Achterstand dreigt bij huisvesting asielzoekers Nuchtere Marco Stahl Europa's mooiste Verkeerschaos door saffraanzaadjes bij Heinenoordtuime! Protest autotelefoon levert 200 gulden op i Stichting vraagt geld voor transport in Derde Wereld Werklozen OudZuid gaan Kop van Zuid bewaken Gehandicapte zoekt huisgenoten voor hulp Amsterdams onderzoek onder Rotterdammers Vermoorde Aziaat blijkt Cambodjaanse vluchteling Niet extra overstappen Rotterdam - Rotterdam dreigt een forse achterstand op te lo pen in de huisvesting van asielzoekers doordat het ministerie van Justitie te weinig vluchtelingen met een verblijfsstatus aanbiedt. Als gevolg van deze situatie heeft Rotterdam, maar ook Amsterdam, de taakstelling voorde huisvesting van zoge heten statushouders over 1993 niet gehaald. De twee steden moeten hun ach terstand voor mei 1995 inlopen. „Het staat al vast dat wij onze taakstelling niet halen," zegt woordvoerder A. Docter van de Stedelijke Woningdienst in Am sterdam. Het Rotterdamse college van bur gemeester en wethouders toont zich ronduit bezorgd over de huis vesting van asielgerechtigden. Tussen 1 mei 1993 en 1 mei 1994 1 had de Maasstad 1738 statushou ders onderdak moeten bieden. Op laatstgenoemde datum waren in Rotterdam pas 1300 vluchtelin gen gehuisvest. In Amsterdam doet zich een soortgelijke situatie voor. In oktober verwacht de hoofdstad de verplichte 2368 sta tushouders onderdak te hebben gebracht. In mei waren dat er pas 1880. Om uitzichtloze problemen te voorkomen, heeft Rotterdam twee ambtenaren benoemd in een regieteam dat de huisvesting van statushouders in deze stad ter hand gaat nemen. „De moeilijk heid zit bij het ministerie van jus titie," zegt woordvoerder J. de Kuyer van de dienst, Sociale Za ken en Werkgelegenheid. „Door dat wij onvoldoende statushou ders aangeleverd krijgen, wordt de opgebouwde •- relatie metwo ningcorporaties en particuliere huiseigenaren onder druk gezet," licht hij toe. „Woningen die met pijn en moeite voor asielgerech tigden waren gereserveerd, moe ten nu aan anderen worden ver geven." In Amsterdam, waar de woning- schaarste groter is, doet zich vol gens woordvoerder Docter het zelfde verschijnsel voor. „Het huisvesten van asielzoekers gaat eenmaal niet zonder pijn. Wij ma ken ons belachelijk tegenover wo ningcorporaties en huiseigenaren als we gereserveerde woningen weer moeten laten schieten," zegt hij met nadruk. Volgens Docter dreigt nu het probleem te ont staan dat als Justitie straks weer voldoende asielgerechtigden aan levert, het aantal mensen per maand dat moet worden gehuis vest, te hoog wordt. Woordvoerder Holtes van het mi nisterie van Justitie erkent de achterstand in de verwerking van asielaanvragen. „Enkele maan den terug heeft het kabinet extra geld uitgetrokken om het aantal asielaanvragen sneller te kunnen verwerken. De capaciteit was niet toereikend. De admihïétTatlèv'é0 afwikkeling is enige tijd verder ingezakt, doordat er nog eens nieuwe mensen moesten worden opgeleid. De komende vier tot vijf maanden moeten we deze achter standinlopen," zegt hij. Heinenoord - Tienduizenden saf fraanzaadjes op rijksweg 29 heb ben gisteren voor een enorme ver keerschaos gezorgd op de wegen rondom Rotterdam naar het zui den. Tot diep in de avond stonden er files. Dat kwam allemaal omdat een vrachtwagen even na acht uur 's morgens ter hoogte van de 7 Heinenoordtunnel een deel van de lading verloor. De rijbaan in de richting van Zierikzee, de enige die beschikbaar is in verband met werkzaamheden in de tunnel, lag /'.hiermee in een mum van tijd be zaaid met geplette bolletjes. De olieachtige smurrie maakte het wegdek spiegelglad en liet zich uiterst lastig van het asfalt verwijderen. Medewerkers van Rijkswater staat waren gisteravond Iaat nog steeds met man en macht bezig de weg weer schoon te krijgen. „Want als je het iaat liggen, wordt het een schaatsbaan," zei een po litiewoordvoerder, De verwach ting was dat de schoonmaak nog de hele nacht in beslag zou