Maasland in de markt voor eigen Deskundigen vervangen raadsleden in commissies Rotterdams Dagblad Pyromaan legt zich neer bij TBS met dwangverpleging Eeuwig venster siert de Voorstraat Slecht weer zorgt voor vertraging wérk aan Kwakelweg Ruimere behuizing moet Maassiuise bieb van de ondergang redden Arend Kreuger: een eeuw gelukkig in Schiedam MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARPINGEN, MAASSLUIS Autodief ontsnapt aan politie; Kraak ondanks extra slot Woninginbraak Autokrakers actief Woensdag U mé 1994 Maasland - '-De -reconstructie vaüïdér Kwakelweg in het 2;M^sl^dse:buitengebied gaaf ^aanmerkelijk danger p duren ?;dan was gepland. Volgens wet- houder LJt 'dèNie van operi bare werken is de vertraging .vooral/ontstaan door - slecht 2 weer. Het karwei, dat onder leiding >- staaf van bet .bureau 'van uit- voering van de reconstructief commissie ,;Md.den-Delf3and, wordt niet meer voor de zo merperiode afgerond Dat was aanvankelijk wel de bedoelingi De overlast voor dë .omwonenden, duurt nog voort terwijl de Bereikbaarheid vahi $le£recreatiemogelijkheden iti' 2;en rond de Duifjtóldermóëüijk ,-biijft... v: Niettemin verwacht De Me dat yde^^jjflden ^parkeerplaatsen 2 aan het eind 'van de Kwakel- weg in de tweede helft van mei gerealiseerd zullen zijn. Het profileren en. asfalteren van „Kwakelweg-Kapteiniaan en de geheel nieuw aangeleg de Duifpolderwegstaat vol- f^iM;:wethpiider ;DeNie. pas vvoorr^ tweede helft van au-, •-gustus-ophet programma. Het laatste stukje van de Kwa- f keiweg blijft eën voet- en fiets- pad maar dèj Trekkade, waar zich ook de-aanlegsteiger voor ;het veerpontje naar de Broek- polder bevindt. 2 2;2 2; I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 - i 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 Schiedam - De Schiedame politie heeft gistermiddag tevergeefs ge probeerd ;een autodief te achter halen:':; Tijdens een controle aan de Schuttevaarweg in de Spaar.se- polder negeerde de man het stop teken en ging ervandoor, De auto, eerder in Schiedam ge-, stolen, werd later verderop in de buurt aangetroffen. De bestuur der, die volgens de politie lopend verder was gegaan, kon ondanks een zoektocht in de omgeving niet worden aangehouden. Schiedam - Een extra beveiliging van een kelder in een flat aan de Jan van Markenstraat, heeft een inbreker er gisteren niet van kun nen weerhouden zijn slag te slaan. Op de kelderbox was een tweede slot geplaatst, maar ook dat werd geforceerd. Uit de kelder verdwe nen twee fietsen. Uit een kelder aan het Sibelius- plein werd in de nacht van maan dag op dinsdag een complete vis- uitrusting gestolen. Men kwam binnen door naast het slot een gat te boren om de deur te kunnen openen. Vlaardingen - Bij de politie van Vlaardingen is gisteren aangifte gedaan van een inbraak in een woning aan de Sehimmelpen- ninckstraat. Er werd een aanzien lijke hoeveelheid goederen ont vreemd. De bewoners missen onder ande re een cd- en platenspeler alsme de een boormachine. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Na vier maal de zaak tegen de 25-jarige Schiedamse pyromaan B.K. te hebben aangehouden, is de Rot terdamse rechtbank gisteren toch nog tot een strafeis gekomen. Te gen de man, die van november 1992 tot zijn aanhouding op 10 juli 1993 in zijn woonplaats ruim der tig branden stichtte, werd een jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist. De behandeling van de zaak liet ruim tien maanden op zich wach ten omdat raadsman mr. C.J. Noppen en de verdachte zich niet konden vinden in de uitgebrachte psychologische en psychiatrische rapporten. Mr. Noppen verzocht