13 Meer gewonden in verkeer Twee jaar cel voor Water extra opgestookt voor zwemvierdaagse 'Dreigen met injectienaald is ook een ernstig misdrijf Rotterdams Dagblad Gé Brouwer voorlopig toch fractievoorzitter Scholieren helpen bij enquête onder Schiedamse migranten JaSsS! Strengere controles en technische maatregelen om veiligheid te vergroten Bromfietsers niet op de rijbaan Inbreker gepakt na tip getuige Even weg: huis geplunderd man S - --.• - ju - 5 Bebouwing Spaland-West volgend jaar afgerond Appartementen aan haven in trek Nieuwe bouten in Oude Brug i-^Vnjdag'ICj'jm 1994/ Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Het afgelopen jaar zijn in Vlaardingen in vergelij king met 1992 meer weggebruikers het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Ook het aantal ongelukken steeg, zij het in lichte mate. De meeste aanrijdingen met gewonden wer den veroorzaakt door verkeersgebruikers die geen voorrang verleenden. Uit de jaarcijfers van de Vlaar dingse politie blijkt dat in 1993 165 mensen gewond raakten bij een verkeersongeluk. Van hen moesten er 28 in het ziekenhuis worden opgenomen. Het grootste aantal slachtoffers (37) lag in de leeftijdscategorie tussen de 23 en 35 jaar. In 1992 liepen 141 wegge bruikers verwondingen op, van wie er 25 in het ziekenhuis be landden. Er werden 19 ongeluk ken meer (1188) geregistreerd dan in 1992(1169). Op dertien kruispunten vonden meer dan vijf ongevallen plaats. De kruising van de Mr. L.A. Kesperweg en Schiedamsedijk mag als gevaarlijkste worden be titeld. Daar gebeurden veertien ongelukken: drie met letsel en elf met uitsluitend materiële schade. Op het kruispunt Burgemeester Verkadesingel/Burgemeester Heusdenslaan/Prins Bemardlaan deden zich tien ongevallen voor. Daarbij raakten twee mensen ge wond. De meeste schadegevallen aan bijvoorbeeld geparkeerde au to's en verkeersborden (235 maal) werden veroorzaakt door automo bilisten die doorreden. Het ver zuimen voorrang te verlenen had het grootst aantal ongelukken (228) tot gevolg. In 35 van die ge vallen liepen verkeersgebruikers letsel op. Het onvoldoende af stand bewaren (130 maal, waar van negen met gewonden) komt als derde op de lijst als het om de toedracht van verkeersongeval len gaat Het aantal ongelukken met dodelijke afloop (drie) bleef afgelopen jaar gelijk. In 1991 ver loren twee mensen het leven in het verkeer. Aan de hand van de cijfers wordt na de zomer beke ken in welke delen van de stad maatregelen getroffen moeten worden om de hoeveelheid ver keersslachtoffers terug te drin gen. Tevens zal op verschillende plaatsen strenger worden gecon troleerd op het verkeersgedrag. Vlaardingen - Het experiment 'bromfietsers op de rijbaan' gaat voor lopig niet door in Vlaardingen. Burgemeester en wethouders willen eerst meer zekerheid hebben over de juridische consequenties en de praktische haalbaarheid. Uit eerder onderzoek in drie proefgebieden (Tiel. Den Haag en Apeldoorn) blijkt dat de maatregel in het eerste jaar een positief ef fect heeft op de verkeersveiligheid. De gemiddelde afname van het aantal bromfietsongevallen is opvallend. Toch stelt het Vlaardingse college dat er nog te veel haken en ogen aan het voorstel zitten. Probleem is onder meer de snorfiets. Die zou volgens het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens uit 1990 gelijk moeten worden ge steld aan de bromfiets en dus ook op de rijbaan moeten rijden. Dit vergt echter, zolang de maatregel formeel niet goed geregeld is, ex tra inzet van de politie zonder dat daar met zekerheid een positief verkeersveiligheidseffect voor alle verkeersdeelnemers van uit gaat. Aanpassing van het reglement op dit onderdeel kan nog twee jaar duren, omdat dergelijke onderzoeken zeker een termijn van drie jaar moeten beslaan voor een definitief oordeel kan worden geveld. Daarnaast acht het Vlaardingse college het