11 Wethouder Kool onder vuur wmmm |Éb-lS Prijs voor paviljoen van Waterwegcentrum Forse kritiek op woningcorporaties Minder slachtoffers iepeziekte omgehakt Bouwmarkten bakkeleien over plekje in Maassluis Rotterdams Dagblad College houdt kruit droog met oordeel over De Krentenmik A** Illegaal uit tram gehaald Tanken zonder te betalen Chauffeur ramt verkeerslicht Bromfietsen onder de loep Inbreker vlucht door open raam Door drank in ziekenhuis Brommerdief aaangehouden 'Hartelijk dank voor de kritische woorden' 41 s f: Waterweg Schiedam Tijdens een controle op plaatsbewijzen zijn gisteroch tend een 40-jarige Rotterdammer en een 26-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats in de tram aangehouden. Het tweetal was niet in het bezit van een plaatsbewijs. De vrouw bleek ille gaal in Nederland te zijn en werd overgedragen aan de Vreemdelin genpolitie. Vlaardingen—Een 22-jarige Maas- sluizer heeft bekend gisteravond bij een benzinepomp aan de Rijksweg A2Q te hebben getankt zonder te betalen. Doordat het kenteken van zijn auto werd ge noteerd, wist de politie de identi teit van de man te achterhalen. Hij werd in zijn woning gearres teerd. Schiedam Een chauffeur heeft gisterochtend op de kruising van de Zwaluwelaan en ChruchiUweg in Schiedam een verkeerslicht omver gereden. Getuigen zagen dat bestuurder van de vrachtwa gen met heipalen even stopte en daarna doorreed, Bij het indus trieterrein Kethelvaart werden la ter twee vrachtwagens met heipa len aangetroffen. Op één van de auto's lag een beschadigde hei paal. De bestuurder, een 47-jarige Brabander, werd aangehouden. Hij ontkende echter het verkeers licht te hebben geramd. Vlaardingen De Vlaardingse po litie is gisteren gestart, met con troles van brom- en snorfietsen. Die vinden plaats bij vier scholen. De scholieren worden geïnfor meerd over de verkeersregels en hun tweewielers worden onder zocht op technische gebreken. Be keuringen worden niet uitge deeld. Wel worden de scholieren gesommeerd hun vervoermiddel te laten repareren. Gisteren wer den bij de eerste school 35 brom- en snorfietsen gecontroleerd. Daarvan bleken er 31 niet in orde te zijn. Schiedam Een bewoonster van de Dam in Schiedam heeft gister avond een inbreker op de vlucht gejaagd. De vrouw hoorde voet stappen op de tweede verdieping en ging poolshoogte nemen. Daar stuitte ze op een vreemde man die door een openstaand slaapkamer raam ontsnapte. Hij had een cd- speler klaargezet, maar vergat die in zijn haast mee te nemen. Maassluis Op de Mesdaglaan in Vlaardingen is gisteren een 22-ja- rige Maassluizer met zijn brom mer onderuit gegaan. De man werd voor een medisch onderzoek overgebracht naar het zieken huis. Na de controle moest hij in het politiebureau een blaastest af leggen. Daaruit bleek dat drank gebruik de oorzaak van de valpar tij moet zijn geweest. Ook een automobilist werd be trapt op alcoholgebruik. Dat ge beurde tijdens een controle die gisteravond aan de Industrieweg werd gehouden. Zeventig wegge bruikers werden gecontroleerd. Eén van hen, een 50-jarige Maas sluizer, scoorde boven de wettelij ke grens en kreeg een bekeuring. Schiedam Oplettende burgers hebben de Schiedamse politie gis termiddag geholpen bij de aan houding van een brommerdief. De dief, een 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, pik te de tweewieler cp de Broersvest. Op aanwijzingen van het publiek wisten twee agenten de dader te achterhalen. Ook de brommer kwam boven water en is voorlopig door de politie in bewaring geno men. Door Jan Rozendaal VlaardingenWethouder A. Kool (welzijn) van Vlaardingen is gisteravond in de gemeenteraad onder vuur genomen door A. Attema, fractievoorzitter van de grootste coalitiepartij PvdA. Dat gebeurde nadat Kool zijn persoonlijke standpunt herhaal de over de toekomst van kinderdagverblijf De Krentenmik naar aanleiding van een door J. Hanshuijsen aangevraagde in terpellatie over dit onderwerp. Evenals vorige week in de com missie