Waterweg a Broeder Arjan gelooft pas in een wonder na verklaring van dokter Wat heerlijk datje alles weer hoort, 'De tijd van totale chaos op aarde is aangebroken' JJiiÜUïi vr I ti VAN OS Zomerse (on)hoffelijkheden Op bezoek bij politie van Schiedam-Noord Audieien NVAB MOOIER Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 augustus 1994 De zomerse Hof van Vlaardingen is weer neergestreken in ons stads park. Na een Hof van Spektakel en een Hof van Sirenen hebben we dit weekeinde een Hof van Pomona. Deze keer staat de rondborstige godin van de boomvruchten centraal. Zij was onder de Romeinse goden populair om haar wellust. Aan het Vlaardingse hof werd haar behoefte aan vrijen haar fataal. Gehavend stortte ze verschillende malen van haar sokkei en uiteindelijk is ze bezweken. Onherstelbaar verdween ze uit het Hof. Daarmee raakte volgens mij Vlaardingen het énige overblijfsel kwijt van de twee beeldententoonstellingen, die in het stadspark zijn ge houden in de vijftiger jaren op initiatief van cultuurwethouder H. K. van Minnen. Kees van der "Windt, die nu op die post zit heb ik vorig jaar op deze plaats het advies gegeven vanhetzomerse festivalletje van de kun stig inventieve Ambachtsvrouwe Annette Braat en haar secondan- ten een blijvertje te maken. Hij heeft goed geluisterd. In het festival- krantje schrijft hij zelfs al hoopvol over 'het begin van een goede tra- editie'. Daarvoor zal hij echter het resultaat moeten afwachten van versie 1994 van de Hof van Vlaardingen. Want die wijkt behoorlijk af van die van vorig jaar. De organisatie heeft deze keer langer geduurd en kunstbaas Marlen Putman heeft zich er nadrukkelijk mee bemoeid. Vorigjaar, net zelf voor zijn Stadsgehoorzaal aan een maximale bud- getoverschrijdïng van een halve ton gebonden, stoorde hij zich aan de beschikbaarstelling van 30.000 gulden kunstsubsidie voor het theater- en muziekfestival. Toen zei hij, onhoffelijk tijdens het festi val, met zijn vakkennis de organisatoren op artiesten van meer ni veau te kunnen wijzen. „Moet dit ten koste van gemeenschapsgeld? v klonk het laatdunkend. Nu is hijzelf mede-verantwoordelijk voor het programma. Daarin heeft hij onder meer een plaats toebedeeld aan Dick van der Lugt, die het vorige festival kermis noemde. Van der Lugt, eerder in subsi die-combine met Putman voor zijn Salons in de Harmonie, is vol gens de festivalkrant 'bekend om zijn droge Engelse presenteerstjjl'. Hij is aangetrokken om zaterdagavond 'Het Feest van de Smart' te presenteren, toegang 20 gulden. Vorig jaar kwamen ongeveer tweeduizend enthousiaste bezoekers naar het snel in elkaar gedraaide festivalletje. Ik ben benieuwd hoe veel het er nu zullen zijn. BEN VAN HAREN Nu de regionalisering van de politie een feit is, no digt de leiding van de basiseenheid Schiedam-Noord de bewoners in het gebied ten noorden van de spoor lijn Hoek van Holland-Rotterdam uit voor een ken nismakingsbijeenkomst. Deze wordt gehouden in wijkcentrum De Blauwe Brug op dinsdag 23 augus tus om 20.00 uur. Centraal thema is de totstandkoming van de regio nalisering in de regio Rotterdam-Rijnmond, in het bijzonder'de werkwijze van de politie in Schiedam- Noord. Twee jaar geleden startten Ar jan en zijn vrouw Efi Knevel de Levend Water gemeente in Vlaardingen. „We begonnen met acht mensen en zijn nu uitge groeid tot een gemeente van tweehonderd leden," zegt voor ganger Arjan Knevel. De ge meente houdt streng vast aan de bijbel en laat geen ruimte voor interpretatie. De leefregels, ooit duizenden jaren geleden, opge schreven, worden nog steeds als de enige juiste verkondigd. Door Menno Haddeman Vlaardingen - De bijeenkomsten van