de rechtbank door het Pieter aangehouden. Het roet zat nog aan zijn handen. De schade aan het pand bedroeg, naar later bleek, 200.000 gulden. „Voor de bewoners erboven had het wel eens gevaarlijk kunnen worden,", weigerde rechtbankpre sident mr. J.M.E. iri 't Velt-Meijer de zaak te bagatelliseren. „Dat was bij die brandstichting in het slooppand aan het BroersvNd ook het geval. Daar woonden mensen naast- Waarom heeft u die bran den eigenlijk gesticht?" Een duidelijk antwoord kon de verdachte daar niet op geven. Het enige dat hij zei, was dat de coca- ine als de grote boosdoener voor zijn wandaden gezien moest wor den. De rechtbank komt op 24 mei tot een uitspraak. Vlaardingen/Maassluis - Een be woner van de Vlaardingse Van Hogendorplaan is gisterochtend - tot de ontdekking gekomen dat zijn auto 's nachts was opengebro ken. 2 De ruit van een voorportier werd ingeslagen om de radio-cassette recorder en een versterker mee te nemen. Ook aan de Jozef Israëlslaan in Maassluis werd in de nacht van g maandag op dinsdag een auto ge kraakt. Daar was het de dievené- veneens te doen geweest om de geluidsapparatuur. Baaneentrum in Utrecht een con tra-observatie te laten uitvoeren. Daar werd geconcludeerd, zo bleek gisterochtend, dat de Schiedammer met persoonlijke stoornissen kampt en de kans op herhaling niet uitgesloten kan worden. Evenals in de overige rapporten werd geadviseerd de man TBS met dwangverpleging opteleggen. „Dat zat er aan te komen," evalu eerde de advocaat na de zitting. „Daarom heb ik de lange tijd die mijn cliënt in voorarrest zit, mede gebruikt om hem er op voor te be reiden. Zodoende legt hij zich er bij neer. Maar ik ben er van over tuigd dat hij binnen twee jaar weer op straat staat. Hij staat niet onwelwillend tegenover de be handeling en komt absoluut snel tot inzicht." Overmatig gebruik van drank en cocaïne lag ten grondslag aan de grote reeks branden die door de 25-jarige verdachte werden ge sticht. De vriendin met wie hij sa menwoonde, had hem verlaten en nadat ook de relatie met zijn nieu we liefde was gestrand, voelde hij zich alleen. De Schiedammer zocht zijn toe vlucht in drank en drugs. Vaker dan normaal stortte hij zich in het uitgaansleven. Onderweg naar zijn woning in de wijk Nieuwland na zijn avondjes stappen, zette hij van alles in de fik. Het doelwit va rieerde van schoolgebouwen en winkels tot horecazaken, leeg staande panden en vrachtwagens. Vooral objecten aan de Parkweg moesten het ontgelden. In totaal werd volgens officier van justitie mr. F.D. van Heijningen voor bij na een miljoen gulden schade aangericht. „Door al die brandstichtingen ontstond een zekere angst in Schiedam," hield hij de verdachte voor. „Bij zijn aanhouding had de gemeente een gevoel van opluch ting. Afgezien van de materiële Vlaardingen - Acht migranten- A f „Amvertegenwoordiging'van de et- leden nemen plaats in de com- xtlCIII ITllJiJïctllLtll 111 CUIIillllkaic nische ;groepen,. namelijk vier missie voor etnische minderhe- vertegenwoordigers van dé den (ETMI) in Vlaardingen. Het vier jaar geleden ingesteld en ging van migranten en contac- Turkse gemeenschap, twee van college van burgemeester en adviseert het college over etni- ten in de Vlaardingse migran- de Marokkaanse gemeenschap, wethouders heeft benoemd de sche-minderheden. Bij deselee- tenkring. Adspirant-commis- één van de Palestijnse gemeen-,- dames^^Htof-SlElJChader.p. tie van de ledei^ die op persoon- sieleden moeten de Nederland-schap, en één vam de .Suri-;. Orgure^frheren-M.-Nasn,-G. lijke titel zijn "gékozen,-is geke-' "se. taal zowel mor.déling^s 2'naamse/Antilliaahsegetfceeri-lSSs. Balaban^E.