Duiken voor gehandicapten Intens genieten op de hoogste top der Hoekse duinen Meer kans, meer geld, bij Vlaardinger Gerard den Hertog start unieke cursus mw Wmk Tropisch Vlaardingen Molenfestival bij de KRO Kunstuurtje in de Staatsloterij WBBÊÉSmSMKBi Werkgroep houdt enquête over afval Rotterdams Dagblad Woensdag 13 juli 1994 Dit stukje gaat niet over Vlaardingen; Het gaat niet over de gemeen- te, gemeentepolitiek of de lokale FT? Post, die allemaal voor de no dige irritaties kunnen zorgen. Dit stukje gaat dok niet over de Vis- bank die dankzij enkele overijverige voetbalfans na de wedstrijd Ne- derland-Ieriand een forse schade heeft opgelopen terwijl Oom Agent op veilige afstand stond toe te kijken hoe de kwetsbare leitjes op het dak werden vertrapt. Nee, dit stukje gaat over het weer. Want de hui dige temperaturen wekken herinneringen aan mijn tropenjaren. Net als toen ligt er weer een dun laagje zweet op mijn huid. Net als toen scharrel ik weer schaars gekleed door mijn huis. En net als toen sta ik 'vroeg op, houd ik 's middags siësta en eet ik laat. En langzamer hand begint de passiviteit toe te slaan. Want de tropenzon is een ploert die elke handeling tot een inspanning maakt, en zijn Neder landse broertje begint erop te lijken. Natuurlijk zij n er ook verschillen. In Afrika is het niet alleen irritant heet maar ook irritant stoffig. Het rode stof waait op van de onver harde weg en zet zich vast in je haar, dringt je neusgaten binnen en kleurt elke dagje kleding. Ook de geluiden en geuren zijn anders. Vroeg in de ochtend rammelen daar in de keukens potten en pan nen, transistorradio's blèren high-life en merengue en 's avonds klinken de stemmen in de bars steeds luider. Heb ik heimwee? Ja en. nee. Ik heb heimwee naar het slordige, ongeordende en gemak kelijke tropenleven. Maar ik had het gemakkelijk: ik was blank, dus rijk, en ik kon op een door mezelf gekozen moment terugvliegen naar mijn comfortabele Nederlandse welvaartsbedje. Zij konden dat niet; zij bleven achter met ondervoeding, ziekte, inflatie, kinder- sterfte, dure medicijnen, geldgebrek en wat niet al. Dus tegen iedereen, die loopt te zuurpruimen over het weer, zou ik willen zeggen: bid dat het.lang moge aanhouden. Want zolangde zon schijnt, hoort u van my geen enkele klacht over Vlaardingen.. Dan mijmer ik over de tropen en denk ik: ach, al dat Vlaardingse gemilli- meter en geneuzel heeft toch ook wel iets charmants. In de tropen zeggen ze, als de postzegels op zyn: 'Come back tomor row', Iedereen weet dan dat ze er ook morgen niet zullen zijn. Op de Vlaardingse Westhavenplaats schilderen ze in een opperste aanval van,regelzucht met oranje verf strepen op de stoeptegels. Tot zover mogen de terrassen uitdyen en niet verder. Gelukkig is een dag later iedereen al weer vergeten waarom ze er staan. -Vit - DICK VAN DERLÜGT Schiedam De KRO zendt op 15 juli in het programma 'Markant Achterland' het Havenmuziek en Molenfestival uit. Een cameraploeg van de KRO heeft op 28 mei uitvoe rig gefilmd in en op De Nieuwe Palmboom en op het parcours van het festival. Ter afsluiting van de tentoonstelling 'Het opperste kieed' in het Stedelijk Museum, geven de kunste naars SjefHendrickx en Nicolas Dings zondag 17 juli een toelichting op fiun werk. De aanvang van het zo genoemde kul ,ïuurtje is 