SB/km <bmr 11 Sluiting dreigt voor basisscholen Palen erin voor TROS-spektakel Rotterdam Delta: Boothaltes langs de Nieuwe Waterweg Rotterdams Dagblad Vlaardingen moet onder druk van ministerie van Onderwijs bezuinigen Politie biedt excuses aan Bus sneller heen en weer Vluchtelingenwerk verhuist, gemeente stelt buurt gerust I Knikkebollende kaarters halen het record niet ipm ,o :fifc Dc Kwakel uit de vaart Roemeen op fietsenjacht Te veel zand: twee prenten Gepikte kleding in kinderwagen Vandalen gooien piano kapot Gebroken been na aanrijding Herstel koepel in Julianapark Inbreker achttien maanden in de cel To:ale leeg verkoop Wij gaan verhuizen. Nu slaapkamer en bedlextiel voor droomprijzen. Chfis CoppeilS. slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 01,0-4268717 ,.-s j Dondt.-Jdglfijunil&M Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel,: 010-2340055/fax.: 4349754 gaardingen - Het recreatie» •-.pontje De Kwakel in Midden- Delfland vaart het komende ^weekeinde niet. In verband -niet technische mankementen raan de boot, die dagelijks tus- sen de Kwakkelweg ën de '"Broekpolderheen-en-weer ^gaat, wordt deze uit .de dienst /gehaald. Een woordvoerder han het recreatieschap Midden /Delfland verwacht dat de pont /begin volgende week weer kan pren. /Mensen die toch de Vlietlan- :deh .willen bezoeken kunnen 'rïvia Maassluis hetnatuurge bied betreden. Dit mag uiter- vaard alleen met de fiets ofbe- henwagen. 1 Vlaardingen - Aan de Vulcaanha- ven is vanochtend rond zes uur een 37-jarige Roemeense" zeeman gearresteerd omdat hij- ervan wordt verdacht een aantal fietsen te hebben gestolen. Agenten za gen dat de man een fiets over een hek op het haventerrein wilde gooien. Kennelijk was de man op fietsenjacht geweest, want in zijn nabijheid werden nog twee twee- wielers met een afgesloten slot aangetroffen. De verdachte zit vast op het politiebureau. Maassluis - Een te zwaar met zand beladen vrachtauto heeft de chauffeur gisterochtend een be keuring opgeleverd. De man reed rond acht uur door de Mozartlaan waar de Maassluise politie de overtreding constateerde. Drie uur later werd een tweede chauf feur op de bon geslingerd voor een zelfde 'vergrijp'. Schiedam - Twee 11-jarige meis jes uit Rotterdam zijn gistermid dag in het Schiedamse C&A-fili- aai betrapt op het stelen van een flinke hoeveelheid kleding. De kinderen hadden de diefstal goed voorbereid want ze hadden een kinderwagen meegenomen die vol werd gestouwd met kledings stukken. Ze zagen echter de alarminstallatie bij de uitgang over het hoofd. Toen die afging, werden de dievegges door het personeel in de kraag gegrepen. Maassluis - Onbekenden hebben gistermiddag vernielingen aan gericht in een leegstaand school gebouw aan de Bosboom Tous- saintstraat in Maassluis. Hoewel het gebouw dicht is getimmerd, kwamen de vandalen toch binnen en sloopten ze het nog aanwezige meubilair. Er werd zelfs een pia- •no naar buiten gesleept en op het schoolplein aan diggelen gegooid. Schiedam - Op de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam is gistermiddag een 13-jarig meisje aangereden door een auto. Bij het oversteken ter hoogte van de Ch. Th. Storkstraat reed het kind op haar flets vermoedelijk door rood. Van de automobilist, een 27-jarige Rotterdammer, wordt gedacht dat hij te hard reed. Hij kon het meis je in elk geval niet meer ontwij ken en schepte haar. Het slachtof fertje moest met een gebroken been naar het ziekenhuis. Schiedam - De koepel in het Juli anapark krijgt binnenkort een in grijpende opknapbeurt Het uit 1929 daterende markante bouw werkje is zo aangetast door het weer dat een deel van hei dak. de goot en de dakbedekking moet worden vernieuwd. De houten on derdelen van de koepel dienen ie worden aangepakt om verrotting tegen te gaan. Met het karwei is zo'n 75.000 gulden gemoeid. Vlaardingen - In Vlaardingen worden 23 van de 37 basisscholen bedreigd met sluiting omdat ze