ii Vlaardingen investeert fors in ophalen klein gevaarlijk afval Rotterdams Dagblad m Ouderen zoeken zélf een plekje om te wonen Elk huishouden krijgt een eigen milieubox 'Floriade brengt alleen maar verlies' CH AKRA DE WINKEL VOOR FAN ROLLEN, DRAKEN, ELFJES, TOVENAARS ETC.), BRQERSVELD 6D TEL, 010-4271626 CHAKRA A VE t Twee jaar cel voor pooier Rectificatie Duikers Vlaardingse brandweer in het nieuw CAR BUSINESS SCHOOL autobranche SWin eindstrijd tegen ODC Schiedam Arrestatie na achtervolging Doorgereden na aanrijding Tanden kwijt na ongeluk Val van fiets C Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 i i Maassluis - Dé protestactie van iét Ouderencomité Maassluis is natuurlijk ludiek. In een feuille- [töri vaniopvallende advertenties in het huis-aan-huisblad De Seha- kei wordt het gemeentebestuur er 'al enkele weken op gewezen waar j geschikte plekken zijn om klein schalige woonprojecten voor bu lderen neer te zetten. Maar de aan leiding is heel serieus: wil Maas- sluis-zijn welgestelde ouderen i binnen de gemeentegrenzen hou- iden, dan moet er worden geluis- j tèrd. De nieuwe generatie oude- j ren laat zich niet meer zo maar er gens wegstoppen. De nieuwe ge neratie ouderen denkt mee. Ster ker: ze nemen - als het niet vlot- zelfhet initiatief. En niet zonder resultaat, want de fotopresentaties van voorgestelde plaatsen hebben al een golf aan reacties opgeleverd. „We hebben nu drie afleveringen met élk twee locaties gehad en er is ontzettend t veel animo voor de plekken die volgens het ouderencomité in aanmerking komen voor oude renhuisvesting," zegt Gérard Neesen, opbouwwerker van de Stichting Samenlevingsopbouw die het CGmité begeleidt. „Er heb ben zich al zo'n tachtig belang stellenden ingeschreven en we zijn inmiddels benaderd door drie architecten en een aannemer die aan de slag willen." Prikkelen Het vorig jaar opgerichte comité vindt dat het hoog tijd wordt voor een ander huisvestingsbeleid. De actie moet het gemeentebestuur prikkelen en uitdagen tot een re actie. Diverse politieke partijen hebben hun steun al betuigd. „Wij pakken het zó op dat we de mensen gaan uitnodigen voor een ['gesprek," reageert wethouder J. Storm (ruimtelijke ordening en woningbouw). „Dat comité is be zig met het vragen van aandacht. Daar is niets op tegen. Maar ik zou een andere benadering beter hebben gevonden. Ik sta open - j voor iedereen en men kan altijd I 'j bij mij naar binnen lopen. Als ze j mij hadden gebeld met het ver- j zoek een gesprek te laten plaats- - j vinden, was ik daar ook op in ge gaan" Het comité is van mening dat spe- j dale huisvestingsmogelijkheden j de ouderen in Maassluis houden. Veel van hen zijn financieel onaf- i hankelijk en kunnen dus zelf be- j palen waar ze naar toe willen ver- huizen als hun woning te groot is geworden. Volgens het comité trekken ze weg als de gemeente geen nieuwe mogelijkheden biedt.' Neesen: „Er is een nieuwe gene ratie ouderen opgestaan. Oude ren die meedenken en zelf initia tieven ontplooien. In het"comité' zitten bijvoorbeeld personen die informatie aanvragen, over oude- renprojecten dié ze elders in het land hebben gezien. Nee, de ou deren hebben zelf ideeën zat." B Voor de speciale woningbouwpro- S jecten heeft het comité verschil- lende plekken op het oog. Vorige week werden de te slopen huis houdschool aan de Zuidvüet en i de braakliggende grond aan de Hellingkade als mogelijke loca ties. gepresenteerd. Ook stukken grond naast het politiebureau, het stadhuis, by station West, aan de Westlaridseweg en naast winkel centrum, de Koningshoek zijn ge nomineerd. En de ouderen? Die springen als een bok op een ha verkist en schrijven zich in zon- i. der;te weten of de plannen daad- I werkelijk kunnen worden uitge voerd..