Ruim veertig panden op monumentenlijst i m Kunst langs tramlijn zet kijker op verkeerde been Haring- en Bierfeest druk en luidruchtig 'Karakteristiek aanzicht van Schiedam moet worden behouden' Junks stelen de hagelslag van slopers Noletstichting Hennepkwekerij opgerold Automobilisten onder invloed Pitbull gevangen Bromfietsdief komt niet ver Cafés maken te veel herrie Meisje valt van brommer Drankenhandel overvallen lm genda Klein rechts wil meer weten over dienstauto Bezwaren geluidsoverlast van tafel Rotterdams Dagblad Maandag 5 september 1994 'Schiedam De Schiedamse poli: tie heeft zaterdagavond in een wo ning in De Gorzen een hennep kwekerij opgerold. Op een zolder kamer werden tachtig henneppl anten in kweekbakken met spe ciale verlichting aangetroffen. Het spul is overgebracht naar het bureau. Een 24-jarige man die de woning binnenkwam terwijl de politie er aan het werk was, werd aangehouden. Toen bleek dat hij niet de bewoner was, werd hij op vrije voeten gesteld. Viaardingen In het afgelopen weekeinde zijn elf automobilisten pp de bon geslingerd wegens het hjden onder invloed van alcohol. "Zeven van hen werden zaterdag nacht aangehouden. De bestuur ders werden op verschillende plaatsen in Viaardingen van de weg gehaald. Een 40-jarige man uit Lage Zwaluwe maakte het wel erg bont. Hij reed achteruit op de Rijksweg A20. Van een 26-jarige man uit Boxtel werd de auto in beslag genomen. De bestuurder had niet alleen te veel gedronken, maar had ook zijn voertuig niet verzekerd. De auto bleek niet te zijn gekeurd en vertoonde technische gebreken. De man kreeg een bekeuring van 320 gulden. Zaterdagnacht werd op de Schie- damseweg een 20-jarige bromfiet ser uit Schiedam aangehouden, omdat hij zonder licht reed en geen gebruik maakte van het ver plichte fietspad. De man bleek met een slok op achter het stuur te zitten en kreeg, na een adem test te hebben afgelegd, een prent van 160 gulden. MaassluisIn de Joubertstraat in Maassluis is zaterdagochtend even voor acht uur een loslopende pitbull gevangen. Het beest was niet gemuilkorfd en bleek niet te zijn gecastreerd. Bovendien had de hond niet de verplichte tatoua- ge in zijn oren. De politie weet niet wie de eigenaar is. De hond verblijft op het bureau. Schiedam Een 15-jarige jongen die zaterdagavond rond tien uur in de RoëUstraat een brommer had gestolen, heeft niet veel ple zier aan de tweewieler beleefd. Een getuige had gezien dat de knaap de brommer uit een portiek stal. Niet veei later kon de dader aan de hand van het opgegeven signalement worden aangehou den. De bromfiets werd aan de Al- bardastraat in de bosjes terugge vonden. Hoek van Holland In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie in Hoek van Holland bij verschillende horecabedrij ven geluidsmetingen verricht. Bij twee bedrijven aan de Prins Hendrikstraat en de Har moniestraat werd de geluids norm ruimschoots overtreden. Tegen de cafébazen is proces verbaal opgemaakt. Schiedam Een 17-jang meisje uit Maassluis is gistermiddag met verwondingen opgenomen in het ziekenhuis nadat ze van een brommer was gevallen. Ze zat achterop bii een jongen en plotse ling raakte haar rok tussen de ket ting. Ze viel op straat en liep daar bij nog onbekend letsel op. Schiedam Een nog onbekend gebleven man heeft vrijdagmid dag rond vier uur een dranken handel aan de Rembrandtlaan in Schiedam overvallen. Een perso neelslid werd bedreigd met een mes en moest de inhoud van de kassa afgeven. De dader ging er met enkele honderden guldens vandoor. De politie stelde een buurtonderzoek in. Dat leverde echter niets op. Schiedam Ze rijn hét gesprek van de dag in tramlijn 1: de kunst werken langs de trambaan in Schiedam. Wat hoort wel en wat hoort niet bij het project met veer tien op 'Flower Power' geïnspi reerde kunstobjecten? De drie vergulde honden in het Oude Kerkhof wel, dat is snel