9 Stadsvernieuwingsplan Gorzen ingetrokken Rotterdams Dagblad Instortingsgevaar jaagt kapper en klanten de straat op CHAKRA1 Woningbouwvereniging Schiedam ziet af van sloop Bewoners 'zeer tevreden' Feestelijke opening met rolstoeldansen Betonrot bedreigt fundering 'Hoekstee' 'We zagen vuurwapen pas toen overvaller schoot' Twee jaar cel voor jonge Ylaardinger Bromfietser neergestoken Vrouw flest Sociale Dienst Woninginbraak tijdens vakantie Café maakt te veel herrie Westland enkele uren in donker Tas gepikt bij tandarts Getuigen gezocht - ^reree/is Wij vertrekken van het Vlaardingse Hoofd te VLAARDINGEN ^óriü»(Jag25aügüstus'!9! Waterweg j Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een 19-jarige Schiedamse bromfietser is gister- morgen op de Broersvest neerge stoken tijdens een ruzie met een andere weggebruiker. De jongen wilde een man en een vrouw met twee kinderen achterop hun fiets, inhalen en belde om hen daar op te attenderen. Tijdens het inha len greep de man de jongen plot seling bij zyn jas, waarna er ruzie ontstond. De bromfietser liep en kele rake klappen op en werd vastgehouden toen hij wilde weg rijden. Vervolgens toonde zijn be lager een mes en stak hem in zijn zij. De messentrekker kon niet worden achterhaald. Schiedam - De recherche van de Sociale Dienst in Schiedam heeft ontdekt dat eeniO-jarige inwoon ster tussen 1990 en 1992 onrecht matig een uitkering'heeft geno ten, De vrouw had verzwegen naast haar uitkering inkomsten te hebben gehad. Er wordt ge schat dat ze op illegale wijze zo'n 8500 gulden heeft opgestreken. Het bedrag wordt door de GSD te ruggevorderd. Maasland - Terwyl de bewoners op vakantie waren is ingebroken ineen woning aan de Hiidegaarde in Maasland. Er werden schilde rijen en een horloge weggeno men. De inbrekers kwamen bin nen door een openstaand raam aan de voorzijde van de woning. Vlaardingen - DeVlaardingse po litie heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen de eigenaar van een café aan de Westhavenkade. Naar aanleiding van klachten over geluidsoverlast werd afgelo pen weekeinde een geluidsme- ting verricht bij het horecabedrijf. Er werd een behoorlijke over schrijding gemeten. De 39-jarige eigenaar is begin deze week ver hoord en moet maatregelen tref fen om de herrie voortaan te voor komen. Westland - In een groot deel van het Westland is gisteravond de openbare verlichting enkele uren buiten werking geweest. Oorzaak was een draadbreuk in het scha kelstation Westerlee. Daardoor gingen gisteravond omstreeks negen uur niet automatisch de straatlantaarns en dergelijke aan in de gemeenten De Lier, 's-Gra- venzande, Maasland, Wateringen en een groot deel van Maassluis. De storing werd na een kwartier gemeld. Technici van Nutsbedrijf Westland hadden het euvel om streeks half twaalf verholpen. Volgens het nutsbedrijf en de po litie heeft de storing geen proble men veroorzaakt. Want verkeers lichteninstallaties als lichtmasten van sportverenigingen zijn niet op dit aansturingssysteem aange sloten. Schiedam - In de wachtkamer van een Schiedamse tandarts is gisteren de tas van een patiënt ge stolen. De gedupeerde, een 32-ja- rige vrouw, was in gesprek ge raakt met een andere patiënt en bemerkte de diefstal toen ze de praktijk wilde verlaten. De tas werd later op de dag leeg in de Woudhoek teruggevonden. Maassluis - De politic van Maas sluis is op zoek naar getuigen die dinsdagmiddag rond 16.30 uur in de Taanstraat een mishandeling hebben gezien. Daar werd een 10- jarige jongetje door vier knapen van zijn fiets gegooid. Het kind liep bij de val een dubbele breuk op aan zijn elleboog. De politie hoopt inlichtingen te krijgen die kunnen leiden tot de aanhouding van de daders. Door Jelle Gunneweg Schiedam - De Woningbouwvereniging Schiedam heeft het stadsvernieuwingsplan