Linkse kiezer heeft recht Rotterdams Dagblad Erasinus-onderzoek toont aan: Kok bij CDA'ers sympathieker dan Brinkman Waterweg-expo blikt ver vooruit Woede over getreuzel met rechtsbijstand Zesduizend heipalen van het bovenspoor blijven in de grond mmmrn» wms afslank- centra van Manhattan IK3?ejr«3rvi=TophV-* ^ayde^c.oi%i<an«oleciiis van1rrfeihaHÖn^*aMurè.fDe mcKDrste;trouw;col!ëcflés:V6cTbnjid:ieriFrüidigoi D66-actie voor Ravestein heeft weinig succes Ontevreden over politie Eerst waren er alleen nog maar de prestigieuze^^getulgë1^jnyan;^en«l^jK^3BB^ran nrTetèfshoge^gèhef en getakei bewijzen dat het niet lang meer plannen voorde Kop van Zuid. Toen kwamhetzand. - kranen ondëreteünd.dóWRét,*doffe gedreunvan kan duren, voordat de Kop van Zuid goed en wel ge- Vervolgens werden de eerste palen geslagen en stampende.hel-stelUngen. Wilhelmlnahof, Staten- stalte krijgt. wienueen kijkje neemt op de Wilheiminapier kan dam, er is nog steeds weinig van te zien. Maar het Foto Niels van der HoeveiVRotterdams Dagblad Rotterdam - De speciale actie van D66 afdeling Rotterdam l'om gemeenteraadslid Francis- ca '-Ravestein door voorkeur stemmen direct in de Tweede Kamer te krijgen heeft weinig succes opgeleverd. In de ge meente Rotterdam kreeg zij in v totaal 2.642 voorkeurstemmen. Om gekozen te kunnen wor den had zij een meervoud aan stemmen moeten halen om haar 38ste plaats op de lande lijke lijst te kunnen verzilve- ren. Grote 'winnaar' in Rotter dam wat betreft voorkeur stemmen was Erica Terpstra. Zij-haalde voor de WD 9.408 - stemmen binnen: - De cijfers zijn gisteren bekend geworden na het definitief vaststellen van de verkiezings* uitslag voor de Tweede Kamer Juinde. gemeente Rotterdam. 'Het hoge aantal voor Terpstra ié.te verklaren uit haar popula riteit en bekendheid. Daar in fnaast krij gen bij zo goed als al- lepartijen de hoogst genoteer- de* vrouwen extra voorkeur- Éèn met Ravestein vergelijk- ^tihre- score bereikte K. Adel- 'münd'van de PvdAmet 2.146 .steramen. Andere 'topscorers' .'waren Y. van Rooymet 2l04? "stemmen," E. Hirsch Ballin kreegt inclusief de twee stem- men van de-familie Lubbers 1.904 rood gevulde vakjes. ^Hoogst genoteerde vróuw op - £;de lijst van D66 L. Groenman kreeg 1.816 stemmen; Rotter dammer P. van Heemst van de PvdA kreeg 1.446 stemmen. Stadgenoot A. Korthals van de. VVD noteerde 1.127 kruisjes en SP'er C. van Heumen 1.091. PvdA-minister J. Pronk haalde 1.041 stemmen. Rotterdam/Amsterdam - Med-Cli- nies BV, de beheerder van de drie afslankcentra van Manhattan Health Beauty Centers, heeft gisteren in Amsterdam zijn eigen faillissement aangevraagd. De faillissementskamer van de Am sterdamse rechtbank neemt de zaak dinsdagochtend in behande ling. Naar verwachting wordt er 's middags om drie uur al een cura tor in het faillissement benoemd. De faillissementsaanvraag is gis teren gedaan door interim-mana ger Troostwijk van Med-Clinics, dat terecht is gekomen in 'een toestand van te hebben opgehou den te betalen'. Uit het feit dat niet eerst surséance van betaling is aangevraagd, wordt afgeleid dat de interim-manager geen uit weg meer uit de problemen ziet. De voorganger van de huidige af slankcentra, Manhattan Trading BV, is een jaar geleden ook met een schuld van enkele tonnen failliet verklaard. Tegoed Ook de nu bij de faillissements aanvrage genoemde crediteuren zouden nog enkele tonnen tegoed hebben. Onder de