'Ik spring niet voor elk jachtje op mijn fiets' Twijfels bij afblazen bouw zwavelfabriek Sneï besluit over De Krentenmik Incestpleger naar psychiater in plaats van de gevangenis Rotterdams Dagblad Dienstverlening voor overvallers Man gooit hond weg Te snel gereden Inbraak in voetbalkantine Vuurwerkbom afgestoken Bromfietsers op de bon Kinderdagverblijf wellicht ondergebracht in school Buurt rond het Dr. Wibautplein wil herziening sioopbesluit Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Rotterdam/Schiedam - Zes maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar en 240 uur dienstverlening. Dat is de straf die de twee Schiedamse vrienden U.U. en C.B. gisteren opgelegd hebben gekregen voor een mis lukte overval op een autoschade- bedrijf in hun woonplaats. Het plan voor de overval kwam van de 22-jarige C.B. Hij zat diep in de schulden en wilde een groot deel daarvan in één klap afbeta len. Als de 26-jarige U.U. hem daarbij zou helpen, zou de buit worden gedeeld. Met een geladen pistool en bivakmutsen ging het duo op pad. Het initiatief misluk te echter, nadat een klant de twee overvallers in de gaten kreeg. De officier van justitie pleitte twee weken geleden bij de behan deling van de rechtszaak voor vijftien maanden cel, omdat er volgens haar sprake was van een strafbare poging tot een overval. De rechter handelde echter com- form het pleidooi van de twee ad vocaten gehandeld. Zij zagen een eventuele op te leggen gevange nisstraf liever omgezet in dienst verlening. Schiedam - Door een man met een grote hond is in het Beatrix- park in Schiedam een kleinere viervoeter mishandeld. Het beest je was aan het spelen met kinde ren toen de man het diertje schop te, oppakte en weggooide. Het hondje, dat moest worden geope reerd, brak een kaak en had een gat in de kop. Van de mishande laar ontbreekt elk spoor. Schiedam - Bij een snelheidscon trole op de Mozartlaan zijn giste ren tussen 15,30 en 17.30 uur ze ven automobilisten op de bon ge slingerd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 70" kilometer per uur. Later op de avond (19.15 tot 21.15 uur} heeft de politie de con- trole-apparatuur bij een voetgan gersoversteekplaats op de Burge meester Van Haarenlaan ge plaatst. Daar werden in twee uur 32 bestuurders betrapt die sneller reden dan 65 kilometer per uur. Eén auto reed zelfs 87 kilometer. Schiedam - Bij voetbalvereni ging PPSC aan de Parkweg in Schiedam is vannacht ingebro ken. Dat werd ontdekt door sur veillerende agenten. De daders vernielden een ruit om binnen te komen. Het is niet bekend wat er is meegenomen. Vlaardingen - In de Samuel Es- meijerstraat is gisteravond een 19-jarige Vlaardinger door de po litie ingerekend wegens het afste ken van een vuurwerkbom. De restanten van het explosief wer den meegenomen voor nader on derzoek. In de woning van de verdachte trof de politie verschillende mate rialen aan waarmee nog meer van dergelijke bommen gemaakt kon den worden. Meegenomen wer den enkele knalpatronen, licht- kogels en metalen buizen. De ver dachte is ingesloten. Maassluis - Bij een gerichte con trole heeft de politie in Maassluis gisteren drie bromfietsers op de bon geslingerd. Een 31-jarige man uit Rozenburg kreeg op de Maasdijk een bekeuring omdat hij op een onverzekerde brommer reed. Het verzekeringsplaatje dat op het achterspatbord zat, was door de man zelf geschilderd. Op de Dr. Jan Schoutenlaan ging een 16-jarige Maassluizer op de bon wegens rijden op de rijbaan in plaats van op het fietspad. De brommer was ook niet voorzien van de verplichte gele plaat. Van een 20-jarige inwoner van Maas sluis die op de Sportlaan reed werd de brommer in beslag geno men omdat het voertuig was op gevoerd. Vlaardingen - In de gemeenteraadsvergadering van 7 septem ber of uiterlijk die van 5 oktober valt de beslissing over kinder- dagverblijf De Krentenmik. Dat hebben burgemeester en wet houders van