14.30 uur. Geïnspireerd door de geschiedenis van het gebouw van het museum, het voormalige St. Jacobs Gast huis, hebben Hendrickx en Dings installaties ge maakt die reflecteren aan hemel en aarde, leven en dood, aan goed en kwaad, aan liefde en aan de levens van de voormalige bewoners van het pand. De toe gang tot het kunstuurtje is gratis. Advertentie Hoek van Holland P, Vervenne Prins Hendrikstraat 265 01747-82516 Schiedam De Blokshop Groenelaan 103 tel. 010-2730720 Schiedam Tababshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 tel. 010-4265513 Schiedam Tabaksspeciaaizaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H. Janse Broersvesf 8a tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksshop Jacqueline St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Schiedam Primera Joop van Schijndel P.K-.O.Iaan 144 tel. 010-4155016 Schiedam Tabaksspeciaaizaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Sigarenhandel Berco Liesveld 161 tel. 010-4349911 Vlaardingen Tabaksspeciaaizaak Nico Smitshoek De Loper 82 tel. 010-4742997 Door Donald Bax Vlaardingen - Van een gat in de markt wil Gerard den Hertog niets weten. Zo'n gedachtengang zou slechts deindruk van een commercieel verkooppraatje versterken. De Vlaardingse duik- instructeur, in het dagelijks leven als zodanig verbonden aan de plaatselijke brandweer, is een bevlogen mens die ook gehandi capten in staat wil stellen een deel van de wondere wereld van de vermaarde Jacques Cousteau tot zich te nemen. Voor Den Hertog ligt aan het ein de van de regenboog geen flinke pot met gouden dukaten klaar. Hij wil de in geestelijk en licha melijk opzicht minder gezegende medemens uit de sleur van alle dag rukken. Engelengeduld en doorzettingsvermogen, meer dan deze twee factoren heeft hij daar bij eigenlijk niet nodig. Maar, de liefde moet natuurlijk wel van twee kanten komen. Omdat deze opleiding nog na drukkelijk in de kinderschoenen staat, is Den Hertog uiteraard wel gebaat bij een stukje reclame. On bekend maakt immers onbe mind. Gehandicapte sporters als de Vlaardinger? Jeffrey van Loon de Schiedammer Willem Noorduin hebben de voorbije ja ren gegrossierd in (inter)nationa- le successen. Zij deden dat in disciplines (zwemmen en atletiek) die voor de buitenwacht meer tot de ver beelding spreken dan een afda ling naar (eerst) de springkuil van een zwembad en (veel later) de exotische schoonheid van. bij voorbeeld, de Caribbean. AI is dat laatste uitsluitend weggelegd voor een select groepje fanatici, dat goed in de slappe was zit. Den Hertog realiseert zich dat de toch al niet op grote schaal beoe fende duiksport zeker voor min- deivaliden een zeker drempel vrees opwerpt. „Maar angst om te gaan duiken behoeven zij beslist niet te hebben. Alles gebeurt on der deskundige leiding. In feite kan er niets gebeuren. Ik werk ook met groepjes van hooguit vier duikers, zodat ik alles goed in de gaten kan houden. En iedere dui ker heeft z'n eigen buddy." Ervaring Gerard den Hertog volgde in ok tober vorig jaar in Amsterdam een opleiding tot duikinstructeur voor gehandicapten. Puttend uit een al acht jaren omvattende er varing als duikleraar voor vali den, werd het hem al ras duidelijk Gerard den Hertog: 'Ook gehandicap ten moeten kennis kun nen nemen van de won dere wereld onder water. Foto Roel