Mmmeg 15 'Zo'n junk kan je wel lek prikken' 1 r Hasselt schenkt behalve borrels ook thee Winkeliers willen bijna allemaal een alarmeringssysteem Nieuw telefoonnummer gemeente Schiedam ADB niet op vrijdag open Caravaninspectie Echte 'haringkoppen' 65 jaar bij elkaar Klein, kleiner, kleinst Opsporing verzocht Canon PC 11. De wereldkampioen onder de Personal Copiers. Rotterdams Dagblad Dinsdag 17 mei 1994 Schiedam De gemeente Schiedam heeft een nieuw centraal te lefoonnummer: 2465555. De voormalige nummers van het Stadskantoor, kantoorgebouw *s Graveland en de Nieuwe Haven 145b-147 komen daarmee te vervallen. Als extra service is er voor de twee laatst genoemde gebouwen een zogenoemd bemiddelings nummer: 2465155. Dit directe nummer kan in eerste instantie worden gebeld. Wie toch het centrale num mer belt, wordt met 's Graveland of de Nieuwe Ha ven doorverbonden. De nieuwe telefooninstallatie bleek noodzakelijk, omdat de huidige centrale in het kantoorgebouw 's Graveland was versleten. Het nieuwe systeem biedt een aantal voordelen voor de ontwikkeling van het in- en externe telefoon-, fax- en computerverkeer. Zo kan de toekomstige gemeentelijke nieuwbouw op het Stadserf naadloos op het moderne net worden aangesloten In een eerder geplaats bericht over de openingstij den van het Anti-Diskriminatie Buro Schiedam meldden we abusievelijk dat het buro tot 23 mei uit sluitend op vrijdag te bereiken is. Dit moet zijn alle werkdagen tussen 9.00 en 1130 uur, maar niet op vrijdagen. Voor meer informatie: 4264406. De Fa. Dries Spaansepolder aan de Bokelweg 100 in Schiedam houdt zaterdag 21 mei een gratis caravan inspectie voor caravanbezitters uit Schiedam en om streken. Hetkampeerhuisje op wielen wordt preven tief gecontroleerd op de wettelijke verlichting, eisen, onderstel, remmen en lagers. Ook wordt aandacht besteed aan de gasinstallaties in caravans. De in spectiedag wordt ondersteund door de FOCWA, poli tie Schiedam, de Fa, Chubb Fire en WN. Vfaard ingen Accordeon spelendoet Peet Kalisvaart zelden meer. Maar ge- lukhig^met zijn Bets is hij na 65 jaar nog Steeds. Fotp Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans en Jeile Gunneweg Schiedam - „De ene dag merk je dat een junk een stel letje brillen heeft gejat en de volgende dag staat hij net zo makkelijk weer bij je in de winkel. Die gasten zij n honds brutaal. Maar het zijn niet al leen de junks die hier voor overlast zorgen. Er loopt ook regelmatig een groepje jonge ren rond dat de boel terrori seert." De bedrijfsleidster van de brillen- zaak in Hof Van Spaland windt er geen doekjes om. Hoewel haar zaak niet zo 'gevoelig' is voor win keldieven heeft ze met behulp van een computer toch een ver binding aangelegd met de Bets Koster en Peet Kalisvaart stapten m 1929 in het huwelijksbootje. Nu. 65 jaar later zijn zij op respectievelijk 87-jarige en 91-jarige leef tijd nog steeds bij elkaar en wonen zelfstandig in de stad waar zij geboren en getogen zijn. ..Ja, reken maar dat wij echte haringkoppen zijn. Wij kenden elkaar via onze vaders; die wa ren namelijk allebei kuiper. Maar in die tijd kende iedereen elkaar. Dat is tegenwoordig wei anders. Sommigen weten niet eens wie hun buren zijn,'" vertelt de bruid. Vijftien jaar na het huwelijk werd hun dochter geboren. „Ik had er graag nog een knulletje bijgehad. maar ja dat moet je kennen hè. We hebben veel meegemaakt de afgelopen zeven tig jaar. De cnsistijd