9 Verkeerslawaai Holysingel drijft buurt tot wanhoop I Vooral Schiedam wil avondwinkels Rotterdams Dagfeïad l'i Wespen, nuttig voor de natuur maar lastig voor de mens Doorzweten in de sauna tegen de hitte 'Auto-meao' straks ook in Schiedam 'Wij wonen in feite aan een vierbaans racecircuit' Defect aan verwarming doet huurders puffen I \U Inbrekende autodief Te hard gereden Bijzetslot niet goed Lepeldief Ruit kapot door de wind .1 Zachte contact lenzen voor 37,50 per maand inclusief vloeistof T;? dat kan bij Verberne Brillenmode en optiek Style de Vie jVrndag 5 augustus 1994 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Rustig op hetbalkonzittenisermetmeerbij.Wie het toch probeert, moet de telefoon meenemen, anders is het ge rinkel niet te horen. Maar buiten een verstaanbaar telefoonge- sprekvoerenis uitgesloten. „Je wordt er wanhopig van, omniet te zeggen kotsmisselijk. Houdt die pestherrie hier dan nooit eens op?" Diverse bewoners van de Louise de Colignylaan in Vlaardingen •slapen al met oordoppen in. An dere hebben hun bed verhuisd naar de achterzijde. Maar het geraas van het verkeer op de Ho lysingel blijft hoorbaar. Het la- waai is constant aanwezig. En het lijkt met de dag erger te worden. „Een jaar of zeven geleden, toen wij hier net woonden, was het best te doen. Toen kon je 's avonds nog op het balkon eten," vertelt een vrouwelijke huurder op 'de tiende verdieping. „Tegen woordig hoef je dat niet meer te proberen. Je kunt elkaar niet eens verstaan. En met dit warme weer krijg je er ook nog eens een flinke portie uitlaatgassen bij." Acht verdiepingen lager zegt een andere bewoner precies hetzelf de. „De herrie is niet meer te ver dragen. Misschien zou het nog gaan als iedereen netjes vijftig reed, maar ze scheuren hier als gekken. Wij wonen in feite aan een vierbaans racecircuit. Er ko men elke dag meer auto's voorbij, zo'n kleine vijfhonderd per uur. Vooral sinds de nieuwe wijk aan de Vaart is gebouwd De klagende huurders zijn voor nemens hun grieven op tafel te leggen bij de raadscommissie voor verkeer en vervoer als die op 30 augustus weer bijeenkomt. Ze kunnen in elk geval rekenen op steun van de fractie van Groen links. Raadslid Ben van der Vel de heeft persoonlijk de klachten op juistheid gecontroleerd, en kwam tot de conclusie dat het la waai in de flat inderdaad niet te harden is. Camera De bewoners hebben verschillen de oplossingen bedacht om het probleem te lijf te gaan. Een ca mera bij de verkeerslichten op de kruising met de Frederik Hen driklaan, om degenen die door rood rijden te ontmoedigen. Of een camera verderop langs de weg om hardrijders te filmen. Wegversmallingen. Een inhaal- verbod. Geluidsarm asfalt. Of het creëren van een ringweg met een richtingverkeer: ingaand over de Holysingel, uitgaand over de Le- pelaarsingel. Maar volgens verkeersdeskundi- ge M. Huls van de gemeente Vlaardingen maken geen van die oplossingen een serieuze kans: „De Holysingel is nu eenmaal een wijkverbindingsweg. Daar kun je bijvoorbeeld geen verkeersdrem pels in aanleggen. Versmallen heeft geen zin, want daardoor ve-- minder je het aantal auto's ni-t. Ze rijden dan misschien wat lang zamer, maar dat beëindigt de overlast niet - die duurt dan al teen maar langer." Geluidarsm asfalt heeft op de Ho lysingel geen zin, volgens de ge meente. Dat werkt pas als er har der wordt gereden dan vijftig ki lometer. En officieel is dat op de Holysingel niet toegestaan. Een ringweg kan ook niet, omdat de singel is aangelegd met de uit drukkelijke bedoeling het ver keer tussen het centrum van Vlaardingen en de noordelijke wijken in twee richtingen te ver werken. Een camera dan? „Dat kan misschien," zegt Huls. „Maar dat is geen zaak van de ge meente. Daar moet de politie over oordelen. Die zou misschien ook wat vaker