Dijkstra dat er in deze tak van de duik sport veelmeer om de hoek komt kijken. „Die opleiding," vertelt Den Her tog, „werd gegeven door een Amerikaan, in .samenwerking met Cousteau junior. De oude Cousteau raakte op latere leeftijd ook invalide, maar toonde zo veel wilskracht dat hij toch met zijn werk kon doorgaan. De Amerika nen hebben met het samenstellen gebruik gemaakt van zaken die Cousteau zich eigen had ge maakt." „Bij iedere gehandicapte duiker moet één begeleider aanwezig zijn, die ook nog eens zelf een ge brevetteerd duiker moet zijn," legt Den Hertog uit. „Je hebt mensen die blind zijn of doof, die slechts een been of helemaal geen benen meer hebben, of met een dwarslaesie. Voor iedere groep heb je dus specialisten nodig die precies weten hoe je met die men sen moet omgaan." „Dat," vervolgt hij, „vergt veel meer energie en geduld, maar de beloning.is veel groter. In Am sterdam reageerde men ontzet tend enthousiast op die opleiding. Vandaar dan ook dat ik er in deze regio mee ben begonnen. Volgens mij moet er ook hier voldoende animo zijn. De vraag was alleen: hoe bereik ik die mensen?" Medewerking Den Hertog heeft over gebrek aan medewerking geen klagen. In het Vlaardingse sportpark De Vijf sluizen zijn de faciliteiten van het buitenbad uitstekend en in de wintermaanden kan hij een be roep doen op Dol-Fijn in Maas sluis. dat eveneens unstcKcnd ge schikt is voor gehandicapten. De duikcursus kost ongeveer zeven honderd gulden en neemt iets meer dan twee maanden in be slag. Den Hertog: „Dat diploma wordt aangepast bij de handicap, dus echt iedereen kan inschrijven voor deze opleiding." „Dat lijkt misschien een hoog be drag, maar vergeet niet dat de kosten navenant zijn," verduide lijkt Den Hertog, die tevens een reserveringsadres is voor duik- en bootpiaatsen in Frankrijk. „Je moet het zwembad huren en ook de benodigde apparatuur is niet goedkoop. Ik hoef er zelf niets aan te verdienen. Duiken is voor mij een uit de hand gelopen hob by, waar ik al 21 jaar mee bezig ben." Het kwintet-op-ieeftijd valt we! op: ondanks de hitte geheel aangekleed. Foto Roel Dijkstra Jaarlijks trekken 1,5 mil joen badgasten richting Hoek van Holland-strand. Voor een lange, lome dag aan het zonnige strand. Lekker lang uitgestrekt in het rulle zand, op het ter ras met een glas koud bier of wandelend door de dui nen. Over het leven op en rond het Hoekse strand, gaat de zomerserie Factor 22. Vandaag; een kwintef- op-leeftijd achter een pan- nekoek, dikke enkels en schaamteloze badgasten. Door Jelle Gunnevveg Hoek van Holland - Het allerergst is de weg terug. Tussen bezwete lijven en jengelende kinderen sa mengeperst in een veel te klemc treineoupé. Of met een kokende motor onderaan de Nieuwlandse- dijk, na veel te lang in z'n één ach ter een kilometerslange rij lotge noten te hebben gereden. Plakke rige plastic stoelen, de brandende zon bovenop het dak. Pas dan rea liseer je je welke consequenties de heenreis had. Toch nemen zonaanbiddende Rijnmonders elke keer weer deze ellende voor lief. Peet en Mar Dul- laart uit Hoogvliet bijvoorbeeld, zijn al jaren op de hoogste top der Hoekse duinen te vinden. Vlak langs het pad richting strand, met uitzicht op de Nieuwe Waterweg en de zee in de rug. „Vroeger gin gen we naar het Brielse meer, maar daar is het zo broeierig