Vlaardingen geantwoord op schriftelijke vragen van de raadsleden Hanshuijsen en Ten Have. Ambtenaren werken momenteel aan twee plannen voor het een jaar geleden door vandalen ver woeste kinderdagverblijf: nieuw bouw op de huidige plaats aan de Hoflaan of onderbrengen in een bestaand schoolgebouw. De der de mogelijkheid, herstel van de huidige accommodatie, lijkt van de baan. Wat het onderbrengen in een school betreft is het wachten op een rapportage over de toekom stige, efficiëntere bezetting van de lokalen met het oog op de te ruglopende leerlingenaantallen. Hoewel er nog geen exacte bere keningen beschikbaar zijn, zal dat laatste waarschijnlijk goedko per uitvallen, Bovendien blijft de gemeente dan met minder lege schoollokalen zitten. Kwaliteit Overigens pleitten Ranshuijsen en Ten Have in hun brief voor nieuwbouw aan de Hoflaan. Daar mee zou volgens het tweetal de kwaliteit van de kinderopvang het best zijn gediend. Ook met het oog op de verkoop van zoge noemde bedrijfsplaatsen. Het college is echter van mening dat de ligging en de kwaliteit van de gebouwen geen doorslagge vende rol spelen bij de verkoop van bedrijfsplaatsen (die een gro te zekerheid geven van inkom sten). „Het belangrijkste criteri um voor de afnemers blijft de kwaliteit van het produkt in ruimere zin. Gedacht moet dan eerder worden aan de kwantiteit en kwaliteit van de begeleiding en de bereikbaarheid," aldus het college,, dat zegt te streven naar 'sobere en adequate voorzienin gen'. En daarmee wordt de weg naar verplaatsing van De Kren tenmik naar een (deels) leegko mende school meer dan open ge houden. Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Schiedam - Troost en geborgenheid, dat is wat de 36-ja- rige Schiedammer R.M. zocht bij zijn stiefdochter. Diverse malen pleegde hij seksuele handelingen met het 6-jarige meisje. Of hij uit eindelijk zelf inzag dat deze on tucht niet door de beugel kon, of dat hij onder druk van haar moe-, der zichzelf bij de politie, aangaf, die vraag bleef gisteren onbeant woord tijdens de behandeling van de zaak voor de Rotterdamse rechtbank. De verklaring van de verdachte zelf luidde dat-hij naar de politie was gegaan nadat zijn vrouw hem van ontucht had beschuldigd. Of ficier van justitie mr. N. Klip con cludeerde hieruit dat de man zo zijn eigen hachje probeerde te redden. Daarbij venvees zij naar het psychologisch rapport dat van de verdachte is opgemaakt en de verklaring van de reclasserings- ambtenaar waaruit bleek dat hij weinig inzicht heeft in de gevol gen van de incestueuze handelin gen voor het meisje. 'Het inle vingsvermogen is wat beperkt', heet dat dan in welzijnsjargon. Rechter mr. J.M.E. in 't Velt- Meijer was milder in haar oordeel. De achterliggende reden om naar de politie te stappen vond ze min der interessant dan zijn bekente nis en de bereidheid tot behande ling. Een a-typisch geval, zo ka rakteriseerde zij de Schiedammer dan ook. „Want weinig incestda- ders melden zich zelf aan by de politie." M. kwam tot zijn daden uit een zaamheid en een gebrek aan warmte. Zijn huwelijk was niet al te best, hij had weinig vrienden en kennissen en voelde zich zwaar belast met de opvoeding van de drie kinderen uit het vori ge huwelijk van zijn vrouw. Vorig jaar werd de toen 6-jarige stiefdochter het slachtoffer van zijn onzekere en gespannen hou ding. Drie maanden lang hield zij haar mond, omdat M. gedreigd zou hebben met de woorden: 'Als je iets zegt, maak ik je dood met een mes'. De ontuchtige hande lingen kwamen uiteindelijk aan het licht, nadat de broer van het slachtoffer de twee had betrapt in de keuken. Hij vertelde het voor val aan zijn moeder, die M. vervol gens op het matje riep. Dat de dader de ten laste gelegde feiten heeft gepleegd, stond voor alle partijen vast. Belangrijker was de vraag welke straf hem op gelegd moest worden. De officier van justitie pleitte voor schorsing van de