moeten controleren op snelheid." Toch houdt ook het stadhuis zich serieus bezig met de verkeersoverlast in dit deel van Holy. Huls: „Onlangs is door bur gemeester en wethouders beslo ten dat de voorrangssituatie op de kruising Holysingel/Churchill- singel wordt omgedraaid. De Verkeersdrukte op de Holysingel. In de Louise de Colignystraat, die aan de singel grenst, hebben sommigenhunslaapkamernaardeanderezijdeverplaatst-„Kotsmisselijkwordjevandieheme." Foto Roel Dijkstra Churehillsingei wordt voorrangs- weg. Dat betekent datje op de Ho- lyweg die kruising niet meer met een bloedvaart kunt naderen, maar je snelheid zult moeten aan passen." De ironie wil dat de gemeente van veel Vlaardingse woonwijken een 30-kilometerzone wil maken, juist om verkeerslawaai tegen te gaan. Voor wie dichtbij de Holysingel woont, heeft die maatregel echter geen effect. Huls: „Dat is nu een maal een wijkontsluitingsweg. Voor de toename van het verkeer moet iedereen tol betalen, de mensen langs de Holysingel toe vallig wat meer dan anderen." Maassluis - Bewoners van de Van Beethovenlaan in Maas sluis zaten gisterochtend om half tien te puffen van de hitte. De zon stond al aardig hoog aan de hemel, maar dat was slechts een van de verklaringen waar om de temperatuur in de woon kamers was opgelopen tot 29 graden. Een andere oorzaak was dat de blokverwarming op volle toeren draaide. 'Aanvankelijk had bijna nie mand dat in de gaten. Totdat tij dens gesprekken tussen buren bleek dat iedereen last had van een ongewone hitte. Hier en daar werd eens onderzoekend een hand langs de verwarmings buizen gestreken. Inderdaad, die gaven hitte af. Een van de buren wist te vertel len dat de verwarming de week Tevoren ookal eens had ge- vbrand. Een. telefoontje van een verbaasde huurder, die zich op- eens herinnerde een servicewa gen te.hebben gezien bij de stoo kruimte, naar de Woningstich- ting Maassluis bevestigde dat. „Eigenlijk: /toch te gek voor woorden," aldus deze Maasslui- .zer. „Stoken bij deze hitte. Wat een energie dat kost! En ons huurders kost het natuurlijk nog geld óók. Terwijl de wo ningstichting zegt dat ze niet weten wat de oorzaak is." DeWoningstichtingMaassluis had inderdaad geen pasklaar antwoord op de oorzaak van het mankement De servicedienst erkende dat de verwarming vo rige week ook al een keer spon-, taan is aangeslagen, maar een vérklaring voor het verschijnsel kon op deze afdeling niet wor den verkregen. En de monteur van de buitendienst verwees naar de opzichter - die niet aan wezig was. De monteur: „Het is mij nietprecies duidelijk hoe dit kon gebeuren/ Vanmorgen heb ben we de hele installatie' maar afgezet, zodat het niet nog eens kan voorkomen. Nee, het is •geen oud apparaat. Het ding is pas nieuw, en goed ingeregeld. In feite werkt het ding perfect" Vlaardingen - Over het stichten van avondwinkels wordt verschil- - lend gedacht in de regio. Onder nemers in Schiedam zullen er waarschijnlijk als de kippen bij zijn om een vergunning té be- machtigen, in Vlaardingen is de animo iets minder groot en in Maassluis lijkt de belangstelling zeer flauw. Een wetswijziging maakt het mo- gelijk dat gemeentebesturen per 1 september vergunningen voor avondwinkels mogen verstrek- ken. Tot nu toe moesten vergun ningen worden aangevraagd bij Z. het ministerie van Economische Zaken. Er zijn wel bepaalde voor- waarden aan de nieuwe regel ge- steld. In grotere gemeenten mag maximaal één avondwinkel per 15.000 inwoners komen en het as- sortiment moet voornamelijk uit .1 levensmiddelen bestaan. De ope ningstijden zijn beperkt van vier uur's middags tot middernacht. Bij de gemeente Schiedam staan jaarlijks gemiddeld tien onderne mers op de stoep die een avond- winkel willen beginnen. Door de j beperkingen van het ministerie moest Schiedam altijd