a Balorige' scholieren kiezen extreem Ouder wordt nieuwe directeur St. Joseph Metrolijn Schiedam wekt interesse op bedrijvenbeurs Rotterdams Dagblad CDA bijna weggevaagd Groenlinks spreekt het meest aan Vlaardingen blijft vrij van kernwapens FNV ontketent nieuwe taxi-oorlog in Maassluis Het argus zie je nog *ns wat van gEWEggiJ^JI^ E 'Sociale woningbouw in Pelmolen' Veel klachten over stank Auto in beslag na controle Vrouw beroofd HALT-straf na poging diefstal MAASSLUI pi-il iypi WW Waterweg I Regio Waterweg Westhavenptaats 22 3131BT Vlaardingen •tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Peter de Lange Vlaardingen - Voordeieeriingen van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap (VOS) heeft het CDA volledig afgedaan. Bij schaduwverkiezingen op de VOS behaalde de grootste rege ringspartij gisteren niet meer dan 2,1 procent van de stemmen. Omgerekend zou dat neerkomen op slechts vier zetels (waar van één restzetel) in de Tweede Kamer. In plaats voor behoudend beleid, kozen de Vlaardingse scholieren massaal in extremen - zowel rechts als links. GroenLinks kwam met bijna 25 procent van de stemmen (37 zetels) als winnaar uit de bus, tweede werd de PvdA met ruim zeventien procent (25 zetels), derde D66 met vijftien procent (23 zetels). Veel stemmen kregen ook de SP (bijna twaalf procent, 18 zetels) en de extreem-rechtse CD en CP'86, die respectievelijk negen en ze ven procent scoorden en veertien en elf zetels zouden bezetten. Sa- Vlaardingen - Er is een nieuw plan in de maak voor woning bouw in de Pelmolen. De SSN/ Bokx Groep uit Schiedam heeft het pand aan de Westha- venkade in Vlaardingen ge kocht van de suikermaat-: schappij GSM met het doel er sociale woningbouw in te reali seren. Directeur Cees Bokx on derhandelt daarover momen teel met de drié Vlaardingse woningcorporaties. De wo- rangbouwyerenigingen moe ten onderling nog uitmaken wie van hen het project zal uit- vöerem - ";V- De SSN/Bokx Groep is niet de eerste die zijn oog heeft laten vallen op de Pelmolen. Enkele jaren geleden lanceerde het Vlaardingse architectenbu reau Geluk Treurniet een ontwerp voor koopapparte menten in de voormalige erw- tenfabriek. De gemeente zei toe dit plan te zullen steunen, maar het idee leed schipbreuk op geluidszonering, die wo ningbouw in dit deel van Vlaardingen verbiedt Cees Bokx heeft echter goede hoop dat dit vérbod zal worden opgeheven of bijgesteld. Van milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist heeft Bokx begre pen dat ook de provincie wel oren heeft naar sociale wo ningbouw in de Pelmolen. De provincie zou ook willen mee werken aan het behoud van het karakteristieke pand aan de haven. De nieuwe eigenaar vindt het pand ongeschikt voor koopappartementen, maar meent dat sociale wo ningbouw er heel goed op z'n plaats is. Gaan de plannen van de SSN/Bokx Groep door, dan wil de ontwikkelaar Geluk Treurniet als architect inscha kelen, Bokx: „Die kennen het pand tenslotte al door en door." Voor het ooit door wethouder Kool geopperde idee om in de Pelmolen asielzoekers te huis vesten voelt Bokx niet veel. „Dat betekent dat je zowel het gebouw als een bepaalde groep mensen stigmatiseert Asiel zoekers moet je integreren, spreiden over de stad, en niet bij elkaar in één gebouw stop pen." Schiedam/Rotterdam - Een niet goed werkende affakkelinstalla- tie van de raffinaderij Shell-Per nis heeft vannacht geleid tot veel klachten over stankoverlast. Ruim dertig bewoners van de Sehiedamse wijken Groenoord en West belden rond middernacht de meldkamer van de DCMR Milieu dienst Rijnmond. Zij klaagden al len over 'rotte eieren'-lucht. Vol gens een woordvoerder van de Milieudienst waren er. gelet op het tijdstip, opvallend veel klach ten. men kwamen CD en CP'86 uit op