i 11 Flats plat voor moderne Westwijk mm Lelijke eendjes te kust en te keur Rotterdams Dagblad Gemeente Vlaardingen en corporaties willen vernieuwing aanpakken Ouderen bedenken een veiliger Vlaardingen Geen vrijspraak maar jaar cel voor verkrachter Overvaller krijgt via experiment mogelijk nieuwe kans 'Enquête busbaan gemanipuleerd door voorstanders openstelling' Forse boete voor snelheidsduivel Man gewond bij bedrijfsongeval Inbreker op fiets gepakt Autodief steelt sigaretten Politiecontrole: 35 bekeuringen Meisjes pikken voor 300 gulden Brommerdief gepakt 5 - ■M Ombudsman Vlaardingen Onvoorstelbare verstelbare beddenshow bij CHRIS COPPENS slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-426871 7 1994 Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een 21-jarige Belg heeft zijn uitstapje in Schiedam gisteren met een fikse boete moe ten bekopen. De man werd gister avond op de Rotterdamsedijk aangehouden wegens te hard rij den. Hij reed 120 kilometer waar een maximum snelheid van 50 ki lometer per uur geldt. Onderweg naar het bureau ver oorzaakte de automobilist ook nog eens een lichte aanrijding. De Belg kreeg door de officier van justitie een boete van 600 gulden Nadat hij had betaald, mocht hij zijn reis vervolgen. Vlaardingen - In de Vlaardingse Vulcaanhaven is gisteren een werknemer zwaar gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval. De man. een 52-jarige Vlaardinger, kreeg een stuk schroot van 250 ki lo op zijn hoofd. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Dijk- zigtziekenhuis. Daar werd gecon stateerd dat hij enkele rugge- wervels, ribben en een dijbeen had gebroken. Schiedam - Gisterochtend is op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam een 23-jarige inwo ner opgepakt nadat getuigen had den gezien dat hij een grasmaaier had gestolen. De man bleek op een fiets te rijden die hij uit een kelderbox had gestolen. Ook een telefoon, die hij bij zich had, bleek gestolen. Op aanwijzingen van getuigen werd later ook de ont vreemde grasmaaier gevonden. De inbreker zit vast v )or verhoor. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft vanochtend te gen vijf uur op de Westlandseweg een 20-jarige Maassluizer aange houden wegens verdenking van diefstal. De man bleek ingebro ken te hebben in een tabakszaak aan de Floris de Vijfdelaan. In de auto van de verdachte werden twee sloffen sigaretten aangetrof fen. Tevens bleek dat de auto waarin de verdachte reed, een nacht eerder was gestolen op de parkeerplaats bij winkelcentrum Koningshoek in Maassluis. De Maassluizer zit vast voor verder onderzoek. Maassluis/Schiedam - In het ka dervan de 'actieweek snelheid' is gistermiddag door de Maassluise politie een snelheidscontrole ge houden aan de Industrieweg. In totaal passeerden 253 bestuur ders de controle. Van hen reden er 35 te hard en kregen een be keuring. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 93 kilometer per uur. In Schiedam werd tussen vijf en zes uur op de Havendijk gecon troleerd op hardrijders. Van de 200 automobilisten die de contro le passeerden, werden er elf op de 'bon geslingerd. Schiedam - InhetHema-füiaalin Schiedam zijn gistermiddag drie Rotterdamse meisjes tussen 10 en 13 jaar betrapt op het plegen van een winkeldiefstal. Zij bleken voor ongeveer 300 gulden aan goederen te hebben weggeno men. Het drietal is door de politie overgedragen aan Buro Halt, dat de meisjes een alternatieve straf zal opleggen. Schiedam - Een 19-jarige Vlaar dinger is gistermiddag door zijn eigen stommiteit aangehouden door de politie. De jongeman reed zónder helm op een brommer en werd daarover aangesproken. Bij navraag bleek dat hij de tweewie- Ier op 12 mei had gestolen. De jon gen werd meegenomen naar het bureau om uit te zoeken of hij nog meer op zijn