13 Justitie wil geld zien van heroïnebende Politie kan kelderkraken niet in de hand houden Buurt verzet zich tegen sloop flats in Nieuwland 'Helft van panden op Hoogstraat opknappen' Rotterdams Dagblad 06-Nummer helpt bij vangen winkeldieven Slecht weer houdt kinderen niet van de straat •O* Zeshonderd hennepplanten op de achterbank Dronken achter het stuur, auto niet verzekerd Te snel gereden Auto gestolen Gaslucht: ontruiming Inbraken in woningen Vijftien keer door rood licht Totale leegverkoop.Wij gaan verhuizen. Nu slaapkamer en bedfextiei voor droomprijzen. Chfïs Coppens. slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-42611717 Donderdag 9 juni 1994 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT "Gaardingen tel.: 010-2340D55yfax,: 4349754 Rotterdam/Schiedam - Officier .yan justitie rar. S. van 't Hul vindt dat de hoofdverdachte van de Sehiedamse heroïnebende die eerder dit jaar werd veroordeeld tot acht jaar cel, ook nog eens ruim een miljoen gulden moet ophoesten. Dat zou ongeveer het bedrag zijn dat de 43-jarige SA aan de drugsmokkel moet heb ben overgehouden. Als de recht bank de eis honoreert en de Schiedammer dat niet kan beta len, zo eiste de officier, moet hij zes jaar langer worden opgebor gen. Volgens raadsman mr. J.C. Spïgt deugt er niets van deze be rekeningen. „Het, staat vast dat van de twee partijen van dertig kilo heroïne die zijn vervoerd, vijftig kilo in beslag is genomen. Er kan geen sprake zyn van we derrechtelijk genoten voordeel. Mijn cliënt heeft veel kosten ge maakt voor het vervoer van het spul." Voor zover de politie heeft kun nen ontdekken werd vorig jaar twee keer een lading drugs per vrachtwagen vanuit Turkije naar Nederland gesmokkeld. De hero ine. verstopt tussen ladingen wa termeloenen, had een straat waarde van 35 miljoen gulden. De drugs werd in verschillende Sehiedamse woningen opgesla gen. De 54-jarige Schiedammer I.C., die in zijn woonplaats voor de distributie zorgde, werd ook töt acht jaar cel veroordeeld. Zijn raadsman mr, Meijering ging in hoger beroep en verzette zich gis teren tevens tegen de eis om hem 60.000 gulden te laten betalen. Justitie zou er niet in geslaagd zijn verband te leggen tussen het geld dat zijn cliënt in het verle den heeft gehad en de strafbare feiten waarvoor hij werd veroor deeld. De 53-jarige A.B., veroordeeld tot twee jaar cel, moet 2800 gulden op tafel leggen. De rechtbank doet binnen drie weken een uitspraak. Vlaardingen - Het speciale 06- nummer dat de politie heeft in gesteld om het aantal winkel diefstallen in het centrum van Vlaardingen terug te dringen blijkt een doorslaand succes. De afgelopen maand werden maar liefst 35 winkeldieven ingere kend. Die verdachten, variërend in de leeftijd van 8 tot 61 jaar, hebben allemaal bekend. De buit liep uiteen van snoepgoed tot kleding. Vanwege de positieve resultaten heeft de politie van het district Waterweg besloten de actie met zes weken te verlengen. Het pro ject ging begin vorige maand van start en zou aanvankelijk komend weekeinde worden af gesloten. Bij de actie wordt gebruikt ge maakt van een speciaal 06-num- mer, dat de middenstanders kunnen bellen zodra ze vinden dat iemand zich verdacht in hun winkel gedraagt. Ze worden di rect in verbinding gesteld met een agent, die zich continu met een draagbare telefoon in het stadshart bevindt. Zodoende is de politie in een mum van tijd ter plekke om poolshoogte te ne men en eventueel tot aanhou dingen over te gaan. Het merendeel van de dieven werd door het winkelpersoneel op heterdaad betrapt. In zo'n ge val wordt de ongewenste klant