13 Bibliotheek dankt alfabet te snel af 4 Verkoeling of nog meer hitte... het werk gaat door Zwembad krijgt regelmatig stiekem nachtelijk bezoek Integratieproject voor statushouders Rotterdams Dagblad mmmm ÏK:ÏÏ Identiteitscrisis: wat moet er nu op de gevel? PP Westmolenstraat wordt 'nostalgisch' vernieuwd E Zieke iep mag ongeschild niet eens in de ;{open haard Bouw van appartementen Holy moet wachten Mannen dreigen met nepwapen In ziekenhuis na aanrijding Ontuchtpleger blijft zoek Doorgereden na botsing Opvallend veel fietsen gestolen Politie te snel Bouwplan voor Schiedam-Zuid MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE imam OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Woensdag 13 julil9B4 .Q. ui Waardingen - De iep is sterk. t „Hij is redelijk bestand tegen .^luchtverontreiniging en stelt weinig eisen aan de grond. En door zijn fraaie variëteiten in 'groeivorm is niet iedere iep '-•"hetzelfde. De. iep, kortom, is een ideale stadsboom. In Vlaaxdingen staan er dan ook honderden van deze bomen, r die gemakkelijk zijn te her kennen aan de scheve blad voet. Maar de iep heeft één grote vij and: de iepespinikever. Door dat beestje,.die de zo gevrees de iepeziekte veroorzaakt, heeft deze boomsoort het mo menteel zwaar te verduren. Al leen al in Gaardingen staan er zo'n 75 zieke bomen. Ze staan verspreid over de hele stad: langs de Europaboulevard, 01- .mendreef, Mamixlaan, Mara- thonweg, Van Öldebarneveld- straat, Willem de Zwijgerlaan enKorhoenlaan. Een eenmaal besmet door de iépespintkever helpt er geen lieve moedertje meer aan, dan is de bboifr ten dode opge- schreven. Zieke iepen zijn niet meer te redden en worden van- wege3 hét besmettingsgevaar zo snel mogelijk omgezaagd en vernietigd. Daarmee mpet worden voorkomen dat de ie pespintkever zich via de zieke bomen in graten getale verme nigvuldigt. Omdat die beestjes zich dan weer nestelen in nog gezonde bomen. Om die reden wordt burgers gevraagd om geen ongeschild iepehout voorde openhaard te kopen of te bewaren. De iepes- pintkevers krijgen dan name lijk alsnog de kans zich in het iepehout voort"te.'planten-én uit te vliegen Om de schade'zo beperkt mo gelijk te houden wordt ieder een die een zieke iep ziet, dat te melden bij de afdeling Groen, sport en recreatie (tele foon: 2484560}. Zieke iepen zijn in de zomer te herkennen aan verdorrend bladen kale takken, boven m de boom of takken met kleine blaadjes. Door Ben van Haren Vlaardingen - De plannen voor de bouw van appartementen bij de verzorgingscentra Vaartland en De Meerpaal stagneren. Ze moe ten wachten op het aanbrengen van een geluidswal langs de rijks leg ter hoogte van Holy. De plannen zijn in de ijskast te recht gekomen na afwijzing van de goedkeuring op grond van de begin dit jaar van kracht gewor den nieuwe geluidsnormen. Vaartland wil naast haar bestaan de ouderencentrum een apparte mententoren neerzetten en wo- ningbouwstichting Samenwer king heeft een plan ontwikkeld voor een appartementengebouw met penthouses tegen verzor gingscentrum De Meerpaal, op het terrein waar nu nog het onder gronds bestuurscentrum staat. Deze vroegere BB-voorziening, waarin lange tijd kunstwerken zijn opgeslagen, zal hiervoor wor den gesloopt. Hiertoe hebben burgemeester en wethouders on langs besloten. De twee planontwikkelaars wach- ten nu op een beslissing van het gemeentebestuur om geld be- schikbaar te stellen voor de aan leg-van een geluidswal over het viaduct aan de Holysingel, langs rijksweg 20. De kosten van zo'n geluidswal worden uiteindelijk betaald door het rijk, maar voorlo pig zou Vlaardingen zelf het geld beschikbaar moeten stellen. In de prioriteitenlijst van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, dat de autoherrie-dempende voorzie ningen