13 'Van ondernemers in Rotterdamse horeca heeft helft strafblad' Müllerpier bijna klaar Rotterdams Dagblad Russen vieren feest rond oorlogsbodems ïütr Kansloze asielzoekers moeten binnen maand van floatel af Heimwee en isolement kwelt menig allochtone oudere Nog geheim onderzoek Vrije Universiteit Amsterdam ligt al bij Justitie Jeugd versiert het BoekieBoekie-Mobiel Hoofdweg in Alexander wordt een stadsstraat 'De dealers zijn bezoekers geworden' ave Rotterdammer in mes loopt Nieuwe naam fusiescholen Zoekactie naar blindganger in Spoorweghaven Bewusteloos bij bakken vis Vanavond bij elk doelpuntvan Nederland,..een gratis pilsje! Snookercentrum de Lijnbaan, 010-4047935 Zaterdag 9 juli 1994 lil Rotterdam Rotterdam - Eén op de twee toonaangevende horeea-ondeme- mers in Rotterdam heeft een strafblad. Een op de vijf onderne mers met meer dan drie zaken staat zelfs te boek als 'ernstige overtreder'. Dit blijkt uit een geheim rapport van de Vrije Uni versiteit Amsterdam. Het vakblad Missets Horeca wist daar de hand op te leggen. De onderzoekers van de VU brachten de branche in Rotter dam in kaart, omdat het Bedrijfs- schap Horeca vermoedde dat cri minele organisaties steeds meer bedrijven in de branche opkopen. Het rapport ligt nu bij de minister van Justitie. De onderzoekers pikten Rotterdam eruit, maar de bevindingen gelden landelijk, verklaart het Bedrijfsschap. „Het had net zo goed Amsterdam, En schede of Maastricht kunnen zijn," aldus een woordvoerder. De onderwereld lijkt met name cafés en bars in haar greep te hebben. Het gaat vooral om ondernemers met de Nederlandse nationaliteit. Heel precies schilderen de broers Lex (links) en Chris Breijs hun 'lettersterren' op het BoekieBoekie-MobieL Foto Niels van der Hoeverv Rotterdams Dagblad Rotterdam - „Hartstikke gaaf, joh," zegt de 8-jarige Chris Breijs over z'n kunstwerk. Zijn twee jaar oudere broer Lex is ook dik tevre den. Onder begeleiding van kun stenaar Maria Ikonomopoulou ontwierpen de kinderen 'let- tersterren' en gisteren schilder den ze hun hemellichamen eigen handig op het BoekieBoekie-Mo biel. Deze container is voor een schiiderbeurt en allerlei acitvitei- ten neergezet naast Hotel New York op de Kop van Zuid „De Melkweg wordt gevormd door de lettertekens en karakters van veertien verschillende talen en symboliseren de vele nationalitei ten van de Rotterdamse bevol king. De 'letterstenen', samenge steld uit de tekens van het Latijn se alfabet, staan symbool voor de westerse cultuur," legt Boekie- Boekie-directeur Jet Manrho uit. „Het is een prachtige kijkdoos," stelt ze vast, „En iedereen wordt zo natuurlijk heel nieuwsgierig. Iedere woens- en zondagmiddag is het Mobiel van drie tot vijf uur open. Kindereen kunnen er aan de gang met kinderboeken, we tenschap, techniek en kunst. De mooiste resultaten van het pro ject, ontwikkeld in samenwer king met Poetry International, worden tentoongesteld en uitge wisseld met kinderen uit verre landen. Ook kunnen kinderen meedoen aan de internationale kindertekenwedstrijd Kanagawa Childrens Exhibition, Op 28 au gustus gaat de container, tijdens het bij het hotel georganiseerde grote Landverhuizersfeest, mee op de boot. Daarna volgt een rondreis langs het Schiedamse Stedelijk Museum en scholen in Rotterdam." De onderzoekers concluderen dat de buitenlandse maffia niet actief is in de Rotterdamse horeca. De VU-wetenschappers sluiten niet uit dat de georganiseerde misdaad meer en meer grip op de branche krijgt. Daarvoor is geen bewijs gevonden, maar een nor male bedrijfvoering is de beste dekmantel voor criminaliteit. De onderzoekers zien in betere fi nancieringskansen een mogelijk heid om de onderwereld de pas af te snijden. Nu banken en brouwe rijen minder geld in bedrijven steken, halen 'nietsvermoedende bonafide' ondernemers eerder vermogende criminelen in huis. De handelaren in speelautomaten hebben