voor De Gorzen ingetrokken. De ko mende tien jaar worden geen woningen in het gebied tussen de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk gesloopt, maar wordt voor een deel groot onderhoud ondernomen. Zowel de gemeente als de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid kan zich grotendeels vinden in het besluit. de sloop rond de Bethelkapel. Na vele gesprekken, diverse onder zoeken en adviezen, bracht het Projectteam Stadsvernieuwing (de gemeente, de woningbouw vereniging en de bewonersver eniging) uiteindelijk een ver deeld advies uit aan het college van b en w. Omdat dit verdeelde advies vol gens de Woningbouwvereniging Met deze plotselinge beslissing is aan bijna twee jaar onzekerheid onder de bewoners een einde ge komen. Al direct na de presenta tie van het plan 'De Gorzen, be trokkenheid met kwaliteit', ont stond een meningsverschil tus sen de woningbouwvereniging en de bewonersvereniging dat ver dere acties blokkeerde. Struikel blok vormde al die tijd de geplan- Schiedam niet zou leiden tot een evenwichtige aanpak van het ge bied, zijn de drie partijen vorige week nogmaals rond de tafel ge kropen in een laatste poging om tot een vergelijk te komen. De wo ningbouwvereniging heeft toen, alles overwegend, ervoor gekozen haar oorspronkelijke plan in te trekken en het gebied in zijn hui dige vorm voor de komende tien jaar te handhaven. „Het compromis dat er lag, was een samenraapsel van ideeën en eigenlijk voor geen van de partij en echt bevredigend," aldus di recteur Fanny de Graaf. „Ons leek het verstandig het hele plan in te trekken en over tien jaar de situatie opnieuw in ogenschouw te nemen. Dat is een flinke ter mijn waarin heel veel kan gebeu ren, onder andere op het gebied van subsidies en inkomens. We kunnen dan ook een nieuwe start maken en het overleg op een an dere manier ingaan." Dat de woningbouwvereniging met dit besluit gezichtsverlies lijdt, wil de directeur nadrukke lijk bestrijden. „Laat ik voorop stellen dat we alles hebben gepro beerd om het plan ten uitvoer te krijgen. Wij zijn ervan overtuigd dat het goed in elkaar steekt. Je kunt het ons wel verwijten dat we dat niet aan anderen hebben kun nen duidelijk maken. Maar aan de andere kant ben ik blij dat de verhoudingen nu weer goed zijn. want we moeten toch met elkaar verder. En als er zoveel tegen stand is en de situatie hopeloos vastloopt, kun je maar beter van je plan afzien." Ook voorzitter AndréMarbus van de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid is met de plotse linge manouevre 'zeer tevreden*. „De woningbouwvereniging heeft ons eindelijk erkend als se rieuze gesprekspartners.'' Het nieuwe besluit is dinsdagavond met de achterban besproken en grotendeels geaccepteerd. Ook de woningbouwvereniging heeft de bewoners in een brief op de hoog te gesteld van de nieuwe plannen. Een deel van het complex (Voorn- sestraat, Oude Maasstraat en Ha vendijk) krijgt een groot onder houdsbeurt. Nog dit jaar zal hier voor een plan worden ingediend, waarna de uitvoering volgend jaar kan plaats vinden. De overige woningen (tussen de Geervlietse- straat en de Poortugaalsestraat) worden alleen aan de buitenkant opgeknapt. De bewonersvereniging ziet lie ver dat alle woningen in aanmer king komen voor groot onder houd en wil daar nog een gesprek over aanknopen met de verhuur der. Marbus: „Wanneer overal groot onderhoud wordt gepleegd, kunnen de panden nog zo'n vijf tien tot twintig jaar mee. En we staan niet te springen om over tien jaar opnieuw een discussie aan te knopen over wel of geen sloop." Fanny de Graaf is op de hoogte van deze wens, maar blijft bij haar besluit. „We willen voorkomen dat het gebied een te eenzijdig woningbestand houdt, dat kan namelijk sneller tot verpaupering leiden. Ook blijkt uit onderzoe ken dat