9 Zwemmen in ontraden Bad Groenoord draait 'grandioos' EIC. Rotterdams Dagblad CHAKRA .DE WINKEL VOOR F1TASY EU ËAGIE (TROLLEN, DM, ELFJES CHAKRA m Gemeente steunt 'uit voorzorg' advies provincie Zaak bedorven garnalen 'riekt aan alle kanten' Veel belangstelling voor boerderij uit Ijzertijd Vlaardingen koopt negentig glasbakken Man mishandelt zijn honden, politie grijpt in 'Stofvervuiling Maassluis-West niet waarschijnlijk' 'Gratis' tanken Arrestatie na inbraak Betrapt bij woninginbraak Pannekoeken gestolen m ■iir? Donderdag 4^güstus;1994 -• Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Zwemmen in Vlaardingse buitenwateren wordt sinds gisteren ontraden. Het gemeentebestuur volgt daarmee de richtlijn van de provincie Zuid-Holland, die dinsdag met het oog op botulisme en algengroei adviseerde niet meer in open water te zwemmen. In Vlaardingen zijn nog weinig gevallen bekend van zwemmers die aan een duik buikklachten of huidirritaties overhielden, ver schijnselen die wijzen op overma- tige algengroei. Toch oordeelt het stadsbestuur dat buiten zwem men riskant is. „Niet op grond var een groot aantal klachten, maar gewoon uit voorzichtig heid," aldus R.A. Blom van de dienst milieu. ■V Omdat waarschuwingsborden plaatsen bij alle plekken waar veel gezwommen wordt (de Krab- beplas, de Vaart, de Nieuwe Wa terweg) ondoenlijk is, laat de ge meente het voorlopig bij een een malig communiqué. Achteraf zet de gemeente vraagtekens bij het plaatsen van waarschuwingsbor den begin juli langs de.Krabbe- plas, toen daar grote plakken al gen op het water dreven. „Mis schien was dat toch iets te voorba rig "aldus Blom. Hoge temperaturen Het Recreatieschap Midden-Delf land, beheerder van de Krabbe- plas, deelde eergisteren mee dat zwemmen daar zonder risico's is. Gistermiddag was er overigens ondanks de hoge temperaturen niet één enkele badgast te beken nen. En dat gold voor meer Vlaar dingse buitenwateren. Wie ondanks waarschuwingen van gemeente en provincie toch een duik in een buitenwater ver kiest boven een bezoek aan het zwembad, doet dat op eigen risi co. „Maar," voegt Blom daaraan toe, „de grens is moeilijk te trek ken. ïk zou zeggen dat zwemmen in breed en diep water moet kun nen, zoals in de surfplas, en dat je vooral op moet passen in ondiepe re wateren, waar bacterieën meer de kans krijgen te gedijen." In Vlaardingen worden vlieten en singels inmiddels regelmatig doorgespoeld om de groei van al gen tegen te gaan. Hetzelfde ge beurt in Schiedam, waar de water temperatuur al 25 graden be draagt en de visstand bedreigd wordt. In Schiedam steekt ook botulisme de kop op: per week worden gemiddeld twintig dode eenden uit het water gehaald. „Fors, maar nog niet extreem." zegt de woordvoerder van Ge meentewerken. Schiedam heeft het advies van de provincie om -niet meer in buitenwateren te zwemmen naast zich neergelegd. Behalve in de zwembaden wordt in Schiedam vrijwel nergens ge zwommen. Gezondheid Ook het Maassluise gemeentebe stuur is niet van plan actie te on dernemen om zwemmen in open water tegen te gaan. In het stad huis is nog geen enkel signaal binnengekomen dat zwemmen in bijvoorbeeld de Boonersvliet of de Oranjepiassen schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat het Hoogheemraadschap Delfland regelmatig monsters neemt om de waterkwaliteit te be palen. De analyses hebben tot nu toe geen aanleiding gegeven tot opmerkingen. Ook de provincie Zuid-Holland