vastgehouden totdat de politie arriveert. Die brengt de ver dachte over naar het bureau, waar proces-verbaal wordt opge maakt. Daarna mag de winkel dief naar huis. Door Sander Sonnemans Schiedam - ,,Er is geen vinger achterte krijgen. Het is onbegon nen werk. Het gebeurt in alle delen van de stad, 's ochtends, 's middags, 's avonds. Een duidelijke lijn valt er gewoon niet te ontdekken. De deuren worden geopend met valse sleutels of simpelweg ingetrapt." PolitievoorlichterDick Gelderblom laat er geen misverstand over bestaan. De inbraken in Sehiedamse kelderboxen lopen de spuigaten uit. Eerder dit jaar werd zelfs een pro ject gestart om het toenemend aantal kelderinbraken een halt toe te roepen. Het leverde slechts heel even een teruggang op en werd. toen bleek dat tegen de hy per-actieve kelderkrakers geen kruid was gewassenstopgezet. .Daarom." zegt Gelderblom. „wordt nu de nadruk gelegd op preventie. Mensen die op het bu reau aangifte komen doen, krij gen gelijk allerlei adviezen. Dat is hard nodig want het gebeurt he laas nog altijd dat de bewoners de dieven in de gelegenheid stellen hun slag te slaan." „Eerder opengebroken deuren _;vorden .provisorisch gemaakt zo- dal.het een peuleschil blijft om binnen te komen. Het komt ook nog al eens voor dat op de drem pelvan dé kelderingang even een deurmat wordt neergelegd als men regelmatig in en uit moet lo pen." ..En waardevolle spullen neerzet ten achter een kelder die voorzien is van doorzichtig gaaswerk, is natuurlijk ook heel uitnodigend." Kroon Dc cijfers van dit jaar liegen er niet om. In de eerste vij f maanden werden in totaal 322 kelders opengebroken. In januari werd 31 maal aangifte gedaan van een kel- derkraak. Dat aantal steeg de maand erop naar 63 en in maart naar 77. In april liep het aantal inbraken, vermoedelijk door het project dat toen gedurende een paar weken werd uitgevoerd, terug naar 66 in braken. De maand mei spande echter de kroon met 88 gemelde kelderboxkraken. De meeste in braken (136) werden gepleegd in Schiedam-Centrum en de Oost- wijk. Schiedam-Noord (102) komt op de tweede plaats. Het westen en zuiden zijn tot op heden het minst kelderinbraakgevoelig (84). Als pleister op de wonden zegt Gelderblom dat de cijfers in Rot terdam gemiddeld veel hoger lig gen. Tot op heden werden zo'n tien in brekers opgepakt. Eén van hen Vlaardingen - Op de Rijksweg 20 heeft de politie gisteren twee mannen in de boeien ge slagen die zeshonderd hen nepplanten vervoerden. Het spul stond in negen dozen op gestapeld op de achterbank van de auto. Het tweetal, een 31-jarige in woner van De Lier en een 26- jarige Maassluizer, trok de aandacht van de agenten omdat door de dozen het zicht naar achteren voor de bestuur der werd belemmerd. Toen uit een nadere controle bleek dat er honderden hennepplanten in de dozen zaten zijn de ver dachten meegenomen naar het bureau voor een nader ver hoor. werd betrapt door een bewoner die hem opsloot in zijn kelder en de politie inschakelde. De man bekende meerdere inbraken. Ook een kelderkraker die in Rotter dam-West werd gegrepen, beken de regelmatig in Schiedam aan het werk te zijn geweest. Het is slechts een druppel op de gloeien de plaat. Het merendeel van de inbraken is nog altijd onopgelost. Junks Het is de dieven, in vele gevallen junks die hun buit verkopen aan helers, hoofdzakelijk te doen om fietsen. Ook visspullen en dure gereed schappen zijn gewild. Gelder blom blijft er op hameren dat de bewoners met simpele maatrege len zelf kunnen voorkomen dat ze slachtoffer worden. „Ze kunnen zelf meer doen aan de beveiliging. Als er een