Waterweg 13 inimmiiii De ontoepasbaarheid van Bram van Waardenberg Bouw stadskraan in zicht Odd PIN-project succesvol bij inburgeren Turken ^genda Speciale zaai-methode op Vlaardingerdijk Kinderen veilig op straat op de Nachtegaallaan Visiteclubs voor ouderen Oudpapieractie bij scouting Spreekuur voor ouderen komt tijdelijk te vervallen Nieuwe reeks carillonconcerten Afvaldepot heei de maand open Opbrengst Sport en Spel naar ziekenhuishulp lAlaQn Sterrenkundige 'doet moeilijk' in de kunst Oorlogstijd bij amateurtheater Ideeënbus onderdeel van bestuurlijke vernieuwing Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 juni 1994 Met een speciale 'composthydroseeding-methode' gaat dc gemeente Schiedam de bermen van de Vlaar dingerdijk inzaaien Bij deze methode wordt een mengsel van compost, water en zaad op de bermen gespoten Het voordeel hiervan is dat het zand, waar uit de bermen zijn opgebouwd, met wegspoelt Ook kiemen de zaadjes hierdoor beter De hoofdafdeling Gioemoorzicnmg en Natuur begint 13 juni aan deze klus en zorgt ervoor dat het verkeer geen last onder vindt Vlaardingen Tijdens de Nationale Straatspeeldag, woensdag 8 ju ni. is de Nachtegaallaan ter hoogte van de Merellaan vanaf 14 00 uur afgesloten voor verkeer De werk groep 'Ambacht is ook voor kinderen' viert die dag de to.standkormng van een 30 kilometer-gebied in de Vogeibuurt Tijdens deze autoloze middag kunnen kinderen deelnemen aan allerlei activiteiten, zoals een ntje met een bokkewagen en een bezoekje aan de dieren- hoek De actie is gebaseerd op een initiatief van de landelijke Pressiegroep Kinderen Voorrang, die zich inzet voor een verkeersveilige leefomgeving voor kinderen De stichting Raad voor Ouderenwerk wil deze maand met de gemeente Vlaardingen een project voor visiteclubs starten De stichting wil met de visi teclubs proberen vereenzaming bij ouderen te voor komen en hun psychisch en sociaal functioneren op peil te houden Tydens de bijeenkomsten is naast het volgen van een speciaal op ouderen afgestemd programma ook ruimte om zelf dingen te onderne men De visitieclubs zijn makkelijk toegankelijk voor ouderen en worden door heel Vlaardingen opge zet Scouting Rijnmond houdt 10 en II juni weer haar maandelijkse oud-papieractie Met de opbrengst van de actie probeert scouting geld op te halen om zoveel mogelijk leden van de scoutinggroep AUart van Heemstede uit Vlaardingen naar de Jamboree te la ten gaan Tevens uil de groep met deze actie haar zorg voor het milieu benadrukken Het papier kan vrijdag van 19 00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16 30 uur worden ingeleverd op de Lemsterland- hoeve 70 m Holy-Noord. Wethouder Ruud Timmermans houdt normaal ge sproken elke maand een speciaal spreekuur voor ou deren. In de maand juni komt het spreekuur m dienstencentrum De Vliet echter te vervallen. Het spreekuur van juli gaat wel door maar wordt dan ge houden op dinsdag 5 juli m plaats van op de gebrui kelijke eerste woensdag van de maand. Het spreekuur wordt ai enkele jaren gehouden. In oneven maanden in dienstencentrum De Vloot en m- even maanden m De Vliet De spreekuren beginnen altijd om 14 00 uur De zomeravondconcerten op het carillon van de Gro te Kerk gaan vrijdag 10 juni weer van start De ko mende maanden worden zes concerten verzorgd Die zijn te beluisteren op 17 en 24 juni. 12,19 en 26 au gustus steeds van 19 30 tot 20 30 uur Belangstellenden die de beiaardier aan heiwerk wil len zien. kunnen deelnemen aan een korte rondlei ding m de toren De minimumleeftijd voordeelname is acht jaar Kinderen Uu veertien jaar zijn welkom onder begeleiding van eer. volwassene Gegadigden kunnen zich op de bovenstaande dagen tussen 19 00 en 19 15 uur melden aan de voet van de toren achter de kerk Het gemeentelijk depot aan het Sparrendal is gedu rende de hele maand juni