9 Weinig belangstelling voor ID-kaart Bouw zwembad start dit jaar Archeologen tonen in weiland boerderij uit de Ijzertijd Knotwilgen en steriele kastanje op niveau Rotterdams Dagblad Sauna Centrum Groenoord Voor Autodieven gearresteerd Vergeefse zoektocht Controle op Westlandseweg Inbraken in winkels Exploitatie nu in handen van gemeentelijke stichting Sociale Dienst hoeft sekshulp gehandicapte niet te vergoeden Niet alle bushaltes meteen weg 'n warme Dinsdag 2 augustus 1994 Maassluis/Schiedam - Op rijks weg 20 heeft de Maassluise politie afgelopen nacht twee autodieven gearresteerd. Het tweetal, afkom stig uit Maassluis en 20 en 22 jaar oud, reed in een auto die even te voren was ontvreemd op de Me- rellaan. Een buurtbewoner die de dieven bezig zag, waarschuwde de politie. Een politiewagen zette terstond de achtervolging in. Op het politiebureau verklaarden de arrestanten dat zij de auto had den gestolen om er een ritje in te maken. In Schiedam kon de politie gister middag dankzij de hulp van een passerende automobilist op de Burgemeester Knappertlaan een autokraker arresteren. De dader probeerde op een fiets aan zijn aanhouding te ontkomen, maar werd tegengehouden door de au tomobilist die uit zijn wagen sprong om de weg te versperren. Toen de vluchteling van de fiets sprong, viel er een autoradio uit zijn zakken. Het apparaat was ge stolen op de parkeerplaats by Bad Groenoord De arrestant was een 23-jarige man uit Hellevoetsluis. Bij de Sehiedamse politie kwa men gisteren nog drie meldingen van inbraken in auto's binnen. Vlaardingen/Hoek van Holland - Brandweer, politie, Havendienst en GGD hebben afgelopen nacht vergeefs gezocht naar een auto die in de Nieuwe Waterweg zou zyn beland. De zoekactie vond plaats ter hoogte van rioolzuive ringsinstallatie De Groote Lucht, tussen Vlaardingen en Maassluis. Aanleiding was een telefoontje dat er een auto te water was ge raakt Na enige tijd werd de actie afgeblazen omdat werd vermoed dat het om een valse melding ging. In Hoek van Holland werd de Strandboulevard gisteravond een tijdje geblokkeerd door een auto die van de handrem was gescho ten. De wagen rolde een meter of twintig van zijn parkeerplaats weg en kwam uiteindelijk tot stil stand tegen een paaltje. Maassluis - Bij een snelheids controle in Maassluis werden gis teren 28 bekeuringen uitgeschre ven. De controle vond plaats op de Westlandseweg. Achthonderd voertuigen passeerden de radar- apparatuur. De hoog ft gemeten snelheid was 84 kilometer. De po litie in Maassluis heeft controles op het verkeer tot een van de speerpunten van haar beleid ver klaard. Schiedam - Verschillende winke liers uit Schiedam hebben giste ren by de politie aangifte gedaan van inbraken in het weekeinde. In de Hof van Spaiand in Groen oord werden twee zaken het slachtoffer van inbrekers. Van één winkel werd het rolluik ver nield en de zaak doorzocht. De goederen in de koeling bleken be dorven toen de eigenaar maandag binnenkwam. Aan een andere winkel werd alleen schade aan de buitenzijde toegebracht. Ook twee winkels aan de Broers- vest kregen bezoek. Van één zaak werd de etalage vernield. De buit bestond uit een paar gulden aan wisselgeld. Een poging door te dringen in een andere winkel mislukte. Alleen de voordeur werd beschadigd. UI Schiedam - De verkoop van de ID-kaart in Schiedam loopt nog niet storm. Gisteren startte de af deling Eurgerzaken met de ver strekking van de identificatiebe- wy zen, maar rond het middaguur waren er pas tien afgegeven. De hevige regenval zou de oorzaak zijn van de tegenvallende belang stelling. De identificatieplicht is officieel per 1 juni van dit jaar ingesteld voor iedereen in Nederland vanaf 12330»*. Schiedam heeft echter tot Waterweg j Regio Waterweg Westhavenplaats 22 j 3131BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 