heeft nog geen waarschuwing richting Maassluis laten horen, zo wordt gezegd. In Maasland wordt nog overlegd of het gemeentebestuur de alge mene waarschuwing van de pro- vincie verder zal doorgeven door middel van een advertentie in het huisaan-huisblad De Schakel. Web is inmiddels actie onder nomen tegen de Verspreiding van botulisme. Het gemeentebestuur heeft de bevolking opgeroepen kadavers van vogels en vissen die in het water drijven terstond te melden. De dode dieren worden dan verwijderd. Plekken in deze gemeente waar veel wordt gezwommen zijn de nieuwe, nóg in aanleg zijnde plas in de Kralingerpolder en de Maas- landse vlieten, waar vooral eige naren van plezierbooljes regel matig een verkoelende duik ne men. Schiedam - Robert Switcer eet nooit meergarnalen. De Schiedammer zegt na het eten van de roze beestjes in zijn zelf gemaakte Nassi Goreng zó ziek te zijn géworden, dat bij drie da- gen zijn werk niet kon doen. Koorts,' maagkrampen, braken en verschijnselen van voedsel- vergifitging waren zijn klachten. Uiteindelijk schakelde hij de Keuringsdienst van Waren in om een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van de schaaldier- tjes.Deze concludeerde dat het restant van het blikje garnalen inderdaad bedorven was, op het tijdstip dat het onderzoek plaats vond. Switserin zijn nopjes. „Zie je wel, heb ik toch gelijk," moet hij gedacht hebben. Waarna hij in de pen kroop om een schade vergoeding a 750 gulden te clai men bij de Plusmarkt Schiedam, waar de beestjes gekocht zyn, en bij de importeur van de 'Deep Blue' garnalen, MCM te Rotter dam.- Volgens de importeur, de heer A. Carabain, 'riekt dit gevalletje aan alle kanten.' Hij wil best mee gaan in de conclusie dat de gar nalen bedorven waren op het mo ment dat de kwaliteit ervan'werd beoordeeld. „Maar wat wil je, ons produkt werd door deze klant in open verpakking overgedragen aan de Keuringsdienst van Wa ren. Niemand weet wat hij in de tussenliggende periode met de inhoud heeft gedaan." Pak melk De Keuringsdienst beaamt dat zy pas anderhalve dag na ge bruik het restant nader heeft on derzocht. „En dan is het net als met een pak melk: als je dat met deze temperaturen buiten de koeling laat staan is het ook be dorven," licht een woordvoerster toe. „Maar voor de zekerheid hebben we ook monsters geno-. men van dichte blikjes en die wa ren allemaal in orde." Schijntje Carabain mokt dat 'het op deze manier lijkt alsof deze meneer op alle mogelijke manieren zijn ge lijk probeert te halen.' Omdat hij niet gelukkig is met de negatieve publiciteit rond zijn produkt voelt de importeur zich min of meer gedwongen de schadeclaim te betalen. Ook directeur J. D. Louise van de inkooporganisatie van de Plus markten, Trade Service Neder land bv, zegt over te gaan tot be taling, want: „750 gulden op een totaal omzet van vijf miljard per jaar is een schijntje." Enige toelichting op dit besluit vindt hij wel noodzakelijk. „Omdat garnalen zo'n gevoelig produkt zijn, hebben we na de klacht het zekere voor het onze kere genomen en in al onze elf magazijnen monsters genomen. Alles bleek in orde. Het be vreemdt mij ook dat deze consu ment wel allerlei klachten schijnt te hebben gehad, maar geen bewijs van de dokter kan overleggen." „Ik heb voor de zekerheid eens geïnformeerd bij de bedrijfslei der van de Plusmarkt in Schiedam, en die heeft ook het gevoel dat zijn klant de boel bela zert. Maar dat mag je natuurlijk