voorlopige hechtenis omdat ze een therapeutische be handeling meer dan wenselijk achtte. Bij voortijdig afbreken van de therapie pleitte ze voor achttien maanden celstraf, waar van een half jaar voorwaardelijk. ,,ïk zeg u dit nu alvast, zodat u weet wat u eventueel boven het hoofd hangt," sprak ze de Schiedammer vermanend toe. Na overleg met de aanwezige te- classeringsambtenaar koos de rechter uiteindelijk voor schor sing van de hechtenis per 16 au gustus, waarna de verdachte zich direct onder behandeling moet stellen van een psychiater. Als bijzondere voorwaarden gaf zij de incestdader mee geen contact te zoeken met zijn slachtoffertje en stelde zij hem verplicht zich te houden aan de afspraken met de hulpverlener. rustiger wordt."Weer terug naar de zwavelfabriek. Het verbaast Van der Velde dat er met name vanuit Vlaardingen zo weinig pro testen zijn gekomen. Ook niet van.de politiek. „Heel raar. De si tuatie doet me denken aan de Lickebaerfc-stori Daar waren in het begin de SP en Groenlinks als enige tegen. Gesteund door een heel groot deel van de bevol king. En pas daarna ging de hele politiek overstag. En hier was dat eigenlijk ook weer zo. Dit keer was alleen GroenLinks tegen de komst van de zwavelfabriek, sa men met omwonenden (met na me in Schiedam West, red.) en toen ging opeens statenlid Van Katwijk schriftelijke vragen stel len. Nota bene een CDA'er. Het is jammer dat de politiek zo werkt. De politiek zou dat soort dingen juist aan moeten geven. Ik be grijp echt niet waarom bijvoor beeld de SP en ook de SGP/RPF/ GPV, die zo aan de weg timmert in de Oostwijk, zich in feite zo snel bij de komst van die fabriek hebben neergelegd." Allemaal waren ze er voor: wet houder Van der Windt, de DCMR Milieudienst Rijnmond en ook milieu-gedeputeerde 'Van der Vlist was van plan de vergunning te verlenen. Dat blijkt uit contac ten die de statenfractie van GroenLinks met Van der Vlist heeft gehad. Geschrokken Van der Velde: „Wij hadden in de regio binnen' GroenLinks afge sproken de zaak in eerste instan tie in de politieke wandelgangen te'proberen te regelen. Daarbij waren onder meer de statenfrac tie en Bart de Leede (wethouder Schiedam, red.) betrokken. Als dat niet zou lukken -en de sta tenfractie concludeerde: 'er is ak- tie nodig' - zouden we het aan de grote klok gaan hangen. Maar kennelijk zyn ze van al die be richten bij elkaar, inclusief die van de omwonenden, zo ge schrokken dat het niet meer no- digis." Schiedam - In de omgeving van het Dr. Wibautplein in Nieuwland worden acties voor bereid tegen de voorgenomen sloop van honderd portiekwo ningen. Bij een enquête in de buurt is vast komen te staan dat veel meer bewoners bezwa ren hebben tegen sloop dan in een in opdracht van de ge meente Schiedam gehouden onderzoek staat aangegeven. Uit het gemeentelijk onder zoek zou blijken dat 91 procent van de huurders wel wil ver huizen. De bewonersenquête noemt heel andere cijfers. Van de circa 93 gezinnen die nog in het buurtje wonen - een aantal flats staat al leeg - hebben er 34 zich uitgesproken tegen sloop. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk nog hoger,1 maar dat is op dit moment niet vast te stellen. Veel gezinnen zyn nog op vakantie. Op een gisteravond gehouden bijeenkomst heeft het actieeo- mitébeslotenbij de Schiedam se politiek aan te dringen op herziening van het sioopbe sluit. De gemeente wil de hui zen "afbreken ora er duurdere flats, en eengezinswoningen voor in de plaats te bouwen. Doel is meer verscheidenheid aan te brengen in het woning bestand in Nieuwland. Vqor veel huurders hoeft dat niet Zy willen liever dat hun flat grondig wordt opgeknapt. In de brief die. deze week aan burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en. de politie ke partij én wordt verstuurd, staat verder dat veel bewoners opzien tegen verhuizen omdat ze straks een hogere huur moeten betalen. Daarnaast vragen