elke zaterdagochtend van 10 00 tot 13 00 uur opengesteld voor het brengen van grolvuil en klem chemisch alval De belangstelling voor de zaterdagse openstelling is de laatste tijd overweldigend Vroeger kon het afval slechts twee maal per maand op zaterdag worden ingeleverd Met klein chemisch afval kan men ook elke werkdag van 9 00 tot 12 00 uur terecht Grofvuil kan alleen 's zateixlags worden aangeboden Pum kan met wor den ingeleverd of door de gemeentereimgmg opge haald worden Daarvoor moet men een particuliere afvalinzamelaar inschakelen De Sport en Speidagen in Maasland worden dit jaar op 9 10 en II juni voor de achttiende keer gehouden, opnieuw met als do"! ontwikkelmgswerkzaamheden in de derde wereld financieel te ondersteunen Dit keer is de opbrengst bestemd voor ondersteuning van de inrichting van een ssolatiegebouw van het St Martin's ziekenhuis in Agroysum/Nigeria Het ge bouw is af, maar het geld voor de aanschaffing van bedden beddengoed en medische apparatuur ont breekt nog Ook wordt een project in Aba/Zaïre ondersteunt. In deze plaats staat het Nyalanya ziekenhuis, waar dringend behoefte is aan medicamenten en medi sche apparatuur Vorig jaar werd ondanks het slech te weer een bedrag van 52 000 gulden bijeen ge bracht Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Na jarenlange plannenmakerij over de plaatsing van een zeventien meter hoge oude stadskraan in de Ou de Haven van Vlaardingen, ter hoogte van het Visse rijmuseum, lijkt eindelijk de bouw in zicht. Alle be trokkenen kunnen zich vinden in het nieuwe plan. De gemeente heefteen bedrag van 200.000 gulden ge reserveerd. Alleen deomwonenden moet 211 nog wor den gehoord. Deze krijgen morgenavond de kans het plan in te zien tijdens een informatie-avond in de bur gerzaal van het stadhuis. Het omvat een omgebouw de kade met daarop de replica van de oude Vlaar- dingse stadskraan zoals die van 1858 tot 1909 op de Westhavenkade stond. Op een ponton wordt devuur- torenkap geplaatst, die voor het museum wordt om gebouwd tot restauratie- en ontvangstgelegenheid. In het nieuwe ontwerp is rekening gehouden met de eerder geuite bezwaren van de wijkvereniging Vet- tenoordsepolder en de visverwerkende bedrijven. Zij waren fel gekant tegen de vroegere versie, waarbij de kraan in bedrijf de Westhavenkade zou blokkeren. Volgens het nieuwe plan - naar een ontwerp van Ar- chitectenburo ir. Wijnand Houdijk - draait de kraan richting Oude Haven. Hiervoor moeten wel enkele woonboten worden verplaatst. De bouw van de kraan kan volgens de planning ko mende herfst beginnen en staat onder leiding van Rob Batenburg van deSchiedamse Molenstichting. Het idee om nabij het museum, aan de zijde van de kade een replica te bouwen van een houten stads kraan stamt al uit 1990. De stadskraan komt voort uit de wens van het Visserijmuseum om het museum in zijn omvang meer herkenbaar te maken. Tekening Vissenjmuseum Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - De carrière van de Rotterdamse kunstenaar Bram van Waardenberg heeft een opmerkelijk verloop. Na zijn doctoraalexamen sterrenkunde in 1984 schreef hij zich in bij de Academie van Beeldende Kunsten in Rotter dam. Beide werelden worden in zijn werk met elkaar verbonden door de toepassing van logi sche schema's binnen de vrijheid van de beel dende kunst. Van Waardenberg- „Mijn carrière was geen vooropgezet plan Op de middelbare school was ik goed m exacte vakken, waardoor de stu die sterrenkunde een logische stap leek. Maar al vanaf mijn veertiende had ik ook mteresse in tekenen en schilderen en dat ben ik gedurende mijn studie altijd blijven doen Een carrière in de sterrenkunde zag ik echter met zitten: dan moet ik nog meer monnik zijn dan ik al ben. Van daar irajn keuze voor de kunst academie." Een ongebruikelijke studievolg- orde, maar zelf verbaast