de Levend Water gemeente hebben meer weg van een show dan van een kerkdienst. Op een podium staan acht gospel-muzi kanten te spelen op allerlei soor ten versterkte instrumenten. Zo'n 250 mensen zingen vol over gave mee met de teksten die ver schijnen op een overhead-projec tor voor in de zaai. Als de muziek van toon verandert, heffen de aanwezigen hun handen ten he mel. Door de opzwepende harmo nische klanken van de band en het geprevel van zuster Efl raken sommige mensen in een soort trance. Eén man staat met zijn ogen dicht, zijn handen omhoog gericht te schokken met zijn li chaam. Na elke volzin van zuster Efl, over de Zoon van David en de Maker in Israël, wordt door de aanwezigen luidkeels amen ge roepen. Dan stopt de muziek en roept zuster Efi de aanwezigen op elkaar een hand te geven. Met de woorden 'wat zie je er fantastisch uit vandaag' geven de leden elkaar een hand of omhelzen elkaar. De motor achter dit alles is de 43- jarige uit Bussum afkomstige Ar jan Knevel. Knevel ziet er uit als een gelikte zakenman. Netjes in het pak, een vlekkeloos wit over hemd en een felle rode das. „Ik zit nu al zo'n twintig jaar in het vak. Ik ben begonnen als gospelar tiest. In 1986 heb ik het roer om gegooid en ben uit bewogenheid voor de wereld gaan reizen. Op een zeker moment liep ik door Vlaardingen en kreeg van God te horen dat ik hier iets moest be ginnen," zegt hij met grote ogen De Levend Water gemeente: 'Wij geloven ookdat Jezus op aardeterugzal keren om het kwaad te bestrijden. Wij geloven zelfs dat dat niet lang meer zal duren.'Foto Roei Dijkstra alsof hb er nog verbaasd over is dat hem dat is overkomen. Kerk De gemeente begon met een handjevol mensen en is binnen twee jaar uitgegroeid tot een rede lijk grote gemeente. Dit in tegen stelling tot veel andere religieuze gemeenschappen. Volgens Kne vel is de secularisering in andere I»* Als u uit eigen ervaring weet hoe lastig het is om niet goed te horen dan is het natuurlijk heerlijk om met een goed aangepast hoortoestel weer alles te kunnen beleven. Of dat nu uw kleinkind is, uw favoriete muziek of het kwetteren van een vogeltje,., een hoortoestel kan een fantastisch hulpmiddel zijn om er weer 'helemaal bij te horen'. Juist omdat er zoveel verschillende soorten geluiden zijn en bovendien ieder mens anders is. is het van het grootste belang dat u nou precies dat hoortoestel krijgt aangepast dat in staat is u een zo natuurlijk mogelijk gehoor te verschaffen. Van degene die u een hoortoestel adviseert, uw audieien, hangt dus veel af. Het juiste hoortoestel speciaal voor u. 'Een jong gehoor voor iedereen', dat is in het kort wat een goede audieien nastreeft. Argus is zo'n audieien. Met veel geduld en aandacht, met grote deskundigheid en de juiste appara tuur wordt samen met u het beste hoortoestel aangepast. Wanneer naar de audieien? Als u voor het eerst aan een hoor toestel toe bent, staat het u vrij om na het onderzoek van de oorarts met zijn recept een toestel aan te schaf fen bij de audieien van uw keuze, U kunt vergelijken en kijken - of beter gezegd: hóren wal u het beste bevalt. En het is dan zeer wel mogelijk dat uw keuze daarbij op Argus valt. Een andere rede om uw audieien te bezoeken is wanneer uw huidige hoortoestel niet (meer) aan uw wen sen voldoet: u had er meer van ver wacht of het toestel is gewoon ver ouderd. Hoe dan ook: als u maar iets merkt of het idee heeft dat het beter kan, schroom dan niet om bij Argus binnen te stappen. Ook als uw toestel ergens anders is gekocht, staat Argus u graag met raad en daad terzijde. Het maakt niets uit, het enige dat telt is dat u zo goed en natuurlijk mogelijk kunt horen. Bij