Waterwe: ABC-complex zorgt voor opleving van Schiedams centrum Probleem huid? w Herborist De vrije val van twee rooie rakkers agenda I PIONIER SPORT Er Goed nieuws uit Schiedam SALOMON SKI'S Orpheus repeteert in het openbaar Cursus: beelden in Schiedam Turken in gesprek met huisartsen Scoutinggroep jubileert CODECS- WAAR WONEN NOG OP SPELEN LUKT, WAAR STARHEID VOOR BEWEGING WiJKT! wonen Wat ski's'kosten kunt u overal horen. ...hoe ze skiën vertellen wij Rotterdams Dagblad Vrijdag 9 september 1994 De voorzieningen voor fietsers, zo heb ik pas betoogd op deze plek, zijn niet in orde. Slecht wegdek, slechte verlichting en wegopbrekin- gen bij het minste geringste maken het voor automobilisten, die ook een fiets hebben, niet aantrekkelijk om hun vierwieler te laten staan. Politici praten wel mooi over het terugdringen van het autoverkeer en over fietspadenplannen, maar hun daden zijn nauwelijks op der- gelijk beleid gericht. In de praktijk kom je als mooi-weerfietser zoveel belemmeringen Stegen datje aan de voordelen van het fietsen snel voorbij gaat. Je pakt de auto terwijl je weet, dat het voor je gezondheid veel beter is ;tom de trappers in plaats van het gaspedaal te bewegen. Terwijl je weet, datje op de fiets nooit in de file staat, dat je in de auto geen vo gels hoort en ook geen frisse lucht inademt, dat je met de fiets geen .parkeerbon kan krijgen, datje met je auto vaker voor een stoplicht moet blijven staan en datje op de fiets in een drukke stad vaak snel- ?ler je doel bereikt. Terwijl je al die nadelen van de auto en voordelen '•van de tweewieler kent, stap je in deze regio toch eerder in de auto dan op de fiets. •'.Daar kwam mijn betoog in columnvorm öp neer. Ik vroeg de politici -om maatregelen in de lijn van hun milieuvriendelijke betogen. Maat- regelen, die de overstap van auto naar fiets vergemakkelijken. Maat regelen, die aan automobilisten de smoes ontnemen om in hun APK-goedgekeurde blik te stappen. 1 Be stelde die politici voor serieus te voorkomen, dat een auto/fietsbe- zitter bijvoorbeeld omdat het laat kan worden, kiest voor de moto risch voortgedreven vierwieler. Niet uit gemakzucht maar op de re delijke gronden, dat in de duisternis de door hem of haar te gebrui ken fietspaden onbegaanbaar, eng en slecht verlicht zijn. In Vlaardingen heb ik, na controle van de door fietswethouder Van der Steen per auto bereden Holysingel en vaststelling dat er niks ver andert, geconstateerd dat de politici daar heel gemakkelijk en'snel wijzen naar de door hen niet vast te stellen inhoud van de gemeente lijke schatkist In Schiedam vernam ik goed fietsnieuws. Het begon met de sloop ivoor fietsers irritant scherpe, verkeersdrempels aan de Burg. Honnerlage Gretelaan. Vervolgens bleek, dat b en w 120.000 gulden hebben uitgetrokken voor maatregelen, die het ge bruik van de fiets aantrekkelijker maken. Een van de maatregelen zal zijn de aanleg van een goed verlichte nachtroute voor fietsers. BEN VAN HAREN Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus houdt woensdag 21 september een openbare repeti tie in de Heilig Hartkerk aan de Lekstraat in de Gor zen. Deze openbare repetitie onder leiding van diri gent Pim Overduin is georganiseerd om mensen kennis te laten maken hoe het er tijdens een repete- tie aan toe gaat. De repetitie van Orpheus, dat in 1996 130 jaar bestaat, begint 's avonds om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Artoteek Schiedam verzorgt deze maand een cursus van drie avonden over