14 Vrij Uit Het Beatrlxpark is meer dan een plantsoentje wsssgga Seksen doen ze nog volop in Barneveld Naar guppies kijken in De Waal srX restaurant fMÈÊÊÊÊêêi •errasser* «sills wÊÊrn R&' «gpi peetri Qin-*T1AB59- isfQ parkeerruimte -Jjg gf tefem Tgf Vrijdag 5 augustus 1994 Rotterdams Dagblad 'Wij zijn zeven dagen per week ge opend voor 'unch en diner vanaf 11.30 uur', ataat vermeld op de kleine-menukaart van restaurant De Waal in Heeijansdam. Op het terras is het er by zonnig weer uit stekend vertoeven. Lekker weg- soezen kan, want het lawaai van passerende treinen op de hjn Rot- terdam-Dordrecht is net te ver weg om storend te zijn. Of een blik werpen in het water van de ri vier, waarnaar het restaurant is genoemd. Het wemelt er op het moment van de guppies. Moeilijk te vinden? Voor de niets vermoedende fietser vanuit Rot terdam wel. verzekert kelner Ron Vijgeboom. Het restaurant staat al meer dan dertig jaar aan de Mo lenweg, tegenover sportpark De Molenwei. Het terras ligt erachter verscholen, direct aan het water, verder omgeven door groen. Voorkomende bediening, in stemmig zwart gehuld of in keu rig overhemd, als de zomerzon zijn werk goed doet; Een tikje chic is De Waal niet vreemd. Het interieur met veel donker hout oogt enigszins ouderwets. Het pu bliek is gemêleerd: van pauzeren de zakenlui mei zaktelefoon en complete gezinnen tot dromerige oudere dames en heren. Een kopje koffie kost drie gulden, net als diverse limonades, een glas pils 3,25 gulden. De kleine menukaart biedt een keur aan dranken, ijs, bittergarnituur en 22 plateservi ce-gerechten, van een Hollandse kaasschotel met stok brood (12,50) tot varkensoester met stroganoflsaus (20,00). Dine ren op het terras is mogelijk en onder de huidige tropische weers omstandigheden eerder regel dan uitzondering. Een midget-golfbaan behoort tot de faciliteiten van De Waal. Vanaf het terras loopt een wandelpad langs het water, m de richting van het dorp Heeijansdam. Achter het zwembad langs. Badgasten zijn welkom op het terras, maar niet m badkleding, meldt een bordje streng. De Waal is voor de recreerende fietser, op weg naar het door de Hogesnelheidslijn be dreigde natuurgebied De Devel, een aangenaam tussenstation. Voor wie iets te vieren heeft en dat met een gezelschap wil doen, heeft De Waal een apart terras be schikbaar. Het adres van het res taurant is Molenweg 37 in Heer jansdam; telefoon 01857-1409. Uit in de regio Het Schiedamse Beatrlxpark beschikt ook over een kinderboerderij voor de jongsten. Foto Jaap Rozema Stadsparken kent bijna iedere ge meente van enige omvang wel. In de crisisjaren voor de oorlog en daarna in de jaren vijftig werden ze massaal aangelegd als werkverschaffingsprojecten. Rot terdam kent zijn Kralingse Bos en Zuiderpark en Schiedam het Prinses Betrixpark. Aanvankelijk aan de rand van de Schiedamse nieuwbouw gelegen ligt het Beatrixpark nu inge klemd tussen alle nieuwe woon wijken. Maar alle nieuwbouw heeft de oppervlakte van het park wonderwel ongemoeid gelaten. Meer zelfs, het uitgebreide groen gebied bij de nieuwe wijken van Spaland sluit mooi op het Bea trixpark met zijn sport- en spel- complex en de volkstuinen aan, waardoor een grote groene long naar het hart van Schiedam reikt. En mede door doie omvang groeit het park uit tot een meer dan lo kale voorziening. Zeker voor gezinnen met kinde ren heeft het Schiedamse volks park veel te bieden. Naast een uit gebreid net van wandelpaden door het inmiddels met meer al te jonge bos beschikt hel Beatrix park over een vrij uitgebreide speeltuin en een kinderboerderij voor de jon"-ten De speeltuin wordt var. meentewege onder houden en is vry toegankelijk. De kinderboederij, die in de zomer maanden dagelijks open is van half twee tot half vijf en in de weekeinden van twaalf tot vier uur, biedt de bekende boedery- dieren, zoals schapen, geiten, kip pen, konijnen, duiven, pauwen, eenden, varkens en een koe. Vo rig jaar is men begonnen met de vernieuwing van de