9 Weinig animo voor referendum Vlaardingen krijgt z'n eigen meubelboulevard Gigantisch Schiedams karwei vordert gestaag Weekmarkt Schiedam opnieuw verplaatst msi Rotterdams Dagblad Wijkbeheerteams moeten verval van wijken zien te voorkomen PHAKRA DE WINKEL VOOR FANTASY EN MAGIE (TROLLEN, DRAKEN, ELFJES, TOVENAARS ETC.). BROERSVELD 6A, SCHIEDAM. TEL. 010-4271626 CHAKRA - us: a'ie Körmeling wil proefperiode voor 'De Negende van Oma' Alleen Schiedam overweegt serieus om experiment te doen met volksraadpleging &K:. Krantedief gearresteerd Autodief gepakt Over de kop na botsing Koffiehuis op slot gedaan Man slingert door drank Strandwachters boeken succes Donderdag'14 juli 1994 Vlaardingen - Eind volgend jaar moet Vlaardingen z'n eigen meubelboulevard hebben, meu belplein Vlaardingen. Niet min der dan vijftienduizend vier kante meter slaapkamers, eiken bankstellen, eetkamers, keu kens en noem maar op. Tweede Pinksterdag, één van de meu belkoopdagen bij uitstek, zal vanaf 1996 nooit meer hetzelfde zijn in Vlaardingen. Als het gemeentebestuur zijn zin krijgt wordt begin volgend jaar de eerste paai geslagen op bedrijvenpark Hoogstad aan de Westlandseweg voor het Thema park Woninginrichting: 9500 vierkante meter winkelopper vlakte woninginrichting (meu bels en stoffering) en nog eens 5500 vierkante meter bedrijven met sanitair, badkamers, keu kens en auto-accessoires. Voor de meubelzaken geldt een mini male oppervlakte van duizend vierkante meter. Drie jaar geleden zijn er ook al plannen geweest voor een meu belboulevard in Vlaardingen. Die was toen gedacht op bedrij venterrein Het Scheur. Maar omdat uit onderzoek bleek dat dit bij de bestaande handel te veel klanten weg zou trekken, is daarvan afgezien. Nu de meu belzaak van De Winter en De Lange (door brand) is verdwe- nen, zou er wel ruimte zijn. Ster ker: de verwachting is zelfs dat de bestaande detailhandel er profijt van zal hebben. Overi gens willen burgemeester en wethouders bij het inrichten van Hoogstad, waarvoor nog geen kandidaten bekend zijn, voorrang geven aan reeds in Vlaardingen gevestigde bedrij ven. Met de meubelboulevard hoopt Vlaardingen ook inwo ners van Schiedam, Maassluis en het Westland te trekken. Kritisch Het Centraal Bureau voor Wo- ninginrichtings- en meubile- ringsbedrijven (CBW) in Biltho- ven zegt in een eerste reactie de Vlaardingse plannen kritisch te volgen. Voorwaarde voor de be langenvereniging van onderne mers in de meubelbranche is dat de nieuwe boulevard iets toevoegt. „Als er alleen maar vestigingen van landelijke ke tens komen, dan voegt het na tuurlijk niks toe aan het be staande. Want dan gaat het ten koste van de bestaande boule vards in de regio. Want dc groei in de meubelbranche is er wel uit. Bovendien is het vanuit Vlaardingen toch niet zo ver naar Rotterdam," zegt Karin van Nistelrode van het CBW. Maar de gemeente tilt niet zo zwaar aan de kritiek. Daar is men al lang blij dat in deze barre tijden opeens tweederde van Hoogstad is uitgegeven. „In eer ste instantie waren we niet van deze ontwikkeling uitgegaan," zegt C. W. J. Schrieks van de ge meente. „Maar nu het in de kan torenbranche zo slecht gaat, biedt dit alternatief goede mo gelijkheden om het bedrijven park binnen drie jaar vol te heb ben, zoals we ons destijds ten doel hadden gesteld." Door Peter de Lange Vlaardingen - John Körmeling blijft hopen dat zijn kunstwerk 'De negende van Oma' ooit nog eens op het dak van de ouderen- flat in de Waalstraat zal staan. De Eindhovenaar zal de gemeente Vlaardingen voorstellen zijn me tershoge neonletters bij wijze van proef een maand op het dak te zetten. „Iedereen is tegen de 'Negende', maar niemand heeft het ooit ge zien. Ik ben. ervan