Zwartrijden metro naar Capelle ver boven gemiddelde Zelfs supergrote tv's allemaal al verkocht Rotterdams Daghiad RET en politie gaan vaker controleren gijlÏJippLT -s Lodewijk Pincoffs in brons weer terug in Rotterdams Feijenoord Bij elk oranje doelpunt ?n rondje voor de zaak GF^y'er laakt 'baridietisme' Schiedam Shell doet wat tegen stank Vijf RD-lezers winnen televisie Drugsdode Bromfietser overleden mmgi pgji- IE'»-r' T wêêêê mms Bedankbrief Anatoli Khalin Zaterdag 18 juni 1994 Door Edwin Comeliss'e Capelieaan den IJsse! De resultaten van de twee grotecontroles van metrorei'zigers naar Capelle vormen voor de RET en de Capelse politie aanleiding om meer aandacht te besteden aan deze jongste uitbreiding van het metronet van de RET. Woordvoerders van de RET en de politie kondigen aan dat het ge zien de resultaten van de twee re cente controles voor de hand ligt dat grote acties als gisteravond op korte termijn, worden herhaald. Bij de controles op het metrosta- Rotterdam - Shell Pernis zal in nauw overleg met de Milieu dienst Rijnmond (DCMR) maatre gelen nemen, wanneer zich weer istankproblemen voordoen als ge- kolg van de ingebruikname van jeen stofvangsysteem bp een kata- öytische kraakinstallatie, pe stofvanginstallatie brengt de Istofuitstoot van de kraakinstalla tie sterk terug, maar heeft als bij- ikomend gevolg dat de tempera tuur van de rookgassen afneemt. iHierdoor kan de rookpluim uit de schoorsteen ónder bepaalde weer somstandigheden neerslaan in de omgeving van Shell Pemis, wat •weer kan leiden tot stènkklach- :ten. Zo zijn er afgelopenmaandag en dinsdag na een onderhouds- stop enkele tientallenklachten i binnengekomen bijdepCMR. Wanneer zich opnieuw stankpro blemen dreigen voor te doen, wil •Shell de temperatuur van de rookgassen verhogen door die ivoor een deel langs de stofvangin stallatie te leiden. Hierdoor moet ;de rookpluim stijgen en zal de istankhinder afnemen of zich in 'het geheel niet voordoen, Shell l gaat intussen door met een onder- •zoek naar de manier, waarop het milieuvoordeel van de stofvang- installatie kan worden behouden :en tegelijk de kans op stankhin- der zo veel mogelijk wordt terug gebracht Rotterdam - Het aantal huizen in de regio met meer televisletoe- stellen is sinds gisteren met mini- j maal vijf uitgebreid. Bij Alexander de Heer in Hen- 'drik-Ido-Ambacht, J. de Wilt in ^Maasland en G. Ouwens, L.D. Bal ien B. de Reus in Rotterdam is er jeen Siemens-TV bijgekomen. Zij v wonnen de toestellen door mee te doen aan de wedstrijd 'Geniet van het WK zonder zapziek te worden; win nu een tweede TV!' van het Rotterdams Dagblad. -In het gebouw van het Rotter dams Dagblad kregen de win- naars gistermiddag hun prijs uit gereikt. De troostprijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. Alle j inzenders maken nog kans op de extra prijs. Daarvoor moest de juiste uitslag van de voetbalwed strijd Nederland -Saudi-Arabië worden geraden. Rotterdam - In de Drievrienden- straat heeft de politie gistermor gen op de openbare weg het stof felijk overschot gevonden van een 22-jarige Fransman. Hij is vermoedelijk overleden aan een i overdosis verdovende middelen. Rotterdam - Een 17-jarige brom- fietser is gistermorgen bij een on- geval op de Nancy Zeelenbergsin- gel om het leven gekomen, j Het slachtoffer reed rechtdoor in j de richting van de Prinsenlaan, toen hij werd gegrepen door een afslaande vrachtwagen. I|e jon- l gen overleed ter plaatse. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een proces-verbaal. tion Slotlaan - de eerste halte in de gemeente - werkte de Capelse politie nauw samen met de RET. Op deze manier wil men de over last van drugsgebruikers, inbre kers en winkel- en fietsendieven de kop indrukken. De politie in het district IJsselge- meenten erkent dat sinds de ope ning van de metro naar Capelle eind vorige maand een groeiend aantal junks zijn gesignaleerd, die voorheen voornamelijk in Rotterdam opereerden. De politie hoopt dat door duidelijk aanwezig te zijn en door hard op te treden tegen deze groep criminele ver slaafden er een einde komt aan deze zogenoemde metro related crime. Bij de eerste grote controle-actie van de RET en de Capelse politie, een week geleden, bleek twintig procent van de metroreizigers naar Capelle niet in het bezit te zijn van een geldig plaatsbewijs. Het gemiddelde bij zwart reizen in de metro ligt volgens de RET op zeven procent. Bovendien plukte de Capelse politie in nog geen twee uur tijd zeven gebrui kers van hard drugs uit de metro. Een aantal van hen had zojuist hun slag geslagen of' werd .ge-: zocht, ómdat ze riog eeri aantal boetes hadden openstaanof omdat ze nog een gevangenisstraf moesten uitzitten. Bij de tweede controle gister avond bleek zestien procent van de reizigers naar Capelle zwart te rijden. De politie haalde daar naast in een uurtje tijd drie men sen uit de metro, die gezocht wor den omdat ze een aantal boetes hebben openstaan. Een van hen werd, behalve voor het feit dat hij nog een half jaar cel had staan, ook gezocht door de politie in Roosendaal voor diefstal en ver valsing. Een andere man was zwaar onder de invloed van hard drugs op het moment dat hij uit de metro werd gehaald. In de tas die hij by zich had, zaten verschil lende gebruikte en schone naal den. een basepijpje en een desin fecterend middel. De man liet bij zijn aanhouding weten dat hij zich verheugde op de gratis maal tijd en de warme slaapplaats in de politiecel. Opvallend bij de tweede controle was dat het aantal 'grijsrijders' (mensen die te weinig strippen af stempelen) was gestegen ten op zichte van de eerste controle, ter wijl het aantal mensen dat totaal niet had afgestempeld iets lager Jag. K. Tempelaars, chef controle beambten (CBA), schrijft dat toe aan het feit dat grijsrijders bij de eerste controle ervan afkwamen met een waarschuwing. Bij con trole van gisteravond werd er ech ter niet meer gewaarschuwd, maar kregen zowel zwart- als grijsrijders een boete van ;64,2f. «te*»* - E:-:VS" Oranje-koorts in deToussaintstraat in Spangen: met café 't Doelpuntals oranje middelpunt. Een initiatief van bewonersom de saamhorigheid in destraatterug te brengen. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams D Door Martijn Verwaaijen Rotterdam - Het orarye bolletje aan de antenne is algemeen gebruik, een be hoorlijke vlag aan de auto inmiddels ook, pudding, zoutjes, hoeden, petjes, klom pen, je kunt het zo gek niet verzinnen of het is oranje. De WK-gekte is al enige tijd geleden in alle hevigheid losgebarsten en de commercie ziet het allemaal met grote tevredenheid aan. Er is nauwelijks nog een artiest te vinden die geen Oranjelied zingt met vlammende teksten als 'De kampioenen zijn om te zoenen', want ten- slotte moet het allemaal wel rijmen. Het feit, dat het Nederlands Elftal aan de vooravond staat van hot WK-avontuur, heeft velen inventief gemaakt. Hele stra ten zyn versierd - er verdwijnen op bouwplaatsen opvallend veel oranje dek zeilen - en waar is in de regio nog een vkróeg'te vinclén zonder oranje, zonder grootbeeldtelevisie.. en- zonder,-allerlei WK-acties? Gratis pils,bij ieder Örönje- doèlpunt, gratis pils tijdens de wedstrijd zelf of, zoals in één van Rotterdams groot ste sexpaleizen gratis advocaat. De totale gekte maakt'ook mensen boos. „Ik durfde 'komendeTijd mijn oranje stropdas niet eens om te doen," klaagt ie mand afstandelijk. ^Anders denken ze nog dat ik öbk'éan die gekte mee doel" En