kunst in de openbare ruimte. Naast een algemeen overzicht wordt ingegaan op de Schiedamse situatie. Ook wordt aandacht besteed aan het project Tramplus '94, waarbij Schiedamse kunstenaars kunstwerken hebben gerealiseerd langs tramlijn 1. Bij voldoende belangstelling wordt een excursie ondernomen langs de verschillende beelden. De cursusavonden zijn: 13,20 en 21 september, van 19,30 tot 21.30 uur. Kosten: 37,50. Voor meer infor matie: 4709827. Vlaardingen Wat verwacht u van de huisarts en wat verwacht de huisarts van u? Hierover spreken de huisartsen Christiaansen, Dopper en Kuis met de Turkse inwo ners van Vlaardingen op woensdag 14 september vanaf 20.30 uur in de Eyüb Sultan Moskee aan de Oosthavenkade in Vlaardingen. De informatie-avond wordt georganiseerd door de GGD Nieuwe Waterweg Noord in samenwerking met de Stichting Welzijn en het bestuur van de Turkse Moskee. Tijdens de bijeenkomst geven drie huisart sen informatie over hun werk en hun wensen. Ook wordt een videofilm getoond en bespreken drie groe pen elk onder leiding van een Turkse voorzitter hun vragen met een van de huisartsen. Een verslag van de bijeenkomst is later in de Turkse Moskee ver- De Vlaardingse scoutinggroep Prins Maurits viert dit jaar haar 60-jarig bestaan met diverse activiteiten. Vrijdag 9 september staat er tussen 20.00 en 22.00 uur een receptie gepland voor leden en gasten in het clubhuis. Een dag later, zaterdag 10 september, is er in de aula van scholengemeenschap Groen van Prin- sterer een jubileum-show met als titel 'Geef een dag.' De show begint om 20.00 uur en wordt voorafgegaan door een reünie van oud-leden. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven- piaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans en Jelle Gunneweg Schiedam Hoeveel dozen en pallets er de laatste weken zijn uitgepakt, weet niemand meer. Maai voor de opening van het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat 34 in Schiedam zijn al heel wat vrachtwagens komen voorrijden. De laatste artikelen worden momenteel in de schappen gelegd van Albert Heijn en Blokker; de medewerkers van C&A hangen de herfstmode in de rekken. De bnvengelegen parkeergarage is klaar voor ge bruik. Het winkelend publiek houdt sinds enkele weken de verrichtin gen nauwlettend in het oog, maar moet het voorlopig doen met wat Veel jongeren, maar ook ouderen hebben last van huidproblemen. Jeugdpuistjes en diverse vormen van huidirritatie of buidverkleuringen, kunnen erg hinderlijk zijn. De oorzaak ligt vaak in een verstoorde stofwisseling in de huid. De natuurlijke extracten in Fleuraderm helpen om de stofwisseling in de huid van binnenuit te herstellen. Uw huid komt hierdoor in een goede conditie, die zo belangrijk is voor een gezonde, gave huid. neuraderm Fleuraderm capsules bevatten een aantal natuurlijke extracten, die elkaar aanvullen en versterken: Viola tricolor, Bardana en Chlorofyl voor zuivering van het bloed. Urtica en Nicotinamidezuur die een gunstig effekt op de stofwisseling in de huid hebben, waardoor de conditie van de huid sterk verbetert. Echinacea, Zinksulfaat en Biotine verhogen de weerstand tegen jeugdpuistjes en diverse vormen van huidirritaties. FLEURADERM var BIONAL is verkrijgbaar bij drogist, apotheek en reformhuis. igSgBHto BIONAL Pharma BV RWcHj Postbus 46 8400 AA GORREDIJK FLEURADERM CAPSULES VOOR EEN HUID OM VAN TE HOUDEN. DROGISTERIJ KRUIPERIJS HQMEOBATH1E Jeter Opsw WlNGbJ*» Design Peter Opsv* inde etalages wordt getoond. Vol gende