9 Miljoen nodig voor integratie in Schiedam De 'huiskamer' van Vlaardingen wordt gesloopt Flat volledig uitgebrand Een heel etmaal... en nog tijd te kort Woningstichtingen krijgen eerste keus bij nieuwe bouwlocaties Maassluis krijgt drie wijkagenten Hoek van Holland afgegrendeld voor alcoholcontrole: 750 keer geblazen Houten politiewagen nept snelheidsduivels Veel inbraken Dief verkoopt gestolen fiets Inbreker in de slaapkamer Te dronken om te blazen Inbreker in snackbar gepakt Gestolen auto boven water Rotterdams Dagblad Maandag 6 juni 1994 Een flat aan de Ruysdaelstraat in Maassluis is zondagmidd g omstreeks 15.30 uur volledig uitgebrand. De bewoner van de flat was op het moment van de brand niet in de woning aanwezig. Andere portïekbewoners zijn door de Maassluise brandweer eerst opgevangen bij het Leger des Heils, waarna ze bij familie leden zijn ondergebracht. Door de brand ontstond grote rook ontwikkeling in het trappenhuis. Naar de oorzaak van de brand wordteen onderzoek ingesteld. Erztjn geen gewonden gevallen. Hoek van Holland - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Hoek van Holland 750 bestuurders onderworpen aan een alcoholcontrole. De Dirk van den Burgweg en Prins Hendrikweg werden helemaal afgesloten en al het in- en uit gaande verkeer werd gecontro leerd. Van de 750 bestuurders die moesten meewerken aan het ademonderzoek. werden er 29 voor een nadere ademanalyse mee naar het politiebureau ge nomen. Daar kregen vervolgens tien automobilisten een bekeu ring van 320 gulden, zes ontvin gen een proces-verbaal en moe ten zich voor de rechter ver wantwoorden en één moest met een zijn rijbewijs inleveren. Bij de groots opgezette actie kreeg de politie van het district Waterweg ondersteuning van motoragenten en de hondenbri gade. Ook controleurs van de motorrijtuigenbelasting werk ten een nachtje door, terwijl een promotieteam van Veilig Ver keer Nederland aan bestuurders allerlei voorlichtingsmateriaal uitdeelde. De actie ging ook voor de taxi chauffeurs niet ongemerkt voor bij: om vier uur 's nachts stond er bij Hotel America een rij wachtenden om met de taxi naar huis te kunnen. Vlaardingen - Een heel etmaal bleek toch net niet voldoende voor de driehouderd scouts om al de activiteiten af te ronden. Zater dagmiddag om stipt twaalf uur begon de klok op het terrein aan de Broekpolderweg in Vlaardin gen te lopen en zondagmiddag, om half een. werden de activitei ten afgerond. Vierentwintig uur actief - plus een half uurtje dus, maar geen haan die daarnaar kraaide. Want eindelijk begon het zonnetje echt door te komen. De hele zaterdagmiddag, -avond en -nacht was het water met bak ken uit de hemel komen vallen. Maar een beetje scout is niet bang voor water en daarom liet men er geen traan om. Alleen al omdat de ondergrond dan nog drassiger zou worden. Het programma begon met een soort overlevingstocht door de Broekpolder. Met onder meer mountainbikes, surfplanken en kano's moesten de driehonderd 14- tot 18-jarigen uit de omtrek een parcours afleggen. Doornat, maar met een goed humeur, gin gen ze daarna aan de barbecue, waar twaalfhonderd stukjes vlees voor lagen te wachten, 's Avonds was er eerst een toneelstuk van Roth en daarna dansten de mees ten zich warm op discomuziek. Gistermorgen - eindelijk droog - werden de doornatte tenten verla ten voor een zogenoemd chaos- spel: kratten stapelen, liedjes zin gen. touwtrekken, overal op het terrein was er wel iets te doen. Moe, maar voldaan keerden de scouts daarna huiswaarts. Vlaardingen - De woningstich tingen in Vlaardingen krijgen in de toekomst de eerste keuzemo gelijkheid bij het toewijzen van nieuwe bouwlocaties. Daarover hebben zij afspraken gemaakt met de gemeente. Op die manier worden projectontwikkelaars buiten de deur gehouden. Dit nieuws is vrijdag naar bui ten gebracht door