evenveel kamerzetels als de PvdA. De WD haalde acht pro cent. omgerekend twaalf zetels. Daar kwam nog één restzetel bij. Hector Cor van Dalen is een beet je geschrokken van de uitslag, maar niet ernstig verontrust. „Het aantal stemmen op CD en CP'86 is inderdaad nogal fors, maar je moet niet uit het oog ver liezen dat het hier gaat om de stemmen van kinderen tussen de twaalf en zestien jaar. Die reage ren altijd wat zwart-wit en kiezen gemakkelijk voor extremen, het zij links, hetzij rechts. Ik denk ook dat sommigen geprobeerd hebben de lollige kant van deze verkiezingen te zoeken. Balorig heid zal zeker meespelen." Allochtonen Dat veel van zijn leerlingen er ra cistische ideeën op nahouden, ge looft de rector niet. Van Dalen: Als ik de cijfers analyseer, zie ik zelfs dat juist in een groep waar heel veel allochtonen zitten, bijna iedereen CP heeft gestemd. En ik zie dagelijks hoe allochtone en autochtone leerlingen met elkaar omgaan. Dat gaat heel goed, echte problemen zijn er vrijwel nooit." De overwinning van GroenLinks verbaast de rector allerminst. „Jonge mensen zijn over het alge meen idealistisch. Dat hoort ook zo." Van de 1050 scholieren van de VOS ging 68,5 procent naar de stembus. Alle leerlingen, ook de brugklassen, mochten aan de ver kiezingen meedoen. Gesjoemeld kon er niet worden, omdat ieder een een persoonlijke cos had ontvangen die bij het stem bureau moest worden ingeleverd. De VOS besteedt al wekenlang aandacht aan de komende verkie zingen voor de Tweede Kamer. Verschillende groepen leerlingen brachten onlangs een bezoek aan de Eerste en Tweede Kamer en op de school werd twee weken gele den een forum gehouden met plaatselijke en landelijke politici van enkele grote partijen. Dit forum mislukte min of meer omdat veel scholieren hun mond niet durfden open te doen. „Je liep dikke kans dat je werd afge maakt, vooral door Remi Poppe van de SP." aldus VWO-ieerlinge Digna Derks. De rad pratende partijbonzen kregen dus weinig weerwerk. Dat was overigens ook een gevolg van het ontbreken van de hoogste, mondigste klassen. Belangstelling Met de gisteren gehouden verkie zingen bewees de VOS dat de leerlingen wel degelijk belang stelling hebben voor politiek. „Er wordt in de klas veel over partijen en hun programma's gediscussi eerd," vertelt Christa Erkens uit Havo 4. „Ik vind het ook heel jam mer dat ik nog niet écht mag stemmen." Digna Derks wordt boos als volwassenen geen ge bruik maken van hun stemrecht. „Ik probeer zulke mensen altijd over te halen, wel te gaan. Als je thuisblijft, heb je ook geen recht op kritiek, vind ik." Toch zien veel scholieren een ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd tot bijvoorbeeld zestien jaar niet zitten. „Jonge mensen zijn heel erg beïnvloedbaar," meent Karlijn Lely uit VWO 5. IT;ar klasgenoot Kim Boonstra: ,M- wordt pas bewuster naarmate je ouder wordt." Christa, Kim, Digna en Karlijn varen blij met de grote opkomst cn de overwinning van Groen- Links. Dat CD en CP'86 zo hoog zouden scoren hadden ze niet ver wacht. „Als die zouden winnen, zou ik me kapot schamen," had Christa eerder nog gezegd. Toch werden de verkiezingen een suc ces genoemd: „Naar aanleiding van de uitslag zijn er meteen ver hitte discussies ontstaan in de klas." Drukte \r. het stembureau op de VOS aan de Claudius CïvHislaan. Conrector Jari Barendregt neemt de oproepkaartenïn ontvangst, terwijl in het stemhokje debiljetten worden ingevuld. FotoRoei Dijkstra Door Ben van Haren Hoek van Holland - Het bestuur van de Rotterdamse Ver eniging voor Katholiek Onderwijs heeft Gerard van de Zalm (38) benoemd tot directeur van de St. Josephschool in Hoek van Holland. Hij volgt Berry van Halem op, met wie in februari na een twintigjarig dienstverband een ont- slagxegeling