zij zich af waarom zij ook dit jaar een huurverho ging doorberekend hebben ge kregen, terwijl de huisbaas;' (Gemeentelijk Woningbeheer); al jaren aanstuurt op sloop. Aan dè flats is al heel lang; geen onderhoud gepleegd. Niet iedereen in het buurtje achter het Dr. Wibautplein is - blij met de anti-sloopactie. Sommigen zyn èr zelfs fel te gen. Zij vrezen dat de beloofde verhuisvergoeding van .vier duizend gulden aan hun neus;; voorbij 'zal gaan. - Ron van Doorn legt op zijn stalen ros dagelijks heel wat kilometertjes af tussen de OudeHavenbrug en hettorentje van de Haven dienst. Foto Roei Dijkstra Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - GW 28 staat er op zijn dienstfiets. Dé fiets waarmee hij op een mooie zomerse dag heel wat kilometertjes aflegt. Ron van Doorn is een van de Vlaar- dingse brugwachters die dage lijks tussen de twee bruggen in de Oude Haven heen en weer fietst. Om gemiddeld zo'n honderd tot honderdveertig jachten en ple ziervaartuigen doorgang te verle nen. „Wé hebben het momenteel niet zo druk," zegt de Schiedammer, hoewel hij nog regelmatig het waarschuwingssignaal laat rin kelen en vervolgens tot ergernis van het doorgaande verkeer de bruggen opengooit. „Het is bouw vakvakantie, de meeste jachten zijn dan weg. En van passanten hoeven we het hier niet te heb ben. Vlaardingen heeft toeris tisch gezien weinig te bieden en heeft wijwei geen voorzieningen voor de pleziervaart." „Kom op vrijdag of zondag maar terug," zegt hij. „Dan is het hier spits met uitgaande en binnenko mende jachten. Verder is het erg rustig in dit minihaventje. De ge meente verstrekt maximaal hon derd abonnementen en de Water sport Vereniging Vlaardingen slechts vijftig. Dan heb je het al snel gehad." Juist omdat het er zo weinig zijn, hoort hij zijn 'klanten' regelmatig klagen. Ze moeten te lang wach ten voor hij de brug opengooit, zeggen ze dan. Van Doorn haalt er zijn schouders voor op. „Ik spring niet voor elk jachtje op mijn fiets, ik heb het druk genoeg met ande re werkzaamheden. Soms laat ik ze rustig een uurtje wachten tot er wat meer zijn gearriveerd: zij heb ben vakantie, ik niet." Havenbeambte Eigenlijk mag je Ron van Doorn geen brugwachter noemen. Door vaart verlenen aan de plezier vaart en het uitgeven van lig plaatsen is namelijk slechts een klein onderdeel van zyn werk. Havenbeambte, dat is zijn officië le functienaam. Want veel meer tijd en energie steekt de Haven dienst in het beheer en de toe zicht van de Koningin Wilhelmi- nahaven en de Vulcaanhaven. „Dat maakt ons werk zo leuk. Het ene moment laatje een bootje van zeven a acht meter door de siuis, het volgende moment sta je met de kapitein van een tweehonderd meter lang containerschip te pra ten." In het zenuwcentrum aan de Oosthavenkade 85 houden Van Doorn en zijn zes collega's van de Havendienst residentie. Het to rentje biedt door de grote ramen rondom fantastisch uitzicht op de omliggende havens en een stukje Nieuwe Maas. Diverse monitoren staan de mannen - weinig vrou wen in dit vak - bij. Op grote pa nelen is een overzicht gemaakt van de havensituatie. Voor elke sluis, brug of stoplicht is een knopje met een gekleurd lampje. De Havendienst is hier sinds 1990 gehuisvest, tegelijk met de ope ning van de nieuwe brug by het spoor. „Vroeger hadden we een huisje op de begane grond, daar door hadden we veel meer contact met de pleziervaarders. Dit toren tje maakt het werk wat onper soonlijker. Mensen hoeven alleen nog maar op de bel bij de brug te drukken of zich te melden via de marifoon om de brug open te krij gen." De twee sluizen en de bruggen bij de Buitenhaven kan Van Doorn automatisch via de panelen rege len. Zodra de eerste brug open moet, gooit hij een grote knop om waarna de bel gaat rinkelen en de hefbomen dicht gaan. De eerste sluis gaat vervolgens open om het water op één niveau te brengen. Pas dan gaat de brug open en kunnen-de schepen naar binnen varen. Voordat de tweede sluis opengaat moet de eerste sluis weer dicht en moet de verkeers leiding van de NS in Rotterdam telefonisch toestemming geven voor het openen van de spoor brug. Pas dan kunnen de schepen de Oude Haven binnenvaren. Voor de bediening van de Oude Havenbrug moet Van Doorn op zijn stalen ros, want deze uit 1958 stammende brug heeft nog een ouderwetse bediening. Weer en wind moeten de mannen door staan om die paar honderd meter heen en terug af te leggen. Van Doorn zegt dit nooit vervelend te vinden. „Het hoort bij je vak.