gisteren gewacht met de verkoop van het bewijs, omdat er nog en kele onduidelijkheden beston den over de status ervan. Zo was bij de invoering van de landelijke kaart nog niet duidelijk of deze ook voor buitenlandse reizen is te gebruiken. Dat blijkt dus niet het geval. Ook het feit dat per 1 januari vol gend jaar een nieuw model pas poort (mét vermelding van natio naliteit en het sofmummer) en de Europese reiskaart worden inge voerd, hebben de gemeente doen twijfelen. Tachtig gemeenten, waaronder Vlaardingen, hebben mede hierdoor uiteindelijk afge zien van verkoop van het bewijs. Schiedam heeft toch besloten tot verkoop, mede nadat duidelijk werd dat met name ouderen ge dupeerd zouden worden bij niet- verstrekking. Hoofd afdeling burgerzaken, G. Bonman: „Iede re Nederlander heeft wel een pas poort, toeristenkaart of rijbewijs in zijn bezit en kan zich daarmee identificeren. De meeste ouderen rijden echter geen auto of reizen nooit naar het buitenland. Voor hen voldeed in het verleden altijd de Pas-65. Deze wordt echter bij postkantoren en banken niet meer geaccepteerd, hetgeen ons deed besluiten alsnog overstag te gaan." Tijdens het gesprek loopteen da me op leeftijd de afdeling op en vraagt naar een identificatiebe wijs. „Ik heb gelukkig tot nu toe nog geen problemen gehad bij het postkantoor, maar ik wil ge woon niet voor schut komen te staan als de beambte naar mijn kaart vraagt. En die vijfendertig gulden, ach wat, dan ga ik toch iets minder vaak naar dekapper? Vijftienhonderd ID-bewijzen heeft G. Bouman ingekocht, in- spelend op de vele; honderden vragen die hij bij de invoering van de identificatieplicht heeft binnen gekregen. Zoals heter nu naar uitziet blijft.de afdeling voorlopig met een grote stapel kaarten zitten. De ambtenaren maken zich vooralsnog 'geen zorgen. „Waarschijnlijk dacht ie dereen dat het de eerste dag vre selijk druk zou worden en bleven ze mede vanwege,het slechte weer thuis. De enorme toeloop staat ons vast nog te wachten." Den Haag/Schiedam - De ge meentelijke Sociale Dienst in Schiedam hoeft aan een meer voudig gehandicapte Schiedam mer geen bijstand te geven voor maandelijkse sekshulp. Dit heeft de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State beslist in een rechtszaak die burgemeester en wethouders van Schiedam hierover tegen Gedeputeerde Sta ten hebben gevoerd. De betreffende kamer van de Af deling bestuursrechtspraak, be staande uit oud-ministe' M. Gar deniers, oud-burgemeester W. Po lak en voormalig staatsecretaris V. Korte-van Hemel, vindt dat er voor de betrokken 33-jarige ge handicapte Schiedmmer geen 'zeer dringende reden als bedoeld in de Algemene Bijstandswet' be staat voor betaalde sekshulp. Het rechtscollege baseert dit oordeel op twee psychologische rappor ten die over de in Zwolle verblij vende Schiedammer zijn ge maakt. Achtergrond van betaalde seks hulp aan gehandicapten is het therapeutische karakter er van. De hulp wordt gegeven door vrij willigsters van de Stichting Alter natieve Relatiebemiddeling. De gehandicapte moet 150 gulden per uur betalen. De gemeente Schiedam heeft altijd bestreden dat de sekshulp die de Schiedam mer zocht van therapeutische aard was. De Schiedammer kon het bedrag niet betaien van zijn uitkering en vroeg in 1989 de gemeente Schiedam om een extra bijdrage. Na weigering door b en w ging de gehandicapte in beroep bij Gede puteerde Staten. GS gaven de Schiedammer gelijk en verplicht ten de gemeente in 1991 om gedu rende één jaar de kosten van een bezoek per maand te vergoeden. De verplichting werd tijdelijk op gelegd omdat de sekshulp-kwes- tie ook aanhangig is bij de sociale verzekeringsrechter, waar de zaak eigenlijk thuishoort. Deze rechter heeft echter nog steeds geen uitspraak gedaan zodat de Bijstandswet als noodoplossing werd