ui 'Bouw groot sportcomplex van tien miljoen in Broekpolder' Rotterdams Dagblad Al zestig jaar fietsenmaker, maar nog lang niet uitgewerkt Schipper Koopman: 'Vlaardingen wordt een echte rondvaartstad' Australiër slaat met 'airco's' munt uit warme zomer Knokpartij in Nieuwiand Hardrijders op de bon Volle tassen niet betaald Stelende junks gearresteerd Illegalen uit slooppand bezorgd? Spontane bekentenis 'Enige manier om op verantwoorde wijze sport te bedrijven' Oliestank teistert Maassluis MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: j Woensdag 27 juli 1994 Schiedam - Bij een vechtpartij in de Donker Curtiusstraat in Nieuwiand zijn afgelopen nacht twee personen licht gewond ge raakt. Een \touw liep een hoofd wondje op. van een man werd de arm uit de kom gedraaid. Aanlei ding voor de vechtpartij was een relatieprobleem tussen de manen zijn ex-vriendin, die bh een ander echtpaar was ingetrokken. De verlaten echtgenoot verscheen daar aan de deur en maakte amok. Hij raakte slaags met de vrouw des huizes, die tijdens het gevecht hulp kreeg van haar echt genoot en diens broer. Bij de komst van de politie lagen de twee slachtoffers op de grond, omringd door enkele buurtbewo ners. Vlaardingen - In Vlaardingen zijn gisteren opnieuw bekeuringen uitgedeeld wegens te hard rijden. De controle vond plaats op de Del taweg. Er werden dertien automo bilisten op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer. De Vlaardingse politie zal ook de komende tijd op snel heid blijven controleren. Vlaardingen - In de Stations straat hield de Vlaardingse politie gisteren een 21-jarige man uit Ro zenburg en een 30-jarige vrouw uit Rotterdam aan. Het tweetal had enkele volle boodschappen tassen bij zich. De inhoud daar van hadden z:' niet betaald. De spullen waren gestolen bij super markt Hoogvliet aan de Parallel weg Het was niet de eerste keer dat het duo voor dit vergrijp werd opgepakt. Schiedam - In het centrum van Schiedam zijn gisteravond twee inbrekers die hun buit op straat aan de man probeerden te bren gen aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Het duo leurde met stereoappa ratuur die even tevoren was ge stolen uit een kelder aan de Nieu we Damlaan. De daders, twee Rot terdammers van 22 en 24 jaar, wa ren afkomstig van Perron Nul. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren uit een sloop pand aan de Nieuwe Mathenesse- straat drie illegaal in Nederland verblijvende mannen uit Noord- Afrika verwijderd. De mannen werden overgedragen aan de Vreemdelingendienst. Bij eerdere gelegenheden werden uit panden in dezelfde straat al eens vijf en daarna nog eens twee illegalen gehaald. Sinds omwo nenden de politie op de aanwezig heid van de mannen attent heb ben gemaakt, worden de panden regelmatig gecontroleerd. Bei OIO - 4004.444 en t komt In tfe buaï -# Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een inbreker heeft maandag op de plaats van het misdrijf een spontane bekentenis afgelegd. De man kwam op de po litic af. die in de Van Berekenro- destraat stond te wachten op de sleutelhouder van de BGS, waar de inbraak zojuist had plaatsge vonden. „Ik heb het gedaan," zei de man timide. Op het bureau be kende de Schiedammer ook nog zes andere inbraken. Voor de kraak bij de BGS had hij voor de afwisseling zijn broer in geschakeld. Het tweetal had er een kratje alcoholvrij bier buitge maakt. De daders zijn 30 en 33 jaar oud. Door Nella Weijling Schiedam - Rijwielhersteller Ja nus Schrauwers kan ondanks zijn 79 jaar niet stilzitten. In het week einde jeuken zijn handen, want dan is zijn werkplaats dicht. Het liefst zou Schrauwers elke dag banden plakken, naven repare ren, spaken stellen, kettingen vernieuwen en wielen vlechten. Al op 14-jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan als fietsenmaker. Schrauwers werd aangenomen als knecht bij de rijwielhandel op de hoek van het Broersveld en de Kerkstraat. Op 1 augustus is dat exact zestig jaar geleden. -Winke liers en bewoners van Schiedam- Centrum zullen hem op die dag in het zonnetje zetten. Niet dat Schr auwers daar om zit te springen, want hij is bescheiden en nuch ter. „Ik doe toch gewoon m'n werk." zegt hij kalm, en gaat weer geconcentreerd verder met het repareren van een fiets. Het enige wat hem kan afleiden, is een voor- bijscheurende brandweer- of poli tieauto. Dan staat hij binnen een mum van tijd op straat. