I ui Verdachte naar politie om af te rekenen met criminele verleden Waarschuwing voor aanpak van alleen Westwijk Nieuwland maant politiek: neem snel (sloop)besluiten -■a Groenlinks tegen zwavelfabriek aan Vnlcaanhaven Jeugd kweekt gezonde groenten Twee j aar voor brandstichter Rotterdams Dagblad s ■X\E Resultaat woningmarktonderzoek blijft geheim Op koffievisite bij vluchtelingen Automobilist trekt vuurwapen Hasjdealer opgepakt Schiedam karig met huursubsidie Politiecontroles: 140 bekeuringen Jongen op boevenpad Brandje in papierbak eegverkoop.Wifgaicm Verhuizen. Nu slaapkamer en bedtextiel voor droomprijzen. Chris Copp6I1S. slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-4268717 pf|l|Donderdag 23 juni 1994" Uri- Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaarchngen tel010-2340055/fax.4349754 poor Sander Sonnemans Rotterdam/Vlaardingen - Recht bankpresident mr. J.I, Buchner kon het gisterochtend allemaal otaar moeilijk vatten. De 29-jarige Vlaardingse verdachte E. F. ont kende alle op de dagvaarding ten laste gelegde feiten die hij eerder tegenover de politie en rechter commissaris wél had toegegeven. Een vrouw in een Rotterdamse te lefooncel onder bedreiging met een mes beroofd? Medeplichtig aan de gewapende overval op een •Schiedamse tabakswinkelier? Een inbraak gepleegd in een Rot terdamse woning? „Ik heb er niets mee te maken," klonk het gisteren vastberaden. De Vlaardinger werd verweten in maart van dit jaar een vrouw te hebben beroofd terwijl ze in een cel stond te bellen, Ze kreeg een mes te zien en zou worden neer gestoken als ze haar geld niet gaf. Later die maand werd een Schiedamse sigarenboer het slachtoffer van een overval waar de verdachte bij betrokken zou zijn geweest. Zijn maat ging ge wapend met een stuk hout de winkel aan de Boerhavelaan bin nen en eiste de inhoud van de kassa. De winkelier pakte echter een honkbalknuppel en joeg de overvaller de deur uit. Die meldde zich met een hoofdwond by de vluchtauto waarin de Vlaardinger zat te wachten. En eerder dit jaar zou hij sieraden, kleding en een horloge hebben buitgemaakt bij een woninginbraak m Rotterdam. Mr. Buchner trok de onschuld van de verdachte sterk in twijfel en probeerde steeds weer op nieuw het ware verhaal boven ta fel te krijgen. Waarom werden al le feiten nu hardnekkig ontkend, nadat by eerdere verhoren gede tailleerd was uitgelegd hoe een en ander in het werk was gegaan? „Zonder dat aangifte is gedaan van de beroving in de telefooncel, heeft de politie een heel verhaal op papier staan. Zou dat door de politie verzonnen zijn? U wist precies te vertellen hoe een bij de woninginbraak gestolen horloge en ring er uit zagen. Ook door de politie uit de duim gezogen soms „Die spullen," antwoordde de ver dachte, „heb ik gezien omdat ze mij te koop zijn aangeboden. Ik heb verklaringen afgelegd om de pobtie op het spoor te zetten van mensen die strafbare feiten had den gepleegd. Daar stond de hulp van de politie tegenover om mij uit het criminele circuit te halen." Het vreemd" aan de hele zaak was dat de Vlaardinger zichzelf bij het poltitiebureau op het Rot terdamse Marconiplem meldde nadat hy op 29 maart had inge broken in een clubhuis Daarmee hoopte hy enige tydte worden op geborgen om zo uit handen te blij ven van twee criminelen die hem te grazen wilden nemenomdat hij drugs en geld zou hebben ver duisterd. Bovendien wilde by zijn leven beteren. Dat was van jongs- af aan een chaos geweest. Als klein kind woonde hy bij zijn moeder en haar vriend, met wie hij niet overweg kon. Voor de op voeding zorgde zijn oma. Regel matig liep de Vlaardinger weg en belandde tenslotte in een tehuis en werd korte tyd opgenomen m een pleeggezin. Dat leidde tot niets. Op zijn negentiende was de verdachte al vader van vier kinde ren, die hij by verschillende meis jes had verwekt, en handelde hij in hard-drugs en wapens Later raakte hij verslaafd aan cocaïne. Uit een