het hem met zo „Er zijn wel degelijk ver banden tussen de twee opleidin gen Kunst en wetenschap staan allebei ver van de toepassing: je kunt er eigenlijk mets mee, me mand zit erop te wachten Kunst is autonoom en sterrenkunde is zuivere wetenschap, puur voorde kennis Ik geloof dat alle dingen die ik doe éen gezamenlijke ei genschap hebben, namelijk de ontoepasbaarheid. Ik houd me bijvoorbeeld ook beng met getal lentheorie en filosofie Van Waardenberg exposeert deze maand met schilderijen, grafiek en keramiek in de Galene/Arto- teek m het Vlaardings cultureel centrum Hollandia 'Noord-ellips' is de titel die hij de tentoonstel ling meegaf, een verwijzing naar de prominent aanwezige ellips vormige formaten van zijn schil derijen Vorm „Ik gebruik de ellips graag van wege de vele associaties De vorm is verwant aan het oog. de lippen en het hoofd, maar ook aan de baan van de aarde om de zon en een perspectivisch vertekende cirkel Eigenlijk is het een zeer ongebruikelijke wm in de kunst, vanwege het swifige ima go Heel vroeger zag je 'm nog weieens in de barok, toen man nen nog geportretteerd werden met die grote prutken. Ik geloof dat ik de ellips op een minder stoffige manier gebruik Ook in zijn schilderijen komt de ellips-vorm regelmatig terug, naast plattegrondvormen, bre king van het licht, lenzen en de puntige hemelbol Centrale the matiek is de ruimte Een ruimte die wordt be zet door vormen die ge ïnspireerd zijn op weten schappelijke vormentaal, geordend m visuele logica „De onderwerpen die een kunstenaar kiest liggen altijd dicht bij de maker zelf Ik kan haast niet om de vormentaal van de wetenschap heen Zo maar een plaatje van een ster renbeeld naschilderen is er echter met bij Dat is te gemakkelijk en voegt mets toe aan het bestaande beeld Bram van Waardenberg houdt van moeilijk doen De kun stenaar streeft naar een beeld dat steeds weer nieuwe associaties oproept. „Ik denk dat de beschou wer dat nodig heeft, die is vaak in telligenter dan algemeen wordt verondersteld Zijn grootste schilderij m het Hol- landia-gebouw verbeeldt de com plexiteit van het leven Het schil derij lijkt geïnspireerd op een schuifpuzzel, door de fragmenta rische opbouw van kleinere doe ken van verschillend formaat waarop het gespiegeld alfabet is geschilderd evenals sterrenim kers en sterrenbeelden „Dit schilderij geeft aan hoe ik de we reld ervaar. Het is een soort jung le waarin geen plaats is voor een voudige oplossingen," aldus de exposant. „Ik ben een complexmaker, maar zo komt de wereld nu eenmaal op mij af. Mes lijkt zo simpel, maar is het niet Zet bijvoorbeeld een microscoop op een armleuning en je ontdekt dat het veel complexer van samenstelling is dan zomaar een stuk beschilderd hout Dat zie je ookm mijn schilderijen, ze zijn opgebouwd uit verschillende ia- gen die vechten om voorrang." Van Waardenberg maakt veelvul dig gebruik van beeldtrucjes „Je ziet ze pas als ik je erop wijs of als je er langer naar kijkt Dat vind ik het aardige van schilderen Moei lijk doen vind ik leuk, ik zie het als een soort spel Zonder die ver schillende lagen is een doek met interessant Humor vmd ik ook belangrijk om bepaalde tegen strijdigheden te verwerken Maar humor moet wei subtiel verwerkt zijn, het mag geen lolbroekerij worden Bij grafiek en keramiek moet hij noodgedwongen eenvoudig te werk gaan „Bij grafiek dwingt de techniek je om eenvoudig te wer ken Dat geldt ook voor keramiek, daar moet je voor je begint al een duidelijk idee hebben Ik zie het bakken van borden daarom als een goede oefening om in éen keer iets goed te maken." Bram van Waardenberg verzorgt naar aanleiding van zijn exposi tie twee lezingen in de Galerie/ Artoteek Vlaardingen aan de Oosthavenkade 42. Vanavond, 7 juni, vertelt hij over de toepas sing van zijn werk in het Sophia Kinderziekenhuis. Woensdag 