zei de wethouder dat hij wil dat De Krentenmik een nieuw gebouw krijgt on de plek aan de Hofsingel, wat >k nu het door vandalen veny-ide kinderdag verblijf staat. Attema waste Kool daarop de oren door aan de voor-, zitter, burgemeester L. Stam te vragen of hij er op wil aandringen dat wethouders in de raadszaal voortaan alleen standpunten van het college vertolken. Zij vindt de uitlatingen van Kool 'niet getui gen van collegiaal bestuur'. Want het college heeft zich nog niet over de toekomst van De Krenten mik gebogen. Pas volgende week neemt het college een beslissing over het voorstel van Kool, die vol gens Attema ver voor zijn beurt praatte. Valse hoop J.A. Mellaard (SP) deed er nog een schepje bovenop door te stel- len dat Kool nu valse hoop heeft gewekt bij de ouders van de kin deren van De Krentenmik. De wethouder antwoordde dat hij al leen maar duidelijkheid had wil len brengen, waar de commis sieleden en ouders om hadden ge vraagd. Maar daarmee heeft hij zich in deze discussie wel bloot gegeven. Want het is nog maar de vraag of het voltallige college zijn standpunt volgende week over neemt. En als dat niet gebeurt be tekent dat gezichtsverlies voor de CDA-wethouder. Nu de financiële situatie van Vlaardingen zo slecht blijkt te zijn is binnen het college afgesproken dat alle voorstellen wat langer te gen het licht worden gehouden. Nieuwe financiële verplichtingen kunnen nauwelijks meer worden opgebracht. En hoewel de nieuw bouw de gemeente direkt geen ex tra geld kost - tenzij de Stichting Kinderopvang haar verplichtin gen niet na kan komen en rijks subsidie mis loopt - betekent een fiat voor nieuwbouw indirekt wel een verplichting aangaan voor de toekomst. Want nu zeggen dat er een nieuw pand mag worden neergezet, betekent iiidirekt wel dat er fatsoenshalve de komende jaren op de kinderopvang niet be zuinigd kan worden. Het college is op zoek naar twaalf miljoen gul den om de begroting van volgend jaar sluitend te krijgen en wil zich dus niet graag binden aan dat soort beloftes. Een poging van Ranshuijsen om door middel van een motie het college gisteravond al te dwingen tot duidelijkheid over De Kren tenmik haalde het niet. Met twaalf tegen tweeëntwintig stem- WethoüderA. Kool wide al leen maar dul delijkhefd brengen Archieffoto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad men werd het voorstel om 'thans zo snel mogelijk te beginnen met de realisatie van nieuwbouw ten behoeve'van de kinderopvang op de bestaande locatie aan de Hofsingel' verworpen. Vlaardingen „Er komt een einde aan een gedenkwaardige periode van de gemeenteraad van -Vlaardingen." Zo begon burgemeester, V Stam zijn speech ter gelegenheid van het afscheid van Remi Poppe van de raad. Hij gaat zich na.veer tien jaar toeleggenop 'zijn werk in de Tweede Kamér, waar de SP'er in mei voor is ge- kozen.' „Een kritisch, kleurrijk raadslid" en „strijder op de barricades", zei Stam. Maar hij vond ook dat Poppe af en toe tijdens zijn'raéedogenloze in- terruptiés' weieens te veel op de man of de vrouw speelde. Néstor Lensvelt (SGP/RPF/ GPV) noemde Poppe het 'lin ker rode achterlicht van de raadswagen die regelmatig op de rem trapte; soms hinderlijk, soms terecht'. Poppe bedankte de sprekers 'hartelijk voor de kritische woorden'. •fto-iiV- i-fc'-"-" - '.V Het expo-paviljoen aan de rand van de Nieuwe Waterweg: goed voor een prijs en vele bezoekers. Foto Roei Dijkstra Hoek van Holland CePeZed Architecten Bureau ontvangt vandaag in Londen de British Steel Colorcoat Building Award voor het ontwerp van het Expo-paviljoen van het Waterwegcentrum aan de Koningin Emmaweg in Hoek van Holland. CePeZed ontwierp in opdracht van het Ont- wikkelingsBedrijf Rotterdam (OBïU een expositie- en kantoorruimte voor het Water wegcentrum. In het paviljoen wordt onder dak verschaft aan de vaste expositie 'Hoek van Holland, vroeger, nu en in de toe komst'. Daarnaast zijn de Foyer Unicum en kantoorruimte van het Projectteam Water