Felle slag om buspassagiers snel naderbij Éammim Landelijke interesse voor 'keur'parkeergarages lfè:E Slim zonnepaneel voor grazend vee Met tandenborstels, watten en natuurzeep schoongepoetst Brandweer ziet brood in rampenzender Alsnog oorlogsmonument NS-station Stormstuw van de baan Steun voor 'cultuurstad' Rotterdam Oud echtpaar toegetakeld Opnieuw bijval voor proef gratis drugs Gedupeerden Manhattan grijpen mis Stadsregio kiest zelf vervoerbedrijf ?,- - Meer geld naar spijbelscholen M b< b< Rotterdam - De politie heeft gis termiddag dankzij een attente ge tuige drie kinderen van 13,14,15 en een 22-jarige man aangehou den die enige tijd daarvoor een echtpaar van rond de tachtig jaar hadden beroofd en ernstig mis handeld. Het viertal probeerde op .de Bentincklaan de tas van het vrouwelijk slachtoffer uit haar ^handen te rukken. Toen dat was gelukt, maar de echtgenoot daar een opmerking over maakte werd hij tegen de grond gewerkt en ge schopt en geslagen. De man is met een gebroken heup in het zie- kenhuis opgenomen. Een getuige -.achtervolgde de vier daders waar door de politie ze op de Statensin- "gel in de boeien kon slaan. De ,1 vrouw bleef ongedeerd. Rotterdam/Heerlen - Heerlen wil aansluiten bij de Rotterdamse plannen om op doktersadvies gra tis harddrugs te verstrekken aan zwaar-verslaafden, met name aan schrijnende gevallen. Dat heeft directeur J. van Balveren van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) Limburg gister middag in Heerlen gezegd. De Rotterdamse plannen werden enige tijd geleden gelanceerd op grond van onderzoek van GGD- direeteur prof. F. Sturmans in Rotterdam, die ook parttime hoogleraar epidemiologie is aan de Rijksuniversiteit Limburg. Volgens Sturmans' onderzoek is het wettelijk mogelijk om hard drugs op medische indicatie te verstrekken op voorwaarde dat dit gebeurt in het kader van we tenschappelijk onderzoek. Naast Heerlen zou ook Maastricht aan het project mee kunnen doen. Er moet volgens Van Balveren echter nog worden bekeken of de gemeenten de drugs moeten beta len, of dat de ziektekostenverze keraars dat zullen doen. In Rot terdam wordt al enkele jaren met de gedachte gespeeld om aan ern stig verslaafden onder medisch toezicht heroïne te verstrekken. Rotterdam - De gedupeerden van het afslankcentrum Man- hattan dat officieel failliet is verklaard, zullen geen stuiver uitbetaald krijgen.In totaal is .er bij curator- mr. J.C van Apeldoorn circa anderhalf mil joen guldén aan openstaande - 'schulden ingediend. Volgens Van Apeldoorn waren, er geen - noemenswaardige activa. „Heel somber voor alle betrok kenen". Bovenaan de lijst van crediteu ren staan de fiscus en de be drijfsvereniging, die beide dus naar hun centen kunnen flui ten.. De personeelsleden heb- ben nog een maand salaris'te goed. Andere schuldeisers zijn klanten van het afslankcen trum die vaak duizenden gul dens vooruit betaalden voor behandelingen die nooit heb ben plaats gevonden. Med Clinics BV, de beheerder van de drie afslankcentra van Manhattan Health Beauty Centers, werkt met een ven nootschap die in Ierland is ge vestigd. Curator Van Apeldoorn onderzoekt wat de consequenties van het faillis sement voor de directie van "Med Clinics zijn. Rotterdam - Rotterdam, Noord-Beveland en Zuid-Limburg krijgen de primeur: buspassagiers waar om wordt gevochten door de openbaar vervoermaatschappijen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil de concurrentie tussen binnen- en buitenlandse vervoerders in Nederland zo snel mogelijk laten losbarsten.. Belangstellenden kunnenvanafvolgende week via het ministerie een bod doen op de vrijgegeven buslijnen in Noord-Beveland en Zuid-Limburg, de stadsregio Rotterdam neemt de openbare aanbesteding zelf ter hand. Belangstellenden worden in ad vertenties in dagbladen, de Staatscourant en het Publicatie blad van de EU opgeroepen om vóór half september te reageren. De nieuwe vervoerder kan dan namelijk nog in de dienstregeling voor 1995 worden opgenomen en vanaf volgend jaar mei de weg op. Toervervoerder AMZ uit Goes heeft wel interesse in Noord-Be veland. Stadsbus Maastricht wil wel wat lijnen in de Zuid-Lim burgse regio overnemen. Eerder berichtte deze krant dat ook Ame rikaanse en Britse vervoerders Nederland wel