kerfstok heeft. Door Ben van Haren Vlaardingen - De Westwijk is na veertig jaar aan een grondige modernisering toe. De woningvoorraad en de bevolkingsop bouw hebben meer variatie nodig. Daarvoor moeten op grond die vrijkomt na sloop van galerijflats, op sportterreinen en op gazons tussen de bestaande bebouwing veelgevraagde eenge zinswoningen in de koopsector worden gebouwd. bouwcorporaties, Westwijkwinke- liers en bewonersorganisaties over de verschillende vormen van modernisering gestoeid. Het ad viesbureau Kolpron uit Rotter dam werd ingeschakeld om een richtlijn voor de aanpassing van het huizenbestand te formuleren. Zo luidt het uitgangspunt van een plan, waaraan de gemeente in sa menwerking rr.et de drie plaatse lijke woningbouwcorporaties werkt. In grove lijnen hebben zij de nieuwe Westwijk al geschetst. In workshops hebben ambtena ren, personeel van de woning- Volgende week zitten gemeente, Patrimoniums Woningstichting, Woningstichting Samenwerking Vlaardingen en Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen met elkaar aan tafel om op grond van de rapportage van Kolpron kno pen door te hakken. Zy zijn in principe met elkaar eens gewor den, dat ze gezamenlijk en op kor te termijn de vernieuwing aan pakken. In juli en augustus, zo luidt de planning, zullen stedebouwkun digen en rekenmeesters de moge lijkheden en de bijbehorende kosten op een rijtje. 2etten om burgemeester en wethouders in staat te stellen in september con crete voorstellen te lanceren, waarover belanghebbenden zoals sportverenigingen, winkeliers en bewoners vervolgens hun mening kunnen geven. Eind dit jaar zou dan de definitieve besluitvor ming moeten plaatsvinden. De in 1955 als hypermodern uit breidingsgebied van Vlaardingen gepresenteerde Westwijk dreigt te vergrijzen en te verpauperen. Het opknappen van het voor het merendeel uit huurwoningen be staande huizenbestand is niet voldoende om dit proces te keren. Grondiger ingrepen zijn nodig, zo hebben deskundigen al vastge steld. Aan de sloop van flats, het sluiten van winkels en het bebou wen van groengebieden valt niet meer te ontkomen, menen zij. In de eind vorig jaar door de ge meenteraad vastgestelde Struc tuurschets is al een richting aan gegeven van de ontwikkeling, die de gemeente in de Westwijk voor ogen heeft. Daartoe behoren plan nen om ondermeer in het groen aan de Philips de Goedestraat 54 en aan de Claudius Civilislaan 109 woningen te bouwen. Hiertegen hebben zich inmiddels enkele particulieren en bedreigde sport verenigingen gekeerd. Zie ook pagina 13 mmm feSilliiiiiii Vlaardingen Betere voorlich ting aan 'andere' weggebrui kers, wijzigingen van onveilige voorrangssituaties en vooral meer én bovendien verhoogde fietspaden moeten Vlaardingen voor de oudere verkeersdeelne mers wat veiliger maken. De Vlaardingse ouderenbonden schrijven dat in een nota, die gisteren werd aangeboden aan de wethouders Van der Steen (verkeer en vervoer) en Kool (welzijn). Nota 1993...Het jaar voor de ouderen- ...1994...Vlaardingen Verkeers- veiliger..ook voor ouderen', heb ben de bonden (ANBO, KBO, PCOB) het rapport genoemd. Want heel graag willen zij dat hun overleg met de gemeente over de verkeersveiligheid, ook na 1993, en liefst nog concreter, wordt voortgezet. En om daarin de gemeente wat tegemoet te komen, bevat de nota negen voorbeelden (soms aangevuld met situatie-schetsen) van on veilige dan wel onhandige ver keerssituaties op diverse plaat sen in Vlaardingen. Als uiteindelijk die situaties wat zijn aangepast kan, zo vinden de ouderenbonden, via de plaatse lijke pers de bevolking worden ingelicht over de wijzigingen. Daar ligt dan een taak voor de gemeentelijke afdeling Voor lichting. De ouderenbonden stellen hét zich zo voor dat die instantie ook de burgers andere zaken betref