15 PvdA staakt bemiddeling met dissidenten Milieu-inspecteurs gaan scherper controleren Au towas straat als dekmantel voor omvangrijke heroïnesmokkel Ranshuijsen en Ten Have stevenen af op royement Markante bewoners spelen hoofdrol in Plantaboek Woning voor Sjors Aangereden op zebrapad Veel brommers niet in orde Winkeldief door bulten verraden Inbrekers ontkomen Valse merkjeans in kledingwinkel Kelderbox geplunderd Ml '.ïMmWm Rechtbank geeft inbreker zijn zin Schiedam Een 67-jarige Schiedammer is vanochtend rond half negen geschept door een auto toen hij op de kruising van de Vlaardingerdijk en Burgemeester van Haarenlaan wilde oversteken. De man nam het zebrapad om van de Steenstraat op de Veeartsweg te komen. Daar stond een rij au to's voor het stoplicht te wachten. Een plotseling daarachter tevoor schijn gekomen auto die rechtsaf richting Vlaardingen wilde rijden, werd door de man te laat opge merkt. Het slachtoffer is met ver schillende botbreuken opgeno men m het ziekenhuis. Vlaardingen Tijdens de tweede 1 controle die door de Vlaardingse politie bij scholen op brom- en snorfietsen wordt uitgevoerd, heeft men gistermiddag een be hoorlijk aantal overtredingen ge constateerd. Bij de VOS aan de Claudius Civilislaan werden elf tweewielers voor een technisch onderzoek aangeboden. De politie telde 27 overtredingen. Omdat het om een preventieve ac tie gaal, krijgen de scholieren nog 1 geen bekeuring. Bij het roeren- deel van de gecontroleerde brom- en snorfietsen was de verlichting niet in orde. Drie brommers ble ken te zijn opgevoerd, vier maak ten te veel lawaai en van twee brommers deugden de remmen niet Voorts werden gebreken aan uitlaten, trappers en achterspat borden geconstateerd. RotterdamEen 3Ö-jarige Rotter dammer die gisteravond in de Schiedamse binnenstad enkele '-nkeldiefstallen had gepleegd, is jr zijn eigen stommiteit betrapt door de politie. De man werd in het centrum van zijn woonplaats aangehouden omdat zijn kleding flinke bulten vertoonde. De Rot terdammer bleek onder zijn jas onder andere ruim honderdtwin tig lepels en vorken te verbergen. Tijdens het verhoor bekende hij het bestek in een winkel aan de Broersvest te hebben gepikt. De dief is overgedragen aan de Schiedamse pohtie. Schiedam Twee inbrekers die gisteravond een bedrijf aan de Giessenweg hebben bezocht, zijn aan de pohtie ontkomen. Een ge tuige had het duo omstreeks elf uur in het bedrijfspand gezien en schakelde de pohtie m. Toen agenten poolshoogte gingen ne men bleken de vogels al gevlogen. Ze gingen er vandoor met een ant woordapparaat en een radio-eas- setterecorder. Hoek van Holland Tegen een 34- jarige winkelier uit Honselersdy k is gisteren door de politie van het district Waterweg proces-verbaal opgemaakt. De man verkocht m zijn wmkel aan de Rietdijkstraat in Hoek van Holland valse merk- broeken. De pohtie was daarover door de Stichting Namaakbestnj- ding uit Amsterdam op de hoogte gesteld. Er werden ongeveer vijf tig broeken in beslag genomen D' '".inkeiier ontkende van de v- -ngen op de hoogte te zijn Maassluis In de nacht van woensdag op donderdag is aan de Tooroplaan in Maassluis een kel derbox leeggehaald Het nachte lijk bezoek maakte gebruik van een valse sleutel. Uit de kelder werden onder andere een autote lefoon, geluidsboxen en een ver- sterker ontvreemd. Bij een autokraak aan de Johan Wagenaarlaan, eveneens m Maas sluis, werd vermoedelijk ook ge bruik gemaakt van een valse sleu tel. Omdat geen braaksporen waarneembaar waren ontdekte de eigenaar pas dat zijn radio was ge stolen toen hij instapte Door Jan Rozendaal Viaardingen De bemiddelingspoging tussen de Vlaardingse PvdA en de twee raadsleden John Ranshuijsen en Leo ten Ha ve is gestaakt. Dat heeft het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid gisteren aan betrokkenen laten weten. „Tot onze spijt moeten wij vaststellen dat verdere bemidde ling geen perspectief biedt en dat de politieke situatie snelle duidelijkheid onvermijdelijk maakt." Vrijdag 9 september 1994 vv.i Dat betekent dat de afdelingsver- gadenng sn oktober een oordeel uit moet spreken over de situatie. Het hoofdbestuur stuurt aan op een officiële procedure 'bemidde ling en toezicht'. Dat zal zoals het zich nu laat aanzien uitdraaien op een royement. Want de andere twee mogelijkheden binnen deze procedure -Ranshuijsen en Ten Have bedanken als raadslid óf zij blijven aan als zelfstandig raads lid en bedanken (uit zichzelf) als lid van de PvdA - wijst het twee tal