wenselijk om een derge lijke maatregel niet lokaal vast te stellen maar landelijk in te voeren, gezien het gebruik van de bromfiets voor langere afstanden. Schiedam - Gé Brouwer zal voorlopig toch optreden als frac tievoorzitter van de PvdA in de Schiedamse gemeenteraad. Brouwer heeft de functie aan vaard óp voorwaarde dat de frac- "tie in de toekomst als een een heid zal opereren en niet als een verdeelde club, zoals in het ver leden vaak is gebeurd. Verder wil Brouwer dat de eommunica- tie tussen fractie en afdelings bestuur beter wordt gestroom lijnd, en niet meer verstoord zal worden door persoonlijke kwes ties. Enige tijd geleden gaf Brouwer te kennen voortzetting van het fractievoorzitterschap niet meer te ambiëren. De PvdA-voorman was zwaar teleurgesteld over het resultaat van de college-onder- handelingen. Als onderhande laar had hij aangestuurd op een college waaraan de PvdA twee wethouders zou léveren. Uitein delijk namen de sociaal-demo craten, tegen Brouwers zin, ge noegen met slechts één wethou derszetel. Als schuldige voor deze 'onder bedeling' wees Brouwer -die zelf uit was op een functie als wethouder- zijn partijgenoot Jan Simons aan, die op eigen houtje op een ander samenwer kingsverband met D66, WD en Groenlinks zou hebben aange stuurd dan de officiële onder handelaars voor ogen stond. Si mons en Brouwer hebben over dit conflict inmiddels contact met elkaar gehad, overigens - zonder dat de zaak is opgelost. Peter Stadhouders is aangewe zen als de eerste vervanger van Brouwer als fractievoorzitter. Ook Stadhouders had aanvan kelijk grote bedenkingen tegen een vooraanstaande functie in de nieuwe, négen man tellende PvdA-fractie, nadat ook hij frus traties had opgelopen tijdens de college-onderhandelingen. Schiedam - Turkse en Marok kaanse studenten en scholieren worden ingeschakeld om de ge meentelijke omnibusenquête on der hun landgenoten in Schiedam tot een goed einde te brengen. Jonge, nog studerende migranten komen als enigen in aanmerking voor het tegen beta ling ophalen van de vragenformu lieren. Ouderen uit dezelfde bevolkings groepen krijgen, moeilijkheden met de sociale dienst als zij het karwei op zich nemen. De ge meente Schiedam wil de ophalers van de formulieren financieel be lonen, maar de sociale dienst ver- Schiedam - De politie van Schiedam heeft gistermiddag een 20-jarige man uit Haarbeek aan gehouden in verband met een wo ninginbraak. Omdat hij zich sa men met een ander nogal opval lend gedroeg in de omgeving van het Royaardsplein, belde een op lettende burger de politie. Later bleek dat het tweetal had inget ij ken in een woning <.an het Bach- piein. Ze hadden sieraden en geld weggenomen. Dankzij de tipge ver kon één van de twee inbre kers worden gearresteerd. Het onderzoek naar de ander is nog gaande. Schiedam - De bewoners van flat woning aan de Burgemeester Van Haarenlaan hebben gistermiddag de schrik van hun leven gehad. Ze waren om drie uur even weg gegaan en ontdekten toen ze drie kwartier later terugkwamen, dat hun huis overhoop was gehaald. Omdat de deur niet op het nachtslot was gedaan, kon de in breker vermoedelijk door "flippe ren' binnenkomen. Er werd een groot aantal goederen gestolen. Aangezien het binnen één grote bende was, konden de bewoners niet direct exact vaststellen wat allemaal was ontvreemd. zet zich daartegen omdat veel ou dere migranten een uitkering hebben. Wat zij met het karwei verdienen, zal in mindering wor den gebracht op de uitkering^ Dat is voor de hulpkrachten die zich al hadden opgegeven niet aan trekkelijk. Het inschakelen van jongeren is de laatste mogelijk heid om de Schiedamse migran ten bij het tweejaarlijkse bevol kingsonderzoek te betrekken. De geme' nte hecht eraan ook niet- Nederlandse inwoners de vragen lijsten over de voorzieningen in de stad voor te leggen. Zeshon derd Turkse en tweehonderd