13 'Onze winkel is nu net een gevangenis Groei van werkloosheid zwakt af L i loüerdants Dagblad Maassluis telt als enige Waterweg-gemeente minder werkzoekenden Steuntje in rug voor platanen Marcoeistenhut Rode Zee herbouwd in Sleepvaartmuseum Extra politie-inzet bij Oranjegekte Man beroofd en neergestoken Fietsendief opgepakt Controle op alcoholgebruik Aanrijding met gestolen auto Boete voor dumpen afval Zwemmen in Krabbeplas mag weer <\E Inbreker ontkomt Hof van Spaland in een nieuw jasje Opheffing WV-kantoor niet bekend Wat zijn die Matsuda monturen in de etalage van verberne Brilienmode en Optiek Style de Vie toch mooi. Vrijdag 8 juli 1994 Vlaardingen - De politie in Vlaar- dingen heeft gisteren twee man nen gearresteerd op verdenking van diefstal met geweld. Zij zou den in de Pieter Karei Drossaert- straat een Vlaardinger hebben be roofd. Het slachtoffer liep daarbij een steekwond in zijn rug en een been op. De vermoedelijke daders werden door de politie aangehouden in een steeg. Zij werden naar het bu reau gebracht. De gestolen porte monnee is teruggevonden. Vlaardingen - Op de mr. LA Kes- perweg heeft de politie van Vlaar dingen gisteravond een 20-jarige fietsendief aangehouden. De da der legde op het bureau een be kentenis af. Hij bleek ook verant woordelijk voor diefstal van een fiets die hij later op de Goudsesin- gel achterliet. De eerste fiets werd teruggegeven aan de eigenares, de tweede staat nog bij het bu reau. De eigenaar is nog met ach terhaald. Schïedam/VIaardingen - Op de Rotterdamsedijk in Schiedam is tijdens een alcoholcontrole gisteravond één bestuurder op de bon gegaan voor rijden on der invloed. De politie contro leerde de bestuurders van 109 auto's. Op de Kamerlingh On- neslaan werd om half vier van morgen ook een automobilist betrapt op rijden met een slok op. De man werd naar het bu reau gebracht, omdat hij nog verschillende bekeuringen had openstaan. Bij een alcoholcontrole op de Vulcaanweg in Vlaardingen viel vannacht een Maassluizer door de mand. De man kreeg een boete van 320 gulden voor rijden met drank op. Schiedam - Een autodief heeft gisteren een aanrijding veroor zaakt op de Hargalaan. De man botste met 'zijn' Opel tegen een paal. De bestuurder maakte zich na de botsing uit de voeten, maar werd even daarop aangehouden op de Vlaardingerdijk. Het bleek te gaan om een 21-jarige Vlaardin ger. De gestolen auto werd bij de aanrijding zwaar beschadigd. Maassluis - Een 41-jarige Maas sluizer is gisteren door de politie wederom betrapt op hel dumpen van tuinafval in de bosjes. De man was daar al eens voor ge waarschuwd. Dit keer was de poli tie onverbiddelijk. De man kreeg een bekeuring, en moet boven dien het opruimen van de rommel in de bosjes betalen. Vlaardingen - Zwemmers en surfers kunnen weer terecht in en op de Krabbepias. Door de lagere temperaturen van de af gelopen dagen, gecombineerd met windvlagen en regenbui en, zijn de groen-blauwe slier ten aan de oppervlakte van het water weer verdwenen. Alle posters op vuilnisbakken bij de Krabbeplas die waarschu wen voor oog- en huidirritaties en eventuele misselijkheid, worden zo snel mogelijk ver wijderd. Een week geleden adviseerde het Recreatieschap Midden- Delfland om het water niet in te gaan vanwege blauw-algen aan de wateroppervlakte. Door het rottingsproces van deze al- gensoort kwamen er stoffen in het water die de kans op bo vengenoemde klachten met zich mee brachten. Ui Waterweg Door Sander Sonnemans Schiedam - Hoe graag het on langs opgerichte Centrummana gementteam de Hoogstraat van Schiedam ook een beter aanzien wil geven, de vraag blijft of de winkelstraat ook 's avonds