nee verko- pen. Een ambtenaar: „En het was verdraaid lastig uit te leggen waarom het een paar kilcmter verderop, in Rotterdam, wel kon, en in Schiedam niet" - De afdeling algemene bestuurlij- ke zaken verwacht dan ook een k~. grote toeloop zodra de gemeente raad een verordening op de avondwinkels heeft goedge keurd. Overigens nam de raad al in 1985 zo'n verordening aan, maar die werd door het ministerie van Economische Zaken ongeldig verklaard. Volgens de nieuwe norm mag Schiedam vier vergun ningen verstrekken. Wanneer NS-station Schiedam/Rotterdam- West in verband met de aanleg van de metro wordt verbouwd, komt daar in elk geval een avond winkel. In Vlaardingen is de toeloop min der groot. Daar hebben zich sinds 1992 zes gegadigden gemeld. Of die hun aanvraag zullen handha ven is niet duidelijk. Enige animo verwacht de gemeente wel. Vlaai- dingen heeft volgens de regels recht op maximaal vier avond winkels. Op het Maassluise stadhuis zijn nog geen aanvragen binnengeko men, De Ondernemers Federatie Maassluis verwacht vooralsnog geen grote belangstelling. Woord voerder N. Rol: „Er is al eens een poging ondernomen, maar die liep stuk op het feit dat verschil lende benzinestations een win keltje hebben waar je 's avonds bepaalde spullen kunt kopen. Ei genlijk zijn dat verkapte avond winkels. Die zouden eerst aan banden gelegd moeten worden, voordat iemand in Maassluis een echte avondwinkel zou kunnen opzetten." Door Jan Rozendaal Vlaardingen - Zo'n wespennest in de tuin of tussen de spouwmuur heeft zo zijn aangename kanten. Want per dag worden daar dui zenden insecten gevangen om de larven te voeden. Vieze mieren, vervelende muggen en strontvlie gen, die ons dan niet lastig vallen. „Als ik bij mensen kom die een sticker van bijvoorbeeld Green peace of Natuurmonumenten op de deur hebben, dan vertel ik dat altijd. Dat wespen een belangrij ke functie hebben in de natuur. In feite zijn het kleine roofdieren. Bovendien," vervolgt Wim van der Zwan, medewerker bestrij ding plaagdieren van Stadsreini ging in Vlaardingen, „zo lang wespen hun gang kunnen gaan steken ze niet In tegenstelling tot bijvoorbeeld muggen of dazen. Die komen echt op mensen af." Maar de meeste mensen waarVan der Zwan met zijn gif komt wil len toch van hun wespennest af. En dat gebeurt dan ook. „Tenzij het nest helemaal achterin de tuin zit en nauwelijks overlast geeft. Dan doen we het niet," al dus Van der Zwan, die dit werk al zes jaar doet en op een onvoor zichtig moment ook weieens wordt gestoken. 250 keer Zo'n twintig tot dertig telefoon tjes per dag komen er nu bij Stadsreiniging binnen van men sen die klagen over een wespen nest AI meer dan 250 keer is Van der Zwan deze zomer uitgerukt. Dat is veel, voor de tijd van het jaar. Het jaarlijkse gemiddelde is ongeveer vierhonderd meldin gen. Normaal worden wespen pas eind augustus, september lastig. Van der Zwan legt uit: „Tot het eind van de zomer zijn de volwassen wespen druk met het verzorgen van de eitjes en de larven. Larven scheiden zoetigheid af en dat wordt opgegeten door de volwas sen beestjes. Maar als de larven Wim van der Zwan bestrijdt wespen in Vlaardingen: 'Zo lang wespen hun gang kunnen gaan steken ze niet.' Foto Roei Dijkstra volgroeid zijn, dan scheiden ze geen zoetigheid meer af en zoe ken de wespen dat ergens anders. Dan komen ze dus op je limona deglas zitten en zorgen ze voor overlast." Betalen Door de warmte gebeurt dat nu al lemaal wat vroeger in het jaar en heeft Van der Zwan dus zijn han den vol. Gaat hij iedere dag met het gif (biologische middelen om de wespen te bestrijden zijn er niet) op pad. Het poeder wordt in het nest gespoten en dan met een dag of twee zijn wespen - tussen de vijf- en tienduizend per nest- dood. Nu gebeurt dat nog gratis, maar volgend jaar moeten de