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Toen hij 19 was, kreeg Schrau wers de kans om voor zichzelf te beginnen in zijn werkplaats. Zijn vader, nog altijd zijn grote trots, had daarvoor gezorgd. Schrau wers hield zich in de avonduren en soms ook 's morgens bezig met de reparatie van transportfietsen van winkeliers. De rest van de tyd besteedde hij aan gewone fietsen. Kort voor de oorlog bezat Schrau wers naast zijn rijwielenhandel ook de eerste motorrijschool van Schiedam. Aan het begin van de oorlog sloeg hij een paar honderd banden in, zodat hij tijdens de be zetting ook verder kon werken. Later werd Schrauwers, samen met zijn broers, door de Duitsers opgepakt en enige tijd in Duits land te werk gesteld. Ondertus sen hielden zijn moeder en zus sen, toentertijd woonachtig op het Broersveld 103, de werk plaats, die door de Duitsers verze geld was, in de gaten. Teruggeko men uit Duitsland ging Schrau wers meteen weer aan de slag. Rustiger aan Tegenwoordig doet hij het een stuk rustiger aan. „Ik ga niet meer over m'n toeren heen, want het is niet meer broodnodig,'zegt Schrauwers, doelend op zijn pen sioen. Als hem even later wordt gevraagd deze week nog een kin derfiets te repareren, antwoordt hij dan ook zeer beslist: „Nee, ik zit helemaal vol. Kijk maar om je heen. Maandag kan 't waarschijn lijk weer, maar zeker weten doe ik het niet. Ik maak er geen haast werk van." Janus Schrauwers heeft, behalve zijn werk, gegn hobby's. Van le zen houdt hij niet en tv-kijken boeit hem evenmin. Het weekein de besteedt hij dan ook aan de boekhouding. Tegen de tijd dat het maandag is, jeuken z'n han den al weer en is hij blij dat 'ie weer aan de slag kan. Drie jaar geleden kreeg hij een hersenbloeding, terwijl hij in zijn werkplaats aan het repareren was. Zijn broers en zussen zagen het niet zitten dat hij weer aan de slag zou gaan, maar door zijn doorzettingsvermogen kwam Schrauwers er snel bovenop. Zijn huisarts toonde alle begrip voor zijn werklust. „Hij moet gewoon doorgaan met werken totdat hij Janus Schrauwers blijft fietsen repareren, ondanks zijn lange staat van dienst 'Maar ik ga niet meer over m'n toe ren heen, dat is niet meer broodnodig.' Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra niet meer kan." De eigenaar van een sportzaak ietsje verderop, G. Wiekeraard senior, kent Schrau wers al 45 jaar. „Hij is een be scheiden man, die niet van op smuk houdt," omschrijft Wieker aard zijn buurman- „De werk plaats is zijn lust en zijn leven. Ais hij niets meer zou doen, zou hij inzakken." Volgens Wiekeraard staat Schrauwers altijd klaar voor anderen. „Hij heeft vroeger bij de EHBO gezeten en deed aan legio activiteiten mee. Hij zou bij wijze van spreken de marathon hebben gelopen voor een goed doel. Maar hij zou er wel voor zorgen dat hij geen winnaar werd. Want in de belangstelling staan, hoeft van hem niet." Vlaardingen - Alleen met de bouw van een groot, multifunctio neel sportcomplex in de Broekpolder zijn de Vlaardu igse «port- verenigingen verzekerd van een gezonde toekomst. Het com- plexis het beste alternatiefvoor de 'heilloze weg' van hertructu- reringen en verdere bezuinigingen op de plaatselijke sport. Dat schrijft de stichting VSS 2000 in een deze week gepubliceerd en aan de gemeente Vlaardingen aangeboden plan. Volgens eerste berekeningen zou het multi-disciplinaire centrum, bestaande uit onder meer ee»> sporthal, een atletiekbaan, voet balvelden, trainingsvelden, kunstgrasvelden en hand- en korfbalvelden tussen de 8,5 en tien miljoen gulden