niet voldoen aan de zogenoem de opheffingsnorm. Nieuw beleid van het ministerie van On derwijs schrijft voor dat basisscholen die minder dan 180 leer lingen in deklassen hebben, moeten verdwijnen. Die norm gaat op 1 januari 1996 in. Maar in praktijk betekent dit dat die rege ling al aan het einde van het volgend schooljaar (zomer 1995) in werking treedt. Volgens een woordvoerder van de sector educatie van de gemeente Vlaardingen leidt de maatregel in eerste instantie slechts tot ftisies van de verschillende organisa ties. Maar duidelijk is dat op den duur door deze schaalvergroting ook een aantal scholen de deuren moet sluiten. „Want het is natuur lijk een efficiëncy-operatie. Leeg stand kost geld en moet dus ver dwijnen. Daar moeten we andere bestemmingen voor vinden." Want geld zal de gemeente nodig hebben voor de schoolgebouwen. In het kader van een landelijk be leid van decentralisatie nemen de gemeenten van het rijk de verant woordelijkheid over budgetten ten behoeve van de onderwijsge bouwen over. Omdat daarbij een andere verdeelsleutel wordt ge bruikt, zal Vlaardingen met min der moeten zien rond te komen. Op zoek naar kostenbesparingen zullen daarom ook het voortgezet onderwijs en het speciaal onder wijs niet ontkomen aan de voort gaande Schaalvergroting. Op het stadhuis werkt men nu aan het zogenoemde Integraal Huisves tingsplan (IHP) voor het totale on derwijs in Vlaardingen. De schoolbesturen worden zoveel mogelijk betrokken bij het over leg. Wat betreft het voortgezet on derwijs worden die gesprekken ook gevoerd met schoolbesturen in omliggende gemeenten. Het is de bedoeling dat per wijk,, of deel van de wijk (de wijk Holy is een jonge wijk, maar kent ook vergrijzende delen) berekenin gen worden uitgevoerd over toe komstige leerlingenaantallen en de zogenoemde afstandscriteria. Aan de hand daarvan kan beke ken worden welke scholen op den duur moeten fuseren of gaan ver dwijnen. Maar dat wordt pas aan het eind van dit jaar duidelijk. Het nieuwe beleid zal geen gevol gen hebben voor de Vlaardingse scholen 'Johannes Calvijn' (refor matorisch), 'Rehoboth' (gerefor meerd) en de 'Jenaplanschool', omdat, meldt een eerste aanzet van het IHP-plan, omdat scholen met deze achtergrond verder niet in Vlaardingen voorkomen. Voor deze scholen wordt een ophef fingsnorm van vijftig gehanteerd. De zegsman van de sector educa tie: „Nu al stellen we ons uiter aard terughoudend op als het gaat om al te dure huisvestingsopera ties. Anderzijds schromen we niet -als dat tenminste goed uit komt- de schaalvergrotingsope raties nu al aan te vangen." Voorde schaalvergroting zijn ver schillende varianten denkbaar. Als twee scholen bijvoorbeeld in dezelfde straat zijn gevestigd, hoeft dat na de fusie niet in te houden dat beide gebouwen be nut blijven worden. „We kunnen denken aan uitbreiding en ver bouwing van één gebouw, ver koop of sloop van het andere, maar ook aan nieuwbouw. In dat laatste geval moet de verkoop van andere schoolgebouwen natuur lijk wel wat opleveren." De gemeente streeft er wel naar dat leerlingen die beginnen in de eerste groep van een school, zo veel mogelijk tot in de achtste groep op die school blijven. In de Vlaardingse haven gingen gisteren de voorbe reidingen van start voor het TROS-spektakel Fiets 'm erin. Tussen Oost- en Westhavenkade werden tien tallen houten palen geslagen om de bouw van het wedstrijdparcours mogelijk te maken. De 52 deelne mers - onder wie veertien teams uit Vlaardingen - moeten in zelfgebouwde vehikels proberen de over kant van de haven te haien. Hun weg leidt over een smalle balk die zo'n vijftig centimeter boven het wa ter ligt. De meeste deelnemers houden al rekening met een nat pak. De opnamen van dit populaire tv-programma vinden zaterdag plaats. Direct nadat om twaalf uur Maurice Kroon decampïngkraker'Zo snel als jekan'tengeho re heeft ge bracht, verschijnen de eerste deel nemers aan de havenkant. De uitzending staat gepland voor maandag 25 juli. Presentator is Jack van Gelder. Hij wordt geassis teerd door Simon van der Ben, die eerder de Teleac- curssussen Exotisch koken en Exotisch koken met kruiden bedacht. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De politie is gis termiddag wat te ondoordacht opgetreden by een opstootje op de Nieuwe Haven in Schiedam. Volgens ooggetui gen bedreigde een man daar drie mannen van buitenlandse afkomst eerst met een neppis- tool en vervolgens met een kapmes. Eén van de bedreig den trapte in alle commotie een ruit van de auto van de an dere partij in. Nadat de politie was gearriveerd, keek men nauwelijks om naar de gewa pende man. Slechts het drietal werd hardhandig tegen hun auto aan gezet. Het conflict was ontstaan na luidruchtig getoeter vanuit de auto van het drietal. Toen de opgetrommelde agenten zich realiseerden dat de gewapen de automobilist te agressief had gereageerd, maakten zij excuses aan de drie mannen. De 'onduidelijke' situatie had den zij verkeerd ingeschat. De man is aangehouden. Vlaardingen - Ga de Nederlandse kustlijn in de zo mermaanden maar na: Eerst heb je Zeeland, daar is het heel druk. Daarna krijg je, zo vanaf Helle- voetsluis, een gebied met niet bijzonder veel toeris ten. Pas vanaf Scheveningen, en dan tot pakweg Den Helder, krijgt de kustlijn weer heel veel bezoekers. H. Marti van het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam probeerde juist dat gisteren te benadrukken tijdens een bijeenkomst voor de regionale toeristisch-recre- atieve ondernemers over de nog niet benutte moge lijkheden van de zogenoemde Delta Rotterdam. In het Vlaardingse Deltahotel werd steeds weer bena drukt dat de Rijnmond zoveel mooier is dan een ie der denkt, dat de toeristenindustrie in die regio steeds weer moet opboksen tegen een slecht imago. „De Rijnmond, dat is voor veel mensen nog steeds alarmfase 3, hetRuhrgebied van Nederland," zei Ma- ni. „En natuurlijk. De haven heeft een aantal gevaar lijke aspecten. Maar dat heeft een oerwoud ook. En daar kun je fantastische safari's naar toe organise ren." Zo wil hij de aantrekkelijke kanten van de ha ven ook gaan benutten. Nee, geen safari's, maar bij voorbeeld door boottochten. Mani. ziet het voor zich. Boothaltes in de Drechtste- den, Kinderdijk tot in de Delta van Rotterdam. De Waterweg afvaren, als je wilt kan je uitstappen in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis of Hoek van Hol land. Of, via arrangementen tussen de WVs en re gionale busmaatschappijen, een bezoekje brengen aan de historische kern van Brielle of Hellevoetsluis. En, zei Mani, we moeten vooral het belang van de fa- miiiebadplaats Rockanje en de schoonheid van de Westvoornse duinen niet vergeten. Hij wilde maar zeggen, zo slecht toeven is het niet in de Rijnmond. Mani: „Maar alleen samen kunnen wc iets maken van deze regio en zorgen dat we meer bezoekers krij gen. die langer blijven en meer uitgeven. U als on dernemer kunt daar aan meewerken." Juist-die steun en samenwerking vanuit het bedrijfsleven wordt zeer belangrijk geacht. WV-medewerker Erik Wijnia. coördinator Rotter dam Delta, mocht dan gisteren vertellen over de te starten Delta-campagne met billboards en brochures (in vier talen met een oplage van 300.000 die bestemd is voor de nationale en internationale markt) en de slagzin 'Rotterdam Delta, Een dag is al vakantie', steeds weer werd een beroep gedaan op de regionale ondernemers. „U en uw bedrijf zullen cr baat bij heb ben als u participeert." zei Wijnia. „Het zal de regio nale economie versterken." Wijnia zelf gaat erop toezien dat in de regio werkelijk wordt samengewerkt op toeristisch gebied, zodat de verschillende evenementen op elkaar worden afge stemd en goed worden geprogrammeerd. Mani: „En dan gaat het niet alleen om Rotterdam, maar om het hele gebied. Rotterdam moet een slechtweer-voor- ziening worden voor de regio. Een stad, waar