eerder uitgebracht reclas- seringsrapport bleek dat de Vlaar dinger alle hulp van de hand wees. Daar was, stelde de presi dent vast, geen verandering in ge komen. „Wat doet u als u nu hulp geboden zou krijgen die anders is dan u het zich voorstelt?" waagde ze toch een poging. „Dan verzet ik me er tegen en weiger mijn mede werking," bleef de verdachte halsstarrig. Officier van justitie mr. M. Tim- mers zei mets in het voordeel van de verdachte aan te kunnen voe ren en eiste een gevangenisstraf van 24 maanden. Advocaat mr. Hoogenraad bepleitte echter vrij spraak. „De verklaringen afge legd bij de politie en rechter-com- missans kunnen niet als wettig bewijsmateriaal worden be schouwd omdat ze onder bijzon dere omstandigheden zijn afge legd," doelde hy op de afspraak tussen verdachte en politie. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen - Achter gesloten deuren hebben onderzoekers van het Rotterdamse bureau Kolpron gisteren leden van de commissie stadsontwikkeling geïnformeerd over hun 'Wo ningmarktonderzoek Vlaardingen'. De pers werd angstvallig op afstand gehouden. Volgens verantwoordelijk wethouder Van der Windt gebeurde dat om onrust te vermijden. Kolpron heeft op verzoek van de drie woningbouwcorporaties het onderzoek uitgevoerd. Henk Vis ser, directeur van Patrimoniums Woningstichting, weigert over de resultaten mededelingen te doen. „We hebben afgesproken pas over Maassluis - Nu de eerste vluchte lingen zich in het pand aan de Veerstraat m Maassluis hebben gevestigd, krijgen omwonenden deze week de mogelijkheid ken nis met hen te maken. Ze zijn uit genodigd morgen bij hun nieuwe buren op de koffie te komen. Begin deze maand is een groep van vijf vluchtelingen, die nog geen verblijfsvergunning heb ben, verhuisd van een ROA-wo- mng (Regeling Opvang Asielzoe kers) m Maassluis naar het grote, verbouwde woonhuis. Het gaat om Chinezen en Irakese Koerden. In de loop van de maand hebben zy gezelschap gekregen van an dere asielzoekers uit een centrum buiten de stad. Ze blijven in de Veerstraat wonen tot ze een ver blijfsvergunning hebben. Als ze eenmaal statushouder zijn, krij gen de vluchtelingen in Maas sluis een normale woning aange boden omdat ze blijvend deel uit gaan maken van de Maassluise samenleving. Om hun inburge ring te versoepelen is een speciaal opvang- en integratieproject op gezet. Daarmee worden ze bege leid bij het leren van de Neder landse taal, in het onderwijs en bij het zoeken naar werk. Het woonhuis aan het zandpad, dat eveneens bestemd is voor de opvang van asielzoekers, zal vol gens de planning aan het eind van deze maand in gebruik wor den genomen. Dan worden de eerste tien nieuwe bewoners ver wacht Schiedam - De politie heeft gis termiddag een 30-jarige Schiedammer in zijn woning aan gehouden omdat hij ervan wordt verdacht iemand met een vuur wapen te hebben bedreigd. Op het Schuttersveld zou tussen hem en een andere man onenigheid zijn ontstaan, over eikaars ver keersgedrag. Daarop trok de man een pistool. De politie stelde na het akkefietje een onderzoek in en trof de verdachte aan in zijn woning. Nadat een huiszoeking niets had opgeleverd werd in de auto van de Schiedammer een ge laden vuurwapen aangetroffen. Dat was voor de politie aanleiding de man op het bureau in te slui ten. tweeenhalve maand de informa tie vrij te geven. Als onze bestu ren en het gemeentebestuur zich een oordeel hebben kunnen vormen en de informatie rijp is om aan de bewoners te verstrek ken." Of er in het rapport staat welke woningen in Vlaardingen eigen lijk zouden moeten worden ge sloopt en waar huurverhogingen vergende renovaties of verkoop van huurwoningen dienen plaats te vinden, wil hij niet zeggen. „Hét is een marktverkenning ge weest waarover we in besloten heid wel de leden van de raads commissie voor stadsontwikke ling gisteren hebben willen infor meren. Enerzijds omdat hierin een ruim aantal nieuwe raadsle den zit en