A. Meerman, directeur van het Vlaardingse aannemingsbedrijf Werner, bij de officiële opening van het Weeshuis. In opdracht van eige naar Patrimoniums Wo ningstichting heeft Werner het Weeshuis verbouwd. „Een samenwerking," aldus Meerman, „die vervolg moet krijgen." Noodgedwongen, want volgens de aannemer kan hij nooit op tegen zulke financi eel sterke concurrenten. „Een oud gezegde zegt het al: als je je concurrenten niet kan verslaan, moetje met hen samenwerken. Ik vertrouw erop dat zij als ster ke partijen in de woningmarkt niet voorbij gaan aan de kennis en ervaring bij Vlaardingse be drijven en deze veelvuldig in schakelen zodat wij de werkge legenheid kunnen waarbor gen." Overigens zegt verantwoorde lijk wethouder Kees van der Windt (PvdA) in een reactie dat er nog geen sprake is van een waterdicht convenant. Volgens de wethouder worden de ge maakte afspraken nu door de ambtenaren uitgewerkt en moe ten die daarna nog door de ge meenteraad worden goedge keurd. Eén van de voordelen die Van der Windt in zo'n convenant ziet is dat projectontwikkelaars niet met "Vlaardingse winsten' aan de haal gaan: „Natuurlijk zullen de woningstichtingen er ook aan willen verdienen, dat is logisch. Maar die zullen dat dan weer investeren in Vlaardingen, terwijl projectontwikkelaars dat waarschijnlijk elders in het land doen. Dus dat kan betekenen dat zo'n convenant zeker op ter mijn gunstig is voor de gemeen te." Schiedam - De Stichting Me delanders van overal en ner gens wil een driejarig project opzetten voorde integratiebe vordering in Schiedam. Ge meente, particulier initiatief en individuele burgers moe ten zich blijkens het plan van aanpak de komende jaren ge zamenlijk inzetten voor een muit' culturele samenleving met gelijke kansen voor ie dereen. De integratiebevor dering vergt een investering van ruim één miljoen gulden tot augustus 1997. In de onlangs verschenen evalu atie van de campagne 'Schiedam mers van overal en nergens' werd geconstateerd dat in Schiedam wel een voedingsbodem aanwezig is voor integratiebevorderende activiteiten. Maar bij veel organi saties ontbreken de kennis, de contacten, de tijd en de financiële mogelijkheden om integratiebe vordering tot een structureel en vanzelfsprekend onderdeel van hun werk temaken. Voorwaarden De Stichting Medelanders wïi tot augustus 1997 met publieksge richte projecten het integratie proces op gang brengen. Daar naast moeten organisatorische en inhoudelijke voorwaarden wor den geschapen voor organisaties, instellingen en de gemeente zo dat zij op lange termijn hun dien stverlening kunnen afstemmen op alle bevolkingsgroepen in Schiedam. Allereerst is het volgens de stich ting noodzakelijk dat er een in ventarisatie komt van alle organi saties en instellingen die zich op welke wijze dan ook bezig houden met integratiebevordering. Ook moet er één of twee keer per jaar een markt van vraag en aanbod komen, waar de wensen van mi- granten(organisaties) en het par ticulier initiatief aan elkaar ge koppeld worden. Hier kan ook be keken worden welke integral ie- bevordereode activiteiten reeds beschikbaar zijn of nog opgezet moeten worden. De volgende stap zou dan de in stelling van een brede integratie raad kunnen zijn. met vertegen woordigers van instellingen, de gemeente en migrantenorganisa ties die zich bezig gaan, houden mei coördinatie en bewaking van hel tgemeentelijk beleid ten aan zien van integratiebevordering. De integratieraad zou het recht moeten krijgen gevraagd en on gevraagd alle organisaties, instel lingen en ge mee n teli j ko d i e n s ten van advies te dienen. Ook wil de stichting een project starten dat de participatie van mi granten in het wijk- en buurtbe heer verhoogt; de betrokkenheid van deze groep is tot nu toe name lijk erg gering. Verder zou er meer overleg moeten zijn tussen betrokken