je bij slecht weer vanuit de regio naartoe gaat." Rotterdam/Schiedam - De 20-jari- ge Vlaardinger M.A. is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij is schuldig bevon den aan diverse inbraken en dief stallen in zijn woonplaats plus brandstichting in een Schiedam se politiecel. De man kwam twee weken geleden niet opdagen tij dens de behandeling van zijn zaak. Bij verstek werd toen twin tig maanden cel tegen hem geëist. De Vlaardinger werd ervan ver dacht in september cn oktober vo rig jaar ingebroken te hebben in winkels aan de Westhavenpiaats en de Mozartlaan. Daarbij maakte hij een weegtoestel, een ring en enkele honderden guldens buit. Uit een Vlaardingse woning in het Vondelpark ontvreemdde hij een videorecorder, wat ringen, een dasspeld en een portemonnee met ruim ƒ500. Nadat hij was aangehouden en in een cel was gegooid, stak hij een matras in de fik. Daarmee, oordeelde de offi cier van justitie, bracht hij niet al leen zichzelf, maar ook anderen in levensgevaar. Vlaardingen - De spitsbus tus sen. Vlaardingen-Holy - en Schiedarn/Marconipleih gaat snéller heen eh weer rijden. Het is de bedoeling dat fijn 57 in plaats van elke twintig minuten, ieder kwartier vertrekt. Daar door ontstaat er voor de foren zen in Holy een snellere verbin ding met de NS-stations Nieuw- land en Schïedam/Rotterdam- West. Voorwaarde is wel dat de ge- 7 meenteraad van Vlaardingen 45.000 gulden beschikbaar stelt om een nieuwe halte:te maken op de Lepelaarsingel. Burge meester en wethouders willen dat er ter hoogte van de Specht laan zogenoemde haltekommen (aan beide zijden van weg) wor den gemaakt. Deze nieuwe halte vervangt die aan de Frederik Hendriklaan, Holysingel en de Dillenburgsingel. De nieuwe locatie, die ook als extra stopplaats voor de nacht- lijn N2 dienst gaat doen, is geko zen omdatde loopafstanden vanuit de verschillende richtin gen. het kortst zijn. En omdat dan de bus niet meer over de Holysingel hoeft, wordt er tijd gewonnen en is een kwartier- dienst mogelijk. Er is overwogen om geen nieu we halte aan te leggen, maar dan zou de afstand tussen de vorige en volgende stopplaats te groot worden. Uit kostenoverwegin gen is ook nog gedacht aan het enkel neerzetten vati-haltepa- len. Maar dat zou weer beteke nen dat als de bus stilstaat de doorstroming op de Lepe laarsingel in het gedrang komt. Door het creëren van haltekom men, zoals burgemeester en wethouders willen, wordt het doorgaande verkeer niet opge- houden. Vlaardingen - Vluchtelingenwerk Vlaardingen verhuist binnenkort van de Callenburgstraat naar de Oosterstraat. Het gaat om een tij delijke verplaatsing. Over uiter lijk een jaar moet er een definitie ve nieuwe plaats zijn gevonden voor De Halte, het ontmoetings centrum voor asielzoekers die in Vlaardingen verblijven. Reden om voor de duur van maxi maal één jaar toch te verhuizen is het nijpende ruimtegebrek in De Halte. Het vijf jaar geleden ge opende centrum barst uit zijn voegen als gevolg van de toene mende stroom gebruikers. Ook de administratie is zodanig ge groeid dat de kantoorruimte niet meer voldoet. Vluchtelingenwerk Vlaardingen heeft twee vaste krachten en één part-timer in dienst en wordt on dersteund door een kleine zeven tig vrijwilligers. Het aantal asiel zoekers dat langskomt op het spreekuur, om de was te doen of zo maar voor een praatje, varieert van week tot week. Maar de doel groep bestaat gemiddeld uit min stens 150 personen. Voor al die mensen is geen plaats in De Hal te. Om de verhuizing naar het voor malige schoolgebouw aan de Oos terstraat 86 bekend te maken, heeft de gemeente Vlaardingen in de Oostwijk huis-aan-huis brie ven verspreid. De buurt wordt daarin gerustgestekLmët de me dedeling dat 'mensen die regel matig in het kantoor en de ont moetingsruimte van Vluchtelin genwerk op bezoek gaan, de om wonenden geen overlast bezor gen'. Niet iedereen bij Vluchtelingen werk is even blij met dit schrij ven, omdat