speciale strip op de deurwordt gezet, moet de inbreker van goeden huize ko men wil hij de boel kunnen open breken. Een slot met een nachtslot is eveneens een aanra der. Open gedeelten van de kel- derboxeiynoeten worden afgeslo ten zodat de dieven niet kunnen zien of er iets van hun gading bij is. Fietsen, snorfietsen en andere tweewielers moeten tegenwoor dig ook in de kelder op slot wor den gezet." Inbraakgolf In een poging de inbraakgolf te rug te dringen heeft de politie contacten gelegd met bewoners- verenigingen en de verhuurders. Vernielde kelderdeuren worden in het vervolg vernieuwd door be tere, moeilijker te forceren exem plaren. Zie ook pagina 15 Weer of geen weer, de bewoners van deNachtegaallaan in Vlaardingen lieten zich gistermiddag niet uit het veld slaan. De werkgroep 'Vlaardinger-Ambachtook voorkinderen' sloot netals vorigjaarde laan, op feestelijke wijze, twee uuraf voor verkeer. De werkgroep wil dater serieus wordt nagedacht overgemeenschappe- lijke, veilige speelruimte. „Van mij mag de straat altijd afgesloten blijven," zegt Nachtegaailaan-bewoonster M. van de Pol. Het startschot voor de feestelijkhe den werd gegeven door agent B. van Rij. Met een wat valse sirene kwam de ver vanger van zieke wijkagent Verschoor op zijn motor aanrijden. Na de officiële handeling, het doorknippen van een lint, konden de festiviteiten beginnen. Bege leid door de klanken uit een draaiorgel konden de kinderen slalom fietsen, skilo pen, skippyballen en hoepeltje gooien. Maar bij de bokkenkaren het door de kin derboerderij beschikbaar gestelde dierenhok was het toch het drukst. Agent var» Rij vond het allemaal 'fantastisch'. „Ik vraag me alleen af of de plannen, om de straat voorgoed af te sluiten, haalbaar zijn." Foto ocnoes vanoer wei/Roei Dijkstra Schiedam - De magere verhuis kostenvergoeding blijft voor veel huurders een groot manco in het 'verbeterplan' voor de omgeving van de Van Hogendorpstraat in Nieuwland. De gemeente Schiedam wil in dit buurtje vijf flatblokken (108 woningen) slo pen om er 120 nieuwe huizen voor in de plaats te kunnen bouwen, maar een deel van de bewoners verzet zich hiertegen. De raads commissie voor stadsvernieu wing steunt het voornemen van wethouder Adri Reijnhout (D66) wel. Een extra commissievergadering over dit heikele onderwerp werd gisteravond bijgewoond door een kleine vijftig bewoners. Zij zetten vraagtekens bij de conclusie van de gemeente dat zo'n 85 procent van de huurders geen onoverko melijke bezwaren tege.i het sloop- en nieuwbouwplan zou hebben. Dat zouden er veel meer zijn. De door het projectteam Nieuw land ingestelde werkgroep van huurders is ook niet gecharmeerd van het plan. Een woordvoerder verklaarde weinig of geen ver trouwen te hebben in de huis baas. Gemeentelijk Woningbe- heer. De werkgroep zou te weinig invloed op de voorgestelde reno vatie van de vijf overblijvende flatblokken hebben gehad. Dit re- novatieplan bestaat volgens de werkgroep voornamelijk uit het wegwerken van achterstallig on derhoud. De voorgestelde huur verhoging van rond de honderd gulden wordt daarom afgewezen. De werkgroep wil dat een onaf hankelijk bureau de plannen nog eens bekijkt. Individuele huurders wier flats straks plaats moeten maken voor koopappartementen en eenge zinswoningen, beklaagden zich over de verhuiskostenvergoeding van vierduizend gulden. ..Daar kan je niks mee, als je de verhui zer hebt betaald hou je niks over voor nieuwe gordijnen en nieuwe vloerbedekking." Reijnhout en zijn commissie ga ven dit ruiterlijk toe. „Maar meer geld hebben we niet, in deze sec tor zijn de middelen