13 Nieuwe toekomst voor het Weeshuis Koe adopteert lammetje Wmmm Rotterdams Dagblad Maassluizers moeten actiever op zoek naar andere woning il.® Kritiek op rol van Historische Vereniging en welstandscommissie m UG-tlLLLL Man gewond bij beroving Auto mogelijk in sloot geduwd Bestuurder lapt regels aan laars Dief steelt fiets postbode VSB verhuist in '95 naar Eiumaplein Verkeerde foto Ook flatbewoners gifwij k krijgen schadevergoeding Theater Schiedam object van wetenschappelijk onderzoek Hamaso -intermezzo 'Entreegeld museum oneigenlijk besteed' /rA /rr>. /nv A'7) TG Met een t,ril van Verbernë Brillenmode en Style de ViëOptiek künFiTfernand onder ogen komen/ G/ Gy GyVestigingen te Vlaardingen en Schiedam (yiOr45544-M iiüag;3:ïïum-1994< Waterweg J Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 3131 BTVIaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een 32-jarige Schiedammer is gistermiddag in de kelder van zijn flat aan het Kaam beroofd van zijn portemon nee. Het slachtoffer werd van ach teren bij zijn nek gegrepen toen hij de deur van de keldergang opende. De twee worstelden waar; bij het slachtoffer met een onbe kend. voorwerp in zijn pols werd gesneden. De overvaller stal de .portemonnee en maakte zich uit de voeten, zijn slachtoffer bloe dend achterlatend. Schiedam - Een Vlaardinger die gisteravond zijn auto op de Kerk- weg had geparkeerd, heeft 'm la ter uit de sloot moeten laten take len. De 64-jarige automobilist had vergeten de wagen op de hand rem te zetten. Gezien de omstan digheden sluit de politie niet uit dat de auto in de sloot werd ge duwd. Maassluis - Een roekeloze auto mobilist heeft gisteren een flink aantal bekeuringen gekregen op de Westiandsweg. De 30-jarige Maassluizer reed 83 kilometer waar een maximumsnelheid geldt van 50 kilometer en haalde verschillende auto's rechts in. Bo vendien reed hij heel dicht achter andere weggebruikers. Boven dien droeg de man geen gordel en was zijn auto niet verzekerd. Schiedam - De politie van Schiedam heeft gisterochtend een 'oude bekende' aangehouden wegens het stelen van een fiets. De man, een 21-jarige Schiedam mer, werd al enige tijd in de gaten gehouden. Toch wist hij even aan de aandacht van de agenten te ontsnappen en ging er op de Boerhaavelaan op de fiets van een postbode vandoor. De fietsendief kwam niet ver. Hij werd op het Marconiplein in Rotterdam in zijn kraag gevat, waarna de post- besteller zijn route kon vervol- Schiedam - Het hoofd- en dis trictskantoor van de VSB Schiedam/Vlaardingen verhuist eind 1995 naar een nieuw kantoor op het Emmaplein in Schiedam. Op vrijdag 10 juni wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe cen trale vestiging van de spaarbank. Daar komen straks vijftig men sen te werken. Na de oplevering volgend jaar worden de huidige kantoren aan de 's Gravelandse- weg en de Lange Nieuwstraat ge sloten. De nieuwbouw is nog een gevolg van de fusie van de Schiedamse en Vlaardingse spaarbanken in 1988. De VSB groeide toen uit zijn jasje. Er is daarna lang gezocht naar een centraal gelegen locatie voor een nieuw hoofdkantoor. Het Emmaplein bleek uiteinde lijk de geschiktste plek. Het ligt ongeveer halverwege de 's Grave- landseweg en de Lange Niéuw- straat, midden in de Schiedamse binnenstad. Het slaan van de eerste paal mar keert tevens de start van het ge hele Emmaplein-project, waar ontwikkelaar Amstelland uit Rot terdam een aantal winkels en kantoren met een gezamenlijk vloeroppervlak van 4000 vierkan te meter bouwt en 94 woningen. Architectonisch sluit het plan aan op het toekomstig gemeentelijk complex (bibliotheek, archief, theater, bestuurscentrum) op het Stadserf aan de overzijde. Voor de bouw van dit complex worden ook al voorbereidingen getroffen. Vlaardingen - Door een misver stand is in de krant van gisteren een verkeerde foto geplaatst. On der de kop Auto rijdt tegen por tiek, stond abusievelijk een foto van parkeergarage De Afrol in Vlaardingen. Daarvoor onze ex cuses. Vlaardingen Met