wegcentrum hier gevestigd. Het Waterweg centrum trok tot nu toe ai een grote stroom bezoekers. Het paviljoen is tevens één van de rijf geno mineerden uit zestig inzendingen in de ca tegorie gebouwen met een stalen draagcon structie voor de Nationale Staalprijs 1994, die op 13 oktober wordt uitgereikt. Voor het OBR is het paviljoen een exponent van het streven naar kwaliteit en creativi teit binnen het project Waterwegcentrum. Dit plan beoogt de toeristiseh-recreatieve functie van Hoek van Holland te verster ken. Het projectteam maakt momenteel een ontwikkelingsplan voor het plangebied dat ligt tussen de Noordzee, de (verlengde) Langeweg, de Hoekse Brink, Prins Hen drikstraat, Jolinkstraat en Nieuwe Water weg. Het plan voorziet in de verdere ont wikkeling van de toeristiseh-recreatieve voorzieningen en de woon- en werkfunctie van Hoek van Holland. Vlaardingen De Socialistische Partij heeft gisteravond in de ge meenteraad forse kritiek geleverd op de Vlaardingse woningcorpora ties. Volgens fractievoorzitter Poppe zijn zij met hun veelbe sproken onderzoek naar het markgerieht beheer van de Vlaar dingse woningvoorraad - het zo genoemde Kolpron-rapport - hun boekje ver te buiten gegaan. In dat in opdracht van de Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen, Patrimoniums Woningstichting en Woningstichting Vlaardingen gemaakte rapport worden onder meer aanbevelingen gedaan voor de bouw van duurdere woningen. Op die manier, zo vinden de wo ningcorporaties, blijft de koop kracht behouden. Poppe citeerde daarbij een woordvoerder van de Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen uit het Rotterdams Dag blad, vorige maand: „We zullen de hoeveelheid goedkope flats moe ten terugbrengen en het aantal eengezinswoningen opvoeren. Anders wordt Vlaardingen een bijstandsstad." Behalve dat Poppe dit 'een schan delijke opmerking' vindt ('bij stand is dus slecht'), zei hij, wap perend met het zogenoemde Be sluit beheer sociale huursector (BBSH) in de hand: „De woning corporaties moeten zorgen voor woningen voor mensen met de', laagste inkomens. Zo staat dat in de wet." Poppe verwijt het college dat het woningcorporaties de vrije hand geeft om zich uit te laten over koopkracht. Dat is een taak van de gemeente; de woningcorpora ties moeten zorgen voor woon ruimte voor de mensen met de la gere inkomens. En ook dat doen ze volgens Poppe niet goed. omdat ze - in tegenstelling water in het BBSH staat- de huurders niet vroeg genoeg betrekken bij de plannen. Daarbij met name re- ferend aan de problemen rond het PLN-eomplex in de Westwyk. Wethouder Van 'der Windt wilde de motie die de SP "indiende en waarin onder meer stond dat het college bij de Stichting Woningbe drijf Vlaardingen erop moet aan dringen om de huurders daadwer kelijk invloed te geven op de; (sloop) plannen in de Westwijk, niet overnemen. Volgens de wet houder wordt er veel overlegd met de bewoners en zal dat nog vaker gebeuren voordat de piannen de finitief zijn. Een meerderheid van de raad steunde hem. Schiedam Ondanks dat de afge lopen zomer toch weer heel wat bomen zijn geveld, is het aantal slachtoffers van de iepeziekte kleiner dan vorig jaar. Toen wer den 270 zieke iepen omgehakt. Deze zomer zijn er ongeveer twee honderd na besmetting door de ie- pespintkever gerooid. In veel gevallen (zeventig pro cent) bleek het om infecties van vorig jaar te gaan. Er zijn zelfs bomen geveld die vijf jaar gele den besmet bleken te zijn met de schimmelinfectie. Ook enkele bomen die zijn geïnjecteerd met anti-stoffen, hebben het loodje ge legd. Doordat in die iepen de ziek te al sluimerde, hebben de injec ties niet geholpen. Of de overige bomen die tegen de ziekte zijn in geënt gevrijwaard blijven van de ziekte, valt pas volgend jaar te constateren. Als ze gezond blijven moeten ze wel elk jaar opnieuw een injectie toegediend krijgen. Sinds de overheid de gemeenten zelf verantwoordelijk heeft ge steld voor de bestrijding van de ie