verschillende dierenverblyven resteutarrteneeno«^W»^ g overnachtir speeltuin A; zwemgetegenheti q kanovertiuur fietsverhuur Rottantent DagUsd/D Fitwy Van alles wat In bet Beatrixpark is een heem- tuin gemaakt, die regelmatig on der geleide kan worden bezocht. Er is ruimte gelegenheid om te vissen in de waterpartijen, waar van een deel wordt gebruikt voor radiografisch bestuurde models cheepjes. Zwemmen is mogelijk in het nieuwe overdekte zwem bad Groenoord aan de rand van het park, waarbij ook een terras met p&uterbad is. Alleen de lig- weide moet nog worden ingericht. Het zwembad is m de zomer maanden door de week voor vrij zwemmen open van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, zaterdags van half tien tot drie uur en zondags van half tien tot vier uur. De toegangsprijs be draagt/ 5,25 per persoon. Het Prinses Betarixpark beschikt verder over een gezellig pannen koekenhuisje, annex restaurant De Vijver by de speeltuin en de kinderboerderij, rustiek aan het water gelegen. In 1981 liet eige naar H.G. Visser op de plaats van enkele oude opstallen dit nieuwe etabissement bouwen, dat in de zomermaanden dagelijks is ge opend van tien uur tot negen uur 's avonds. Naast ijsjes en frietjes aan het loket kan men er binnen of op het terras pannekoeken eten vanaf 6,-. Koffie kost er 2,25 en frisdrank een kwartje meer. Verder biedt de kaart grill- specialiteiten vanaf/ 12,50. Vanzelfsprekend is het park goed bereikbaar, zowel het met open baar vervoer via tramlijn 1 of het op wandelafstand gelegen NS- station Nieuwland als met de auto vanaf de Parkweg of vanaf de Churchillweg. Er is een fors par keerterrein achter het zwembad en bij de sportvelden en het volkstuincomplex Thuriede aan de oostkant van het park. Een tikje def tig kun je het terrasje van De Waal wel Ad Molendijk Door Arvid van der Wolf De echte ouderwetse Barnevelder is er te zien naast de moderne kip uit de legbatterij. En broedbak- ken uit het begin van deze eeuw naast de moderne broedmachines van 1994. Het Pluimveemuseum in Barneveld wil de geschiedenis van de kip precies in beeld bren gen. En daar hoort uiteraard ook de historie bij van het kuiken seksen. De beroemde seksschool van eind jaren veertig is er al lang niet meer, Hoewel, seksen, kun je dat eigenlijk nog wel zo noemen? Een kenner kijkt gewoon naar de vleugelpennetjes: Bij een vrouw tje zijn die afwisselend kort en lang en bij een mannetje allemaal even lang. En bij sommige rassen zijn de haantjes wat donkerder- .„Een kwestie van goed fokken," licht Gerard Willems, directeur van de VVV in Barneveld, toe. „Ik denk dat iemand op een gegeven moment bij het seksen heeft ont dekt dat er onderscheid was bij vleugelpennetjes en bij kleur. En daar is toen op doorgefokt," Beginjaren dertig was dat anders. Toen had men er in centraal eier- land geen flauw benul van hoe je sekse-onderscheid moest maken. Terwijl er toch duidelijk behoefte aan was, Want de eierhandel wil de dolgraag weten of men een ei- ergevend en dus lucratief henne tje in huis haalde of een kraaiend verenpak dat alleen maar opge wonden kon zijn. „Japanners konden al wel behendig kuikens seksen," zegt Willems. „Eind ja ren veertig is één van die Japanse vakmensen, Saiki, naar Neder land gehaald. En dat was het feitelijke begin van de beroemde seksschool van Barneveld." Heel lang heeft het hand-seksen ofwel cloaca-seksen het overigens niet uitgehouden. Al na enkele ja ren werd het ingehaald door een sekse-apparaatje waarmee een soort mini-gynaecologisch onder zoekje kon worden uitgevoerd bij kuikens. Omdat dat echter te die ronvriendelijkheid werd geacht kwam er al gauw een nieuwe me thode: het controleren van vleu gelpennetjes en het maken van kleuronderscheid, voor het mo derne seksen duidelijk hét dier vriendelijke panacé. Turbo-legkip De geschiedenis van het kuiken seksen staat minutieus beschre ven in het geurige Pluimveemu seum in Barneveld. Daar hangen onder meer de trotse mannen en vrouwen aan de