aan trekkelijk kan zijn voor flane rend publiek. Het komt steeds vaker voor dat in de nachtelijke uren een winkelpui compleet aan gort wordt gereden om een snel- kraak te kunnen plegen. De win keliers ontkomen bijna niet meer aan de ontsierende rolluiken. Dat heeft herenmodemagezijn Hij de afgelopen twee weken wel ervaren. Vorig week werden de glazen deuren met een auto uit de voorgevel gereden. De inbre kers gingen er met een rits colb erts vandoor. De waarde van de buit weegt niet op tegen de scha de. De sponningen zijn zodanig ontwricht dat de hele entree moet worden vernieuwd. De win kel is tijdelijk voorzien van mas sieve houten deuren. Niet echt uitnodigend voor de klanten. „Er is al meermalen gevraagd of we aan het verbouwen zijn," zegt een verkoopster. Gisternacht was het wederom raak bij Hij, Met een grote steen werd de etalageruit ingegooid. De dader ging er met een stapel tje poloshirts vandoor. Het perso neel van het herenmodemagazijn is het spuugzat. Rolluiken wor den uit financieel oogpunt niet geplaatst. In verband met het nieuwe winkelcentrum op het voormalige Imeldaterrein wordt ook Hij binnenkort uitgebreid. Het aanbrengen van de ijzeren beveiligingswand zou daarom weggegooid geld zijn. De verkoopster: „Het is een tijdje rustig geweest. De inbraken die vorig jaar werden gepleegd, zijn niet te tellen. Er waren weekein den bij dat vrijdag-, zaterdag- en zondagnacht werd ingebroken. Ze hebben één maal zelfs het ma gazijn geplunderd. De hele voor- jaarscollectie, zo'n zestigduizend gulden, in één klap weg. Ook de kluis hebben ze eens een keer ge probeerd te kraken. De hele nacht hebben ze staan hakken in het beton, maar ze kwamen er niet doorheen. Naar aanleiding van al die ellende is toen een alarminstallatie aangeschaft." Hij is niet de eerste zaak op de Hoogstraat die nachtelijk bezoek over de vloer heeft gehad, dat de pui met een auto 'kraakte'. Vorig jaar werd met een gestolen auto gepoogd de drie centimer dikke etalageruit van een verhuurbe drijf in televisies, geluidsappara tuur en witgoed aan diggelen te rijden. Doordat het glas niet ka pot was te krijgen, bleef de scha de beperkt. Elders op de Hoogs traat heeft een kledingzaak ook al eens een auto over de drempel gehad. In alle gevallen werd de politie gewaarschuwd door om wonenden, maar waren de vogels al gevlogen toen agenten arri veerden. Opvallend is dat Hij wel erg vaak het doelwit is van snel- krakers en inbrekers. Volgens het personeel is dat niet zo vreemd. Schuin tegenover de kledingzaak ligt een steeg naar de Lange Haven. Een goede uit weg om ongemerkt weg te ko men. „Ze zetten de auto op de Lange Haven en lopen met de kleding de steeg door. Winkeldie ven maken daar ook gebruik van. Ze zetten er een fiets neer en rij den hard weg als ze zijn betrapt. Natuurlijk probeer je zoveel mo gelijk maatregelen te treffen. Op de eerste verdieping hebben we spijlen voor de ramen gezet An ders klimmen ze via de regenpijp op het afdakje en. zitten ze zo bin nen. Leuk is het niet, want de winkel lijkt zo wel een gevange nis. En elke keer weer glas ruimen als je op je werk komt, is natuurlijk ook geen pretje." Door Jan Rozendaal Schiedam - De groei van het aantal werklozen in Vlaardin gen. Schiedam en Maassluis lijkt enigszins af te nemen. In Maassluis is in de eerste helft van dit jaar zelfs sprake van een lichte daling: stonden er op 1 januari nog 1973 Maas- sluise werkzoekenden inge schreven, op 1 juli waren dat er 1927. Deze daling wordt overigens ruimschoots ingehaald door de stijgingen in Schiedam en Vlaar dingen, waar sinds begin dit jaar respectievelijk 143 (nieuw totaal 5764) en 34 {nu 4847) werklozen aan het bestand zijn toegevoegd. Toch spreekt J.J.M. Kamps, vesti gingsmanager van het arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam, van 'een lichte daling van de trend'. Hij baseert dat vooral op het aantal nieuwe in schrijvingen. Voor de drie Water weg-gemeenten lag het aantal nieuwe werklozen dat zich aan meldde in januari nog op 1043 en in juli waren dat er 873. „Het is te vroeg om hoera te roepen, maar het ziet er wat positiever uit. Dat is overigens een algemeen beeld. De economie trekt wat aan en heel langzaam beginnen ook wij dat te merken," aldus Kamps. Goed gaat het zeker nog niet. Als de cijfers worden vergeleken met een jaar geleden, dan is er zelfs sprake van een forse stijging. In absolute getallen spant Schiedam de kroon: stonden er op 1 juli vo rig jaar nog 5145 werkzoekenden ingeschreven, op 1 juli 1994 wa ren dat er 5764 - een stijging van twaalf procent. De procentuele stijging in Maassluis was nog gro ter: 17.8 - 1927 werkzoekenden nu, tegen 1636 vorig jaar. In Vlaardingen ging het aantal werkzoekenden in een jaar tijd met 11.4 procent omhoog tot 4847. Maar die stijging voltrok zich vooral in de tweede helft van het vorig jaar. Behalve m Maassluis, was er in Vlaardingen in 1994 tot mei ook sprake van een afname van de werkloosheid van bijna één procent, maar die is door de schoolverlaters weer teniet ge daan Overigens wijken de cijfers \an de Waterweg-gemeenten niet af van de tendens w de Rijnmond. In de Rijnmond-gemeenten staan in totaal 97.094 werkzoekenden ingeschreven tegen 84.595 een jaar geleden (plus 14,8 procent). Maar ook voor dat gemiddelde cij fer geldt volgens een woordvoer der van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening in Rotterdam dat 'het grillige uit de statistieken is'. „Het aantal ingeschreven werkzoekenden stabiliseert enigszins, maar wel op een hoog niveau." aldus de woordvoerder Maasland - Een oplettende buurman heeft gistermorgen de achtervolging ingezet van een in breker die zojuist in een woning aan de Koningin Julianaweg in Maasland had ingebroken. Op weg naar Maassluis raakte de ge tuige de verdachte kwijt. Bij de inbraak werd een gouden zakhor loge gestolen. De inbreker werd gesignaleerd toen hij vanaf het balkon in de tuin sprong. i .a»*. Negen platanen in kwadrant. Het klinkt als een titel van een schilderij. Wie wel eens over de Kasteelwegïn de Schiedamse wijk Woudhoek langs het weiland fietst, zal de bomen ongetwijfeld hebben gezien. Ze vallen sowieso op door de ty pische vorm waarin ze staan. De houten ondersteuningen voegen daar nog iets extra's aan toe. De platanen, zo'n dertig a veertig jaar oud, stonden eerst aan de Willem Andriessenlaan in Groenoord. Daar moesten ze verdwijnen omdat bewo ners klaagden over te weinig lichtinval. Het steuntje in de rug is noodzakelijk omdat de bomen opnieuw moeten wortelen. Het stutwerkmoetvoorkomendatde platanen bij windvlagen om gaan. Zodra de 'reuzen' zichzelf goed hebben veran kerd, wordt het houtwerk verwijderd. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Maassluis - Hoe de marconisten van Radio Holland tachtig jaar ge leden aan boord van sleepboten hun werk moesten doen, is vanaf vandaag goed te zien in het Natio naal Sleepvaart Museum in Maas sluis. In de hut van twee bij twee- eneenha'.ve meter konden ze hun kont nauwelijks keren. Ze had den een kooi, maar daar was alles mee gezegd. De ruimte werd gro tendeels in beslag genomen door de aratuur. die hen in staat stelde om morsetekens op te van gen en met de seinsleutel te ver zenden. Piet de Nijs. voorzitter van de mu seumstichting, is zeer verguld met de