nu eenmaal schaars." aldus de wethouder. CDA en WD vinden de belangen van de circa vijftien huurders die zich verzetten minder zwaar we gen dan de noodzaak om meer verschillende woningtypen h Nieuwland te bouwen. „Er :u pijn geleden moeten worden. het is niet anders." hielden Nandu Gelderblom (CDA) en Engelien van Collenburg (WD) de zaal voor. Vincent Broeke (D66) pleitte, om die pijn te verzachten, voor een voorkeursbehandeling van huurders die gedwongen hun flat uitmoeten. De PvdA is nog niet overtuigd van de noodzaak de 38 jaar oude woningen te slo pen en blijft een voorbehoud ma ken. Wethouder Reijnhout heeft de PvdA dringend verzocht nog voor de zomervakantie knopen door te hakken. Dat is niet alleen in het belang van de buurtbewo ners. die recht hebben op duide lijkheid. maar ook cruciaal voor de gemeente, die voor 1 oktober een kant en klaar plan bij het mi nisterie van VROM (volkshuis vesting) moet hebben ingediend, omdat anders de rijkssubsidie vervalt. De werkgroep van huur ders werd door Reijnhout geadvi seerd het standpunt te herover wegen en Gemeentelijk Woning- beheer kreeg de opdracht het re novatieplan nog eens kritisch te bekijken. Schiedam - De deskundigen lie ten er gisteravond tijdens de in formatie-bijeenkomst van het Centrummanagement Schiedam over het gevel- en pui project voor de Hoogstraat geen twijfel over bestaan. Er zal nog heel wat moeten gebeuren om de winkelstraat de allure te geven die aansluit bij de nieuwbouw projecten die momenteel in het stadshart worden ontplooid. „Er is nog steeds een te groot aantal panden dat het imago van de Hoogstraat negatief beïn vloedt," wond stedebouwkundi- ge F, Bohré er geen doekjes om. Daarom heeft het Instituut Mid den- en Kleinbedrijf (IMK) de winkels op de Hoogstraat de af gelopen weken aan een beoorde ling onderworpen. J. Treur, ruimtelijk-economisch adviseur van het IMK, kwam met duidelij ke cijfers op de proppen. „Van de tweehonderd panden moet de helft worden opgeknapt. Vijftig daarvan moeten grondig onder handen worden genomen. Maar er zijn er ook zo'n vijftig die geen aanpassingen nodig hebben." Eigen initiatief. Daar gaat het om bij het eerste verbeterplan dat het onlangs opgerichte Cen trummanagement presenteerde. Zonder inspanningen van de ei genaren is enig resultaat vrijwel uitgesloten. De winkeliers zullen de handen ineen moeten slaan om het belangrijkste winkelge deelte van de binnenstad op te kalefateren. Getracht moet wor den de stijl en uitstraling van de panden zo veel mogelijk op elkaar aan te laten sluiten. De daarboven gelegen woonruim ten moeten eveneens worden aangepakt. Maar om te begin nen. zo werd de ruim veertig be langstellenden gisteravond op het hart gedrukt, zal eerst ieder een afzonderlijk eens voor zijn eigen winkel moeten gaan staan om er eens kritisch naar te kij ken. Uit onderzoeken van het IMK blijkt dat de juiste uitstraling ran een winkelpand meer koop waar over de toonbank doet gaan. Bohré gaf daarbij aan dat de belangstelling voor Schiedam nu al groeit. „Het winkelcen trum De Nieuwe Passage is voor 7x*tt 95 procent verhuurd. Maar het valt ook te merken aan de weekmarkt. Er komen meer en meer mensen uit bijvoorbeeld Rotterdam-West. Daar moeten de winkeliers op in kunnen spe len." Om de winkeliers ie ondersteu nen en adviezen te geven over de voor het opkrikken van de Hoog straat noodzakelijke verbeterin gen aan hun pand, gaat bet IMK alle winkels nauwkeurig bekij ken. De middenstanders krijgen na verloop van tijd een rapport in de bas. Voorde sinterklaastijd in 1995 moet dè Hoogstraat er tip-top bij