproken. Wat zou Molenaar tijdens de onderhandelingen hebben gezegd? „Luister eens, ik heb mijn kiezers een referendum beloofd. Een man, een man; een woord, een woord. De burgers hebben toch al zo weinig vertrouwen in de politiek. Ze stemmen liever CD, die elk pro bleem met het wegsturen van buitenlanders wil oplossen, dan op partijen met ideeën. Dat referendum moeter komen, anders doet de zejongen niet mee." Nee, dat heeft hij niet gezegd. Spinnend van tevredenheid dat zijn partijgenoot Van der Steen weer vier jaar mag gaan zitten suffen op het collegepluche, is hij akkoord gegaan met een formulering, die er op neerkomt dat je een blauw hoedje krijgt als de hemel naar bene den valt. Dat 'suffen' heb ik overigens zelf niet bedacht, maar zegt ex-wethouder John Ranshuijsen. In een afscheidsinterview constateert Ranshuijsen dat de woning bouw 'ernstige vertraging' heeft opgelopen. Nu beheerde Van der Steen deze portefeuille, dus eigenlijk zegt onze John dat deze man niets heeft uitgevoerd. Daar heeft hij gelijk in want de bouwprojec ten die in uitvoering zijn (of komen), zijn allemaal nog het werk van Van der Steens voorganger Goudriaan. Ranshuijsens verwijt is natuurlijk wel een goedkope stoot onder de gordel Niet individuele wethouders regeren een stad, maar het col lege van burgemeester en wethouders. In de politiek heet dat 'colle giaal bestuu?. Dus John is mede schuldig aan die 'ernstige vertra ging'. Maar ik dwaal af; ik had het over het referendum dat niet komt. Be grijpt u waarom Molenaar niet van de onderhandelingstafel is weg gelopen? Ik niet, of eigenlijk begrijp ik het wei, want macht smaakt zoet. DICKVANDERLUGT Schiedam Regelmatig zijn Nel en Kees van der Meer te vinden in hun groenten- en bloementuin. Tussendoor maakt Nel ook tijd vrij voor een borduurwerkje. Foto Roei Dijkstra „Willen wij vanavond eens feestvieren?," vroeg Kees van der Meer 64 jaar geleden aan Nel de Bruijn. Nel had daar wel zin in en dus brachten ze samen de hele avond door op de kermis in Kethel. Tot over haar oren, zo verliefd was ze op haar Kees. Nu nog steeds eigenlijk: „Mens, we kunnen niet buiten elkaar. We hebben het hartstikke gezellig met z'n tweetjes." Zestig jaar getrouwd waren ze gisteren, een gelegenheid die burgemeester Scheeres niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. In familiare kring hadden de beide 81-jarigen het feest zaterdag al gevierd. Kees van der Meer is volgens zijn vrouw al bij zijn geboorte in de melkton gevallen, zo lang heeft in de melkindustrie ge werkt Als klein jochie hielp hij zijn vader al mee in de melkfa briek, daarna heeft hij 31 jaar gewerkt bij de Melkunie. De bruid heeft voor haar trouwen vijf jaar gewerkt als dienst meisje bij burgemeester Verveen van Kethel. „Een vreselijk strenge mevrouw," aldus de Sehiedamse. „We moesten ons al tijd keurig netjes gedragen/' Tegenwoordig doen ze het rustig aan. De gezamenlijke passie van het echtpaar is de tuin in Kethel: Kees verzorgt de groen ten, Nel de bloemen. „Zo heb je nog wat te doen hè? Hoewel we nog redelijk gezond zijn, kunnen we er met meer zo hard tegenaan. Maar als je er lol in hebt, gaat het nog best hoor." Vlaai-dingen De Vlaardinger Arie Bagchus heeft de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, gekregen voor zijn veertig jarig dienstverband bij Van Leer Nederland BV Europoort. Hij werkte voor dit bedrijf als elektricien, electric technical engineer, production engineer en general technical assistent. Het Rotterdams Dagblad schrijft dat de PvdA, D66, CDA en WD en GroenLinks m Schiedam eigenlijk allemaal hetzelfde willen. U meent dat alleen de grondpolitiek meningsverschil len oplevert. Wie de raadsverslagen en andere lokale berich ten in het Rotterdams Dagblad en de huis-aan-huisbladen heeft gelezen kent een belangrijk verschilpunt: GroenLinks wil de afvalheffing geheel afschaffen en in het gebruikersdeel van de onroerende zakenbelasting verwerken. Dit zou betekenen dat bijvoorbeeld een vierpersoons huis houden in een bovenwoning in Schiedam-Oost tien keer zo weinig gaat betalen voor het ophalen van het huisvuil dan eenzelfde huishouden m een eengezinswoning m Schiedam- Spaland. Het