"Ik wil geen politieke uitspraken politietop Weg kraslot, weg auto, weg luxe vakantie! Kinderen steeds vaker in politiecel Natuurpad nieuwe Hoekse attractie Blusboot J an van der Heyde weer Hollands glorie 'Begroeid dak verbetert milieukwaliteit Rotterdams Dagblad Nieuwe hoofdofficier De Wit: Het Openbaar Ministerie en het bestuur maken de dienst uit Idee van bewoners: kunst op 'glasbak Vermoedelijke vinder meldt zich al dezelfde dag hij sigarenhoer •0* y - Z4terda?4juni 1994 Jongensterreur in IJsselmonde Muziekschool viert feest Oplossing voor voedingsinfuus Nieuwe aanpak schouderpijn 9} C;,T UJ Rotterdam Rotterdam - Politiemensen uit de top van het regiokorps Rot terdam-Rijnmond zullen m de toekomst beter op hun woorden moeten letten bij het doen van uitspraken over beleid Want de nieuwe hoofdofficier van justitie m het arrondissement Rotter dam, mr. L A J de Wit, zal zich op dit gebied niet zo terughou dend opstellen als zijn voorgangers De Haas en Van Randwijck Deze magistraten hielden zich op de achtergrond „Ik kan u op een briefje geven dat dit gaat veranderen," aldus de nieuwe baas van het Rotterdamse Openbaar Ministerie Rotterdam - Criminele kinderen belanden tn Rotterdam steeds va ker na hun arrestatie in een poli tiecel Daar zitten zij soms tien dagen vast, in afwachting van een plek m een jeugdstrafmnchtmg De kinderrechters en de Raad voor de Kinderbescherming in Rotterdam spreken van een 'groot probleem' Precieze cijfers ontbreken, maar uit de praktijk blijkt wel dat de Raad voor de Kinderbescherming steeds vaker minderjarigen be zoekt m politiecellen Woordvoer der L G Oost Wij moeten dan vaststellen of de kinderen met angstig zijn tussen de volwassen arrestanten of fobisch zijn voor kleine celruimten In dergelijke gevallen kan de kinderrechter be sluiten om de jeugdigen huisar rest te geven, in overleg met de ouders Onlangs arresteerde de politie in Rotterdam een 13-jarige jongen die in het winkelcentrum Zuid- plem een andere minderjarige zou hebben afgeperst en beroofd van 25 gulden Hij zat op last van de kinderrechter tien dagen vast op het politiebureau Zuidplein Normaal gesproken stuurt de kin derrechter een kind dat grof cri mineel gedrag vertoont naar een jeugdstrafinrichting, in afwach ting van verdere juridische stap pen „Maar daar is vaak geen plaats," zegt Oost „De kinder rechter is dan gedwongen om zo'n kind op te laten sluiten in een po litiecel De jongen heeft nu ove rigens huisarrest De pohtie con troleert of hy zich daar aan houdt Raadsman mr P de Lange van de jonge verdachte noemt de rechts gang rond de jongen 'buiten alle proporties„Kinderen m een po litiecel zien dat volwassen arres tanten met een proces-vei baal op zak naar huis mogen terwijl die soms veel ernstiger dingen heb ben gedaan Er is geen rechtsge lijkheid," aldus De Lange Het re gime m een politiecel is voor kin deren wat soepeler dan voor vol wassenen „We zetten ze af en toe in een dagverblijf zodat de kinde ren wat beweging om zich heen zien en als het nodig is halen de rechercheurs ook nog een ijsje, aldus een woordvoerder De Wit die gisteren door het kabi net is voorgedragen voor zijn nieuwe functie, is nu hoofdoffi cier te Breda „Het Openbaar Mi nisterie en het bestuur maken de dienst uit Dat moet de politie zich goed realiseren Ik kan me voorstellen dat de politie een standpunt heeft over de uitvoe ring, maar uitspraken die met be leid te maken vallen onder de vei- antwoordehjkheid van het be voegde gezag De nieuwe hoofdofficier vindt dat de politie haar zorgen moet uiten in het driehoeksoverleg tussen korpschef burgemeester en hoofdofficiei „Binnen dat over leg wordt beslist wie die zorgen naar buiten brengt," zegt De Wit Eerder deze week liet de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mr Schelto Patyn, soortgelijke geluiden horen De Wit is goed bekend m Rotter dam Hij was van 1978 tot 1984 of ficier