Waterweg 13 'Plan Roovers' trekt landelijke aandacht Juffen ruilen baan en sparen tijd uit Schiedam staat model voor afvalpreventie Het is dus toch 't Schreihuisje! Wie is de mooiste boxer van het land? Groerivandalisme samen bestrijden Kinderdagverblijf viert een feestje Familiezwemmen naar Holybad Vrije blik op groene oase Operatie Overlord in Sleepvaartmuseum Eindelijk worden voordelen gezien van geluidswalwoningen NAÜT1K WATERSPORT Rotterdams Dagblad Donderdag 23 juni 1994 Er zijn weer twee ambtenaren, die er van mij een plusje bij krijgen op hun conauite-staat. De ene is Peter de Jong. Hij is in Schiedam-Zuid projectleider stadsvernieuwing en coordinator wijk- en buurtbeheer. De andere is AartC. de Voogd van der Straaten, onze voortreffelijke archivist aan de Korte Haven. Op hem kun je altijd een beroep doen als je iets wilt weten over oud Schiedam. De Voogd is een omgevallen boekenkast: veel weet hij uit zijn hoofd, öp verzoek van Peter de Jong ïs hij eens nagegaan of oude stukken aangeven of het gebouw tje op het Hoofd nu Schreihuisje heet of Schreiershuisje. Welnu, ik kan mijn Vlaardingse collega, die mij een standje gaf omdat ik het steeds over Schreihuisje heb, zonder wroeging zijn standje teruggeven. Schreihuisje, Ben. In de notulen van de Sehiedamse gemeenteraad van 30 januari 1931 verdedigt wethouder Houtman het ontwerp van een nieuw wacht huisje met urinoir. Er is kritiek op van raadslid Van der Kraan, die het open front niet naar de Maas gekeerd wil zien: „Beter zou zijn, het gebouwtje zoo te maken als het oude schreihuisje was, waar men aan weerskanten kon schuilen." Er is wat heen en weer gepraat en raadslid Dinkelaar stelt nog voor om het huisje op een draaischijf te zetten, maar omdat het een .artistiek ontwerp is met een grote luifel tegen de regen, neemt de gemeenteraad het voorstel over. Alleen 'Van der Kraan blijft tegen. "Twee dagen eerder heeft de Schiedamsche Courant dan reeds mel- "ding gemaakt van het plan, naar aanleiding van een brief van de di recteur Gemeentewerken over de verbetering van het Hoofdplein. Een nieuw 'Schreihuisje', wordt gemeld bij het stadsnieuws. Het kost 3200 gulden. De verlenging van de Rijnstraat kost 9000 gulden en er is ook nog 10.000 gulden nodig-voor drie rijen bomen op een "verhoogd voetpad en een leuning langs de Voorhaven, waaraan vee kan worden vastgezet. Het eerste Schreihuisje is vermoedelijk in 1889 gebouwd. In dat jaar „overlijdt de veerman op Pernis. De gemeente koopt zijn woning aan -de Hoofdstraat om er de havenmeester te huisvesten. De theorie van fhet stadsarchief is dat daarmee een schuilplaats voor het publiek "„verloren ging en er een nieuw wachthuisje nodig was. JDé recente restauratie van het Schreihuisje vraagt er natuurlijk om, j dat het een halteplaats wordt nu er plannen zijn voor openbaar ver- voer te water. r KOR KEGEL Zo'n 280 boxers doen zondag mee aan een schoon heidswedstrijd op de Wielerbaan aan de Oiympia- weg. Tussen 8.30 en 10.00 uur worden de boxers eerst gekeurd door een dierenarts, waarna de officiële keuring plaats kan vinden door vijf bekende keur meesters. De honden zijn in veertien klassen inge deeld, van een pupklasse tot een veteranenklasse. Ook vindt er deze dag een kind/hondshow plaats. Het openbaar groen en de speelvoorzieningen in Schiedam hebben zwaar te lijden onder vandalen. Planten worden uit de grond getrokken of met kluit en al meegenomen. Boompalen en boombanden worden vernield, jonge bomen worden omgehakt en ga zo maar door. De Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de Dienst Gemeentewerken roept de