week woensdag, 14 septem ber, kan de nieuwsgierigheid ein delijk worden bevredigd. Stipt om tien uur die dag worden voor het eerst de deuren van het ABC-com plex geopend, door 'zomaar ie mand uit het publiek'. Vanaf dat moment kunnen de klanten on der één dak terecht voor levens middelen, produkten van huis houdelijke aard, speelgoed en kle ding. De ABC-formule wordt sinds 1980 in Nederland toegepast omdat de assortimenten van de winkels goed op elkaar aansluiten. Het Schiedamse ABC-complex is nummer dertien in de rij. „Maar wel de mooiste tot nu toe," pocht regiobedrijfsleider D. J. A van Velzen (48) van C&A. Hij wijst daarbij op de ronding van het pand met de straat mee en de par keergarage op de tweede verdie ping, die zo mooi achter de ramen verscholen gaat. Met het nieuwe complex aan de Lange Kerkstraat verdwijnt een stukje geschiedenis. De huidige Albert Heijn aan de Oranjestraat was in 1953 de allereerste AH-zelf- bedieningszaak in Nederland. Dinsdag 13 september om 18.00 uur sluiten de deuren daar voor goed, De nieuwe AH-supermarkt heeft een vloeroppervlakte van 1600 Debedrijfslei- ders Rog mans (AH), Kriek (Blok ker) en Van Velzen (C&A) onder het lo go van het ABC-com plex. Foto Dennes van der Wel/Roe! Dijkstra vierkante meter; acht maal de op pervlakte van de vestiging aan de Oranjestraat. Om die reden is ook extra personeel aangenomen: het team wordt met zeventig collega's uitgebreid tot negentig perso neelsleden. In de winkel zijn er naast het gebruikelijke assorti ment ook vele versafdelingen en een afdeling met lectuur. Aan maar liefst twaalf kassa's kan - ook met de pinpas- worden af gerekend. Struikelen Kledinggigant C&A huurde het huidige pand aan de Broersvest precies tweeëntwintig jaar gele den voor het eerst, maar struikel de met name de laatste jaren over het te kleine winkeloppervlak en de verouderde bouw. Dit wordt ondervangen met de nieuwe huis vesting met een vloeroppervlakte van 1200 vierkante meter. Niet ge ring, maar toch nog altijd minder dan de Vlaardingse vestiging. Toch zijn alle kledingmerken ver tegenwoordigd, op één na. Een lingerie-afdeling ontbreekt. De huishoudelijke artikelen-ke ten Blokker is een nieuwkomer in Schiedam, maar de vestiging in he c ABC-complex is wel direct een van de grotere filialen van het be drijf. Twintig personeelsleden staan straks met bedrijfsleider K. C. A. de Kriek (34) klaar om het publiek te bedienen op ongeveer zeshonderd vierkante meter win keloppervlakte. Naast het norma le assortiment is tevens plek inge ruimd voor een speelgoedafde ling. Hoeveel de bouw van het ABC- complex uiteindelijk heeft ge kost, willen de drie heren niet zeg gen. Ook doen zij geen uitlatin gen over omzetcijfers en de peri kelen met buurtbewoners rond de bouw van het complex. „De voor geschiedenis is ons slechts matig bekend. En wat gebeurd is, is ge beurd. We moeten nu verder." Een aantal omwonenden is wel uitgenodigd voor de informele opening. In tegenstelling tot eerdere plan nen wordt de Lange Kerkstraat niet volledig afgesloten voor auto verkeer, waar het eigenlijk een voetgangersgebied had moeten worden. De drie bedrijfsleiders ventileren daar geen mening over. Wel zeggen ze dat wande lend winkelpubliek nu eenmaal makkelijker over de drempel is te krijgen dan voorbijgangers in au to's. Dikke rijen De verwachtingen zijn hoogge spannen. Gerekend wordt op dik ke rijen publiek gedurende de eerste weken. Met name AH en C Ahopen het publiek dat de laat ste jaren Schiedam