van justitie aan het parket aan de Schiekade (waarvan hij driejaar was gedetacheerd op het ministerie van Justitie) Daarna werkte hij als officier m Amster dam. Zaanstreek/Waterland om ervolgens hoofdofficier in Breda te worden De Wit is de opvolger van mr M L de Haas, die vorige maand overleed aan de gevolgen van een hersenbloeding Persofficier mevrouw mr L de Jonge zei over de voordracht van De Wit We zijn blij met een snelle beslissing Een parket als het Rotterdamse kan niet lang zonder hoofdoffi cier In zijn Rotterdamse periode was De Wit belast met het gebied Schiedam/Vlaardingen/Maas- sluis Ook was hy betrokken by het opstellen van het pohtiebe- leidsplan Zo leerde hy burge meester Peper kennen Hy roemt de gemeente om haar integraal veiligheidsbeleid ,Dat beleid staat sterk Peper heeft er ook een meer dan gemiddelde belangstel ling voor," aldus De Wit Hy heeft met de Rotterdamse koipschef Hessmg kennis gemaakt in een werkgroep die het afluisteren van telefoongesprekken bestudeerde „Ik zie uit naar een creatieve en spannende samenwerking," zegt de nieuwe hoofdofficier over zijn' korpschef Hoek van Holland - Door bossen en duinen naar het strand en de zee van Hoek van Holland Dat kan sinds gisteren via het Natuur pad Hoek van Holland, een mi- heu-educatieve natuurwandeling langs de kenmerkende land schappen van de badplaats Het natuurpad is de tweede stap in de ontwikkeling van het toeris tisch gebied De deelraad wil na melijk proberen de gasten langer aan zich te binden dan uitsluitend voor een strandbezoek Vorige maand werd hiermee gestart met de opening van het Expo Water wegcentrum Voor de aanleg van het Natuurpad heeft de deelge meente Hoek van Holland sa mengewerkt nrt de plaatselijke VW en de gemeentelijke dien sten Gemeentewerken en Recre atie Rotterdam De wandeling is een soort les in de natuur Het 'lesmateriaal' voor tijdens de wandeling is bij het VVV kantoor verkrijgbaar Deel nemers krijgen daar een goedge vulde rugzak mee met onder an dere een verrekijker, boomhoog temeter planten- en vogelgids kompas, thermometer en ga zo maar door Met de inhoud van de rugzak kunnen alle opdrachten zoals m de begeleidende brochu re beschreven, worden uitge voerd Datde blusboot Jan van der Heyde springlevend is, öleekgistermiddag weer. Hetult 1923 stammende schip zonk vier jaar geleden indeOude Haven, kort nadat het helemaal was opgeknapt. De sponsors, dankzij wier steun de boot kan blijven varen, kregen een 'spuitdemonstratie' door mr, W. Scholten, directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Door Peter Louwerse Rotterdam - Ziek ïs-ie \an de 75 000 gulden die hy met heeft ge wonnen Doodziek Sinds vorige week vrijdag toen de Rotterdam mer G J van de Kruk per onge luk zyn winnend kraslot weggooi de, ligt hy elke avond in zyn bed te woelen Dan denkt hy aan de uitgekookte vinder, die wel het onderscheid weet tussen een win- Het begon met ergernis onder de bewoners var de Staten- laan en omgeving in Rotter dam: die glasbak op de hoek met de Straatwegwas wel heel erg smerig. Een aantal bewoners klopteaan bïjde Be woners Organisatie Kleiweg- kwartier en dropte een idee dat mogelijk op alle glasbak ken kan worden Uitgevoerd; beschilderen. De bewonersorganisatie ging met het idee aan de slag en kwam met kunstenares Mari na Radius op de proppen. Die maakte een ontwerp voor een aantal coniferen op de glas bak en kreeg de opdracht De afgelopen dagen hebben buurtbewoners de bak alvast wit geverfd, zodat de kunste nares op een egale, schone ondergrond aan de slag kan. Gisteren begon ze, vandaag maakte ze het vVerk af. De deelgemeente stelde negen honderd gulden beschikbaar om het idee uit te kunnen voe ren. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad nend kraslot en een waardeloos exemplaar Ik hoop zegt hij een beetje tegen beter weten in „dat het iemand met een hart is, net als ik Het is alweer meer dan een week geleden dat de onfortuinlijke Van de Kruk een gokje waagde bij si garenmagazijn Beyerland op de Boulevard-Zuid Hij stapte na de aankoop van zyn kraslot samen met een vriend in de auto en be gon onwennig te krassen Toen het muntje alle zes de vakjes had blootge- krast, raakte Van de Kruk opgewon den drie keer verscheen het be drag 75 000 gulden op de mat- ghmmende metaaherf Dat betekende vermoedelyk goed nieuws 75 000 gulden' Zijn vreugde was echter van korte duur Zyn vriend, die meende dat hy wel goed was ingevoerd in de kras wereld verklaarde het lot meteen ongeldig omdat de ge lijkluidende bedragen met op een rytje stonden Met een nonchalant gebaar gooi de Van de Kruk het lootje weer uit het raam Pas later, toen hy met vrienden bijeen was, kwam de wao'er erachter dat hij een vermo gen uit het raam had gegooid Hij gend belde hy de sigarenzaak Ei genares B Hafakker kon met an ders doen dan zyn angstig ver moeden bevestigen de gelijklui dende bedragen hoeven niet op een rytje te staan En om het alle maal nog erger te maken kreeg hun vader zo stom had kunnen zijn Hij kreeg visioenen van ge miste luxe vakanties eindeloze reizen die aan zyn neus voorby- gaan en vooral een nieuwe auto die hy voorlopig met zal kunnen kopen met zyn wao-uitkermkje „Ik rij al veertien jaar in dit wa gentje," klinkt het sip Maar toch zat hy met bij de pakken neer Aan de Lotto schreef hy een brief met het verzoek om de winnende vinder bekend te maken „Mis- Van de Kruk te horen dat de ver- moedelyke vinder zich dezelfde dag al had gemeld Dij de sigaren- boer Moedeloos graaide Van de Kruk samen met krijsende kinde ren in de berg weggesmeten loot jes Vergeefs, het waren allemaal nieten Visioenen Zijn vei stand stond even stil Zijn drie kinderen vroegen zich af hoe schien kunnen we de buit delen," hoopt Van de Kruk tegen beter weten m Want de Lotto werkt met mee ze geven geen namen van pryswinnaars Om de privacy te beschermen, zeggen ze Sigarenwinkeherster Hafakker deed zelfs nog een goed woordje voor hem bij de Lotto Of ze even het winnende nummer konden voorlezen, dan kon zij zo zien of het in haar zaak was gekocht Op nieuw weigerde de Lotto Ik heb al tien keer tegen Van de Kruk ge zegd dat-ie nergens op hoeft te re kenen" zegt Hafakker meele vend „Maar als het waar is dat het lot hier is gekocht, is dat m elk g^val een leuke reclame voor mijn win kel" Nee, mevrouw Hafakker kent de vinder niet persoonlijk „Er komen door die krasloten per week driehonderd mensen meer in de zaak, zietu," zegt ze En Van de Kruk' Hy schakelde de media m als een laatste wanhoop spoging Om de vinder moreel on der druk te zetten Wellicht ook om een publieke figuur te worden en daarmee dus 'rijk cn beroemd' Ondanks alle tegenslag is de Rot terdammer met rancuneus Niet in de richting van zyn vriend die hem verkeerd adviseerde „Ik heb een goed hart, het heeft geen zin En ook met over de Krasloterij „Misschien koop tk nog wel eens een lot Als ik een in geving heb Rotterdam - Een rechercheteam van het district Groot IJsselmon de heeft met de arrestatie van ne gen jonge verdachten tien mis drijven opgelost De jongens, 15 en 16 jaar oud kozen vooral leef tijdsgenoten uit als slachtoffer voor zeer gewelddadige misda den Maar ook een 23-jarige man werd werd zonder enige aanlei ding in elkaar geslagen en moest ruim een week ziek thuisblijven Het team werd in mei geformeerd nadat een 15-jarige jongen door de politie Ridderwaarden werd aangehouden voor twee berovin gen Hij werd gepakt omdat hy rondliep in een gestolen jas die werd herkend Rotterdam - De Rotterdamse SK- VR-muziekschool heeft gister middag haar jubileummaand ter gelegenheid van het 150-jarig be staan geopend Dat gebeurde in de Rotterdamse Schouwburg in het bijzijn van minister Hedy d'Ancona Deze maand houdt de school jubi leumactiviteiten in de stad Deze varieren van concerten, voorstel lingen en