was natuuilijk erg. Mijn man had elf gulden steun en ik ben de boer op gegaan voor werk. Ik werkte bij boeren voor twee gulden per week en een fles melk. Maar ik heb er nooit een hekel aan gehad Tot m'n zeventigste heb ik gewerkt. Heerlijk. Mijn man heeft van alles en nog wat gedaan. Dan was 'ie weer chauffeur dan weer dat Het bruidspaar heeft het nog best met elkaar. „Sinds mijn man in 1925 bij mij achterop de fiets sprong, is het nooit meer af geweest Een nadeel van samen zo oud worden, vind ik wel dat je de oudste bent van de hele club. En het ergste is dat m'n benen niet meer willen. Daar word ik zo kwaad om. Maar verder kunnen we het nog best redden met z'n tweetjes. Gelukkig maar want we willen heel graag zelfstandig blijven wonen." Hoe klein de schilderijtjes van Walt Zomer vrucht ook zijn, tot in details staat alles erop: landschapjes, molens, bloemen, bootjes, boer derijtjes enzovoort. De werken zijn tot en met eind mei te zien in het filiaal van de Stadsbi bliotheek, De Loper 27. Wait Zomervrucht was tot zijn 65ste bakker, en is daarna aan het schilderen geslagen nadat hij voor zijn verjaardag een verfdoos kreeg. De Vlaardinger exposeert zeer regelmatig op kunst- en ambachtsmarkten. Hoe kan ik in contact komen met mijn familie of vrienden in het voormalig Joegoslavië? Hoe vind ik iemand terug, die ik in de Tweede We reldoorlog ben kwijtgeraakt? Deze en andere vragen krijgt de sectie Tracing van het Infor matiebureau van het Nederlandse Rode Kruis dagelijks voorgeschoteld. Vertegenwoordiger H.C. Voogt vertelt woensdagavond tijdens de algemene ledenvergadering van het Rode Kruis'VIaardingen over het ontstaan, de taak en de werkwijze van het Informatiebureau. Leden en niet-leden zijn welkom vanaf 20.00 uur aan de Emmastraat 38. Als. op 17 juni a s het K \oelbal \.in surt ga.it, staat Canon als offiaele sponsor klaar met dc Canon PC 11 Dit kleine en handige kopieerapparaat kan uw ongt- nelcn traploos \er«raten en \crklemen Met een snelheid tan 10 kopieen per minuut kan hij elke opdracht snel cn moeiteloos \erwerken Het handige alles-m-êcn eunndge- sj stecm maakt de PC 11 nagenoeg onderhoudsvrij cn rorgi keer op keer oor kopieen an een pet fckte kw alitcu J ijdtli|k knjgt u bij aankoop \an de Canon PC 11 een World Cup USA Sunn al Pack, met een WK-pet, ccn WK-sporcvu een W'K-horloge, een WK-pcn en een compleet WK-wedstrijdschema Zodat u samen met deze winnaar klaar bent voor een prachtige oranje \oetbal- zomer Informeer sne! bij Canon UW Canon Dealer A PLEASURE TO WORK WITH Nic Visser Kantoor Efficiency Berm weg 224-226 2906 LG Capelle a/d IJssel Tel.. 010-4505202 Fax. 010-4582095 buurman zodat ze elkaar kunnen waarschuwen als er problemen zijn. Uit voorzorg, maar het is wel tekenend dat ze niets aan het toe val wil overlaten. Over communicatie hebben de winkeliers niet te klagen. Twee weken geleden bijvoorbeeld wa ren ze er als de kippen bij om een junk te veijagen die voor honderd gulden aan deodorant had gesto len bij het Kruidvat. Ze probeer den hem te grazen te nemen, maar de dief was te vies om aan te pakken. Bovendien dreigde hij met een met Aids besmette injec tienaald te zullen prikken. De junk wist te ontsnappen maar werd aan de Schiedamseweg door de politie in de kraag gegrepen. „Het is hier dagelijks raak," zegt de eigenaar van de Blokshop. die uit veiligheid zijn naam niet in de krant wS hebben. „Van de politie heb ik begrepen dat