laat aanleggen, komt dit gedeelte van rijksweg 20 nog niet voor. Gisteren hebben burgemeester en wethouders besloten de moge lijkheden van een voorfinancie ring van gemeentezijde te onder zoeken. Wethouder Van der Windt heeft meegedeeld hiervan voorstander te 2ijn om de uitvoe ring van de bouwplannen te be spoedigen. Waterweg Door Peter de Lange Vlaardingen - Door de uitspraak van de Hoge Raad over John Körmelings kunstwerk 'De negende van oma' is de Vlaardingse gemeentebibliotheek in een identiteitscrisis terecht gekomen. De bibliotheekdirectie vraagt zich vertwijfeld af welke aandui ding er nu op de gevel moet worden aangebracht. Zit de bieb tot in lengte van dagen opgescheept met liet door het personeel verfoeide onvoltooide alfabet van Körmeling, of mag eindelijk het simpele en eenduidige woord 'stadsbibliotheek' aan de muur worden geschroefd? Het lijkt een futiel probleem, maar de zaak moet met de grootst mogelijke omzichtigheid worden aangepakt. De Hoge Raad heeft weliswaar bepaald dat Vlaardin gen niet verplicht is Körmelings driedelige kunstwerk 'De negen de van oma' te plaatsen, maar dat betekent volgens de gemeentelij ke juristen nog niet dat het alfa bet (deel uitmakend van de 'Ne gende') zonder meer van de bi bliotheekgevel verwijderd mag worden. Daarover moet eerst uit voerig met de Eindhovense kun stenaar worden overlegd. Directie en personeel van de bi bliotheek hebben hun afkeer van Körmelings alfabet nooit onder stoelen of banken gestoken. De uitspraak van de Hoge Raad leek de mogelijkheid te bieden de neonletters te verwijderen. Dat gebeurde dan ook prompt. De tweeëntwintig roze letters (A tot en met V) werden onttakeld en in plaats daarvan kwam een nieuwe neontekst op de daklijst van de uitbouw: stadsbibliotheek. Precies één dag later was dat woord weer verdwenen. Op last van het gemeentebestuur, dat de actie van de bieb wat te voorbarig vond. „Het was een onverstandi ge daad van bibliotheekdirecteur Lamens," zegt projectleider bu reau Kunst en Cultuur Putman. Dat Lamens eigenmachtig een nieuwe neontekst had besteld wijt Putman aan „een communi catiefoutje binnen de gemeente." Putman zegt dat Körmelings alfa bet is verwijderd om de letters schoon te maken en de daklijst te repareren. Een ambtenaar van de facilitaire dienst bevestigt dat: „Het was een puinhoop, zoals het zaakje er bij stond. De bevesti ging van de letters is nooit afge maakt en het dak lekte. Boven dien was de elektriciteit niet aan gesloten, het alfabet heeft nooit gebrand. De boel is nu naar een üchtboer gebracht voor reparatie. Aan de dakbedekking kunnen we nog even niets doen, daarvoor is het te heet.1' De reparatie kost de gemeente ui teraard geld, maar het is de vraag of die investering rendabel is. Want voorlopig is nog volslagen onduidelijk of Körmelings alfabet op de bieb zal terugkeren. De kunstenaar kan dat eisen, ,.om de gemeente te pesten," zoals een ambtenaar suggereert. Maar cle Eindhovenaar kan ook verordon neren dat de letters voorgoed van de gevel moeten, omdat ze deel uitmaken van een drieluik waar van twee delen nooit zijn gereali seerd. (De ontbrekende delen zijn 'De negende van oma' op het dak van de flat tegenover de biblio theek, en de letters PTT tegen het postkantoor aan de overzijde van de straat). Achterhaald De gemeente heeft het plan opge vat om Körmelings letters te ge bruiken voor de vorming van de nieuwe aanduiding stadsbiblio theek. Er zouden dan enkel een paar letters moeten worden bijge maakt. Op de vraag of dat idee niet achterhaald is. omdat die tekst kennelijk al door een ander is vervaardigd (het woord heeft immers in een ander lettertype al één dag daadwerkelijk op de ge vel gestaan), moet de ambtenaar het antwoord schuldig blijven. Ondertussen vraagt de gemeente