15, Henri Hartog en de sjofelen van Schiedam 'Zeg alsjeblieft geen dominee, maar gewoon Henk' 'Maar later, as d'r veel kinderen kwamme, dan was 't tobben en scharrelen' genda Programma Open Monumentendag Hel goede Ylaardingen-gevoel Tentoonstellingen Open huis FNV Jo valt al 60 jaar voor Maria's mooie ogen lot Rotterdams Dagblad Woensdag 31 augustus 1994 tHoeik het in m'n hoofd haalde om de spot te drijven met Vlaardin- Igen, Hoe ik kon veronderstellen dat een Vlaardinger op de vraag, of hij naar tevredenheid in Vlaardingen antwoordt: *Vlaardingen: waar dat?' Ach, het was een niemendalletje, verweerde ik mij nog, tmaar mijn opponente was onvermurwbaar. Het deugde niet, wat ik hadgesehreven; zeker voor een geacht lid van de exclusieve sociëte:t i^der Flardingerianen. •Ja, ik heb wei de wind van voren gekregen naar aanleiding van mijn '^column 'Enquête' van drie weken geleden. Ik stelde toen vijf vragen |met keuze-antwporden over de mate van tevredenheid met de eigen Woonsituatie. Eigenlijk ging het mij niet eens om de antwoorden, liriaar ik wilde de stelling bewijzen dat enquêtes alleen worden inge vuld (en opgestuurd) door ontevreden mensen, i Nou, dat klopt wel, want ik heb geen enkel formulier teruggekregen, En dat was te verwachten, want Vlaardingers zijn tevreden met hun woonplaats. Als Flaidingeriaan doet mij dat goed, want deze sociëteit is alleen toegankelijk voor mensen die 'Vlaardingen als middelpunt van het heelal erkennen' (art. 3 reglement). Dus mocht naar aanlei ding van mijn vraagstelling royement dreigen, dan kan ik nog aitdjd pp deze vreugdevolle uitslag wijzen. Ach, u begrijpt het al: die sociëteit is een grappig alibi voor een aantal plaatselijke journalisten, reclamejongens, ondernemers en ambtena ren om regelmatig in een bekend etablissement bijeen te komen on der het genót van 'een drankje en een hapje'. Het gezelschap mag gaarne snoeven over Vlaardingen, maar ik heb nog nooit een lid ge sproken dat na zo'n avond de volgende ochtend bij het ontwaken zijn/haar snoeverijen wenste te herhalen onder het genot van een hoognodig kopje koffie. Binnenkort zal het gezelschap trouwens wel uitbreiding krijgen, want het Vlaardingse media-landschap verandert ingrijpend. Er komt medio september een nieuwhuis-aan-huis-blad,MaasposT, uit gegeven door de uitgever van deze krant. Tevens worden volgende maand de twee andere huis-aan-huis-bladen, Groot Vlaardingen en de NVC/Havenloods, inmiddels eigendom van Havenloods-uitgever Wegener, in elkaar geschoven. Ik ben benieuwd wie de Vlaardingse berichtgeving voor MaasposT gaat verzorgen en met name of deze persoon het goede Vlaardingen- gevoel bezit om lid te kunnen worden van de sociëteit der Flardinge rianen. We gaan nog spannende tijden tegemoet in Vlaardingen. DICK VAN DER LUGT Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Beeldend kunstenaars Marina Radius en Wim Ko- rink exposeren van 3 tot en met 25 september in de Art Gallery Interbook International aan de Lange Haven 97. Radius' werk wordt als realistisch bestem pelt, hoewel haar schilderijen door de manier waarop zij mens en dier afbeeldt vaak een surrealistisch ef fect krijgen. Van Korink zijn er bronsplastieken en tekeningen te zien. De Schiedamse Art Gallery is ge opend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In dienstencentrum De Woudhoek hangen tot en met vrijdag 23 september olieverfschilderijen van mevrouw Gerrets, bewoonster van de Heyermans- flat. Vier creatieve Schiedammers exposeren hun werk de hele maand september in de bibliotheek aan het Bachplein. Ook geven zij enkele demonstraties op woensdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Coby Kortland bijt 7 september het spits af met de zoge noemde verfdompeltechnick marmeren. Wout van der Zande geeft 14 september een demonstratie brandgraveren op fineer. Ans van der Zande demon streert het kantklossen op 21 september en Riet Vel- lingergaat 28 september bloemschikken. De FNV afdeling Schiedam houdt zaterdag open huis in haar nieuwe gebouw aan het Rubensplein 12b. Be langstellenden zijn tussen twee en vier uur welkom. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Jo Dirksen biljart nog graag, terwijl zijn vrouw Maria een hand werkje maakt. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Jo Dirksen (82) brengt vele uren door in het vereni gingshuis van de ouderenbond ANBO, afdeling Schiedam. Regelmatig is hij in het Blauwhuis te vin den achter het biljart of rond de tafel met wat vrien den en een spel kaarten. Zijn vrouw blijft dan liever thuis om wat te lezen of een handwerkje te maken. Gisteren ontving hij in het clubgebouw burgemees ter Scheeres, want Jo had een feestje te vieren. Met zijn vrouw deelde hij precies zestig jaar lief en leed, daar moest op gedronken worden. En een feest werd het, in aanwezigheid van vele vrienden, de beide kin deren, zes kleinkinderen en zeven achterkleinkinde ren. Jo (of Johan voor sommigen) voer vroeger altijdop de vaart als ketelbinkie en stoker, tot hij een speciaal oog kreeg voor zijn buurmeisje. Toen was het snel ge daan met de vaart. Maria was lief en had mooie ogen (nog steeds hoor, haast Jo zich te zeggen), daar viel hij voor. Binnen het jaar stond het tweetal op het stadhuis en vestigden zich in ccn huisje op de Hoogs traat. Ondanks dat ze vele jaren armoe hebben ge kend, vooral in de jareidertig, is het stel altijd geluk kig geweest. Moe verzorgde de kinderen en deed het huishouden, terwijl vader het brood op de plank bracht als schilder, kelner en wat als niet meer. Nooit heeft hij zonder werk gezeten, cn dat wil hij toch maar even gezegd hebben. Door Herman Noordegraaf Schiedam—Wie kent hem nog: Henri Hartog, de man die zo in dringend het leven beschreef van de brandersknechten, hun vrouwen en kinderen in het Schiedam aan het eind van de vori ge eeuw? Eén van de redenen dat Hartog vrij onbekend is geble ven en vrijwel niet voorkomt in de literatuurgeschiedenissen is dat er maar één boek van zijn hand verschenen is. Het is het boek'SjofelenTdatin 1904 kortnazijn vroegtijdig overlijden ge publiceerd werd. Het bevat een aantal literaire schetsen, die Hartog tijdens zijn leven gepubliceerd had. Het is een gelukki ge zaak dat dit boek nu onder de titel 'Niks dan last en weeglui zen' herdrukt is met steun van het Fonds Historische Publika- ties Schiedam. Henri Hartog werd in 18G9 in Schiedam geboren uit een Joods gezin. Hoewel het niet tot de aller armste behoorde, had ook het ge zin Hartog het niet breed. De kin dersterfte die in Schiedam in die tijd zeer hoog was, deed zich ook bij hen gelden: van de negen kin deren overleden er. vijf op zeer jonge leeftijd. Het is dan ook uit het leven gegrepen als Hartog in zijn verhaal 'Eene bevalling' de op alle dag lopende vrouw Wissel laat denken: ,,'t Was anders geen pret je, zoo'n bevalling. In de elf jaar dat ze getrouwd was, was 't nu al de negende maal, dat ze in d'r bed moest, ze zag er erg tegen op. Zo dra ze d'r kinderen een maand of wat had, begonnen ze te tobben, en ze gingen meestal dood, voor ze van de borst waren." Henri was een jongen met aanleg. Met steun van anderen kon hij de onderwijzersopleidmgvolgen. Hij werd in 1888 onderwijzer aan de school van meester Sander aan de Broersvest na daar eerst als kwe keling werkzaam te zijn geweest. Hij is daar tot zijn overlijden in 1904 werkzaam gebleven. Het was een moeizaam bestaan: grote klassen, een laag salaris en een schoolhoofd die hem niet zetten kon. Meester Sander, destijds een vooraanstaand man in Schiedam, was namelijk een conservatief li beraal. Hartog daarentegen was socialist en werd lid van de So ciaal-Democratische Arbeiders partij (SDAP). Hartog kon daar mee zijn carrièremogelijkheden in Schiedam wel vergeten. Tot 1887 