organisaties om idee- en tc ontwikkelen en activiteiten te starten die de deelname van migranten binnen het welzijns werk vergroten. Projecten Op educatief gebied kunnen pro jecten als de kinaergemeente raad. het internationaal kinder feest en "de hele wereld in Schiedam' worden voortgezet, dan wel uitgebreid met projecten voor de hogere groepen van het voorlgezet or.denvijs. Voorde in- tegraliebevordenng is eveneens deskur digheulsbevorder.ng ver eist. dat bereikt kan worden met cursussen, trainingen, studieda gen en conferenties. Verder pleit de Stichting Mede landers voor professionele onder steuning van de migranten zelfor ganisaties. De stichting wil bier- vuur een migranu/nnpbumvwer- ker in dienst runnen. Ook zou een projectmedewerker moeten wor den aangesteld om te kunnen vul doen aan de vraag van allerlei viaj willige reorganisaties om be hulpzaam te zijn bij het leggen van contacten met migranten, en het opzetten van ontmuetingsbij- ecnknmsten. Tenslotte wil de stichting activiteiten als het Spee- truir,festival, het openluditunl- bijt m de Gorzen, de goodwill- campagnes en hei kerken project voortzetten. De commissie voor welzijn en volksgezondheid buigt zich in haar eerstvolgende vergadering over de wenselijkheid van het ta kenpakket. Moeder Mary van Nachtbar Intiem voor de aatste keer achter haar antieke biertap. Foto Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Vlaardingen - Na ruim 23 jaar hebben de vaste bezoekers van de Vlaardingse Nachtbar Intiem za terdagavond afscheid genomen van hun gezamenlijke huiskamer aan de K. Speelmanstraat. Jaren lang deelden de klanten er lief en leed. Eigenaresse Mary Rijngoud- Brown, die de kroeg samen met haar man in 1971 begon, heeft moeite de sluiting te aanvaarden. De slopershamer zal het café bin nen een paar weken van de aard bodem doen verdwijnen. Over één ding is iedereen het echter eens: Nachtbar Intiem zal in ie ders gedachten voortleven. In de K. Speelmanstraat in Vlaar dingen staat, tussen een aantal vervallen en onbewoonde af braakpanden, nog één woning overeind. Het pand met nummer 39 is. in tegenstelling tot.de ande re huizen, niet dichtgetimmerd met groene platen. Er hangt vitra ge voor de ramen en vanachter een massieve deur klinkt muziek en gezelligheid. Wie aanbelt en naar binnen gaat. belandt in een tot kroeg omgebouwde huiska mer. „Het is altijd de bedoeling ge weest de kroeg een -uur: tweede- huiskamer :t: later: Zijn." zegt tic- uit Ierland afkomstige kroeg ba zin. ..Mijn man werkte op de Hol land Amerika Lijn." vervolgt ze met een licht Iers accent. ..Ik lo geerde bij een tante in Amerika toen ik hem ontmoette. Hij kwam uit Rotterdam en ik besloot met hem mee naar Nederland te gaan. Hij had één droom en dat was een kroeg beginnen. Toen we hier kwamen zijn we Nachtbar Intiem gestart. We wilden een kroeg waar iedereen zich op zijn gemak voelde. Het valt mij. na de dood van mijn partner vorig jaar. zwaar dat ik nu afscheid moet nemen van mijn kroeg." Do muren in 'Café Mary's", zoals dc kroeg ook wel wordt genoemd, zijn bekleed met hoogpolige don kerbruine vloerbedekking. Bo ven de schouw, waar een oude potkachel de ruimte verwarmt, hangt een Delftsblauw bord met daarop het gezicht van een noeste zeeman. Op de vloer liggen rood bruine plavuiz'T en aan het eind van de kanv staat dc bar. Het bier wordt getapt uit een oude porseleinen pomp. Volgens inge wijden. 