aangeroepen. Het gemeentebestuur van Schiedam vreesde een reeks van bijstandsaanvragen en tekende beroep aan bij de Raad van State tegen de beslissing van GS. Daar kregen b en w gelijk omdat in het geval van de Schiedammer geen dringende reden zou zijn voor dergelijke hulp. Maassluis - Westnederland heft niet met ingang van volgende maand alle bushaltes bij het NS- station Maassluis-Centrum op. In eerste instantie gaat het al leen om lijn 12C (Den Haag/ Naaldwijk/MaassluisAdaardin- gen/Schiedam/Rotterdam-Mar- coniplein), die voortaan bij sta tion West stopt. De andere twee lijnen 125 en 132 (Den Haag en Delft) zullen pas bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling, in mei 1995, naar de Westwijk verhuizen. De nieuwe halteplaatsen zijn het gevolg van een besluit van de gemeente Maassluis om het centrale punt voor het openbaar vervoer te verhuizen naar West. Op het moment dat het plein bij het station opnieuw is ingericht zal Westnederland proef gaan rijden en wordt de verandering van ftjn 126 zo snel mogelijk doorgevoerd. Als gevolg van deze wijziging, zal met ingang van volgend jaar ook de treintaxi verhuizen naar Maassluis-West. Vlaardingen - Wethouder Van der Steen (recreatie) verwacht dat nog dit jaar wordt gestart met de bouw van het nieuwe zwembad in Vlaardingen. Het is de bedoeling dat de gemeente raad zich voor of tijdens de begrotingsbehandeling in novem ber buigt over het nieuwe bad. Dat moet komen in Hoogstad- Oost, tussen de Westlandseweg, Burgemeester Heusdenslaan en de Viaardingse Vaart. De bouw laat wat langer op zich wachten. Eén van de oorzaken is het verbreken van de contacten met de beoogde exploitant. Voor malig wethouder Van Ardenne had afspraken gemaakt met een bedrijfje dat het bad zou gaan ex ploiteren. Maar gaandeweg de on derhandelingen bleek die partner in de maag te zitten met de risi co's die er moesten worden gelo pen. Er werd op aangedrongen dat de gemeente eventuele verlie zen voor een groot deel zou op vangen. Daar paste het college echter voor en schoof de aspirant exploitant aan de kant. Het plan is nu dat een gemeentelijke stich ting het beheer op zich gaat ne men. Ook de Welstandscommissie heeft de plannen opgehouden. Het eerste ontwerp is afgekeurd en momenteel werkt de architect aan de aanpassingen. Maar Van der Steen verwacht dat dit op kor te termijn in orde komt. De Kulk Het nieuwe zwembad, dat De Kulk gaat heten, komt in de plaats van Kolpa- en Holybad, die volgens de gemeente niet meer voldoen aan eisen die gebruikers en de Wet Hygiène en Veiligheid Zwemaangelegenheden stellen. Daardoor wijken veel zwemmers en verenigingen uit naar Schiedam en Maassluis. De be zoekersaantallen van de beide ba den zijn de afgelopen jaren dan ook verder teruggelopen: 530.000 in 1992 en 465.000 in 1993. De Kulk krijgt drie bassins: twee 25 meterbaden en één recreatie-/ doelgroepenbad, die elk een ei gen watertemperatuur zullen hebben. Daardoor hoeven er geen speciale warmwaterdagen meer te worden ingesteld en zullen veel activiteiten, zoals het ouderen- zwemmen, baantjeszwemmen en danszwemmen, op meer dagen en op verschillende tijden kunnen plaatsvinden. Verder wordt het bad uitgerust met een restaurant. Ook wordt ruime aandacht besreed aan mi lieuvriendelijke toepassingen, waarvan het systeem voor de wa terconditionering voor de bezoe ker het belangrijkst is. Gebruiken de nieuwe zwembaden in Schiedam en Maassluis chloor als hoofdbestanddeel voor de ont smetting van het zwemwater, in De Kulk zal gebruik worden ge maakt van zoutelektrolyse. Met dit systeen wordt chloor uit zout gemaakt. Mensen die allergisch zijn voor met puur chloor ver mengd zwemwater hebben vaak minder lichamelijke klachten en voelen zich daardoor prettiger in het door middel van zoutelektro lyse gedesinfecteerde zwemwa ter. De bouwtijd van het nieuwe zwembad wordt geraamd op an derhalf a twee jaar. 