moeten kos ten. Dat is afhankelijk van de lo catie. Bouwen langs de Water sportweg is goedkoper dan in het lage deel van de polder bij de Ma- rathonweg, omdat de bodemge steldheid daar voor problemen en dus extra kosten zorgt. De gemeente Vlaardingen zou een groot deel van de stichtings- kosten voor zijn rekening moeten nemen: ongeveer zeven miljoen. VSS-woordvoerder B. den Hamer ijst er echter op dat de gemeente weer geld terugverdient doordat elders sportaccommodaties leeg komen. De gemeente kan die grond een nieuwe bestemming geven. „Bovendien," zegt Den Hamer, „komt het centrum in de Broekpolder er niet, dan zal de gemeente toch op eer. andere ma nier in de sport moeten invoe ren. Verschillende clubs, zoals voetbalvereniging Fortuna en handbalvereniging De Holiandi- aan moeten hun huidige com plexen ontruimen. Die verenigin gen elders huisvesten kost óók geld." Aantrekkingskracht Met de bouw van een multi-disci- plinair sportcentrum zou de ge meente Vlaardingen dan ook een heleboel vliegen in één klap slaan, meent de stichting VSS 2000. De problemen rond de her structurering zijn van de baan, het beheer van een aantal velden komt te vervallen (het sportcom plex zou in handen moeten ko men van een particuliere stich ting) en het centrum ir. de Broek polder zou een grote aantrek kingskracht kunnen uitoefenon op de regio. De verenigingen krij gen kans weer te groeien en Vlaardingen verwerft een unieke streekfunctie op sportgebied. Het plan voor een grootschalig sportcomplex zit al langer in de pen. Het eerste initiatief werd in 1992 genomen door voetbalclub Fortuna. De praatgroep over het functioneren van de Vlaardingse sport in de 21ste eeuw werd daar na uitgebreid met vertegenwoor digers van handbalvereniging De Hollandiaan, atletiekvereniging en voetbalvereniging VFl n juni vorig jaar werden de voorlopige plannen bekend ge maakt aan de gemeente en weer enkele maanden later werd de Vlaardingse Sport Stichting 2000 opgericht om de ideeën verder uit te werken. Aanleiding voor het ontstaan van de eerste werkgroep was het ge geven dat de overheid steeds ver der bezuinigt op de amateursport. De VSS meent inmiddels dat het stichten van een groot sportcom plex nog 'de enige manier is om rond het jaar 2000 op verantwoor de wijze binnen de Vlaardingse gemeenschap sport te bedrijven'. Cees Koop man van rond vaartboot Di ane: Bewo ners van de Maasboule vard tellen onze passa giers en ste ken hun duim op als we vol zitten. Foto Roel Dijkstra Door Peter de Lange Vlaardingen - Over de Rotter damse havens hoefje Cees Koop man niks te vertellen. Dat kan hij zelf veel beter. Dat gaat zo: „Rechts, dames en heren, ziet u de olietanks van Shell en BP. Hier wordt elk jaar 38 miljoen ton olie geraffineerd." Of zo: „Ziet u Door Ben van Haren Schiedam - Het aanhoudende warme weer in ons land komt de Australische fabrikant Convair goed uit. De partij van 700 lucht- verdampingsinstallaties, die in een container in Rotterdam ble ven staan omdat de Duitse afne mer zijn verplichtingen niet na kwam, lijkt hij nu in korte tijd via onderhandse verkoop tegen een goede prijs kwijt te raken. Verko pers van Vreeswijck Veilingen uit Venlo slijten in allerlei zaaltjes overal in ons thans warme land de gestrande apparaten. „We reserveren een zaal, zetten een advertentie m een veel gele zen regioblad en de mensen ko men vanzelf," vertelt verkoper H. Hubers. „Met dit weer stromen de klanten in groten getale toe." Dat gebeurde eerst in Amsterdam, la ter in Didam en Apeldoorn en gis teren in het Novotel in Schiedam. Tientallen mensen kwamen daar af op de verkoopdemonstratie van Hubers en zijn collega Heu velmans. De als 'airco's' aange prezen apparaten 'vliegen' de deur uit en dat tegen een prijs van toch bijna negenhonderd gulden. „Mijn vrouw heeft ademhalings problemen en kan het met dit weer bijna met uithouden. Zo'n apparaat, dat de lucht ververst en verkoelt, is ideaal voor ons. Ik ben al lang op zoek na;x zoiets