Youp van 't Hek. maakt zich ook al be- r hporiijk kwaad: „Nu weer dat zielige -fOrapjogedoe, het bedrijfsleven speelt er Top in en elke boerenlul gaat zo'n bolletje op z'n antenne schuiven." De klagers zyn pverduideUjk.in de,min derheid. En nogmaals, de commercie hoort steeds duidelijker het gerinkel van de kassa. Gouden tijden derhalve voor hen die daarmee actief zijn. Beeldhouwer Willem Ver bon is in zijn sas met de lo vende woor den van wet houder Kom brink over het beeld van Lo dewijk Pinc offs. Foto Ingrid Rotterdam - Lodewijk Pincoffs is terug in Feijenoord, op de plaats waar hij in de tweede helft van de vorige eeuw de eerste uitbreiding van het Rotterdamse havenge bied realiseerde. Pincoffs als bronzen standbeeld, dat door beeldhouwer Willem Verbon werd gemaakt in opdracht van het comité Pincoffs in Rotterdam Entrepot. Wethouder Hans Kombrink ont hulde de levensgrote Pincoffs gis termiddag in het informatiecen trum Kop van Zuid aan de Stiel tjesstraat. Hij wees erop dat het beeld van Pincoffs het eerste is dat de Kop van Zuid gaat opsie ren. „Pincoffs was de eerste ont wikkelaar van dit gebied. Hij gaf belangrijke impulsen aan de ont wikkeling van Rotterdam. Ik noem hem maar de Riek Bakker van de vorige eeuw. Pincoffs heeft hoe dan ook grote verdien sten gehad voor deze stad." zei Kombrink. Het beeld zal er maar tijdelijk staan, omdat de plaats op de Kop van Zuid waar het uiteindelijk zal worden geplaatst - het plein bij de ingang van het entrepotge bouw De Vijf Werelddeelen - nog niet klaar is. De 'blond' brons kleurige Pincoffs zai daar pas in de loop van 1996 kunnen worden neergezet. Het comité is een initiatief van Bram Lamens, die als directeur van Ooms Makelaars de laatste ja ren geïnspireerd raakte door de enorme daadkracht van Pincoffs. Via dit comité hebben vele onder nemingen en instellingen die op de Kop van Zuid actief zijn, de on geveer honderdduizend gulden die nodig waren voor het beeld bijeengebracht. Lamens ziet het standbeeld - Pincoffs met geld koffertje en hoed in de hand - als symbolisch voor de velen die zich inzetten om dit oude havenge bied nieuw élan te geven. Lodewijk Pincoffs vluchtte op 14 mei 1879, toen hij 52 jaar oud was, met zijn vrouw en drie zoons naar New York. Als directeur van on der meer de Rotterdamsche Han dels Vereeniging {die Feijenoord ontwikkelde) en de Afrikaansche Handels Vereeniging had hij ja renlang gefraudeerd Tientallen particulieren en bedrijven in Rot terdam, die aandeelhouder bij beide instellingen waren, leden gigantische verliezen. Pincoffs ontliep zijn straf en heeft in New York zijn geld onder meer als si garenwinkelier verdiend, in 1911 stierf hij. Pincoffs is en blijft een fraudeur, maar aan de andere kant was hij toch ook een man die uitstekende ideeën had en deze voor de ont wikkeling van de havenstad Rot terdam inderdaad ook uitvoerde. De gemeente Rotterdam is dit po sitieve facet de laatste jaren steeds meer gaan inzien. Deze er kenning blijkt onder meer uit het besluit in het Kop van Zuid-ge bied een Lodewijk Pincoffsbrug en een Lodewijk Pincoffsplein op te nemen. Het entrepotgebouw De Vijf We relddeelen - destijds het mo dernste veempand ter wereld - werd eveneens door Pincoffs ont wikkeld. Het was in 1879 net vol tooid toen hij de.benen nam. Het massieve bakstenen pand krijgt met de Exotic Festival Market (winkels met waren uit verre lan den), zoals bekend, een nieuwe functie binnen de Kop van Zuid. De Entrepothaven voor het pand wordt een jachthaven. De bronzen Pincoffs is van de reeds zo'n vij ftig jaar voor Rotter dam werkende Willem Verbon het eerste beeld dat in Zuid komt te staan. Op de rechter rivieroever staan van hem het ruiterbeeld van graaf Willem bij het