links liet lig gen, met de nieuwe huisvesting weer aan zich te kunnen binden. „Nieuwsgierig is iedereen, ze zul len dan ook zeker een keer komen kijken," stelt supermarkt-mana ger B. A. J. Rogmans (31) van Al- bert Heijn. Op veel publiek vanuit de regio willen de drie bedrijfsleiders niet al te veel rekenen, daarvoor bie den de andere steden te veel ver gelijkbare faciliteiten. Wel zijn de heren blij dat de vernieuwing van de Schiedamse binnenstad eerder klaar is dan die in het centrum van Rotterdam en Vlaardingen. „Een beter moment hadden we niet kunnen kiezen," is de eens luidende mening. Het wachten is nu alleen nog op de oplevering van winkelcentrum De Nieuwe Passage, zodat de 'Grote Omloop' werkelijk van de grond kan komen. Ook de oudere winkels op de Hoogstraat en Broersveld zouden volgens de be drijfsleiders moeten renoveren, wil de Schiedamse binnenstad volledig tot bloei komen, "Van Velzen: „De komst van ABC en De Nieuwe Passage zal de denstanders hopelijk inspir ..i tot het opknappen van hun zaak. Als er straks meer volk over straat loopt, komen ze tot de ontdekking dat ook zij profijt van de nieuwko mers kunnen hebben." Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Voor de gemeente raadsverkiezingen in maart dit jaar werden ze in het partijblad van de Vlaardingse PvdA nog vol trots voorgeschoteld aan de kie zer. John Ranshuijsen, 'al lange tijd in allerlei functies zeer ver dienstelijk voor de partij'. Over zijn kwaliteiten behoeven geen discussies te ontstaan, werd de nummer drie op de kandidaten lijst letterlijk aangeprezen. Leo ten Have, 'al ruim drie periodes een gewaardeerd fractielid'. En: 'Zijn inbreng is niet gering en ook gezien de wens van Leo om nog een periode door te willen gaan, heeft het bestuur hem andermaal een verkiesbare plaats (zeven, red.) toebedacht.' Maar verkiesbaar - de PvdA haal de zeven zetels - was niet genoeg voor Ten Have en Ranshuijsen, tot dan wethouder van financiën. Ze wilden meer en begonnen een persoonlijke campagne onder lei ding van een professionele pr- man - met grote verhalen en ad vertenties in de plaatselijke huis- aan-huis-bladen. Met z'n tweetjes haalden ze 1307 van de in totaal 6304 PvdA-stemmen. „Dankzij ons," kraaide Ten Have dan ook, „is het verlies van de PvdA in Vlaardingen beperkt gebleven tot één zetel." Maar volgens afde lingsvoorzitter Fred Meerhof had den deze mensen gewoon op de PvdA gestemd. Grimmiger De op de verkiezingen volgende coalitie-onderhandelingen maak ten de verhoudingen er niet beter op, Het werd grimmiger. Met be schuldigingen als 'stalinistische praktijken' en 'fundamentalis tisch gedrag' smeet met name Ten Have. Terwijl de onderhande lingsdelegatie, die bestond uit An- ny Attema en Kees van der Windt, inzette op een breed college met één PvdA-wethouder (Van der Windt), wilden de dissidenten dat de sociaal-democraten twee wet- houdersposten uit de strijd sleep ten. Ook een plek voor Rans huijsen dus. Dat werd door de af deling afgedaan als 'spierballen- taal', die niet paste in de Vlaar dingse verhoudingen van tegen woordig: „Er zijn nauwelijks te genstellingen. Ja, de Broekpolder misschien, maar verder willen we toch allemaal vooral een leefbaar der stad en verder geen geouwe hoer." Meerhof Het conflict bereikte een voorlo pig hoogtepunt in de Lyndraajer, waar de ledenvergadering op 24 maart oordeelde dat Ranshuijsen en Ten Have hun zetel moesten Debreuktussen J. Ranshuijsen (links) en L.ten Have enerzijds en de PvdA anderzijds lijkt niet meer te lijmen. Foto's Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad inleveren. Maar het tweetal koos voor een zelfstandig bestaan in de raad. Ze vonden dat ze 'hun kie zers' niet in de steek konden la ten. En zo verloor de PvdA alsnog dne zetels in plaats van één. 