groot onderhoud minder rendabel is dan niets doen of nieuwbouw'. Je wint er ook niets mee: een slaapkamer blijft net zo klein als voor de renovatie," aldus de directeur. Negentig nu reeds leegstaande woningen worden na het. uitvoeren van enige onder houdswerkzaamheden weer ver huurd. Overwogen wordt om voor woningen die in een zeer slechte staat verkeren, een lage huur te vragen. Van 106 nieuwe en gere noveerde woningen in De Gorzen die binnenkort worden opgele verd, is de heift (53 stuks) be stemd voor huurders uit de wijk zelf. Voor alle woningen geldt dat belangstellenden kunnen reage ren op advertenties in het Nieuwe Stadsblad. Door Ben van Haren Vlaardingen - Bij werkzaamhe den in de bouwput op de hoek van de Peperstraat en de Hoogstraat in Vlaardingen is gisteren de fun dering onder de muur van de be staande bebouwing weggezakt. De kappers en klanten van 't Sa lonnetje in de Peperstraat moes ten uit de zaak vluchten. Het ge zellige winkelstraatje werd met een door de politie met hekken af gesloten in verband met instor tingsgevaar. Kapper Karei Doruyter: „Draai ik net lekker acht weken en word ik gedwongen mijn klantenuit de zaak te sturen. Bij mij in de stoel zat er een met nat haar, die zo de straat op kon. Dat schiet natuur lijk niet op." Cora van Deurzen, die samen met Karei 't Salonnetje drijft in de Pe perstraat, staat nog te bibberen als ze vertelt wat ze meemaakte. „Ik sta op de bovenverdieping en hoor in de hoek gerommel en zie steentjes uit de muur vallen. Ik ren naar beneden en zeg tegen Karei: 'Wat er nou gebeurt, snap ik niet.' Tegelijk zien we de scheuren vallen in de voorgevel." Karei: „Allemaal direct naar bui ten, heb ik gezegd. Naast de grote ruit 2ag ik zo de muur wijken. Stel je voor dat de ruit knapt, dan is het leed niet te overzien. Dus ook die klant met zijn natte haar heb ben we zo de straat op moeten stu ren." Karei en Cora z^jn direct in de te lefoon gesprongen om bouwpoli- tie en huisbaas te waarschuwen. „We hebben ook gelijk alle klan ten af moeten bellen. Voorlopig kunnen we niet in de zaak te recht." In de kapperszaak staan nog sporttassen van Marco Sas, de beroepsvoetballer van het Bre dase NAC, die juist onder het mes was geweest bij Karei. Hij kan zijn spullen pas terugkrijgen als de politie goedkeuring geeft om het pand te betreden. Voorlopig is het bouwwerk stilgelegd en blijft de straat afgezet. Pas als de gewe ken muur en vloeren en dak in het pand voldoende zijn onder steund, zullen Cora en Karei weer hun zaak mogen betreden. De vraag is wel wanneer ze 't Salon netje weer op orde hebben om klanten te ontvangen. Een voor zichtige schatting gaat uit van een vertraging van twee weken. Beteuterd Projectleider W. den Ouden van aannemer A. Breur Zn bv staat met de zaktelefoon in de hand be teuterd te kijken bij de bouwput op het terrein van de voormalige Fonoteek. Hij geeft uitleg aan de eigenaar van het getroffen paiid en vrijwel alle andere panden in de Peperstraat, oud-wethouder Chris van Roon. „Ik heb al stempels besteld. Ze worden zo snel mogelijk van een bouwerij in Rotterdam hier naar toe gebracht. Z(j worden tegen de muur gezet om verder verzakken van de zijmuur te voorkomen. Gisteren hebben we met de bouw- politie nog de zaak in ogen schouw genomen. Samen kwa men we tot de conclusie, dat er geen extra maatregelen nodig wa ren voor het graven van sleuven voor de fundering. Maar, belaas, var/daag bleek het anders te lo pen." Bouwinspecteur H. W. Langhorst van de Dienst Stadswerk beves tigt het overleg, waarin volgens hem was afgesproken dat de aan nemer voorzieningen zou treffen om het uitspoelen van grond on der de bestaande fundering te voorkomen. Hoewel Langhorst in eerste instantie verklaarde dat hij de indruk had dat er losse stenen onder de fundering waren wegge