heeft Hartog in Schiedam ge woond. daarna verhuisde hij naar Rotterdam. De schetsen die hij vanaf 1896 pu bliceerde. spelen zich in Schiedam en Rotterdam af. Zijn socialistische overtuiging komt vooral tot uitdrukking in de keuze van zijn onderwerp: het leven van de 'sjofelen', zoals de branders knechts en hun gezinnen. Hij vond het de moeite waard om hun leven literair te verwerken. De verhalen zelf bevatten als zodanig geen propaganda voor het socia lisme. Hartog hing de in die tijd sterk heersende opvatting aan dat Zo zag de eer ste druk (1904) eruit van het boek van Schiedam mer Henri Hartog, met als oorspron kelijke titel 'Sjofelen'. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra kunst en literatuur niet aan gods dienst of politiek gebonden moest zijn. Het artistieke ideaal van de schoonheid moest voorop staan. Wel meent hij dat voor hem die zich solidariseert met het proleta riaat 'het inspirerend en leidend sentiment' moet zijn 'het einde loos mededoogen, eindeloos als het mededoogen van Christus zei ven zou moeten zijn.' Proletariaat Hartog wist waarover hij schreef. Hij had zelf te midden van het proletariaat gewoond en niet al leen gezien, maar ook meege maakt wat het betekende om zo te leven. Zoals hij eens schreef: „...ik heb vijftien jaar gewoond in een hofje te Schiedam. Wel niet onder het allerarmste en meest-door-de- maatschapij-verbeestlijkste pro letariaat, maar toch heb ik behal ve veel ellende gezien, ook zelf de beroerdheid van het proletariër zijn in zeer acuten en vernietig den vorm ondergaan." Hartog ging ook niet over één nacht ijs: hij observeerde nauwkeurig en maakte stipte aantekeningen. Daarbij noteerde hij zijn eigen vi sies en daarna begon hij zijn schets te schrijven. Tot in de drukproeven toe bleef hij aan zijn teksten sleutelen. De verhalen die zich in Schiedam afspelen, beelden het leven uil in de talloze sloppen, stegen en hof jes, die Schiedam toen kende. Op vallend daarbij is dat Hartog veel al door vrouwen de hoofdrol laat spelen, zoals vrouw Wissel, ouwe Miet, jonge Miet, \touw Muis, vrouw Scharrewou. vrouw Post en anderen. Uit de verhalen straalt grauwheid. De zorgen om het be staan overheersen: de lage Jonen, de kleine behuizing, de werkloze mannen, de dronken mannen, het ontbreken van elk comfort - in derdaad: niks dan last en weeglui zen. Hartog schroomt niet om dui delijk te maken dat de vrouwen heel wat te stellen hadden met de mannen, die hun geld verzopen en toch hun lapje vlees wilden: „Goed getrouwd, ja goed ge trouwd, dat was cl'r één op hon derd. De mannen waren allemaal goed as ze pas getrouwd waren. Maar later, as dï veel kinderen kwamme en de verdiensten wer den minder, dan was 't tobben en scharrelen en rekenen van de maandag tot de zaterdag. Op de dag mog je je eigen afbeulen met een hok lastige jongens, en 's avonds kon je tegen een zure smoel van een vent aankijke." Hartog schetst echter ook scherp de gevolgen van het harde be staan op de branders knechts: „Je moest die brandersknechts maar zien als ze thuiskwamen 's avonds, ze waren oud als een an der begon te leven, 't waren net ouwe mannetjes as je ze zag lo pen. ze schurkten zich kouwelijk in d'r jas. met de handen in de zakken, ze liepen met mooie, stij ve benen, met d'r hoofd naar de grond. En als je d'r ondergoed waste, dan walgde je van de stank van zweet en jenever." Armenzorg In de verhalen komen naast de weergave van allerlei gebeurte nissen en gesprekken, ook nogal wat overpeinzingen voor van de personen die in zijn verhalen op treden. Hartog toont daarbij een groot inlevingsvermogen en laat zien hoe vernederingen van ar menzorg. hooghartige bejegening van rijke branders en dergelijke de mensen aangrijpen en aanzet tot vooral innerlijk verzet. In al die rauwe verhalen zit ook iets groots, zo laat Hartog ons zien: de mensen, vooral de vrouwen, pro beren toch maar iets