Afar weg 9 Hoekse speeltuin onregelmatig open [»§ssisig«e RET-spitslijn 57 rijdt voortaan sneller en vaker Pluim voor tot inkeer gekomen alcoholist Deelgemeente: 'Sluiten in vakantietijd niet acceptabel' Vluchtelingenwerk Schiedam groeit Snelheidsduivel ruim twee jaar de cei in Vrouw (74) verliest macht over stuur Slachtoffers in Hiroshima met kaarsjes herdacht Geld voor wijkwerk Politie stopt feest Dronken autodief Inbraak in fotozaak Getuige redt fiets Bromfietsers gearresteerd Veel auto's open gelaten Verkoop voor Ruanda? Insluiping Hoge opkomst onderzoek baarmoeder halskanker Rotterdams Dagblad Maandag 8 augustus 1994 Vlaardingen - Op last van de poli- Üe is zaterdagavond in de Wier- straat in Vlaardingen een feest vroegtijdig gestopt. Dat was rond "een uur, Het was toen al de twee de keer dat agenten naar de feest- tent in de Wierstraat werden ge- sttiurd in verband met klachten over'geluidsoverlast. Schiedam - In de nacht van 4 op 5 augustus werd bij een inbraak op Vlaardingseweg in Schiedam een autu gestolen. In het week* einde zagen agenten de buitge maakte Opel rijden. De bestuur- dér-werd tot stoppen gemaand. Het'bleek om een 26-jarige Rot terdammer te gaan, die ook nog eens te veel had gedronken. jdaassiuis - De politie heeft in •Maassluis in ce nacht van vrijdag op zaterdag twee Rotterdammers aangehouden. Kort daarvoor was er ingebroken in een fotozaak in liet centrum van Maassluis. Hoe wel de auto van het tweetal vol lag met foto-apparatuur, ontkenden de Rotterdammers elke betrok kenheid bij de inbraak. De twee ajh ingesloten. Hoek van Holland - Door zijn aan wezigheid heeft een getuige za terdagmiddag in Hoek van Hol land de diefstal van een fiets voor komen. Een onbekende man pro beerde rond half zes op de Dirk van den Burgweg een meisje van baai' mountainbike te trekken. Toen hij echter merkte dat dit werd gezien door een getuige liet hij het meisje met rust en ging er in een auto vandoor. Maassluis - In Maassluis zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee inwoners van die plaats ge arresteerd. Agenten zag het twee- fel rond twee uur over de'Goyert van Wijnkade rijden met een brommer. Ze droegen geen heim en van de bromfiets ontbraken verlichting, verzekeringsplaatje en de gele plaat. De bestuurder, een 25-jarige Maassluizer, pro beerde de politie nog te ontvluch ten, maar dit mislukte. Tijdens ondervraging in het bureau bleek "i ook nog eens onder invloed van alcohol te zijn. Tegen hem en zijn 18-jarige maatje wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Hoek van Holland - De parking- watchers hebben het afgelopen weekeinde op de parkeerplaatsen bij het strand van Hoek van Hol land weer een flink aantal waar schuwingen uitgedeeld. Achter eenvolgens 29, 36 en veertig strandgasten werden op vrijdag, zaterdag en zondag toegesproken omdat zij hun auto niet goed had den afgesloten en/of waardevolle spullen hadden achtergelaten. Ook zijn er weer diverse mensen geholpen bij het openen van hun aüto'omdat ze hun sleutels in de wagen hadden achtergelaten. Schiedam - Twee Schiedammers (16 en 28 jaar) hebben in hun woonplaats zaterdagmiddag cd's verkocht. De opbrengst zou vol gens hen ten goede komen aan Hüarida. Het tweetal had geen vergunning. Het was een actie die ze zeiden spontaan te zijn begon nen. Toen ze door de politie wer den aangesproken op het dubieu- 2è'karakter ervan - geen controle of de opbrengst naar giro 555 gaat of in eigen zak zou verdwijnen - hielden de Schiedammers het voorgezien. Schiedam - Wegens de warmte had een bewoner van het weste lijk stadsdeel in Schiedam het raam van de woonkamer niet he lemaal dicht gedaan. Toen hij de volgende morgen wakker werd bleek dat het raam verder open was gezet en dat er geld en bank- pasjes uit de woning waren ver dwenen. De