de kleine cri minaliteit zich steeds verder ver plaatst van Rotterdam-West naar Schiedam. En volgens de berich ten trekken de junks vanuit de grote stad naar de kleinere win kelcentra. Het wordt hen ergens wel gemakkelijk gemaakt, want ze stappen hier voor de deur uit de tram en zijn zo weer verdwe nen ook. Zo'n alarminstallatie is absoluut geen overbodige luxe. Van mij mag 'ie er zo komen. Niet alleen om de winkeldiefstallen te gen te gaan, maar ook voor onze eigen veiligheid." „Onze veiligheid en die van het personeel,'" zegt een andere mid denstander die eveneens ano niem wil blijven, „is voor mij het belangrijkste. Als een junk wat Sinds de tramlijn is doorgetrokken naar Spaland en een halte heeft bij de ingang van het deels overdekte winkelcentrum, loopt de overlast van junks er de spuigaten uit. Foto Roei Dijkstra probeert te jatten, spreek ik hem er op aan. Maar ik blijf natuurlijk wel op een veilige afstand. Want zo'n gek is zenuwachtiger dan wij Hij kan je zo lek prikken natuur lijk." Druk op de knop De alarminstallatie, waar heel wat middenstanders zich positief over uit laten, moet hen in staat stellen elkaar in noodgevallen te waar schuwen. Naast eikaar gelegen winkels worden bijvoorbeeld in blokjes van acht aan elkaar ge koppeld. Met één druk op de knop worden alle zaken gealar meerd en weet men precies in welke winkel problemen zijn. Er kleeft één nadeel aan. Om het systeem te doen slagen moet het merendeel van de ondernemers erin participeren. Dat kost geld. De vraag is of iedereen er voor m de buidel wil tasten. Marcel Willemse van Wilso He renkleding zegt het geld er wel voor over te hebben. „Een prima oplossing," meent hij. „Er waren te weinig winkeliers bij de on langs gehouden informatiebij eenkomst op het politiebureau om er direct ja tegen de zeggen. Maar als het aan mij ligt, mag het alarmsysteem hier zo snel moge lijk worden ingevoerd." „Altijd doen," reageert een verkoopster van het Kruidvat. „Daar proberen wij ons hoofdkantoor van te over tuigen. Het is hier een paar maal per dag prijs. Het is echt heel erg. Hier werken hoofdzakelijk vrou wen en we zijn beslist niet bang uitgevallen. Maar soms is het best wel angstig. Je weet bijvoorbeeld nooit hoe een junk reageert als je 'm betrapt. Zo'n figuur heeft na tuurlijk niets te verliezen en is elk spoor van de realiteit kwijt." De eigenaren van Ron's Tabak shop en kaas- en broodjeszaak Césant waren de eerste winke liers op de Hoogstraat die zich or ganiseerden tegen de diefstallen. Enkele maanden geleden legden ze een simpel alarmsysteem aan, dat de twee winkels met elkaar verbindt. Als een verdacht per soon zich in een van de zaken op houdt, wordt met een simpele druk op de knop de overbuurman gealarmeerd. Deze komt vervol gens poolshoogte bij zijn collega, desnoods met de honkbalknup pel in de aanslag. Veiliger Patrick Verbeek van Césant is zeer te spreken over het systeem: „Laatst had Ron toevallig gezien dat er iemand in mijn zaak iets in zijn zak stopte. Als hij ons niet had gebeld, hadden we die jongen nooit kunnen pakken." Ron zelf zegt tot nu toe weinig gebruik van het alarm gemaakt te hebben, maar voelt zich er wel veel veili ger door. „Mijn vrouw of ik staan hier altijd maar alleen, dat is soms best beangstigend. Maar ik heb het idee dat de junks inmiddels m de gaten hebben dat we dit sys teem hebben, want we zien steeds minder verdachte personen." Grotere toevloed