het onthullen van een plaquette in de hal heeft wethouder Ton van der Steen vanmorgen het W eeshuis in Vlaardingen officieel geopend. En daarmee is een nieuwe toe komst begonnen voor het uit 1893 stammende gebouw in de Vlaardingse binnenstad. Dat heeft er lange tijd anders uit gezien. In 1988 besloot de ge meenteraad om het Weeshuis te slopen. De gemeente, die het ge bouw in 1960 overnam van het weeshuisbestuur van de Her vormde Gemeente omdat deze er geen zinvolle besteding meer voor had, wilde van het gebouw af omdat het in nogal vervallen staat verkeerde. Nadat de wezen, hulpbehoevende ouderen en later werkende jonge ren het gebouw niet meer ge bruikten en de gemeente er geen scholen, verenigingen en buurt huis meer in kwijt wilde, moest het hele gebouw maar weg. Maar zover is het nooit gekomen. De Vlaardingse bevolking kwam in opstand. Het Weeshuis werd be schouwd als een karakteristiek gebouw in de binnenstad. Hand tekeningenacties, raamposters en publiciteitscampagnes zorgden er voor dat de sloopplannen steeds werden uitgesteld. Van uitstel kwam afstel. In 1991 werd door de gemeente - bij wijze van compromis - voorgesteld om le kijken of het weeshuis kon wor den behouden. Er werd daarbij gezocht naar een koper die bereid was om het pand te renoveren zo dat het een nieuwe, passende be stemming zou krijgen waarbij het historische karakter niet al te veel zou worden verminkt. Van de negen gegadigden werd het plan van Patrimoniums Wo ningstichting en aannemingsbe drijf Werner, een ontwerp van Ge luk en Treurniet, uitverkoren. „Als ik het resultaat van de reno vatie vandaag zie denk ik dat de keuze destijds een goede is ge weest," aldus wethouder Van der Steen vanmorgen. „Het gereno veerde gebouw voldoet naar mijn mening aan de gestelde criteria: een historisch-verantwoord be houd van het Weeshuis, inpas baar binnen de stedebouwkundi- ge context en een passende be stemming." Leeg Uit de handen van de bouwvak- Het Weeshuis in Vlaardin gen is van morgen offi cieel ge opend. Van de negen appar tementen zijn er inmiddels zeven ver huurd, de be drijfsruimten staan nog he lemaal leeg. Foto Roel Dijkstra kers zijn in nog geen jaar tijd ne gen maisonnettes en ruim vijf honderd vierkante meter be drijfsruimte verrezen. Patrimoni ums Woningstichting (PM) denkt met de woningen, waarvan er nog twee leeg staan (huren tussen de 1100 en 1500 gulden per maand) 'iets unieks' aan de Vlaardingse woningvoorraad te hebben toege- De bedrijfsruimten zijn nog niet verhuurd. Er wordt met name ge zocht naar winkeliers op het ge bied van exclusieve kleding, meu bels en interieur, delicatessen en antiek. Ook 'daghoreca' in de vorm van een koffieschenkerij of lunchroom is een optie. Overigens had voorzitter W.A. Kwakkelstein van PW al veel eer der resultaat willen zien. Hij be kritiseerde vanmorgen 'de be moeienis van te veel deskundi gen' bij het project. „Een ieder moest het eigen stokpaardje be rijden, waardoor dit beest met- meer wist welke kant het op moest. Of het nu om de kleur van de verf ging of om de kwaliteit van de hekwerken, velen hadden zo hun mening die over het alge meen nog tegengesteld was ook," aldus Kwakkelstein daarbij doe lend op de rol van de Historische Vereniging en welstandscommis sie. De voorzitter bepleitte bij het ge meentebestuur om de bevoegd heden van de adviesorganen van de gemeente aan 'een kritisch on derzoek' te onderwerpen: „Het mag niet zo zijn dat de verant woordelijken in het bouwproces steeds maar weer met vertragin gen - en dus kostenverhogingen - worden geconfronteerd door de wispelturige opvattingen van ad viesorganen." Overigens is het nieuwe college van burgemeester en wethouders van plan om in de toekomst de rol van dc welstandscommissie te be perken ten gunste van die van de (politieke) commissie stadsont wikkeling. Maassluis - De gemeente Maassluis vecht de schade claims van 150 bewoners van flats in de vervuilde Steendijk- polder niet aan. Op advies van mr. J. Mentink heeft de raads