duidelijk. Maar hoe zit dat met het kleine tuinlje op datzelfde kerkhof? Is dat ook kunst? De ongeoefende kunstkijker heeft het er maai- moeilijk mee. Nog voor de kunstestafette zaterdag van start ging werd het Schiedamse publiek al at tent gemaaktop hetkurrstpro- ject langs tramlijn 1. FotoDennes van der Wel/Roel Dijkstra Zonder begeleidend kaartje waar op staat aangeven waar alle kuns twerken liggen, wordt het ritje met de tram een ware speurtocht. Zelfs doorgewinterde arty's voe len zich ietwat ongemakkelijk worden als zij niet alle veertien objecten hebben ontdekt. Want* hoort die Four Roses-reclame ook bij de kunstroute, anders is het wel erg sterk dat zo'n bloemen- reclame net deze week op de bill boards is aangebracht. En dat groen omrande verkeersbord met die vogel erop. dat zou toch ook best echt kunnen zijn? De speurtocht wordt extra be moeilijkt doordat sommige ide eën minder goed uit de verf zijn gekomen dan op papier was uitge dacht. Vooral bij de bloemperkjes van Henny van Leeuwen en Louis Looij schelder moet je weten dat het hier kunst betreft. De door Van Leeuwen in lavendel aange brachte tekst 'Love' is alleen van af het dak van verzorgingshuis De Harg goed te lezen. En in 'De le zer' van Looijsehelder is niet an ders te herkennen dan een verza meling gele bloemetjes. Andere objecten zjjn beter ge slaagd, zoals de hondedrollen op pilaren van Saskie van Herwijnen en de rood-wit pilaren met bloe- mige schaduwen van Dick van Belle. Ook de biedermeier in de vijver voor de Heijermansflat van Yvon Koopman doet het goed in haar omgeving evenals het vlieg tuig van zink van Michel Snoep, dat om een boom op de Burge meester van Haarenlaan is ge- Schiedam—In Schiedam zijn meer dan veertig panden in de binnenstad aangewezen als gemeentelijk monument. Tien daarvan staan op de Lange Haven. Opvallend is dat aan de Hoogstraat der tien panden zijn genomi neerd voor de monumenten lijst. Volgens gemeente-woordvoerder M. Goltsches is de monumenten- commissie tot aanwijzing van de panden overgegaan om het karak teristieke aanzicht van de stad te bewaren, zo niet te verbeteren. Sinds in 1991 de monumemen- tenverordening van kracht werd wordt meer aandacht geschonken aan het historische bezit van de stad. De Fabristraat is een aardig voorbeeld. Daar is een rijtje hui zen in de oude staat hersteld. Ook het entrepotgebouw aan de Lange Nieuwstraat. het voormalige volksbadhuis aan de Lange Ha ven en de Passage zijn inmiddels gemeentelijke monument." Niet zo lang geleden is overigens ook een ander plan gepresenteerd om de Hoogstraat een nieuwe im puls te geven. Het centrummana- gement-team is van mening dat als straks het nieuwe winkelcen trum op het voormalige Imelda- terrein is gerealiseerd, de winkel puien aan de Hoogstraat moeten worden opgeknapt. Daarvoor is het zogenoemde winkelpui-proje ct ontwikkeld. Bij de presentatie uitten verschillende winkeliers er kritiek op, omdat niet vaststond welk bedrag de gemeente er zelf aan bij zóu willen dragen. Het grootste deel van de kosten komt in elk geval voor de rekening van de eigenaren van de panden. Voor de uitvoering van het monu mentenbeleid is driejaar geleden een speciale commissie ingesteld. De commissie brengt advies uit bij verbouwings- en restauratie plannen voor rijks- en gemeente lijke monumenten. De commissie inventariseert ook de waardevolle panden m Schiedam en adviseert welke van die gebouwen in aan merking komen voor plaatsing op de monumentenlijst. Inventarisatie Onlangs is een globale inventari satie gemaakt van de panden die op de nominatie staan verheven te worden tot monument. De eige naren zijn persoonlijk op de hoog te gesteld en hebben vier weken de gelegenheid te reageren op het voornemen tot plaatsing op de monumentenlijst. Indien ze tegen de inmenging van de lokale over heid zijn, kunnen ze een bezwaar schrift indienen. Na de reacties