politie waarschuwt dat ook in dit .gevai de gelegen heid de dief maakt. Hoekvan Holland - Hetgevaarbestaatdatdespeeltuinachterde Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland ook in de komende tijd onregelmatig geopend zal zijn. Het bestuur van speeltuin vereniging 'Hoekvan Holland' beschikt namelijk niet over een vaste toezichthouder. Daardoor moeten bestuursleden en andere vrijwilligers nu tijdens alle openingsuren de taken ver delen en dat blijkt in de praktijk niet altijd te werken. In de afgelo pen tijd is de speeltuin daardoor enkele malen gesloten geweest. Op 28 mei van dit jaar, ter gele genheid van 'Opzoomerdag', werd de speeltuin geheel ver nieuwd. een karwei dat hon derdduizenden guldens kostte en dat vooral werd mogelijk ge maakt door een groot aantal spon sors. Net voor de renovatie be dankte de vaste toezichthouder voor haar functie omdat zij van mening was dat de verstandhou ding met het bestuur volkomen vertroebeld was. Inmiddels heeft het bestuur van de speeltuinver eniging geprobeerd om via de Stichting Nieuwe Banen Rotter dam Werkt (NBRW) een nieuwe toezichthouder aan te trekken. „Ik heb sterk de indruk dat men de kwestie daar heel laks behan delt," zegt speeltuin-voorzitter Frank Haalmeijer. „We zijn nu al zo'n drie maanden een beetje aan het lijntje gehouden. Het blijkt niet mogelijk om met onze eigen mensen op alle openingsuren toe zicht te houden." Bemiddeling Het bestuur van de vereniging heeft zich gewend tot het dage lijks bestuur van de deelgemeen te met een verzoek om bemidde ling. „Wij hebben contact opgeno men met de Stichting NBRW en men is daar naarstig op zotk naar een oplossing," zegt de porte feuillehouder welzijn Dukers na mens de deelgemeente. Maar Dukers vindt dat de speel tuinvereniging zich er niet van af kan maken door midden in de va kantietijd de speeltuindeuren dicht te houden. „Zo'n situatie is niet acceptabel. De speeltuinver eniging is verantwoordelijk voor de gang van zaken. De deelge meente heeft veel bemoeienis ge had met de renovatie. Wij ver wachten van onze kant dat het be stuur van de vereniging op een behoorlijke en competente wijze ervoor zorg draagt dat de speel tuin haar functie kan blijven ver vullen in cn voor de Hoekse ge meenschap." Maar Haalmeijer acht het niet uit gesloten dat de komende tijd va ker naar de noodmaatregel van tijdelijke sluiting moet worden gegrepen, tenzij er op korte ter mijn een nieuwe toezichthouder wordt aangesteld. Tientallen kaarsjes werden zaterdagmiddag aangestoken tij dens de Hiroshima-herdenkingïn heiplantsoen van het Holyzie- kenhuis. Al vele jaren worden door de Vlaardingse Vredesbewe ging op deze wijze de slachtoffers van de atoombommen op Hi roshima en Nagasaki herdacht. Dit jaar waren bïj de plechtig heid minder mensen aanwezig dan in voorgaande jaren. Toch hadden nog zo'n veertig belangstellendenmensen zich verza meld om bloemen te leggen in een kraenvogelmozaïeken om te luisteren naar een toespraak van Meïndert Stelling, voorzitter van Juristen voor de Vrede. Stelling wees de aanwezigen erop dat het gooien van (atoom)bommenop burgerdoelen als een be wuste actie moet worden gezien om regeringen te dwingen tot capitulatie. Hij omschreef dergelijke acties als 'crimineel ge drag', omdatze verboden zijn volgens de internationale verdra gen. Dat na Hiroshima nog steeds burgers het doelwit zijn van oorlogsaanvallen, sterkt de Vlaardingse Vredesbeweging in de overtuiging, dat de jaarlijkse Hiroshima-herdenking van belang is. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het aantal cliënten van Vluchtelingenwerk Schiedam is het afgelopen jaar sterk gegroeid. Vorig jaar bestond de doelgroep uit negentig asiel zoekers en honderdtien status houders. In het voorgaande jaar telde Schiedam slechts 24 asiel zoekers. Daarnaast is er nog een groep van ongeveer vijftien ex- Joegoslaven, die in het kader van de Tijdelijke Regeling Opvang Ontheemden (TROO) in Schiedam verblijven. En in 1994 is er weer sprake van een forste toename. De groep asielzoekers en statushouders be staat nu uit respectievelijk 130 en ongeveer 140 mannen, vrouwen en kinderen. Deze mensen ko men uit Bosnië-Herzegowina, Macedonië, Servië, Indonesië, Slowakije, Syrië, Iran, Irak, So malië, Sri Lanka, Afghanistan, Myanmar (voorheen Birma), Chi na, Zaïre, Soedan, Turkije, Viet nam en India. Één en ander blijkt uit het jaar verslag 1993 van Stichting Vluch telingenwerk Schiedam (SVWS). Het is de eerste keer dat de in 1980 opgerichte stichting dit doet. Één van de redenen daarvoor is het feit dat vorig jaar de gemeente SVWS officieel erkende met sub sidie. Dat maakte het mogelijk om eindelijk een eigen kantoor te betrekken - met spreekkamer en wachtruimte- in het Wijk- en Ontmoetingscentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein. Tot die tijd vond SVWS onderdak bij de stichting Wonen en Leven. Al die ontwikkelingen maakten het Vluchtelingenwerk mogelijk om de belangen te behartigen van vluchtelingen, asielzoekers en ontheemden die een veilige en menswaardige plaats zoeken in onze samenleving. „Dringend noodzakelijk werk," schrijft voor zitter H. van Wieren-Scholten, „want 1993 was helaas in de bin nenlandse politiek ook het jaar van de afnemenende gastvrij heid. Voorbeeld daarvan - ook in Schiedam- was de groei van recht-extremistische partijen, die openlijk vreemdelingenhaat pro pageren." Met een team van negen begelei ders richt SVWS zich op vier kerntaken: maatschappelijke on dersteuning en maatschappij-ori ëntatie (wegwijs maken, zodat de vluchteling zich na verloop van tijd zelf kan redden in de Schiedamse samenleving), rechtsbescherming (bij beoorde ling van het asielverzoek) en taal-/ onderwijswerk. Rotterdam - Twee jaar gevange nisstraf, dat heeft de 35-jarige A. den H. afgelopen vrijdag opge legd gekregen voor een wilde ach tervolging op de rijksweg A20. Tijdens de rit probeerde de Schiedammer twee agenten en een automobilist van het leven te beroven. Ook werd hij verant woordelijk gesteld voor de mate riële en persoonlijke schade die hij de slachtoffers had toege bracht. Bovenop de strafmaat komt nog drie maanden cel we gens een eerder vergrijp. Op II juni van dit jaar negeerde de man een stopteken van de poli tie, waarna hij met grote snelheid de rijksweg opreed. Vanaf Vlaar dingen volgde toen een wilde ach tervolging via het Kleinpol der plein richting Den Haag. waarbij hij onder meer de auto van een vrouw raakte en op een politie- busjc inreed. Na een slip kon hij tenslotte worden gearresteerd. De aan alcohol en cocaïne ver slaafde staat bekend als een echte vrijbuiter die zich moeilijk aan re gels kan houden. De man zei ge noten te hebben van de achtervol ging. Vlaardingen De opkomst bij het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker is in Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis groot. Dat constateert de af deling algemene gezondheids zorg van de GGD Nieuwe Water weg Noord. Eind 1993 hebben alle wouwen van 35 tot en met 54 jaar voor de tweede maal een uitnodiging ont vangen om deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek. De deelna me aan deze tweede ronde stemt- de GGD tot tevredenheid. Het. op komstpercentage ligt juist onder, de vijftig procent. Dat is hoger1 dan in andere regio's in Neder landBovendien laat de opkomst- van Turkse en Marokkaanse; vrouwen een stijgende lijn zien. -- In 1988 is in de regio Nieuwe Wa terweg Noord het bevolkingson derzoek naar baarmoederhals kanker gestart. Namens de ge meente waarin zij wonen, ontvan gen de vrouwen in de gestelde leeftijdscategorie een