commissie algemene en be stuurszaken dit gisteravond unaniem besloten. Volgens de raadsman heeft het geen zin de claims van de flat bewoners aan te vechten omdat de Hoge Raad al twee jaar geleden Maassluis aan sprakelijk stelde voor 134 an dere claims. Die zijn afkomstig van bewoners van eengezins woningen elders in de polder. De raadsman is in zijn advies niet ingegaan op de hoogte van de bedragen die Maassluis moet gaan betalen. Hoewel de schade bij de flatbewoners kleiner is dan bij bewoners van eengezinswoningen, zal de vergoeding waar de gemeente voor op moet draaien, onge twijfeld met enkele miljoenen toenemen. Zowel de eenge zinswoningen als de flats zijn gebouwd na 1 januari 1975. Vanaf die tijd, vindt de Hoge Raad, kon elke gemeente we ten dat bouwen op vervuilde grond niet door de beugel kan. In september besluit de raad onder welke voorwaarden "het claims honoreert. Een koeïn Maasland heefteen lammetje geadopteerd. Het beestje, waarvan de moeder is gestorven, is de afgelopen weken gezoogd dooreen liefdevolle, kennelijk niet kieskeurige koe. Ironisch genoeg wordt de koe binnenkort afgevoerd om afgemest te worden. Volgens de boerin produceert de koe namelijk te weinig melk, en kan zij beter worden geslacht. Voor het lammetje was de melk echter net het verschil tussen leven en verkommeren. Foto Richard Hogeveen Schiedam - Drie eerstejaars stu denten van de studie Theaterwe tenschappen aan de Universiteit van Amsterdam (UVA) hebben heden en verleden van het thea ter in Schiedam onderzocht. In hun onderzoek belichten de stu denten de motieven van de ver schillende belanghebbenden en de politieke partijen omtrent de bouw van een nieuw theater in Schiedam. Daarnaast hebben zij zich gebogen over het repertoire van het inmiddels gesloopte Pas sage Theater. Het onderzoek werd verricht in opdracht van Rob van Gaal, do cent historiografie aan de UVA en schrijver van het boek 'De ge schiedenis van het theater in Utrecht'. Alle eerstejaars studen ten Theaterwetenschappen moes ten voor dit studie-onderdeel de motieven onderzoeken voor een grondige verbouwing of nieuw bouw van een theater in Neder land. Zij konden daarbij kiezen uit zestig theaters. Julio Hut, Je roen Jonkers en Barbara Tabaks- blat kozen volkomen willekeurig voor het Schiedamse theater. Voor hun onderzoek brachten zij een bezoek aan het gemeente-ar chief. het stadskantoor en de Stichting Schiedamse Theater kassa en voerden enkele gesprek ken met belanghebbenden. Ook is gebruik gemaakt van de notu len van de commissievergaderin gen en van raadsvergaderingen, krante-artikelen en een rapport van een ingenieursbureau. In hun verslag beschrijven de drie wetenschappers de situatie tot 31 december 1993 toen Schiedam nog over twee theater accommodaties beschikte: de Teerstoof en het Passage Theater. Vervolgens gaan ze nader in op de motieven van de verschillende belangengroepen om een nieuw theater op het Stadserf te Maassluis - Maassluizers die binnen hun woonplaats willen verhuizen, zul len in het vervolg zelf meer moeite moeten doen om een andere woning te bemachtigen. Als de beleidsnota Woon ruimteverdeling over drie weken in de gemeenteraad wordt vastgesteld, wordt van het puntensysteem afgestapt. Dan worden met ingang van 1 juli vrijko mende woningen - net als in Vlaardin gen en Schiedam al gebeurt - in een huis-aan-huis bezorgde woonkrant aan geboden en dient men zelf tot actie over te gaan als er belangstelling bestaat voor een huis. De nota is tot stand gekomen in overleg met deWoning Stichting .Maassluis (WSM) en de Huurdersraad Maassluis (HRM) omdat de woningmarkt opval lend in beweging is. Sommige woning typen en wijken zijn zeer gewild en an dere weer niet. Om het woningaanbod en de waag naar woningen aan elkaar te koppelen, is volgens de HRM en WSM een ander woonruimteverde lingsysteem nodig. Met het huidige sys teem krijgen woningzoekenden urgen- tiepunten toegewezen en moeten ze wachten, totdat ze er voldoende hebben. Dat is het grote