15 juni is het thema 'humor in de schilderkunst'. Beide lezingen beginnen om 20.00 uur. De expo sitie loopt door tot 25 juni. Schiedam - Turken die zich in Schiedam vestigen raken sneller ingeburgerd dankzij het PIN- project, Project Integratie Nieuwkomers, van de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD). Met het project is in oktober van het afgelopen jaar begonnen en nu al zijn positieve resultaten geboekt Momenteel doen ruim 130 al lochtonen mee. Het PIN-project is een onderdeel van het Bureau voor Werk en Scholing van de GSD en heeft als doel mensen die nieuw in Neder land zijn, zo snel mogelijk te la ten integreren. In eerste instan tie richt het zich op mensen die uit Turkse komen en niet langer dan één jaar in Nederland zijn. Ook Turkse vluchtelingen met een B-status komen in aanmer king. Vanzelfsprekend moeten de deelnemers legaal in Neder land vertoeven. Het PIN-project werkt als volgt Turken die zich in Schiedam wil len vestigen, moeten zich in schrijven bij het de afdeling bur gerzaken of melden bij de vreemdelingenpolitie. Die stuurt de nieuwelingen van 18 jaar en ouder door naar de GSD, die ze uitnodigt voor een gesprek. Dat is niet vrijblijvend. Als ze niet reageren volgt een huisbezoek. Levert dat ook niets op, dan kan de uitkering op het spél komen te staan. Tot op heden is het zo ver nog niet gekomen. In de praktijk blijkt namelijk dat de belangstelling van nieuwkomers voor hel PIN-project bijzondei groot is. Voor de deelnemers heeft de GSD vervolgens een oriëntatie programma in petto. Dat pro gramma laat de Turken kennis maken met de belangrijkste as pecten van de Nederlandse sa menleving en cultuur. Er wordt bijvoorbeeld uitgelegd wolke we gen bewandeld moeten om een womng te krijgen of hoe een strippenkaart werkt. Daarna volgt een cursus Nederlands. Daarvoor is een samenwerkings verband afgesloten met het Educatief Centrum voor Volwas senen. Aan het eind van het tra ject, dat één tot anderhalf jaar duurt, moeten de nieuwkomers op eigen benen kunnen staan. Door het project raken de alloch tonen niet alleen sneller inge burgerd, maar versterken ze ook hun positie op de axbeidsmark*. „Het PIN-project," zegt de Turk se GSD medewerkster A. Kay- gun die verantwoordelijk is voor de uitvoering, „kan zeer waarde vol worden genoemd. Het wordt heel positief ontvangen en in middels hebben twee mensen een baan gevonden in de sector waarvoor ze zijn klaargestoomd. Door het succes ligt het m de be doeling binnenkort ook projec ten op te starten voor onder an deren Marrokanen, Anüllianen en Surinamers. Daarom wordt nog een Marokkaanse medewer ker aangetrokken Het is immers gebleken dat sommige buiten landers problemen makkelijker kunnen oplossen als 2e die in hun eigen taal kunnen uitleg gen." „Inmiddels is het aantal deelne mers aan het Turkse project ove rigens iets geslonken omdat di verse nieuwkomers direct een baan hadden. Aangezien ze geen uitkering hebben, kunnen we ze niet dwingen aan het project mee te doen." Schiedam - Beelden van een straat in oorlogstijden vormen het uitgangspunt van de nieuwe produktie van het Schiedams Col lectief Historisch Amateur Thea ter (SCHAT) Het spektakel wordt in mei 1995 opgevoerd ter gele genheid van vijftig jaar bevrij ding Buiten, op straat, speelt zich het grote verhaal af. de gebeurtenis sen die een plaats m de geschie denis kregen. Binnen toont het collectief hoe mensen worstelen met de dagelijkse dilemma's van de bezetting Hoe mensen hun keuzes maken, soms heldhaftig, soms angstig, soms niet. Het terrein bij de Noordmolen, te genoverrestaurant de Moutery, is als plaats gekozen. Deels gebruik makend van het echte decor van huizen, molen en mouterij, deels in en tegen de achtergrond van een te bouwen decor, worden de scènes gespeeld. Dinsdag 7 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Donald 