haald, kwam hij daar vanmorgen op terug en hij onthoudt zich nu Aangeslagen staat kapper Karei Doruij- ter buiten zijn zaak. Scheu ren in voor-en zijgevel zijn zichtbare sporen van het acute in stortingsge vaar, dat is ontstaan bij het ondergra ven van de fundering van het pandje in de Peper straat, Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra van een oordeel. „De verzekering moet maar uitmaken wat de oor zaak is." Moeizaam Het bouwproject op het terrein, waar vroeger het Woningbureau van de gemeente en later de Fo noteek was gevestigd, heeft een moeizaam verloop. Toen einde lijk het ontwerp van architect Ro nald van Oudheusden van Archi tectenkantoor Van Duivenbode. de Jong en Verhoeven uit Rotter dam in ontwikkeling werd geno men door Breur, kreeg de aanne mer eerst te maken met ondeug delijk heiwerk. Bij elkaar zijn ze ven maanden verstreken tot nu een nieuwe vertraging ontstaat. De bedoeling is, dat op de histori sche hoek in het centrum vijf (koop)appartementen en 230 vier kante meter winkeloppervlak tot stand komen. Wanneer de bouw wordt hervat durft Langhorst niet te zeggen. „Dan moet de aannemer eerst met een goed herstelplan ko men." En de kapper, zo hoopt de bouwinspecteur, kan deze week met opknappen beginnen. „Maar nu staat de zaak vol met stempels om de boel te stutten." Langhorst sluit niet uit dat er een hele nieu we gevel moet worden ingezet. Met de opening van het dienstencentrum Soenda gisteren in het centrum van Vlaardingen is een lang gekoesterde wens van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk in vervul ling gegaan. Tijdens de feestelijke opening konden bezoekers onder meer kennis maken met het rolstoeldansen. Het is maar een van de activiteiten aan de Soendalaan, waar 55-piussers dagelijks voortal van activi teiten en cursussen terecht kunnen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Leen van Ooijen Hoek van Holland - Dè funde ring van het wijkgebouw 'De Hoekstee' in Hoek van Holland is in ernstige mate aangetast door betonrot. Het heeft er deze week zelfs even naar uitgezien dat het achttien jaar oude ge bouw gesloten zou moeten wor den. Een onafhankelijk onder zoeksbureau kwam namelijk in eerste instantie met verontrus tende conclusies. Een naderon- derzoek door een inspectieteam van de Dienst Recreatie en van de Bouwinspectie Rotterdam bracht opluchting in die zin, dat er geen sprake is van onmiddel lijke sluiting. Wel is hei noodzakelijk dat erop korte termijn, door de deelge- meenteraad voorstellen worden gedaan om de schade te herstel len. De belangrijkste oorzaak van de aantasting van het beton zou het gebruikvan sneldrogen de vloerdelen zfjn. Deze materi alen zijn inmiddels verboden, maar konden bij de bouw in 1974 nog vrij worden gebruikt. De vrijkomende lijmen en gas sen zouden het ijzer in het beton hebben aangetast. Het metaal zet uit, waardoor het beton scheurt. In de loop van vandaag wordt het voorlopig onderzoek afge sloten, maar vooruitlopend daarop zouden de deskundigen al geconcludeerd hebben dat sluiting van het gebouw niet noodzakelijk is. Voor 'De Hoekstee' zelf zou dat trouwens een ramp zijn omdat voor het komende seizoen vele contracten zijn afgesloten met verenigingen en organisaties. Ook de filmvoorstellingen en de voorstellingen van de culturele commissie zouden dan niet door kunnen gaan. Alle medewerkers en andere be trokkenen hebben een zwijg plicht opgelegd gekregen in af wachting van de officiële verkla ring die in de loop van vandaag zou worden gegeven. Schiedam - „Het had allemaal veel erger kunnen zijn. Voor het zelfde geld was er iemand ge wond geraakt. Maar dat dringt pas later tot je door. Het blijft wei door je hoofd spoken. Ik ben er 's nachts van wakker gewor den. De hele film werd opnieuw Buurtwinkel-eigenaar H. van Geloven was