zien zitten als brug naar de Europese openbaar ver voermarkt. Het is echter nog niet bekend of zij nu al een bod zullen doen. Wie belangstelling heeft voor de buslijnen in deze proefgebieden moet onder meer een dienstrege ling voorleggen aan het ministe rie. De aanvraag wordt verder be oordeeld op de kwaliteit en de ex ploitatie-opzet. De vervoerder die als beste uit de bus komt, krijgt het recht om vier jaar lang het openbaar vervoer in de regio te verzorgen. De nieuwe vervoerder is daarbij niet verplicht het moge lijk overtollige personeel en ma teriaal van de oude vervoerder over te nemen. De VSN Groep, waarin de streek- en stadsvervoerders zijn verza meld, baalt van de haast die het ministerie heeft. „Wij kunnen al leen maar verliezen. Het zijn al leen vervoersgebieden van de VSN die worden opengesteld, ter wijl anderen met rust worden ge laten," zegt een woordvoerder. De groep wijst er verder op dat de spelregels nog niet vast liggen en dat de effecten van de concurren tie voor de omliggende gebieden niet zijn onderzocht. Mochten die effecten negatief uitpakken dan compenseert het ministerie bo vendien helemaal niets. „Nee, wij hebben geen juichend gevoel," Koeien onder een zonnepaneel; een verschijnsel dat de laatste tijd vaker te zien is op de weilanden in de regio. Het gaatzeggen deskundigen om een ban- dige vinding. Via het paneel komt zonne-energie beschikbaar waarmee water uit de dichtstbijzijnde sloot wordt opgepompt bestemd voor de drinkbakken van het vee. Veehouder Tol die bedrijf houdttussenHellevoetsluis en Roekan- j je, heeft al twee panelen neergezet en is er laaiend enthousiast over. Wellicht vormen de zonnepanelen een aanbeveling voor Rotterdamse horeca-exploï- tanten om op warme en dorstige dagen de tap flink te laten stromen. Foto Rob ComeWer/jóhn do Pater Door Martijn Verwaaijen Rotterdam - De proef van de re giopolitie Rotterdam Rijnmond, om parkeergarages die aan alle veiligheidseisen voldoen een 'keurmerk' te geven, zal als het aan het ministerie van Justitie ligt een landelijk vervolg krijgen. In Rotterdam worden vanaf au gustus alle twintig parkeergara ges door deskundigen getoetst op vooral veiligheid. Voldoet men aan de eisen dan krijgen zij een 'award' uitgereikt waardoor dui delijk wordt dat het hier om een goed beveiligde garage gaat. Daarmee is het project uitge breid, want in eerste instantie richtte men zich slechts op par keergarages in de binnenstad. Iedere garage zal twee keer wor den getoetst, de eerste keer door mensen van de vereniging van exploitanten van parkeergarages of van de ANWB, de tweede keer door de politie. De controles wor den vantevoren aangekondigd en na rapportage doorgenomen met de exploitant. Aan de hand van de resultaten zal een speciale com missie vervolgens bepalen welke garage wel en welke niet in aan merking komt voor een 'keur merk'. „Maar het accent ligt niet alleen op veiligheid," aldus Chris van der Nat, preventie-coördinator van bureau Eendrachtsplein. „Er wordt gekeken naar de service verlening, het bewakingsaspect, het onderhoudsniveau, de bereik baarheid, de ligging, de verlich ting en de objectieve en subjectie ve veiligheid. Want het mes moet aan twee kanten snijden. Het gaat om de kwaliteit, maar ook om de veiligheid van zowel de klant als het bewakingspersoneel."t Het doel van het 'keurmerk-pro ject' is tweeledig,, aldus. Van. der Nat. „In de eerste plaats om de potentiële klanten te informeren, ten tweede om de garage-exploi tant te stimuleren om het produkt te verbeteren of goed te blijven houden. Ondanks de verscherpte controle door politiesurveillanten blijkt nog steeds dat 85 procent van de-auto-inbraken wordt ge pleegd op de openbare weg. Het werd op een gegeven moment zelfs verontrustend. Maar als je daar dan aan gaat werken moetje het breed aanpakken. Dat hebben wij .gedaan met als resultaat een vermindering van twintig procent op jaarbasis. Mede dankzij meer toezicht,'meer bewustwording bij de automobilist en de verbetering van de parkeergarages." „De toetsing," pakt Van der Nat de draad weer op. „is niet bedoeld om exploitanten op een negatieve manier onderuit te halen. Je moet ze ruimte laten om zaken be spreekbaar te maken. De award is daarbij een stimulans. Zoals ook