Waterweg 9 Modernisering bedreigt Kethel SP vraagt analysé van brand bij NEM Autodief krijgt 'flinke tik op de vingers' Inwoners: 'Gemeente stimuleert afbraak delicaat stukje Schiedam' Lachen en huiveren bij Circus Renz Gevarieerd programma Schiedamse Theaters Bouwplan Drie Hoeven: onduidelijkheden Bewonersgroep Babberspolder voortaan een vereniging ftlgenda 1 Drietal berooft 12-jarige jongen Gewonden bij Luilakviering Politie stuit op drugshandelaar Huismeester vast in lift Munitie in auto gevonden Stroomstoring na kortsluiting Sc en C( Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 mei 1994 Schiedam - Een 12-jarig Sehiedammertje is zaterdagmid dag rond half zes op de Rotter- damsedijk in zijn woonplaats be roofd door drie leeftijdgenoten. Hij moest onder bedreiging zijn geld - ƒ3.75 - afgeven. Dankzij het signalement van het drietal dat het slachtoffertje wist op te geven aan de politie, werden de drie jeugdige berovers een uur la ter in de Gorzen aangehouden. De jongens zullen door Buro Halt een alternatieve straf opgelegd krijgen. Maasland - Aan de Luilakviering in Maasland kwam zaterdagoch tend om kwart over vier een ab rupt einde toen een 17-jarige bromfietser uit Maasdijk zwaar gewond raakte bij een aanrijding met een even oude bromfietser uitVlaardingen. De Maasdijker liep zwaar hersen letsel op doordat hij met zijn hoofd op een trottoirband viel. Hij werd buiten bewustzijn en met een gebroken schouder en borst- letsel opgenomen in het Dijkzïgt Ziekenhuis in Rotterdam. De Vlaardinger werd met een gebro ken been opgenomen in het Holy Ziekenhuis. Tijdens de Luilakvienng reden tegen het ochtendgloren zo'n 25 bromfietsers, veel geluid produ cerend, door Maasland Bij de po litie kwam een tiental klachten binnen over geluidsoverlast. Schiedam - Tijdens een routine controle die in de nacht van vrij dag op zaterdag werd gehouden op de Burgemeester van Haaren- laan in Schiedam, is een. drugs dealer tegen de lamp-gelopen: De man, een 30-jarige Schiedammer, had een groot aantal XTC-pillen in zyn auto liggen en droeg negen zakjes met cocaine bij zich. Ver der had hij visitekaartjes met daarop de afbeelding van pillen en een semafoonnummer en en kele duizenden guldens op zak. De man bleek een besteldienst voor drugs uit te voeren. Bij een onderzoek in zijn woning stuitte de politie ook nog eens op een vuurwapen en een administratie van zijn handel. De Schiedammer zit nog vast voor nader onder zoek. Maassluis - De huismeester van een fiat aan de Maassluise Burge meester Zaneveldstraat heeft zich gisteravond door een collega uit de lift moeten laten bevrijden. De huismeester was enkele bewo ners die vast zaten in de lift, te hulp geschoten maar kwam tij dens zijn reddingsactie zelf ook vast te zitten. Er moest een tweede huismeester aan te pas komen om de mensen uit hun benarde positie te bevrij den. Schiedam - De politie van Schiedam heeft gisteravond op de Deiflandseweg een grote hoeveel heid scherpe patronen aangetrof fen in een auto die werd bestuurd door een 18-jarige jongeman. In de auto zaten ook nog twee jonge ren van 17 jaar. Omdat de munitie van militaire afkomst is, wordt vermoed dat één van de jongens dienstplichtig militair is en de patronen heeft ontvreemd. In Vlissingen en Oss - de woon plaatsen van de inzittenden - werden door de politie huiszoe kingen gedaan. Daar werd echter niets bijzonders aangetroffen. Schiedam - Delen van de Schiedamse wijken Oost en Nieuwland zijn vrijdagavond ge troffen door een stroomstoring. Tussen acht en negen uur viel vijfendertig minuten lang de stroom uit. Volgens een woordvoerder van de ONS was even daarvoor een kabel tegenover