warm. Scheveningen doen we ook weieens. maar alleen met slecht weer om over de promenade te wandelen. Dit is het fijnste plekje, met een fantastisch uitzicht en lekker briesje." Het stel is meer dan zonnebank bruin -net een week terug uit Spanje - maar kan het niet laten voor dc zoveelste maal de stretcher uit te klappen. „Wat er ook gebeurt: met mooi weer gaan we naar de Hoek. Thuis loop je toch snel wat te rommelen, dan kun je beter hier in de duinen zit ten. Op het strand zelf zul je ons niet vinden. Al dat zand tussen je spullen, te harde radio's en loslo pende honden, das niks voor ons. Hier is het lekker rustig." vertelt Mar, onderwijl de kleine keffer Snoopie bevrijdend uit een ruzie met zijn hondenriem. Vriendin Leni Dullaart, trouwe metgezel van het echtpaar, komt in de Hoek al van jongsaf aan. „Vroeger moest je betalen voor het strand." herinnert ze zich. „Voor een gulden ofzo mocht je je dan in een hokje verkleden, gratis naar het toilet en onder de douche en je spullen werden bewaakt. Maar op zondag natuurlijk wél eerst naar de kerk. dat moest toen. Het liefst nam ik de vroege mis. want dar. had je nog een lek kere lange dag voor de boeg." Pannekoek Op het pad richting strand wan delt een kwintet-op-leeftijd: één oudere heer met vier grijze da mes. Terwijl de weerman dertig graden heeft opgegeven en het hele strand is overbevolkt met vrijwel naakte mensen, loopt dit stel dik aangekleed rond. Linea recta richting terrassen, waar ze plaats nemen voor een panne- koek met suiker en een glaasje melk. „We vallen wel op." giebelt de jongste (70). „We hebben enorm veel aanspraak. De volgende keer doe ik een hooggesneden badpak aan, dat let er tenminste niemand op je." Alle vijf wonen ze op de zelfde gang in een flat in Delft, waar ze wekelijks met elkaar een kaartje leggen. Eens in de zoveel tijd trekken ze er gezamenlijk op uit: de vorige keer togen ze naar het theater, dit keer bracht het mooie weer hen naar het strand. „Wij kunnen gaan en staan waar we willen, voor ons geen verplich te wasdag of keukensopdag Hoek van Holland is... een fantastisch dorp met toe komst. (Willy Doorn-van der Hou wen, voorzitter deelge- meenteraad Hoek van Hol land). meer," klinkt het opgewekt. Wim, de enige heer in het gezel schap en getrouwd met Gerdy ('zeg maar Gerretje, hoor'), heeft de dag van zijn leven met al het vrouwelijk schoon in zijn omge ving. „Mijn vader zei altijd, je moet zo vroeg mogelijk met de vrouwen aanpappen, want voor je het weet keren ze zich tegen je," aldus de 77-jarige. „Nou, dat heb ik goed in mijn oren geknoopt." Slaapkamer Marjo Nieuwlaat gaat nooit op va kantie. Vindt ze niet nodig, 's Winters woont ze middenin de bossen bij Zutphen, 's zomers be heert ze de toiletten op het strand. „Beter kun je je toch niet wen sen?" Deze week is haar nicht De- nise op bezoek. Aanvankelijk voor een dag of twee, uiteindelijk een volle week; zo heeft ze het naar haar zin. Enigszins behelpen is het wel, in de huis- annex slaap kamer van drie bij vier meter naast de toiletten. Want ook de man van Marjo en haar twee kat ten moeten 's nachts in het kleine hokje slapen. Maar de 'chef de toi let' maalt daar niet om. ,,'s Och tends haal ik de luxaflex omhoog en kijk ik uit op een veriaten strand en golvende zee. Mijn dag kan dan niet meer stuk." Na