nooit hardop zeggen, want het is toch een klant. Dus we betalen. Maar al met al hou ik er wel een vervelend gevoel aan over." Vlaardingen - De opgraving naar de 2300 jaar oude boerderij langs de Breeweg in Holy lag gisteren even stil. De studenten archeolo gie van de Rijksuniversiteit Lei den hadden het de hele dag druk met het beantwoorden van vra gen van de vele belangstellenden, die in het weiland poolshoogte kwamen nemen. „Zo hoort het ook op een open dag. Trouwens, wij hebben ook een publieksfunctie. Tenslotte wordt dit werk met gemeen schapsgeld uitgevoerd," reageer de een tevreden projectleider Cees Koot. Nog vele jaren Allerlei vragen hadden de bezoe kers uit Maasland, Leiden, Vlaar dingen en Schiedam, die met ver wondering keken naar het bloot gelegde vlecht- en houtwerk, naar de opgegraven stenen voorwer pen, delen van glazen armban den, mctaalslakken, de kaak van een geit, de kiezen van een rund en aan elkaar gelijmde potscher ven in de vitrine en naar de ste nen vuurplaats op de stevige vloeriagen. Nog vele jaren zal er aan de opgra ving van deze boerderij uit de Ij zertijd in de Holiërhoeksepolder gewerkt moeten worden om alle geheimen aan het veen en de on derliggende grondwaterlaag te ontfutselen. Elders in het veengebied van Midden-Delfland doet het IPP (Instituut voor Pre- en Protohisto rie) uit Amsterdam onderzoek naar bewoning in de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. De ar cheologen willen de historische schatten in de bodem beschreven hebben voordat het terrein inge richt wordt als (water)recreatiege- bied. Vlaardingen - Als de gemeente raad in september akkoord gaat met het voorstel schaft Vlaardin gen 91 glasbakken aan. Het gaat om 31 zogenoemde trigloos (glas bollen met compartimenten voor wit, groen en bruin glas) en twin tig 'supermarktlocaties1: een wit te, een groene en een bruine bol. Met de aankoop is een bedrag ge moeid van ruim 143.000 gulden. Overigens staan de glasbakken al sinds begin dit jaar op diverse plekken in Vlaardingen; maar worden ze nu nog gehuurd van de firma Kotrac. Dat kost de ge meente 49.000 gulden per jaar. Kopen is -op basis van een af schrijvingstermijn van vijf jaar- voor Vlaardingen drieduizend gulden goedkoper. Daarbij is re kening gehouden met kosten voor onderhoud. Met de uitbreiding van het aantal glasbakken kwam de gemeente raad van Vlaardingen begin dit jaar tegemoet aan de afspraak uit het Convenant Verpakkingen tot het vergroten van bet aantal glas bollen in Nederland. Schiedam - Tegen een bewoner van de Van Maanenstraat is van morgen vroeg proces-verbaal op gemaakt wegens dierenmishan deling. De man was in het bezit van zeven honden, - een reu, een teef en zes pups, allemaal husky's - die hij volgens de buren regel matig sloeg. De dieren blaften en jankten daarbij zo luidruchtig, dat afgelopen nacht de politie werd gewaarschuwd. De 26-jarige hondenmepper kreeg eerst een ernstige waar schuwing van de politie. Blijk baar trok hij zich daar niets van aan, want de agenten hadden hun hielen nog niet gelicht of uit de woning klonk opnieuw het geluid van slagen, gevolgd door honden- gejank. Daarop nam de politie de zeven husky's in beslag. De Rotterdamse dierenarts Meur- sing, vaste verzorger van politie honden en'-paarden, inspecteer de de mishandelde dieren van morgen. Hij kon geen verwondin gen vaststellen, maar verklaarde wel dat de dieren sterk verwaar loosd waren. „Ze