overtuigd dat niemand het meer kwijt wil als het eenmaal zijn schoonheid heeft bewezen," aldus de maker van de omstreden neontekst. Kör meling wilde met zijn schepping een hommage brengen aan het ar chitectenbureau Oma van Rem Koolhaas, maar de bewoners van de bejaardenflat vatten het woordje 'oma' op als een beledi ging. Zij kregen gelijk van de ge meenteraad, die plaatsing van bet kunstwerk blokkeerde. Körmeling heeft al eens eerder een 'kennismakingsperiode" van een maand voorgesteld. De ge meente ging daar niet op in. Nu door de uitspraak van de Hoge Raad dat Vlaardingen de 'Negen de niet hoeft te plaatsen er nog verschillende juridische en finan ciële knopen moeten worden ont ward, ziet Körmeling nieuwe kan sen. Mocht Vlaardingen wederom geen belangstelling tonen, dan heeft de kunstenaar nog een al ternatief achter de hand. De be woners van een bejaardenflat in Amsterdam-Noord zouden het kunstwerk wél graag op het dak hebben. „Ze vinden de tekst prachtig, ze hebben me al een paar keer gevraagd of ze de letters niet kunnen overnemen," aldus Körmeling. Complicatie is echter dat de gemeente Vlaardingen wettelijk eigenaar is van de neon letters. Het stadsbestuur zou dus toestemming moeten geven voor 'export' van het kunstwerk naar Amsterdam. Körmeling begrijpt ondertussen niets van de opschudding die in Vlaardingen is ontstaan over zijn alfabet op de bibliotheek aan de Waalstraat. Deze letters, die ook deel uitmaken van Körmelings drieluik de 'Negende', zijn on langs verwijderd. Voor onder houd', zoals de gemeente zegt. De bibliotheekdirectie, die het neon- alfabet nooit kon waarderen, voorzag dc gevel prompt van de nieuwe aanduiding 'stadsbiblio theek'. maar moest die tekst weer verwijderen omdat de gemeente eerst met Körmeling wilde over leggen. De Eindhovenaar zegt echter van meet af aan duidelijk te hebben gemaakt dat zijn kunstwerk of in z'n geheel moest worden geaccep teerd. of helemaal niet. Dat bete kent volgens hem dat het alfabet voorgoed van de bibliotheek ver wijderd moet worden - tenzij Vlaardingen alsnog zijn aanbod aanvaardt om 'De negende van Oma' bij wijze van proef tentoon te stellen. Waterweg Vlaardingen - Het initiatief van b en w van Rotterdam voor een experiment met een correctief referendum krijgt in deze regio weinig navolging. Het Vlaardingse college wil wel peilingen houden onder de bevolking, maar zich niet binden aan de uit slag. Maassluis voelt er helemaal niets voor. Alleen de gemeen teraad van Schiedam denkt serieus na over een referendum, na een initiatiefvoorstel van de D66-£ractie voor een dergelijk ex periment. Eind vorig jaar diende de Schiedamse D66-fractie het voor stel in. Na behandeling in de com missie algemene zaken en schrif telijke reacties van het CDA en PvdA, staat de gewijzigde versie nu op de agenda van de eerstvol gende gemeenteraadsvergade ring in september. De fractie heeft een raadgevend referen dum voor ogen, dat wil zeggen een volkspeiling waarvan de uit slag niet op voorhand bepalend is voor het politieke besluit dat er op moet volgen. Om te voorkomen dat de gemeenteraad de uitslag naast zich neerlegt, wil D66 dat de raad vooraf duidelijk maakt in hoeverre de uitslag bindend is. Alleen onderwerpen waarover de gemeenteraad reeds een concept besluit heeft genomen, komen in aanmerking voor een referen dum. Aan de kiezers wordt de vraag gesteld of zij voor dan wel tegen het concept-raadsbesluit zijn. Het antwoord {'ik ben voor' of 'ik ben tegen') kan worden in gevuld op een referendumkaart of via de stcmmachine. Het refe rendum wordt bij voorkeur tege lijkertijd gehouden met verkie zingen voor bijvoorbeeld de Tweede Kamer of Provinciale Staten. Pas als de uitslag bekend is, hakt