inwoners van Schiedam op vandalisme te voorkomen en te bestrijden. Dit kan door de eigen woonomgeving zo netjes mogelijk te houden, ook door sporen van vandalisme te melden bij de afde ling Groen, telefoon 4154605. Eventuele daders mo gen gemeld worden Buro Halt zet jeugdige daders aan het werk in het groen, de volwassen vandalen krijgen een boete. Kinderdagverblijf Nijntje geeft woensdag 29 juni een introductiefeest In het gebouw aan het Nijhoff- piein 22 kunnen ouders van kinderen die dag een in druk krijgen van de mogelijkheden van de naschool se opvang. Nijntje heeft namelijk nog enkele op vangplaatsen beschikbaar, men vermoedt door de relatieve onbekendheid met de naschoolse opvang. Het feest vindt plaats tussen 17.00 en 19.00 uur. Viaardïngen Het familie- en vrijzwemmen op de zondag verhuist met ingang van 1 augustus van het Kolpabad naar het Holybad. De reden hiervan is de verplichte wa tertemperatuurvan 28 graden Celsius voor het wed- strijdzwemmen in het Kolpabad. De watertempera tuur van het familie- en vrijzwemmen behoort 30 graden Celsius te zijn, maar is nu dus op zondag twee graden kouder. Met de verplaatsing worden ook de tijdstippen ge wijzigd. Het familiezwemmen vindt plaats tussen 1030 en 12.00 uur. het vrijzwemmen van 12.00 tot 13.30 uur. Op zaterdag blijft het familie- en vrij zwemmen gewoon in het Holybad. Volkstuindersvereniging Zuidbuurt houdt zaterdag open dag Het publiek kan vrij wandelen over het complex aan de Zuidbuurtseweg en met eigen ogen aanschouwen hoe deze 'groene oase' in Viaardïngen wordt onderhouden. Belangstellenden zijn welkom tussen 10.30en 16.00 uur. Bezoekers die ook zin krij gen in tuinieren, kunnen zich laten inschrijven voor een turn. De wachtlijst is namelijk flink geslonken. In het Nationaal Sleepvaartmuseum in Maassluis is tot 1 januari 19°5 een wisseltentoonstelling te zien over de inzet sleepboten tijdens operatie Over lord. Operatie Overlord was een in juni 1944 door de geallieerde geplande actie om in het diepste geheim kunstmatige havens vanuit Engeland naar de kust van Normandië te verslepen. Het Nationaal Sleep vaartmuseum aan de Hoogstraat 1 is 's middags ge opend. ,h Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Viaardïngen Postbus 4008 3130 KA Viaardïngen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Ben van Haren en Erik Louwes Vlaardingen/Valburg - Twee vliegen in een klap vangt de ge meente Vlaardingen als het 'plan Hoovers' om in de Westwijk langs de rijksweg geluidswalwoningen te bouwen doorgaat. Er wordt voldaan aan het verzoek van de wijkbewoners om de ge luidshinder van de rijksweg te verminderen. En het bestaande woongebied wordt uitgebreid met 120 a 130 veel gevraagde koophuizen. De uit de jaren zestig daterende Westwijk is hard toe aan een op knapbeurt. Dit voornemen staat ook bovenaan het prioriteiten lijstje van het gemeentebestuur. De verhouding huur- en koopwo ningen zou er scheef liggen, eT,en- als de verhouding hoog- en laag bouw. Uitbreiding van het aantal eengezinswoningen in de koop sector is hoogst wenselijk in geheel Vlaardingen, maar zéker in de Westwijk, luidt de redene ring. Bovendien is de aanleg van een geluidsscherm tegen de hinder van het autoverkeer op rijksweg 20 noodzakelijk. Zelfs het rijk er kent dit, maar in de lange rij plek ken in Nederland die volgens de rijksregels voor afscherming te gen het verkeerslawaai in aan merking komen, neemt het stuk je rijksweg in Vlaardingen een la ge plaats in. Er is voorlopig geen initiatief uit Den Haag te ver wachten voor de aanleg van een geluidswal. Voor gemeenteraadslid Peter Roovers (PvdA) was dit vorig jaar aanleiding te denken aan een combinatie. Hij, werkzaam in de volkshuisvesting in Rotterdam, heeft de Rotterdamse architect Andries van Wijngaarden op de mogelijkheden in Vlaardingen gewezen en vervolgens het ge meentebestuur voor het planne tje warm gemaakt. Vele jaren Van Wijngaarden is een van de Nederlandse architecten die zich al veie jaren bezighoudt met ge- luidswalwpningen. Eerder heeft hij bijvoorbeeld een plannetje voor CapeUe aan den IJssel ont worpen. Ook elders in het land heeft hij collega's die zich voor dergelijke woningbouw inspan nen. Zo heeft kort geleden het ar chitectenbureau Stienstra uit het Gelderse Eist bij diverse gemeen ten de omgeving het aanbod ge daan woningen in geluidswallen te realiseren. Vooralsnog heeft al leen de gemeente Valburg en thousiast gereageerd. Arnhem en Heteren hebben meegedeeld geen geschikte locaties voor han den te hebben. Het idee om woningen in geluids wallen te bouwen, is redelijk sim pel. De woningen die aan de voor kant gewoon recht zijn, krijgen aan de achterkant een tot in de grond toe schuin aflopend dak. Als plafond dient een dikke be tonnen plaat. Het dak moet wor den begroeid met onderhouds vrij, zogeheten Eco-gras. Die con structie moet het lawaai tegen houden. Het dak zou geluidsover last van 109 dB{A), gebruikelijk is 57 dB(A) het toegestane maxi mum, kunnen tegenhouden. Het gras dempt het geluid in eer ste instantie. „Net als gordijnen en vloerbedekking in een woon kamer. Voordeel is bovendien dat het regenwater niet apart hoeft te worden afgevoerd op het riool. Het water zakt grotendeels in het groen op het dak, de rest komt ge woon in de grond achter de wo ning. In veel gebieden wordt wa ter zo veel mogelijk in het riool opgevangen, hetgeen ertoe leidt dat de grondwaterstand aanzien lijk daalt. Dat is een probleem voor de waterwinning. Daarom is dit ook een zeer milieuvriendelij ke manier," aldus Stienstra. Breed De woningen zijn naar verhou ding vrij ondiep. Aan de achter kant zitten geen deuren en ra men. Om in zo veel mogelijk ver trekken voldoende buitenlicht te kunnen laten komen, zjjn de wo ningen van twee verdiepingen hoog daarentegen extra breed, In principe bestaat het huis uit twee blokken. Het ene blok is de woonkamer met keuken en een dakterras er op, In het andere blok zijn slaap kamers, hobbykelder („De vroegere zolder, maar nu zonder licht achterin het huis," aldus Stienstra), de badkamer en de ga rage gesitueerd. ïn dit blok zou op de benedenverdieping ook een kantoor kunnen worden geves tigd. Met de bouw van geluidswal woningen zijn de bewoners van de Westwijk in één klap verlost van de herrie van autoverkeer op rijksweg 20. Foto Roei Dijkstra In het plan is een dakterras voor zien waarbij niet gevreesd hoeft te worden voor overlast van ge luid van bijvoorbeeld de achter liggende snelweg. De wal steekt namelijk grotendeels over het dakterras heen. Op een deel van het platte dak kan een zonnepa neel worden geplaatst, zodat de energievoorziening van 1 huis milieuvriendelijk kan worden. De reguliere woningen worden goed geventileerd doordat de luchtstroom van voor naar achter in het huis loopt. In de geluids walwoningen is geen achteruit gang en derhalve geen natuurlij ke doorstroming. Een hetelucht- verwarming moet dan ook zo wor den aangelegd, dat die tegelijk voor voldoende ventilatie zorgt. Van Wijngaarden, die voor Vlaar- dmgen aan woningen van tien meter breed denkt voor een prijs van ongeveer 190.000 gulden, voegt hier aan toe: „Het idee van een dergelijk bouw is op zich al heel oud. In het buitenland wo nen-mensen