'een echte antieke pump'. Aan de bar zitten vanavond alleen genodigden Irvm-barvrnuw An neke 'Ar.r.i legt ui- dut een soort afscheidsreceptie wordt gegeven. ..Ik heb 85 uitnodigingen de deur uitgedaan. Maar ais ik hot zo be kijk zijn er veel mensen binnen die geen uitnodiging hebben ge had. Iedereen wil Mary natuurlijk gedag zeggen." Tranen Terwijl Ann als een volleerd bar- koopster drie biertjes tapt. vertelt zo dat Mary gisteren in tranen uil- barstte. ..Ze kan gewoon niet heb ben dat ze haar kroeg moet slui ten." Ook Ome Koos :80) en Tante An nie (72) zijn naar de afscheidsre ceptie gekomen. Zi., zijn de oud ste bezoekers van Bar Intiem. Tante Annie vertelt dat ze al ze ker twaalf jaar komen. ..We heb ben hier heel wat meegemaakt." zegt ze. ..Ik vind het zo jammer dat de kroeg dicht mor' Marv is altijd lief voor iedereen Het is een goeie meid. Een tijdje terug lag ik in het ziekenhuis er, wie denk je dat me komt opzoeken. Mary." Ome Kuns. die een beetje dooi'aan het worden is. zit instem mend met* te knikken. Dan vraagt een jonge vrouw Ome Koos ten dans. Hij kan de verlei ding niet weerstaan en loopt swingend naar "de dansvloer'. Na tien minuten zwieren keert hij hevig ademhalend terug naar zijn vrouw en biertje. Mary heeft er altijd plezier in ge had allerlei verschillende mcr.sen Ui haar kroeg te ontvangen. ..Er kwamen hier soms vreemde figu ren binnen. Mensen die andere kroegen niet in mochten of eruit werden gegooid. Bij mij waren ze- ai tijd welkom. Er gebeurde bijna nooit iets. De mensen die hier kwa men. wa re n I iel' voor el kaar. zegt ze weemoedig. Het feest bereikt hel hoogtepunt als 'trio Kees en Dk-k', onder lei ding van Kees Kortleven, tiet mu zikale i ntermezzo van de avond inzet. Het trio brengt een aantal zelf geschreven ballades ten ge hore. waarvan er één speciaal voor Mary i> geschreven. Teun. een vaste klant, staat geboeid te luisteren naar het trio. ..Goeie teksten, vind je niet." schreeuwt hij boven Ik t geluid uit. Teun 'baalt er goed var.' dat Bar Intiem dicht, mni-t. „Ik bt-n in elke tent in Vlaardingen geweest. maar het is nergens zo gezellig ais hier. Je kan hier rustig zitten. In andere kroegen is het zo druk dat ieder een tegen je aanloopt. Daar word ik gewoon een beetje agressief van. Gelukkig gaat Mary wel door met haarandciv kroeg 'Do Afrol." zegt Teun enigszins opgelucht. Mary, een beetje verward door al le commotie, iaat alles over ziult heen komen. ..Ik zal mijn kroegje missen." Ze ss niet de en ige. De gezamenlijke milieugroe pen in Vlaardingen hebben gisteren de Wereld Milieudag aangegrepen om aandacht te vragen voorde maximumsnel heid op Rijksweg 20 langs de Westwijk. Onder het bord 'Ma tig uw snelheid' hadden deac- tivisten een zelfgemaakt bord gehangen met de tekst 'Poli tiecontrole'. Enkele meters verderop plaatsten ze een zelfgebouwde houten politie auto. De milieugroepen vra gen Rijkswaterstaat op deze manier de maximumsnelheid op het traject langs de woon wijk te verlagen van 120 naar ÏOO kilometer per uur. De Westwijk ondervindt al jaren ernstig hinder van geluids overlast door het langsra- zende verkeer. Eerdere klach ten - ook van wethouder Van der Windt - hadden tot nu toe geen resultaat. Foto Roel Dijkstra Dc pohüe in Maas sluis moet duidelijk zichtbaar er. beter aanspreekbaar zijn. Om daaraan tegemoet te komen, wordt de stad in drie wijken ver deeld en krijgt elk deel een eigen wijkagent. Als gevolg van de regionalisering kregen ook de politiemensen in Maassluis, onderdeel van de re giopolitie Rotterdam-Rijnmond, en bredere taakomschrijving. Ze moesten in principe alle voorko rt! ende werkzanm heden kunnen afhaïjiiden. maar bij ingewikkel de of bijzondere zaken werden de basiseenheden geassisteerd dour diensten als dc recherche en de afdeling bijzondere wetten. De veranderingen hadden verder tot gevolg dat de leden van de wijk teams. naast de normale dien sten. aparte taken in du wijk kre gen. Dut systeem had weliswaar zo z'n voordelen omdat meer mensen bij de wijkaangelcgenhe den betrokken waren, maar kon nier ideaal worden genoemd. Het nadeel van de gewijzigde organi satie was dat de agenten te veel moesten worden ingezet bij de,ge wone diensten en 24-uurs bezet ting. Daardoor kwam liet toezicht Dl ui 1 Mi meer