Vlaardin- gers daar waarschijnlijk vijftig gulden voor gaan betalen. Dat is tenminste het voorstel wat de ge meenteraad over enige tijd op ta fel krijgt. Dus wordt de vraag 'Wat kunnen we daar dan zelf aan dot_-n?' op eens zeer legitiem. Niet slim is het in ieder geval om, als er wes pen in de spouwmuur een nest hebben gebouwd, dat gat nu aan de buitenkant dicht te maken. Want wespen zijn nijvere beestjes die niet snel opgeven en met hun één tot twee centimeter lange, slanke lijfjes altijd wel een uitweg vinden. En die komt dan meestal in de woning uit. Het beste is wachten tot de vinter - na de eerste nachtvorst zijn de nesten afgestorven en hebben de bevruchte wijfjes een schuil plaats tegen de kou opgezocht om te overwinteren - of tot het vroege voorjaar om maatregelen te tref fen. Vaak komen wespen op de zelfde plekken terug. Dat kan dan worden tegengegaan door die kie ren te dichten of voor tochtgaten van de spouwmuren fijn gaas te spannen. Vlaardingen - Een 35-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats heeft tegenover de politie in Vlaardingen vijf strafbare fei ten oekend. De man werd eerder deze week gearresteerd toen agenten hem 's nachts om half vier betrapten bij een inbraak in de Floris de Vijfdelaan. De ver dachte zag eerst nog kans in een auto te springen en reed daarna met gedoofde Jichten Schiedam binnen. Op de Hugo de Groot straat verloor hij echter door de hoge snelheid de macht over het stuur en knalde op een boom, waarna de auto in de brand vloog. De agenten wisten de verdachte teredden en hij werd vervolgens overgebracht naar het zieken huis. Tijdens het verhoor later bekende de man de inbraak in de winkel. De buit, geld, is inmiddels terug naar de eigenaar. Verder bleek de vluchtauto gestolen in Rotter dam. En eerder had hij ook al een auto gestolen, zo biechtte de ar restant op. Tenslotte bekende hij nog twee inbraken in Vlaardin gen op de Floris de Vijfdelaan en Dr. W. Beckmansingel. Daarbij was niets weggenomen. Met een dagvaarding voor de zitting van de politierechter op 2 september in Rotterdam is de man gisteren weer de straat op gestuurd. Maassluis - Bij een snelheids; controle op de Rozenlaan in Maassluis heeft de politie giste ren twaalf bekeuringen uitge deeld. Tussen 13.00 en 15.00 uur passeerden 289 voertuigen de ra- darapparatuur. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 78 kilome ter per uur. Schiedam - Er is gistermiddag ingebroken in een woning aan de Dr. Boslaan in Schiedam. Door onjuiste -montage van het bij zetslot lukte het de inbreker de voordeur van de woning te ope nen. Het isriog met bekëhd wat er wordt vermist. In de S. van Houtenlaan is giste? ren overdag geprobeerd in te bre ken. Maar de deur en deurstrip bleken sterker dan het geweld dat de inbrekers erop uitoefenden. Onverrichter zaken zijn ze ver dwenen. Schiedam - Bij een winkel aan het Broersvest in Schiedam heeft een man geprobeerd 39 lepels te stelen. Hij werd betrapt door per soneel. Het ging om een 45-jarige drugsverslaafde uit Rotterdam. De lepels waren waarschijnlijk bedoeld voor het gebruiksklaar- maken van heroïne. Schiedam - Doordat de planten- verzorgers van op vakantie zijnde bewoners in de Schiedamse wijk Groenoord een raam open had den laten staan, is dit vannacht tijdens het onweer kapot ge waaid. Omdat er gevaar bestond voor het op straat vallen van glas is de politie naar binnen gegaan. Het raam werd afgedicht en er is een nieuw slot in de voordeur ge monteerd. Schiedam - Terwijl de afgelopen weken veel mensen ervan droomden om in een koelcel te gaan wonen, zag je ook bij de diverse sauna's nog steeds mensen naar binnen gaan. De sau na in? Buiten dertig graden of warmer, binnen zo verstikkend benauwd dat er geen ventilator tegenop kan - wat moet je in de sauna? Lekker