al eeuwenlang in berghellingen. In Nederland zijn er wat kleine experimentjes ge weest, zoals bijvoorbeeld met plaggenhuizen. Op enige schaal, zoals wij nu in Vlaardingen een geluidswal van anderhalve kilom- ter voorbereiden, is het in ons land nog nooit gebeurd." Op dit moment zijn de projecten van Van Wijngaarden en Stienstra de enige twee experi menten die in Nederland worden voorbereid. In Vlaardingen 2ijrj de verkenningen in een vergevor derd stadium, in Valburg staan ze nog in de kinderschoenen. Bouw bedrijven hebben wel al belang stelling getoond en in Vlaardin gen heeft Amsteiland aan de voorbereiding meegewerkt. Voor veel gemeenten zou het vele hectaren extra grond voor wo ningbouw kunnen opleveren. Het biedt dus voordelen voor juist die gemeenten direct aan de snelweg, waar nauwelijks meer bouwgrond voorradig is. Bovendien worden kosten voor een dure geluidswal uitgespaard. In plaats dat veel geld moet worden uitgegeven voor de aanleg van dure geluid- werende voorzieningen als wallen of schermen, kan de gemeente op deze wjjze grond langs wegen ex ploitabel maken. De woningen die in de geluidswal worden ge bouwd, leveren immers geld op. Bovendien, en dat voordeel is veel groter, wordt door de geluids wal ook woningbouw mogelijkop plaatsen waar het nu verboden-is. In de huidige situatie kan in som mige gevallen tot een afstand van vijfhonderd meter van de auto snelweg of een spoorbaan niet (nieuw) worden gebouwd. Wonin gen moeten op grote afstand wor den neergezet, als er geen ge luidswallen of -schermen worden aangelegd. Met geluidswalwonin- gen komen dus vele hectaren ex tra bouwgrond beschikbaar. „Veel gemeenten die nauwelijks meer bouwgrond hebben, zijn vaak stedelijke gebieden. En die liggen meestal langs een snelweg, waardoor de ruimte wordt be perkt," aldus programmabegelei der J. Fokkema van de Stichting Experimenten Volkshuisvesting. Deze stichting begeleidt het proefproject in Vlaardingen, Vol gens Fokkema zijn de mogelijk heden voor bouwen langs de spoorbaan en snelweg overigens niet onuitputtelijk. Voorwaarde is dat de huizen grotendeels op het zuiden zijn gericht, zoals in Vlaar dingen het geval zal zijn. De Nederlandse regelgeving zorgt echter voor nog een pro bleem. Volgens de voorschriften mag een gevel van een woning niet zo dicht bij bijvoorbeeld een snelweg komen te staan, als in de plannen in Vlaardingen en Val burg is voorzien. „We moeten dus de strijd aan of de achterkant van gras een gevel is. Er moet derhal ve een uitzondering worden ge maakt," aldus Fokkema. Vlaardingen - Vier onderwijzeres sen uit Vlaardingen, Maassluis en Oudenhoorn hebben met een unieke banenruil de starre ar beidsverhoudingen binnen het onderwijs doorbroken. Het kostte heel wat moeite de bezwaren van het Arbeidsbureau en het minis terie van Onderwijs te weerleg gen, maar uiteindelijk is het ge lukt. Per I juli mogen de juffen overstappen naar een school dich ter bij huis. „Dit ruilen doet nie mand huilen en het levert ook nog eens een kleine bijdrage aan de oplossing van het filepro bleem," stelt de gemeente Vlaar dingen voldaan vast. De eerste ruil werd gesloten tus sen Maijo de Man, die op de basis school De Dreef in Maassluis werkt en in Vïaardmgen-Holy woont en Ingrid van Dijk van de Vlaardingse basisschool De Sin gel, die in Maassluis woont. Het tweede koppel wordt gevormd door Heieen van der Winden uit Vlaardingen, die op De Hoorn in Oudenhoorn werkt en Astrid Lin- denburg, woonachtig in Helle- voetsluis en ook werkzaam op De Singel in Vlaardingen. Zij vonden het nogal bizar dage lijks vele kilometers te moeten