crediteuren zit ten in ieder geval ook particulie ren die het geld terug willen dat ze voorafhebben betaald voor het afslankprogramma. De bedragen die deelnemers moeten betalen, kunnen oplopen tot enkele dui zenden guldens. Afslankers die hun heil hebben gezocht bij de Manhattan-vesti- ging aan de Coolsingei treffen al enkele dagen een geheel dichtge plakt pand aan. Ook de vestigingen in Amster dam en Dordrecht zijn al enkele dagen dicht. Problemen Manhattan en beheerder Med-Cli nics hadden met name in Amster dam al problemen. Ruim een week geleden besliste de Amster damse rechtbank dat Manhattan het pand aan de Overtoom moest ontruimen vanwege regelmatige huurachterstanden. Het personeel in de andere vesti gingen hield het vervolgens 'even eens voor gezien, ook al omdat over vorige maand nog steeds geen salaris was betaald. Door Kor Kegel Rotterdam - De Rotterdamse kiezers, die op 3 mei traditiege trouw overwegend links hebben gestemd, blij ken op een aantal punten uitgesproken rechtse meningen te hebben. Dat conclu deert drs. Laurens M. Sloot uit een onderzoek onder meer dan 1300 kiezers, dat door de vakgroep Commerciële Beleidsvor ming van de Erasmus Universiteit is gehouden. Het onderzoek behelsde een groot aantal wagen. De onderzoe kers zuilen nog geruime tijd bezig zijn om te achterhalen of de poli tieke voorkeuren van de kiezers te herleiden zijn tot persoonlijke standpunten en het milieu waarin men leeft. „Vroeger kon je bij wij ze van spreken aan iemands neus zien of hij naar de kerk ging, en als je dan ook nog het inkomen wist. stond het al helemaal vast op welke partij die iemand stemde. Maar door de ontzuiling en de fragmentatie in de samenleving, ook onder arbeiders, is dat alle maal minder geworden," zegt Sloot. „Met ons onderzoek heb ben wij eigenlijk de black box van de kiezers willen openmaken. We gaan de komende periode analy seren waarom men op een bepaal de partij stemt." Toch is reeds nu een aantal con clusies snel te trekken. Een op vallend punt is dat PvdA-leider Wim Kok onder de Rotterdamse CDA-kiezers sympathieker wordt gevonden dan Elco Brinkman. Kijkt men naar alle kiezers, dan springt de persoonlijkheid van D66-voormar, Hans van Mierlo er uit. Ook blijkt dat de CDA-aan- hang het meest trouw is aan de partij. „Daaruit leiden we af dat het CDA eigenlijk niet dieper kon zakken. De bodem is bereikt. Dat geldt min of meer ook voor de PvdA." aldus Sloot. Laag opgeleid Het Erasmus-onderzoek beves tigt een eerdere verkenning van oud-raadslid RoeL,.yan Veldhui zen, die op grond van*heel andere, gegevens concludeerde dat CD- en CP-kiezers het laagst opgeleid zijn. Dat wordt bevestigd door de kiezers zelf. Degenen die ex treem-rechts stemden, gaven aan op het niveau van basisonderwijs en lager voortgezet onderwijs te zitten. Daarentegen behoren stemmers op WD en GroenLinks tot de hoogst opgeleiden. Sloot te kent hierbij aan dat de kiezers van CD. CP en de ouderenpartijen het moeilijkst te enquêteren wa rén. Men moest er even de tijd voor nemen en daar had vooral deze categorie geen zin in. Met de stelling, dat illegalen het land uit moeten worden gezet, is een groot deel van de kiezers het eens. Op een schaal van 1 tot 7 kreeg deze een response van 4,9. De kiezers van CD en CP zijn het er geheel mee eens, ook onder de aanhang van CDA en WD stemt men er in meerderheid mee in, bij de PvdA wat minder. De kiezers