^pa,lvDKuruóglu en ken naar activiteiferi'op het ter- ,sch"'ftelijk voldoende beheer--, «schap, erder had de-gemeente-^,:, MT Bouchrit 'Dë commissie is rein van de belangenbeharti- sen. ,Oe. ETMI bestaat uit een raad acht raadsleden bcnocmd. .y ,Wan n eerJ^het;feestj&^ndêóii^uHing,?:< Want debürgemeeste r komt hatÜuflijkstraks dit sieraad in onze buurt officieel in ontvangst nemen." Buurtbewoners en andere passanten spreken hem regelmatig aan. Hij heeft alleen maar complimenten gekregen. Jan van Reeven is er blij mee maar weet geen antwoord op de vraag over de onthulling. De Vlaardingse kun stenaar legt thans de laatste hand aan zijn muurschildering 'Eeuwig venster op verleden en toekomst' op de hoek van Voorstraat en Mo- lenzïcht. Veertien dagen geladen is hi}bëgqhnen met het voorbewerkeri van dë stert< zülgende muur en het bijwerken Varrtfe dakrand êïi wf aam ko zijnen, die van zijn kunstwerk deel uitmaken. In de almanak had Jan uitgekiend, dat deze perio de qua weersomstandigheden het gunstigst was. De muurschildering, tegenover zijn eigen woning, maakte Van Reeven in opdracht van de gemeente. Hij is er nog niet uit of hij, net als bij zijn vrije schilderwerk, het kunstwerk op de muur zal ondertekenen of niet. Foto Roel Dijkstra Maassluis - DrieMaassluise com missies willen meer deskundigen in hun midden opnemen. Zij zou den de plaatsen moeten innemen, die zijn vrijgekomen nadat de ge meenteraad vorige maand besloot er geen raadsleden meer in te be noemen. Met dat besluit is de sta tus van de drie commissies gewij zigd. Zij zullen in het vervolg de reguliere raadscommissies advi seren. De commissie emancipatie heeft gevraagd om meer deskundigen, die in staat zijn om vanuit eman cipatorisch oogpunt het college van advies te dienen op verschil lende terreinen. Daarnaast wil zij leden aantrek ken uit instellingen en organisa ties die werkzaam zijn op het ge bied van emancipatie. Gedacht wordt aan twee leden uit de Vrou wenraad en twee leden uit het In- ter Cultureel Vrouwennetwerk. Ook de commissie milieu wil meer deskundigheid in huis ha len. Het merendeel van de leden is afkomstig uit instellingen en organisaties. Mensen vanuit de middenstand, Consumenten bond, bewonersorganisaties, het Platform Buurtbeheer en het on derwijs zouden er ook bij moeten komen. Tijdens het overleg rond het Pro gramma op Hoofdzaken is door de commissie groot-, midden- en kleinbedrijf verzocht te overwe gen een vertegenwoordiger uit de consumentenorganisaties te be noemen. De commisie wordt momenteel gevormd door vertegenwoordi gers van de Ondernemers Federa tie Maassluis (OFM), de Kamer van Koophandel en Fabrieken, verschillende winkelcentra en het midden- en kleinbedrijf. De OFM is de enige die zich heeft verzet tegen het besluit geen raadsleden meer op te nemen in commissie groot-, midden- en kleinbedrijf. OFM-voorzitter N. Rol vreest dat dan de verstandhouding tussen de gemeente en het bedrijfsleven verslechtert. Hy is van mening dat deelname aan de commissie weinig zin heeft als de huidige sa menstelling gehandhaafd blijft. „Het functioneren van de com missie heeft vanwege de geringe resultaten frustraties opgeleverd bij het bedrijfsleven," luidt zijn kritiek. „De OFM heeft het college en de samenstellers van het Program ma op Hoofdzaken daarom des tijds gewezen op de noodzakelijk heid van uitbreiding van de com missie. Dat om te proberen de sa menwerking tussen de gemeente en de ondernemers te verbete-, ren." schade hadden bij de branden ook mensenlevens in gevaar kun nen komen." nam. Nadat hij op 10 juli van het vorig jaar brandende