knelpunt. De registratie van de persoonlijke om standigheden en de woonwensen van de woningzoekenden is vaak snel ver ouderd, Ook het verzamelen van zoveel mogelijk punten heeft nadelen, doordat mensen zich maar alvast in laten schrij ven om zo snel mogelijk te beginnen met het sparen van punten voor als zij in de toekomst eventueel zouden willen verhuizen. Daardoor vervuilt het be stand en is er onvoldoende zicht op echt noodzakelijke verhuizingen. Boven dien komt het nog al eens voor dat een woning wordt geweigerd omdat die niet meer aan de woonwensen voldoet. Kortom, het huidige systeem is ondoor zichtig, de woningzoekenden moeten zich passief opstellen en hebben vaak geen inzicht in de werkelijke keuzemo gelijkheden op de Maassluise woning markt. Als het licht voor het nieuwe systeem, dat in Schiedam na een expe riment van een jaar een definitief ka rakter heeft gekregen, op groen wordt gezet, wordt het per 1 juli van dit jaar ingevoerd. De gemeente Maassluis sluit daartoe een convenant af met de WSM. Vanzelfsprekend vallen particu liere huur- en koopwoningen niet onder de nieuwe regeling. lipfi 'éWi Natuurlijk slaapt u beter! Op basis van deze gedachte ontwikkelde Hamaso het Intermezzo systeem; met gebruik van uitsluitend natuurlijke materialen. Het is een uitgekiend slaap-systeem, bestaande uit bodem en matras. Doordat de bodem een draagvlak vormt met maar liefst 50 steunpunten, onder steunt Intermezzo uw lichaam perfect. ri»TOB«.hui*7MTj~ het waaigat Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 35 bouwen. Tot een eigen conclusie komt het helaas niet. „Dat was niet in het belang van dit onder zoek," aldus Jeroen Jonkers. Persoonlijk zegt hij het te betreu ren dat door de belanghebbenden zo weinig inhoudelijk is gespro ken over het beleid van het thea ter. „Het ging veel meer over de bouwkosten en het belang van een theater voor de stad dan over de invulling van het theateraan bod. Dat vind ik jammer." Voor het onderzoek naar bet re pertoire van het theater is een pe riode van veertig jaar genomen, waarbij steekproeven zyn geno men in de jaren 1954, 1964, 1974 en 1984. Binnen de onderzochte jaartallen zijn eveneens steek proeven genomen van de maan den januari, februari en maart. De Teerstoof is buiten beschouwing gelaten. De studenten constateren binnen dit tijdsbestek een verschuiving in het programma-aanbod. „Van oorspronkelijk een bioscoop ont wikkelde het Passage Theater zich tot een theater waar het ac cent op de professionele voorstel lingen kwam te liggen. Na een door de gemeente financieel ge steund theaterprogramma stortte het theater zich medio jaren ze ventig defintief op de podium; kunsten. Dit resulteerde in eeri enorme toename van de hoeveel heid theatervoorstellingen in de laatste twintig jaar." De studenten hebben het module historiografie met succes afgeslo ten. Schiedam - De Vereniging vrien den van het Stedelijk Museum heeft bezwaar aangetekend tegen het idee om het geld dat binnen komt via de toegangskaartjes te besteden aan 'stadsverfraaiing'. De vereniging vindt dat een onei genlijk gebruik van de entreegel den. Met het heffen van toegangsgeld op zich hebben de Vrienden geen grote problemen, ofschoon zij lie ver een gratis toegankelijk mu seum zouden zien. Ook het reser veren van geld voor stadsverfraai ing door plaatselijke kunstenaars vindt instemming bij de vereni ging. Maar de koppeling van die twee beleidspunten kan niet door de beugel. „Die werkt voor ons demotiverend," schrijft de ver eniging in een brief aan de ge meenteraad. De Vrienden vrezen een nadelig psychologisch effect. Tot dusver re slaagde de vereniging er in ge regeld geld voor kunstaankopen in te zamelen onder sponsors. Met die sponsoring, waarschuwt de vereniging, zou het weieens gedaan kunnen zijn als blijkt dat het museum de inkomsten uit de entree niet zelf mag besteden, maar aan de gemeente moet af staan die er dan kunstopdrachten van financiert.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2