muur die hun hand niet omdraaiden voor de handmatige controle van een paar duizend pluizige beestjes per dag. En daar ook is de ontwik keling te volgen van het vrij scharrelende, Romeinse Banki- va-hoen tot moderne turbo-leg kip. Via een knus houten hokje op een gezellig rommelig boerenerf met veel loopruimte is het in de meeste gevallen terechtgekomen in een Mie, benauwde legbatterij. Gerard Willems prijst de kip ge lukkig dat de legbatterij aan de terugtocht is begonnen, dankzij druk van de consument. „Je ziet weer steeds meer kippen loslopen in de boerenschuur. En een jonge boer, die nadenkt, begint nu niet meer aan een legbatterij." Broedmachines van begin eeuw wisseling zijn er volop in het Pluimveemuseum te vinden, naast een onvervalste natuurlijke 'machine': de moederkloek, wier kuikentjes warmpjes onder moe ders vleugels zitten. Even verder piepen een kleine honderd colle gaatjes, die gezellig op een laag zaagsel bijeenzitten binnen een omheininkje, als teken dat het onder een lamp ook best prettig kan zijn. Altijd weer een vertede rend gezicht, die kuikens van de eerste dagen. Behouden Maar wat gebeurt er met al die haantjes die worden uitgeselec teerd? Woordvoerder Willems van het Piuimveemuseum kijkt een beetje sip. Die worden massaal vernietigd. Aan te veel mannetjes is nou eenmaal in onze economi sche maatschappij geen behoefte. Al doet de landbouw zijn best de kuikens niet onnodig te laten lij den. Maar voor de poorten van het mu seum scharrelt een statige haan van kaliber, een echte, ouderwet se Barnevelder. Een uitgespro ken prachtig exemplaar, Econo misch gezien heeft hij het met zijn harem in de afgelopen tien tallen jaren moeten afleggen te gen nieuwe rassen, die vleziger waren of meer eieren produceer den. „Toch hebben ze het over leefd, dankzij sportfokkers, glimt Gerard Willems, want wat oor spronkelijk is moetje zoveel mo gelijk zien te behouden," In Barneveld liepen anderhalve eeuw geleden om precies te zijn 3558 kippen rond, nu drie mil joen. Samen produceren ze jaar lijks honderd miljoen eieren. In het Pluimveemuseum aan de Boemendaaliaan 59 in Barneveld wordt er meer over verteld, ge opend: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur, en van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Info: tel. 03420- 93904. Het draait in Barneveld om eieren en kuikentjes Fotoarchief Rotterdams Dagblad Tóertips Foto Trofee In het Aviodome op Schiphol is van 10 augustus t/m 30 september een selectie van de winnende foto's van de Nederland Foto Trofee te bezichtigen. De NFT is de jaarprijs voor de beste amateurfoto van Nederland. De trofee is een onderdeel van de g menlijke promotiecampagne Beeldschoon Neder land. Die had als doel ons land te promolen als foto genieke bestemming voor een dagje uit of een va kantie. De ruim 400 winnende foto's werden gekozen uit 13.138 inzendingen. Het Aviodome toont er 22 van. Betelpruimen Geknipt voor Genot, betelscharen in Azië. Onder de ze titel wordt in het Tropenmuseum in Amsterdam een tentoonstelling over de in Azië populaire betelp ruim gehouden, Veel mensen kennen de pruim door de felrode kleur die deze aan het speeksel geeft, Ruim tachtig versierde betelscharen zijn in het mu seum te bewonderen. De scharen werden gebruikt voor het knippen van de arecanoot, een belangrijk ingrediënt van de betelpruim. De betelpruim is een genotmiddel. Het is opwek kend en prikkelend. Het geeft energie, stilt de hon ger en verhoogt de hartstocht. Daarnaast bevordert de pruim de spijsvertering. Er wordt gezegd dat het gebruik niet verslavend is, aldus het museum. De ex positie duurt t/m 25 september. Zee- en havenmuseum In IJmuiden is onlangs het IJmuider zee- en haven museum geopend. Het is gevestigd in het gebouw van de voormalige Visserijschool, aan de Havenkade 55. Dit museum geeft een overzicht van de histori sche en hedendaagse maritieme activiteiten in en rond IJmuiden. De ontwikkeling van de haven in IJ muiden begon in de vorige eeuw