herbouwde oudste radio hut van de sleper Rode Zee van L. Smit Si Co uit Rotterdam, die het museum van Radio-Holland Ma rine heeft ontvangen. Hoewel, ra dio... De hut dateert uit de tijd. dat gesprekken over lange afstand via de ether nog niet mogelijk wa ren. Aan de vaklieden van de Rot terdamse vestiging van Radio- Holland. een bedrijf in appara tuur voor scheepscommunicatie, hebben de hoeders van de sleep- vaartgeschiedenis in Maassluis deze nieuwe aanwinst te danken. „In een tijd. datje met een kastje van nauwelijks tien bij tien centi meter verbindingen over de gehe le wereld kan leggen, geeft zo'n kolossale maar voor de mensen die erin moeten werken krappe hut een duidelijk beeld van de snelle ontwikkeling van de com municatietechniek," vertelt een trotse De Nijs. Hij weet dat sleepboten kort na 1910 de eerste Nederlandse sche penwaren, die de radio-telegrafic commercieel benutten. „De Rode Zee en andere sleepboten lagen in die tijd op station in Queensto- ne. m de luwte te wachten op werk in en rond het Kanaal. Aan boord zaten altijd twee marconis ten van Radio Holland, die voor de sleper het telegraafwerk ver richtten." De band tussen sleepbootbeman- ningcn en Radio Holland is dus al zeer oud en krijgt door de schen king van de oude radiohut, he denmiddag door directeur Mors- sink. een blijvend aanzien m Maassluis. De opstelling is ge maakt door de Commissie Histo risch Materiaal Radio-Holland Marine, die gevormd is door (oud- medewerkers van het bedrijf. Secretaris René Westerhuis ver telt hoe deze groep vrijwilligers zich heeft ontfermd over het oude materiaal, dat in de loop der jaren is opgeslagen op de zolder van het bedrijf. „De verzameling is groot geworden omdat sinas de marco- nistenschool van Radio-Holland m Rotterdam in 1916 begon, er nooit iets is weggegooid. Alle lera ren waren in de loop van de jaren zuinig op het materiaal, waardoor het oude na overschakeling op moderner apparatuur naar de zol der van het bedrijf verdween. De afgelopen jaren heeft onze com missie in verschillende musea ap paratuur geplaatst." Westerhuis, die in verband met zijn overstap naar een m Amster dam gevestigd onderdeel van de SAIT-RadioHolland Group het secretariaat van de commissie overdraagt aan Henk Middel koop. noemt de aanwinst van het Nationaal Sleepvaart Museum bijzonder. „Het hier opgestelde scheepsradiostation voor Draad loze Telegrafie is een van de oud ste en in geheel complete opstel ling. Het is niet allemaal oor spronkelijk van de Rode Zee, maar wel voor een ruim deel en m ieder geval van exact dezelfde sa menstelling." In werking zal men het station nooit kunnen zien. „Ik heb me la ten vertellen, dat als ze het zou den proberen het hele stroomnet van Maassluis zou worden opge blazen. Dat kan dus niet," ver klaart stichtingsvoorzitter De Nijs. Schiedam/Vlaardingen - Het politiekorps van Schiedam zet morgen avond tijdens de WK-wedstrijd Nederland-Brazilië extra mensen in om in het centrum een oogje in het zeil te houden. De bezetting wordt verdubbeld zodat direct ingegrepen kan worden als zich onge regeldheden voordoen. Ook in Vlaardingen wordt meer politiepersoneel de straat op ge stuurd. Zo'n vijf agenten mengen zich tijdens het voetbalduel onder de cafébezoekers aan de Westhavenkade, Vanwege de ervaringen met eerdere voetbalavonden van het Nederlands elftal, wordt niet verwacht dat de boel na afloop van de wedstrijd uit de hand loopt. Wel wordt overwogen een stux van de Westhavenkade af te sluiten voor verkeer om te voorkomen dat zich ongelukken voordoen als de feestende meute de straat opgaat. Afgelopen woensdag werd daartoe ook al overgegaan. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Schiedam-Noord krijgt in het voorjaar van 1996 een nieuwe Albert Heijn supermarkt met twee parkeerlagen. Daar naast komen er enkele nieuwe winkels en wordt het verouderde en verpauperde winkelcentrum Hof van Spaland gerenoveerd. Het winkeloppervlak van AH wordt negenhonderd vierkante meter groter. De twee parkeerla gen bovenop de supermarkt bie den straks plaats aan 160 auto's De parkeerplaatsen zijn bestemd voor alle bezoekers van het win kelcentrum. Met het bouwplan hopen de initiatiefnemers het Schiedamse winkelpubliek vast te houden. Bekend is dat veel Schiedammers uit Noord, met na me door de huidige parkeerpro blemen, hun boodschappen halen in Vlaardingen. Winkelcentrum Hof van Spaland bestaat nu dertien jaar. Al zo'n drie jaar zijn winkeliers en de ge meente het erover eens dat het toe is aan een opknapbeurt Omdat zij samen geen overeen stemming konden bereiken over hoe dat moest gebeuren, besloot Ahold als initiatiefnemer op te treden. Chiel Verhoeff Architec ten in Vlaardingen werd aange trokken voor de realisatie van het project. Verhoeff: „Behalve de op dracht van Ahold willen we ook integraal vernieuwen, zodat nieuw en oud met elkaar te ma ken krijgen. Het moet niet de zo veelste postzegel worden." De bezorgdheid van omwonen den over stank- en geluidsover last van bouwverkeer en vracht auto's die de winkels bevoorraden langs een nieuwe route, kon gro tendeels worden weggenomen tij dens een gisteren door de Dienst Gemeentewerken georganiseer de informatieavond in De Ark, Wel bleef het nog onduidelijk hoe verkeersproblemen tijdens de bouwwerkzaamheden moeten worden opgelost, al heeft de ge meente beloofd erop toe te zien dat 'wild parkeren' in die periode zoveel mogelijk wordt tegenge gaan. Maassluis - Veel Maassluizers weten nog niet dat het WV-kan toor anderhalf jaar geleden uitbe- zuiningsoverwegingen is opgehe ven. De mensen die daar wel van op de hoogte zijn, klagen er over dat de VVV in hun plaats niet meer bestaat Dat is één van de uitkomsten van het onderzoek dat onlangs is ver richt naar het functioneren van het informatiecentrum m Maas sluis. Koningshoek Het onderzoek werd de afgelopen drie maanden uitgevoerd door de Maassluise Mandy Buter. studen te aan de G.K. van Hogendorp- school in Rotterdam. Tijdens haar stage bij de afdeling communica tie heeft zij tientallen bezoekers van het stadhuis ondervraagd. Ook heeft zij zich onder het win kelend publiek in de binnenstad en winkelcentrum Koningshoek gemengd en een aantal stadgeno ten telefonisch ondervraagd. Meer voorlichting Buter deed onderzoek naar de be kendheid van en de waardering voor het gemeentelijk informatie punt, de dienstverlening in het stadhuis en de gescheiden inza meling van huishoudelijk afval. Ruim 85 procent van de onder vraagden weet het gemeentelijk informatiecentrum in het stad huis te vinden. Ook over de mate van dienstverlening zijn veel mensen goed te spreken. Wel vindt het merendeel dat meer voorlichting moet worden gege ven over de soort informatie die er verstrekt wordt en de ope ningstijden. Veel ondervraagden vinden dat het stadhuis langer open moet zijn. Vooral de middagsluiting van de afdeling Burgerzaken is niet in goede aarde gevallen. Klachten Bij het onderzoek kwamen ook veel klachten naar voren over het gescheiden inzamelen van huis-1 vuil. Naar de smaak van menige I Maassluizer voldoen de bakken voor gft-afval (groente-, fruit- en tuinafval) niet goed. Ze zijn te klein, en bij warm weer versprei-1 den ze een stank die sommigen maar moeilijk kunnen verdragen, i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2