de gemeenteraad de knoop door en wordt het concept-raadsbesluit bekrachtigd dan wel ingetrokken. Het referendum wordt als geldig beschouwd als het totaal van het aantal uitgebrachte geldige stem men meer dan tweederde be draagt van het aantal stemmen dat bij de voorgaande, raadsver kiezingen werd uitgebracht. Het D66-voorstel werd binnen de commissie algemene zaken posi tief ontvangen. Burgemeester Scheeres is echter vooralsnog te rughoudend in zijn oordeel over een dergelijk experiment. „De be volking heeft niet voor niets een gemeenteraad gekozen, die be slissingen mag nemen, Naar mijn mening moet er dan ook een zeer bijzondere aanleiding zijn, wil ik een referendum toejuichen. Pro bleem is namelijk de vraagstel ling: het zijn over het algemeen gecompliceerde onderwerpen, waardoor de vraagstelling zo nauwkeurig mogelijk moet wor den omschreven. Dat maakt voor mij de waarde van het referen dum betrekkelijk." Inzichtelijk In Vlaardingen is een referendum niet aan de orde. Burgemeester Stam (bestuurszaken) verwijst naar het collegeprogramma. Daarin staan PvdA, VVD, CDA en D66 wel een andere wijze voor van omgaan - 'een nieuwe cultuur' - met de burgers (en ambtenaren en gemeenteraad), die 'zoveel mo gelijk voor alle burgers open en inzichtelijk is'.„De burgers - met inbegrip van het bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties - zullen meer worden betrokken bij de ontwikkeling van het beleid en de uitvoering daarvan," aldus de coalitieplannen. In de praktijk, zo belooft het col lege, betekent dit dat er regelma tig peilingen onder de bevolking zullen worden gehouden. Het doel daarvan is 'een beeld te vormen over de waardering die burgers hebben voor de gemeen telijke dienstverlening en het ge voerde of nader te ontwikkeien beleid.' De peilingen kunnen al gemeen zijn, of betrekking heb ben op specifieke thema's, wijken of buurten. Maar de uitkomsten van dergelijke peilingen leggen de gemeenteraad minder vast dan die van een referendum, ïn Maassluis is deze week geen van de wethouders 'in huis' om te reageren. Ook de burgemeester is afwezig. De afdeling communica tie op het stadhuis verzekert ech ter dat er geen belangstelling be staat voor een referendum. „Het leeft hier niet," zegt de gemeente- voorlichter. Het duurt voorlopig nog wel even voordat het nieuwbouwproject op het Emmaplein wordt opgele verd. De eerste paal ging 10 juni onder grote belangstelling de grond in en in december van het volgend jaar moeten er 94 vrije sector appartementen zijn verrezen. En op de resterende vierdui zend vierkante meter komen winkels en kantoren. Zo op het oog is van enige vooruitgang niet veel te zien. Toch vordert het karwei in de gigantische bouwput gestaag. Er zijn al heel wat heipalen de grond in getrild en aan de kant van de Broersvest, waar het nieuwe districts- en hoofdkantoor van de VSB-Bank Schiedam-Vlaardingen wordt gevestigd, is a! een flinke hoeveelheid beton gestort. Kortom, Schiedams grootste werkvloer krijgt langzamerhand gestalte. De bouwput tussen Huis te Rïvierweg, Emmaplein en Broersvest krijgt een L-vormige bebouwing met zuilengalerijen. Boven de kantoor- en winkelruimten worden woningen ïn de vrije sector ge bouwd. Het zal op en rond het Emmaplein voorlopig nog wel rommelig blijven. De nieuwbouw sluit namelijk aan op het project Stad serf- de realisatie van een theater, bibliotheek en archief -waar mee volgens de planning eind dit jaar wordt begonnen. Op de kleine foto het nieuwbouwcomplex met winkels, woningen en kantoren dat met de korte zij de van de L-vorm aan het Broersvest komt te liggen. Foto Dennes van der Wei/Roe! Dijkstra. Inzet Amstelland Vastgoed bv I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Op