met de aanleg van het Noordzeekanaal en de sluizen. De openingstij den zijn woensdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Waterreizen Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen heeft een ten toonstelling over reizen ingericht. De presentatie heet Reizigers en vindt plaats in het binnenmuseum. Zij schetst de ervaringen van reizigers en toeristen in het Zuiderzeegebied, van de 17e eeuwse handels reiziger tot de huidige watersporter. Ook hun midde len van vervoer, van beurtschip tot flets, worden daarin belicht. Reizigers duurt t/m 30 oktober. Rynsburgs corso Zaterdag en zondag zijn de dagen van het Rijnsburg- se Bloemencorso. Zaterdag trekt de stoet, begeleid door een aantal muziekkorpsen, van Rijnsburg naar Leiden, Katwijk en Noordwjjk. 's Avonds en de vol gende dag zijn de praalwagens te bewonderen op de Koningin Wilhemïna Boulevard in Noordwjjk.Vie meer wil weten over de exacte route en dergelijke kan de stichting bellen: telefoonnummer 01718 55.911. Op z'n Afrikaans Het safaripark De Beekse Bergen heeft tot en met 26 augustus een Afrikaanse Dorp binnen zijn grenzen. Dagelijks van 14 tot 16 uur kunnen de bezoekers hier activiteiten meemaken zoals maskers maken, ver kleden in Afrikaanse kleding en schminken. Het dorp ligt vlakbij de wandelroute lang zebra's, antilo pen, leeuwen, olifanten en mantelbavianen. Het park is dagelijks open van 10 tot 17,30 uur. De entree is 17,50, kinderen krijgen korting. Voor meer infor matie kan men bellen: telefoonnummer 013 - 360,035. Deense snelweg Koningin Margrethe II van Denemarken heeft een belangrijk nieuw stuk autosnelweg geopend, het tra ject (40 km) Aarhus-Handers op het schiereiland Jut land. Even eerder was een nieuwweggedeelte tussen Vejle Zuid en de brug over de Kleine Belt geopend. Er is zodoende een grote doorgaande autosnelweg van noord naar zuid door Jutland tot stand gekomen. Bovendien is nu de 800 km autosnelweg in de zoge heten 'grote H' die Jutland, Funen en Seeland om vat, voltooid. Voor de realisering hiervan is sedert 1936 geijverd. Taalgids voor pech De ANWB heeft speciaal voor leden de taalgids 'Pech onderweg' in tien talen ontwikkeld. Daarin zijn alle populaire bestemmingen in Europa opgenomen. Al lerlei mankementen aan auto's, motorfietsen en fiet sen worden in het Engels, Duits, Frans, Deens, Hongaars, Italiaans, Spaans, Portugees, Tsjechisch en Turks weergegeven, met duidelijke omschrijving van de uitspraak. Handig is dat achter in het boekje enkele bladzijden zijn ingeruimd voor tekeningen van de vervoermiddelen, waarbij de verschillende onderdelen zijn genummerd, Zo kan de gebruiker (of de reparateur) aanwijzen waar het defect zit. Be nummers verwijzen naar het bijbehorende woord in de onderdelerdijst van het vervoermiddel. De gids is verkrijgbaar bij de ANWB Reisboekwin kels en de VW-kantoren. Prijs f 4,95. Wie een ANWB-reisgids en een ANWB-kaart aanschaft krijg het boekje gratis. Tunnel voor Lofer Afgelopen maandag is in Oostenrijk de bijna twee ki lometer lange Larchbergtunriel geopend die het be kende vakantiestadje Lofer van veel verkeersdrukte zal verlossen. Ook voor fietsers op de populaire Tau- ernradweg betekent de nieuwe rondweg winst. Het. stuk Lofer-Unken kunnen ze straks in alle rust afleg gen. Snel naar Zweden Sinds kort bestaat tussen de Deense hoofdstad Ko penhagen en de Zweedse havenstad Landskronaeen snelle bootverbinding. De vaartijd over de Sont be draagt veertig minuten. In de zomerperiode gaan er dagelijks vijf tot zeven afvaarten in beide richtingen. Britse museumgids De Britse toeristenorganisatie BTA heeft een bro chure samengesteld waarin in totaal 58 bijzondere Britse musea staan beschreven: 15 in Londen en 43 daarbuiten.De brochure Great British Galleries is een makkelijk te hanteren gids voor een rondren langs vele kunstzinnige schatten in Groot-Brittaniue en gratis verkrijgbaar, of per briefkaart aan te vra gen, by hei Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1