reizen en elkaar - vaak in de file - te kruisen, terwijl ze alle vier ge baat zouden zijn bij een werkplek m hun woonplaats. De reistijd die ze met ruilen zouden uitsparen, konden ze dan besteden aan de kinderen. Op de drie betreffende scholen werd het idee ter sprake gebracht. Daar had niemand er grote moei te mee. Maar het ministerie van Onderwijs was minder enthousi ast. „Daar luidde de reactie: daar zijn geen regels voor, dus kan het niet," aldus Ron Hoekstra, onder- wijsambtenaar bij de gemeente Vlaardingen. De aanvragers, ge steund door de gemeente, rede neerden omgekeerd: als er geen regels voor bestaan, kan het juist wél. Het ministerie ging tenslotte overstag, maar toen bracht het Ar beidsbureau in herinnering dat bij onderwjjsvacatures wachtgel ders voorgaan. De regels zijn streng: in het onderwijs moeten bij voorkeur uitkeringstrekkers en werkzoekenden worden ge plaatst. Daarom maken onderwij zers met een vaste baan nauwe lijks kans om op een andere school aan de slag te kunnen. In dit geval kon een overstap na veel vijven en zessen tenslotte wel worden toegestaan, omdat er officieel geen vacatures waren. Het ging om een ruil 'met geslo ten beurzen'. Onderwijs-ambte- naar Hoekstra spreekt van een doorbraak: „Als mensen van school of schoolbestuur willen veranderen zijn daar in de regel maar weinig mogelijkheden voor. Dat is zeker zo als de verandering over de grenzen van een gemeen te of schoolbestuur heengaat." De vier ruilers waren nogal ver baasd dat de overheid zo moeilijk deed. „Ruilen van baan onder de ze omstandigheden is toch een heel logisch iets," vindt Marjo de Man, Ingrid van Dijk is blij dat ze voortaan niet elke dag met de fiets heen en weer naar Maassluis hoeft. Astrid Lindenburg daaren tegen stapt voortaan op de fiets en zet haar auto aan de kant. En Heieen van der Winden hoeft niet meer in de file voor de Benelux- tunnel te staan. Zij kan het aanlo pen naar haar nieuwe werkplek. Hoekstra vindt dat de stap van de vier onderwijzeressen navolging verdient. In het onderwijs, maar ook bij andere werkgevers. Ba nenruil met als doel dichter bij huis te werken, kan de drukte op de wegen behoorlijk verminde- Ingrid van Dijk uit Maassluis en Astrid Lm denburg uit He e- voetsluis, beiden ver bonden aan de V aar- dmgse basis school De Singel: dank zij ruil krijgen i/ier juffen een baan in hun woon plaats. Foto Roet Dijkstra Donderdag 23 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Richard 21-OOu. VLAARDINGEN Packhuys. Voorronde DJ, en Mix Award, 23.00u. ROTTERDAM Tent Hotel New York. Twee, 21,30u. Bibliotheektheater. 25e Poetry Internationa! 1994. The New British Poetry, nachtprogramma, 23.00u. De Doelen 25e Poetiy In ternationale leesavond, 20.00u. The Little Cave. Jamavond, 20.00a. Rotown. Vers uit de Maas' 21.30a. SKVR-Muzïekschooi Centrum-West. Special akoes tisch, 20,00a. De Twijfelaar. Skunk Funk, 23.00u, Museumpark. Cir que Plume, 21.00u. Vrijdag 24 juni SCHIEDAM Buurthuis Nïeuwland. Kleding-en speelgoedbeurs, lO.OOu. De Ark. Kinderkoor Jong Begin, 19.30u. MAASSLUIS Grote Kerk. Carillonconcert Heieen van der Wee!, 19,30-20.30 uur. Luxor Theater. Dance to the sum mer party bij Godcha!, 21.00u. ROTTERDAM Theater Bonheur. Klein Bonheur Festival, n.n.b. Tent Hotel New York. Twee, 21.30u, De Doelen Rotterdams Philharmomsch Orkest, Jubileumconcert, 20.15u. 25e Poetry International 1994,20.00u. The Little Cave. Presentatie Pop- WorkShop, 21.Q0u. Nighttown, The Basement. Cool Sounds Spots Road Show, 21.00u. Popu- lar. Les Bien Nuits, 22.