kranten door de brievenbus van een win kel aan de Hoogstraat gooide, liep de pyromaan tenslotte tegen de lamp. Maasland/Maassluis - De gemeente Maasland heeft er bij de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC) op aangedrongen een eigen blibliotheek te realiseren. De bibliotheektrailer waarover Maasland beschikt, voldoet niet meer aan de eisen. De collectie en de openingstijden zijn te beperkt. De PBC heeft een haalbaarheids onderzoek verricht en twee va rianten bekeken. Van die .twee, een zelfstandige vestiging en een nevenvestiging van een naburige bibliotheek, is de laatstgenoemde mogelijkheid de meest voor de hand liggende oplossing. Maas sluis komt dan als eerste in aan merking, en het bestuur van de Verenigde Openbare Bibliotheek Maassluis heeft de PBC en de ge meente Maasland inmiddels la- ten'Weten bereid te zijn haar me dewerking te verlenen. Een en ander wordt bekend ge maakt in het onlangs verschenen jaarverslag van de Maassiuise bi bliotheek. Speerpunt in dat ver slag is de eigen huisvesting van de bieb in de Koningshof. Elk jaar wordt de negatieve invloed van de huidige huisvesting op het rende ment van de bibliotheek duidelij ker. Kritiek Uit een gehouden gebruikerson derzoek is gebleken dat de opstel ling van de collectie, de doorstro ming bij de balies, de openingstij den en voorraad leesvoer in de leeszaal te wensen overlaten. Ook is er kritiek op de inrichting van de bibliotheek. De klachten zijn het gevolg van de te kleine behui zing. In het beleidsplan voor de komende drie jaar heeft het op- lossen van het huisvestingspro bleem dan ook de hoogste priori teit. Een speciale werkgroep heeft twee rapporten samengesteld waarin wordt geconcludeerd dat de gemeentelijke subsidie moe ten stijgen om de hogere huisves tingskosten en uitbreiding van het personeel te kunnen bekosti gen. De bibliotheek wil daaraan ook zelf een steentje bijdragen door te onderzoeken of de contri buties kunnen worden opge schroefd. Het aantal actieve leners is afge lopen jaar niet noemenswaardig gewijzigd. Opmerkelijk is wel dat, hoewei het aantal kinderen tus sen 0 en 16 jaar afneemt, het aan tal leners in die leeftijdscategorie toeneemt. Dat wordt toegeschre ven aan de promotie-activiteiten en leesbevorderingsprojecten die door de jeugdafdeling zijn opge- een nieuw, ruimer pand de biblio theek van de ondergang kan red den. Ook werd gedacht aan een ingrijpende verbouwing van het huidige onderkomen. Financieel gezien is de verhuizing naar een nieuwbouwcomplex aan de Van Beethovenlaan, de meest gunsti ge oplossing. Mocht het zo ver komen, dan zal zet. By de volwassenen viel een lichte teruggang te constateren. Dat is te verklaren door de invoe ring van het zogenoemde ster- abonnement. Omdat één abonne ment per leenbeurt te weinig ro mans toestond, beschikte een kleine groep lezers over twee abonnementen. Die hebben ze la ten vervallen ten gunste van het speciale abonnement waarmee meer boeken geleend mogen wor- den. Ondanks dat daalde het aan tal uitleningen in vergelijking met 1992 met 1,75 procent. Er hébben zich vorig jaar geen on voorziene tegenvallers voorge daan. De rekening van baten en lasten voor 1993 werd afgesloten met een tekort van 836.404 gul den. Dat is ruim elfduizend ^gul den meer dan werd begroot. Tij dens de opstelling, van de begro ting van afgelopen jaar waren de uitkomsten van de CAO-onder- handelïngen nog niet bekend en werden de kosten, bijna 20.000 gulden, als pro memorie-post in de begroting verwerkt. Dankzij twee financiële meevallers - te rugontvangstvan te veel betaalde energie en eeri goedkoper leen recht