mm 9 Bibliotheek schakelt incassobureau in 'Verzameling oude rijtuigen moet in Maasland blijven' Rotterdams Dagblad Vlaardings wrak wordt weggehaald MMLEN, DRAKEN, ELFJES, TOVENAARS ETC.), BROERSVELO 6A, SCHIEDAM. TEL. 010-4271626 CHAKRA 'Ik heb nog nooit zo'n film gezien' Jaarlijks duizenden guldens schade door achtergehouden boeken 'Verdachte is in staat om met zijn oog in zijn hand een kassa leeg te halen' :j| Slaande ruzie: ruiten kapot Wegpiraat aangehouden Verdacht van autodiefstal Doorrijder opgepakt Winkeldieven naar bureau Lugubere vondst bij Wilton Spijkernisse Thurston Capelle SNOOKER of POOL tot 20.00 uur! voor 2,50 p.p.p.u. ig il augustus i - w V n' J-, «1 Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Bij een bedrijf in de Spaanse Polder is een 37-jarige man gisteren slaags geraakt met een voormalige werknemer. De man, ontslagen in zijn proeftijd, kwam nog wat geld halen. Daar over ontstond een ruzie, die ein digde in een handgemeen. De werkgever sloeg vervolgens de voorruit van de auto van zijn ex- werknemer kapot. De ander droop af, maar kwam even later terug en vernielde de voorruit -van de auto van zijn vroegere Maassluis - Op de Maasdijk heeft de politie gisteren een 28-jarige inwoner van Hoek van Holland opgepakt voor een groot aantal verkeersovertredingen. De man haalde auto's die in de file ston den in over voorsoorteervakken en verdryvingsvlakken en hin derde daarbij tegenliggers. Hij reed bovendien door rood kcht. Tegen de man werd proces-ver baal opgemaakt. Vlaardingen - Twee mannen die verdacht won en van een poging tot autodiefstal zijn gisteren in Vlaardingen gearresteerd en overgebracht naar een cel. Het tweetal, Maassluizers van 25 en 34 •jaar, probeerde op de Holysingel een auto te stelen. Dat werd ge zien door een buurtbewoner, die de politie waarschuwde. De eerste man dook bij nadering van de surveillancewagen de bosjes in, de tweede trachtte in een auto te ontkomen. Beiden werden ach terhaald. Op de A4 werd gisteren ook een 23-jarige Rotterdammer aange houden wegens autodiefstal. De man reed in een wagen die !s mor gens in winkelcentrum De Loper was gestolen. Schiedam - Een 28-jarige Schiedammer reed gisterochtend met zijn auto met aanhanger een tuinhek op de lepenlaan in stuk ken. Ook de heg werd bescha digd. De man reed evenwel ge- 4 woon door. Doordat zijn kenteken was genoteerd, werd de automo bilist even later aangehouden op de Nieuwe Damlaan. Op het poli tiebureau kreeg hij een proces- verbaai. Schiedam/Vlaardlngen - Zowel m Schiedam als in Vlaardingen zijn gisteren verscheidene winkeldie ven betrapt. In Vlaardingen haai de de politie een 36-jarige man uit Ridderkerk van het station. Hij had een paar doosjes enkelverste vigers gestolen bij een zaak in de binnenstad. De man werd inge sloten. In Schiedam werd een 40-jarige Schiedammer opgepakt wegens diefstal van vier pakken zuivel. Een 30-jarige Schiedammer kwam op het bureau terecht na het stelen van een nagelschaartje aah de Mgr. Nolenslaan. Een 34- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd aan de 's-Gra- velandseweg opgepakt na het ste len van levensmiddelen ter waar de van negen gulden. Hij had ook een voorraadje scheermesjes op zak die gestolen waren in Utrecht. Schiedam Kinderen die giste ren aan het spelen waren op het terrein van scheepswerf Wilton Fijenoord hebben daar een lu gubere vondst gedaan. Ze trof fen een groot aantal menselijke botten aan. De kinderen waarschuwden de politie, die de menselijke resten meenam naar het bureau. Het gaat om ongeveer dertig botten. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van meerdere mensen. Over de ouderdom is niets bekend. Naar de herkomst van de resten tast de politie in het duister. Verondersteld wordt dat ze eni ge tijd geleden zijn opgegraven bij grondwerk aan het Em- maplein, waar vroeger een be graafplaats was en nu woningen en winkels worden gebouwd. Voorbijgangers zagen daar tij dens het werk ook al eens men selijke resten liggen. De politie gaat er vanuit dat, mocht deze theorie over de her komst kloppen, het niet de aan nemer is geweest die de botten bij Wilton heeft gedumpt. Met de aannemer zijn indertijd af spraken gemaakt dat hij eventu ele botresten apart zou houden en overdragen aan begraaf plaats De Beukenhof. Veel waarschijnlijker is het vol gens de politie dat een particu lier de botten van het Em- maplein heeft ontvreemd, ze een tijdje thuis heeft bewaard en vervolgens op een stil plekje weer heeft neergelegd omdat hij niet wist wat hij er anders mee moest doen. De botten zijn door de politie af gegeven bij De Beukenhof, waar ze zullen worden gecremeerd of begraven. Door Jelle Gunneweg Schiedam - Drie uur lang zag hij tientallen gewapende politie agenten voor en in zijn huis en stond hij doodsangsten uit in ver band met de vuurwapen-gevaar lijke gijzelaar op het balkon één etage hoger. „Ik vond het een heel theater, ik heb nog nooit zo'n film gezien," lucht de onder- buurmczijn hart aan de politie, de ochtend na de dramatische gij zeling op de Burgemeester Van Haarenlaan in Schiedam. Tijdens een inderhaast belegde bijeenkomst voor omwonenden vindt hij een willig oor bij de Schiedamse politie en medewer kers van het Buro Slachtoffer hulp. Het merendeel van de buurtbewoners is al tijdens en vlak na de gijzeling door de poli tie opgevangen en aangesproken voor getuigenverklaringen. Wie daar niet bij was geweest, kan de ze ochtend zij n verhaal kwijt. Eerst geeft districtschef E. van der Horst een korte samenvatting van het voorval, waarbij een 29-ja- rige Russische Armeniër door middel van het gijzelen van zijn zoon alsnog een verblijfsvergun ning wilde bemachtigen. Tot gro te opluchting van de zes aanwezi ge bewoners meldt Van der Horst dat het met het 6-jange jongentje, dat door zijn vader met een pi stool in bedwang werd gehouden, goed gaat. Samen met zijn moe der, die zich al had neergelegd by de uitzetting, heeft hij via het Riagg onderdak gekregen. De 29- jarige vader is in het Schieland Ziekenhuis aan zijn hoofdwond behandeld en is daarna overge bracht voor verhoor naar het Schiedamse politiebureau. In de war Een van zijn buurvrouwen zag toevallig dat hij na de gijzeling op een brancard het ziekenhuis werd binnengerold. „Mijn broer was even daarvoor door twintig wes pen gestoken, die moest ook wor den behandeld," vertelt ze. „Maar die gijzelaar was goed in de war, hoor. Zo te zien had hij flink wat pillen ingenomen." Zelf had ze nog geprobeerd haar huis m te komen, want haar twee honden waren nog thuis. „Maar ik mocht van de politie met langs de versperringen. Gek werd ik van dat lange wachten, en die kleine jongen van my is toch al zo zenuwachtig." De districtschef vertelt dat de ve le aanwezigen langs de versper ringen verschillend reageerden. „Bij sommige groepen hing er een supportsfeer, er werd nog net niet gejoeld. Anderen, die hun woning met binnen mochten, rea geerden vol onbegrip. Die wilden koste wat kost naar huis om te eten, zonder er rekening mee te houden dat er mensenlevens op het spel stonden Dan neemt de onderbuurman weer het woord: „Ik was thuis op het moment dat de ruzie tussen het echtpaar begon. Hei was de zoveelste ruzie; ik heb al vele sla peloze nachten van dat stel ge had. Of ze hadden luidruchtige meningsverschillen, of ze kwa men vreselijk laat thuis en had den urenlang hun kind alleen thuis gelaten. En dat knulletje wordt daar helaas de dupe van Verdriet Ondanks alle ellende die ze de vo rige dag hebben doorstaan, over heerst het verdriet om de tragiek die achter het drama schuil gaat Ook zijn er vele vragen