het vorige seizoen, haar eerste als toiletdame, kan ze zich nauwe lijks een ander leven voorstellen. Heerlijk vindt ze het, overdag met al die rare gasten, 's Avonds gezellig met alle strandtenthou ders een potje scrabbelen of kla verjassen. Af en toe voelt ze zich net een maatschappelijk werk ster, zoveel wordt er tegen haar aangekletst. Een andere keer ligt ze helemaal in een deuk om de schaamteloosheid van sommige mensen. „Op zulke momenten is het jammer datje alleen zit." Vlak naast het toilet bevindt zich de EHBO-post. De stoelen op het bordes zijn leeg, binnen zit een sipkijkend meisje met haar lin kerbeen omhoog. IJszak op haar enkel. Beide ouders kijken be zorgd naar de verrichtingen van EHBO'er Henk Platje. „Gisteren was ze van de trap gevallen, dat leek gelukkig goed af te lopen tot ze zojuist te wild van het duin af rende. Nu heeft ze een lichtge- kneusde enkel," vertelt haar va der. Voor Henk Platje (74) is dit een al ledaags voorvalletje, in de catego rie kwallebeten, wespesteken, schaaf- en snijwonden^Zijn ver- bandtrommel is op alles voorbe reid, want er gebeuren regelmatig ernstigere voorvallen. Gebroken benen bijvoorbeeld of een hartin farct. Voor het grotere werk vraagt hij assistentie van de dorpsdokter, die eventueel een ambulance laat komen. Ook staat de vrijwilliger in contact met de betaalde collega's van de Dienst Recreatie Rotterdam, opererend vanuit de Centrale Post. Zij heb ben ook boten en jeeps tot hun be schikking, voor het terugbrengen van weggelopen kinderen of het redden dan wel bergen van even tuele drenkelingen. Maar drenke lingen, nee, die heeft Henk in zijn lange carrière nog niet meege maakt. „Er zijn zelfs dagen bij dat ik helemaal niets te dóen heb, al leen een splintertje verwijderen of iets dergelijks. Dat weet je nooit van tevoren." De EHBO'er is alleen bij mooi weer op het strand te vinden. Ge middeld drie dagen per week, van negen tot zes uur. Alles pro deo. al vijfentwintig jaar lang. Moeder- de-vrouw houdt hem vaak gezel schap. maar alleen als ze er zin in heeft. „We leven van dag tot dag, weten rooit wat we de volgende dag doen. Voor ik op pad ga luis ter ik altijd eerst naar de weerbe richten. want voor. zes man ga ik hier niet zitten. Dan heb ik thuis wel wat beters te doen," vertelt hij, terwijl hij het meisje en haar ouders weer het strand opstuurt na eerst de enkel stevig ingepakt te hebben metsteunverband. „En nü niet meer gaan zwemmen hè? doet hij quasi-bozig. A n, Woensdag 13 juli ROTTERDAM 7 Studio's Onafhankelijk Toneel. I Dansworkshop Zuidpool '94, '4- 17,30u. The Act. Jam sessie, I 22.00u. Groove Garden. What's Cookin? 22.30u. King David. Blues en R&B-session, 21.00u. DeTwijfe- laar. Desgar Gaga, 23.00u. Donderdag 14 juli SCHIEDAM Jeugdland. Edisonplein: lO.OOu. Boekweitakker: speicircuit, 10.15u. 7 Dr. Wibautplein: theater, 10.30u. BoekweitaKker: creativiteit. 14.00u. Wilhelminaplein: theater, 14.30u. Stadskantoor: wandeipuzzeltocht, 13.30u. Podium. Jamsessie olv Ri- t chard. 21.00u. VLAARDINGEN 4 De Telder. Jubileumreceptie, 3 20.00u. Grote Kerk. Lunchconcert! i 12.45U. 3 ROTTERDAM 2 Ahoy'. Jeugdland 10.00-16.30u. 2 St. Laurenskerk. Middagpauze- I concert, 12.45u. Groove Garden, v Groove Band, 22.30u. King David. Muziek uit de jaren '60, 21.00u. '1 Overwerk. Bram Bram en ailochto- 3 nen, 22.00u. De Twijfelaar. Skunk Funk, 23.00u. i Vrijdag 15 juli SCHIEDAM - - Jeugdland. De Velden: creativiteit,'. lO.OOu. Vlaardingerdijk: sport en 'H spel, 10.15u. Vriendschapsplein:.,;;/ creativiteit, 14.00u. WOC Nieuw-:"'* land: theater, 14.00u. Marconis- traat: sporten spel, 14.i5u. '.'