van hun be staan te maken en te zorgen dat de kinderen het ondanks alles zo goed mogelijk hebben. Hartog toont daarbij ook liefde en mede dogen voor de mensen die hij be schrijft, De hedendaagse lezer moet aan de stijl wennen: er zijn soms om slachtige uitweidingen. Ook zijn er nogal wat samengestelde woor den met veel streepjes er tussen. Wel is in deze heruitgave de oor spronkelijke tekst omgezet in de nu geldende spelling. Maar. zoals gezegd, het loont om zich daar over heen te zetten: ik ken geen schrijver die 20 goed en van bin nenuit ons inkijkjes geeft in het leven van de sjofelen in Schiedam. Hcnri Hartog Niks dan last en weegluizen. Verzameld proza. Met een nabeschouwing van F. Bordewijk; Signum Boeken Am sterdam, Prijs ƒ34,50. Verkrijg baar in de boekhandel. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland Er zullen best mensen geweest zijn die vreemd hebben opgekeken toen Henk de Bruijn (42) in Hoek van Holland kwam. Hij past niet in het tradi tionele beeld dat de meeste men sen van een dominee hebben. „Ik loop nu eenmaal graag in een spijkerbroek. Ik ga er ook gerust mee op huisbezoek. Als mensen daarover praten, dan heb ik daar geen probleem mee. Maar ik denk wel dat de mensen in de vijf jaar dat ik predikant van de gerefor meerde kerk in Hoek van Holland ben geweest, vooral hebben leren kijken wie die spijkerbroek draagt." Dominee Henk de Bruijn ('Zeg alsjeblieft geen dominee, maar gewoon Henk') zit er ontspannen bij na een drukke dag. Hij is ste vig aan het werk in zijn nieuwe huis in Arnhem, waar hij in sep tember gaat wonen. Henk gaat namelijk in de provincie Gelder land aan de slag als arbeidspastor. „Al weer zo n woord dat aanlei ding kan geven tot misverstan den," vindt hij zelf. „Het schept al bij voorbaat een zekere afstand. Ik noem mezelf liever arbeidsdo- minee, omdat ik op dit moment nog geen beter woord ken.'" Henk komt iri dienst van de In terkerkelijke Stichting voor Evangelie en Industrie in Gelder land. „Die stichting houdt zich be zig met de plaats van de mens in het arbeidsproces. Door dc eeono- misering, alweer zo'n rotwoord, komen steeds meer mensen in de tang. Wij proberen die mensen op te vahgen. Onze doelgroep ligt dan ook vooral in het bedrijfsle- Laatbloeier Als predikant zou men Henk een laatbloeier kunnen noemen. Vijf jaar geleden kwam hij bij de gere formeerde kerk in Hoek van Hol land en dat was zijn eerste stand plaats. Daarvoor werkte hij als schilder en later kwam hij in Dominee Henk de Bruijn gaat gerust in spij kerbroek op huisbezoek: 'Ik denk wel dat de men sen hebben Ieren kijken wie die spij kerbroek draagt.' Foto FotoburoWestland dienst bij Fokker. Toch is hij al in 1971 begonnen met de studie the ologie. „Er gebeurden allerlei dingen," weet hij nog. „In de eerste plaats moest ik mijn studie zelf verdie nen, dus moest ik gewoon wer ken. Door een auto-ongeluk ver speelde ik een jaar studie. Overi gens is het tegenwoordig vrij nor maal dat predikanten eerst iets anders in de maatschappij heb ben gedaan. Ik vind dat een goede zaak. omdat je dan weet wat er te koop is." Henk komt weliswaar uit een ge reformeerd gezin, maar zijn vader stond niet te juichen toen hij aan gaf theologie te willen gaan stude ren. Misschien is het die achter grond geweest, waardoor hij een wat vrijere kijk heeft op een aan tal zaken. „In de gereformeerde kerk is er natuurlijk al een aantal jaren een mentaliteitsverandering aan de gang. Het christelijk geloof pre dikt immers vrijheid. We moeten elkaar de ruimte laten. Ik hou niet zou van afgesloten wegen, waar door men op een gegeven mo ment niet verder kan. „Wanneer iemand verkiest om 's morgens naar de kerk te gaan en 's middags te gaan sporten, dan is dat zijn keus. Ik heb daar geen waarde-oordeel over. De kerk is er niet om mensen dingen voor te schrijven, maar om ze op hun ei gen verantwoordelijkheid te wij