over de toekomst. Een vraag die hen allen bezig houdt is: komt het gezin te rug in deze woning? „Want dan ben ik daar weg hè, dat begrijpt u zeker wel," zegt de jongste vrouw. Van der Horst stelt de aanwezi gen gerust met de opmerking dat het negentig procent zeker is dat het stel naar een andere woning verhuist. „Maar wat krijgen we er dan voor terug?" is de volgende vraag. De districtschef vindt dut er geen re den is tot paniek. „We hebben on geveer honderdtwintig woningen voor asielzoekers in Schiedam, en slechts één of twee gezinnen be zorgen overlast. We moeten nu niet met elkaar een negatief stempel drukken op vluchtelin gen als zouden ze allemaal ellen de veroorzaken." Dat vóór dit gezin de flat ook al geconfronteerd werd met proble men door een vluchtelingengezin met twaalf kinderen, doet daar volgens hem niets aan af. „Derge lijke situaties maken we ook met Nederlandse gezinnen mee. Vorig jaar moest de politie zo'n duizend maal op pad voor relatiebemidde ling, dat is gemiddeld drie maal Schiedam - De Schiedamse openbare bibliotheek schakelt voortaan een incassobureau in als abonnees weigeren geleende boeken, terug te brengen. De nieuwe regeling gaat volgende week in. Lezers die door het incassobureau worden benaderd, krijgen een rekening van minimaal zestig gulden, een veelvoud van de boete die normaliter is verschuldigd voor een te laat te rugbezorgd boek. De Schiedamse bibliotheek raakt jaarlijks tussen de twee- en vier honderd boeken kwijt door lezers die verzuimen geleend materiaal terug te bezorgen. Bij een gemid delde prijs van dertig gulden per band betekent dat een schade post van zes- tot twaalfduizend gulden. Momenteel staat nog voor circa vijftienduizend aan zoekge raakt materiaal uit. Uit ervaringen van bibliotheken in andere steden met het lande lijk opererende incassobureau Nedic uit Enschede blijkt dat van de maatregel een preventieve werking uitgaat. „Die bibliothe ken hoeven nauwelijks nog lezers bij het bureau aan te melden," al dus Lia de Laat van de Schiedam se bieb. „De schrik zit er meteen goed in." Het is niet de bedoeling de lezers op kosten te jagen, verklaart De Laat. „Het gaat ons er om dat we de boeken, die gekocht zijn van gemeenschapsgeld, gewoon te rugkrijgen." Vaak is het geen onwil van lezers om een geleend boek thuis te houden, maar meer de angst na verloop van tijd een boete te moe ten betalen. Lia de Laat: „Daar hikken sommige mensen gewel dig tegenaan. Onlangs hebben we abonnees de kans gegeven de boeken die ze al lang thuis had den boetevrij m te leveren. Dat werkte redelijk goed. Vee! men sen waren opgelucht. Ze waren blij dat ze weer nieuwe boeken konden lenen." Volgende week gaan de eerste adressen van lezers die op geen enkele aanmaning hebben gerea geerd naar Nedic. Alle kosten, in clusief die van het incassobureau, worden verhaald op de abonnee. Voor de bibliotheek werkt het systeem kostendekkend. Steden waar de bibliotheek al met Nedic samenwerkt, zijn onder meer 's- Hertogenboseh, Gouda, Rijswijk en Amsterdam. Door Manette Olsthoorn Rotterdam/Vlaardingen - „Je zou toch denken: die heeft z'n lesje wel geleerd." Verdachte J. den O. verliest een oog tijdens een in braak, bezorgt een oudere dame op de BilUtonlaan een heupfrac tuur, krijgt nog een kans van de rechter-commissaris, maar ver valt weer even hard in zijn oude gewoonten. „Houdt het dan nooit op," klonk het gisteren bij de Rot terdamse rechtbank, waar de 23- jarige Vlaardinger terecht stond wegens bedreiging en een poging tot diefstal in het Lackebaertbos, tasjesroof met geweld en nog een tiental andere vergrijpen. Het ging hem om het geld, dat hij nodig had om aan cocaïne te ko men. In september vorig jaar was hij al een oog kwijt geraakt door een glasscherf bij een inbraak in de Multiboektiek aan de Van