Ma rokkaanse huishoudens krijgen het in de eigen taal gestelde for mulier toegestuurd, Voor ieder in gevuld formulier krijgen de opha lers vijf gulden. Daarnaast ont vangen ze een basisbedrag van 200 gulden. Bij 2300 neder- landstalige, willekeurig geselec teerde inwoners van Schiedam is deze week ook het vragenformu lier in de bus gegleden. De vragen hebben betrekking op onder meor de sportvoorzieningen, de cai, de wijk- en buurtcentra en het toerisme. De uitslag van het be volkingsonderzoek wordt in sep tember bekendgemaakt. r":: «É83S Ruim duizend kinderen en volwassenen zijn de afge lopen avonden in het warme water van het Kolpabad gesprongen voor de negentiende VI aardingse zwem vierdaagse. Terwijl de weergoden het lieten afweten, waren de stokers van het buitenbad goed rn vorm; zij wisten het water op een constante temperatuur van vijfentwintig graden Celsius te houden. Dat is een graad of drie warmer dan normaal. Toch waren erzo'n 450 minder deelnemers dan vorigjaar. „Maargezien het erbarmelijke weer ben ik met 1033 zwemmers toch nog wei tevreden. Tevoren had ik op vijf- a zes honderd mensen gerekend," aldus Agnes Groene- wegen van het Kolpabad. Overigens liep door de vele regenbuien het randprogramma soms letterlijk en fi guurlijk in het water. Zo ging de klassieke avond woensdag niet door, omdat de muziekinstrumenten nat zouden worden. Maar gisteravond is, met veel voorzorgsmaatregelen, de rockavond wel doorge gaan. De deelnemers moesten per avond 500 of 250 meter (de kleintjes) afleggen, dat is respectievelijk tien of Vijf baantjes. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Rotterdam/Vlaardingen - Zijn be trokkenheid bij een brute over val op een fietser en een tasjes roof op een bejaarde dame is de 29-jarige Vlaardinger J, J. duur komen te staan. Hij werd giste ren door de rechtbank weliswaar vrijgesproken voor zijn aandeel in de beroving van de vrouw, maar kreeg voor het eerstge noemde een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. Bijzondere voor waarde is daarbij dat hij zich on der toezicht moet stellen van de reclassering. Met twee kornuiten, van wie er een volgende week voor de recht bank dient te verschijnen, ging hij op 16 februari naar het Lieke- baertbos in zijn woonplaats om daar homo's te beroven. Omdat ze geen slachtoffers konden vin den, nam het drietal maar een fietser te grazen. De man was even gestopt om een sigaretje te rollen en kreeg tot zijn grote schrik een mes onder zijn neus. „Zeg niet dat je geen geld hebt, we snijden je keel toch wel door," kreeg hij te horen. Toen bieek dat hij geen cent op zak had, ging het drietal er in de auto van de Vlaardinger vandoor. De verdachte verklaarde tijdens de zitting dat hij eigenlijk niets met de zaak te maken had willen hebben en na de mislukte bero ving zo snel mogelijk naar huis wilde. Toch bleef hij later die avond in dt- buurt van de Bi Ui* tonlaan wachten toen één van. zijn maatjes bij een bushalte een vrouw van haar tas beroofde. Dat kon rechtbankpresident mr. B. C. W. M. Dekkers niet begrij pen. De verdachte verweerde zich met de opmerking dat een van de twee jongens door het ge bruik van cocaïne behoorlijk agressief was en hy niet wist wat zich in zijn hoofd afspeelde. De buit (35 gulden) werd besteed aan patat en bier, hoewel het ei genlijk de bedoeling was geweest met de opbrengst van de berovin gen drugs te kopen. Advocaat mr. F. C. de Wit- Facchetti vond de strafeis van vijftien maanden, cel veel te hoog, omdat de Vlaardinger al leen als medeplichtige en niet ais mede-dader kon worden be schouwd. Omdat het haar niet duidelijk is of haar cliënt nu vrij gesproken is voor het medeple- gen van de delicten of voor mede plichtigheid, overweegt ze in ho- ger beroep te gaan. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Doodziek was de Schiedammer die donder dag in maart. Hij móest drugs hebben, maar had geen geld om het spul te kopen. Een vrouw die bij een postkantoor in de Rotter damse wijk Kradngen driehon derd gulden uit de geldautomaat had gehaald werd zijn slachtoffer. Nauwelijks zat ze achter het stuur van haar auto of de deur werd opengerukt: „Geef me je geld. An ders prik ik je en dan krijg je Aids." De aan drugs verslaafde Schiedammer liet haar een injec tienaald zien. Het slachtoffer be dacht zich geen moment en gaf de inhoud van haar portemonnee. „Weerzinwekkend en laaghartig. Anders kan ik het niet omschrij ven." Officier van justitie mr. L. Bonsel stak zijn mening niet on der stoelen of banken. „De vrouw heeft buitengewone angstige mo menten doorgemaakt. Je kan daar jaren psychische schade en hinder van ondervinden. En dat allemaal om die ellendige versla ving te financieren. Vroeger ge beurde dit soort dingen met een vuurwapen of een mes. Tegen woordig worden daar injectie naalden voor gebruikt. Je zal maar bedreigd worden met Aids. Dat is net zo goed een ernstig mis drijf. Daarom is hier een lange on- voorwoordelijke straf op zijn plaats. Ik eis een gevangenisstraf van 24 maanden." De 33-jarige verdachte L. L. moest even slikken. Hij begreep maar al te goed wat hem boven het hoofd hing. En dat terwijl hij weer uit zicht had op een baan en eindelijk op de steun van zijn ouders kon rekenen. Lange tijd hadden ze hem links laten liggen. Het was zijn eigen schuld. Door zijn ver slaving aan cocaïne en heroïne hield hij zich nooit aan de afspra ken die hij met hen had gemaakt. Sinds zijn detentie willen zijn ou ders hem graag helpen. Hij is clean en wil zelf ook een nieuwe start maken. De Schiedammer kwam in zijn diensttijd in aanraking met drugs. Dat werd ten slotte zijn on dergang. Zo'n tien jaar, afgezien van enkele 'droge' perioden, ge bruikte hij cocaïne en heroïne. Lange tijd kon hij zichzelf daar van voorzien. Hij had een baan ais vorkheftruckchauffeur. Maar toen zijn baas geen werk meer had, hij op straat kwam te staan en zijn vriendin hem verliet, ging het fout. Zijn drugsgebruik nam toe en om aan geld te komen, pleegde hij verschillende delic ten. Zonder geweld, dat wel. Daar om nam de officier de zaak giste ren juist hoog op. Omdat een wil loos slachtoffer bloot had gestaan aan dreiging met geweld. „Hoe heeft het zo ver kunnen ko men," vroeg rechtbankpresident mr. Munnikhoven, „Ik hai mijn methadon niet gekregen en was doodziek," luidde het antwoord. De Schiedammer reisde drie keer per week naar Rotterdam om het medicjjn te halen. Op maandag, woensdag en vrijdag. Woensdag, de 23ste maart, was hij te bat ge weest en waardoor hy de metha don misliep. Zodoende vatte hij daags erna het plan op bij de geld automaat van het Rotterdamse postkantoor iemand te beroven. Via de nabijgelegen metro-ingang zou hij zich uit de voeten maken. Die opzet slaagde, maar de vol gende dag was hij de pineut. Dankzij het opgegeven signale ment werd hij in dezelfde omge vingaangehouden. Ook gisteren bekende de ver dachte volmondig de vrouw te hebben beroofd. Maar gedreigd met een vuile injectienaald? Nee, dat had hij pertinent niet gedaan. Zijn advocaat mr. M. Narold noemde het begrip dreigen met een met Aids besmette injectie naald 'een hot item'. Wellicht dat het slachtoffer daardoor tot haar verklaring was gekomen. Als ver zachtende omstandigheid tracht te ze aan te voeren dat haar cliënt een deei van de buit aan de vrouw had teruggegeven. 7.