ene adres wordt dan voor zeshonderd gulden en het andere voor slechts zestig gulden aangeslagen, ongeacht de werkelijke hoeveelheid ongesorteerd afval dat wordt aan geboden. Dat is niet eerlijk. Er is maar één eerlijke manier om de afvalheffing teinnen en dat is veertig cent per kilo ongesorteerd huisvuil of vier gul den per zak. Mensen kunnen er dan zelf op letten dat de kos ten niet te hoog oplopen door bewust in te kopen en zoveel mogelijk gesorteerd in te leveren, de kosten daarvan zijn veel lager en waardevolle afvalstoffen brengen zelfs nog iets op. De gemeenteraad mag met aan inkomenspolitiek doen en is daar ook niet toe in staat, want kent de feitelijke draagkracht van de belastingplichtige niet. Bovendien ontbreekt in het Groenlinkse beleid een prikkel om het afval te beperken. Wel erg links maar niet echt groen dus. Ook in 1993 is dit beleid al gedeeltelijk uitgevoerd, een derde deel van de afvalheffing wordt in Schiedam al verwerkt in het gebruikersdeel van de Onroerende Zakenbelasting, wat tot een lawine aan bezwaar schriften heeft geleid. J K. Dijkstra, Schiedam Door Nathalie Lans Schiedam - Leo Fontijne begon al op een hele jonge leeftijd te ver zamelen. Hij was nog maar net zes jaar oud toen hij in een contai ner bij de buurman, distillateur Meder, snuffelde en thuis kwam met een schat aan kurken en eti ketten. Hij knutselde wat met de gevonden voorwerpen. Nu heeft hij nog weieens spijt dat hij destijds niet veel en veel meer uit die containers haalde, want het serieus verzamelen van onder meer etiketten van jeneverfles- sen begon toen hij een jaar of elf was. „Toen is het eigenlijk pas echt begonnen. Ik ging bij alle distillateurs langs om te vragen of zij nog etiketten voor me hadden. In die tijd heb ik wel veel verza meld. Eindjaren zeventig sloot de ene distillateur na de andere zijn deuren. Alles werd weggegooid. Ik kon m'n kamer ermee behan gen," vertelt Leo Fontijne. In principe verzamelt Leo alles wat met Sehiedamse jenevers te maken heeft. „Soms kun je je niet beheersen. Als je iets moois te genkomt van buiten Schiedam en het is aantrekkelijk is, dan kan ik het niet laten staan." Leo laat geen plekje in zijn huis onbenut. Overal waar je kijkt, zie je iets wat met jenever te maken heeft. Pos ters, emaille reclameplaten, eti ketten, flessen, een kraan van een distilleerketel... er worden zelfs biertjes, wijn en likeuren ge maakt in het verzamelhuis. „Ge distilleerd zou ik ook wel zelf wil len maken, maar dat mag helaas niet." Jaloers Leo Fontijne, die een fulltime baan heeft, is in zijn vrije tijd heel vaak met zijn verzameling bezig. Hij bouwde een verzameling op waar menig distillateur jaloers op is. Regelmatig leent hy een deel van zijn collectie uit voor exposi ties en hij hielp Dick Jansen, di recteur van de UTO en branderij De Tweelingh bij het opzetten van een etikettenarchief en zelfs een museum. „Toen ik zo oud was dat ik in de vakanties mocht werken, ben ik bij de UTO gaan werken. Eerst aan de lopende band, later in het laboratorium. Ik wist alles in het bedrijf te vinden. Ik zag nog zo veel leuke en mooie dingen in de Leo Fontijne: 'Gedistilleerd zou ik ook wei zelf willen maken, maar dat mag helaas niet.' Foto Roei Dijkstra distilleerderij, dat ik in de fabriek zelf een museumpje maakte. La ter hielp ik Dick Jansen mee met de inrichting van een groter mu seum bij het bedrijf. Het komi sche is dat ik aan branderij De Tweelingh spullen uitleen die zij zelf ooit hebben weggegooid." Leo Fontijne voelt zich ook nauw betrokken bij de bouw van het Nederlands Gedistilleerd Mu seum De Gekroonde Branderske tel. Het museum dat aan de Sehiedamse Lange Haven wordt gebouwd zal in september 1995 haar poorten openen. De verza melaar is heel blij met het initia tief. „Er is in de loop der jaren zo veel verloren gegaan. Als particu lier kan je wel verzamelen, maar het voornaamste is dat het am bacht van distillateur niet uit sterft en dat de jenevergeschiede nis bewaard blijft voor het nage slacht." Keïderflessen Aan ieder verzamelstuk zit wel een verhaal. Zo weet Leo van een hele kleine distilleerketel in zijn vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe bril zie ik er veel ieuker uit. Je merkt het overal. Zelfs een bloemetje van m'n baas. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik vee! eerder moeten doen. MET OOGDRUK-KQNTRQLE In onze moderne afdeling oogmeting wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kon'.roleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor briimode ROTTERDAM-OOST -Oudedijk 141-143 Telefoon 010-412.23.27 SCHIEDAM -Rotterdamsedijk 441 - Tel. 010 - 426.64.54 Optometrist - Contactlensspecialist ANVO huis te vertellen dat deze ge bruikt werd voor de produktie van advocaat. „Dit distiüeerketel- tje werd op het laboratorium ge bruikt voor het afstoken van ad vocaat. Zelf vind ik dit een heel mooi ding." De kruiken van Plan- tinga in zijn huiskamer werden gebruikt voor direct transport tussen de distillateur en de con sument. „Mensen gingen met kruiken naar de distilleerderij. Om te weten van wie welke kruik was stonden er namen op deze kruiken." De kostbare'dranken-werdén in vroegereftjjdèiP nniet'1 alléenr> Tri kruiken maar ook in zogenoemde keidetflesserfvèrVö'érd/Drë ffê'é1 sen waren in eerste instantie-be doeld' voor de'export?' De^hahm kelderfles ontstond doordat de flessen per twaalf of per zestien werden verpakt in kisten die kel ders werden genoemd. De fles was vierkant en liep aan de onder zijde taps toe. Door deze vorm kon de fles makkelijk in stro hulzen worden gedrukt. De keï derflessen zijn mooi om te zien. Leo heeft er al heel wat in de kast staan, De oudste dateert uit de ze ventiende eeuw. Hoewel hij al heel veel bezit, heeft de verzamelaar nog één wens. „Ais verzamelaar weet je nooit wat je zal vinden. Inmiddels heb ik zoveel dingen dat het me vaak overkomt dat ik ergens iets aan geboden krijg dat ik al heb. Maar je blijft altijd zoeken. Het kan tien keer mis zijn, maar de elfde keer heb je toch weer wat, Een grote wens van mij is om van alle distil lateurs die in Schiedam hun be drijf hadden een kelderfles te hebben". Reclame-objecten Het is niet zo dat Leo Fontijne al leen maar naar vroeger kijkt. „De recente distilleerderijen houden me ook bezig. Je moet eens zien hoe snel verpakkingen wijzigen. Twee tot driejaar is lang, dan zijn er weer wijzigingen in etiketten of model van de fles. Het Neder lands gedistilleerd heeft een rijke historie achter de rug en gaat een belangrijke toekomst tegemoet in 'Groot-Europa'. De reclame-uitin gen zullen steeds internationalen worden, waardoor typisch Neder landse reclames verloren zullen gaan. „De reclame voor jenever was vroeger eenvoudig. De jenever werd met een showcard bij de slij ter aangeprezen of de distillateur liet een glas-in-lood-raam met een afbeelding van een merk ii. een café aanbrengen. In het café werden schenkers gebruikt, op tafel stonden de asbakken en aan de muur hing een reclamebord of een klok met de naam van de dis tillateur. De reclame is tegenwoordig veel geraffineerder. De huidige distil lateurs proberen ook via bepaalde acties de jeneverdrinker met heb bedingetjes te interesseren voor hun jenever. De reclame-uitin gen worden steeds kleur- en fan tasierijker. Op verzamelbeurzen en rommelmarkten brengen re clame-objecten vaak veel geld op. Ik koop zoveel mogelijk. Bij die verzamelstukken horen ook mi niaturen. Daar heb'ik er ook klei ne duizend van. Ja, je groeit je huis uit als het nog eventjes zo doorgaat." Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 265 01747-82516 P, Vervenne Groenelaan 103 tel. 010-2730720 De Blokshop Schiedam Tabaksshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714083 Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 tel. 010-4265513 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H. Janse Broersvest 8a tel. 010-4268804 St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Tabaksshop Jacqueline Schiedam P.K.O.Iaan 144 tel. 010-4155016 Primera Joop van Schijndel Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstraiaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Liesveld lól tel. 010-4349911 Sigarenhandel Berco Vlaardingen De Loper 82 tel. 010-4742997 Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek Vlaardingen - Cor Moerman pre senteert