ne men. Een groot deel van de dag was de Heinenoordtunnel in de richting Zeeland afgesloten voor het ver keer, dat werd omgeleid. Pas aan het begin van de avond werd een rijbaan die normaal is bedoeld voor langzaam verkeer openge steld voor auto's. Maar dat gaf hooguit een heel klein beetje lucht op de tjokvolle wegen tus sen Rotterdam en Brabant. Op rijksweg 16 stond toen al tus sen de Van Brienenoordbrug en de Moerdijkbrug een file van ze ventien kilometer. Ook in de ste den stond het verkeer vast. Zowel in Rotterdam als in Dordrecht en Spijkenisse hadden velen vertra ging. Voor de veerpont over het Spui tussen Hekelingen en Nieuw-Beijerland stonden ook ki lometers blik. De wachttijd be droeg als snel anderhalf uur. Het werk van de politie zelf werd er door de files die tot aan de Spijke- nisserbrug stonden ook niet ge makkelijker op. „We probeerden er maar met een motorfiets door heen te komen." Slechts de tolgaarders van de Kil- tunnel wreven temidden van de verkeerschaos in de handen. Ein delijk stond er voor 'hun' tunnel' ook v/eer eens file. Daarop had den ze moeten wachten vanaf vo rig jaar, toen de A16 ter hoogte van 's-Gravendeel werd afgeslo ten vanwege een lekkende tank wagen. De nieuwste attractie van zwemparadijs Tropica na is nog niet helemaal afgewerkt, maar wordt niettemin ai druk bezocht. De glijbaan oogt m^oi in het pas ver bouwde complex. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad - v Rotterdam - Twintig minuten m de rij op een bijna loodrechte trap. Veertien meter klimmen en eenmaal boven is het kort ge- niet.n van het uitzicht. Dan glijdt met een snelheid van on geveer 35 kilometer per uur de bezoeker naar beneden en ligt van. het zwemparadijs Tropica- Óa. 7 Trppicehals nieuwste trots heet de^'Ralhfcow. Flash'. Een onge veer 150 meter lange glijbaan die zich door het gebouw kron- kelt. „Bijzonder aan de baan is dat we hem zelf hebben ontwor pen," zegt algemeen directeur L. C. F. Blom. De opening van de nieuwe at tractie liet op zich wachten. „De baan was in het begin veel te snel," vertelt Blom. „.Maar na 'wat aanpössihjgé'n'^is' het ons toch gelukt de glijbaan gereed - te krijgen." Niet iedereen is echter opgeto gen over de baan. Eén van de ve le bezoekers vraagt zich af of de attractie wel aan de veiligheids- voorschriften voldoet. „De trap pen lopen wel erg stijl omhoog." .wijst hij. „Het is niet zo moeilijk om daar vanaf te vallen, wantje moet lang wachten voordat je naar beneden kunt glijden. Als kinderen zich een beetje t het ziet er toch niet uit. Ik pak ze heus niet vast, hóór." - P. Overzier van Tropicana geeft toe dat .een en ander nog rom- melig oogt, maar dat ook deze zit slechts één knoopje in. Eén ruk- aan het touwtje en het net schiet los. Daarbij komt dat' het nooit sterk genoeg kan zijn om iemand tegen te houden.". Maar waar de bezoeker zich nógoneffenheden wórden wegge- het meest over verbaast, zijn de werkt. Overzier: „Dé glijbaan is loshangende elektriciteitsdra-' gecontroleerd op de veiligheid vervelen en elkaar "Ij^en,,.^ 7Öóórkeenambtenaar van de pro-: duwen,'kunnen zé'za'tséri meter* >r&rót^e>Zfri\^tpaldcénöVób'n** «viriciQ Zuidt-Holland. Er is: niets of tien Omlaag duikelen." - Onder het bovenste 'platform mee aan de hand." - „Ook het net dat ze gespannen hangen,ëëfi-stuk. of vier afgë- By de pro\nncie is'niemand diéj hebben' tussen de trapleunin- knipte draden,: waarvan water .zijn.bewering kan'bevestigen. gen. Het is met gevlochten touw naaip£nê3ë^ controleur is pas maan- bevestigd aan de leuningen. „Er wel géén'stroórn óp staan'maar i v' dag weer aanwezig." - Rotterdam - De Vlaardingse fo tograaf R. Dijkstra heeft een overwinning gehaald in zijn conflict met PTT Telecom over telefoonkosten. Hij krijgt twee honderd gulden terug als tege moetkoming voor het feit dat hij te laat is geïnformeerd over de tariefswijziging die op 1 januari .van dit jaar is gaan gelden voor het mobiele telefoonnet. 