de Vettenoord- sekade heeft de Vlaardingse poli. tie gisterochtend een man opge- pakt die een krant had gestolen Agenten in burger zagen de man. een 23-jarige inwoner van Helle- voetsluis, het dagblad wegnemen van een stapel die voor de deur van een winkel lag. Op het bureau werd tegen de krantedief proces verbaal opgemaakt. Schiedam - Naar aanleiding van een melding dat in de Valerius- straat een gestolen auto 2ou staan, heeft de Schiedamse poli tie gistermiddag een 23-jarige au todief aangehouden. De man, zonder vaste woon- of verblijf plaats, had in de auto gereden. Het wagen was gestolen in Oud- Beijerland. De auto is in b genomen. Vlaardingen - Een 33-jarige Vlaar dingse is gistermiddag als gevolg van een aanrijding met haar auto over de kop geslagen. Ze reed op de Korte Hoogstraat en verzuim de voorrang te verlenen aan een andere auto. Na de buiteling kwam het voertuig van de vrouw met daarin drie kinderen, tot stil stand tegen een bestelbus. Alle inzittenden bleven ongedeerd. Maassluis - Omdat de eigenaar niet over een vergunning be schikt, is gistermiddag op de Rembrandtlaan in Maassluis een koffiehuis op slot gedaan. De poli tie kwam tot die ontdekking omdat de ontheffing voor de slui tingstijden in het weekcir.ee vóór" een ander gedeelte van het hore- ca-bedrijf was verlopen. Schiedam - Een 52-jarige Schiedammer is gistermiddag na een bezoek aan het politiebureau zonder rijbewijs en met een pro- ces-verbaal thuis gekomen. Hij reed slingerend over de Churchil- lweg. Uit de blaastest bleek dat hij een flinke slok op had. Hoek van Holland - Korpschef R. Hessing van de politieregio Rot terdam-Rijnmond gaf gistermid dag het startsein voor het Parking Watchers-project, maar de strand wachters hebben al voor het offi ciële begin succes geboekt. In de afgelopen dagen hebben de acht jongeren die dagelijks op de par keerplaatsen bij het strand en in de duinen van Hoek van Holland surveilleren, meermalen opgetre den. Ruim 550 auto-eigenaren werden gewezen op het feit hun voertuig niet goed was a sloten. Verder werden vuurwerk afstekende jongeren uit de dui nen verjaagd en werd een illegale handelaar weggestuurd. Ook wer den twee autokrakers belemmerd tijdens hun 'werkzaamheden'. Ze gedroegen zich verdacht en wer den door de Parking Watchers aangesproken. Daarop nam het tweetal de benen. Vlaardingen - Gisteren werden ze officieel geïnstalleerd: de vijf wijkbeheerteams van de gemeen te Vlaardingen. In de burgerzaal van het stadhuis overhandigde wethouder wijkbeheer Van der Steen het nog lege 'Logboek Wijkbeheer' aan ieder team. De teams gaan pas begin september echt de wijken in om te vergade ren en te praten met bewoners, maar voor die tijd kunnen wijkbe woners al terecht met klachten en ideeën over hun wijk. Het doel van het wijkbeheer is om te komen tot een efficiëntere aan pak van wijkproblemen. om zo de verpaupering van buurten tegen te gaan. De wijkbeheerteams be staan uit ambtenaren van de afde lingen Milieu, Stadswerk en Wel zijn, wijkagenten, politiechefs en burgers. Met behulp van wijkbe woners gaan dc teams werken aan plannen, die aan het college zullen worden voorgelegd. Van der Steen: ..De ideeën uit de wijk, daar gaat 't om. We moeten er sa men voor zorgen dat verval niet gaat intreden." In het kader van de sociale ver nieuwing is er door de gemeente de afgelopen drieëneenhalf jaar geëxperimenteerd met het ver schijnsel buurtbeheer. De resul taten waren erg positief. Vandaar dat de gemeente heeft besloten om met de wijkbeheerteams te starten. De positieve resultaten van het wijkbeheer in Rotterdam waren ook bemoedigend. Van der Steen: „Het slagen of niet slagen ervan ligt voor een groot deel in handen