de Singelkerk door kortsluiting getroffen. De ONS en andere instanties wer den overstelpt met telefoontjes. Extra mensen moester, worden ingezet om verontruste Schiedammers te woord te staan. Schiedam - Inwoners van Ke thel vrezen voor het authen tieke karakter van hun dorp. Volgens hen wordt het aan zien van Kethel 'verregaand en onherstelbaar' gewijzigd als de gemeente Schiedam besluit tot wijziging van het geldende bestemmingsplan. Volgens het herzieningsont- werp is het straks toegestaan een tweede woonlaag te bouwen tot een nokhoogte van negen meter en is wo ningbouw mogelijk op de plaats van schuren. .,De gemeente stimuleert op deze rnamer afbraak en modernisering in een door oprukkende nieuw bouw omringd laatste stuitje his torisch Schiedam,'' schrijft woordvoerdster Anja Drop in een bezwaarschrift. De brief werd on dertekend door 15] medestan- ders, onder wie buurman Wout van Haften. ..De hoge en lage hut zen en de variatie in woningen en schuren met voormalige agrari sche bestemmingen geven ons dorp oen specifiek karakter. Mocht de wijzigig in het bestem mingsplan doorgaan dan verliest Kethel haai unieke aantrekke lijkheid.'' Het is niet voor het eerst dat de bewoners bezwaar aantekenen te gen de herziening van het be stemmingsplan. Eerder al werd geageerd tegen de uitbreidings plannen van een perceel aan de Schiedamseweg. Gedeputeerde Staten stelden de omwonenden destijds in het gelijk. De verba zing was dan ook groot toen bleek dat de gemeente de indertijd af gekeurde herziening nu alsnog probeert door te voeren. Ook zou het stadsbestuur willen afzien van een aparte inspraakprocedu re omdat 'de betekenis voor be langhebbenden dusdanig gering is.1 Anja Drop voelt zich op die ma nier 'voorzichtig genomen' door de gemeente: „Dit lijkt op be stuurlijke manipulatie waardoor de democratische besluitvorming in het geding komt. Ook de ge meente moet zich aan de regels houden. En juist bij zo'n teer stukje als Kethel is het belangrijk dat er een inspraakronde wordt gehouden en wordt gewaakt voor te flexibel toepassen van voor schriften." In het gewijzigde bestemmings plan worden enkele plekken spe cifiek genoemd, ondermeer op de Schiedamseweg en de Kerklaan. De verontruste bewoners bena drukken dat de bezwaren niet ge richt zijn op deze specifieke on derdelen van het plan of tegen be paalde personen, maar dat het is bedoeld om duidelijkheid van de gemeente te krijgen over wat ze met Kethel wil: opstoten in de vaart der volkeren of behouden zoals het is. Anja Drop: „We vra gen ons af of het stadsbestuur werkelijk een conserverend be leid voor ogen heeft met ons dorp, zoals ze tijdens de laatste in spraakronde heeft toegezegd. Dit lijkt meer op een ping-pongbe- leid. Wij willen met eikaar dat Ke thel er leuk blijft uitzien en vra gen de gemeente dus om zeer voorzichtig om te gaan met de re gels met betrekking tot dit ge bied.1' Volgens de inwoners is het histo rische karakter van de oude dorpskern al op meerdere plaat sen onherstelbaar aangetast. De onlangs weer ongedaan gemaakte afsluiting voor doorgaand ver keer op de Dorpsstraat-Kerkweg, het verrijzen van een hoog .win kel-woonblok op de grens van het Kethel en de sloop van het oude tuinhuisje bij de pastorie zijn vol gens hen recente voorbeelden van deze aantasting. Anja Drop: „Wij zijn best voor ver nieuwende impulsen mits met be houd van het specifieke karakter, maar we zijn tegen vernielende impulsen.'' "Het economisch belang van ho gere grondopbrengst voor de ge meente en enkele particulieren moet hier afgewogen worden te gen het historische belang en het welzijn van velen nu en in de toe komst.'' Jong en oud moest lachen om het optreden van de veertien ondeugende hondjes. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Het circus oefent nog altijd een grote aantrek kingskracht uit. Honderden Schiedammers brachten het afgelopen pinksterweekeinde een bezoek aan het Berlijnse circus B. Renz. dat haar tenten had opgeslagen aan de Maasboulevard. Jong én oud trotseerde wind en regen en de geur van mest en pis om ademloos toe te kijken naar de waaghalzerige acrobate hoog in de nok aan de trapeze, om te lachen bij de clowns of te huiveren bij de vuurspuwer. In de geel en blauw gestreepte tent van het Berlijnse circus kregen de bezoekers twee uur lang een gevarieerd pro gramma voorgeschoteld, dat de kleintjes deed schaterla chen of muisstil kreeg en volwassenen weer even deed te rugverlangen naar hun jeugd. Want hef circus biedt voor elk wat wils: spanning aan de trapeze, bij de act met de las so's en dolken en de man die naakt door het glas rolt. Ver bazing bij de lenigheid van de acrobates en de elegante op- tredens van de paarden. En humor bij de clowns en de veer tien ondeugende witte hondjes. Absolute knaller waren na tuurlijk de vier Indische olifanten, die met hun optreden alle gasten voor zich wisten in te nemen. Op een oudere vrouw na. Die zat zo dichtbij de piste, dat ze haar stoel in ruilde voor een plek een metertje naar achteren. Je weet maar nooit wat die logge lichamen en lange slurven voor onverhoedse bewegingen maken, zag je haar denken. Viaardfngen - De Socialistische Partij wil het naadje van de kous weten over de brand op 4 mei bij het erts- en mineralenverwer- kende bedrijf NEM aan de Kon ingin Wilheiminahaven. Bij de ze brand kwamen volgens de SP giftige en zeer explosieve man- gaan-stofdeeltjes vrij. In vragen die de partij heeft ge steld aan burgemeester en wet houders wordt gesuggereerd dat er niet alert op deze situatie kon' worden gereageerd, omdat de brandweer pas na een uur werd gewaarschuwd. De brandweer kon pas na ver loop van tijd het treinverkeer - de spoorlijn loopt achter de ha ven langs - stilleggen. Verder bleken er risico's te bestaan voor omwonenden, die gesom meerd werden hun ramen te sluiten. Maar die waarschuwing bereikte niet alle bewoners: sommigen lazen pas daags na de brand in de krant dat zij hun ra men hadden moeten sluiten. De SP vraagt zich af hoe dit kon ge beuren. De SP wil ook van b en w weten of er inderdaad sprake is ge weest van een gevaarlijke situ atie. Verder wordt gevraagd wat het gemeentebestuur vindt van de late alarmering van de brand weer. De SP is benieuwd naar een analyse van de oorzaak van de brand en naar de mogelijk- heid of zich een herhaling kan 1 voordoen. Tenslotte heeft de SP aan b en w gevraagd of de brand conse quenties heeft voor de vergun ningen aan het bedrijf en of de NEM verplicht wordt, bepaalde voorzorgsmaatregelen te tref fen. Schiedam - Het nieuwe jaarpro gramma van de Stichting Schiedamse Theaters oogt aan zienlijk dunner dan de voorgaan de edities, na het wegvallen van het Passage Theater. Toch is de interim-directie erin geslaagd een afwisselend theaterprogramma samen te stellen, met bekende na men als Harry Sacksioni. Paul Haenen, Hans Visser Friends en Remco Campert Jan Mulder. „Het afgelopen jaar hebben wij niet stil gezeten," schrijven Ger- rit Kruijt en Deborah Lens in het voorwoord. „Vol goede moed zijn we begonner en hadden daarbij maar één doel voor ogen: er voor te zorgen deze periode van ruim twee jaar, want zo lang duurt het voordat het nieuwe theater in het centrum van Schiedam zal verrij zen, zo goed mogelijk te over bruggen. "Met het Rotterdamse Luxor Theater heeft het directie duo een regeling