tegen een betaalbare prijs, maar kon er nooit een vinden," vertelt een Rotterdammer. Zijn hooggespannen verwachtin gen zij n tekenend voor de verwar ring die geschapen wordt door de aanprijzing 'airco'. De aangebo den apparaten zijn geenzins air conditioners en ververst wordt de lucht in het geheel met Het zun eigenlijk gewoon ventilatoren die als extraatje de lucht iets koelen. Dat gebeurt door de lucht langs natgemaakte houtwol te blazen. Dit geeft enige koelte, maar het wordt wel vochtiger in de kamer. Binnen enkele uren worden liters water verdampt, terwijl echte air co's de lucht juist ontvochtigen. Dezelfde Convairs zijn in gewone Nederlandse winkels te koop; vaak voor veel minder dan 895 gulden. Verkoper Hubers vertelt niette min dat het zeer vernuftige appa raten zijn. Staande tussen twee uitgepakte exemplaren legt hij de werking uit. Het loopt storm op de verkoop-demonstratie. Ruim een uur voordat de verkoop offici eel begint staan er al mensen te wachten. De rij dozen vol appara ten langs de muur van het kleine afgehuurde zaaltje moet om de twee uur aangevuld worden van uit een op de parkeerplaats neer gezette vrachtwagen. In vijf uur tijd hebben Hubers en zijn collega Heuvelmans vijftig van hun 'airco's' verkocht. Tien per uur dus. Een Vlaardinger, in gezelschap van schoonmoeder en echtgenote, overtuigt de twee da mes er -na het raadplegen van een deskundige via zijn autotele foon - echter van dat de betiteling 'airco' niet deugt. „Het is geen air conditioning." zegt hij verwijtend tegen de verkoper. „Neen," er kent Hubers. „Dit is een aircooler, afgekort dus airco, met prima kwaliteiten." De eigenares van een kapsalon daarentegen neemt later wei een apparaat mee. „Het is bij ons niet te harden in de zaak. Elk apparaat dat verkoeling geeft, is bij ons nu welkom." Leveranciers van échte air-condi- tioners zijn kritischer. „Aircondi tioning betekent klimaatbeheer sing, maar dat doe je met dit sys- Op een verko ping gisteren in het No"otel gingen de air coolers grif van de hand Foto Roel Dijkstra teem niet," zegt directeur L.J. van Dam van Korporaal in Oud- Beijerland, een bedrijf bat is ge specialiseerd in luchtbehande- lings-apparatuur. „Het principe van de échte airco is nu juist datje vocht uit de lucht haalt; daarmee haal je energie weg en dus warm te. Maar dan praatje vooreen ver rijdbaar systeem toch over ten minste tweeduizend gulden. Voor goedkopere apparaten staan wij niet in." Het is inmiddels zes uur gewor den en Hubers en Heuvelmans, de verkopers van het veihngbu- reau, tellen tevreden de dagop brengst. „We rijden nu lekker naar huis en horen morgen wel waar we volgende week heen moeten met de apparaten. Het warme weer zit goed mee. Leuk voor onze provisie en prettig voor de opdrachtgever, die anders met de apparaten zou blijven zitten." Maassluis - Delen van Maas sluis zijn de afgelopen drie c'a- gen geteisterd door een stam:- golf, afkomstig uit de zevende Petroleumhaven. Bü de milieu dienst Rijnmond DCMR kwa men, vooral uit Maassluis-West, 120 klachten binnen. Alle bel lers maakten melding van een doordringende olielucht. De stank was op bepaalde momen ten ook in Vlaardingen waar neembaar. Volgens de DCMR werd de stank veroorzaakt door twee tankers. De eerste keer ging het om de Avay II, die enkele ruimen had opengezet voor de ontluchting. Daarbij kwam een zware olielucht vrij. In het twee de geval was de tanker Brooklyn de boosd^ner. Bij het ballasten van de^ .anker (het innemen van water om het schip bij het lossen in evenwicht te houden) werd een olielucht naar buiten gedrukt. De DCMR droeg in beide geval len de behandeling over aan de Havendienst. Zelf had de mi lieudienst geen bevoegdheid op te treden, omdat de activiteiten van de tankers niet gerelateerd waren aan een bedrijf waarvan de DCMR de hinderwetvergun ningen controleert. De Haven dienst kon vanmorgen nog niet melden of er maatregelen tegen de kapiteins van de tankers wa ren getroffen, die