resoluut van de hand. Dan blijft royement over, tenzij Ranshuijsen en Ten Have alsnog worden opgenomen m de fractie. Zelf zeggen ze daar nog steeds op uit te zijn. Het zou volgens Rans huijsen om 'een zakelijke samen werking' kunnen gaan „In die twintig jaar dat ik Ud ben van de PvdA zyn er wel vaker conflicten geweest. Ook deze keer moeten we daar toch uit kunnen komen. Zeker nu de ergste wonden zijn geheeld. Tenminste bij mezelf merk ik dat ik milder ben gewor den en ik hoop dat genoeg men sen op de afdeimgsvergadering daar ook zo over denken. Het zou voor de partij én voor de Vlaar dingse bevolking het beste zijn als we met één grote fractie van zeven mensen in de raad komen. Wij willen dat in ieder geval nog steeds." aldus Ranshuijsen mede namens Ten Have. Geen heil Maar behalve het hoofdbestuur, ziet ook het afdelingsbestuur geen heil meer in een verdere sa menwerking. Het afdelingsbe stuur heeft gisteravond inge stemd met de door het hoofdbe stuur voorgestelde procedure. Voor afdelingsvoorzitter Fred Meerhof is het 'ondenkbaar' dat de verhoudingen nog zullen wor den hersteld. „Natuurlijk is het aan de afde lingsvergadering, maar ik zie niets dat de situatie met eind maart heeft verbeterd. En toen was de afdelingsvergadering dui delijk in haar oordeel door Rans huijsen en Ten Have uit de fractie te zetten. De vraag stellen wat er gebeurt als de afdelingsvergade ring beslist dat de twee weer in de fractie moeten worden opgeno men is voor mij dan ook bij na aca demisch," aldus Meerhof. Ook fractievoorzitter Anny Atte- ma ziet geen weg terug. „Hoe treurig het ook is, maar er is geen basis van vertrouwen meer. En als ik de uitspraken die met name Ten Have de afgelopen tijd weer over ons heeft uitgestort op een rytje zet, dan is het wat mij betreft alleen maar erger geworden." Commissie De verdere gang van zaken is nu dat na de afdelingsvergadering begin oktober een commissie van drie wordt benoemd. Dit drietal - waarvoor beide partijen iemand mogen aanwijzen, die dan samen een derde Ud kiezen - brengt ver volgens verslag uit aan het partij bestuur. Tenzij beide partijen elkaar voor die tijd niet in de ar- nen vallen, zoals een woordvoer der van het hoofdbestuur in Am sterdam het uitdrukt, zal dat er toe leiden dat Ranshuijsen en Ten Have begin volgend jaar het par- tijlidmaatschap wordt ontnomen. Dat geldt dan ook voor de ovenge twee leden van de zogenoemde 'bende van vier', Hennie Petray en Kor Blumenstock, die als eer ste reserve op de Ujst van de PvdA staan. Rotterdam/VJaardingen „Mij- best," klonk het twee weken geleden voor de rechtbank toen de 34-jarige verdachte drieëneenhalf jaar cel tegen zich hoorde eisen. „Doe mij maar in de gevangenis, wantik kan toch niet stoppen met klauwen. Bovendien krijg jk er te eten en te drinken en kan ik er mijn sigaretje roken." De inbreker, zonder vaste woon- of verblijfplaats, kreeg gisteren min of meer zijn zin. De rechtbank veroordeelde de man tot driejaar gevangenis. De man pleegde begin vong jaar meerdere woninginbra ken in Vlaardingen en Maas sluis en had het tevens op en kele winkels in Schiedam en Rotterdam gemunt. De officier van justitie meende met een zware strafeis te moeten ko men omdat de verdachte be kende geweld te hebben ge bruikt bij een van zijn nachte lijke 'werkzaamheden'. Tij dens een inbraak in een wo ning aan de Vlaardingse Oran jestraat werd hij betrapt door de 80-jarige bewoonster. Ze wilde de inbreker haar huis uit werken maar werd mishan deld. Hij beet de vrouw en pro beerde haar te wurgen. Bij eer dere verhoren had de verdach te dat feit steeds ontkend. Tij dens de behandeling van de zaak zei hij de vrouw te hebben beetgepakt omdat hij plotse ling seks met haar wilde heb ben. Een vervlogen beeld van De Plantage met rechts de oude muziekkapel. Reproauctie Roei Dijkstra Schiedam Helemaal gepland was het niet, maar het komt de Schiedamse tekstschrijfster Na thalie Lans niet slecht uit dat haar nieuwste boek precies op de Na tionale Monumentendag ver schijnt. Het Plantageboek heet het, en handelt over de bewoners die rond het oudste stadspark van Nederland wonen. Het moet gek lopen als de karak teristieke bebouwing langs de Plantage met Rein Eendracht als het meest m het oog springend onderdeel, morgen tijdens de mo numentendag met door belang stellenden wordt bezocht. Want binnen met al te lange tijd onder gaat het karakteristieke stukje Schiedam een opknapbeurt. Het krijgt een nieuw gezicht. Met het Plantageboek in handen lijkt