gisteren weer ge woon aan het werk. Alsóf er niets was gebeurd hielp hij de klanten in zijn winkel aan de Schiedamse Rémbrandtlaan. De gewapende overval van dins dagmiddag was natuurlijk wel het gesprek van de'dag. On danks alles hebben Van Gelo ven en zijn cassière, die door de overvaller met een vuurwapen y/erd bedreigd," er nauwelijks psychische schade van - öridèr- vonden. Uit de lezing van de kruidenier blijkt dat een en an der anders is gegaan als door de politie werd gemeld. „De cassière kreeg een zet en moest wyzen hoe de kassa open ging. Pas toen zag ze dat de overvaller een wapen had," ver telt Van Geloven. „Op dat mo ment zat ik in het kantoortje met een koekjesleverancier. We hoorden het meisje gillen dat de kassa was leeggehaald.Toen bleek dat de vogel was gevlogen, sprong de leverancier, 60 jaar en hartpatiënt, in zijn auto en zette de achtervolging in. Later, gin gen ook een buurman en ik in dè auto achter hem aan. Onder wég werd de overvaller van zijn fiets getrokken, waarna hij lo pend trachtte te ontkomen. In de Tollensstraat hebben we hem met de auto's klemgereden. Die 60-jarige heeft hem tenslotte te grazen genomen. We zagen het vuurwapen pas toen de overval ler een schot loste. Hoewel de politie eerst naar de-Tollens--, straat ïn Rotterdam was gere den, stonden er binnen vijf mi nuten vier politiewagens." Omdat Van Geloven - drie jaar- geleden ook al eens was overval len, Had hij" vöoriÓrgsrhaétf ëg&- len genomen. Regelmatig wordt groot geld uit de kassa gehaald en de winkel is.voorzien van een stil alarm. Van Geloven: „Door alle com motie zijn we vergeten de alarm knop in te drukken, Het ging al- lemaal ook zo snel. Alle eer gaat. echter naar die 60-jarige man. Hij krijgt deze week een flinke bos bloemen toegestuurd." Rotterdam/Vlaardingen - De rechtbank in Rotterdam heeft gis teren een 23-jarige Vlaardinger veroordeeld tot twee jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Ook moet de man een oude straf van zes weken uitzitten. Verdachte J. den O. wordt beschuldigd van be dreiging en poging tot beroving in het Lickebaertbos, tasjesroof met geweld en nog een tiental an dere vergrijpen. Vanwege zijn cocaïne-verslaving ging de Vlaardinger menigmaal op het dievenpad. Tijdens een in braak in de Multiboektiek aan de Van Hogendorplaan raakte hij een oog kwijt door een glasscherf. Zelfs dat weerhield hem er niet van in februari met twee vrienden een homofiel in het Lickebaert bos te beroven. Toen dat mislukte beroofden 2ij twee oudere vrou wen van hun tasjes op de Billiton- laan, waarbij een van de vrouwen een heupfractuur opliep. De advocaat van de verdachte verzocht de rechter veertien da gen geleden de zaak aan te hou den wegens gebrek aan persoon lijke informatie over 2ijn cliënt. De officier van justitie noemde het echter onwil van de man om mee te werken. „Deze jongen is thuis in de misdrijven," zei hij en bestempelde hem als iemand van wie niet veel goeds te verwachten valt. Hij eiste dertig maanden on voorwaardelijk plus een oude straf van zes weken. De recht bank was iets milder in haar uit spraak. Dag 3estemming Vclw. Kind Vertrek Terug 26 augustus (zondag) Biesbosch 20- 10.* 10.00 uur 18.00 uur 31 augustus (woensdag] Kinderdijk 20.- 10. 13.15 uur 13.00 uur 4 september (zondag) Schoonhoven 20.- 10- 11.00 uur 18.00 uur 6 september (dinsdag; Wiliemstad 20.- 10.- 09,30 uur IB.00 uur U september (woensdag Avi fauna 20.- 10.- 0930 uur 18.00 uur IS september (zondag) Biesbosch 20- 10.- 10.00 uur 16.00 uur 20 september (dinsdag! Gorir.er.em 20.- 10.* U930 uur 1800 uur 22 september (donderdag) Gouda 20.- 10.- 00.30 uur 16.04 uur Inlichtingen en boekingen V.V.V. Vlaardingen, bel 010-4346666. Rederij "Diane" Rederij De Diane, tel. 010-4356192.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1