Schie- landshuis, het gedenkteken van Kees van Dongen in Delfshaven, het beeld van Winston Churchill in de stadhuishal, het Royal Air Force-monument aan de Noord singel, het beeld van Bep van Kla veren aan de Boezemsingel, het beeld van Lord Baden Powell in het park bij de Euromast en het beeld van Karei Doorman aan, de straat die naar deze in 1942 ge sneuvelde marine-officier werd vernoemd. Schiedam - De Zuidhollandse GPV/RPF-fractieleider Blokland heeft de gemeente Schiedam gis teren beschuldigd van 'bar.dietis- me\ Blokland gebruikte die term uit ergernis ovér het feit dat Schiedam nooit een subsidiebe drag van 72.000 gulden heeft te ruggegeven, dat in 1989 door de provincie werd verstrekt voor het opknappen van de Oude Sluis, maar nooit door de gemeente voor dat doel werd gebruikt. Ook de WD, het CDA en de SGP vonden dat het bedrag terugbe taald moet worden. PvdA, D66 en QroenLinks gingen akkoord met het voorstel van gedeputeerde Blok om Schiedam dié 72.000 gul den maar te laten hóuden. Blok, vond dat de gemeente over de af- gelopen jaren bezien niet bijster had geprofiteerd van de provin ciale subsidiepot.voor recreatieve plannend Schiedam zou die 72 mille nu mogen gebruiken voor het opknappen van de Vismarkt (als onderdeel van de toeristische, wandelroute) en voor verbetering van de omgeving van museum molen De Nieuwe Palmboom. Patstelling Door het ontbreken van de een mansfractie van de CD dreigde de discussie rond het door Schiedam 'vastgehouden' geld te eindigen in een patstelling. Blok loste de situatie op door erop te wijzen dat de twee WD-veliegenwoordigers zich eerder in het college van Ge deputeerde Staten we! hadden uitgesproken voor behoud van de 72.000 gulden door Schiedam. Daardoor sloeg de balans net om tn het voordeel van de gemeente. De statencommissie toonde zich verder niet haatdragend tegen over Schiedam: de gemeente kreeg, naast 'opnieuw die 72 mil le, gisteren in totaal ook nog 268.725 gulden toegekend. Dat is bedoeld als hulp bij de uitvoering van vier andere recreatieve plan nen die dit jaar op stapel staan: wandelroutes door het Prinses Beatrixpark, fiets- en wandelrou tes door Poldervaart-Midden en Woudhoek-Noord en de herin richting van uitzichtpunt Maas boulevard. Rotterdam - De begin deze maand afgeloste beman ning van do Anatoli Khalin, het Oekraïense schip dat al bijna een jaar in de Rotter- damse haven aan de ket ting ligt, heeft vanuit de thuisstad Sebastopol een bedankbrief gestuurd aan iedereen die het afgelopen jaar heeft geholpen de moeilijke tijd door te ko men. Het Ensemble Kalin- ka heeft onderstaande ver taling van de blief doorge stuurd. Dierbare vrienden, Hollandse In de afgelopen tien maanden waren wij van huis en dierbaren ge dwongen gescheiden. Velen van u weten wel ke moeilijkheden wdj moesten doormaken. Dankzij uw spontane hulp en materiële zorg hebben wij deze periode goed doorstaan. Nu ne men wij van u afscheid met dankbaarheid bi ons hart. Vooral dank aan ons dierbare Ensemble Ka- tinka. de dienaren van de kerk en de heer Mar tin Bezuien en aan allen die niet onverschillig stonden aangaande het lot van onze beman ning. In ons vaderland zullen wij over de goedheid en zorgzaamheid vertellen van onze Hollandse vrienden! Wij wensen u gezond heid en geluk. Wij-ver-; ge ten u nooit en wensen u allen Gods zegen. Rotterdam - De oranjegekte 2orgt voor goede zaken. Ook bij Correct in Rotterdam. „Ik wil niet bewe ren dat de televisietoestellen de deur uitvliegen, maar de toeloop en interesse is groter dan wij had den gedacht," zegt communica tiemanager Kitty de Jong. „Grote schermen hebben wij niet meer, grootbeeldtelevisies nog wel." Maar dat zijn dan wel beeldbui zen 75 tot 117 centimeter, tussen de 2400 