fende verkeersveiligheid gaat uitleggen. Men denkt daarbij onder meer aan de „werking van drukknoppen voor fietsers en voetgangers" en de beteke nis van het zogenaamde 'negen oog' voor bussen. En de ver keersregels die betrekking heb ben op gehandicapten in het verkeer zouden ook wel wat ex tra publiciteit behoeven. Fietspad Via een lijst van negen punten wijzen de bonden in het rapport op een aantal 'gevaarlijke ver keerssituaties' in het Vlaar dingse en bieden de gemeente alvast een mogelijke oplossing. Zo pleit men voor 'opgeblazen fietsopstelstroken' op de Oude Havenbrug en het aanleggen van een fietspad achter het Shellstation aan de Van Beetho- vensingel, liefst vanuit de Ener gieweg, zodat. in ieder geval geen gebruik meer hoeft te wor den gemaakt van de. voor fiet sers gevaarlijke rijweg. Losliggende stenen op fietspa den zijn volgens de samenwer kende ouderenbonden ook ver velende obstakels. Dat euvel is onder meer geconstateerd op de fietspaden in Holy, aan de Burg. Heusdenslaan en langs de sport velden aan de.Marathonweg. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft de 24-jarige G.H. schuldig bevonden aan bedrei ging met geweld van een bank employé en verkrachting en we derrechtelijke vrijheidsberoving van een prostituée. Hij werd gis teren veroordeeld tot een gevan genisstraf van achttien maanden, waarvan zes maanden voorwaar delijk. Tegen de man was dertig maanden geëist. De vorig jaar nog in Maassluis woonachtige man sloeg op 24 juni 1993 een stoel kapot tegen de ba lie-ruit van een bank in Gronin gen en trachtte de ruit in te trap pen. Hij was kwaad geworden omdat hem wegens een ontoerei kend saldo geen geld kon worden verstrekt. De Maassluizer moest zich twee weken geleden ook nog voor een ander, aanzienlijk zwaarder delict verantwoorden. Begin dit jaar verkrachtte hij een prostituéé die hij op de G.J. de Jonghweg in Rotterdam had op gepikt. Toen ze er vandoor wilde gaan. sloot hij de vrouw op in een kamer. De verdachte verklaarde dat ze een prijs hadden afgespro ken en de vrouw voor 25 gulden de hele avond bij hem zou blijven. Na de gemeenschap vond de vrouw het welletjes en wilde ze weg. Dat pikte H. niet; hij sloot haar op. Kort daarna sloeg en schopte hij de hoeren dwong haar nogmaals seks inet hem te heb ben. Ze ontsnapte tenslotte via het balkon en werd door buren opgevangen. Raadsman mr. J.C. Spigt be pleitte vrijspraak omdat volgens hem in beide gevallen geen wetti ge bewijzen waren verkregen. In eerdere instantie verzocht hij de rechtbank de zaak aan te houden omdat hij de prostituée als getui ge wilde horen. Maar ook daar ging de rechtbank niet op in. Rotterdam - De gemeentelijke ombudsman van Rotterdam krijgt vandaag waarschijnlijk toe stemming om z'n vak ook in Vlaardingen uit te oefenen. Mr. M.H.J.M. van Kinderen heeft be sprekingen met Vlaardingen ge voerd en denkt beide banen te kunnen combineren. Rotterdam ziet de uitbreiding met Vlaardin gen als een positieve bijdrage aan de regiovorming. Schiedam Lelijke eendjes, in alle soorten en maten, zijn deze maand te bewonderen in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam. De tentoonstelling is opgebouwd uit de collectie van de Rotterdammer H. Ver meulen, die alvijftien jaar de DeuxChevauxin miniatuurformaat verzamelt. De collectie bestaat uitverschillende model len: vanaf het eerste proto-type tot aan het laatste model. Verder zijn ook fantasiemodel len te bezichtigen en modellen die uitver schillende materialen zijn gemaakt. Aanleiding voor de expositie is het 75-jarig bestaan van de automobielfabriek Citroen. Naast de tentoonstelling van miniatuur-mo dellen wordt ook een documentaire vertoond, waarin de geschiedenis van de lelijke eend uiteen wordt gezet en eende-liefhebbers aan het woord komen. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Foto Dennes van der Wel/Roef Dijkstn?. Door Wessel Penning Vlaardingen/Rotterdam - De mevrouw van de reclassering, de arbeidseonsulent, zijn advocaat en ook de officier van justitie toonden zich gistermiddag tevre den over de 2D-jarige J.H. u:t Vlaardingen. Een klein jaar gele den gebruikte hij weliswaar traangas bij een mislukte bero ving - waarvoor twee maanden geleden al elf maanden gevange nis tegen hem was geëist - maar inmiddels lijkt H. vol goede wil zijn leven een meer voorspoedige draai te geven. Dat was voor officier van justitie F.D. van Heyningen doorslagge vend genoeg om de rechtbank te adviseren de zaak tegen H. weer aan te houden. De officier was zelfs bereid de voorlopige hechtenis op te schor ten, zodat de Vlaardinger zijn deelname aan een experimenteel project van Justitie kan voortzet ten. H. zit momenteel namelijk in de strafinrichting voor. jongens (de beruchte 'kampementen' van premier Lubbers) in Veenhuizen, waar de jonge veroordeelden da gelijks zwaar werk moeten doen. H.: „Boomstammen tillen en zo." Volgens het projectplan zou hij daar, dankzij z'n goede gedrag, aan het eind van deze maand mo gen vertrekken om zeven maan den 'intramuraal' te gaan in Rot terdam. Dat houdt in dat hij zou worden geplaatst in een apart gedeelte van het Huis van Bewaringen zou gaan deelnemen aan werk ervaringsprojecten. In de week ends zou H. dan naar huis mogen en na afloop van de zeven maan den zou de reclassering hem thuis nog een paar maanden intensief begeleiden. Voor H. bestond ech ter één voorwaarde: goed gedrag. Daaraan heeft hij voldaan. De jon gen, die vorig jaar juli een winke lier traangas in het gezicht spoot en probeerde hem van een geld- cassette te beroven, zou zich goed gedragen hebben in Veenhuizen. Dat benadrukte de reclasserings- ambtenaar gisteren nog eens. „Hij weet zich bijvoorbeeld goed te onttrekken aan al bet ge schreeuw in de eetzaal. Dan gaat hij op zoek naar rust en trekt zich terug in zijn kamer. Want in de in richting is het soms een gekken huis." Dat verbaasde rechtbankpresi dent J.W. Heyman hogelijk. „Heerst daar dan geen ijzeren dis cipline? Als ze ook zo met die boomstammen omgaan..." Eerder had hij H. al gevraagd naar de sfeer in Veenhuizen. „Heel nor maal is het daar," had deze ge zegd. De rechter: „Ja, dat zegt me niets. Ik weet niet wat u normaal vind." H. daarop: „Nou, in ieder geval wel leefbaar." Zowel de rechter als de officier van justitie maakten duidelijk zeer geïnteresseerd te zijn in het verloop van het experiment. „Het is toch de bedoeling dat men uit eindelijk weer terugkeert in de maatschappij," zei Heyman. En hij knikte instemmend na de woorden van de arbeidseonsulent over de zogenaamde Test-oriënta tie Periode (TOP), waarin wordt uitgezocht wat iemands niveau is en wat zijn mogelijkheden zijn op de arbeidsmarkt. Volgen Officier van justitie Van Heynin gen: „Hij doet zijn best. En zolang hij zijn best doet. zetten we het project voort. Daarmee hebben we gelijk een stok achter de deur, die zwaar en hard genoeg is om H. in het project te houden." Van Heyningen stelde voor de zaak weer een paar maanden aan te houden om H. actief te blijven volgen op zijn weg terug naar de maatschappij. Zijn advocaat J. Hommerich kon zich geheel in de houding van de officier vinden. „We hebben nu wel de loftrompet gestoken over het gedrag van H., maar het lijkt me inderdaad didactisch gezien heel goed, als hij hier over een paar maanden weer op de recht bank moet verschijnen." Uitspraak op 25 mei. Vlaardingen - De enquête over de busbaan Parijslaan/Korhoenlaan in Vlaardingen-Holy is verre van objectief. De wijkverenigingen Hoevenbuurt en Hoofdsteden- buurt. die de enquête hebben ge organiseerd, zouden proberen de deelnemers te manipuleren. Sug