openluchtspektakels tot workshops, lezingen en pre sentaties Daarnaast krijgt de school van kunstinstellingen zo als de gemeentebibliotheek, Lau- renskerk. het Conservatorium en concertgebouw De Doelen ca deaus in de vorm van aparte pro jecten De muziekschool van de Stich ting Kunstzinnige Vorming Rot terdam (SKVR) is de oudste van het land In anderhalve eeuw tijd is deze stichting na fusies uitge groeid tot een creatief centrum met een gevarieerd aanbod On der de SKVR vallen ook scholen voor dans, beeldende kunst en theater Rotterdam - In Nederland wor den jaarlijks twintig tot dertig kinderen geboren met aangebo ren afwijkingen die het noodza kelyk maken een groot deel van hun dunne daim weg te halen Zc houden dan te weinig darm over om in leven te blijven zodat ze le venslang zyn aangewezen op een voedingsinfuus In de toekomst kan transplanta tie wellicht uitkomst bieden voor kinderen met dit Korte Darm Syndroom (KDS), zo stelt M Wol- vekamp in het proefschrift waar op ze op 15 juni aan de Erasmus Universiteit Rotterdam promo veert Wolvekamp heeft bij jonge hon den onderzocht of het implante ren van een nieuw stuk dunne darm een normale groei en ont wikkeling mogelyk maakt Een genetisch sterk overeenkomende darm (van de moeder) blykt te kunnen worden getransplanteerd zonder dat afstoting optreedt Rotterdam - Mensen met pyn in de schouder kunnen dankzij een onderzoek van A C de Jongh uit Hellevoetsluis binnenkort doel treffender worden geholpen De huisarts heeft de 'Standaard Schouderklachteneen hulpmid del by het vaststellen an de diag nose grondig bestudeerd Aan de hand van de Standaard Schouderklachten' kunnen huis artsen een diagnose stellen, nadat zij hun patient hebben onder zocht De Jongh constateerde dat bepaalde ziektebeelden op de be schreven manieren bleken voor te komen Andere bleken echter te verschillen mei de oraktnk Rotterdam - Begroeide daken zullen het milieu in Rotterdam aanzienlijk verbeteren Boven dien zou de stad er een stuk leu ker uitzien Dit zegt P. van Oos terhout van de dienst Recreatie Rotterdam, die graag zou zien dat alle platte daken in de Maas stad veranderen m florerende tuinen Geen tuintjes met tulpen of stenen kabouters, maar een vegetatiedek van kruiden, mos of vetplanten, dat zonder onder houd als dakbedekking kan die nen. Groene daken zyn in opkomst in Rotterdam Deze zomer levert het Woningbedrijf Rotterdam in Oud-Mathenesse een super markt op, waarvan het dak be groeid is met vetplantjes. Het metrostation Maashaven werd onlangs opgefleurd met een dak tuin waarin 85 verschillende plantensoorten groeien en bloei en. Voordelen Van Oosterhout somt de voorde len van een groen dak op: „Het stof m de atmosfeer slaat neer met de regen. Plantjes nemen dit water op, filteren het stof en zet ten dit om. De lucht wordt dus zuiverden Daarnaast werken groene daken isolerend: in de winter wordt de kou en in de zo mer de hitte tegengehouden." Een ander voordeel is volgens projectleider R. Peters van het Woningbedryf Rotterdam (GWR) de verbeterde waterbc; <"*rsing. De begroeiing neemt regenwater op, zodat er minder water m het nool terecht komt. De supermarkt in Oud-Mathe- nesse krijgt een sedumdak, een dak van vetplantjes. Boven de winkel verrijzen ouderenwonin gen met uitzicht op het groene dak Peters: „Twee keer per jaar staat de boel m bloei, erg leuk -* Het benodigde onderhoud is vol- gens beide heren minimaal, Af-_* hankelijk van de plantenkeuze is i hemelwater voldoende en hoeft niemand dus met een gietertje^ het dak op. Peters: „Eén keer per jaar moet het veldje worden ge-* maaid en verder gaat het alle-J maal vanzelf." De aanleg en het onderhoud van* een groen dak kost tussen vijftig en de honderd gulden pec:i vierkante meter. Recreatie Rot-^ terdam geeft bifmenkort een uit-,| gebreide brochure uit over het j fenomeen begroeid dak. J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1