getroffen, zodat het Schiedamse publiek toch van grootschalige produkties kan blij ven genieten. Luxor heeft een aantal plaatsen van 'grootheden' gereserveerd, zodat memand de voorstellingen van bijvoorbeeld Tineke Schouten, Youp van 't Hek of Karin Bloemen hoeft te missen. De Schiedamse Theater kassa dient als bespreekbureau voor de voorstellingen in Luxor. De directie gaat het komend thea terseizoen ook enkele 'Theater- trips' organiseren. Bijvoorbeeld een tocht met een touring-car naar het Circustheater in Den Haag voor het bijwonen van The Phantom of the Opera. Voor het volledige programma en het re serveren van kaartjes kan men te recht in het nieuwe kantoor van de Schiedamse Theaterkassa aan de Brede Marktsteeg 3. Het huidige theaterseizoen wordt volgend weekeinde traditiege trouw afgesloten met een feestje Maasland - Er zal nog heel wat water door de Maaslandse Gaag stromen eer de eerste paal voor het bouwproject de Drie Hoeven (dertig huizen) de grond in gaat. Op last van de gemeenteraad moeten het college van b en w en projectontwikkelaar Van Mierlo BV nog veel onduidelijkheden wegnemen. De provincie heeft weliswaar een onverwacht hoge bijdrage van 1,6 miljoen gulden toegezegd, maar over de bijdrage van Maasland zelf bestaat nog geen duidelijk heid. Het gaat om een bedrag van 500.00 of 750.000 gulden De ge meenteraad is hierover verdeeld. Voor de fractie van de Open Groe pering ligt de grens ongeveer bij 500.000 gulden, voor het CDA bij driekwart miljoen. CDA'er J. van der Kooij vindt dat Maasland het niet kan maken niet voor de eigen bevolking te bouwen. Hij heeft de provincie verweten dat er, los van het plan Drie Hoeven, de eerste jaren in Maasland niet meer ge bouwd zal kunnen worden. Wethouder D. Hanemaaijer (Open Groepering) van ruimtelij ke ordening, bevestigde dat on langs in de gemeenteraad. „Daar om moeten we dit plan positief te gemoet treden." Hanemaaijer er kende wel dat het om een inge wikkeld bouwplan gaat. Onduidelijkheid is er bijvoor beeld nog over de sanering van vervuilde grond, waarmee een be drag van een half miljoen gulden zou zijn gemoeid. Ook over de parkeergelegenheid wordt nog gedubd. Om voldoende plaats te maken voor auto's moet mis schien één huis en wat groen uit het bouwplan worden geschrapt. W. Gouma (PvdA) heeft nadruk kelijk gepleit voor meer duide lijkheid. Hij meent dat Maasland 'niet zon best verleden heeft' op het gebied van bouwplannen. Omwc .ïenden worden daar onze ker door. Volgens wethouder Hanemaaijer moet Maasland voor 1 augustus knopen doorhakken, anders loopt de subsidie van het rijk gevaar. Bij annulering van het plan kan worden gerekend op een forse schadeclaim van de projectont wikkelaar. Vlaardingen - De bewoners van twee woningcomplexen van de Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen '140 Bredero' en '210 De Snayer' hebben het experiment Buurtbehuur afgerond met de op richting van een bewonersvereni ging. Ruim vijftig leden hebben 2ich al aangemeld. De initiatief nemers hopen dat de vereniging in de toekomst uit kan groeien tot geheel Babberspolder-West. Vertegenwoordigers van de bewo ners hebben tijdens het experi ment Buurtbeheer met verschil lende gemeentelijke diensten en de politie gewerkt aan de leef baarheid van de buurt. Speel plaatsen zijn opgeknapt er is met succes actie gevoerd tegen het parkeren voor portieken en een buurtconcièrge is aangesteld voor aanvullend onderhoud voor stra ten, stoepen en plantsoenen van de gemeente. Voortzetten Met de nieuw opgerichte vereni ging, die zich in eerste instantie richt op de complexen '140 Bre dero', '100 Bredero' en '210 Snay er', willen de bewoners de