- We moeten toch ook regelmatig naar buiten voor de begeleiding van de scheepvaart. En we hebben niet voor niets regenpakken hoor." Door Jan Rozen daal Vlaardingen - Dat de bouw van de zwavelverwerkende fabriek op het terrein van European Bulk Services (EBS, voorheen Frans Swarttouw) aan de Vlaardingse Vulcaanhaven niet doorgaat, vindt Ben van der Velde natuur lijk 'prachtig'. Maar dat de op drachtgevers. een combinatie van het Canadese bedrijf Procor en de oliemaatschappijen Shell en BP zich bij die beslissing puur heb ben laten leiden door de dreiging van bezwaarschriften van omwo nenden en het daaruit volgende tijdverlies, daarover heeft het Vlaardingse GroenLinks-raadslid zo zijn twijfels. Misschien, oppert hij, is het wel tactiek. Het is het tweede plan dat daar niet door gaat en wellicht gaat men ervan uit dat driemaal scheepsrecht is. „Want," stelt Van der Velde, Juri disch gezien hadden we niet veel poten om op te staan. Het bestem mingsplan staat zo'n fabriek toe. Alleen het ROM-project (Ruimte lijke Ordening en Milieu, red.) gaat uit van 'hoogwaardige ar beidsintensieve bedrijvigheid' in het oostelijk havengebied van Vlaardingen. En dat is niet het ge val." De fabriek zou werk bieden aan zeven mensen. Maar ja, of dat vol doende zou zijn bij de rechter, dat betwijfelt Van der Velde. Of er sprake is van een trend, dat be drijven zich sterker laten beïn vloeden door wat de omgeving van hun activiteiten vindt, dat durft hij dan ook helemaal niet te stellen. „Het zou mooi zijn als het zo is. Maar ik zie dat de industrie zich steeds verder beperkt tot die ene stelregel: winst maken. Maat schappelijke verantwoordelijk heid is ver te zoeken. Kijk maar naar de grote industrieën, die trekken zich steeds verder terug op die ene activiteit die voor winst zorgt. Het overige werk laten ze onderaannemers doen, wat de veiligheid natuurlijk niet ten goe de komt. En dan inschikkelijk heid tonen voor geluiden uit de buurt? Ik hoop van harte dat het zo is, maar de signalen zeggen mij het tegenovergestelde." Gefakkeld Het is overigens niet zo dat GroenLinks tegen een zwavelfa briek is. Want het is beter zwavel te gebruiken voor kunstmest, dan dat het door de raffinaderijen wordt gefakkeld of verbrand. „En het is ook niet zo dat we alleen maar zeggen: 'goede zaak, zo'n fa briek, maar niet in mijn achter hij niet kunnen. Te veel overlast van de havens. „Natuurlijk weet ik wel dat Vlaardingen geen stil- tegebied is. En dat mensen er dan voor kiezen om daar te gaan wo nen. Maar die geluidsnormen zijn niet voor niks gesteld. Die zijn door de overheid gesteld en ik vind het dan niet goed als de ge meente die grenzen wil gaan ver leggen. Er zijn wat mij betreft twee opties: niet bouwen, óf er voor zorgen dat het in de haven Ben van der Velde: 'Na tuurlijk weet ik wel dat Vlaardingen geen stiltege- bied is. Archieffoto Jaap Rozema tuin'. Maar het is een beetje on zinnig om die fabriek niet by de raffinaderijen te bouwen. Want daarmee vermijd je twee keer la den en twee keer lossen. Maar het belangrijkste is natuurlijk dat je zo'n fabriek niet vlakbij twee woonwijken zet." Wat dat betreft zijn er volgens Van der Velde nog genoeg zorgen. Plannen, voor woningbouw aan de Waterweg en de 22 verdiepingen tellende flat aan Plein 1940 vindt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2