zaterdagmiddag bij Boekhuis Den Draak zijn gedich tenbundel 'De nacht, een licht'. Het is de eerste publicatie van de 69-jarige "Vlaardinger, die zijn brood verdiende als belasting ambtenaar, maar liever ondenvjj- zer was geworden. „Een vak datje in de gelegenheid stelt veel te praten, veel woorden te gebrui ken." In zijn gedichten is Moerman juist wel karig met woorden. Dat komt omdat hij groot respect heeft voor de regels van de klas sieke poëzie. Rijm en metrum moeten kloppen, er mag geen let tergreep te veel in staan. „Van Bachs muziek, waar ik een groot liefhebber van ben, zeggen ze al tijd: je kunt er een lineaal langs leggen. Dat kan je bij mijn ge dichten ook." Moerman beperkt zich meestal tot religieuze thema's. „Dat is een zekere must van binnenuit." zegt hij. Wel probeert hij een even wicht na te streven tussen pasto raal en literair; zijn gedichten zijn niet bedoeld als oproepen tot ge bed. „Trouwens, daarnaast doe ik ook wel neutrale thema's, en ge dichten over Vlaardingen." De Vlaardinger is al zijn leven lang in poézie geïnteresseerd Hij heeft niet alleen veel gedichten gelezen, maar die ook voorgedra gen. Hij is in zijn woonplaats re gelmatig opgetreden alsdeclamaj tor, onder meer op jeugdmanifey taties. Zijn huidige poezie,i§ voortgekomen uit de gelegen heidsgedichten die hij vroeger maakte. „Ik doe dit al jaren, maar achter een publicatie heb ik nooit zo aangezeten. Ik had daar ook nooit zoveel tijd voor. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. het moest er toch een keer van komen." De presentatie bij Boekhuis Den Draak begint om twee uur. An* thon Bel, van uitgeverij Den Her tog in Houten, overhandigt het eerste exemplaar aan de auteur. Woensdag 20 april SCHIEDAM .«yju'. De Erker. Voorlichtingsavond voor Turkse ouders en leerlingen overvak- kenpakketkeuze en beroepskeuze, 19.30u. Amstelbron. Verkiezings bijeenkomst GroenLinks. 20.00u. De Stuurhut. CN V-spreekuur, 14.00u. VLAARDINGEN Harmonie. Fred Fred Star (kinder voorstelling), 15.00u. De Meer paal. Politieke discussie, 14,15u. ROTTERDAM Woensdag 20 april Theater Bonheur. Krazy Kat 20.30u. Lantaren/Venster. In de schaduw van de zon, 20.30u. Ma ten, 21.00u. Luxor Theater. Paul van Vliet, 20.15u. Studio's Onaf hankelijk Toneel. Alleen, 2G.30u, Woudestein. Open Podium^ 16,30u. Theater Zuidpiein The Sunshine Boys, 20.15u. Kamelot 20.30u. Bibliotheektheater, n 001MDOOO,20.15u. The Act.JanV sessie, 22,00u. Dizzy. Don Braden/ Joris Teepe Quartet, 21.30u. Doe lencafé. Latin Jazz Jamsession, 22.00u. Groove Garden. Hips Unli mited, 21.30u. Sorbonne. B.B- .Stomp,22.00u. DeTwijfelaar.Gtjs Hendriks, 23.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Tma' (12) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15- 9.45. Alhambra 2: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 1: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Wildgroei' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lyp5o-3: 'In the name of the father" (12) dag. 115-4-6.45-9.30. Cine rama 1: 'The Pelican Brief (12) dag 1.15-5-8.30. Cinerama 2: 'Mrs Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: "Wayne's World 2' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 4: 'Groundhog Day' (a') dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4. 'Carlito's Way' (16) 8.30. Corso: 'Schindler's üsf (12) dag. 2-8.1 max Theater: 'Sharks' (al) do.wo. 2- 8.30. 'Mountain Gorilla' (al) do.wo. 3-7.30. Lantaren/Venster 1: 'Bad Boy Bubby' (16) dag.8-10.15. Lan taren/Venster 2: 'De Dag van de Wanhoop' dag. 7.30. 'De laatste duik' en 'Mijn verjaardag' (16) dag. 9.30. Lantaren/Venster 3: Trois couleurs: Blanc' dag. 8-10. Lanta ren/Venster 4: 'The Blue Kite' (16) dag. 7.30. The Snapper'dag 10. Lu- mière 1: 'On deadly ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 2: 'Cool Runnings' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Three Musketeers' (12) dag. 4-6.45- 9.30, do. ook 1.15. Lumière 4: The remains of the day' (al) dag. 115- 4.30-8.15. Rex: 'Pnncess Seka' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstel- ling. Thalia: 'Sister Act 2' (al) dag 1.15-4-6.45-9.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1