het op bijna veront schuldigende toon uitlegt dat Vluchtelingenwerk naar een an der onderkomen moest omzien. „Het is bijna alsof de gemeente zich ervoor schaamt dat er straks asielzoekers injdat deel van de Oostwijk rondlopen," aldus een van de vrijwilligers. Het feit dat het woordje 'tijdelijk' in de ge meentelijke brief is onderstreept spreekt volgens sommigen in dat verband boekdelen. Ook op het kantoor in de Callen burgstraat wordt de brief uitge legd als een poging van de ge meente om bjj voorbaat angst on der de buurtbewoners weg te ne men. Veel overlast hoeft'er echter niet te worden gevreesd, ver klaart een medewerker. In de Cal lenburgstraat zijn de afgelopen vijfjaar nauwelijks klachten bin nengekomen van buurtbewoners. „Het enige waar de buren wel eens over kwamen klagen, was dat er te veel fietsen tegen de ge vel stonden." Vlaardingen - Zelden zal Erik van de Kroon zich zo belabberd hebben gevoeld als gisteroch tend. Om kwart voor zeven zak te de 26-jarige Vlaardinger on deruit. De kaarten glipten uit zijn vingers. De poging om het duurrecord klaverjassen te ver beteren was voorbij. „Het gaat niet meer," mompelde Erik. Peptalks van zijn medespelers en supporters hadden geen ef fect. Hjj gaf er de brui aan. Met tegenzin, beschaamd, maar vooral vermoeid. Hij kon niet meer zitten en eigenlij k ook niet meer staan. Een ambulance bracht de uitge putte kaartspeler naar het Holy Ziekenhuis. Daar werd enkel oververmoeidheid vastgesteld. Terug in buurthuis De Telder besloot Erik maar in een van de zaaltjes te gaan slapen. Hij zag geweldig op tegen de tocht naar huis. Acht trappen op, dat haal de hij niet. Terwijl Erik onder zeil ging, ble ven zijn medespelers ontred derd aan de kaarttafel achter. Natuurlijk namen ze hun part ner niets kwalijk. Maar jammer was het wel. Ze hadden er al 69 uur opzitten, de eindstreep was al in zicht. Nog maar 23 uur doorgespeeld, en ze hadden in het Guinness Book of Records gestaan. Nu waren al die uren afzien voor niets geweest. De teleurstelling was groot on der Eriks medespelers Ria van 't Oor, Hans van Leeuwen en Mar tin Krijt. Dinsdagavond nog had een arts, voor alle zekerheid even gewaarschuwd, verklaard dat het wel zou gaan. Er leek niets ernstigs aan de hand. Ver moeid en slaperig, nou ja, dat waren ze allemaal. Op momen ten dat iemand begon te knikke bollen werd er even ferm op de tafel geklopt, of de induttende speler werd wakker gepraat, „Dus 's nachts zagen we het alle maal nog wel zitten," blikt Ria van't Oor terug. Dat Erik het uiteindelijk toch niet volhield vonden de anderen in de eerste plaats rot voor hém. „Want ja, die jongen heeft nu het gevoel dat hij ons in de steek heeft gelaten. Dat is heel erg zie lig voor hem," zegt Ria medele vend. Nee, verwijten heeft ze niet. „Zijn concentratie was ge woon weg. Hij kon niet meer in een bepaalde houding zitten, kreeg last van z'n rug. Zelfs masseren hielp niet meer. Dan ben je uitgepraat." Zelf vond Ria het ook een hele opgave. Volgens de reglemen ten mocht er geregeld even wor den gepauzeerd. Tijdens die korte onderbrekingen werd er gedouched, of een stukje ge wandeld om de benen te strek ken. Maar daarna moest er toch weer verder worden gespeeld. Ria: „Op het laatst wist je nog wel dat je aan het kaarten v/as, en ook waarom je het deed, maar de rest ontging je. Geluk kig was er doorlopend publiek-, aanwezig, dat hield je een beetje wakker." De poging om het klaveijasre- cord van 91 uur te breken is voorlopig gestaakt, maar dat wil niet zeggen dat de vier Vlaaar- dingers het op zich laten zitten. „Misschien proberen we het vol gend jaar weer." zegt Ria van !t Oor. „Spijtig is alleen dat het nu niet is gelukt. Het buurthuis be staat 25 jaar en dit was een mooi jubileumgeschenk geweest. Nou ja. volgende keer beter. Het gekke is dat ik zelf geen slaap heb. Ik zou zo nog 'n potje kun nen spelen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2