anderzijds omdat in het nieuwe collegprogramma na drukkelijk wordt gesproken over de noodzaak om snel de Westwyk aan te pakken. Wij vragen ons af of het wel verstandig is alle ener gie te stoppen in die ene wijk. Het lijkt ons beter om de situatie over de gehele stad en ook in relatie tot de regio te bekijken. Daarom heb ben we Kolpron daar onderzoek naar laten doen." Het is een soort waarschuwing aan het gemeentebestuur, dat zij het gevaar loopt om met het aan pakken van delen van de stad het woonklimaat van de rest van Vlaardingen aan te tasten. Visser zegt: „Bij voorbeeld het bebouwen van sportvelden in de Westwijk kan tot problemen elders leiden." Een opvallend punt uit het rap port wil hy er nog wel uitlichten. „Uit het onderzoek van Kolpron blijkt dat het gemiddelde inko men in de Westwijk aanzienlijk hoger ligt dan in andere delen van Vlaardingen. Dat is toch een op vallend gegeven, want nu bestaat min of meer het beeld dat juist in die wijk de koopkracht zeer laag is." Volgens een van de aanwezi ge raadsleden had het verhaal, dat gisteren door de onderzoekers werd verteld, dezelfde teneur als eerder in het Volkshuisvestings plan van de woningbouwcorpora ties stond: de vanatie in woning types in Vlaardingen moet wor den aangepast. Meer koophuizen en minder goedkope fiats zijn no dig. Vlaardingen - Groenlinks in Vlaardingen is tegen de bouw van een zwavelverwerkingsfa- briek op het terrein van Frans Swarttouw BV aan de Vulcaan- haven. Voor de partij, die toch al zijn bedenkingen had tegen het project, gaf een brief van de bur gemeester van een Frans stadje de doorslag. Burgemeester Guy Cassou van Lacq-Audejos schrijft in de brief dat een soortgelijke fabriek in zijn gemeente nauwelijks over last veroorzaakt, behalve enkele dagen per jaar bij bepaalde weersomstandigheden. Volgens de burgemeester vertoonden in de eerste jaren dat de fabriek ac tief was sommige planten 'aan zienlijke brandplekken', maar dat euvel zou later zijn verhol pen door aanpassingen in het productieproces. Sindsdien neemt een laboratorium regel matig steekproeven maar wor den geen klachten meer ver nomen. De fractie van Groenlinks is na lezing van deze, door de Vlaar dingse milieu-wethouder Van der Windt verspreide brief, er niet van overtuigd dat de zwafel- fabriek geen overlast zal veroor zaken. Bovendien blijft de vraag onbeantwoord waarom de zwa vel, afkomstig van raffinaderij en in het Botlek-gebied, zonodig in de Vlaardingse Vulcaanhaven moet worden verwerkt. Groen links vindt dat dit moet gebeu ren 'op de plek waar het ont staat, dus by de raffinaderijen zelf.' Groenlinks is de eerste politie ke fractie die een duidelijke af wijzing laat horen tegen de ves tiging van de fabriek. In de laatst gehouden raadscommis sie voor milieuzaken gingen WD, PvdA en CDA zonder meer akkoord met de plannen voor het Swarttouw-terrein. D66, SP, SGP/RPF/GPV en Burger Be langen maakten toen een voor behoud. Hun uiteindelijke standpunt over het verlenen van een vergunning is nog niet bekend. De bij Swarttouw geplande fa briek is een initiatief van het zwavelverwerkende bedrijf Pro- cor uit Canada. Procor wil in Vlaardingen vloeibare zwavel, restproduct van raffinaderijen, omzetten in zwavelbolletjes die weer dienen als grondstof voor kunstmest. Deze kunstmest 2ou worden verscheept naar onder meer Marokko. De DCMR Milieudienst Rijn mond voert sinds oktober vorig jaar overleg met het bedrijf en venvacht dat de fabriek zal vol doen aan strenge milieu-nor- men. Groenlinks is er echter niet zeker van dat in Vlaardin gen nooit de voor zwavel ken merkende rotte eieren-lucht waarneembaar zal zijn. Dit risi co weegt voor de partij zwaarder dan de werkgelegenheid voor zeven mensen, die by de fabriek ontstaat. De sla, radijs, tuinkers en andijvie waren a! geoogst En de wor tels, boontjes, bietjes en tomaten waren nog niet volgroeid. Toch stond er nog genoeg boven de grond om de honderden