van GroenLinks zijn het er over het algemeen mee oneens. Criminelen Overeenkomstige scores zijn er bij stellingen dat jonge, zware cri minelen in werk- en opvoedings kampen moeten worden ge plaatst, dat criminele drugsge bruikers verplicht moeten afkick en en dat de regels voor asielzoe kers strenger moeten worden. Sloot noemt dat standpunten die men van een overwegend pro gressief gestemd kiezersvolk niet gauw zou verwachten. Maar op het gebied van economie en milieu blijken de Rotterdamse" kiezers overwegend links te den ken. Iets meer dan de helft vindt niet dat hogere inkomens te veel loonbelasting betalen. De mees ten vinden dat de WW-uitkering niet mag worden verlaagd. Zie ook pagina 15. Het paviljoen van Expo VVaterwegeentrum heeft iets van een enorm windscherm. Foto Jaap Roze ma/Rotterdams Dagblad Door JelleGunneweg Hoek van Holland - Een 55 meter lang pavijjoen markeert sinds kort de kop van de Koningin Em- maweg in Hoek van Holland, Het Expo Waterwegcentrum biedt niet alleen een geweldig uitzicht over de Nieuwe Waterweg, Euro poort en de haven van Hoek van Holland, maar dient bovenal als informatiecentrum voor de ont wikkeling van de toeristische plannen in de badplaats. De opening van het paviljoen, maandag, vormt het eerste zicht bare resultaat van een lange pe riode van brainstormen en voor bereiden over het toerisch aanbod in de badplaats. Hoek van Hol land wil de aanwezigheid van Nieuwe Waterweg, Noordzee en spoorweg beter benutten om de toeristen langer dan een dagje strand aan zich te binden. Tientallen jaren duurde het ge bakkelei over het toerisme in het dorp. Twee jaar geleden werd be sloten dat er nu eindelijk echt iets moest gebeuren, anders zou het 'er nooit meer van komen. Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam, dat eerder een soortgelijke klus had geklaard met Rotterdam Wa terstad, werd aangetrokken om de plannen vorm te geven. Projectleider Jan Willem Vader: „Jaarlijks komen 1,5 mihoen mensen naar het strand en doen 1,2 miljoen, mensen Hoek van Holland aan tijdens hun vertrek of aankomst met de Stena Line. Dat het dorp daarnaast ook nog allerlei andere attracties in huis heeft, zoals enkele musea, is bij te weinig bezoekers bekend. Wij wil len de mensen langer aan het dorp binden, door meer slecht- weerattracties aan te bieden." Vanaf het station tot aan het strand komt een boulevard met een hotel, winkels en apparte menten. Ook wordt de spoorlijn doorgetrokken naar het strand. Naar verwachting kan eind van het jaar gestart worden met de uitvoering van de plannen. Het Expo Waterwegcentrum moet de komende vijf jaar belangstellen den op de hoogte houden van de nieuwste ontwikkelingen rond de toeristische plannen. Het met veel glas en metalen roosters op gebouwde paviljoen, dat door ar chitect Jan Pesman is ontworpen en iets weg heeft van een enorm windscherm, herbergt enkele vaste opstellingen en steeds wis selende exposities. Tot het eind van het j aar zijn twee exposities ingericht: 'Rotterdam, een veilige haven' en 'Hoek van Holland - toen, nu en straks'. Een en ander wordt toegelicht met teksten, fotomateriaal, video's en installaties. Op een groot paneel is te zien hoe de schepen door de Semafoor (het verkeersbegelei- dingscentrum voor de scheep vaart) de Nieuwe Waterweg wor den in- en uitgeloodst. Ook staat een maquette opgesteld van het havengebied met in het midden een ronddraaiende