veel macht in de horeca: ze kopen zaken op, verpachten ze. zijn belangrijke financiers en on dernemers tellen hoge pachten voor gokkasten neer. De VU is er niet achter gekomen of de auto matenhandel die macht mis bruikt. De onderzoekers hebben wel handelaren ontdekt die 'in de illegale gokwereld of elders een bedenkelijke reputatie hebben gevestigd'. J. Entius, criminaliteitsdeskundi- ge in de besturen van Horeca Ne derland en het Bedrijfschap Ho reca, wil niet zeggen of de uit komsten van het onderzoek hem verrassen. Het schap en de VU onthouden zich van commentaar tot het rapport aan het eind van deze maand wordt gepresenteerd. „Wij betwijfelen of alle feiten in Missets Horeca goed overgeko men zyn," aldus Entius. Dit weekeinde brengen twee Russische oorlogsbodems een beleefdheidsbezoek. Foto Nieiswin der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Driehonderd jaar Russische oorlogsbodems. Ter gelegenheid van dat feest en na tuurlijk de ontspanning tussen Oost en West en het 'Partnership for Peace', zijn twee oorlogssche pen van de Russische Noord- Vloot een weekend te gast in dë Rotterdamse haven. In een warme, sober ingerichte eetzaal vertelde de chef-staf van de Noord-Vloot vice-admiraal In- nokentij Naletov gistermiddag waarom de tweeschepen Neder land aandoen. ,,D^ Nederlanders hebben een rijke historie op het gebied van scheepsbouw waar wij nog wat van kunnen Ieren. We willen met het bezoek ook onze openheid aan het Neder landse publiek tonen," vertaalt een Engels sprekende militair, die vanwege de warmte moeite lijkt te hebben zijn ogen open te houden. De twee oorlogschepen, de BPK Admiraal Kharlamov en de BKD-45, zijn gistermorgen aan gekomen op de Parkkade in Rot terdam. De zes jaar oude BPK Admiraal Kharlamov is een groot onderzeebestrijdings- schip, Trots vertelt vice-admi- raal Naletov dat zij met hun schip verkozen zijn tot beste bo dem uit de Noord-Vloot. „We konden deze reis maken omdat we hebben bewezen een goed functionerend schip te zijn." Het uitsluitend mannelijke per soneel aan boord van de Admi raal Kharlamov loopt zwetend over het dek. „Is het hier altijd zo warm," informeert één van hen. De kleding van de mariniers, ontworpen tegen de barre weers omstandigheden in het noorden van Rusland, speelt hen parten. Geld voor een zomerpak is er niet dus moeten ze het doen met één kostuum. Het is zelfs zo slecht gesteld met de financiën dat de militairen nog steeds rondlopen met het embleem met hamer en sikkel op hun pet. De mariniers intresseren zich niet zo voor het militaire samen werkingsverband 'Partnership for peace'. „Ik ben nog nooit in het Westen geweest, zegt één van de hen in het Engels met een zwaar Russisch accent. „Nu ik hier ben wil ik wel eens jullie beroemde bier drinken. Ik heb gehoord dat Nederland morgen tegen Brazillië voetbalt. Wij ho pen dat jullie winnen want dan zal het vast een feest worden." De Russische schepen zijn dit weekeinde opengesteld voor pu bliek. Belangstellenden kunnen van daag tot; 17.00 uur en morgen vanaf 14.00 tot 17.00 uur de bo ten bezichtigen. Rotterdam - Door een aantal verkeerstech nische ingrepen gaat de Hoofdweg in de. deelge meente Prins Alexander in de toekomst meer op een stads straat en minder op een snelweg lijken. Aan beide zijden van de weg worden bomen aangeplant. Bij elke afslag komen' voorsor- teervakken. De huidige T- kruising HoofdwegDjeddalaan verandert in een volledig kruis punt metverkeerslichten, door dat er een nieuwe weg wordt aangelegd. Deze straat, de Wa- termanweg, leidt vanaf de Hoofdweg in noordelijke rich ting naar het Themacentrum Wonen, dat daar in de toekomst verrijst. Het werk wordt in drie fasen uitgevoerd. Het oostelijk deel, moet voor september 1995 klaar zijn. Het deel tussen de Prins Alexanderlaan en de Ko- ningslaan wordt in de maanden daarna afgerond. Met de laatste fase, van de Koningslaan