zen. Dat geldt ook voor de poli tiek. Vroeger stemde een goede gereformeerde op de anti-revolu tionaire partij, een goede her vormde was van de CHU. Dat is toch allemaal voorbij." Eén gedachte Henk prijst zich gelukkig dat hij bij zijn hervormde collega Cees de Jong een flink aantal van zijn ideeën terugvond. Daardoor heb ben de gereformeerde en her vormde kerk al sinds een aantal jaren een gemeenschappelijke avonddienst. Bovendien is er in de eerste week van september al enkele jaren een 'startzondag', die dit jaar op 4 september in het centrum Bos en Duin wordt ge houden. „Sinds vorig jaar is daar ook de roomskatholieke kerk bij betrok ken," constateert hij verheugd. „Dat is eigenlijk best iets bijzon ders, want ais je zoveel eeuwen gescheiden bent geweest, dan val je elkaar natuurlijk niet zomaar in de armen." De drie grote kerken houden vier keer per jaar een gezamenlijke avondmaaldienst in het Hoekse verzorgingshuis Bertus Bliek. „De tijd van haat en nijd is voor bij." constateert Henk. Zoals hij ook constateert dat het kerkbe zoek terugloopt. „Maar daar moe ten we niet al te dramatisch over doen. Deze samenwerking is ze ker niet uit nood geboren. Eigen lijk hebben we in het verleden veel gezichtsverlies geleden door allemaal onze eigen religie als de enige waarheid te prediken. We zullen toch eens moeten leren dat ook andere mensen gelijk kun nen hebben, zonder dat wij direkt ongelijk hebben." Henk heeft zich in zijn Hoekse pe riode erg betrokken gevoeld bij de s terve nsbegel e id i n g„En juist di e begeleiding, daar gaat het om. Ik kom wel eens bij families waarin mensen elkaar bijna letterlijk de dood inpraten. Wanneer ik men sen zodanig kan begeleiden dat ze vredig en zonder angst kunnen sten/en. dan geeft dat mij een goed gevoel Vlaardingen De Schiedamse Plantage, de Oostwijk in Vlaar dingen en de Grote Kerk in Maas sluis staan dit jaar centraal tij dens de Open Monumentendag op zaterdag 10 september. In Vlaardingen zijn traditiege trouw enkele bekende Vlaar dingse monumenten voor het pu- bliek opengesteld, zoals het Stad huis, de Grote Kerk met de kerk toren, de molen Aeolus, het Visse- rijmuseum en het Reedershuis. De landelijke monumentenvlag wappert dit jaar ook bij een aantal panden in de Vlaardingse Oost- wijk. Het Tand van de Ambachts heer' staat namelijk centraal in de Haringstad. Diverse panden in de wijk houden 'open huis', zoals de Oosterkerk en het pand van de Groene Lui ken. Een piattegrondje met toe lichting verwijst belangstellen den naar de aardigste pandjes. Ook is er elk uur een rondleiding met het ServiceTeam van de VW Vlaardingen en bestuursleden van de Historische Vereniging en zijn j>r korte wandelingen met verscniliende thema's. Ook 'Het Hof zal in de belangstelling staan. Alle onderwerpen worden 'gevan gen' in een expositie, verzorgd door een aanial leden van de Com missie Stad en Monument van de Historische Vereniging Vlaardin gen. De expositie is op Monumen tendag geopend tussen 11.00 en 16.00 uur in Zaal Harmonie (in gang Stadsgehoorzaal). De Vlaardingse Open Monumen tendag is gekoppeld aan die in Schiedam. Vanaf de steiger van het Westerhoofd vaart een rond vaartboot bezoekers over naar Schiedam, waar het hoogtepunt van deze dag rond de Plantage ligt. Schiedammers kunnen op hun beurt van deze overtocht ge bruik maken voor een rondwan deling door de Oostwijk. Blauwhuis Het Plantage-gebied herbergt en kele verrassende pandjes, zoals het voormalige handelsentrepot, het Hofje va' Jjoer, het Blauw huis en de Evangelische Lutherse Kerk. Diverse eigenaren van mo numenten in de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat gunnen be langstellenden een kijkje in hun woning of bedrijfspand. Sommigen geven zelfs ieder uur rondleidingen, zoals op de Tuin laan 18,44 en 96. Anderen stellen foto's ten toon over Oud- Schiedam en het heden en verle den van de