'Een normale kastanjeboom zou het probleem geven van vallende vruchten. En dat moeten we vermijden.' Foto Dennes van der wetmaei Dijkstra Vlaardingen - „Bij een penthouse hoort een daktuin," zegt advocaat Honée, die verantwoordelijk is voor de bomen op een van de ap partementengebouwen langs de Viaardingse Vaart. Hij verwijst naar het buitenland, onder meer Griekenland, en de naburige Broekpolder om zijn keuze voor bomen rond zijn woning op twin tig meter hoogte te verklaren. Als eigenaar van het penthouse bezit hij thans de hoogste tuin van de regio. Honée is bij het bepalen van zijn keuze niet over een nacht ijs ge gaan. „Ik kom uit een woning met tuin op de begane grond en wilde, zeker in de nabijheid van de Broekpolder, op dit hoge niveau ook een echte daktuin hebben. Een gespecialiseerd bedrijf heeft deze voor ons aangelegd. Er staan nu twee knotwilgen, een mei doorn, een prieel-iep en een ste riele kastanjeboom. Een normale kastanjeboom zou het probleem geven van vallende vruchten. En dat moeten we vermijden.'' Honée wil geen ruzie met zijn nieuwe buren. Daarom ook heeft de aanleg plaats gevonden in goed overleg met de vereniging van eigenaren van de apparte menten in het gebouw naast de brug ovei de Vaart, die Holy- Noord met de Broekpolder ver bindt. Honée: „Er zijn allerlei voorzieningen, zoals speciale fo lie. aangebracht. Het gaat om vol wassen bomen, die niet hard meer groeien, en die een fijne worteling hebben. We hebben alle risico's uitgesloten. Op deze hoogte, met deze windvang en de beperkte grondlaag doen juist de ze bomen het uitstekend, zo heb ben de specialisten ons verze kerd." Misschien een idee voor ar chitect Jan Decker van AGS? Op het dak van de nieuwe winkels van het Liesveld wil hij ook graag een park met bomen aanleggen, maar van plantsoenentechnici kreeg hij tot nog toe te horen dat zoiets onmogelijk is. Door Ben van Haren Vlaardingen - Hoe eeuwen gele den Vlaardingers woonden is de laatste jaren voor het grote pu bliek inzichtelijk gemaakt In Ar- cheon. het archeologisch thema park in Alphen aan de Rijn, staat de modelwoning van een familie, die omstreeks 2500 v. Chr. langs de Maas leefde. In het areheo- rauseum van Vlaardingen aan de Westlandseweg, tonen zee fraaie diorama's voorwerpen en leefwij zen van de mensen, die sindsdien in deze streek gewoond hebben. Woensdag wordt een nieuwe stap gezet. In een stukje weiland aan de Breeweg tonen archeologen een 23 eeuwen oud bouwsel. „In deze streek heerste het wa ter," vertelt drs. Cees Koot van de faculteit Pre- en Protohistorie van de Rijksuniversiteit Leiden. „Daarom zyn er verschillende pe riodes van bewoning. Als ze natte voeten kregen trokken de men sen weg naar hoger gelegen delen van het land. De oudste bewo- ningsgebieden van Vlaardingen en omgeving zijn dus de oever- kreken, zoals in de Westwijk zijn aangetroffen. Het veengebied van Midden-Delfland kende, tot het systeem van bemaling werd toe gepast, verschillende tijden van ontoegankelijkheid." Koot staat naast een houten keet in het weiland aan de Breeweg. Hij doet al jaren onderzoek en hoopt begin 1995 te promoveren op een analyse van de Uzertijdbe- woning ïrs Midden-Delfland. De drassige, zwarte veengrond tussen Maassluis, Delft, Schiedam en Vlaardingen heeft conserverende eigenschappen. In een weiland langs de Breeweg graven archeologen naar een 23 eeuwen oud bouwsel. Foto Roei Dijkstra Zo functioneert de Holierhoek- sepolder al eeuwenlang als schat kamer van historisch materiaal. Koot is sinds begin juli aan het werk langs de Breeweg. Slechts enkele tientallen centimeters hoefden de studenten van de Rijksuniversiteit Leiden onder het met nog verse koemest be dekte gras te graven naar de van elsetakken gevlochten