zich ook af of er nog een bestem ming kan worden gevonden voor de metershoge letters die samen de tekst 'De negende van oma' vormen. Wellicht vallen ervan d^ ze letters één of meer woorden te maken die elders gebruikt kun nen worden. De neoncreatie heeft circa honderdduizend gulden ge kost. De aanschaf van het kunstwerk kwam de gemeente op een finan ciële strop te staan omdat de ge meenteraad in een laat stadium de zijde van bewoners van de ou- derenflat koos. Zij vonden de tekst kleinerend. Een lang juri disch gevecht volgde, waarin de kunstenaar tenslotte het onder spit dolf. "X '-i Weer of geen weer, bepaalde klussen kunnen niet blijven liggen. Dat met de huidige tempera turen op het werk wat gas wordt teruggeno men, is logisch. Doch dat is niet voor iedereen weggelegd, in Vlaardingen diende de brand weergisteren behoorlijk de handen uit de mou wen steken omdat op de Mr. L.A. Kesperweg het asfalt door de hitte dreigde te smelten. Met water moest het wegdek worden gekoeld, waarna zand werd gestrooid. Het spuitwerk bleef overigens niet beperkt tot de rijbaan. Twee brandweermannen probeerden elkaartij- dens het karwei een koude douche te bezor gen. Dat was er voor de dakdekkers op de andere fo to niet bij. Het was daar bovenop het dak van een woning aan de Vlaardingse Van der Drift straat sowieso al peentjes zweten. En door het gebruik van een brander kregen de werklieden het extra warm. Maar als de baasje stuurt, heb je maar te gaan. Foto's Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardingen - „Is hier vannacht gezwommen? Daar weet ik niets van. Het verbaast me overigens niets. Het was maandLenacht erg warm en het komt wel vaker voor dat ze hier 's nachts een duik ne men." Ruud Bulthuis, bedrijfsleider van het Vlaardingse Kolpa-bad, is dinsdagochtend kennelijk niet door de politie op de hoogte ge steld van de nachtelijke zwem partij in het buitenbad. Vijf jon gens werden maandag tegen mid dennacht uit het water gehaald door surveillerende agenten. Ze waren over het hek geklommen voor een verfrissende duik. Vol- Schiedam - De stadsvernieu wing in en rond de Westmolen straat in Schiedam wordt geba seerd op historische, zo niet no stalgische uitgangspunten. Het buurtje tussen Korte Ha ven, Lange Haven en Westvest moet een cultureel en ambach telijk karakter krijgen. Wethouder Reijnhout (D66, stadsvernieuwing) wil er een groot aantal kunstenaars en am bachtslieden onderbrengen. De ze 'werkmansfunctie' wordt ge combineerd met wonen. De historische sfeer zal bena drukt worden door het gebruik van zoveel mogelijk authentie ke materialen. Reijnhout wil moderne bouwmaterialen we ren. Het wijkje zal verder geken-- merkt worden door intimiteit. In het ontwerp-plan is een hofje opgenomen. In het verkiezingsprogramma kondigde D66 al aan dat er meer hofjes in Schiedam gebouwd moeten worden. Vroeger telde de stad veel meer van dergelijke samenlevingsvormen dan nu. Daarvan zijn er nog maar een paar overgebleven, zoals het Hofje van Belois bij de Aleida- straat en een serie woninkjes in de Fabristraat die volgens Reijnhout ook het predikaat 'hofje' verdienen. Omdat het om een bijzonder project gaat, wil de gemeente Schiedam voor de inrichting van de Westmolenstraat een prijsvraag onder architecten uit schrijven. Het ontwerp moet Tnin of meer aansluiten bij de historie van hét gebied, waar ook vroeger al veel kleinschalige bedrijfjes wa ren gevestigd. Tegenwoordig hebben veel Schiedamse kun stenaars er een atelier. gens een getuige bleef het niet bij zwemmen: ze gingen ook op skateboards van de glijbaan af. Nadat ze hun naam aan de politie op hadden moeten geven, werden de knullen weggestuurd. Omdat nog geen aangifte is gedaan, ont snappen de jongens aan een pro ces-verbaal. Er werd