- Neesen vindt niet dat de belang-' stellenden een worst wordt voor- i gehouden.„Nee, zeker niet. Er gaan nog Heel wat schoolgebou- wen plat. Het is duidelijk dat er een markt voor dergelijke projec- tends. Daar hoeft de gemeente, zich geen zorgen over te maken, Ahferskrijg je geen. tachtig in- schrijvingen in drie weken." Wethouder Storm: „Ouderen huisvesting staat Hoog óp ons' prioriteitenlijstje, maar momen teel zijn we druk bezig met een plan voor de ruimtelijke orde ning., De mogelijkheden daarvan staan nog niet vast; Laten we eerst maar eens met het ouderen comité rond dé tafel gaan zitten Eén van de geschikte plekken voor ouderenwoningen is volgens het Ouderen Comité Maassluis de Hellingkade. Een droomplek voor een hofje, meent het comité. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - ElkVlaardings huishouden een eigen milieubox. Een milieubox, waarin het klein gevaarlijk afval wordt be waard. Dat idee leeft op het moment bij burgemeester en wet houders. Op deze manier wil het college de inzameling van klein gevaarlijk afval (kga, de nieuwe benaming voor kca: klein chemisch afval) bevorderen. Nu komt teveel van het vaak che mische afval in het milieu terecht. Verantwoordelijk wethouder Van der Windt zal in de commissie voor milieu proberen een draag vlak te vinden voor de plannen. Met de invoering van de milieu box - dit najaar al, als alles vol gens plan verloopt - zijn forse in vesteringen gemoeid. In totaal gaat het om ruim 518.000 gulden. De daaruit voortvloeiende jaarlas- ten komen samen met perso neelskosten, onderhoud en voor lichting op ruim zeven ton. Voor dit jaar levert dat nog geen tariefsverhoging op van de reini gingsrechten. De investeringen en lasten worden gedekt door te schuiven met andere posten. Maar in de toekomst moeten in woners -zeker als de maatrege len voldoen aan de verwachtin gen en de verwerkingskosten dus zullen stijgen - wel rekening hou den met een verhoging van de af valstoffenheffing. Vier procent van het huisvuil be staat uit klein gevaarlijk afval. Dat is niet veel, maar de aard van de chemische afvalstoffen is er niet minder om. Volgens een rap port van de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) en de Vereniging Milieudefensie (juni 1990) komt er per jaar ongeveer 2,8 kilo kga per inwoner in het mi lieu terecht. Landelijk gezien wordt nog geen vijftig procent van het totale vrijkomend kga in gezameld - en (her)verwerkt. Het Rijk wil dat daar verandering in komt. Zo streeft het ministerie van VROM (milieu) er naar dat in het jaar 2000 honderd procent van de lege batterijen, afgewerkte olie en fotochemicaliën gescheiden worden ingezamelden zoveel mo gelijk wordt hergebruikt. Vlaardingen beschikt sinds 1988 over een kga-depot. Zowel parti culieren als kleine bedrijven kun nen hier hun kga gescheiden inle veren. Het grootste gedeelte wordt via de Roteb afgevoerd. Ac cu's en afgewerkte olie worden door andere, erkende inzame laars opgehaald. Efficiënt Het afgelopen jaar werd in Vlaar dingen 87.500 kilo kga geschei den ingeleverd. Zo!n 55.000 kilo daarvan was afkomstig van huis houdens, wat neerkomt op onge veer 0,75 kilo per inwoner. Dat is - uitgaande van de landelijke cij fers - nog geen dertig procent van wat er aan klein gevaarlijk afval vrijkomt. Daarom, stellen burgemeester en wethouders, zijn de voorgestelde maatregelen nodig. Om zo effi ciënt mogelijk te werken heeft de Stadsreiniging in Vlaardingen sa menwerking gezocht met de