schei dingswandjes van stalboxen, die een boer omstreeks 250 v.Chr. maakte voor zijn koeien en var kens. Water Is het behoud van de eeuwenoude materialen te danken aan het wa ter. Deze maand hebben de stu denten zelf met water en afdek materiaal moeten sjouwen om het verdrogen en verteren van hun vondst te voorkomen. Smachtend hebben ze uitgekeken naar een flinke regenbui, hoewel ze het werken in de zon in het open wei land op zich wel konden waarde ren. Luchtig gekleed wroeten vier vrouwelijke en twee mannelijke studenten in de zwarte, soms stin kende grond van het polderland in de hoek van Breeweg en Holy- weg, recht tegenover het IJssel- hoeveterrein. Twee jongedames, met kleine mesjes veen wegpul- kend tussen het oude vlechtwerk, steken veelbetekenend hun neus in de lucht, Ruiken ze de boer, die enkele honderden meters verder op gier in de grond injecteert? „Neen, het is de lucht van oude mest." Hun collega bevestigt, dat hij in eeuwen geleden geprodu ceerde mest zit te roeren. Koot: „Het is de vijfde en laatste opgraving, die plaats vindt in het kader van mijn onderzoek. Waar van hebben de mensen in de Ij zertijd geleefd en waarvan heb ben zij last gehad? Deze 'site', zo als archeologen 'een vindplaats noemen, heeft vooral betekenis voor de ecologische archeologie. We vinden hier veel plantenres ten en diertjes, zoals luizen, mij ten en vlooien. Door onder meer de mest te onderzoeken werpen we een diepe blik in het dagelijks leven van die tijd." Ook de grote lijnen van de bewoning worden zichtbaar in plattegronden. „Het vergt wel archeologische kennis, want wat oorspronkelijk verticaal stond is door het indikken van de veengrond gaan kantelen en hori zontaal in de grond terug te vin den. Voor ons zijn de baantjes in dit vlak echter zeer duidelijk." Varkens De overigens al enkele jaren gele den gevonden, maar nu pas opge graven vestiging heeft, zo vertelt Koot, bestaat uit slechts één boer derij, In de stal hebben koeien en varkens twee aan twee gestaan in rijen boxen met tussenwandjes van zeventig centimeter tot één meter hoogte. Zij zijn gevlochten van takken van es maar vooral els van anderhalf tot twee centimeter dikte. De bewoners hebben zich in leven gehouden met veeteelt en mogelijk werd zout gewonnen uit het zilte water in de omgeving. Ze ruilden hun overschot aan ei gen produkten met bewoners van hoger gelegen gebieden om aan granen, groenten en andere mate rialen te komen. Vast staat, dat ze contacten had den met leveranciers van maal stenen uit de Eiffel en bewoners van het rivierengebied, de Betu we. Dit laatste blijkt uit de vondst van een zeer groot aantal scher ven van glazen armbanden. Be vrouwensieraden uit de Ijzertijd zijn vooral bekend van vondsten tussen grafresten in het oosten en zuiden van ons land. „In de tien tallen kilo's aan archeologisch materiaal, die we hier hebben op gegraven, zaten naast duizenden potscherven, dierenbotten, me- taalsiakken, slijpstenen, brok stukken van maalstenen en schijfjes voor het soinnen van wol, ook zoveel scherven van arm banden, dat in een klap de vondst in Zuid-Holland is verdubbeld tot ongeveer veertien," aldus Koot. Met de datering van de boerderij is hij voorzichtig: „Het is mjn- stens van 200 v. Chr., maar er zijn aanwijzingen dat het zelfs 250 v. Chr. kan zijn. Daarover zal in een discussie met vakgenoten-ze kerheid moeten komen." Woensdag van 11.00 tot 15.30 uur zal de opgraving toegankelijk zijn voor het publiek. Het terrein is dan door speciale voorzieningen bereikbaar vanaf de Breeweg, waar geen ruimte is om te parke ren. Daarom worden bezoekers geadviseerd de fiets te nemen. De archeologen zullen om het half uur een rondleiding geven en zo mogelijk daarnaast iets van hun manier van werken laten zien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1