niets ver nield. En dat is wel eens anders geweest. „We hebben in het verle den als eens meegemaakt dat nachtelijke bezoekers overal had den zitten poepen. Zelfs op de la ge wip is toen een drol gevon den," zegt assistent-bedrijfsleider Agncs Groenewegen. die al zo'n twintig jaar bij het Kolpa-bad werkzaam is. „Vuilnisbakken werden van het grasveld gehaald en in het bad gegooid. Ook zijn meermalen ruiten ingegooid. De lui die dat doen beseffen niet dat ze honderden mensen duperen. Want als 's ochtends blijkt dat er vuilnisbakken in het water Lig gen, kan je de zwemmers zeker een uur of twee niet in het bad toelaten. Het hele bassin moet, nadat de troep er uit is gehaald, ook nog eens worden doorge spoeld om het water tc zuiveren. Daarvoor moet alle apparatuur in de machinekamer op gang wor den gebracht. Dat brengt toch ook weer extra kosten met zich mee." „Ik kan me nog herinneren dat het zwembad daardoor wel eens een halve dag dicht is geweest. Wat dacht je van een ingegooide ruit? Dat glas moet vanzelfspre kend eerst nauwkeurig worden opgeruimd voordat zwemmers naar binnen kunnen." Tijdens de recente zwemvier- daagse was er beveiliging in en rond het zwembad om te waken over de attributen die bij het eve nement werden gebruikt. Omdat dat voor de zomermaanden finan cieel gezien geen haalbare kaart is, moet het Kolpa-bad het doen met extra surveillances van de po litie. Ondanks dat. zo is de afgelo pen jaren en ook deze week weer gebleken, zijn er nog altijd groep jes jongeren die er in slagen na een avondje stappen of een feest heimelijk een nachtelijk bezoekje te brengen aan het openluchtbad. Groenewegen: „Als er niets is ver ziekt, merkje het "s ochtends toch aan bepaalde dingen. Dc waters lang is verplaatst omdat ze elkaar nat hebben gespoten of water in de glijbaan hebben laten lopen om er vanaf te kunnen glijden." Eigenlijk wordt het nachtelijk ge bruik van het zwembad enigszins gedoogd. Als er geen schade is veroorzaakt, wordt het niet ge meld bij de politie. Maar mocht er vandalisme worden gepleegd, dan overweegt de bedrijfsleiding alsnog een beveiligingsbedrijf in te schakelen. Maassluis - In Maassluis hebben verschillende organisaties de handen ineen geslagen cn een in tergratieproject opgezet voor de ruim honderdvijftig vluchtelin gen met een verblijfsvergunning. De statushouders kunnen reke nen op hulp en begeleiding om zo snel mogelijk ingeburgerd te ra ken in de Nederlandse samenle ving. De gemeente Maassluis heeft de taak om voor januari 1995 twee honderdvijftig statushouders op te vangen en te huisvesten. Het ministerie van WVC stelt per ver blijfsgerechtigde vluchteling van achttien jaar en ouder een bedrag van vijfduizend gulden beschik baar voor het integratieproject. In dat project wordt aandacht be steed aan het leren van de Neder landse taal en de maatschappelij ke oriëntatie. Als een statushouder in Maas sluis arriveert, zorgen medewer kers van de gemeente voor de al lereerste opvang. Er wordt ge zorgd voor een woning en de in schrijving in het bevolkingsregis ter. Voor de inrichting van de wo ning krijgt men via de gemeente een lening. Begeleiding De Stichting Begeleiding Vluch telingen Maassluis (SBVM) geeft de statushouders praktische be geleiding bij zaken als de verdere inrichting van de woning, de in schrijving bij het ziekenfonds, huisarts en tandarts en het ope nen van een bankrekening. Het begeleidende werk van de SBVM wordt uitgevoerd door vrijwilli gers. In verband met de toename van het aantal vluchtelingen in Maassluis is voor de komende twee jaar een beroepskracht aan getrokken om het werk var. de SBVM te coördineren en zelf ook vluchtelingen wegwijs te maken in hun nieuwe woonomgeving. Het Educatief Centrum Maas sluis (ECM) neemt de Nederland se