besluiten b en w of de panden be schermd worden door de gemeen te. In het stadskantoor wordt on- kent dat aan een monument niets meer mag worden veranderd of dat het m de oorspronkelijke staat moet worden teruggebracht. Er wordt, staat in de informatiefol der over de bescherming van Schiedamse monumenten, juist naar gestreefd de gebruiksmoge lijkheden van een monument zo min mogelijk te beperken. Er mag wel degelijk verbouwd en veran derd worden zo lang de histo rische waarden van het pand in stand worden gehouden. Om dat te kunnen beoordelen moet voor iedere verbouwing naast een bou wvergunning ook een monumen tenvergunning worden aange vraagd. Ook die wordt, na advies van de monumentencommissie te hebben ingewonnen, door de ge meente afgegeven. Eigenaren van de panden die zijn aangewezen tot gemeentelijk mo nument komen in aanmerking voor een speciale subsidierege ling. Die bedraagt vijftig procent van de vastgestelde verbouwings- kosten met een maximum van 100.000 gulden voor woonhuizen en een maximum van 75.000 gul den voor overige panden. De oude am bachten trok ken zaterdag tussen het haring eten en bierdrin ken veel be langstelling Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Viaardingen Uit de geluidsin stallatie komt een dreunende housebeat de feestgangers tege moet. Er tussendoor zijn de bas en zang te horen van een Hollands levenslied. In de volgende straat zijn een rockgroep en een drxie- land-band in een soortgelijke ge luidsoorlog verwikkeld. De door dringende lucht van bakolie hangt overal. Nee. dit is niet zo maar een braderie, dit is het Ha ring- en Bierfeest. Een garantie voor veel bezoekers in Vlaardin- gen-Centrum. Ondanks dreigende grijze wolken zijn de terrassen overvol. Bij de artiesten is het echter niet overal druk Zo hebben de Tsjechische folkloregroep Kasanica en de di verse popgroepen op de Hoflaan en de Afrol minder publiek dan de bands op de Westhavenplaats. Zij spelen niet echt aan de looproute. De dames van de Vlaardingse Bal ie tacadenne moeten hun dansen uitvoeren op een te klein podium. Het kost hen zichtbaar moeite om elkaar niet van het toneel af te drukken. Een veel gehoorde klacht over de voorgaande edities was het 'ge zicht' van het feest, waarbij de vraag was of het evenement nog wel typisch Vlaardings genoemd kon worden. Vooral de haring maakte een moeilijke periode door. Het zat er dik in dat aller hande gerechten als hamburgers. shoarma en saté de voor Viaardin gen zo belangrijke vissoort van het toneel zouden verdringen. Ook al is er dit jaar iets meer ha ring, de andere gerechten staan nog steeds onbetwist nummer één op de lijst van het meest ver kochte voedsel. Bij de viskraamp- jes staan hoofdzakelijk oudere mensen. Een van hen houdt zich zelfs nog aan het Vlaardingse recept; eerst haring, dan bier en ten slotte een witte boterham met Door Sander Sonnemans Schiedam De bewoners in de buurt van de te slopen Noletstich ting kijken reikhalzend uit naar het moment waarop het voormali ge Schiedamse ziekenhuis tegen de vlakte gaat. Het leegstaande en sinister ogende gebouw is een trekpleister voor junks die een overnachtingsplaats zoeken. Sinds de verslaafden er over de vloer komen is volgens de omwo nenden het aantal woningin braken aanzienlijk gestegen. Opvallend veel woningen aan de Noletstraat, recht tegenover het dichtgetimmerde afbraakpand, en elders in de omgeving zijn voorzien van extra sloten en in- braakbestendige deurstrippen. Geen overbodige luxe, menen de bewoners. Zowel overdag als 's nachts scharrelen steeds meer junks door de doorgaans zo keuri ge wijk Dat de angst er goed in zit blijkt ook uit de manier waarop door de bewoners wordt openge daan Soms gaat alleen een raampje open als er wordt aange beld. Anderen houden een voet achter de deur om ongenode gas ten buiten te kunnen houden. „Ik heb pas meegemaakt," zegt een