NV Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Op die manier wordt er onder meer bespaard bij de aanschaf van de milieuboxen (die ook Schiedammers krijgen), bij exploitatie en bemensing van de chemokar en de produktie van voor! ichtingsmateriaal. Er is in het begin overwogen om alleen milieuboxen uit te zetten bij mensen die daarom verzoe ken. De gedachte daarachter was dat de boxen (twaalf gulden per stuk) alléén bij gemotiveerde mensenterecht zouden komen, zodat ze efficiënt worden ge bruikt. Maar uit ervaringen bij andere gemeenten is gebleken dat juist een honderd procent- dekking ook twijfelaars over de streep trekt. De boxen worden tenminste vier keer per jaar geleegd. Dat gebeurt volgens de zogenoemde 'SHV- methode': een inzamehvagen komt op een vooraf aangekondig de dag in de wijk. Daarnaast gaat de chemokar op koopavonden en zaterdagen ergens in de stad staan als extra kga-depot. Verwacht wordt dat de opbrengst van het kga per inwoner zal stij gen tot anderhalve kilo - ruim de helft van wat er door ons aan klein gevaarlijk afval wordt ge produceerd. Brussel/Schiedam - Een 29-jarige Schiedammer is woensdag in Bel gië veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf wegens soute neurschap, afpersing en mishan deling. Hij had twee prostituées uit Groningen, die werkten in de Belgische havenstad, gedwongen tot het accepteren van zijn 'be scherming'. Daarvoor vroeg hij zo'n duizend gulden per dag. De Antwerpse rechtbank veroor deelde tevens, bij verstek, een vriendin van de Schiedammer tot een jaar cel. Zij had bij het be- schermingskarwei geholpen. Bei den kregen bovendien een boete van 150.000 frank (8.250 gulden). Vlaardingen - Bn het verhaal -over' de PLN-flats en dé plan- -nen-.voor de Zuidbuurt in Vlaardingen is gisteren per abuis een verke _r«ic luchtfoto geplaatst De bewuste foto gaf een beeld uit ae lucht van een andere'na-oorlogse wijk vol flatgebouwen, die aan moder- - nisering toe is. Het was name- lijkw de -wijk Nieuwland in Schiedam, waar reeds een groot aantal tl it: is gei ^der- niseerd, scholen zijn gesloóptv en wordt gewerkt aan uitbrei ding met eengezinskoopwo- ningen. Gok hier speelt de dis- léussie ovèr .sloop van góedko- pe huurflats, net ais in de Vlaardingse Zuidbuurt. Onze excusesi Geheel gestoken in een nieuwe duikersuitrus- ting stonden ze gisteren metz'n vieren voorde kazerne. Nieuwe pakken, zuurstofflessen, handschoenen, flippers, loodgordels en mas kers voor de Vlaardingse brandweer. Het werd tijd .vindt Gerard den Hertog, dieal 23jaarduik- instructeur bij de brandweer in Vlaardingen is. Met de oude spullen hebben ze het tien jaar moeten doen, terwijl die eigenlijkom de vijf jaar vervangen zouden moeten worden. Maar ja, daar was geen geld voor; de nieuwe uitrusting kostte tachtigduizend gulden. Daardoor heeft de duikptoeg het jaren met een verouderde en versleten uitrusting moeten doen. Er waren duikers bij die door het vervuilde water infec ties opliepen of spontaan uitslag kregen. Met de nieuwe uitrusting, waarvoor de gemeente als geldschieter optreedt, is dat probleem in ie der geval verholpen. De duiker kan nu op geen enkele manier meer in aanraking komen met het water, vertelt Rik Terlouw, hoofd repressie en logistiek bij de brandweer. Het mondstuk is vervangen door een volgelaatsmasker en de pakken zijn gemaakt van het meest moderne materiaal. Een microfoontje dat aan het mas ker wordt bevestigd maakt het voortaan ook mogelijk vanaf de kant met de duiker te com municeren, Foto Roel Dijhstra. Door Jan Rozendaal Schiedam - Milieu- en natuur- groeperingen in Schiedam ver zetten zich tegen de eventuele komst