Een stukje verderop aan de Hoog straat is een groepje winkeliers al enkele maanden in onderhande ling met leveranciers voor een alarmcentrale. Een draadloos sys teem verbindt straks elf zaken met elkaar, hetgeen de eigenaren zo'n 1500 gulden per persoon gaat kosten. Drogist Van der Sman: „Het kan mij niet sne] genoeg gaan voor dat apparaat is geïn stalleerd. Het winkeldiefstallen preventie-project van de politie is weliswaar een zeer succesvol ini tiatief, maar wat gebeurt er ais het geld daarvoor op is? We kunnen beter nu al voorzorgsmaatregelen treffen, want de toevloed van cri minelen uit Rotterdam wordt als maar groter." De winkeliers tussen de Hoog straat en de Koemarkt hebben zich (nog) niet georganiseerd, geeft de eigenaar van Kunsthan del Modern tot zijn grote spijt toe. Hij is zeer belangstellend naar de plannen van zijn collega's. „Een heel goed initiatief." reageert hij enthousiast. „We letten hier wel op elkaar, maar van een onderlin ge organisatie is geen sprake. Tij dens de winkehersvergaderingen blijken de meeste collega's wel geïnteresseerd, maar er is nie mand die het voortouw neemt. Dat houdt de plannen tegen. Maar ik ga toch eens met die Ron van de tabakshop praten, mis schien dat hij me kan vertellen hoe we het hier moeten opstar ten." Dinsdag 17 mei SCHIEDAM. Grote Kerk. Orgelconcert mmv Wouter Btecquire, Amo Bons (viool) en Jacmta Floor (viool), 20.15 uur. DC De 4 Molens. Informatie-avond over Wet Voo/ziemngen Gehandi capten, 20.0ÖU, VLAARDINGEN Erasmuspfein. Hoogdraadshow Auriol Anderson, 19.30u. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Grimasfesti- val, 20.00u. Luxor Theater. Het Groot Niet'Te Vermijden Dans/Show Orkest 2Q.15u. Popular. Joop van der Zoon's Circustheater, 2O.30u. Rotterdamse Schouwburg En/Of, 20.15u. Maanlicht, 20.30u. Thea ter Zuidplein De Types, 20.15u. Lantaren/Venster. One, 20.30u. Ahoy'. Biliy Joel, 20.00u. Dizzy, Ray Appletone Drum Choir Extravaganza, 22,00u. De Doelen Berliner Symp- homker, 20.15u. Zaal De Unie. Dossier Orpheus: Lodewijk de Boer, de kunstenaar een man, 20.30u. Woensdag 18 mei SCHIEDAM Teerstoof. Apollo Toneel, 20.00u. VLAARDINGEN Rode Kruisgebouw. Uitleg over het Nationaal Informatiebureau. 20.00u. ROTTERDAM De Doelen Scapmo Rotterdam, IS.OOu. De Doelen Lunchconcert, 12.45u. Open Hof. Marktconcert, ll.OOu. Plaswijckpark. In bomen kun je wonen, lö.OOu. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The Fugitive' (12) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45, The remains of the day' (al) dag. 9. Calypso 1: 'Shortcuts' (16) dag. 2- 8. Calypso-2; 'Shadowlands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 3: 'In the name of the father' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The Pelican Brief (12) dag. 1.15- 5-8.30. Cinerama 2: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'On Deadly Ground' (16) dag. 115-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Mrs. Doubtfire* (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Wayne's World 2' (al) dag. 1.15-9.30. 'Juras sic Park' (al) dag. 4-6.45. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. lan taren/Venster i: Temptation of a Monk" (16) dag.8-10.15, Lantaren/ Venster 2: 'Starting Place' di.wo. 7.30 'Der Amenkamscher Freund' wo. 9.30. 