doorzweten na een lange, broeierige zomerdag. Voor de meeste mensen een af schrikwekkende gedachte, maar voor de trou we saunagangers van Sauna Centrum Groen oord in Schiedam-Noord de gewoonste zaak van de wereld. Eén van hen: „Als ik met dit warme weer twee uur in m'n auto heb gezeten, dan vind ik 't heerlijk om lekker door te zwe ten in de sauna. Daarna voel ik me weer een heel ander mens." Eigenaars Koos en Riet Goedhart moeten het in deze tijd puur hebben van hun vaste klan ten. Maar ook van hen blijven er veel weg. „We zitten natuurlijk midden in de vakantieperio de," verklaart Koos. „En op een wat koelere dag mis ik de vrouwen, die hun kans grijpen om de ramen te zemen." Sauna Centrum Groenoord heeft een knusse, huiselijke uitstraling. De weinige klanten voe len zich duidelijk op hun gemak. Ze maken een praatje aan de bar, rusten uit in de enorme zithoek of sloffen op hun gemak richting sau na. „Gemiddeld," zegt Koos, „moet je zo'n tweeëneenhalf uur voor een kuurtje uittrek ken. Even zo naar binnen schieten is er voor de meesten niet bij. Overdag zijn de klanten dan ook meestal VÜT'ers of mensen die wis seldiensten draaien." Luie mensen Aan de bar zit een aantal goedgebruinde, ge zond uitziende mensen, relaxt te genieten van een drankje. „Eigenlijk," zegt een van hen, „is dit een sport voor luie mensen. Je hoeft niet te bewegen, maar al je organen werken na de sauna weer beter. Je voelt je weer helemaal fit." De klant heeft een pacemaker en komt drie tot vier keer per week bij Groenoord. „Hij is sindsdien helemaal opgeklaard," licht Riet toe. „En dat terwijl hij drie jaar geleden niet eens kon lopen." Hartpatiënten krijgen volgens Koos regelma tig het advies van hun huisarts naar de sauna te gaan. „Wat dat betreft moet je het eigenlijk in het ziekenfonds stoppen. In Duitsland kan dat namelijk wel, mits je op doktersadvies wordt doorgestuurd. Dus waarom zouden ze dat hier ook niet doen?" Teruggekomen op het onderwerp hitte, zegt Koos: „De meeste mensen verklaren je voor gek als je met dit weer naar de sauna gaat. Maar eigenlijk zijn ze gewoon verkeerd voor gelicht. Je bent, als je met dit weer gaat, veel beter bestand tegen de hitte. Bovendien krijg je het nooit benauwd." Als 't aan de aanwezigen lag, gingen ze elke dag de sauna in. „Want als je dit eenmaal doet, is 't een soort verslaving," menen ze. Ze zien het als een levenswijze, als een algemeen ge bruik. Koos: „Je voelt je er lekker bij en na af loop ben je weer mens. Je kunt er weer tegen aan." Schiedam - De Car Business School uit Groningen start ko mend seizoen ook in Schiedam een opleiding. Leerlingen kun nen daar in drie jaar tijd het meao-diploma, het diploma vak bekwaamheid autobedrijf en het marketing-dipioma behalen. De nieuwe opleiding, kortweg de 'au- to-meao' genoemd, leidt mensen op die een commerciële functie zoeken in de autohandel. Voor de opleiding in Schiedam is de Groningse school een samen werkingsverband aangegaan met scholengemeenschap Branders- stad en het Mercurius College. Brandersstad gaat de branchege richte opleiding verzorgen, Mercurius het meao-pakket. De opleiding kan aangevuld worden met een werk-leerjaar in de Ver enigde Staten. Volgens directeur P. Nienhuis van de Car Business School is er in de autobranche een toenemen de vraag naar all-rounders met een brede commerciële opleiding. Directeur T. I. Fransman vindt dat meao en auto-opleiding prima op elkaar aansluiten, door de combinatie van theorie en prak tijk. Fransman: „Je zou zo'n oplei ding ook voor andere bedrijfstak ken kunnen opzetten." De nieuwe opleiding is bedoeld voor scholieren met een mavo-di ploma, een vbo-diploma met drie vakken op C-niveau of een over gangsrapport naar havo 4. I i. i tl i i l i 'i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2