van de Floriade in 2002. Zij vinden dat zo'n spektakel, waar zo'n drie miljoen bezoe kers op af moeten komen, niet past in Midden-Delfland, dat deels nog een stiltegebied is. Eerder deze week trok ook de Bewonerscommissie Polder vaart en Omstreken aan de bel. Bewoners en bedrijven van de Polderweg en omgeving vrezen dat door de plannen voor de Flo riade een groot aantal woningen en bedrijven moet verdwijnen. Net als de zeven milieu- en na- tuurverenigingen, waaronder Milieudefensie, de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) en het Nederlands Insti tuutvoor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (Nivon), hebben de Polderweg-bewoners geprotesteerd bij burgemeester en wethouders van Schiedam. Overigens heeft Schiedam nau welijks invloed op de Floriade. Het is vooral de lobby van het recreatieschap Midden-Delf land die ervoor moet zorgen dat de tentoonstelling in het jaar 2002 op Rotterdams grondge bied, net ten noord-westen van Schiedam, wordt gehouden. De Nederlandse Tuinbouwraad neemt daarover op 27 septem ber een beslissing; er zijn nog vier kandidaten. „Wij beseffen dat het gebied voor de Floriade Rotterdam is, maar gezien de ligging, ten wes ten van de Schie, heeft de invul ling van dit gebied weinig in vloed op Rotterdam, doch veel meer op het woon- en leefkli maat van de (natuurlijke) bewo ners van dit gebied; planten, dieren, huidige bewoners van de Noord Kethelpolder. Tevens zal de invulling van sterke invloed zijn op het woonklimaat van de bewoners van de Schiedamse wijk Spaland," aldus de geza menlijke milieuverenigingen. Natuurgebied Zij vinden dat de Floriade niet past in de oorspronkelijke plan nen voor dat gebied: natuurge bied, passieve recreatieve en een kleine vorm van actieve re creatie. Het grootste gevaar schuilt volgens de milieuvereni gingen in de toe- en afvoer van de bezoekers. Zo moet er onder meer een rijks- of provinciale- weg vanaf Zestienhoven worden getrokken door de Oostabtspol- der, worden er nog eens grote plakken asfalt neergelegd voor parkeerplaatsen en komt er een bootverbinding over de Polder vaart. Bovendien zou voigens de plannen een deel van de attrac ties ook na de Floriade moeten blijven staan. „Ons inziens is dit gebied veel te kostbaar qua natuur en kan dit gebied deze veel te actieve re creatie niet aan. Tevens zal de drukte in deze polder ook direc te negatieve effecten hebben op gebieden grenzend aan de Flo riade. Ook verwachten wij veel sluipverkeer van Zestienhoven naar Schiedam," aldus de mi lieuverenigingen. De Floriade, zegt Ed Verhaar van de VTM, brengt alleen maar verlies: zowel financieel voor Rotterdam ('Kijk maar naar de vorige editie in Zoetermeer en de organisatie van andere grote evenementen in Rotterdam') als voor het milieu in Schiedam. Overigens heeft de gemeente Schiedam nog niet gereageerd op de kritiek. Burgemeester en wethouders hebben eerder al wel laten weten dat zij zich ei genlijk niet zo druk maken om een Floriade bij de buren. Zij zijn in ieder geval niet tegen en hopen dat Schiedam wat geld kan verdienen aan toeristen die na een dagje land- en tuinbouw wat geld uit willen geven in de Jeneverstad. Omdat Schiedam geen directe bemoeienis heeft met (en dus ook geen invloed heeft op) de Floriade, hebben de zuster-mi- lieuverenigingen in Rotterdam ook op de Coolsingel bij het ge meentebestuur hun protesten laten horen. Overwogen wordt verder om de komende weken ook de bezwaren kenbaar te ma ken bij de Nederlandse Tuin bouwraad, die eind volgende maand de beslissing neemt. Een driejarige dagopleiding voor de met de mogelijkheid tot het behalen