Argus bent u altijd in goed handen. Wel eens gehoord van een MulitFocus hoortoestel? Bij Argus vind u alle soorten boor toestellen van alle goede merken. Plus het meest moderne wat er te krijgen is. Want wat international ontwikkeld wordt vindt snel z'n weg naar Argus. Zo is er nu bijvoorbeeld een zoge naamd 'MulliFocus' hoortoestel. Het is een begrip dat we kennen van de brillenglazen die geschikt zijn voor veraf en dichtbij zien. Datzelfde, maar dan met het horen, is nu moge lijk met zo'n MuhiFocus hoortoestel. Het past zich onmiddelijk aan elk geluid aan; u hoort onder alle omstandigheden goed! Argus demonstreert het u graag vrijblijvend! Gratis een tijdje op proef. Bij Argus hoeft u niet over één nacht ijs te gaan. Eerst zoeken we samen rustig het beste toestel uit. Maar of het u werkelijk bevalt kan natuurlijk pas echt blijken in de praktijk. Daarom krijgt u het toestel gratis en vrijblijvend een tijdje op proef. Daarna beslist u pas of u het toestel wilt aanschaffen of dat er nog verder gezocht moet worden. Service aan huis. indien u bijvoorbeeld moeilijk ter been bent, komt er gewoon iemand van Argus met de apparatuur bij u aan huis om een hoortoestel aan te passen. Gewoon even bellen, dan maken we een afspraak. Welkom. Welkom dus bij Argus, uw betrouw bare audieien voor wie niets te veel is om met u het beste en mooiste te kiezen. Kom eens langs of bel even voor een afspraak bij u thuis! Schiedam: Oranjestraat 19, telefoon (OIO) 4738700. Maassluis: Koningshoek, telefoon. (01899) 19039. Vlaardingen: Korte Hoogstraat 23, telefoon (OIO) 4348450. gemeenten de fout van de kerk zelf. „Jarenlang hebben de kerk en beweerd dat mensen niet meer genezen konden worden door de kracht van Jezus. In plaats van naar de kerk te gaan, renden ze naar waarzeggers of brachten ze een bezoekje aan het Riagg." Knevel meent echter dat de won deren de wereld nog niet uit zijn. „Ik ervaar tijdens onze diensten vaak de kracht van de heilige geest." Knevel en de zijnen zetten zich fel af tegen 'kwakzalvers' als Ras- ti Rostelli. Volgens hem zou dat soort shows moeten worden ver boden en hij heeft daarvoor en kele maanden terug actie gevoerd in en voor de Stadsgehoorzaal. „Haten," zegt Knevel, „is een zwaar woord, maar: hu belooft mensen koeien met gouden ho rens en dat zou niet mogen ge beuren. Rostelli maakt gebruik van magie en "-doo. Dat zijn middelen van de ouivel om men sen in te palmen. Die Yomanda (een gebedsgenezeres, red.) is nog gewiekster. Zij maakt simpelweg misbruik van het geloof." Krukken Aan het eind van de middag wor den alle aanwezigen opgeroepen op te staan en naar voren te ko men. De b?nd begint een num mer met de titel 'There's a Healer in this house' te spelen. Een klein vrouwtje dat zich met krukken moet voortbewegen probeert uit alle macht, tussen de mensen door. het podium te bereiken. De aanwezigen verdringen elkaar om maar zo dicht mogelijk bij broeder Arjan, zuster Efi en gast- broeder Mumba uit Zambia te ko men. Dan legt Knevel zijn hand op het hoofd van één van de aan wezigen. De muziek zwelt aan en Knevel begint wat te prevelen. Als door de bliksem getroffen zakt de man door zijn benen en wordt opgevangen door de men sen die achter hem staan. Een paar minuten lang ligt de man emotieloos op de grond. Naast hem liggen nog vier mensen doodstil op de lichtbruine linole um vloer. Knevel roept meer mensen bij hem. „Laat u genezen door de kracht van Jezus." Moeizaam werkt het vrouwtje op de krukken zich nog iets verder naar voren. Met haar handen in een gevouwen wacht ze op gene zing. Ook zij valt op de grond als broeder Arjan zijn hand op haar voorhoofd legt. Maar