werd getroffen. Van de Zalm was van 1977 tot 1982 als onderwijzer werk zaam op de school in zijn woonplaats, waar hij nu zelf twee kinderen op heeft zitten. De afgelopen jaren was hij direc teur van de Elisabethschool in de wijk Camisse in Rotter dam-Zuid. De St. Josephschool kwam begin dit jaar in het nieuws omdat het schoolbestuur directeur Van Halem en zijn echtgenote, die adjunct-directeur was, aan de kant zette. Aanleiding was een klachteftboek van ouders van enkele leerlingen en ex-leerlingen. Hiertegen kwam een veel grotere groep ouders in op stand, die de bijzondere onderwijsaanpak van het echt paar met individuele begeleiding van leerlingen juist prees. Tot ver in de omtrek stónd de school hierom be kend. Ook oud-leerlingen reageerden woedend op het wegzenden van het echtpaar. De nieuwe directeur zegt zich, ook als ouder van twee leerlingen, met deze affaire 'totaal niet' bemoeid te hebben, Hij ziet het als een uitda ging om de St Josephschool, met naar zijn verwachting straks iets meer dan honderd leerlingen, in het nieuwe schooljaar te gaan leiden. Hij denkt met plezier terug aar. de rijf jaar, dat hij er onder leiding van de Van Halems heeft gewerkt. Het team, dat Van de Zalm gaat leiden en anderhalve kracht boven de normale sterkte zal tellen, moet nog worden samengesteld. Het schoolbestuur is druk doende met sollicitanten. Het moet tevens een nieu we adjunct-directeur benoemen, want mevrouw Antoinet te van Halem zal naar een school in Rotterdam worden overgeplaatst. Vlaardingen - De bordjes 'kemwapenvrije gemeente' keren terug aan de Vlaardingse stadsgrenzen. Dat heeft het Interkerkelijk Vre desberaad gedaan weten te krijgen van het stadsbestuur. Dc bordjes werden beginjaren tachtig aangebracht toen Nederland te hoop liep tegen deplaatsing van Amerikaanse kruisraketten. Hoe wel de internationale verhoudingen sindsdien drastisch zijn gewij zigd, hecht het IKV eraan de bordjes, waarvan er in de loop der tijd verschillende zijn verdwenen, in ere te houden. De vredesbeweging is er van overtuigd dat de protesten tegen de dreiging van kernwapens zichtbaar moeten blijven. Het IKV maakt zich zorgen over de verspreiding van kernwapens in landen die wei geren het non-proliferatieverdrag te tekenen. Door Sander Sonnemans Maassluis - Opnieuw is in Maas sluis een taxi-oorlog losgebar sten. Waren het in 1981 de taxibe drijven Hofman en Haventax en vorig jaar Taxi Maaszicht en Taxi Van der Meer uit Rozenburg die met elkaar overhoop lagen, dit keer is het de FNV die een rel in het Maassluise taxi-wereldje heeft ontketend. Henk Warmer dam en Jan van den Hoek, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de FNV-afdeling Maassluis/ Maasland, vinden dat de eigena ren van laatstgenoemde taxibe drijven moeten worden aange pakt omdat ze in Maassluis rijden zonder dat ze daar vergunningen voorhebben. De FNV-bestuurders hebben ook zo hun twijfels over de provincie. In het provinciehuis in Den Haag zouden veel te makkelijk taxiver gunningen worden overgeschre ven op de naam van een ander. Daardoor zou in Maassluis valse concurrentie in de hand worden gewerkt, waarvan Taxi Hofman het slachtoffer wordt. „De provin cie," stelt Warmerdam, „verstrekt allerlei malafide bedrijven veel te makkelijk een vergunning. Taxi- ondernemers die zich wel aan de CAO houden, gaan daaraan ka pot. Wij komen op voor reële werkgelegenheid." De Maassluizer Joop van G-andt ■(47^'die iri 1981 zijn bedrijf Ha ventax-startte en later eigenaar werd van taxi Maaszicht, is vol gens de FNV-delegatie één van de hoofdrolspelers in het nieuwe conflict. De ander? Taxi Van der Meer uit Rozenburg. Zwartwerkers „Taxi Maaszicht is onlangs op aanraden van de FNV gecontro leerd door de Commissie Nale ving CAO," zegt Jan van den