tot de aansluiting op de snelweg bij het Terbregseplein, wordt pas begonnen als er duidelijkheid over de toekomst van het zoge naamde auto slopersgebied is. Zwïjndrecht - De gemeente Zwijndrecht geeft het ministerie van WC nog tot 1 augustus de tijd om de kansarme asielzoekers op het floatel 'GÖteborg' elders onder te brengen. Na screening door de vreemdelingendienst zijn in de afgelopen dagen al twintig voormalige floatel-bewoners 'uit- geplaatsf. Zwijndrecht deelde het ministe rie enige weken geleden nadruk kelijk mee dat - zoals voor de komst van de asielboot in de be stuursovereenkomst was over eengekomen - slechts de zoge naamde kansrijke asielzoekers welkom waren op de asielopvang in de Uilenhaven. Men stelde zelfs een ultimatum. Voor 1 juli moesten alle asielzoekers worden ondervraagd, zodat een onder scheid kon worden gemaakt tus sen kansrijken en kanslozen. WVC moest daarop snel een heie serie screeningsgesprekken rege len. Vorige week vrijdag werden de laatste vluchtelingen onder vraagd. Maar het ontbrak de vreemdelingendienst aan vol doende tijd en mankracht al een oordeel te vellen over de vooruit zichten van de verschillende asielboot-bewoners. Zwijndrecht kon slechts wachten op de beslis singen van de dienst. Het ministerie krijgt nu dus nog deze maand de tijd om te oorde len. Verwacht wordt dat het mi nisterie op advies van de vreem delingenpolitie nog een aantal 'kanslozen' gaat onderbrengen, zodat vanaf 1 augustus louter kansrijken het floatel bevolken. De toekomstige nieuwe bewoners worden voortaan vooraf ge screend. Hilversum - Een dertigjarige Rot terdammer is gistermiddag in het slachthuis te Hilversum door een mes in zijn hart geraakt. De man is met spoed geopereerd in Zie kenhuis Hilversum. Zijn toestand is stabiel. De man liep de kleedruimte van het slachthuis uit richting de kantine. In een deuropening na derde een 34-jarige Amsterdam mer, die aanzetstalen en een slachtmes voor zich uit droeg. De Rotterdammer sloeg geen acht op hem en liep met zijn borst in de punt van het mes. Daarbij werd zijn linker hartkamer geraakt. De woordvoerder van de politie spreekt met nadruk van een on geval. gezien de verklaringen van getuigen. Rotterdam - De twee openbare scholen in Pendrecht. Jong Pen- drecht en de Driesprong gaan fu seren. De nieuwe naam wordt per 1 augustus openbare basisschool 'Over de SI Inge'. Met deze naam wordt benadrukt dat aan beide zijden van de Slinge het openbaar basisonderwijs blijft bestaan. De kinderen kunnen gewoon te rug naar hun 'oude' school. De hoofdvestiging van 'Over de Slin ge' komt aan de Krabbendijkse- straat, de dependance aan de Sommelsdijksestraat. Rotterdam - De explosieven op- ruimings Dienst (EOD) heeft de opdracht van burgemeester en wethouders van Rotterdam ge kregen om na de zomervakantie een niet-ontplofte vliegtuigbom in de Spoorweghaven op te spo ren en te ruimen. De kosten voor de zoekactie en het ruimen van de bom zijn waarschijnlijk twee mil joen gulden. De gemeente Rotterdam -betaalt 3ÖO.ÖOO gulden van dit bedrag. In middels is bij het ministerie van Financiën een begroting inge diend voor de overige kosten. Als het ministerie het eens is met de begroting dan wordt er na de zo mervakantie verder gezocht naar de bom. De blindganger ligt ver moedelijk zestien meter onder de grond en daardoor zijn de kosten zo hoog. In verband met de werkzaamhe den op de Kop van Zuid is er eni- i ge haast geboden. De locatie Spoorweghaven had eigenlijk be- gin dit jaar ai bouwrijp gemaakt moeten worden, omdat hier twee i woontorens staan gepland. Rotterdam - Dominee Visser vat de verandering binnen, de Paulus- kerk in één zinnetje samen: „De dealers zijn gebruikers gewor den". Visser wü er maar mee zeg gen dat er niet veel is veranderd sinds hij op last van de hoofdoffi cier van Justitie mr. De Wit zijn experiment met huisdealers moest beëindigen. Maai