va ders, moeders, opa's en oma's een goede indruk te geven van wat de Schiedamse schooljeugd op de 'kindertuintjes' op Vijf sluizen en Park Kethel zoal kweekt. En dat is niet gering. Er wordt hier serieus gewerkt, verzekerden zowel de kinderen als de vertegenwoordigers van de gemeente lijke afdeling Groenvoorziening. Sommige bezoekers keken daar niet van op, omdat zij zelf in een ver verleden ook een schooltuintje hebben bewerkt. Schiedam heeft op dit onderdeel van de natuureducatie een lange traditie. Schooltuintjes waren er al in het begin van de jaren dertig. Een verschil met vroeger is wel dat er tegenwoordig zonder be strijdingsmiddelen en kunstmest wordt getuinierd. Een goede en milieuvriendelijke aanpak, vonden de ouders. Het resuitaat is er trouwens naar: de groente die de kinderen van hun tuintjes mee naar huis nemen heeft vaak een verrassend frisse smaak. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De Schiedamse poli tiek zal snel moeten bewijzen dat ze het Beheerplan Nieuwland niet als een vodje papier be schouwt. Nog langer treuzelen met de uitvoering betekent dat er subsidiegelden verloren gaan en bepaalde doelstellingen niet meer kunnen worden gehaald. Dit schrijft de bewonersverem- ging Wonen en Leven in Nieuw land m een brief aan de Schiedamse gemeenteraad. Vol gens de vereniging verkeren veel Nieuwlanders in onzekerheid. Heeft het zm de douche opnieuw te betegelen, of gaat hun huis bin nenkort tegen de vlakte? En waarom pleegt het Gemeentelijk Woningbeheeraan sommige com plexen geen onderhoud meer, maar gaat wel de huur omhoog? Dergelijke problemen spelen bij voorbeeld in de buurt van het Dr. Wibautplein. Het Projectteam voor de stadsvernieuwing in Nieuwland heeft burgemeester en wethouders verzocht een sloopbesluit te nemen, maar daar op is nog steeds geen antwoord binnen. „Het woonklimaat gaat zienderogen achteruit en als er voor 1 oktober dit jaar geen uit voerbaar plan voor nieuwbouw ligt (eengezinswoningen en oude renwoningen), vervalt de subsidie van het Rijk, dan is nieuwbouw niet meer mogelijk," klaagt dc be wonersvereniging. Soortgelijke problemen doen zich voor m de omgeving van de Van Hogendorpstraat. Ook daar wil de gemeente flats slopen om nieuwe woningen te kunnen bouwen, maar ook hier is nog geen besluit genomen Op een extra vergade ring van de commissie stadsver nieuwing heeft wethouder Reyn- hout weliswaar een helder stand punt voor het einde van de zomer beloofd, maar de bewoners willen liefst morgen weten waar ze aan toe zijn. Reynhout wijt de vertra ging vooral aan de PvdA, die maar met kan besluiten of de sloop van flats verantwoord is. In dc buurt van de Van Marken straat en Storkstraat vragen de huurders zich ondertussen ook vertwijfeld af of zy hier kunnen bly ven wonen, of dat zy hun huis uitmoeten wegens de aanleg van de metro door dit deel van Nieuw land Nog een onduidelyk punt is de aanbouw van liften aan bepaal de flats elders m de wijk Er staat dertien woonblokken genomi neerd voor een lift, maar concrete plannen blijven uit. En ook hier geldt, ligt er voor 1 oktober geen aanvraag bij het ministerie, dan vervalt de subsidie. Daarom moet de gemeenteraad snel knopen doorhakken, meent de bewoners- vereniging Rotterdam/Schiedam - De Schiedamse middenstander N. G. die begin dit jaar zijn supermarkt in de brand stak om verzekerings geld op te kunnen strijken, is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelyk. Tegen hem werd twee weken geleden drieëneen half jaar cel geeist. De man was tot zijn daad geko men omdat hij diep in de schul den zat. Afgesproken was dat een bevriende junk het 'karwei' zou klaren. Die zag op het laatste mo ment af van het plan de boel aan te steken, maar nam wel een zak met sigaretten en snoep mee. De 34-jarige eigenaar zorgde er daar om zelf voor dat zijn winkel in brand kwam te staan Hij dacht honderdduizend gulden van de verzekering uitgekeerd te krij