'Falsche Bewegung' di. 9.30. Lantaren/Venster 3: 'In wei ter Feme, so nah' (16) dag. 8. Lan taren/Venster 4: 'Bad Boy Bubby' (16) dag. 8. ThePuppetmaster'(lé) dag. 10.15. Lumière 1: 'Intersec tion' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Cool Runnings' (a!) dag 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Si ster Act 2' (al) dag. 6.45-9.30. Lu mière 4: The Rat' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Rex: 'Play Pen' (18) dag.vanaf 12 doori.voorstellmg. Thalia; 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Kindermatinees: Lumière 3: 'Aladdm'wo. 1.15-4. Door Nathalie Lans Hasselt - Hasselt, de Belgische zusterstad van Schiedam, kennen we vooral van het 'witteke'. De 'Jeneverhoofdstad' zoals de Vla mingen Hasselt noemen, heeft echter meer te bieden dan gedis tilleerd. Naast de drankfabrieken en het jenevermuseum is er on der meer een modemuseum, een beiaardmuseum. een toeristische tram en sinds anderhalf jaar een Japanse Tuin Onlangs werd voor het eersteen drankje geschonken in het ceremomehuis van de tuin; geen jenever, maar echte thee. De Japanse Tuin in Hasselt werd al anderhalf jaar geleden ge opend. Het is een 2,5 hectare groot landschap, ingericht naar het model van de 17de eeuwse Ja panse theetuin. Blikvangers zijn het ceremoniehuis en het thee huis Hasselt kreeg het ceremo niehuis aangeboden van de Ja panse zusterstad Itami. Behalve mensen laten genieten van een mooie omgeving heeft de tuin als doel de bezoekers te laten kennis maken met de Japanse cultuur. En bij die cultuur hoort thee. van daar de reeks theeceremonies. Thee is in Japan een studie. Het woord Chado, dat 'de weg van thee' betekent, is een spirituele kunstvol m waarin alle aspecten van het leven zijn opgenomen. „Thee is een manier van leven. Vragen hoelang het duurt om de ze kunstvorm meester te worden ts vragen hoelang het duurt om het leven te doorgronden. Als theemeester moet je alles weten. Alles van het huis, de tuin, pot tenbakken, ijzergieten, kalligra feren. en koken," legt theemees ter Ronald Nado uit. De Amerikaan Nado startte in 1963 na een talenstudie de oplei ding aan de Urasenke theeschool en promoveerde daar in 1978. Hij gaf theelessen in New York en keerde in 1985 terug naar Japan. Daar behaalde hij als eerste met- Japanner de titel Kyoju, de hoog ste graad die men als leraar thee ceremonie kan behalen. Die graad betekent niet dat hij nu al les weet. „In het Westen is een di ploma een afronding van iets. In Japan met. Het is een begin voor het vervolg. Je moet blijven stre ven naar perfectie, zoals we ook bij de theebijeenkomst voor ogen hebben. Je moet proberen alles zo perfect mogelijk te doen." Ichi go-ichi e Wie voor het eerst een theecere monie bijwoont, moet vooraf uit gelegd krijgen wat er gaat gebeu ren, anders is het volledig acaba- dabra. Mensen die het gewend zijn, weten precies wat hen tij dens de vier uur durende bijeen komst te wachten staat en con centreren zich op dat moment. Want wat bij theedrinken zo be langrijk is, is het eenmalige. Uit gangspunt: 'alles wat we doen is eenmalig en komt nooit meer weer.' De Japanners noemen dat 'ichi go-ichi e' en dat betekent 'een kans, een ontmoeting'. Voor de beginnelingen is de maal tijd en het wandelen voorafgaan de aan het theedrinken achterwe ge gelaten. De bijeenkomst be gint bij dat wat voor de Japanners het hoogtepunt van de ceremonie is: het theedrinken. Ronald Nado zit achter een lage tafel. Terwijl er een pot water wordt verhit, legt hij uit wat er gaat gebeuren en at tendeert de genodigden op de at