Ho- gendorplaan. Daar was hij een paar maanden zoet mee geweest. Desondanks beraamde hij op 16 februari het plan met twee vrien den om iemand te beroven. De plaats van de misdaad werd het Lickebaertbos, het slachtoffer een homofiel. Waarom? Had hij daar een hekel aan? De vraag bleef onbeantwoord. Terwijl een van zijn kompanen het slachtof fer bedreigde met een mes zou de Vlaardinger de man hebben ge schopt. Klopt dat? Hij zou het niet weten, hij was al eerder uit de au to gestapt en zou zijn vriend juist hebben tegengehouden. Onder invloed van verdovende middelen, maar nog steeds zon der geld op zak, besloten ze ge- drieen twee oudere vrouwen te beroven, die by de halte op deBil- litonlaan op de bus stonden te wachten. Den O.: „Ik zei nog doe het niet." Een van de vrouwen kwam ten val toen één van de drie aan haar tas begon te nikken en liep een heupfractuur op. De ver dachte: „Ik heb het niet gezien, ik lag te slapen op de achterbank." Later dronk hij wel een biertje mee dat van de buit (twintig gul den) was gekocht. Waarom, vroeg de rechtbank zich af. Waarom pieegt iemand zulke misdrijven? Toen het uitging met zijn vriendin was hij ineens alles TecfenTnTevering van deze bon consumptie verplicht Vlinderveen 217 Westersingel 20 Marsdiep Winkelcentrum De Rietlander Rotterdam Capelle a/d iJssel Tel.:01880-41622 tel.:010-4363719 tel.:010-4585733 kwijt en klapte hij in elkaar, ver telde de Vlaardinger. Van zyn sa laris, hy had toentertijd een baan in een drukkerij, kon hy niet rondkomen. Door zijn coke-ge bruik was dat geld zo op. Maar daar is hij inmiddels mee gestopt, beweerde hij. Dat het deze keer niet goed voor hem af zou lopen, wist hij wel. Zijn twee maten zijn inmiddels ook al veroordeeld, dus hy wist wat hem boven het hoofd zou hangen. Zijn advocaat mr. A. Roelofs vroeg rechter Middeldorp al in het begin de zaak aan te houden wegens gebrek aan persoonlijke informatie over zijn cliënt. Een reclasseringsrapport ontbrak omdat de Vlaardinger daar nooit was komen opdagen. Hij had op de dag van de afspraak naar het Oogziekenhuis gemoeten. En vol gens zijn advocaat was 'ie bang dat hy opgenomen zou moeten worden in het Boumanhuis. De officier van justitie geloofde er niets van: „Deze jongen wil ge woon niet meewerken." Hij wees erop dat het wel van een grote brutaliteit getuigt dat de verdachte bij wijze van spreken met zijn oog in zjjn hand een kas sa leeg staat te halen. Deze jongen is thuis in de misdrijven, zei hij, daarbij verwijzend naar het crimi nele verleden van de Vlaardinger, die voor het eerst in 1987 door de kinderrechter werd veroordeeld. „Daar kun je niet veel goeds van verwachten." Dc officier eiste daarop een straf van dertig maan den onvoorwaardelijk. „Deze jongen heeft een flinke tik op zijn neus nodig," meende de advocaat van de verdachte, die ook geen goed woord over had voor de 'verwerpelijke plannetjes' van zjjn cliënt en diens vrienden. Maar volgens hem heeft de ver dachte ook recht op een behande ling waar hij zelf en de maat schappij iets aan hebben. „Op zichzelf is het een goede jongen." De uitspraak is over dertien da gen. Meindert van Buuren voor enkele van zijn antieke rijtuigen: 'Ik wil iedereen graag van mijn collectie laten meegenieten.' FotoWestiands Fotoburo Maasland - De verzameling van 28 antieke rijtuigen en arresleden die Meindert van Buuren de afge lopen jaren heeft opgebouwd, dreigt door ruimtegebrek uiteen te vallen. Van Buuren wil graag een nieuw koetshuis bouwen. Dit geeft echter problemen met het bestemmingsplan en met de Re constructiewet Midden-Delfland. De schuur is gepland bij het woonhuis van de 69-jarige Maas- lander aan de Parallelweg. „Hier kan ik, als er bijvoorbeeld een schpolklas op bezoek is, ook een paard inspannen en er een stukje mee rijden. Laatje alles echt