gen. De winkelier werd tevens een eer dere poging tot brandstichting ten laste gelegd. Hy zou hebben geprobeerd een stapel oude kran ten vlam te doen vatten door er een hele nacht een brandende looplamp op te laten liggen. De verdachte verklaarde echter dat hy vergeten was de lamp uit te zetten en noemde het een onge lukje. De kranten brandden wel, maar het vuur was door zuurstof gebrek vanzelf weer uitgegaan. Ook werd de Schiedammer he ling van vier gestolen fietsen ver weten. Hy nam ze over van voor noemde junk en verkocht ze door aan derden. Raadsman mr. C. J. Noppen noemde de strafeis twee weken geleden veel te hoog. Hij bepleitte een celstraf van negen maanden waarvan een aanzienlijk deel zou moeten worden omgezet m dien stverlening. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren bij toeval een handeltje in verdovende midde len opgerold In de Kreupelstraat werd een 36-jarige Schiedammer m zyn auto aangehouden voor een routine-controle Omdat de man 1500 gulden, een pieper en enkele zakjes hasj op zak had en in de auto ook nog eens een plak van het zelfde spul werd aange troffen, werd aangenomen dat men met een dealer te maken had. Een huiszoeking bevestigde het vermoeden. In de woning wer den nog eens vyf kilo hasj en en kele kilo's marihuana gevonden. Schiedam - De sociale ver huurders m Schiedam gaan een strenger huursubsidie-be- leid voeren. Subsidiebedragen hoger dan driehonderd gulden zullen voortaan alleen nog bij uitzondering worden toege kend. Gemeentelijk Woning- beheer en de Woningbouwver eniging Schiedam volgen hier mee de lyn van staatssecreta ris Heerma (Volkshuisvesting) De verhuurders in Schiedam waren tot nu toe zeer soepel in het 'fiatteren' van huursubsi dies boven de driehonderd gulden. Daardoor konden ook mensen met een betrekkelijk gering inkomen een duurder huis betalen. Heerma heeft de verhuurders laten weten dat met het oog op de bezuinigin gen op de huursubsidie, een dergelijk beleid niet meer is toegestaan. Wie geen duur huis kan betalen, moet maar genoegen nemen met een goedkopere woning. Woningbeheer en de Woning bouwvereniging Schiedam hebben bij burgemeester en wethouders een lijstje inge diend van huurcomplexen waar de strenge regels volgens hen niet van toepassing mo gen zijn. In alle gevallen gaat het om complexen die bedoeld zyn voor specifieke groepen met lage inkomens, zoals ex- woonwagenbewoners, gehan dicapten en ouderen. Vlaardingen - Tijdens gisteren gehouden verkeerscontroles zyn in Vlaardingen 140 bekeuringen uitgedeeld Tussen 9.00 en 10.30 uur werd op de Flons de Vijfde laan gelet op de snelheid van het gemotoriseerde verkeer. Zo'n 750 voertuigen passeerden de contro le, waarvan er zestig te hard re den. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 kilometer per uur. Ook op diverse andere plaatsen in de stad werd door de politie ge controleerd op snelheidsovertre dingen. Daarbij werden tevens de verlichting en onleesbare kente kenplaten bekeken In totaal wer den tachtig bonnen geschreven. Op de Van Beethovensmgel werd een automobilist bekeurd omdat hij 92 kilometer reed waar een maximum snelheid van vijftig ki lometer is toegestaan. Vlaardingen - Een 15-jange Vlaar dinger heeft vannacht rond half drie geprobeerd een fiets te ste len. De jongen brak op de Burge meester Pruissingel het slot van een tweewieler open, maar werd betrapt door twee passerende agenten. Omdat hy vandaag wordt verhoord, moest hy over nachten op het politiebureau. Maassluis/Hoek van Holland - De brandweer van Maassluis is vannacht uitgerukt om in het Sparrendal een brandende pa pierbak by een vuilcontainer te blussen. Door de fik ontstond een aanzienlyke rookontwikkeling. Omdat ook de hal van een naburi ge flat vol rook kwam te staan, werd die ruimte schoongeblazcn. Aan de Rondgang m Hoek van Holland vatten gisteravond rond tien uur enkele struiken vlam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2