bewoonster van de Nolet straat die anoniem wil blijven, „dat er werd aangebeld door een junk die geld wilde hebben. Ge lukkig kon ik dc deur op ujd dichtdoen, maar je staat toch wel even te trillen Kort na dat voorval moest mijn man naar het buiten land. Ik heb toen wel een strip op de deur laten zetten, omdat ik me alleen echt niet veilig meer voel de." Een bewoner van een siraal ver derop zegt regelmatig duistere fi guren het gesloten ziekenhuis binnen te zien gaan als hij "s avonds zijn hond uitlaat. De dichtgespijkerde ramen bieden nauwelijks soelaas. Navraag bij de politie leert dat na elke mel ding het gebouw wordt doorzocht, maar nooit een junk is aangetrof fen Of het aantal inbraken de af gelopen maanden is gestegen, valt niet direct vast te stellen. Slo pers van het grond- en sloopwer- kenbcdrijf Vermeulen bv uit Lei derdorp, die sinds twee weken aan het werk zijn in het pand, hebben lot op heden weliswaar geen verslaafde aangetroffen, maar weten wel dat ze er 's nachts zijn. Pindakaas ..Als we 's ochtends komen zijn er allerlei dingen weg," zegt R. Springer, voorman van de vier slopers die binnen bezig zijn. „Ze jatten zelfs ons broodbeleg. Ha gelslag en pindakaas. Ja, ook lege limonadesflessen met statiegeld. De radio en ons gereedschap laten we daarom niet liggen. Dat wordt mee naar huis genomen." „Er wordt,eeht niet overdreven," reageert S. A. Bijl, woordvoerder van de bewonersverening BON (Bewoners Omgeving Noletstich ting). .Ik hoor dat hier in de buurt regelmatig wordt ingebroken. Daardoor hebben veel bewoners, vooral de ouderen, een onrustig gevoel. Er heerst een zekere span ning. 's Ochtends zie je de junks uit het gebouw kruipen. Ze hou den zich op in de buurt en kijken of ze ergens even snel een inbraak kunnen plegen. Het is echt een serieus probleem." Overigens zijn het niet alleen junks die in de nachtelijke uren het leegstaande ziekenhuis be zoeken. De afgelopen tijd zijn re gelmatig ruiten ingegooid door mensen die bruikbare spullen, wegslopen. De slopers stuitten niet zo lang geleden nog op een kelder die volledig blank stond. „Iemand had een stuk koperen leiding willen afknijpen, maar met verwacht dat de waterleiding nog was aangesloten." Hoewel de sloop van de Noletsti chting voor de omwonenden niet snel genoeg gerealiseerd kan zijn, lijkt het er op dat het nog wel even duurt voordat het pand tegen de vlakte gaat. In het gebouw ;s door de slopers in de luchtafzuigings- kanalen asbest aangetroffen. Eerst moeten alle kanalen, die wa ren weggewerkt in de plafonds, worden gelokaliseerd. „Eer dat is gebeurd, zijn we een paar weken verder," rekent Springer. „Daar na zijn op z'n minst vijf weken no dig om de asbesthoudende platen op te ruimen. Dat karwei moet na melijk zorgvuldig worden uitge voerd." geprakte aardbeien. De jongere bezoekers doen zich hoofdzake lijk te goed aan hamburgers en Vietnamese loempia's. Het Haring- en Bierfeest blijft een uit de kluiten gewassen braderie. Eten (nu extra duur), even lopen, een prijzig biertje drinken, kraampjes kijken en nog meer eten is de hoofdmoot. Gezien het bezoekersaantal van rond de 110.000 is deze formule nog steeds succesvol. Het is daarom misschien wel lo gisch dat de organisatie weinig re den ziet om daar wat aan te veran deren. TTcfTrjRnsn Maandag 5 september ROTTERDAM Feyenoord Stadion. Pink Fioyd, 20.15u. St.Laurenskerk. Orgel concert, 20.15u. Rotown. Bill Jano- vitz, 22.00u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Joko, 20.15u. Vrije Academie. Open Huis, 13.00- 16-OOu. Ahoy'. David Copperfield, 21.00u. Dinsdag 6 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 2l.00u. VIAARDINGEN 't Hoofd. Rondvaart, 9.30u. MAASSLUIS Stadhuis. Verkeersspreekuur, 16.30u. ROTTERDAM Dizzy. Arthur EbelmgTrio, 22.00u. RotterdamseSchouwburg Fantas ten, 19.