buurtintiatieven voortzetten. De aangesloten complexen liggen in de Ammanstraat, Van Aersen- straat, Van Bleiswijkstraat, Paulus Buysstraat, Anthony Duyckstraat en delen van de Van Limburg-Stirumstraat en de Van Oldebarneveldtstraat. De vereniging en de buurtcon cièrge hebben aan de Van der Duyn-Van Maasdamlaan 71a een onderkomen gekregen. De eerste activiteit vanuit dit pandje is het spreekuur voor buurtbewoners, die vragen of ideeën hebben over de leefbaarheid van de buurt. Het spreekuur vindt elke donder dagavond plaats tussen 19.00 en 20.00 uur, telefoon 4356270. Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Schiedam - Alle aan wezigen in de Rotterdamse recht bank waren het vrijdagmiddag met elkaar eens: de Schiedammer J. E. moest na een nieuwe serie autodiefstallen en een enorme berg inbraken nu maar eens 'een flinke tik op de vingers krijgen; verwoordde officier van justitie F. D. van Heijnmgen het eensge zinde ongenoegen. Zelfs de ver dachte vond dat hij een tijd opge sloten moest worden want het junkieleven kwam hem zo lang zamerhand de neusgaten uit. Toch nam de behandeling van de zaak nog flink veel tijd in beslag omdat de officier een bevel tot on middellijke gevangenhouding vroeg voor de verdachte. ..Als de ze jongen straks opnieuw wordt vrijgelaten wegens cellentekort. komt hij onherroepelijk weer op het verkeerde pad," luidde zijn motivatie. Krap een uur had rechtbankpresident mr. A. C. M. P. van Breukelen-Van Aarnhcm nodig om tot een besluit te komen en willigde daarna het verzoek in. Dientengevolge werd ook direct een uitspraak gedaan. De 23-jan- ge J. E. werd verantwoordelijk ge steld voor alle tegen hem ten laste gelegde feiten, waaronder drie autodiefstallen en enkele inbra ken. In haar besluitvorming nam de rechter de drieëntwintig ande re feiten die op zijn strafblad ston den eveneens mee, waaronder twaalf autokraken, rijf inbraken in kelderboxen en drie autodief stalten. Allen in Schiedam en Vlaardingen gepleegd. „Dat is een bijna met meer te becijferen hoeveelheid schade die u anderen heeft berokkend. Heeft u daar enig idee van?," vroeg zij de ver dachte. Hij zei zijn leven inmiddels al te hebben gebeterd: hij had na zijn laatste hechtenis een kamer ge huurd en een uitkering aange vraagd. „Het gaat een stuk beter met me nu, ik heb me zelfs aange meld bij het CAD voor een behan delingsprogramma. Want dit schiet niet op. Wat is dit voor le ven?" Mr. Van Breukelen-Van Aarnhem kon zich de nieuwe houding van J. E. nauwelijks voorstellen, temeer daar hij de avond voor de behandeling van zijn zaak opnieuw in Schiedam was opgepakt wegens autodief stal. „En u wilt mij nu doen gelo ven dat u afgekickt bent? Heeft u helemaal geen lering getrokken uit uw laatste hechtenis?" Volgens de officier onderschat E. zijn problemen en zoekt hij te weinig steun bij de hulpverlening om af te kicken. „Hij zegt wel steeds af te willen kicken, maar maakt dat nooit waar. Daarmee •«veroorzaakt hij bij slachtoffers een heleboel ellende en de politie en het parket een gigantische berg werk. Hij moet nu maar eens voelen hoe de maatschappij over dergelijke personen denkt," Zelfs advocaat A. Roelofs kon geen vlammend pleidooi voor zijn cli ënt voeren en sloot zich slechts bij de eerdere sprekers aan. „De offi cier slaat de spijker op de kop met de opmerking dat mijn cliënt zijn problemen onderschat en zijn ei gen vermogens overschat. Hij is een goede knul, maar hij zou eens goed bij de oren moeten worden gepakt." De verdachte werd veroordeeld tot 25 maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaarde lijk. Als bijzondere voorwaarde werd gesteld dat hij een schade vergoeding