tributen. „Wij zitten nu op een stoel. Dat doen de Japanners ook. Eigenlijk is het zo dat buitenlanders tegen woordig op de grond gaan zitten terwijl Japanners in tegenstelling tot vroeger op een stoel gaan zit ten. We beginnen altijd met de kalligrafie. Bij iedere theebijeen komst hangt een tekst aan de muur. Die tekst moet je de hele tijd bij je houden. Vandaag is het: Gefeliciteerd, het is een bijzonde re dag." „Er staat ook altijd een vaas met één, hooguit twee bloemen. Die bloemen komen rechtstreeks uit de natuur. We geven daarmee aan dat eenvoud de kern is van het ware. Tot slot wil ik vermeiden dat iedereen in het theehuis ge lijk is. We kennen hier geen ran gen of standen." Een in prachtige kleren gehulde leerling van Kyoju Nado neemt plaats achter de tafel met de ketel water. Zij maakt alle attributen met veel bewegingen schoon. Ze reimgt een bamboeschepje, legt een opseheplepel op de ketel en voert meer van dat soort 'rituelen' uit. Voor deze handelingen blijkt zij jaren te hebben geleerd. „Alle handelingen die zij uitvoert, zijn van minuut tot minuut noodzake lijk voorafgaand aan andere. Het is een choreografie zoals met bal let. Het is een manier van perfec tie, een levenshouding. Zij maakt alles symbolisch schoon om zui verheid aan te tonen." Respect Het moment van het serveren van de thee is gekomen. Er mag niets op tafel liggen. Er wordt een ere- 1 gast uitgekozen die het eerst wordt bediend. Hij moet eerst een Japans koekje opeten en de krui- mels ervan in zijn servet vouwen en die mee naar huis nemen. Ver volgens krijgt hij een kom thee. Nado reikt hem de kom aan met de mooiste kant naar voren. De gast moet de kom vervolgens aan nemen en in zijn handpalm drie slagen naar links draaien zodat hij de lelijkste kant weer naar zichzelf keert. Het is een teken van respect voor de ander. Terwijl de thee gedronken wordt, denkt men aan degene die de thee heeft gemaakt. „Theedrinken gebeurt niet zoals in het Westen met veel geklets, De thee is belangrijk en terwijl je drinkt, denk je aan degene die de thee voor je heeft gemaakt. We hebben weinig conversatie nodig. Zonder te praten zeggen wij op die manier meer." Na de eregast krijgen ook de an dere aanwezigen hun kop aange reikt. De thee lijkt op spinazie- drab en smaakt daar ook naar. Het is echter thee, getrokken van jonge blaadjes. Nado geeft toe dat het even wennen is. „Het is net als de eerste keer koffie of whisky drinken. Je moet eraan wennen." Wanneer iedereen zijn kom - uit gedronken of niet- heeft neerge zet, is de ceremonie beëindigd. De theemeester spreekt nog een paar laatste wijze woorden. „Wan neer je hier bij stil gaat staan, is het belachélijk. Thee is iets watje niet ziet. Het is een moment in je leven. Het hier en nu. Ik kan geen demonstratie geven hoe te leven. Wanneer je teveel dagen in je le ven hebt die niet de moeite waard zijn, moetje dit gaan leren. Hetis een manier van leven. De mamer waarop men in Japan dingen doet, verklaart waarom zij als volk zo succesvol is." De Japanse tuin in Hasselt is tot 31 oktober geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag, zon- en feestdagen van 14.00 tot 18,00. uur. De toegangsprijs bedraagt 100 BF per persoon. Zaterdags zijn er rondleidingen. Voor het bijwonen van theedemonstraties en theelessen kan men contact opnemen bij de Dienst voor Toe risme (tel. 0031/11/239540).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1