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Demoli tion Man' (16) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Be verly Hills Cop III' (12) dag. 4-6.45- 9.30, dl. ook 1.15. Calypso 1:'Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cafyp- so-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-3: 'Schindler's List' (12) dag. 8, dl. ook 2. Cinerama 1: 'Beverly Hills Coplll' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Four weddings and a funeral* (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 4: 'Sirens' (al)dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cineramas: 'NakedGun331/3'(a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: The Client* (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. (max Theater: 'Blue Planet' (al) di. 2. 'Mountain Gonlla' (al) di. 3. Tree Willy' (al) dag. (beh.ma.) 7. 'Jurassic Park'(12) dag. (beh.ma.}9.15. Ven ster 1: 'Un' anima divisa in due' (16) dag. 7.30-10. Venster 2: TI Gatto- pardo' (16) dag. 8.30. Venster 3: 'Just Fnends' (16) dag. S. 'La Ardilla Roja' (16) dag. (beh.ma.) 10. Sneak Preview ma. 10. Venster 4: 'Rebels of the neon-God (16) dag. 8. 'Abge- schminkt' (16) dag. 10. Lumière 1: 'The Flintstones' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'The Cowboy Way' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: The Getaway' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Lu mière 4: 'Striking Distance' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Rex: 'Glitter' (18)dag.vanafl2door- I.voorstelling. Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Viaardingen De Vlaardingse gemeenteraadsfractie van de SGP/RPF/GPV zet vraagte kens bij de aanschaf van de nieuwe dienstauto voor dr. M. J. Rutgers, de directeur van het Holy-ziekenhuis. De frac tie betreurt dat zij dit nieuws via de krant te weten is ge komen en vraagt het college van b en w of het overige perso neel ook zo'n aanvullende ar beidsvoorwaarde toekomt. Volgens een artikel in de Nieu we Vlaardingse Courant heeft de directeur een nieuwe dien stauto gekregen van 65.000 gulden. Gezien de huidige be zuinigingen, reorganisaties en dreigende ontslagen in de ge zondheidszorg, vraagt de frac tie zich af of zo'n auto gepast is. Ook wil de oppositiepartij we ten of het personeel terecht woedend heeft gereageerd op de komst van de dienstauto en hoe deze woede valt te sussen. Daarnaast wil zij nagaan of de werkomstandigheden van de directeur na zijn aanstelling zwaarder zijn geworden, wat wél gebeurd is bij het perso neel. De fractie vraagt om in zicht in de primaire en secun daire arbeidsvoorwaarden van de directeur. Den Haag/Vlaardingen J. van Mansum heeft bij de Raad van State vergeefs geprotesteerd te gen het vaststellen van een hoge re geluidsnorm voor de 109 nieuw te bouwen aanleunwoningen aan de Claudius Civilislaan in Viaar dingen. De rechter heeft zijn bez waren niet-ontvankelijk ver klaard. Het is, met andere woor den, niet inhoudelijk beoordeeld. De provincie, die het besluit ge nomen heeft, had zich ook op het standpunt gesteld dat Van Man sum niet-ontvankelijk was. Vol gens de provincie wordt Van Man sum, bewoner van de Karei de Grotelaan, door het besluit niet rechtstreeks in zijn belang getrof fen. De wettelijke geluidsbelasting op woningen is vijftig decibel, maar de wet biedt de mogelijkheid om daarvan af te wijken. Van Man sum stelt zich op het standpunt dat hierdoor het industrielawaai wordt goedgekeurd. Al tijdens de zitting was dat tegengesproken. Zoals ook was vastgesteld dat het besluit niet betekent dat het industrielawaai toeneemt. Het be tekent dat bij de bestaande ge luidsbelasting toch woningen ge bouwd mogen worden. De gemeente Viaardingen had na afloop van de zitting laten weten dat bij een positieve uitspraak meteen met de uitvoering van het bouwplan wordt begonnen. De eerste paal is nog dezelfde dag ge slagen. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1