van vijftienhonderd gulden moet betalen aan een slachtoffer van een kelderin braak. Doorslaggevend in de strafmaat was het feit dat de Vlaardinger een dag eerder op nieuw was opgepakt wegens dief stal van een auto, nog geen maand na het vrijkomen uit een voorlopige hechtenis wegens cel lentekort. De strafmaat was zeven maanden lichter dan de eis van de officier. De rechter zei de straf afzienbaar te willen houden gezien de jonge leeftijd van de verdachte en de mogelijke kansen die hij daar door nog heeft om alsnog te sla gen in de maatschappij. voor de abonnementhouders m De Teerstoof. Vrijdag 3 en zater dag 4 juni presenteren per avond vier verschillende gezelschappen of cabaretiers een verkorte versie van hun komende voorstelling. Welke voorstellingen dat zijn blijft nog even geheim. Alleen de aanvangstijd is bekend: 20.30 uur. Dinsdag 24 mei SCHIEDAM Blauwe Brug. Informatie-middag over Wet Voorzieningen Gehandi capten, 14.00u. VLAARDINGEN Eendenkooi Aalkeetbuiten. Ex cursie, 19-OOu. St. Joannes de Do- operkerk. Historische lezing over Willemstad, 20.15u. MAASSLUIS Gebouw de Ark. Dta-leztng over oud-Maassluis, 20.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Eend.21.00u Popular, Joop van der Zoon's Cir custheater, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg. Een gespeeld ballet, 20,30u. Playing Away, 20.15u. Diz zy. Barend Middelhof Quartet 22.00u, De Doelen BerlmerSymp- homker, 20.15u. Kroatische Folklo re Show, 20.15u. Nighttown, Mor phine, 21.00u.Zaal De Unie. Watis er gebeurd met de toekomst? 20.3OU. Woensdag 25 mei SCHIEDAM Teerstoof. Lezing Vereniging Tegen Milieubederf over Radon, 20.00u. DC de Woudhoek. Zangkoor OASE, 14.00u. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Globedorus en de vakantievlinders, 15.0üu. De Doelen Lunchconcert, 12.45u. Po pular. Kmdermoondance. vanaf 15.00u. Wijkgebouw De Focus. Disney Cartoon Jubilee, 14.00u. Plaswijckpark. in de bomen kun je wonen, 15.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Rising Sun' (12) dag. 11.45-2.45-5.45- 8.45. Alhambra 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: 'The Secret Garden' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Catypso-2: "Shortcuts' (16) dag. 2-8. Calypso-3: 'Shadow- lands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'The Fear Inside' (16} dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Backbeat' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: The Pelican Brief' (12) dag. 1.15-5-8.30. Cine rama 4: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Schmdlefs List' (12) dag. 2-8. Imax Theater. 'Blue Planet' (al) wo, 2-8. 'Mountain Gorilla' (al) di.wo. 3-7. Lantarerv Venster 1: Temptation of a Monk (16) dag.8-10.15. Lantaren/Ven ster 2: 'Rit over de grens' dag. 7.30. 'A dreamscape, gambling in Amen- ca' zo.t/m wo. 9.30. Lantaren/Ven ster 3: 'Bad Boy Bubby' (16) dag. 8. 'Fearless'(16) dag. 10. Lantaren/ Venster 4: 'ForFun' (16) dag. 8-10- Lumière 1: 'Intersection' (12) del 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Look who's talking now' (al) dag- 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: ster Act 2' (al) dag. 6.45-9.30. Ui' mière 4: 'Cool runnings' (al) da| 1.15-4-6.45-9.30. Rex: 'Amanda by night I!' (18) dag.vanaf 12 dood- .voorstelling. Thalia: 'Naked gun 33 V3 The final insult' (al) dag. L15-4" 6.45-9.30. Def mei !enf moli thes l'eri op r deo Slot Ier ïjn Pair ;pel Drie van feci ües de c omd gaar lach kom eap Kaai Del 'erd, tecte dese ov Dms keer steil- liec Amt irob ;ing 10UC ïjdl mr' ield nfoi ierc »'en< ïéle an ferc ego 'erd ere ranc 2iin icht ÜSlt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1