zien, mooier kan het toch niet." De plannen liggen al klaar. Van Buuren: „Praktisch niemand weet nu dat dit spul hier staat. Ik wil iedereen graag van mijn col lectie laten meegenieten En dat in een privé-museum, zonder dat het de gemeenschap ook maar één cent kost." Maar bouwver gunningen voor een landelijk ge bied worden niet zomaar afgege ven. Daarom blijft het de vraag of de rijtuigverzameüng wel voor Maasland behouden kan blijven. Van Buuren kan rekenen op de steun van burgemeester Kokx- hoorn, maar hoeveel gewicht dat in de schaal legt is niet duidelijk. Er zijn al buitenlandse kopers voor zijn koetsen, maar die houdt Van Buuren hever buiten de deur. De verzameling, vindt hij, hoort in Maasland te blijven. Oude rijtuigen boeien Van Buu ren, voormalig directeur van een kistenfabriek, mateloos. De mooi ste in zijn collectie vindt hy de Franse landauer, eind 1800 m Parijs gebouwd. Op de wieldop pen van het scharlakenrode voer tuig staat de naam van de maker, Million Guiet, één van de be roemdste rytuigenbouwers uit de vorige eeuw. Een ander pronkstuk in de verza meling is de postkoets, zo eentje die vaak op koektrommels staat afgebeeld. Omdat echte exempla ren buitengewoon zeldzaam en kostbaar zijn. tiet Van Buuren een replica bouwen De bouwtekenin gen vond hij in een Engels mu seum. Het voertuig weegt twee duizend kilo en heeft de originele lantaarns en hoorns. Voor wie het horen wil blaast Meindert van Buuren graag een vrolijk deuntje op de lange hoorn, precies zoals de postiljon het vroeger deed om te laten weten dat hij er aankwam. Verder staan er ondermeer een Delftse tilbury, een Utrechtse tentwagen en sinds enkele jaren ook de voormalige gemeentekoets, een vroegere kerkbnk. Van Buuren weet het nog goed: „Vroeger hadden we thuis zo'n kerkbrik en in heel Maasland waren er wel zo'n vijf tig Dit is het enige exemplaar dat nog over is. De rest werd verbrand of belandde bij het oud-ijzer." Daarmee geeft Van Buuren met een de waarde van zijn collectie aan. „Het is een uniek erfgoed uit het tijdperk van onze grootou ders Wil de hedendaagse jeugd nog zien hoe het er voor de komst van de auto aan toe ging, dan res ten nog slechts het nationaal rïj- tuigmuseum in Leek en enkele privé-collecties, zoals die van de Maaslandse verzamelaar. Vlaardingen - Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben de havenmeester op dracht gegeven er voor te zorgen dat het wrak dat aan de Westha- venkade is afgemeerd daar ver dwijnt, Vorige week en afgelopen maandag opnieuw moest de half gezonken oude visserskotter worden leeggepompt. De laatste keer kwam daarbij ook olie vrij. Het college wil van het schip af en daarom heeft havenmeester Van Berge de Wrakkemvet m werking gesteld. Dat is voor schrift omdat er nogal wat ondui delijkheden zyn over de eige naar. Daarom worden een dezer dagen de voornemens van de ge meente gepubliceerd. Binnen 48 uur na het verschijnen van deze adverentie mag de gemeente het schip weg laten halen. De havenmeester heeft inmid dels enkele bergers gevraagd een prijsopgave voor deze klus te doen. Hij verwacht deze aan het einde van de week in huis te heb ben, zodat de kotter begin vol gende week kan worden gelicht. Binnen de havendienst wordt nu bekeken waar het schip dan heen wordt gesleept. De gemeente zal m eerste instan tie opdraaien voor de kosten en hoopt die te kunnen verhalen op de eigenaar. Volgens de haven meester zijn er inmiddels wat aanknopingspunten die zouden kunnen leiden naar de eigenaar. Naar verluidt gaat het om ie mand die de kotter enige tijd ge leden heeft gekocht, maar zich daarbij heeft verkeken op de staat van het schip. De eigenaar zou er weinig trek in hebben om zich nog dieper in de schulden te steken. '/li tik i "i t M

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1