21 00u. VLAARDINGEN Eendenkooi. Rondleiding, 19.0Qu ROTTERDAM De Doelen Freddy Jackson, 20.15u. Rotown, John Trudeil, 22 OOu. Dizzy. Workshop Orkest Rotterdam, 22.00u. Bibliotheek theater. Eenakterfestival, 20.00 en 21.30u. Rotterdamse Schouw burg Het verhaal van de soldaat 20.15u. Popular. Popifilm Double Bill, 20 OOu. Woensdag 8 juni SCHIEDAM Stedelijk Museum. Barokensem- blelhe Rotterdam Consort, 12.30u ROTTERDAM Wijkgebouw De Focus. De verdwe nen stem, 15,00u. Plaswijckpark. Het Tovervisje, 15.00u. Leuveha- ven. Azart 't Narrenschip. Bioscopen ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop. 'Dragon' (12) dag 11.45-2 15-4.45-715- 9 45. Alhambra 2: 'Look who's talking now' (al) dag 1,15 4-6 45- 9 30. Calypso 1: The Hudsucker Proxy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9 30 Calypso-2: 'Lifetimes' (16) dag 1.15-4-6 45-9.30 Calypso-3: 'Shadowlands (al) dag. 115-4- 6 45-9 30 Cinerama 1:'Ace Ven tura' (al) dag 1.15-4-6 45-9 30 Cinerama 2: The Fear Inside' (16) dag. 6 45-9 30 Cinerama 3: The Pelican Bnef (12) dag 115 5- 8 30. Cinerama 4: "Philadelphia" (al) dag 1.15-4-6 45-9.30. Cine rama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4-6 45-9.30. Corso: 'Schindier'süst' (12) dag. 2-8. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) di wo. 2- 8, 'Mountain Gonlla' (al) di.wo. 3-7 Lantaren/Venster 1: Temptation of a Monk' (16) dag 8-10.15 Lan taren/Venster 2: 'Nostalghia' di 8- 10 Lantaren/Venster 3: 'Metisse* (16) dag. 8 'Fearless' dag. 10. Lan taren/Venster 4: 'Friends' (16) dag. 8-10.15. Lumière 1: 'Intersection' (12) dag. 1.15-4-6.45-9 30 Lu mière 2: 'Blink' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Look out* (12) dag 6.45-9.30 Lumiere 4: 'Cool runnings' (al) dag 1.15-4- 6.45-9.30 Rex: 'Pleasure Island (18) dag vanaf 12 doorl voorstel ling Thalia: 'Naked gun 33 1/3 The final insult' (al) dag 1,15-4-645- 9.30. Maassluis - Om er achter te ko men wat er onder de inwoners van Maassluis leeft moet er een ideeenbus komen Dat, meer voorlichting over inspraakmoge lijkheden, een uitbreiding van het gemeentelijk informatiecen trum. gerichte wijkbezoeken en een ommbusonderzoek moeten de kloof tussen burger en politiek verkleinen Dat wordt aangegeven in de nota Bestuurlijke Vernieuwing die momenteel op het stadhuis ter in zage Ugt. Uit een eerder uitge voerd onderzoek is gebleken dat de meerderheid van de burgers weinig vertrouwen heeft in de lo kale politici en ambtenaren Bo vendien zien veel Maassluizers maar weinig mogelijkheden in vloed uit te oefenen op de beslis singen van het gemeentebestuur Een projectgroep houdt zich be zig met de noodzaak van een be tere ontwikkeling van de sociale en politieke democratie door in vloed van bewonersorganisaties en maatschappelijke instellin gen. Er moeten nieuwe wegen worden bewandeld om de mensen weer te bereiken en de participa tie van burgers te versterken Spreekuren Volgens de projectgroep zal de be stuurlijke vernieuwing zich met name moeten richten op het be stuurlijke politieke traject. Van de raad wordt verwacht op hoofd lijnen te sturen zonder de detail uit het oog te verhezen Voorge steld wordt dat de fractieleden van politieke partijen zich bezig houden met beleidsontwikkeling Anderen moeten nadrukkelijk, door bijvoorbeeld spreekuren, in contact zien te komen met de bur gers. Vooral ook de jongeren moeten worden geinteresseeid voor de politieke besluitvorming. Om de mteresse op te wekken zijn rond leidingen voor schoolklassen in het stadhuis en deelname aan het jaarlijkse project "Wegwijs op het gemeentehuis' wenselijk. Maassluizers kunnen tot 1 augus tus reageren op de conceptnota Om zoveel mogelijk reacties bin nen te krugen, is de nota naar tal van organisaties en instellingen opgestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1