de informatiekaart die wij uitrei ken.Daarop staan de twaalf mèest veilige parkeergarages in de binnenstad genoemd als alter natief voor parkeren bij een me ter. Exploitanten wier garage niet genoemd worden moeten het als een stimulans zien om de boel zo op te. knappen dat zij er ook bij komen." Het feit dat Justitie gretig in haakt op de Rotterdamse initia tieven maakt Chris van der Nat een tevreden man. „Het enthousi asme van het ministerie betekent dat op den duur alle parkeergara ges in Nederland een 'keurmerk' kunnen verdienen." Den Haag/Rotterdam - De bunde ling van de budgetten voor spij- belprojecten en onderwijsvoor- rangsgebieden moet ertoe leiden dat met name in de grote steden meer aandacht en geld aan schoolverzuim wordt besteed. Momenteel heeft alleen Amster dam, dat' veel 'drop-outs' kent, geen enkel spijbelopvangproject. Rotterdam heeft slechts één klein project Dit schrijft minister Rit- zen van Onderwijs in antwoord op kamervragen van de PvdA'er Dijksma. Volgens Ritzen zijn de gelden en projecten op dit mo ment nog niet rechtvaardig over het land verdeeld. „Na herverde ling van de middelen zullen de grootste bedragen in Rotterdam en Amsterdam terecht komen, waar de onderwijsachterstand ook het grootst is," aldus de mi nister. Een aantal 'spijbelscholen' in minder problematische regio's ziet daardoor al dit jaar zijn bud get meer dan halveren. Vorig jaar werden ruim duizend leerlingen in verzuimprojecten opgevangen. Maassluis - Als het aan de stich ting Monument Bombardement 18 maart 1943 ligt. wordt 52 jaar na dato alsnog een oorlogsmonu ment onthuld in Maassluis. Ei genlijk hoopte de stichting het monument twee jaar geleden al te kunnen onthullen, maar protes ten van bewoners van de wijk Schanseiland tegen het kunst werk van Leen Droppert zorgden voor vertraging. Van het oorspronkelijk plan van de Vlaardingse kunstenaar is wei nig overgebleven. Een stalen pi laar en stenen versieringen zijn uit dc tekeningen geschrapt. Daarvoor in de plaats is de con structie minder hoog geworden en is cr meer natuurlijk groen in verwerkt. Het monument komt op het kerk plein van Schanseiland en zal door de vertraging 110.000 gulden kosten, bijna 15.000 gulden meer dan oorspronkelijk begroot. Het geld is voor tweederde bijeen ge bracht door subsidies uit fondsen en giften van het bedrijfsleven en particulieren. Het ontbrekende bedrag hoopt de stichting van de overheid te krijgen. Weggekraste details, onlees bare teksten, scheuren en een afgebrokkeld stuk. Dat was de trieste aanblik van de muurschilderingen in tiet trappenhuis van het Erasmi aans Gymnasium in Rotter dam, na bijna zestig jaar langsschurende tassen en lij ven van scholieren. Sinds eind vorige maand zijn ze weer als vanouds: de vier Griekse ter- racottapot-achtige afbeeldin gen van zeeslagen, oorlogen en ontvoeringen van vrouwen, gemaakt door de Rotterdam se oud-kunstenaar P.C. van der Wilt. „Gedetailleerd én mooi," omschrijft restaura teur Martine van der Plas de kunstwerken. Samen met Ar nold Niessen heeft zij zo'n driehonderd uur gewerkt aan de restauratie. „Aanvankelijk doordeweeks, maar later op zaterdag en zondag. Op de steigers klimmen met langs- hollendc scholieren was niet ideaal." De schoonmaak die voorafging aan de restaura tie, had nog heel wat voeten in de aarde. Met tandenbor stels, watten en natuurzeep werd het vuil met moeite van de muur verwijderd en nage spoeld met plantespuiten. „Door het ruwe oppervlak zat het vuil helemaal in de huid," verklaart Niessen. Op dit mo ment worden de geheel her stelde werken beschermd door een laagje plastic. Bin nenkort wordt ter bescher ming ook een glaslaag aange bracht. Van der Plas: „Anders kunnen we over een jaar weer beginnen." Foto Niels van dor Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De regionale hulp verleningsdienst Rotterdam - Rijnmond hoopt snel te kunnen beschikken over een satellietzen der voor de communicatie bij gro te rampen. De Amsterdamse brandweer heeft deze week het prototype van een nieuwe verbin- dings commando-unit voor de re gionale hulpverleningsdiensten toegewezen gekregen. De com mandowagen van de regionale brandweer Rotterdam-Rijnmond moet in 1996 worden vervangen, maar hoofd logistiek van de hulp