liggen. „Dan," zei Bohré, „moeten we trots kunnen zijn op de Grote Omloop (winkel route Hoogstraat-Lange Kerk- straat-Broersveld)" Een eigenares van een kleding zaak kon die opmerking niet rij men. „De Nieuwe Passage moet in het voorjaar open gaan. Je kan het natuurlijk niet maken dat dan de verbouwingen op de Hoogstraat nog in volle gang zijn." Vlaardingen - Op de Rotterdam- seweg in Vlaardingen is vannacht omstreeks drie uur een 32-jarige inwoner van de weg gehaald omdat hij met een slok op achter het stuur zat. Bovendien bleek de auto waarin hij reed niet verze kerd te zijn. De politie heeft het voertuig daarom in beslag geno men. De man krijgt 'm pas weer terug als hij een geldig verzeke ringsbewijs kan laten zien. Tegen de Vlaardinger is proces-verbaal opgemaakt. Gisteravond om ne gen uur werd in Vlaardingen een 34-jarige man aangehouden omdat hij niet over een geldig rij bewijs beschikt. Hij bleek wel een Afghaans rijbewijs bij zich te heb ben, maar dat was ongeldig omdat de man al langer dan drie jaar in Nederland verblijft. De Vlaardinger kreeg een boete op gelegd. De auto bleef achter op de parkeerplaats bij het politiebu- Vlaardingen - Bij een snelheids controle op de Marathonweg in Vlaardingen, vlakbij een over steekplaats voor fietsers, zijn 127 automobilisten op de bon geslin gerd voor te hard rijden. Op de Holysingcl werden even later ne gentien auto's gefotografeerd we gens dezelfde overtreding. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 94 kilometer per uur. In totaal passeerden twaalfhonderd voer tuigen de radarapparatuur. Vlaardingen - Tijdens een onbe waakt ogenblik is gisteravond op de Amalia van Solmslaan in Vlaardingen een auto gestolen. De eigenaar was bezig met het uitladen van spullen. Toen hij even later weer buiten kwam was de wagen, een grijze Peugeot, ver dwenen. Vlaardingen - De politie heeft gis teren uit voorzorg enkele wonin gen aan de Zeelandlaan in Vlaar dingen ontruimd, nadat er men sen hadden geklaagd dat er een gaslucht te ruiken was. Na een onderzoek van de brandweer bleek dat de lucht afkomstig was van een hobbybrander op de zol der van een woning in die straat. Een kind had het gas uit de bran der laten ontsnappen. Schiedam - In de afgelopen nacht is er ingebroken in wee wo ningen in Schiedam. Aan de Dr. Kuyperlaan brak een inbreker de voordeur van een huis open die niet op het nachtslot zat. De buit- bestond uit een kleurentelevisie,! portemonnee en benzinespaarze- gels. Op eenzelfde manier zag ie-., mand kans om een.huis aan de Singel binnen le komen. Daar werd een videorecorder meegeno men. Gisteren is ook vasi komen te staan dat er in de nacht van dinsdag op woensdag inbrekers hun slag hebben geslagen in een woning aan de Westfrankelandse- straai. Waarschijnlijk met een haakje heeft men de deur weten te openen, waarna een regenjas van de kapstok is gehaald. Met behulp van de sleutels in één van de jaszakken werd de auto die voor de deur stond gestart en meegenomen. Schiedam - Bij een controle op de Muzartlaan in Schiedam heeft de politie gisteren vijftien bekeurin gen uitgeschreven voor het rijden door rood iicht. Ook werden tus sen vier en zes uur 's middags veertig automobilisten getest of zij alcohol hadden gedronken. Dat was bij één bestuurder het ge val. die daarvoor een proces-ver baal kreeg. Op de Burgemeester Van Haai en laan werden tussen 23.30 or, 02.30 uur tweehonderd bestuurders aan de kant van de weg gezet om op de alcoholtostei te blazen. Twee van hen kregen een bekeuring omdat ze te veel hadden gedronken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2