na een paar minuten op de vloer te hebben ge- Zuster Efi Knevel, een tamelijk bekende gospelzangeres, brengt met haar zang en spel elke zondagmiddag de Levend Water ge meente in vervoering. Foto Roel Dijkstra LEDERWAREN is verhuisd van Cooisirigel 86 (hoek C&A) COO tSINGEI: 45 (hoek Hilton) legen staat ze wat minder makke lijk op. Teleurgesteld sleept ze zich steunend op haar stokken te rug naar haar plek achterin de zaal. De handopleggings-sessie duurt een klein uurtje. Na afloop van de vier uur durende dienst staat er voor de aanwezigen een maaltijd van soep en brood klaar. Arjan Knevel trekt zich, vermoeid van de sessie, terug in zijn kantoortje. „Er gebeurt hier altijd van alles. "Vandaag was er een vrouw met een maagzweer. Ik hoorde net van één van de broeders dat zij genezen is van haar kwaal. Maar ik geloof het altijd pas als ik een verklaring van de dokter onder ogen krijg." Sekte Js de gemeente Levend Water niet een soort sekte Knevel: „Nee, zeker niet. De ge meente Levend Water is in tegen stelling tot een sekte een gods dienstige instelling die de bijbel letterlijk opvat. We verzinnen er niets bij. Een sekte neemt de bij bel als uitgangspunt, maar ver zint daar naar eigen invulling een heleboel gebruiken en rituelen bij. Dat handopieggen en het ge bruik van allerlei soorten muziek instrumenten wat wij doen, staat letterlijk in de bijbel." (Knevel leest de passages uit de bijbel voor waarin hierover gesproken wordt), l! zegt dat Rostelli met demoni sche krachten werkt, gelooft u u?er- kelijk in het bestaan van een dui vel? „Ja, de duivel of Lucifer heeft maar één doel voor ogen en dat is mensen kapot maken. Wij gelo ven ook dat Jezus op aarde terug zal keren om het kwaad te bestrij den. Wij geloven zelfs dat dat niet lang meer zal duren. De tijd van totale chaos op aarde waarover in de bijbel geschreven staat, is aan gebroken. Jezus komt ais 'de ko mende Koning' en zal een eind maken aan de aardse oorlogen en ander duivels werk." Gelooft u zelf in iaat u yerkondïctf? „Soms heb ik moeite dingen te bevatten. Maar alles is Gods werk. Wij kunnen niets. Ik zal nooit be weren dat ik mensen kan gene zen. Ik heb die kracht niet, ik kan alleen handelen in opdracht van God." Hoe denkt u dan over de medische wetenschap „Een dokter is een door God ge schonken beroep. Wij sluiten de medische wetenschap niet uit. We hebben binnen de gemeente ook een aantal artsen en verpleeg sters als leden." Denfct tt niet dat a te je mensen het gevoel geeft genezen te zijn ze zicfe ook merkelijk beter voelen zonder dat dat direct met de kracht van de Heilige Geest heeft te maken „De basis van elke ziekte is rust. Iemand die zijn leven aan de Heer geeft ervaart de rust van de Heili ge Geest. Op deze manier kunnen mensen worden genezen. Wij hebben doktersverklaringen van mensen die door de medische we tenschap waren opgegeven en nu door dezelfde doktoren genezen zijn verklaard." Hoe wordt de gemeente gefinan cierd? „Allé financiën lopen via God. Ik zal een voorbeeld geven. Op het moment rijd ik in een mooie Mercedes. Die auto zag ik een tijdje geleden staan en dacht die moet ik hebben. Dat ding was echter niet goedkoop en ik kwam tienduizend gulden tekort." En dan, met een stalen gezicht: „Geloof het of niet, na een paar dagen lag er een anonieme che que van tienduizendgulden in mijn brievenbus. Op de chegue stond iets in het Italiaans wat vrij vertaald betekent: geschenk van de Heilige Vader. Toen ik dat zag, stond ik toch wel even met mijn ogen te knipperen." Vrijdag 19 augustus VLAARDINGEN 't Hof. Bubbling Toorop (jazz), 18.30uKneehigh Theatre, 21.Q0u' MAASSLUIS Grote Kerk. Carillonconcert 19.30-20.30 uur. ROTTERDAM Popular. Doordraaishow, 20.30u. Popular.'Swingbeat-night,23.30u. Plein 1940. Oranjeboom Straatfes tival. Zaterdag 20 augustus SCHIEDAM Margriethal. Vlooienmarkt, lO.OOu, Podium. Bay the Moon (swing), 22.30u. VLAARDINGEN 't Hof. Pomona-optocht door kinde ren,13.00u. Multiculturele middag. 