verleningsdienst, J. de Beer, hoopt al eerder dc satellietzender te krygen. De satellietzender vormt de op lossing voor het, ten tijde van ca lamiteiten, vaak overbelaste tele foonnet. Hulpverleningsdiensten kunnen dan nauwelijks gebruik maken van (auto)telefoons. Bij rampen als die bij de Cindu in Uithoorn en de vliegramp in de Bijlmer gaan bewoners in de om geving massaal bellen naar ver wanten elders in Nederland, zo is gebleken. „Maar we hebben ook behoefte aan niet-afluisterbare verbindin gen," geeft De Beer aan. „Dat bleek vooral bij de Bijlmerramp. Vertrouwelijke informatie voor hooggeplaatste personen moest toen via portofoon- en mobilo foonverbindingen worden door gegeven." Via het ministerievan Binnen landse Zaken, dat verantwoorde- lij hk is voor de rampenbestrij ding, is sinds het Bijlmer-drama gewerkt aan toepassing van satel lietverbindingen. Dat heeft gere sulteerd in de verbindings com mando-unit, waarvan de Amster damse brandweer nu het prototy pe krijgt. De verbindingsunit krijgt een schotelantenne met een doorsne de van honderdzestig centimeter. De schotel moet worden gericht op de Inmarsat-satelliet. De ver binding loopt vervolgens via een grondstation in Schotland of Noorwegen. Van daaruit lopen zeekabelverbindingen naar. Ne derland, die bij IJmuiden aan land komen. Daar wordt de ver binding gekoppeld aan het lande lijke noodnet. Hoek van Holland - Rijkswater staat en de Nederlandse Spoorwe gen zien af van de bouw van een tijdelijk station bij de stormvloed kering in de'Nieuwe Waterweg, Wel komt er, direct na de vakan tieperiode, een buspendeldienst vanaf het NS-station Hoek van Holland. Het idee voor 'Station Storm vloedkering' was geopperd om belangstellenden de gelegenheid te bieden per openbaar vervoer naar de bouwplaats van de kering te gaan. Nu is de bouwplaats al leen per auto of fiets bereikbaar. De spoorbaan Maassluis-Hoek van Holland loopt op enkele tien tallen meters langs dc bouwput. Het idee was om ter hoogte van de stormvloedkering met plankie ren een tijdelijk station aan te leg-; gen. De NS zagen geen al te grote bezwaren omdat over de spoorlijn slechts tweemaal per uur de trein naar Hoek van Holland rijdt. Ook de kosten vormden geen onover komelijk bezwaar, vonden NS en Rijkswaterstaat. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat had vooral de deelgemeente Hoek van Holland bezwaar. Gevreesd werd dat toe risten die bij de stormvloedkering uitstapten vervolgens geen be zoek meer zouden brengen aan de badplaats. Rijkswaterstaat ver wachtte dat ongeveer tienduizend mensen per jaar per trein naar de. bouwplaats zouden komen. Vorig jaar bezochten twintigdui zend mensen de bouwplaats. Ver reweg de meeste bezoekers maakten deel uit van groepen die. in het voorlichtingscentrum wer den ontvangen. Dit jaar zijn al zo veel mensen bij de bouw van de stormvloedkering komen kijken dat eind dit jaar een bezoekers; aantal van ruim 50.000 wordt ver wacht. Bij die schatting is geen rekening gehouden met de bezoe kers die voor de Hoekse Haven dagen langs komen. Hui van kre, niei |geb des |eèn Lnle voo pro; verc wor ver; Voo de f Vlaa ran ?en wei spre aar iet lit )ve >ntl raac [ijkt Rotterdam - De Antwerpse bur- gemeester H. B. Cools steunt een kandidatuur van Rotterdam om in 2001 de Culturele Hoofdstad van Europa te worden. Hij juicht de Rotterdamse ambitie toe, on der meer omdat het opnieuw om een Nederlandstalige stad zal gaan die Europese belangstel ling kan verwerven. In 1993, toen Antwerpen de Culturele Hoofdstad was, heeft de Sehel- destad viermaal zo veel toeristen getrokken als in andere jaren: tien miljoen. Bob Cools is bereid het Rotter- damsé gemeentebestuur; met; raad en daad terzijde te'staan om de kandidatuur aannemelijk té •.maken bijde Europese .cultuur-; "^mimsters.'Eém advies is al óyerV genomen. Cools zei gisteren dat een stad minstens vijf jaar nodig heeft voor de aanloop naar het culturele hoogtepunt. Zijn Rot terdamse collega Peper: „2001 min 19.94, nou; dat redden wc wel"..-' V Peper: „Antwerpen en Rotter; '.''dam hebben een"; betere band.; T( dan de buitenwereld wel eens?»* denkt." jaai eh [en; iet 'eel aai; fooi elij! len irul «n )pe: anl 'ok ,e I sn len )an

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1