hadden erg wei nig te eten gekregen, vooral de teef, die nota bene de pups moest zogen. Dat beest was vel over been." Volgens de dierenarts wa ren de honden niet echt ziek. „Maar de teef had dringend voed sel nodig, anders had die het niet lang meer gemaakt." Het motief van de eigenaar om de beesten te slaan en te laten ver hongeren is niet bekend. De die ren zijn naar het asiel gebracht. In Bad Groenoord was het ookgïsteren weer gezellïgdruk. De ligweide buiten is nogniet klaar, maar de toeloop zit er niettemin goed in. 'Juli was een grandioze maand,' zegt bedrijfsleider Schouten. Foto Roei Dijkstra Schiedam Het begin dit jaar ge opende zwembad in Groenoord heeft tot nu toe goede resultaten geboekt. Vooral de laatste weken werden, onder invloed van de he te zomer, hoge bezoekcijfers ge noteerd. De cyfers van het nieuwe overdekte bad halen het niet bij die van het vroegere openlucht- bad in topjaren, maar dat hoeft ook niet volgens bedrijfsleider R. Schouten. „Je kunt die twee ba den simpelweg niet met elkaar vergelijken." Bij het opstellen van de begroting ging Schouten voor het nieuwe bad uit van een daggemiddelde van zeshonderd bezoekers in de vakantietijd. In de praktijk blij ken dat er aanzienlijk meer. Schouten: „We hebben dagen dat er zo'n 650 komen, maar meestal zijn het er meer. Duizend, zelfs twaalfhonderd komt ook voor." De goede toeloop in deze warme weken compenseert de dagen dat er minder bezoekers komen, zo dat het streefcijfer aan het einde van het eerste jaar waarschijnlijk wel gehaald zal worden, mogelijk zelfs overtroffen. Schouten spreekt dan ook van een 'grandioos resultaat', een vaststelling die ook directeur Sport en Recreatie J. van Vugt heeft gemaakt. „En dat ondanks de tegenslag dat de ligweide nog niet klaar is, omdat we in het nat te voorjaar het gras niet konden inzaaien." Bij gebrek aan een ga zon nemen de bezoekers nu ge noegen met een plaatsje op een van de terassen. „Die zitten stampvol," zegt Van Vugt. Met twaalfhonderd bezoekers per dag zit Bad Groenoord vrijwel aan z'n top. Van Vugt: „Bij dertien honderd wordt het echt dringen." Een vergelijking met het vroege re openluchtbad, dat in warme zo mers soms 450.000 bezoekers trok, wil Van Vugt liever niet ma ken. „In de eerste plaats liep het bezoek aan het openluchtbad de laatste jaren sterk terug. 450.000 Mensen in 1969, 85.000 in 1990. Natuurlijk heeft het weer daar ook veel mee te maken, maar overal in Nederland heeft zich diezelfde daling voorgedaan. Openluchtbaden trekken niet meer zoals vroeger." Volgens bedrijfsleider Schouten is dat onder meer een gevolg van de toenemende mobiliteit. „Vroeger ging je als vanzelfspre kend naar het zwembad in je ei gen buurt, tegenwoordig is dank zij de auto de keuze veel groter. Je kunt nu ook naar open water als de surfpiassen bij Vlaardingen, of de Maasvlakte. Waar zwemmen nog gratis is, ook." Omdat de provincie Zuid-Holiand deze week een waarschuwing deed uitgaan dat zwemmen in open water wegens algengroei on gezond kan zijn, verwachten Schouten en Van Vugt bij een aanhoudende warme een nog gro tere drukte in de Schiedamse zwembaden. Terwijl het ook in zwembad Zuid aan de Westfran- kelandsedijk al behoorlijk vol is, met een daggemiddelde van soms zevenhonderd. Schouten benadrukt overigens dat zowel Bad Groenoord als zwembad Zuid zoutelectrolyse toepassen, een proces waarbij chloor wordt gemaakt uit zout. Een woordvoerder van dc ge meente