uitnodiging om bij de eigen huisarts ccn uit strijk] e te laten maken. Via dit re latief eenvoudige onderzoek kan de aandoening vroegtijdig wor den opgespoord. Baarmoederhalskanker wordt jaarlijks bij ongeveer zevenhon derd vrouwen in Nederland vast gesteld en jaarlijks overlijden en kele honderden vrouwen aan de ze vorm van kanker. Bij vroegtij dige opsporing is de kans op hej£ stel bij behandeling zeer groot. Vlaardingen - Vanaf maandag 22 augustus rijdt RET-spitslijn 57 een andere, snellere route. Ook worden meer bussen ingezet, zo dat straks elk kwartier kan wor den ingestapt vanaf Vlaardingen- Holy, in plaats van elke twintig minuten. In het nieuwe traject wordt ook station Schicdam/Rot- terdam-West opgenomen, zodat er een snellere aansluiting is met Delft en Den Haag. Met deze maatregelen willen de RET en het gemeentebestuur de aantrekkelijkheid van. de spits- bus vergroten en een snellere ver binding tot stand brengen tussen Holy en hei Marconiplein in Rot terdam. Voorheen deed de bus over deze afstand een half uur, straks wordt dat ruim twintig mi nuten. Naar het station Schiedam/Rotterdam-West duurt de rit vanuit Holy slechts een kwartiertje. In de nieuwe route vervallen in Vlaardingen de Frederik Hen driklaan, de Holysingel cn de Dil lenburgsingel. Deze worden ver vangen door de Lepelaarsingel tussen de Frederik Hendriklaan en de Dillenburgsingel. Ter hoog te van de Spechtlaan komt een nieuwe halte voor de buslijn. In Schiedam vervalt de route dooi de -'s-Gravelandse Polder, waar door de bus station Schiedam/ Rotterdam-West kan aandoen. Reizigers voor de 's-Gravelandse Polder kunnen op station Schiedam wel overstappen op lijn 53. Ook rijdt de bus niet meer via de Spaanse Polder, waardoor hij rechtstreeks kan doorrijden rich ting Marconiplein. Reizigers naar de Spaanse Polder kunnen kie zen uit twee mogelijkheden: op station Schiedam/Rotterdam- West buslijn 32 of op het Marco niplein buslijn 45; De nieuwe rou te van buslijn- 57 wordt dus: Be graafplaats \haardingen-Holy. 01- mendreef, Trechtlaan, Amster damlaan. Lepelaarsingel. Zwa- nensingel. vervolgens naar Schiedam:Laan vah/Bol es; Sta tion Schiedam-Nieuwland, Sta tion Schiedam/Rotterdam-West en de stop'op liet Marconiplein. Vertrek vanuit' Vlaardingen-Holy kan vanaf 6.57 uur, elk kwartier tot en met 8.57 uur. 's Middags kan de terugreis worden aange vangen vanaf hot Marconiplein vanaf 15.55 uur, elk kwartier tot en met 17.40 uur. Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Vlaardingen - Een 'we reld van ellende' gaat volgens of ficier van justitie G. Munnicks schuil achter de zaak van de 57-ja- rige Vlaardinger J. T. Drank, rela tieproblemen en een gebrekkige ontwikkeling van de persoonlijk heid zouden de oorzaak zijn van de poging tot verkrachting van zijn toenmalige echtgenote. Vrijdag verscheen de man voor de Rotterdamse rechtbank. Het werd een emotionele zitting, waar de verdachte ruimschoots spijt betuigde en inzicht toonde in zijn eigen situatie. „Het afgelopen jaar is enorm zwaar voor mij ge weest," sprak hij in zijn laatste woord. „Die drie dagen cel na mijn arrestatie en de opname in de afkickkliniek waren een vrese lijke straf. Maar het allerergst van de hele situatie vind ik dat ik mijn vrouw ben kwijt geraakt. Te laat heb ik beseft dat ik te veel oog heb gehad voor haar lichaam in plaats van voor haar gevoelens." T. heeft blijkens het psychi atrisch rapport en het reelasse- ringsverslag op jonge leeftijd wei nig liefde gekend. Door de schei ding van zijn ouders heeft hij van af zijn vierde nooit meer een va derfiguur gekend om zich aan te spiegelen. Zijn moeder was geen warme persoonlijkheid, waardoor hij nooit heeft geleerd normaal met zijn gevoelens om te gaan. Na twee mislukte huwelijken trouw de T. 25 jaar geleden met zijn laat