om aan de eis van tegemoet te komen, heeft Visser drie maat regelen genomen: de dealers be talen geen belasting meer, aan de openlijke handel wordt een halt toegeroepen en de portier hand haaft de openbare orde. Visser startte zijn initiatief begin dit jaar om de drugsb andel uit het criminele circuit te halen. „Ik had de handel graag willen decrimi naliseren," zegt Visser. „Maar he laas. De Wit is geen beroerde man, maar hij kan niet anders. Het ministerie van Justitie heeft een belangrijke rol gehad in dit besluit. Men is daar kennelijk erg gevoelig voor de internationale druk. Ik had liever gehad dat het de drugshandel bovengronds, was gegaan. Maar helaas." Ondanks het veto van Justitie over zijn drugsexperiment vindt Visser niet dat hij nu weer terug is bij af. „Het is juist een stap voor uit tn de ordehandhaving hier in de Pauluskerk," meent hij. „Ik wil geen hele partij dealers die de deur platloopt. Maar met een por tier die bepaalt wie er binnen komt ben je ook al een heel eind. Maar de handel in stad gaat na tuurlijk gewoon door. Dat weet de hoofdofficier, dat weet de burge meester, dat weet iedereen." Justitie zal niet overgaan tot ver volging van de feiten uit het ver leden. Dat houdt echter geen vrij brief in voor de toekomst. „Daar over kunnen we ons nog niet uit laten," 2egt persofficier mevrouw mr. A. J. N. Kaptein zuinigjes. De PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft voorgesteld het bedrijfsle ven Perron Nul en de Pauluskerk te laten 'adopteren'. Het is te gek dat Visser moet sappelen vooreen hekje rond Perron Nul, vindt de PvdA. De partij vraagt het be drijfsleven de overheid hiermee te helpen om sociale problemen op te lossen. In 1992 deed Visser al een dergelijke oproep. Rotterdam - De Nederlandse deelnemers aan de kwartfinales Nederland-Verenigdé Staten voor de Davis Cup volgend week end in Rotterdam zijn gisteren begonnen met hun training. Het center court van gloednieuwe tennissstadion op de/Müllerpiër, waar morgen om 13.00 uur de oe fenwedstrijd Nederland-Zweden begint, is daarmee ondermeer door Richard Krajicek in gebruik gènbmén. A- AA-;|G Ay De Zweedse tennisploeg voor de oefenwedstrijd tegen-Nederland bestaat uit Mikael Tillström. en Thomas Engvist. Zij maken geen deel uit vm.de Zweedse Davis Cup-ploeg-die een week later in en tegen - Frankrijk- zal spelen. Desondanks is de Nederlandse bondscoach Franker tevreden over de Zweedse afvaardiging. Franker maakt zondag pas zijn opstelling bekend. Hij heeft de beschikking over Krajicek,. Sië- mérihk, Haarhuis, Eltingh en re serve Nij ssenIn Rotterdam wbr- den zondag twee enkel- eniééh dubbelspel gespeeld. A A .Het grote TV^hèrm Nóór. het 4 stadion op de :Müüerpierblijft i vanavond zwart. Het bureau Ad- 'vantage. Benelux uit Maastricht, organisator van het tënmsevehe- ment, wilde er voor kaartjes a - 10 de. voetbalwedstrijd tussen Nederland ën Brazilië laten zienA Directeur JKloppert van Advan- tage blies het idee voor deze oor spronkelijk niet geplande 'bij verdienste' eëhter binnen:24.uur. weer'af. Volgens hem omdat, hij vreesde ongeregeldheden zoals eerder dezetveëk'in Den Haag en Utrecht na afloop van Nederlahd- Ierland. De kaartverkoop voor de kwartfi nales van de Davis Cup op 15,-16 en 17 juli loopt goed. Voor de wedstrijden vrijdag 15 juli rijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Vanaf aanstaande maandag om 10.00 uur kunnen belangstellen-, - den bïj de kassa's aan de Müller- "piër gratis kaartjes afhalen, die volgende week en. volgend week^ tend dienst doen als toegangsbe wijs tot het terrein vóór het sta dion. Daar kunnen mensen vanaf maandag onder.andëre doórmid- del van demonstraties kennis maken mei verschillende soor- ten tennis, bijvoorbeeld met 'be- aehtennis' en 'mimterinis'. De verkoop van toegangsbewij zen 10 voor de oefenwedstrijd morgenmiddag tussen.' Neder land-Zweden (de opbrengst gaat naar een goed doel) is deze week minder snel verlopen. Zeker de helft van de plaatsen in het tijde lijke stadion is nog te koop. Het stadion, dat uiteindelijk 12.000 zitplaatsen zal teilen, is trouwens nog niet klaar. De laatste onderdelen voor het optrekken van de tribunes wor den dit weekend nog elders uit Nederland naar de Müllerpier ge bracht. Advantage Benelux ver wacht dinsdag of woensdag over het komplete tennisstadion te kunnen beschikken. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam - Oudere allochtonen hebben het nogal eens moeilijk. Naarmate de leeftijd toeneemt, groeit de behoefte aan contact met de eigen cultuur. Zoals Aus traliërs van Nederlandse afkomst op latere leeftijd vaker Sinter klaas vieren en hutspot eten, heb ben oudere Marokkanen en Tur ken in Rotterdam heimwee naar eigen gewoonten en gebruiken. „Het hoort gewoon bij het ouder worden," zegt Ouafa Sofainy, me dewerkster van het Vrouwen Ge zondheids Centrum Sara, die dit verschijnsel steeds vaker ziet. Ze ziet het bij haar eigen vader, die vaker dan vroeger op vakantie gaat naar Marokko. Hij neemt groenten mee die hier ook we! te koop zijn, maar groenten van Ma rokkaanse bodem hebben voor hem iets speciaals. De behoefte aan onderling contact, aan praten in de eigen taal. neemt toe. De heimwee treft de migranten van de eerste generatie, die zo langzamerhand de pensioenge rechtigde leeftijd bereiken. „Zij zijn vaak laag opgeleid of hebben helemaal geen scholing gehad," vertelt Sofainy. .Analfabetisme speelt een grote rol." Volgens haareft gebrek aan in tegratie niets van doen met de problemen waarmee deze men sen zitten. „Op zich is het een goede zaak dat allochtonen Ne derlands Ieren. Voor deze groep is dat geen oplossing. Kijk naar de oudere Nederlanders in Australië. Zij zijn meestal volledig geïnte greerd. maar hun problemen zijn volstrekt vergelijkbaar met die van de oudere allochtonen hier." Vooral vrouwen hebben het moei lijk, vertelt Ouafa Sofainy. „Man nen kunnen nog contacten leg gen in de moskee, het buurthuis of het café. Vrouwen zitten geïso leerd. Ik hoor vaak dat ouderen het moeilijk vinden in deze le vensfase in Nederland te blijven. Maar teruggaan kan ook niet. Om financiële redenen, en omdat ze hun kinderen en kleinkinderen niet willen missen." Het isolement leidt vaak tot psy chosomatische klachten. „Het is heel moeilijk contact te krijgen met oudere allochtone vrouwen, maar bij Sara komen we ze soms tegen. Als zij klagen over een zaamheid. zeg ik wel eens: ga wandelen, ga dingen onderne men. Maar zij zijn niet gewend dingen in hun centje te doen. Of ze mogen dat niet van hun man. In hun eigen land doen vrouwen veel samen met andere vrouwen. Maar hier is dat veel minder van zelfsprekend." Ouafa Sofainy vindt het tijd dat de overheid rekening gaat hou den met de behoeften van oudere allochtonen. Daar is wél eerst on derzoek voor nodig. Ze plaats vraagtekens bij het initiatief om in Rotterdam een bejaardenhuis voor migranten te beginnen. ..Zelfs al zouden in zo'n huis al lochtone bejaardenverzorgsters werken, dan vraag ik me nog af of het een succes za! worden. Mi granten zijn niet bekend met het fenomeen bejaardenhuis. Zij heb ben de gewoonte bij hun kinde ren in te trekken of in een huis naast hen te gaan wonen. En dat kan hier vaak weer niet." Gorinchem - Een 77-jarige man uit Gorinchem is gister morgen in zorgwekkende toe stand opgenomen in het Bea- trixziekenhuis in zijn woon plaats. Hij raakte bewusteloos bij een brand ontstaan bij het bakken van vis in de kelder box van een flat aan de Van Neercassclstraat, Als gevolg van de rookontwik keling bij de brand was het slachtoffer bewusteloos ge raakt. De brandweer was snel ter plaatse en bracht het slachtoffer naar buiten. Daar werd de man gereanimeerd door ambulancepersoneel. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1