broodjes aluminium? Bij elkaar ligt ervoor 3,2 miljard gul den aan dat spul op de Rotter damse kades. De markt is inge stort doordat de Russen tegen bo demprijzen verkopen," Koopman, schipper van de rond vaartboot Diana, lepelt moeite loos tientallen van zulke feiten en cijfers op. „Ik ben heel leergie rig.' "Waart de kapitein.Als ik iets t weet, bel ik meteen het bedrijf op om 't na te vragen." Ontspannen op een stoel achter het stuurwiel gezeten, pakt hij ge regeld de microfoon om de passa giers te vertellen hoeveel contai ners die oceaanreus links kan vervoeren, of dat dat haveloze schuitje links aan de ketting is ge legd wegens hasjsmokkel. De 56- jarige Rotterdammer houdt van mensen. En van gezelligheid. Daarom zet hij geen cassette bandje op, maar praat hij de tocht persoonlijk aan elkaar. Zijn vrouw Liesbeth, ook al ge steld op knusheid, mag graag een praatje maken met de klanten. Sommige kent ze bij naam en toe naam. Andere alleen van 'wuif- contaet', want er wordt heel wat afgezwaaid. Vanaf de oever naar de Diane, en omgekeerd. Vroeg of iaat komen die zwaaiers toch 's meevaren. Er zijn al heel wat 'bu ren' meegeweest, zowel van De Bolder als de andere flats op de Vlaardingse Maasboulevard. „Die mensen tellen elke dag onze pas sagiers. en steken hun duim op als we een schip vol hebben," zegt Cees. En dat gebeurt regelmatig. De tochtjes die de Diane maakt door de Rotterdamse havens, de Bies- bosch, Europoort en langs de mo lens van Kinderdijk blijken een schot in de roos. „Vlaardingen wordt een echte rondvaartstad," glundert het echtpaar. Cees Koopmans zit al 24 jaar in de rondvaarten. Schepen kent hij van binnen en van buiten; op zijn twaalfde voer hij al mee op een visserschuit De Diane kocht hij toen hij 34 was,, van de gemeente Amsterdam, die het veerbootje na opening van de Coentunnel niet meer nodig had. Het schip is sindsdien twee keer opgeknapt en gemoderniseerd, de laatste keer bij scheepswerf De Haas in Maassluis. Rotterdam was altijd de thuisha ven van de Diane, totdat Vlaar dingen een nieuwe steiger bouw de aan de Maasboulevard. Dank zij die voorziening kon Koop mans dit jaar een geheel nieuwe markt aanboren, want voor som migen is Rotterdam net even te ver. Hij krijgt nu opeens veel klanten uit Den Haag, Delft, Rijs wijk. En natuurlijk uit Vlaardin gen en omstreken. Duitse toeris ten uit Hoek van Holland heeft hij ook al aan boord waargeno men. Zo'n succes had niemand ver wacht. „Voorzichtig beginnen," dacht het echtpaar. Inmiddels zeggen ze met grote stelligheid, dat ze volgend jaar 'honderd pro cent zeker weten' weer terugko men naar Vlaardingen. ,,'t Gonst in de stad over onze boot," zegt Liesbeth trots. „Sommige klan ten nemen een hele stapel faïdersj mee en doen die in hun buurt bij mensen in de bus. Zo leuk vinden ze een tochtje met| ons schip." Een rondgang onder de passa-| giers bevestigt dat. „Lekker zo op het water, thuis was het me echt even te heet," vertelt eeaj vrouw uit Vlaardi: gen. Een echt paar met kinderen: „Zo'n rei$i?| van een paar uur is net 1: noeg. Je bent even weg en deren kijken hun ogen uit." aanwinst voor Vlaardingen. r zellig," meent een stel op leef dat niet in de felle zon wil en daarom achter een kopje kol m de salon is gebleven. De Diane maakt alleen tijdens de zomermaanden rondvaarten. Vlaardingen duurt het seizoec nog tot 27 augustus, daarna v gen op zondagen tochljesnaar Biesbosch. De rest van het jaa wordt de boot gebruikt voor bi loften en partijen, voornatfx door bedrijven uit het havei bied. In de zomer is het vaak he druk en dat komt met alleen ut het mooie weer, Cees Koopi „Als het regent, heb je ook I ten, want na vier weken bii zitten willen de mensen toch wel eens iets anders. Ze b' dan gewoon benedendeks, een pilsje." En inderdaad, ook vandaag bl het druk. Als de Diane na uur terugkeert aan de i Vlaardingen, staat een mt groep passagiers al weer' dig te wachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2