blauw op straat dat met na me ter: aanzien van het nemen van preventieve maatregelen moei samenwerken met andere instanties. De wijk igent dient daarin een belangrijke rol ie ver vullen door zowel overdag als in de avonduren toezicht te houden en vee'ral aanspreekbaar tc zijn voorburgers en instanties. Het besluit om de drie wijkagen ten aan te Me!km. is voorlopig een proef die een jaar duurt. Daarna wordt bekeken of het experiment wordt v< lortgezet. De wijkagenten worden betrokken uit het eigen personeelsbestand. Momenteel worden met de kundi daten soihcitutiegesnrcKKen ge voerd. VeiWuChl wordt dal deze week bekend ?s wie de wijkagen ten worden en welk deel van Maassluis ze onder bun hoede krijgen, 45,1.1 mm x 20.0 mm vignet dagagenda Maandag 6 juni SCHIEDAM Avondvierdaagse t/m 10 juni. VLAARDINGEN Kol pa bad. Zwemvierdaagse vm 9 juni. ROTTERDAM Rotown. Whatever. 22.00u. Dinsdag 7 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Donald. 21.Q0u. VLAARDINGEN Eendenkooi. Rondleiding, 19.00u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Freddy Jackson. 20.15u. Rotown. John Trudeü. 22.00u. Dizzy. Workshop Orkest Rotterdam, 22.00u. Bibliotheek theater. Eenakterfestival, 20.00 en 21.30u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Het verhaal van de soi-' daat, 20.15u. Vlaardingen - In Vlaardingen zijn bet afgelopen weekeinde veel in braken aan het licht gekomen. Dat begon vrijdag ai. toen op klaarlichte dag de deur van een woning aan de Schiedamseweg werd opengebroken, waarna er geld. sieraden en een videocame ra werden gestolen. Zowel bij een kantoorpand van gemeentewer ken aan de Burgemeester Hcus- denslaan. als bij scholen aan dé Kamerlingh Onneslaan en de Claudius Civiluslaan en de kanti ne van de jongerensoos aan het - Trimpad gingen in de daarop vol gende nacht stenen door de ruit en werden kleingeld er. een draadloze telefoon meegenomen.- Zaterdagochtcnd tenslotte ont". dekten agenten een ingeslagen ruit van een kledingwinkel aan het Veerplcin. Schiedam - De politie van Schiedam heeft gisteravond een fietsendief aangehouden zonder echter de buitgemaakte twee wie- Ier te kunnen achterhalen. Getui gen hadden eerder op de dag ge zien dat de man, een 21-jarige Schiedammer, uit een tuin aan de- Stadhouderslaan een fiets had ge: stolen. Dankzij het duidelijke sig nalement kon hij 's avonds in het centrum worden aangehouden. De dader bekende de diefstal, maar gaf te kennen de fiets in middels te hebben verkocht. Vlaardingen - Een inbreker heeft gisteravond een 5-jarige Vlaar dingse vrouw in haar woning aan de Èmmukade tie schrik van haar leven bezorgd. De vrouw werd. omstreeks elf uur wakker van de man die in haar slaapkamer stond. De inbreker pakte de por temonnee van het slachtoffer en ging er vandoor. Hij is vermoede-- lijk binnengekomen via het bal-" kon. - - Graaf Flurisstraat in Schiedam is zaterdagnacht een dronken auto-, mi ibiiist achter het stuur vandaan gehaald. De bestuurder. een 57-ja- rige Schiedammer, bleek niet in staat te blazer, en is meegenomen naar het bureau. Op de Vlaardingse West h ave nka-_ de is vannacht een 18-jarige" bromfietser met een slok op aan gehouden. Hij trok de aandacht" van de politie omdat hij veel te hard reed, Schiedam - In een snackbar aam- het Rubensplein in Schiedam is zaterdagnacht een inbreker op- heterdaad betrapt door de politic. Die was er gaan kijken naar aan- - leiding van een inbraakalarm en... trof er een 24-jarige Schiedam mer aan. Hij had een ruit vernield om binnen te komen. Schiedam - Met de aanhouding' van een 22-jarige man uit Gouda is vrijdagnacht op de Sehutte- vaonveg m de Spaanse Bolder een gestolen auto boven water geko men. De wagen was in Rotter- dam-West gestolen. De verdachte" is overgedragen aan de Rotter damse politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1