radar. Meteen computer-simulatiespel kan een boot worden binnengeloodst. Het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam is de financier van het ge bouw. Ook heeft het OBR voor een deel geïnvesteerd in. de expo sities, samen met het Gemeente lijk Havenbedrijf en horeca-ex- ploitant Aad Moerman, die tevens eigenaar is van restaurant Uni cum, op een steenworp afstand van het EIxpocentrum. Door Peter Louwerse Rotterdam - De Raden van Toe zicht van de Orden van Advoca ten in Rotterdam, Den Haag, Dor drecht en Middelburg hebben in een brandbrief protest aangete kend tegen de chaos by de Raad voor de Rechtsbijstand in het res sort Den Haag. Cliënten en advo caten zijn gedupeerd omdat de toestemming voor gesubsidieer de rechtshulp vaak drie maanden op zich laat wachten. „De maat is vol," zegt mr. J. H. M. Nijhuis, lid van de Raad van Toe zicht van de Orde van Advocaten in Rotterdam, „rn die brief eisen we dat er een einde komt aan de puinhoop." De brandbrief is ver stuurd aan het ministerie van Justitie en de Raad voor de Rechtsbijstand. Van het ministe rie wordt geëist dat de Raad vol doende middelen krijgt om zijn werk goed tc doen. „Van de Raad voor de Rechtsbijstand eisen we harde resultaten," zegt Nijhuis. „Als de chaos binnen twee weken voorbij is, gaan we akkoord. Maar als het bij vage toezeggingen blijft, komt er een kort geding." Sinds de invoering van de nieuwe Wet op de Rechtsbijstand is de Raad voor de Rechtsbijstand be last met de toestemming voor de zogeheten toegevoegde zaken. Al leenstaanden met een netto-inko men van maximaal 2100 gulden en gezinnen die maximaal 3000 gulden verdienen kunnen in aan merking komen voor gesubsidi eerde rechtshulp met een eigen bijdrage. De advocaat of het Buro voor Rechtshulp die de zaak be- Spijkenisse - Bijna veertig pro cent van de bevolking op Voorne- Putten vindt dat de politie te wei nig beschikbaar is, zo blijkt uit een onderzoek van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond. In ver schillende gemeenten is bijna de helft van de bevolking ontevre den. De politie wil de onvrede wegnemen. Het gebied wordt op gedeeld in 'wijken', die elk hun eigen wijkagent krijgen. handelt moet daarvoor eerst toe stemming vragen aan de Raad voor de Rechtsbijstand die ver volgens vaststelt of.iemand in aanmerking komt en hoe hoog de eigen bijdrage is. „De klanten hebben hier veel last van," legt mr. Hilde van Asperen van het Advokatenkollektief Rot terdam uit. „Soms is het gewoon onaanvaardbaar om mensen we ken te laten wachten." Ook direc teur mr. Elise Bravenboer van het Buro voor Rechtshulp in Rotter dam noemt de gang van zaken on acceptabel. „Je kunt het vanuitje beroepsethiek niet maken om mensen zo lang te laten wachten. Om een termijn niet te laten ver lopen moet je vaak onmiddellijk actie ondernemen, Maar het blijft natuurlijk schipperen." Door de gang van zaken zijn niet alleen cliënten gedupeerd maar ook de advocaten zelf. De voor schotten die de juristen krijgen, worden gebaseerd op het aantal verwerkte declaraties. Mr. Leo van Die van hst Advokatenkol lektief kan erover mee praten. „Aangezien ze drie maanden ach ter zijn met de declaraties, blijven de voorschotten ook achter," zegt Van Die. Daardoor zijn sommige advocatenkantoren al in de finan ciële problemen gekomen. „Het grootste probleem is echter," ver klaart Van Die, „dat de toevoegin gen uitblijven. Mensen