gestieve vragen moeten ertoe lei den dat het merendeel van de in woners van Holy zich uitspreekt voor openstelling van de bus baan. Dat zegt Cobi de Groot, een be woonster van de Rillandhoeve. Zij was een van de 2600 inwoners van Vlaardingen-Noord die on langs het enquêteformulier in de bus kreeg. De gebruikte formule ringen deden haar ernstig twijfe len aan de oprechte bedoelingen var de organisatoren. Volgens mevrouw De Groot zijn de vragen zo gesteld, dat alleen de argumen ten van voorstanders van open stelling tot hun recht komen. „Er staan suggestieve vragen op, waarop alleen een zonderling met nee zou antwoorden." De enquête door de buurtvereni gingen is een gevolg van dc aan kondiging van de gemeente om een onderzoek in te stellen naar de voor- en nadelen van een open busbaan voor particulier autover keer. De bewoners krijgen in spraak bij dit onderzoek. De twee buurtverenigingen treden daarbij als bemiddelaar op. Maar de bus baan is een heikel onderwerp in Holy. Een deel van de bevolking wil de baan, waarvan sinds 1977 alleen bussen en sinds kort ook taxi's gebruik mogen maken, ook openstellen voor gewoon autover keer. Een ander deel ziet de huidi ge situatie het liefst gehandhaafd. Mevrouw De Groot behoort tot die laatste groep, maar zij heeft de in druk dat haar argumenten niet tellen. „Je kunt als deelnemer aan de enquête alleen met ja of nee antwoorden op vragen als 'is besparing in tijd en geld belang rijk voor u'. Niemand zegt daar nee tegen. Maar tegenstanders van openstelling wordt geen en kele mogelijkheid geboden hun standpunt met redenen te omkle den." Ook het huis aan huis bezorgde nummer van de Hoevenbuurt- krant, dat geheel aan de busbaan is gewijd, munt volgens mevrouw De Groot niet uit door ongekleur de berichtgeving. „De hele krant ademt de geest van 'open die bus baan'. Een voorstander van open stelling, oud-bestuurslid van de Hoevenbuurtvereniging, mag in drie lange artikelen zijn mening geven; tegenstanders krijgen maar anderhalve pagina de ruim te." Omdat de buurtkrant in gebreke blijft, somt mevrouw De Groot haar argumenten nog maar eens op. Gaat dc busbaan open, dan wordt de verkeerssituatie voor fietsers en spelende kinderen ge vaarlijk, lawaai en stank tasten het woongenot in bepaalde stra ten aan. de concurrentiepositie van winkelcentrum De Winkel hoeve verslechtert, mensen zui len geneigd zijn vaker de auto te pakken in plaats van de fiets, en er gaat veel groen verloren. Die punten zal zij ook naar voren brengen op de inspraakavond die de gemeente Vlaardingen in het najaar organiseert, want de en quête is daar, zegt zij, blijkbaar niet de goede plaats voor. Het bestuur van de wijkvereni- ging Hoevenbuurt vindt de kri tiek van De Groot niet terecht. Se cretaris Karin Hollegien: „Wij hebben heel lang en uitgebreid besproken hoe we de enquête moesten opstellen, omdat we zelf geen standpunt kunnen in nemen. Wij vertegenwoordigen niet de hele wijk. en de meningen onder de buurtbewoners zijn ver deeld. Daarom wilden we het zo objectief mogelijk houden. Het is dus absoluut niet onze intentie geweest, meer voorstanders aan het woord te laten dan tegenstan ders." Dat er drie lange pleidooien vóór openstelling in het wijkbiad staan en maar weinig tekst tégen, heeft ook mevrouw Hollegien vastge steld. „Dat is niet dc verantwoor delijkheid van het bestuur, maai de vrijheid van de redactie." Volgens mevrouw Hollegien is er tot nu toe weinig kritiek te beluis teren geweest op de enquête. Het initiatiefis juist erg aangeslagen: „In de Hoofdstedenbuurt heeft tot nu toe bijna de helft van de be woners het formulier ingevuld, in de Hoevenbuurt zelfs meer dan de helft. Daar mag je in elk geval uit concluderen dat het onder werp leeft."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2