taallessen en het onderricht in maatschappelijke oriëntatie voor haar rekening. Voor een groot deel kunnen de statushouders deelnemen aan het basiseducatie programma. De kans bestaat dat daardoor wachtlijsten ontstaan voor andere mensen die de lessen willen volgen. Eventueel wordt dan gestart mei extra cursussen. Het ECM zorgt verder ook nog voor de begeleiding bij de over stap naar vervolgonderwijs of na afronding daarvan bij het zoeken naar een baan. In totaal komen honderd van de ruim hondervijftig statushouders in aanmerking voor het project omdat ze ouder zijn dan achttien jaar. Het merendeel van hen is af komstig uit Bosnië-Herzegowina. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Twee mannen die gisteren werden aangehouden, hebben bekend maandagnacht een Vlaardings echtpaar tc heb ben bedreigd met een. naar later bleek, nepvuurwapen. De man en vtouw fietsten op de Maassluisse- dijk toen ze door het tweetal op een brommer werden ingehaald. Ze kregen een vuurwapen op zich gericht. Naar aanleiding van het signalement kon het duo worden aangehouden. De twee bekenden het echtpaar te hebben bedreigd met een plastic vuurwapen. Te gen hen is proces-verbaal opge maakt. Maassluis - Een 55-jarige Maas- sluizer is gisteren gewond ge raakt bij een aanrijding op de In dustrieweg. De man fietste recht door toen een personenauto op de kruising met de Govert van Wijn kade linksaf sloeg. Daardoor bots ten de fietser en auto. Het slacht offer moest in het Holy-zieken- huis worden behandeld aan schaafwonden en glassplinters in zijn rug. Schiedam - De ki nderlokker die vorige week in de Schiedamse wijk Nieuwland twee kinderen seksueel heeft misbruikt, is nog altijd voortvluchtig. Een buurton derzoek heeft niets opgeleverd. Enkele weken geleden is in Schiedam ook al een kind aange sproken door een vreemde man. De politie zoekt uit of dat verband houdt met de gebeurtenissen van vorige week, in de hoop de dader aan te kunnen houden. Vlaardingen - Tegen een 21-jarige Vlaardinger is gisteren proces verbaal opgemaakt omdat hij na een aanrijding is doorgereden. Hij was in de Catsstraat tegen een andere auto gebotst. De politie hield hem in de Vondelstraat aan. Schiedam - In het centrum van Schiedam en de Oostwijk worden de laatste dagen opvallend veel fietsen gestolen. Gisteren werd hiervandoor vier mensen aangifte gedaan en vandaag was dat drie maal het geval. Dc politie heeft ie mand op het oog maar heeft de verdachte nog niet kunnen be trappen. Schiedam - Vanochtend vroeg is aan de Korte Singelstraat in Schiedam een 24-jarige Vlaardin ger aangehouden die wordt ver dacht van een poging tot autodief stal. Hij zat in een auto waarin hij niet thuishoorde. Voordat hij weg kon rijden, werd hij er uit ge haald. „We waren te vroeg," zegt een politiewoorvoerder. „Want nu ontkent hij de auto te hebben wil len stelen." Schiedam - Op de hoek van de Hagastraat, de Spuistraat en de Willemskade in Schicdam-Zuid wordt binnenkort begonnen met de bouw van 39 appartementen. Het complex, een project van Roosdom Tijhuis West BV uit Rotterdam, bestaat uit zes pre miekoopwoningen cn 33 sociale koopwoningen. De prijs van hui zen uit de eerste categorie be draagt 190.000 gulden, die van de 'sociale appartementen' met drie kamers 152.000 gulden. Makelaar Ooms heeft de helft van het com plex al verkocht. Om de bouw mogelijk te maken worden verschillende panden ge sloopt. Daaronder zijn de oude fa briek van de firma Van Woerkom en het verkooppakhuis van Toontje'. Over de voortzetting van deze 'winkel van Sinkel' is niets bekend. De eigenaar over leed vorig jaar. Door de familie is bij de gemeente geen aanvraag „voor voortzetting van de zaak op een ander adres ingediend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2