weten niet wat ze kwijt zijn aan hun zaak. Ze weten niet waar ze aan toe zijn." Mr. Nijhuis weet zelfs een voor beeld van een cliënt die negen maarden op zijn toevoeging moest wachten. „Je kunt niet te gen een cliënt gaan zeggen dat ie maar een even een jaartje moet wachten met zijn echtscheiding. En vooral advocatenkantoren die op toevoegingen draaien lopen vast. Ze hebben op deze manier geen enkel overzicht over hun be: drijfsvoering." Door Rein Wolters Rotterdam - Ongeveer zesdui zend heipalen van de pijlers van het voormalige bovenspoor in het centrum van Rotterdam wor den niet uit de bodem getrok ken. Dit is besloten vanwege dreigende deformatie van de grond. Daardoor kan de funde ring van panden langs de voor- malige spoorbaan gaan schuiven s en is het scheuren of zelfs instor ten van een historisch pand als de Grote of Sint Laurenskerk denkbaar. „Alle palen bij de Katshoek, Pompenburg, Meent, Binnenrot te en Blaak worden thans in kaart gebracht, zodat deze later, indien dat noodzakelijk is, als nog te trekken zijn," vertelt A. Vermeulen, uitvoerder van de sloopcombinatie Romers/Schot- te. „De deformatie in de grond bleek veel te groot. Na het trek ken van zo'n vierhonderd palen is daarom in goed overleg met de gemeente besloten daarmee te stoppen. Ruim drie meter onder het maaiveld knotten we ze nu af daarna gaat de boel dicht" .Voor Rotterdam heeft dit als voordeel het sneller kunnen her straten en herinrichten van de ongeveer twee kilometer lange strook tussen het Hofplein en de Blaak. Ook voor het verhuizen van de warenmarkt van de Mari- niersweg naar de Binnenrotte. kan dit eveneens positieve ge- volgen hebben. Overigens gaat het'hard met de sloop van het viaduct, waarover zo'n 116 jaar lang treinen hebben gereden. Zondag moeten wegge bruikers vanaf 06.00 uur tot te: gen de avond in beide richtingen rekening houden met een afge sloten Blaak/Burgemeester Van Walsumweg ter hoogte van het Station Blaak. Vermeulen: „Dan hijsen we de laatste vier viaduct- delen van elk zeventig ton van de overspanning en verwijderen eveneens twee steunpunten. Hiervoor gebruiken we een kraan van vijfhonderd ton, want er moet schuinweg worden v;eg- Laatste stukje Na'deze operatie rest boven gronds nog het weghalen van. een klein stukje viaduct, waar tot zondag in één richting de tram nog onderdoor rijdt. Maan dag is het nieuwe tramstation j gereed voor tweesporig gebruik-i Aansluitendverdwijnt dinsdag het écht laatste stukje viaducten op dezelfde dag gaat ook de ste- nen trap, die toegang gaf tot het':; station, aan stukken. "i. Omleiding v In de week vóór Pinksteren ver dwijnen op de zuidelijke Maas- oever in de wijk Feijenoord de- achttien betonnen overspannin- gen van elk 35 ton van het ge-J? deelte tussen de Roentgenslraat. - en Steven Hoogendijkstraat. Tij-': dens het takelen moet ook daar., het verkeer rekening houden met omleidingen. Tot slot gaat dit jaar de pneuma- tische hamer in de drie spoor- brugpijlers in de Wijnhaven en'-, de drie pijlers in de Nieuwe Maas. „Een datum is nog niet be-J kend," zegt .Vermeulen. „Rond de pijlers in de Nieuwe Maas. J moeten wé bijvoorbeeld nog bag-ö geren.". Overigens.verloopt de- sloop van het ruim vijf kilometer* lange tracé geheel volgens -plan* en ligt het voor op het schema,:? dat is.üitgesmeerd over een pe-£ riode van anderhalf jaar;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1