-j I ROTTERDAM 3 Alhambra Riksbioscoop: 'Little 2 Buddha' (al) dag. 11.45-2.45- i 5.45-8.45. Alhambra 2: 'Son in Law' (al) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: 'Mr Jones' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: The Aristocats' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Angie' (al) dag. 9.30. Calypso-3: 'Romeo is bleeding' (16) dag. 1.15-4-6.45- l 9.30. Cinerama 1: 'Ughtnifig-'Jack' I (al) dag: l.-15-4-6:45-9v30^CiB6- I rama 2: 'My father the hero' (12) I dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Getting even with dad' (al) dag. 1.15-4-6..45-9.30. Cinerama 4: Thé Concierge' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 5: The Peli- can Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Corso: .The. Getaway.; (16) dag. 1.15-4-6.45^9.tóm^xlhe^ef;t 'Blue Planet' .(a db.yh ^S^za.t/m j wo. 2-4-8. 'Sharks'' (al) vr.za. 9. 'Mountain Gorilla' (al) do.vr. 3-7. za.t/m wo. 1-3-7. Lantaren 1: alle i films(16) dag. 9.30: 'Dieblechtrom- mel' do. 'ReservoirDogs'vr. Venster 1: 'LaArdilla Roja' (16)dag. 10. Lan- taren/Venster2:allefilms(16)dag. 7 9.45: 'Sta. sterf, verrijs' do. 'II Ladro j di Bambini'vr. Lantaren/Venster3: j 'Vaarwel Ganzen' (16) dag. 10. Lan- taren/Venster 4: The Piano' (16) do.t/m zo. 9.30. 'Die Blechtrommei' (16) ma.di.wo. 9.30. Lumière 1: 'PoliceAcademy 7' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Blink' (12),.; dag. 1.15-4-6.45-9.30, Lumière i 3: 'Intersection' (al)dag. 6.45-9.30.. Lumière 4: 'Scfiindler's List' (12b dag. 2-8. Rex: 'Sex War' (18) dag- .vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Naked gun 33 1/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Police Academy 7' (16) vr.za.' 1 i 00.15. Lumière 2: 'On deadly J ground' (16) vr.za. 00.15. Lumière j 1 3:'Cool Runnings'(16) vr.za. 00.15. Lantaren 1: '2001. a Space Odys- sey' (16) vr.za. 24. Venster 1: 'La j Ardilla Roja' (16) vr.za. 00.15. Ven- ster 2: 'Paris is burning' (16) vr. 24. j 'The Reflecting Skin' (16) za. 24. f Venster 3: 'Vacas' (16) vr.za. j 00.15. Venster 4: 'Reservoir Dogs' (16) vr.za. 00.15. I Vlaardingen - De "Vlaardingse j L- werkgroep van de Consumenten- op bond start zaterdag 16 juli met een enquête over het klein che- j misch afval. Het doel van het onderzoek is na te gaan in hoeverre bekend is wat tot het chemisch afval gerekend i moet worden en wat niet. Ook worden vragen gesteld over de (- wijze van inzamelen en kan men suggesties kwijt voor een eventu-j ele verbetering daarvan. Aan de start van het onderzoek j wordt een officieel tintje gegeven i| door zaterdag in partycentrum de Lijndraaijer de eerste vragen te stellen aan prof. dr. ir. C. Hen- driks. directeur van Intron, een instituut voor materiaal- en mi- j| lieu-onderzoek. Bij de bijeenkomst die om 13.00 uur begint, zijn ook enkele medé-1 werkers van het depot voor klein chemisch afval aanwezig om j tekst en uitleg te geven over de r Vlaardingse inzameling van het afval.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1