'Kortbeiiers' zijn gedupeerd door dat nieuwe tarief. Vroeger duurde een 'tik' tien seconden en kostte 15 cent. Nu duurt zo'n verrekeningseenheid een halve minuut en kost 45 cent. Een ge sprek van vijf seconden kostte vroeger dus 15 cent. Nu betaalt de autotelefoongebruiker daar voor 45 cent. De Vlaardingse fotograaf 2egt dat de 'schuldbekentenis' de - PTT miljoenen guldens kan kosten. „Ze hebben 200.000 abonnees. Als die allemaal twee honderd gulden eisen, zijn ze 40 miljoen kwijt," rekent Dijkstra voor. De woordvoerder van de PTT ontkent dit echter. Hij zegt dat PTT Telecom bijna alle abon nees eind vorig jaar op de hoog- te heeft gesteld. „We kijkeii bij claims naar individuele geval len." Rotterdam - Het dekanaat Rotterdam vraagt namens de stichting Mis sie Verkeersmiddelen Aktie (MIVA) in het weekeinde van 27 en 28 au gustus financiële en ook praktische middelen om vervoers- en trans portproblemen in de Derde Wereld op te lossen. Met een mailing aan de donateurs en een collecte in roomskatholieke kerken en kapellen hoopt MIVA voor het bisdom Rotterdam bijna anderhalve ton bij elkaar te krijgen voor de missionaire medewerkers afkomstig uit Rotterdam en omgeving. Socutera zendt morgen een korte impressie uit (Nederland 1,18.35 uur). Vaak beschikken de missionaire medewerkers niet over middelen van vervoer en moeten zij uren te voet of zijn zij voor transport afhankelijk van anderen. Het tijdens de actie ingezamelde geld zal worden besteed aan terreinwagens, auto's, motoren, een kleine vrachtwagen en een mo torboot. Al sinds 1935 brengt de stichting MTVA wielen in beweging. Zij bekos tigt fietsen, motoren, auto's en andere transportmiddelen om het werk van missionaire werkers, die actief zijn in de Derde Wereld, mogelijk te maken. Ze zijn betrokken bij pastoraal en sociaal werk, gezondheids zorg, onderwijs en uitvoering van kleinschalige ontwikkelingsprojec ten. '.Door Nells Weijiing Ay' 1 Rotterdam - „Je laat me niet winnen lie/ Ik gd voor m'n ple zier,had Rotterdammer Marco Stahl(24) zijn-' opdrachtgever voor zyn vertrek naar, Italië nog. toegeroepen. .„Ik wilde er ge- 7 woon/even 'lékker"tussenuit,'" -kf/'y rerklaart hij na zijn glorieuze ie- rugkéer Maar tijdens zijn eerste /po&umqptredeh voelde Marco ghëta] aankomenjDe meisjes gil den en floten zo naar hem dat hij de hoop op een rustige vakantie toen al moest opgeven. „Toen ik éven later als winnaar uit de bus kwam. werd de gekte -alleen maar,erger," vertelt hij.' „Overal werd ik bestormd door meisjes en moest ik handteke ningen uitdelen. Helemaal gek. waren ze." .Marco Stahl, bekend topmodel in. Nederland' en daarbuiten, werd 'op 28 juli'm taano aan de - Italiaanse Rivièra gekozen tot de mooiste man van Europa ('II bel- |Zélf. blijft; de ih';Cröoswijk wo- gjièiSièSI ^ttèird j Door Gert Onnink Rotterdam - Werklozen uit de oude wijken op Rotterdam- Zuid zullen worden ingeseha- keld bij de bewaking en bevei liging van gebouwen op de Kop van Zuid. Het projectbu reau Wederzijds Profijt tvil een overeenkomst afsluiten .met de Nederlandse Veiligheids dienst enMultiBedrijven. „Het is de bedoeling is dat en kele tientallen mensen een baan zullen vinden," zegt drs,: F. Belderbos, manager van het. project dat er voor moet zorgen dat bij de ontwikkeling van de Kop van Zuid omliggende wij ken meeprofiteren. De eerstebeveiligingsmede- werkers' uit die oude wijken 7 zijn al werkzaam bij de bewa king van het oude Entrepotge- bouw en de fietsenstalling big het metrostation Rijnhaven. In oktober worden werkzoe kenden geworven, die vervol- gens een beveiligingsoplei- ding krijgen. Bij het project "werkt Wederzijds Profijt (het voormalige social return) nauw samen met de 'deelge- meente.Feijenoord en de .poli tie Maashaven., Behalve beveiliging en bewa king heeft Wederzijds Profijt ook contacten met de: Rijksge- bouwendienst op het gebied rvan schoonmaak en'catering. De projectmanager gaat er van uit dat'hij op de Kop van Zuid vijfhonderd werklozenuit- de - wijken Feljenoord, Katen- - drecht en