peziekte, breekt regelmatig in het land een epidemie uit. Ook in Schiedam. In 1990 en 1991 moes ten respectievelijk 43 en 42 zieke bomen worden geveld. Daarna steeg dat aantal in 1992 naar 81 en vorig jaar 270. De grootste concen traties aantastingen deden zich voor in het Prinses Beatrixpark de Maasboulevard, de wijken Nieuwland en Groenoord, langs de Harreweg en in hét Hargapark. „We hebben de ziekte momenteel aardig in de hand," zegt P. Bliek, hoofd van de afdeling Groenvoor ziening en Natuur. „Maar je beul elk jaar weer afhankelijk van an deren. Als in een buurgemeente niet op tijd wordt ingegrepen, kan het virus zo weer worden ver spreid Dan kan ook al gebeuren als particulieren niet juist met het hout van een omgezaagde iep om- Maassluis— pe Ondernemers Fe deratie Maassluis (OFM) heeft zich gisteravond tijdens een hoorzitting fel gekeerd tegen de komst van de Formido-bouw- markt op de Elektraweg, De OFM vindt dat het college veel te voor barig is geweest met de toezeg ging dat de Formjdo-vestiging welkom is in Maassluis. Dat kan volgens de OFM pas worden ge zegd als het onderzoek van het Instituut Midden- en Kleinbedrijf (TMK) naar de mogelijkheden voor de vestiging van bouwmark ten in Maassluis is afgerond. De OFM wijst de vestiging van een kleinschalige bouwmarkt van de hand omdat daarmee de wegvloeüng van de koopkracht in de doe-het-zelf-branche, volgens meerdere betrokkenen veroor zaakt door de Gamma in Vlaar dingen, niet wordt verminderd De Formido-winkel voegt niets toe aan de bestaande branche en haalt koopkraent weg bij de ge- vestlgdé detailhandel, meerit dc OFM. „Een grote bouwmarkt is wat ons betreft wel welkom. De kleinere zaken in die branche hebben daar namelijk profijt van," opperde OFM-voorzitter N. Rol „Daar wordt dan het aanvullende bouw materiaal gekocht. Nu gaat men naar de Gamma in Vlaardingen. Daar wordt gelijk alles gehaald." De OFM zegt dat de commissie economische zaken in haar ver gadering van 5 januari de vesti ging van de Formido afhankelijk heeft gesteld van de uitkomsten van het IMK-rapport.indien uit dat rapport zou Wijken dat er ne gatieve gevolgen voor de midden stand te verwachten zijn, dan zou met Formido gesproken moeten worden over de vestiging op het bedrijventerrein De Nieuwe Wa terweg." - yV Onaantrekkelijk Daar voelt de Formido helemaal niets yoor. ,De bereikbaarheid van dat bedrijventerrein is on aantrekkelijk. De locatie heeft geen enkele uitstraling," reageer de Formido-woordvoerder D. Scheuders. „Daar zit je met een bedrijf volledig geïsoleerd. Niet zo vreemd dat daar niets van de gronökömt" Schreuders gaf toe dat het collége zij» bedrijf de toezegging voor een vestiging aan de Elektraweg heeft gedaaD. De Formido is naar zijn zeggen zelfs in het bezit van een koopakte voor de grond. „Het liefst beginnen we vandaag nog met de bouw. We hadden er ai veel eerder willen zitten en de bouw gelijk met die van het be drijf House Style bv en de garage laten plaatsvinden. Maar onze omvang ligt kennelijk gevoelig in deMaassluisepolitiek": - Niet alleen de OFM is boos óp de toezegging die het collége de For- mido heeft gedaan. Ook project ontwikkelaar Prongo is daarover zeer ontstemd en overweegt juri dische stappen als het college haar zin doorzet. T. Goudswaard van Prongo: „Wij hebben het initiatief genomen om het bedrijventerrein tot ont wikkeling te brengen. We waren zelfs zo ver dat als de KarweP bouwmarkt zich op het bedrijven^ terrein zou kunnen vestigen, er; ook een internationale banden-' handel en een bedrijf in auto-on derdelen zouden gaan bouwen Als er eenmaal een paar trekken zitten,, komen er vanzelf bedrij ven bij» Bovendien werd de ge meente honderdduizend gulden, voor liefdadigheidsdoeleinden in het vooruitzicht gesteld, als om plan kon worden gerealiseerde Voor Prongo is het onverteerbaar dat de Formido voorrang heeS gekregen. Hierover is het laatste woord nog niet gevallen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2