Plantage. Ook zijn er enkele muzikale optredens, on dermeer van saxofonist Arie Kuit en operazanger Albert de Bruijn en van leerlingen van de muziek school. Ook buiten het Plantage-gebied zijn enkele panden opengesteld, zoals het Stedelijk Museum, de Haven kerk. de Grote Kerk. Molen de Nieuwe Palmboom. Galerie Bothof Modern Art en het Natio naal Coöperatief Museum. Een programmafolder wijst belang stellenden de juiste route. Ook in Maassluis zijn enkele mo numenten te bezichtigen, waar onder Theater de Schuurkerk. de Grote Kerk, Molen de Hoop. liet Delflandhuis. de Doelmanhoeve, het Sieepvaartmuseum en de Wippersmolen. Vanaf Theater de Schuurkerk leidt een fietspar- cours langs de diverse panden. Ook kan een Historische Kilome ter met een walkman worden ge lopen. De walkman met cassette is te leen bij het Gemeentemu seum, Verder zijn de meeste activiteiten geconcentreerd rond de Grote Kerk. Zo is er een tentoonstelling te zien met historische schetsen van Maassluis en een expositie nypr de tmm Ook kan de toren worden beklom men en bespelen stadsbeiaardiers G. de Waardt en Jan van do* Zwart op geregelde tijden het or gel. Tenslotte is er een muziekuit voering door ?»Uiziekvereniging Kunst na Arbeid uit Maassluis. Woensdag31 augustus ROTTERDAM The Act. Jam sessie. 22.00u. De Doelen Gr.z. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Extra Concert, 20.15u. Café Floor. Heieen Live in Café Floor, 21.30u. Sorbonne. Millie's Move, 22.00u. Openluchtbio scoop Museumpark, The Linguini Incident, 21.30u. Openluchtthea ter Kralingen. Maria Stuart, 20.30u. Donderdag 1 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Sta dsgehoorzaal. The sound of mo- town (musical), 20.15u. Grote Kerk Orgelconcert Aad Zoutendijk, 12.45u. ROTTERDAM St.Laurenskerk, Middagpauzecon cert, 12.45u. luxorTheater. De Pe king Opera, 20.15u. Plan C. Bump City, 22.00u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. Oom Wanja. 20.30u. Openluchtbioscoop Mu seumpark. ünforgiven,21.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Robin Hood Mannen in maillots?' (a!) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15-9.45. Al hambra 2: 'The Beverly Hillbiliies' fa!) dag. 4-6.45-9.30. do.vr.ma.dï. ook 1.15. Calypso 1: 'Four Wed dingsand a Funerai' (ai) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'Schirüler's List' (12) dag. 8, do.vr.ma.di. ook 2. Calypso-S: 'The Aristocats' (al) dag, 1.15-4-6.45. 'Love and...Human Remains' (16) dag. 9.30. Cinerama 1: Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'Naked Gun 33 1/3' (ah dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 4:'Maverick' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Bad. GtIs' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso:'The Client' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. lmaxTheater:'BluePla- net' (all do. t/m zo. 2-4, di.wo. 2. 'Mountain Gorilla' (al) do.Lm zo. 1-3, di.wo. 3. The Fugitive' (12) dag. (beh.ma.) 6.45. "Jurassic Park' (12) dag. (öeh.ma 9.15. Lantaren alle zalen: ZappJazz Part Three (16) zo.vanaf 3. Venster 1: 'Rebels of the Neon-God' (16) dag. (beh.zo.} 8. 'Die töohehe Maria' (16) dag. (beh.zo.) 10. Lantaren/Venster 2: alle films (16)dag. (beh.zo.) 7.30-9.45: 'Sim ple Men' do. 'Trahsr' vr. "Europa' za. 'Port Aperte' ma. 'Life on a string" di. 'Romance de Valentin' wo. Lanta* rervVenster 3: 'Just Friends' (16) dag. 8. zo.ook 10. 'La Ardilta Roja" (16) dag. (beh.zo.) 10. Lantaren/ Venster 4: 'Abgeschminkt' (16) dag. (&eh.zo.} 8-10. Lumière 1: The Flints'noes' (al) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Beverly Hills Cop III" (12i dag. 6.45-9.30. do.vr.ma.di. 00k 1.15-4. Lumière 3: 'The Geta way' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Striking Distance' (12) cag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. 00k 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1