Hoek. „Eigenaar Joop van Gendt voerde geen boekhouding en had een aantal zwartwerkers rijden. Hij werd door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 2500 gulden per overtreding. La ter bleek dat zijn vergunning was overgeschreven op de naam van zijn vrouw. Nu wil hij zijn bedrijf verkopen aan Taxi Van der Meer. Door Sander Sonnemans Rotterdam - De metrolijn door Schiedam mag dan door heel rat burgers met het nodige scepsis zijn ontvangen, tijdens de Bedrij ven Kontakt Dagen in het Rotter damse Ahoy' lieten heel wat za kenlui zich belangstellend infor meren over de geplande openbaar vervoerverbinding. En dat terwijl het de bedoeling was het bedrij venterrein Vijfsluizen en kanto rencentrum Schieveste te promo ten. Met in het oog springende pane len werd bij de stand van de ge meente Schiedam de aandacht getrokken op de twee in ontwik keling zijnde gebieden. Maar ei genlijk kwamen de bezoekers die hun oog lieten vallen op de metro lijn, vanzelf bij Vijfsluizen te recht. Want met de aanleg van het metro-traject en de tweede Bene- luxtunnel is het bedrijventerrein, waar omheen de verkeerssituatie inmiddels is aangepast, een mak kelijk te bereiken plek. Hetzelfde geldt voor het terrein Schieveste achter het NS station Schiedam-centrum/Rotterdam- West. Het ligt ingeklemd tussen de rijksweg en het spoor en krijgt straks een metro- en tramverbin ding voor de deur. Of het gebied volgebouwd zal worden blijft voorlopig de vraag. Misschien dat de belangstelling tijdens de be drijvenbeurs, the vanavond ein- 'Maassluis in business'. Met die slogan probeerden de gemeente Maassluis en enkele van haar bedrijven zakenlui aan te trekken. Foto Roe» Dijkstra digt, daar een antwoord op geeft. Want tot op heden staan er slechts twee kantorengebouwen en laat de bouw van een derde project wegens gebrek aan belangstel ling nog altijd op zich wachten. Gezien de volumetekening die- gisteren werd gepresenteerd aan de ruim 18.000 te verwachten be zoekers, is de gemeente in elk ge val optimistisch genoeg. Het plan laat immers vijftien gebouwen zien- De gemeenten Maassluis cn Vlaardingen pakten het bij de Be drijven Kontakt Dagen anders aan dan Schiedam. Ze sloegen de handen ineen met een aantal plaatselijke bedrijven en vorm den met de stands de Maassluise Dijk en de Vlaardingse Dijk in het Ahoy'-complex. Zo werd gehoopt twee vliegen in één klap te slaan. Naamsbekendheid „Wij staan hier niet alleen ons be drijvenpark Hoogstad te promo ten en de naamsbekendheid van Vlaardingen te verbeteren," legde Kees Schrieks van de dienst Stadswerk uit, „Door samen met twaalf bedrijven ruimte te huren, hopen we sterker te staan dan in dividuele stands. Ondernemers die geïnteresseerd zijn in een Vlaardingse vestiging, kunnen bij andere bedrijven direct infor meren naar hun ervaringen." De gemeente Maassluis neemt voor het eerst deel aan de bedrij venbeurs die voor de achtste maal in Ahoy' is gehouden. Gemeente ambtenaar Willem van Rijn: „Ook wij hebben gekozen voor een sa menwerkingsverband met een aantal bedrijven. In principe staan we hier om zakenlieden warm te maken voor de komst naar het bedrijventerrein langs de Nieuwe Waterweg. Aan de an dere kant wordt deze beurs ge bruikt de banden met de reeds in Maassluis gevestigde bedrijven aan te halen." Tüdens de eerste uren van de beurs werd alleen bij de stand van de gemeente Maassluis concrete belangstelling getoond. Er werd verzocht te onderzoeken of op het bedrijventerrein Nieuwe Water weg vier garagebedrijven bij elkaar kunnen worden gevestigd. Ook voor de stand van Maeslan- den Makelaardij uit Maasluis be stond de nodige belangstelling. Er werden niet alleen legio hui zen te koop aangeboden, maar ook diverse bedrijfsruimten. „Er is behoorlijk vraag naar be drijfspanden," aldus EUes Crama van Maeslanden. „Maar ook voor de woningen. Het is, zo blijkt, aantrekkelijk voor mensen die zich met hun bedrijf in Maassluis willen vestigen dat er ook genoeg woonruimte is. Het is in elk geval een voordeel dat de gemeente Maassluis en de bedrijven op de beurs op hetzelfde rijtje zitten. Daardoor sluiten bepaalde zaken goed bij elkaar aan en krijgt men een duidelijk beeid van de moge lijkheden die Maassluis biedt." Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag op de Schiedamsedijk een personenau to in beslag genomen. Agenten constateerden dat het voertuig niet ras verzekerd. Ook het deel III was niet geldig. Bovendien bleek de auto niet APK-gekeurd. De 29-jarige bestuurder moest de auto op het politiebureau achter laten. Die twee hebben elkaar vorig jaar beschuldigd van oneerlijke prak tijken. Van Gendt wil zijn bedrijf verkopen uit angst voor de aange kondigde controles. En Van der Meer rijdt nota bene met zijn ver gunning voor Rozenburg met twee wagens in Maassluis. Daar moet maar eens een stokje voor worden gestoken." Volgens Van den Hoek, zelf als chauffeur in dienst bij Taxi Hof man, hebben twee van zijn colle ga's ontslag genomen om voor Van der Meer uit Rozenburg in Maassluis te gaan rijden. Ze heb ben er naar zijn zeggen een eigen standplaats. Een en ander is door de FNV aangekaart bij de provin cie zodat er eindelijk eens maat regelen kunnen worden geno men, Zodoende is de overschrij ving van Van Gendts vergunning op de naam van Van der Meer door de provincie twee weken aangehouden. Kort geding „De markt wordt verziekt," meent Van den Hoek. „Ze zouden alle taxibedrijven in het Rijn mondgebied flink moeten door spitten. Dan komt men er wel achter welke duistere praktijken er allemaal plaatsvinden." Joop van Gendt moet hartelijk la chen om de aantijgingen van Van den Hoek. „Die man beschuldigt mij van vaïse concurrentie? Hij heeft zelf.geprobeerd zijn baas. een loer te draaien. Via een ken-" nis ben ik aan wat corresponden tie tussen hem en een lease-maat schappij gekomen. Daaruit blijkt dat Van den Hoek heeft getracht onder de naam DrieTax zelfstan dig in Maassluis aan de slag te wülen. Dat is niet gelukt, dus is hij maar bij Hofman gebleven. Nu schermt Van den Hoek met de FNV om mij en Taxi van der Meer dwars te liggen. Misschien wordt hij wel door Cor Hofman ge stuurd. Die man kan het kenne lijk niet uitstaan dat hij geen mo nopolie-positie kan krijgen in Maassluis." Van Gendt zegt alle beschuldigin gen van de FNV behoorlijk zat te zijn en heeft een kort geding aan gespannen tegen Van den Hoek. „Het moet maar eens afgelopen zijn met al die indianenverhalen. Die man is nering2iek. Hij belet mij mijn werk te doen. Daar zal hij voor op moeten draaien." De Rozenburger Cor van de Meer wil geen commentaar geven. ..Ik doe wat ik mag doen. Van den Hoek kan een advocaat op zijn dak krijgen. Hij moet zijn eens een keertje dichthouden. Anders sla ik 'm dicht." Jan Hofman, eigenaar van het ge lijknamige taxibedrijf, was we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. Schiedam - Een 82-jarige vrouw is gisteravond in de Galileïstraat in Schiedam beroofd door een on-, geveer 20 jarige man op een fiets. De vrouw liep daar met haar dochter toen de fietser plotseling haar tas afpakte. Het slachtoffer kwam bijna ten vai, maar koe door haar dochter op de been wor den gehouden. 9 Vlaardingen - Een 17-jarig meisje uit Maassluis is gistermiddag 121 een winkel aan de Hoogstraat door het personeel betrapt op een poging tot diefstal. Ze probeerde het alarmlabel van een paal schoenen af te snijden. De politie nam haar mee naar het bureau Het meisje zal door bureau HAw een alternatieve straf o| krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2