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The Pia no' (12) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45. Alhambra 2: 'Ace Ven tura' (al) 'dag. 6.45-9.30, vr. ook 1.15-4. Calypso 1: 'Angle' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Damage' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: The Hudsucker Proxy' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'MrJones' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Grumpy Old Men' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: The Peli can Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 4: 'The Concierge' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'True Romance' (16) dag. 4-6.45- 9.30, vr. ook 1.15. Corso: 'Schmd- ler's List' (12) dag. 2-8. Imax Thea ter. 'Blue Planet' (al) vr. 2-8. 'Moun tain Gorilla' (al) do.vr. 3-7. Laila- ren/Venster i: 'La Ardilla Roja' (16) dag.8-10. Lantaren/Venster2:a!!e films (16) 'Een iestn liefde' do.8-10. Lantaren/Venster 3: 'Lifetimes' (16) dag. 8, Temptation of a Monk' (16) dag.10. Lantaren/Venster 4: 'Vacas' (16) dag. 8. '1,2,3 Soleii' (16) dag, 10. Lumière 1: 'Intersec tion' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Blink' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Paper' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 4: 'Cool runnings' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Love. Cheat Steal' (16) dag. 9.30. Rex: 'Every woman has a fantasy II' (18) dag.vanaf 12 doori.voorstelling. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. uw waterapcrtadrea voor. Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visbeten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury 8.8. motoren Dlv. ski's en onderdelen, Trailers en div. accessoires. Schiedam - Bij vier Sehiedamse bedrijven is een onderzoek ge start naar de mogelijkheden de hoeveelheid afval en de uitstoot van bepaalde stoffen te vermin deren en energie te besparen. Daarmee staat Schiedam model voor een afvalpreventieproject dat door de provincie Zuid-Hol land is opgezet. Aan het onderzoek wordt deelge nomen door het Schieland Zie kenhuis, de bedrijfsgemeenschap Schiemond, chemische wasserij Neproma en de Hollandse Staal bouw Maatschappij. Het zogenoemde aivalpreventie- team van de provincie heeft Schiedam en Nootdorp gevraagd model te staan voor de ontwikke ling van een gemeentelijke aan pak om het afval terug te dringen en het realiseren van hergebruik en nuttige toepassingen van af val. In het project wordt samenge werkt tussen de gemeente, de NV ONS en Stimular (Stimulering Afval- en emissiepreventie Rot terdam en omstreken). Sinds ok tober vorig jaar zijn acht Sehiedamse bedrijven bezocht. Tijdens het eerste bezoek is een gratis inventarisatie uitgevoerd. In een gesprek met leidingge vend personeel en naar aanlei ding van een rondleiding door het bedrijf is gekeken naar mogelijk heden voor energiebesparing en afvalbeperking. Het uitgangs punt daarbij was of de te nemen maatregelen technisch en econo misch haalbaar waren. Aan de hand van die inventarisa tie konden de bedrijven zelf bepa len in aanmerking te komen voor een vervolgonderzoek. De vier bovengenoemde bedrijven beslis ten daar aan mee te doen. Hun deelname wordt voor een groot deel gesubsidieerd door de ge* meente, het ONS en Stimular. Het project wordt eind dit jaar af gerond. Tot die tijd trachten ae Sehiedamse bedrijven voorname lijk te bezuinigen op stook- eii verlichtingskosten. Geprobeerd wordt de hoeveelheid afval terug te dringen door het ge bruik van milieuvriendelijke grondstoffen, andere machines en herbruikbare materialen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1