per lezer - kon een aan zienlijk deel van.de CAO-kosten toch binnen de begroting worden opgevangen. Feit blijft dat, met slechts 25,11 gulden per inwoner de subsidie nog bijna dertig pro cent achterblijft bij het landelijke gemiddelde van 35 gulden per in woner. Om in de huidige beleidsperiode meer bezoekers te trekken zal ge poogd gaan worden de openings uren geleidelijk te verruimen. Er wordt naar gestreefd "om zes da gen per week gedurende mini maal zes uur open te zijn. Uitge sloten wordt dat de bieb op zon- dag haar deuren opent. Ontmaskeren Maandenlang deed de Schiedam se politie verwoede pogingen de pyromaan te ontmaskeren. En kele rechercheurs verschansten zich in de weekeinden in een wo ning aan de Parkweg omdat in de steeg erachter regelmatig kleine brandjes werden gesticht. Dat leidde tot de aanhouding van een man. Hij bleek echter (jen bewo ner te zijn die, uit angst voor weer een fik, regelmatig 's nachts op verschillende etages poolshoogte Aangehouden Die ochtend ontdekte een kran tenbezorger rook in de winkel en alarmeerde de politie. De deur mat had inmiddels vlam gevat en de hitte deed een ruit springen. Voordat de mensen iri de boven- gelegen woning in gevaar konden komen, werd de brand geblust De verdachte werd onderweg naar huis op de Nieuwe Damlaan Schiedam - Arend Kreuger is gis teren honderd jaar geworden. Hij vierde zijn verjaardag met familie en kennissen in Huize Frangois Haverschmidt. De geboren en ge togen Schiedammer vindt het ei genlijk maar vreemd dat er zoveel belangstelling voor zijn verjaar dag was. „Een .brief van het, koninklijk huis? Hoe kan dat dan? Gebeurt het dan zo weinig dat er iemand honderd wordt?" Zo gewoon als hij zijn eigen per soontje vindt, zo bijzonder vinden anderen hem. Hij is nog steeds - bijna tachtig jaar - lid van de vakbond en leest nog elke dag de krant. Nog altijd zonder bril. „Ik hou alle nieuwe dingen bij. Ik lees de krant van voor naar ach ter, Dingen die me niet aanstaan, natuurlijk niet. Vorige week ben ik nog met een busreis meege gaan; dat is me goed bevallen!" Arend Kreuger woont al een eeuw in Schiedam. Hij werd geboren in het Hofje van Ritman en woonde later aan de Noordvest boven het kantoor van distillateur Rijnben de. „Mijn vader was baas by Kijnben- de. Ik kwam veel in de distilleer derij, ik was helemaal thuis in die beweging. Zelfben ik vakman ge worden in de machinerie. Aan de overkant van de vest ging ik. in de leer bij de eerste bankwerker van een kleine fabriek. Ik heb daar fijn onderricht gehad. Daarna ben ik naar de Gusto gegaan. Daar heb ik 46 jaar gewerkt. Ja, ik stond er goed aangeschreven. Ik Zijn benen willen misschien niet altijd meer, maar de ogen van eeuweling Arend Kreuger zijn nog best. Zonder bril leest hij dagelijks de krant van voor naar achter. Foto Roei Dijkstra kan nou wel gaan opscheppen over die fijne tijd daar, maar dat zal ik maar niet doen." Hij heeft de afgelopen honderd jaar zijn stad in vele opzichten zien veranderen. „Er is veel bijge bouwd. Vroeger had je bijvoor beeld veel hofjes. Dat zijn nu alle maal straten geworden. Ik moet zeggen dat daarmee ook veel ver beterd is en dat Schiedam mooier is geworden." "Ik heb begrepen dat Schiedam op het ogenblik grote stappen on derneemt om aan de top te ko men. Ze willen er een echte kijk- stad van maken. Ik heb het in de ze stad altijd goed gehad. Ik heb deze honderd jaar zoveel mooie dingen meegemaakt, van veel el lende kan ik niet spreken." "Wel zijn m'n benen het laatste jaar erg achteruitgegaan. Maar ja, dat krijg je op zo'n leeftijd."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2