'Ten Have en Ranshuijsen worden ge acht geen deel meer uit te maken van de PvdA-fraetie,' aldus het of ficiële communiqué. Het hoofdbestuur in Amsterdam werd ingeschakeld voor een be middelingspoging. Maar, zoals reeds in het begin werd voorspeld en gisteren dan officieel naar bui ten is gebracht, na de vele ge sprekken is bemiddelaar Walter Etty, ex-wethouder van Amster dam en lid van het hoofdbestuur, er niet in geslacgd de boel te lij men: „De disc'u-sies hebben dui delijk gemaakt dat er bij betrok ken partijen geen enkele basis van vertrouwen aanwezig is om weer als één fractie m de gemeen teraad van Vlaardingen te opere ren." Huwelijk En, zegt Annelies Spork namens het hoofdbestuur, we hébben het geprobeerd. „Maar het is net als in een huwelijk. als de één zegt ik wil met meer of kan niet meer, ik heb er geen vertrouwen meer m, dan gaat het ook niet meer. Dan spreek je van een duurzame ont wrichting. Da* is hier ook het ge val." Overigens vindt het hoofd bestuur dat beide partijen fouten hebben gemaakt. Ook de huidige PvdA-fractie en wethouder Kees van der Windt hebben 'ongeluk kig gehandeld' tijdens de college onderhandelingen door m de frac tie (nog met Ranshuijsen met Ten Have) gemaakte afspraken een dag later terug te draaien zonder de twee daar in te kennen. En dat ging juist over één of twee PvdA- wethouders. Onervarenheid, vol gens Spork: „Ten Have en Rans huijsen zijn hele slimme vossen, die snappen dat wel en hebben daarvan gebruik gemaakt. Met uitspraken waarvan ik hier plaatsvervangende schaamte kreeg. Daarom is de beslissing on vermijdelijk. Maar het blijft een tragiek dat twee mensen, die zich zo lang hebben ingezet, de partij op zo'n manier, via de zijdeur moeten verlaten. Voor hun én voorde partij." Want zo ver zal het komen, dat mag wel duidelijk zijn. Hoewel Ranshuijsen en Ten Have zeggen dat zij terug m de fractie willen, handelen zij daar volgens Spork met naar. De wonden die rond de verkiezingen zijn ontstaan mogen dan geheeld zijn volgens Rans huijsen, de littekens zijn niet meer weg te poetsen. Het zou trouwens ook de geloofwaardig heid van de twee, die het college programma afkraakten en de zit tende wethouders grijze muizen vinden, aantasten. Ranshuijsen en Ten Have mogen zich dan nog PvdA'er voelen, één rooie fractie m de Vlaardingse ge meenteraad is blijkbaar te weinig. Deze werkelijkheid zal over een maand of vier op de PvdA-leden- lijst worden geeu-rigeerd The Best Of The "Test De nieuwste '95 modellen kun U NIJ al zien en kopen tegen aantrekkelijke infroduktieprijzen. Nu kopen, in december betalen Prijsgarantie tot 1 februari 1995 Gratis kadobon fwv ƒ40 - tot ƒ85 - OOK SCHERP GEPRIJSDE '94 SKI'S "test Ski Magazine september '94 Vrijdag 9 september SCHIEDAM Podium. 20-jang jubileum met 5 bands. 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The Piano (film), 20.30u. Theater Antigone, 20.15u, Beierlandsestraat 57. Inleveren pakketten Polen, 18.00u. Vrije Aca demie. Open informatie-avond, 19.30U. ROTTERDAM Luxor Theater. Kann Bloemen, 20.15u. Schouwburg. De Presiden tes, 20.30u. Kirov Opera, 19.30u. Spinozapark. Tensio '94, 21.00u. Baroeg. Planet of Sound, 2!.OOu. De Doelen Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, 20.15u. Nighttown. The Perverts The Treble Spankers, 21.00u. Plan C. Mr.Boogie Woogie The Rresweep Bluesband. 