14.00u. Duo Fuzué (Braziliaans). 18.00u. Feest van de Smart 20.00u. Grote Kerk. Orgelconcert met Peter Thomas, 15.00u. 't Hoofd. Rondvaart, 13.15u 20.00u, MAASSLUIS Grote Kerk. Orgelconcert Michelle Leclerc, 20.15u. ROTTERDAM Rotterdams Centrum voor Thea ter. Over geweld, macht/spel, liefde (of sex), vrijheid èn Shakespeare, 20.00a Popular. Doordraaishow. 20.30u, The Act. Sticky Engers, 22.00a Café Overstag op de klip per 'Onesimus' in de Wijnhaven. No Way Out, 22.00u. St.Laurens- kerk. Orgelconcert, 15.00u. Ro- town. Delide! Touch, 22.00u. Cen trum Rotterdam. Zomerkaravaan. Plein 1940. Oranjeboom Straatfes tival. Zondag 21 augustus SCHIEDAM Margriethal. Vlooienmarkt, lO.OOu. Wielerbaan Schiedam. Vechttourperfiets, 8.00u. Parkeer plaats Beatrixpark. iVN-wande- iing, lO.OOu. VLAARDINGEN 't Hof. Kinderprogramma, 14.00u. Selmer Saxofoonkwartet, 15.00u. Rotterdams Volkstheater. 16.30u. Arthur Umbgrove, 20.00u., Beets Brothers (bebop), 22.00u. [t Hoofd. Rondvaart,' 13.00aT"ti.Iff ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Manhat tan Murder Mysteiy' (al) dag. 11.45- 2.45-5.45-8.45. Alhambra 2: The Beverly Hillbillies' (al), dag. 4-6.45- 9.30. Calypso 1:- 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Schindler's List' (12) dag. 8. Calypso-3: The Aristocats' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Love and...Human Remains' (16) dag. 9.30. Cinerama 1: 'Beverly Hil ls Cop fir (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Bad Girls' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Naked Gun 33113' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Maverick' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30.1 max Theater: 'Blue Planet' (al) dag, 2-4. 'Mountain Gorilla' (ai) dag. 1-3. 'The Fugitive' (12) dag. 6.45. 'Jurassic Park' (12) dag. 9.15. Lantaren 1: alle films (16) dag. 9.30: 'La double vi'ede Véronique'vr. 'Down by law' za. 'Enchanted April' zo.Venster 1: 'Die Tödliche Maria' (16) dag. 10. Lantaren/Venster 2: alle films (16) dag. 9.45: 'Raining Stones' vr. The Wedding Banquet' za. 'Spoorloos' zo. Lantaren/Ven ster 3: 'La Ardilla Roja' (16) dag. 10. Lantaren/Venster 4: 'Abge- schminkt' (16) dag. 10. Lumièrel: The Flintstones' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2:'Beverly Hiiis Cop 111' (12) dag. 6.45-9.30. Lumiè re 3: 'The Getaway" (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Striking Distance(12) dag. 6.45-9.30. Rex: 'Dark Angel' (18) dag.vanaf 12 door- l.voorstelling. Ttialia: 'Speed' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorsteilingen: Lumière 1: 'Speed' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'Beverly Hills Cop III' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'The Getaway' (16) vr.za. 00.15. Lantaren 1: 'Salt on our skin' (16) vr.za, 24. Venster 1: 'Die Tödliche Maria' (16) vr.za. 00.15. Venster 2: The Wedding Banquet' (16) vr. 24. 'Raining Sto nes' (16) za. 24. Venster 3: The Snapper' (16) vr.za. 00.15. Venster 4: 'Down by law' (16) vr. 00.15. 'La double vie de Véronique' (16) za- 00.15. Kindermatinees: Alhambra 2: 'De Aristokatten' za.zo.wo. 1.15. Calyp so 2: 'Duimelijntje' za.zo.wo. 1.15- 4. Lumière 2: 'De Aristokatten' za .zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'Duime lijntje' za.zo.wo. 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1