Afrikaanderwijk aan :j een baan kan helpen. „Dat zjjn: er hu ongeveer zestig, waaron- der' vijftien Rotterdamse betontimmerlieden die bij de Erasmusbrug aan de slag zijn gegaan. Aan het eindèyan het jaar zijn dat er veertig";zegt Belderbos, die1 de geruchten als zouden koppelbazen op de Kop van Zuid actief zijn naar het rijk der fabelen verwijst. „De fiscus houdt dat heel goed in dé gaten." Rotterdam - De Rotterdammer R. Lourensz is de eerste licht ver standelijk gehandicapte in Ne- derland die 'supported' wil leven- De man, op dit moment woonach tig in een internaat in Rotterdam, heeft de wens met hulp van huis genoten zo zelfstandig mogelijk te wonen. In ruil voor hulp stelt hij een kamer ter beschikking met gezamenlijk gebruik van woonkamer, keuken en douche, die voor een kleine vergoeding of om 'niet' kan worden gehuurd. Lourensz is ten gevolge van een ernstige spasticiteit op een rol stoel aangewezen. Als aanvulling op de hulp van huisgenoten zal hij worden begeleid door profes sionele werkers vanuit de ver-, standelijk gehandicaptenzorg. Zij komen een paar keer per week aan huis om zorg te verlenen. In Amerika is deze wijze van wo nen, waarbij gebruik wordt ge maakt van 'normale' hulpbron nen en netwerken, een algemeen geaccepteerde vorm voor mensen met een verstandelijke handicap. De term die daar wordt gebruikt is 'supported living'. Lourensz kan tot deze nieuwe woonvorm overgaan dankzij een nieuw financieringssysteem,: waarmee de verstandelijk gehan dicapte zelf zorg kan inkopen. Volgens zorgconsulent R. van Blitterswijk, die Lourensz daarbij begeleidt, doet 'supported living- recht aan het principe dat verf. standelijk gehandicapten op een' zo normaal mogelijke wijze mee draaien in de maatschappij. „Als het mijn cliënt lukt op deze wijze zijn hulp te organiseren, is er sprake van een landelijke pri meur." Rotterdam - De Universiteit van Amsterdam gaat een wetenschap pelijk onderzoek uitvoeren onder een drietal lagere-inkoménsgroe- pen in Rotterdam. Dat gebeurt in opdracht van het ministerie van WVC. Opzet ervan is meer inzicht te krijgen in de leefomstandighe den van werknemers met een in komen dat schommelt tussen het minimum en modaal. Naar ver wachting zullen de resultaten er van eind 1995 bekend zijn. De Rotterdamse sociologe E. Eij- dems wil erop promoveren. Zij heeft drie bevolkingsgroepen in gedachten; werknemers in de in dustrie. laagbetaalde ambtenaren en kleine middenstanders. Hun salarissen variëren ruwweg tus sen de 30.000,- en 41.000,- bru to per jaar. Volgens de onderzoek ster moet haar werk gegevens op leveren voor het beleid van het ministerie van WVC. Rotterdam - De recherche van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft de man geïdentificeerd die vorige week zaterdagavond in koelen bloede werd doodgescho ten in een Chinees restaurant aan de Westersingel in Rotterdam. Het is een 36-jarige Cambodjaan se, vluchteling, zegt een woord voerder. Het slachtoffer woonde in een voorstad van Parijs, zo is geble ken uit persoonlijke papieren van de man, wiens auto onbeheerd is aangetroffen. Over de achter grond van de liquidatie is de poli tie weinig wijzer geworden. Be Cambodjaan werd even voor 2Q.GD uur aan zijn tafeltje doodgescho-: ten door een van de drie mannen die hem in het restaurant aan de Westersingel hadden aangespro ken. Dev stra ken! èdiif Deh Sehii richt aan; men! hE' Schii terzi Tijde dam ramc met; derd werd twee raakl lie iz schui de f laan dook fdigde Polit: ■Vlaai jfp, kori'j Rotterdam - Passagiers van Ver-, voer op Maat hoeven voor een reis naar van Rotterdam naar Maai-; sluis maar één keer over te stap-; pen: bij het Mareoniplein. Als ge volg van onduidelijke informatie is de Indruk ontstaan dat men ook zou moeten overstappen bij de grenzen van Schiedam en Vlaar-: dingen. ,-v$ hij ei ;.ön Viae j-.'Koi skell "Hdi r<3ve fajn ®tii tert |èa rai 'Vat iüitii "-'/ir: «61 "dén het den Wat i'td Ra well hee Kit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1