22.30u. Popular. A Night of the Blue Note, 21-OOu. Rotown. Van Dik Hout, 22.00u. Havengebieden rot- terdam. Wereldhaven Dagen. Nighttown. Ricky Devito/AGiri Called Johnny, 21.00u. Academiegalerie De Sterrenwacht. Sterrenwachtle zing, 17.00u. Zaterdag 10 september SCHIEDAM Grote Kerk. Pianoconcert Amaud Roszdorff, 15.00u. Plantage e.o. Open Monumentendag. Podium. In- continentals, 21.00u. Stedelijk Museum. Orgelconcert, hele dag. Brandweer. Open dag, 13.00u. VLAARDINGEN Oostwijk en Stadsgehoorzaal. Oper monumentendag. Stadsge- hoorzaal.The Piano (film), 20.30u.. Toneelgroep Het Volk, 20.15u. Icht- uskerk. Aladdin (film), 13.00u, Vre- deskerk. Aladdin (film) 10.30 en 14.00u. Grote Kerk. Wandelcon cert, 15.00u. Willemoordsweg. Vaarexcursie Vlietlanden, 9.30u MAASSLUIS immanuelkerk. Vioolconcert, 20.15u. De Kem. Klaverjastoemoof, ROTTERDAM Diverse locaties. Open Monumen tendag. Havengebieden Rotter dam. Wereldhaven Dagen. SKVR- Muziekschool Centrum-West. •Open Huis kinderen en jongeren, 10.00-12.00u. Zondag 11 september SCHIEDAM DC 4Molens, Ruilbeurs, 13.30u. VLAARDINGEN Holyweg. Rondvaart Viieten, 14.00 en 15.00u. Maandag 12 september VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Tom Ooster huis, 14.00u. ROTTERDAM AJhambra Riksbioscoop: The Age oflnnocence'(a/)dag, 11.45-2.45- 5.45-8.45. AIhambra2: 'Sirens' (al) dag. 4-6.45-9.30. Calypso 1: Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-2: 'Four weddings and a funeral" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-3: 'Schindier's List' (12) dag. 8. Cinerama l:'l love trouble' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3; 'Beverly Hrtls Cop HI' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Speed* (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'Naked Gun 33 3/3' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, CorsoThe Client' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. imax Theater. Wereld havendagen programma (al) vr.za- .zo. 11-12-13-14-15-16. 'Free Wil ly' (al) dag. 7. 'Jurassic Park' (12) dag. 9.15. Venster 1: Theo van Gogh's 06' (16) dag. 8-10. Venster 2: 'II Gattopardo' (16) dag. 8.30. Venster 3: 'El Pajarodela Feitcidad' (16) dag. 8. 'Abgeschmmkt!'(16) dag. 10. Venster 4; 'Mogeugeiukktg worden' (16) dag. 8. 'Un'amma di- visa indue' (16) dag. 10. Lumièrel: The Flmtstones' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: The Cowboy Way' (12) dag. 115-4-6.45-9.30. Lumière 3: The Getaway' (16) dag. 6.45-9.30. Lumiere 4: 'StnkingDis- tance* (12) dag 6.45-9.30. Rex: 'Roommates' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia; 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. NachtvoorstellingemCineramal: "Forest Gump' (16) en 'Clearand pre sent danger (16) za. 00.15. Lumière 1: 'Speed'(16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: The cowboy way' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: The Getaway* (16) vr.za. 00.15. Venster l: Theo van Gogh's 06' (16) vr.za. 24. Ven ster 2: 'Pink Floyd in Pompei' (16) vr.za. 00.15. Venster 3: Abge- scbminkt' (16) vr.za. 24. Venster 4: 'More' (16) vr. za.00.15. Kindermatinees: Alhambra 2: De Aristokatteri2a.zo.wo. 1.15. Calyp so 3: The Anstocats'za.zo.wo. 1.15- 4. Lumière 3: 'De Anstokatten" za- .zo.wo. 1.15-4. Lumiere 4: 'Duime- lijntje'za.zo.wo. 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1