Vlaardingen verklaarde onlangs in deze krant dat het nieuwe Vlaardingse zwembad De Kulk als enige in de regio van dit proces gebruik zal gaan maken. Schouten: „Dat is pertinent niet Maassluis - Rijkswaterstaat hecht weinig geloof aan klachten uit Maassluis-West dat er stuif zand, afkomstig van de stort Ster- renweide, door de buurt waait. Dat het om vervuild zand zou gaan wordt door Rijkswaterstaat helemaal onwaarschijnlijk ge acht. De klachten dateren van vorige week, toen de wijk ook enkele da gen werd geteisterd door een doordringende oliestank, die ver oorzaakt werd door tankers in de Zevende Petroleumhaven. Het stof dat vanaf de Sterrenweide, een stortplaats van Rijkswater staat tussen de Nieuwe Waterweg en de spoorlijn, samen met de oliestank de wijk in woei, was voor sommigen de druppel die de emmer deed overlopen. „De overheid verwacht van de burgers dat ze keurig hun huis vuil scheiden en het gft-afval apart houden, maar de grote be drijven mogen doen wat ze willen. Voor hen bestaat het milieu niet. En voor Rijkswaterstaat blijkbaar ook niet," aldus een boze buurt bewoner. üit afspraken tussen de gemeente Maassluis en Rijkswa terstaat had deze Westwijker be grepen dat laatstgenoemde in stantie het zand op de stortplaats vochtig zou houden om versprei ding door de wind te voorkomen. „Maar ik heb ze nog nooit zien sproeien." „Dat was ook niet nodig," rea geert de zegsman van Rijkswater staat laconiek. „De wind heeft de afgelopen weken bijna constant uit het noordoosten gewaaid. Dat wil zeggen, naar de Waterweg toe, en niet in de richting van de be bouwing. Het valt dus allemaal best mee." Daaraan wordt toege voegd dat er wel bereidheid be staat om het gestorte zand, als dat nodig is, nat te houden. Volgens Rijkswaterstaat kan er in geen geval vervuild zand naar Maassluis-West zjjn gewaaid. De Sterrenweide bestaat uit twee de len. legt de woordvoerder uit. Een daarvan is inderdaad opgespoten met 'licht vervuild' slib uit de Nieuwe Waterweg, op het andere deel ligt schoon zand. De slibloca- tie zou afgedekt zijn met zand van onverdachte kwaliteit. De DCMR Milieudienst Rijnmond zou dit hebben gecontroleerd. Een deel van de Sterrenweide be hoort tot het industriegebied dat de gemeente Maassluis langs de Nieuwe Waterweg heeft aange legd. Het meest oostelijke -en het dichtst bij Maassluis-West ge legen - deel wordt gebruikt voor recreatie. Vlaardingen - De politie heeft gis teren in de buurt van Zevenber gen twee Belgen gearresteerd, die 's middags benzine hadden gesto len in Vlaardingen. Zij hadden voor meer dan honderd gulden getankt. Het tweetal (22 en 23 jaar) is overgebracht naar een Vlaardingse politiecel. Vlaardingen - Op de Markt in Vlaardingen zijn vannacht rond half vier twee verdachten van een inbraak gearresteerd. De agenten zagen één man uit een pand ko men, waar de tweede nog in zat. Op een parkeerplaats in de buurt stond een gestolen vluchtauto met open portieren. Maassluis - In het portiek van een woning aan de Van Eyck- straat in Maassluis heeft de poli tie twee inbrekers betrapt. De ver dachten (16 en 21 jaar) vluchtten en leken zich vast te lopen in de Crabethstraat, bij een sloot, maar ze sprongen daar in. Doonveekt werden ze bij de afslag A20 aange houden. Schiedam - Bij een bakkerij aan de Jan Steenstraat in Schiedam zijn gisternacht pannekoeken ge stolen. De dader is spoorloos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1