van de politiek. We moe ten de burger gewoon serieus ne men en adequaat reageren op pro blemen in de wijken." Vanaf 1 september zullen de wijk beheerteams regelmatig bijeen komen om werkafspraken te ma ken. Het overleg tussen de team leden is openbaar, zodat wijkbe woners vragen kunnen stellen. Tijd en plaats worden in augustus bekend gemaakt. Tot die tijd kun nen bewoners hun ideeën over het onderhoud en beheer van hun wijk kwijt, bijvoorbeeld door de antwoordstrook van de brochure 'De start van de wijkbeheerteams' in te vullen en af te geven op het stadhuis of bij een van de biblio theek-filialen. Door Sander Sonnemans Schiedam - Hoewel de drukte op de weekmarkt in de zomermaan den altijd wat afneemt, breken er wederom drukke tijden aan voor de Schiedamse marktmeester J. van Meel. Nu besloten is dat de Lange Kerkstraat opengaat voor de herinrichting en nieuwe be strating, moet voor de marktlie den die daar hun standplaats hebben, een nieuwe plek worden gezocht. Van Meel heeft zich over het pro bleem gebogen en de gemeente geadviseerd dat deel van de markt te verhuizen naar de Broersvest. Omdat tussen de trambaan en de winkel geen plaats is voor de marktlui, heeft hij voorgesteld een deel van de rijbaan af te sluiten voor het ver keer en de markt daar naartoe te verleggen. Eerder werd ook er ook al over gesproken de kermis, die niet meer op het Emmaplein gehouden kan worden, naar de Broersvest te verhuizen. Dat plan stuitte op de nodige bezwa ren, vooral uit de hoek van de Be wonersvereniging Schiedam- Centrum. Schipperen „Ik heb dat voorstel gedaan," legt Van Meel uit, „omdat het mijns inziens de enige manier is om de kramen van de weekmarkt op elkaar aan. te sluiten." Het is niet de eerste maal dat de marktmeester moet schipperen met de ruimte en de marktkoop lieden een redelijk alternatief moet zien te bieden. Omdat het bouwverkeer voor het nieuwe winkelcentrum op het voormali ge Imelda-terrein en de Passage gedwongen is gebruik te maken van de Broersvest, moest de markt daar verdwijnen. Zodoende werd de parkeerplaats achter de Hema omgetoverd tot marktplein. Niet alle marktkoop lieden die daar een tijdelijk on derkomen hebben, zijn te spre ken over die maatregel. De loca tie op zich vinden ze prima, ze hebben meer ruimte. Maar het merendeel klaagt over dalende omzetten. „Ik ben met mijn 68 jaar de oud ste marktkoopman, maar ik heb de slechtste plaats gekregen," uit groente- en fruithandelaar F. Ro der zyn kritiek. Ik stond op de hoek van de Lange Kerkstraat en het Broersveld en had daar een flinke toeloop. Dat is nu wel even anders. Ik draai de helft minder omzet." „Ook ik," zegt visboer Gundlach, „ben er op achteruit gegaan. Het kost me sowieso meer moeite om op mijn standplaats te komen. Daarom moet ik mijn kraam 's ochtends om vijf uur al neerzet ten. Bovèndien heeft het enige tijd gekost voordat de vaste klan ten mij konden vinden. Het bela chelijke van de hele zaak is dat we een week vantevoren pas hoorden dat we ergens anders heen moesten." „Het enige voordeel," reageert een handelaar in kleding, „is dat de mensen hier meer ruimte heb ben. Op het Broersveld komende mensen al vast te staan als twee vrouwen met kinderwagentjes elkaar moeten passeren. „Maat of we er financieel wijzer van worden, betwijfel ik. Ik denk eer der dat er minder in kas komt" Snoepgigant Ed van Kralingeit die tijdelijk aan de zijkant van de Hema staat, is de enige die spreekt van stijgende omzetten „Ik ben twintig procent omhoog gegaan. In vergelijking met het Broersveld heb ik hier een betere plek. Omdat je nu op een plein staat, heb je echt het idee van een markt. Van mij mag het zo u1"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1