er» 10.000 gulden. „Het is duidelijk dat de voetbal liefhebbers geen enkel risico ne men," zegt De Jong. „Er zijn zelfs mensen die hun toestel komen la ten repareren en bereid zijn voor uit te betalen, als ze maar de ga- rantie hebben dat het vóór de WK klaar is. Vooral video's." „Iemand Ln Rotterdam had een grootbeeldtelevisie gekocht, maar bij aflevering bleek dat het ding niet door de deur ging. Hij woonde namelijk vijfhoog. Dus hebben we het naar binnen moe ten takelen. Al was het alleen maar vanwege het gewicht, want zo'n TV weegt meer dan honderd kilo. Het heeft wei één voordeel; 'die man hoeft dus nooit meer bang te zijn dat zyn televisie wordt gestolen." „Het zijn absurd drukke tijden," reageert ook C. Heikoop, bedrijfs leider van Skala in Rotterdam. „Normaal gesproken begint de drukte by zo'n evenement ander halve week tevoren, maar het is nu al zeven weken aan de gang. Vooral de horeca heeft enorme belangstelling voor de grotere beeldschermen, die zijn ook in het hele land niet meer tc krygen. In januari hadden wy al achthon derd aanvragen binnen voor de grotere toestellen. Dat is extreem. Veel café-eigenaren moeten zich nu maar behelpen met meerdere toestellen in de zaak." „Veel mensen nemen het zekere voor het onzekere en willen volle dig nieuwe apparatuur in huis hebben voor het WK begint. En dan gaat het ook om videorecor ders, wat te maken heeft met de soms vreemde tijdstippen waarop wordt gespeeld." Inventief als men is, haakt ook de horeca gretig op de Oranje-idiote rie. Ieder op zijn eigen manier. In café Stappie Terug biedt de uitba ter zijn klanten voor 12,50 onbe perkt drinken aan, al haast een medewerkster te zeggen dat het alleen gaat om de goedkopere drankjes. „Bier, limonade, vieux, jenever en natuurlijk koffie." Wat overigens niet wegneemt dat je in de negentig minuten drinktijd na het vijfde pilsje al een kwartje winst hebt geboekt. Voor de no toire zuiplap, die zijn hand niet omdraait voor tien, vijftien lap pies, een lucratieve zaak. „Er moet vooruit betaald worden en het gaat in op het moment dat de bal gaat rollen," legt de vrouw de spelregels uit. „En het is over na het laatste fluitsignaal en geen minuut later, Het zit er dik in dat de mensen hun drankje zelf moe ten gaan halen, zeker als het druk is." En tijdens de rust? „Dan gaat het natuurlijk gewoon door. Je kunt niet een kwartiertje stoppen, dat zou onzin zijn." - Nooit op het idee gekomen óm de zaak,tijdens deWK'Tikkie Tenig' te lioemën? „Nee hoor, dan zouden we alles over moeten schilderen en dat schiet niet op. Bovendien, al dat oranje, voor mij hoeft het niet. Het lijkt hier net een schiettent." Café 't Doelpunt, een toch zeer toepasselijke naam tijdens de voetbalhappening in Amerika. Hoe staan de zaken? De eigena res, mevrouw J. van den Heerik, is één en al enthousiasme. „De hele buitenboel is knaloranje, dus wat ons betreft kunnen de doel; punten vallen; Voor Nederland natuurlijk, dat begrijp je. We heb ben hier een scherm staan van twee bij twee meter. Van mezelf Heb ik een jaartje of drie geleden gekocht. Dat is veel leuker dan thuis voorde buis hangen?" Vijftien pietermannen per per persoon moeten worden neer geteld, maar dan biedt Hilton wel WK-beelden op éen supergroot beeldscherm, te zien vanaf een tribune die plaats biedt aan rijf- 1 hónderd mensen. En danmaar hopen dat Oranje alle tegenstan ders met een nulletje of zeven, acht Oprolt, want bij ieder doel punt van de 'jongens overzee' tapt Hilton een gratis biertje voor het hele span. En de meest oranje gé- kleurde bezoeker tijdens de wed strijden vanNederland kan ook nog eens rekenen op een voUedj verzorgd weekeinde verwenner in het hotel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1