ste echtgenote. T. was volgens zijn vrouw nooit echt betrokken bij het gezinsleven, wilde te vaak met haar naar bed en zeurde te veel over kleine dingen. Zijn on vrede reageerde hij af door regel matig naai' de fles te grijpen. Escalatie De vijfde augustus van vorig jaar kwam het tot een escalatie. T. was na twee liter wijn gedronken te hebben stomdronken de keuken ingelopen, waar hij zijn vrouw ge hurkt voor een keukenkastje zag zitten. „In een opwelling heb ik toen de ceintuur van mijn badjas om haar hals getrokken. Ik wilde haar als een hondje mee naar bed nemen," verklaarde hij voor de rechtbank. De vrouw viel echter achterover, tegen haar man aan. Doordat ze haar zoon om hulp riep, ('Kom snel, hij wil me vermoorden') kon erger worden voorkomen. T. ver telde na afloop zijn zoon dat hij tot deze daad was gekomen omdat hij seks met haar wilde hebben. „Je zult wel gemerkt hebben dat het de laatste tijd sek sueel niet meer zo goed tussen ons gaat," zou hij gezegd hebben in een 'van man tot man-gesprek'. In de daarop volgende kliniekop name leerde de verdachte van de drank af te blijven en kwam hij tot het inzicht dat hij zijn leven anders moest inrichten. Hij vond steun bij de kerk, gaat dagelijks vooreen praatje naar het aanloop huis in Vlaardingen n is weer ge dichten gaan schrijven en gitaar gaan spelen. „Ik heb heel veel spijt en schaamte gekend, maar ik denk dat ik er al met al een be ter mens door ben geworden. Ik sta nu al een jaar droog en heb ze allemaal weer op een rijtje. Na tuurlijk zit ik nog weieens in de put, maar ik moet verder en ge loof dat ik daarin zal slagen." Spijt De officier van justitie vond dat de verdachte een pluim verdient voor de manier waarop hij tot in keer is gekomen. „Laten we het erop houden dat de poging tot verkrachting een exces was in een ontspoorde relatie. Meneer toont enorm veel spijt en droef heid omdat hij zijn vrouw is kwijt geraakt en wijt het voorval volle dig aan zichzelf. Verdachte is heel goed bezig op een pad waar uit eindelijk de zon voor hem zal schijnen. Ik wil het daarom laten bij een symbolische stratje van drie maanden voorwaardelijk, als stok achter de deur. niet meer dan dat." Zijn advocaat, mr. G. Dorsman, sprak eveneens in lovende woor den over zijn cliënt en vond ge zien de persoonlijke resultaten een gedwongen contact bij de re classering niet noodzakelijk. Mocht de rechter eventueel toch tot een onvoorwaardelijke straf over gaan. dan zou hij deze graag omgezet willen zien in dienstver lening. „Mijn cliënt werkt name lijk nu al als vrijwilliger in een verzorgingshuis." De rechtbank doet uitspraak over elf dagen. Een 74-jarige vrouwuit Rotterdam is gisteren emstiggewond geraakt bij een ongeluk op rijksweg A4. Zij kwam vanuit de Be- neluxtunnel en verloor ter hoogte van Schiedam de macht over het stuur. De auto reed het talud af en kwam tegen een boom tot stilstand. Het slachtoffer is door de politie uit de ro kende auto gehaald en vervolgens overgebracht naar hetzie- kenhuïs Dijkzigt. Foio Roel Dijkstra Maassluis - Met 60.000 gulden uit de pot sociale vernieuwing wordt in drie Maassiuise wijken een project gestart gericht op het ver groten van de leefbaarheid en het terugdringen van 'achterstandsi tuaties'. Het gaat om de compo nistenwij k. dc burgemeesters- wijk en de bloemcnwijk. In dezelfde buurten werd eerder doelgericht gewerkt aan het ver beteren van dc relaties tussen de verschillende bevolkinsgroepon. Het nu in de steigers gezette pro ject is daar een vervolg op. De be doeling is. alle bewoners meer te betrekken bij het beheer van. hun wijk. Maassluis won in 1990 niet een plan van aanpak voor de drie wij ken een prijs van honderddui zend gulden. De prijs was uitge loofd door de provincie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1