van de diploma's: Schooldiploma, MEAO, N1MA-A, Vakbekwaamheid Autobedrijf Voorlichtingsbijeenkomst: zaterdag 20 aug., aanvang 10.00 uur Mgr. Nolenslaan 99B, Schiedam Tel.: 0X0-4735377, Fax 010-4735350 Schiedam - Derdeklasser SW, dat zonder enige twijfel versterkt uit de recente 'transferperiode' is gekomen, gaat zaterdag al op voor de eerste hoofdprijs van het sei zoen. De zondagclub staat in de fi nale van het Schiedams Kampi oenschap, dat in het eigen stadion in sportpark Harga wordt gehou den. SW plaatste zich gisteravond voor die eindstrijd door een 2-0 overwinning op PPSC, dat geen moment een bedreiging vormde. Tegenstander overmorgen is ODC Schiedam, dat dinsdag avond al buurclub WK met 5-2 een illusie armer had gemaakt. Voorafgaande aan de titelstrijd op Harga, die om half vijf begint, spelen WK en PPSC vanaf twee uur om de derde en vierde plaats. Tegen het zonder de smaakma kers Ron Carli en Ron de Bruin aantredende PPSC kreeg SW gisteravond kans op kans, maar het duurde nog tot de 62ste mi nuut voordat de score werd ge opend. De paal, 'PP'-doelman Marco van Veen en de eigen im productiviteit hadden SWs ope ningstreffer in de weg gestaan. De ploeg van Hans Schinkel en Hans Loovens had een voortdu rend overwicht, maar kon dat niet uitbuiten. Te vaak kozen de SV- Vers in vrije positie voor de moei lijkste oplossingen. Totdat Richard van Schijndel on der goedkeuring van de scheids rechter (die het vlagsignaal van zijn grensrechter had genegeerd) de buitenspel van PPSC ontweek en scoorde: 1-0. Een kwartier later maakte Dennis Valentijn er in de rebound 2-0 van voor de thuis club. Aan de andere kant kreeg PPSC nauwelijks mogelijkheden, al zag het nog wel een treffer we gens buitenspel geannuleerd. Maassluis - Een 36-jarige Maas- sluizer is vanochtend vroeg door de politie in zijn woonplaats aan gehouden nadat hij met een dolle- mansrit had geprobeerd te ontko men. De man had rond vier uur geprobeerd in te breken in een aantal woningen aan de Groen van Prinstererstraat. Toen hij ver volgens in een gestolen auto stap te, wilden surveillerende agenten hem aanhouden. De man ging er echter vandoor, ramde een ver* keerszuil en reed in hoge snel heid naar Vlaardingen, Daar wist hij diverse blokkades te omzei len. Tijdens de achtervolging, die leidde naar Schiedam, reed de in breker een verkeersbord uit de grond en deed een pofitie-auto in een greppel belanden. Op de weg terug naar Maassluis vloog de verdachte bij de Marathonweg uit de bocht en knalde legen een paal, waarna hij kon worden aan gehouden. In de auto werden di verse gestolen goederen aange troffen. Vlaardingen - Woensdag rond half vier vond op de Westhaven plaats een aanrijding plaats tus sen een vrachtwagen en een per sonenauto. Een 81-jarige Vlaar- dingerwerd aangereden door een witte vrachtwagen, terwijl de man voor het stoplicht stond te wach ten. De vrachtwagen reed door en verdween de Schiedamseweg op. Politie-onderzoek heeft tot op he den nog niets opgeleverd. Maassluis - Een 37-jarige Maas- sluise is gistermiddag op de Ro- zenlaan In haar woonplaats ge- wond geraakt als gevolg van een botsing. Toen de wouw de kruising over trilde fietsen, werd ze aangereden door een 55-jarige automobiliste uit Maasland. Het slachtoffer verloor twee tanden en liep verschillende kneuzingen op. Ze werd overgebracht naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardin gen. Schiedam - Een 69-jarige fiets- steruit Schiedam is woensdag ochtend gevallen in het Vijfslui zen-complex in haar woonplaats en heeft daarbij haar bekken ge broken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1