<- vroeg om vijftig gulden om eer v ieau voor haar jarige moeder te kunnen ko pen. De Schiedammer toonde zich coulant en voldeed aan het verzoek, waarna hij zwh uit de voeten maakte. „Mijn cliënt heeft geen Aids en hij heeft een schone spuit laten zien," deed mr. Narold haar best om v-r een lichtere straf uit te sle pen. „Hij kan terugkeren tvj zijn werkgever, zijn ouders hebben al zijn schulden betaald en in sep tember moet hij worden gekeurd om zijn huidige uitkering te kun nen behouden. Als die wordt stop gezet, moet hij zijn woning opge ven. Daarom verzoek ik de recht bank een zodanige straf op te leg gen, dat de kans op een terugkeer in de maatschappij niet verkeken is." Uitspraak op 23 juni. Schiedam - Met de realisatie van twee woonprojecten komt vol gendjaar een einde aan de nieuw bouw in de Schiedamse wijk Spa land-West. Eind juni gaat de eer ste paal voor twintig appartemen ten de grond in. Daarna, verderop in het jaar, wordt gestart met de bouw van een complex bestaande uit zestig maisonnettes. De appartementen, variërend in prijs van 190.000 tot 200.000 dui zend gulden, komen in twee- woonblokken te liggen tussen de Kerkbuurt en de wijk De Velden. Elk blok telt vijf premie-koopwo ningen en vijf vrije sector-appar tementen. Ze tellen drie kamers, een serre en zijn energie-zuinig door het gebruik van zonnecollec toren. Zeventien van de twintig appartementen zijn reeds ver kocht. Ze worden in het najaar van 1995 opgeleverd. Het laatste bouwproject in het westen van de nieuwbouwwijk wordt gerealiseerd op het nog braak liggende stuk in de knik van de Slimme Watering, tussen de Gerstakker en het Koolwitje hof. Het behelst zestig koopap partementen in de vrije sector die tussen de 200.000 en 225.000 gul den moeten opleveren. De wonin gen worden gebouwd in drie af zonderlijke eivormige blokken die vier of zes woonlagen teilen. De bouw start eind dit jaar. Wan neer de huizen in de verkoop gaan, is nog niet bekend. Schiedam - De appartementen die ontwikkelaar Binkhorst heeft gebouwd in de voormalige Reho- both-Mavo in de Lange Nieuw- straat zijn praktisch allemaal ver kocht. Voor slechts drie van de veertien woningen is nog geen koper gevonden. „Maar wie be langstelling heeft, moet geen week meer wachten," waar schuwt de verkoper van Bink horst. De prijs voor een éénkamer-ap partement bedraagt 82.500 gul den, die voor een tweekamer-ap partement tussen de 150-000 en 160.000 gulden. De woningen krij gen een balkon aan de zijde van de Nieuwe Haven. Volgens Bink horst Beheer zijn de appartemen ten zo in trek omdat ze aan het water liggen, uitkijken op de jachthaven en de binnenstad vlakbij is. Aan de overzijde van de Nieuwe Haven gaat binnenkort de bouw van start van nog eens 52 apparte menten. Dit project wordt uitge voerd door bouwbedrijf Van Oord uit Werkendam. Het nieuwe wo ningcomplex verrijst op de piek waar vroeger de wasserij van Springgrove stond, tussen de Wa rande en de Nieuwe Haven. Be bouwing van de grond heeft vele jaren op zich laten wachten we gens ernstige vervuiling door schoonmaakmiddelen. De drie- en vierkamerapparte- menten in dit complex worden verkocht voor prijzen vanaf 225.000 gulden. De penthouses moeten minimaal 315.000 gulden opbrengen. Vlaardingen - De brug over de Oude Haven in Vlaardingen slaat opnieuw voor een paar dagen in de steigers. Op de Oude Brug. waaraan vorig jaar ook al werk zaamheden werden verricht, lig gen de dekplanken los. Hoewel dat geen gevaar oplevert, veroor zaakt dal wel ten hoop geluids overlast. Een timmerbedrijf is be zig het probleem te verhelpen door 250 extra brugdekbouten in de brug te bevestigen. Het is een hele klus om de bouten in de brug te draaien. Eerst moet namelijk de zogenoemde slijtlaag worden verwijderd. Deze twee- componentenlaag is keihard en moet eerst worden weggeboord. „De bouten wegen één kilo per stuk. dus reken maar uit dat er al les bij elkaar een aardig gewicht de brug in gaat," zegt C. Poot van het timmerbedrijf. De brug wordt meteen ook onder worpen aan een technische in spectie en - vanwege het extra ge wicht in het dek - opnieuw uitge balanceerd. Het werk wordt mid den volgende week afgerond. sjJ/ - V< ?st»g>ngeri te v»aar<3lnaen erifëSfileitfam-OT^^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2