het alsof er alleen maar mar kante figuren in de omliggende Lange Nieuwstraat en Tumiaan wonen. Of de schrijfster moet juist die mensen hebben bena derd voor de medewerking aan haar boek. Theoloog Een gepensioneerde bankdirec teur, schilder, een geheelonthou der die ruim 25 jaar in het han delsentrepot voor de opslag van jenevervaten werkte, een hand boekbinder, de theoloog en Schiedam-kenner by uitstek Her man Noordegraaf, een operazan geres en een kloosterzuster. Het is slechts een greep uit de perso nen die aan het woord komen over hun woonomgeving en er vooral boeiend over vertellen. Het geheel is luchtig geschreven en voorzien van vele foto's. Vanzelfsprekend neemt Lans de lezers ook mee de geschiedenis in. Vanaf het moment dat De Plantage in 1767 door stadsarchi tect Van Bol'es werd aangelegd. De sloten langs het park, de fon tein. leeuw op sokkei en fraaie hekken zijn inmiddels verdwe nen. De dikke kastanjebomen lij ken de enige elementen die de tand des tijds hebben doorstaan. Monumentale bouwwerken rond om het park zijn er nog volop: het pand dat Giudici aan de Tumiaan liet neerzetten, het Blauwhuis, het brugwachtershuisje en het klooster. En niet te vergeten het arbeidershuisje aan de Lange Nieuwstraat. Stuk voor stuk mo numenten die morgen alle aan dacht verdienen en aan de hand van oude foto's zijn terug te vin den in het boek. Door Sander Sonnemans Schiedam „We hebben voorlich- ting gegeven, preventie-acties ge voerd en al heel wat waarschuwin gen uitgedeeld. Iedereen behoort nu wel te weten hoe met het afval omgesprongen moet worden. Het moment om strenger op te treden is aangebroken. We blijven na tuurlijk niet alleen maar waar schuwen." Jos Prein. milieu-inspecteur van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS), windt er geen doekjes om. De Schiedamse bur gers zullen zich beter aan de re gels moeten houden Geen vuil niszakken meer te vroeg op de Vlaardingen Sjors Bakker, de man die al twee jaar in zyn BMW woont en gisteren in het Rotterdams Dagblad zijn ver haal deed, knjgt deze week een huis aan de Kethelweg toe gewezen. Dat heeft Ben van de Vecht van de Woningfederatie in Vlaardingen gisteren ver klaard, Volgens Van de Vecht kunnen mensen makkelijk aan een wo ning geholpen worden als zij de woonbonnen maar goed in vullen. Bakker is begin augus tus op bezoek geweest bij de Wonïngfederatie, waar hem is uitgelegd hoe hij de bon het beste kan invu'ien. Pas daarna is hij volgens Van de Vecht woonbonnen m gaan sturen. stoep zetten, klem chemisch afval apart inzamelen, geen grofvuil bij de grijze Komo-zak en natuurlijk ook niet op illegale wijze afval dumpen Misbruik wordt, indien de dader kan worden opgespoord, gestraft met een bekeuring. Sinds oktober van het vong jaar wordt weer nauwlettend gecon troleerd door de inspecteurs. Daarvoor heeft de controle op een laag pitje gestaan. Prem, de enige milieu-inspecteur bij het ONS, raakte twee jaar geleden betrok ken bij een verkeersongeluk en was geruime tijd uit de roulatie Nadien mocht hij geen hele dagen meer werken en werd collega Ma- ri Dingenouts tot inspecteur be noemd. Met z'n tweetjes proberen ze Schiedam nu een schoon aan zien te geven. Preventie „Vanaf oktober zijn we op scho len, bij wyk- en bewonersorgani saties en burgers bezig geweest met preventie en voorlichting, vertelt Dingenouts. „Het doel is vanzelfsprekend om de stad scho ner te krijgen. Het zwerfvuil moet worden teruggebracht. Iedereen heeft het er over, maar niemand raapt het op. Het probleem moet echter bij de bron worden aange pakt, Verkeerd aangeboden afval is de grootste boosdoener. Een vuilniszak die te vroeg buiten wordt gezet, kan enorm veel zwerfvuil veroorzaken. Katten en zelfs meeuwen maken de zakken kapot om iets eetbaars te vinden. Jos en ik lossen natuurlijk niet al le problemen op door waarschu wingen en processen-verbaal uit te delen. Nee, er moet een wissel werking tussen het ONS. de bur gers, bewoners- en wijkgroepen. onze eigen buitendienst en ver schillende andere instanties ont staan. Wij kunnen verder eigen- De milieu-controleurs Dingenouts (op scooter) en Preln bekijken de inhoud van een vercamelcon- tainer. Nu de voorbereidende werkzaamheden zijn afgerond, gaanzescherpercontroleren.FotaRoei Dijkstra lijk alleen maar het gedrag van de hun troep werd weggehaald. mensen proberen te beïnvloe den." In de voorbereidende fase waarin de mibeu-inspectie nieuw leven werd ingeblazen, moesten Prein en Dingenouts toch al vele malen hun aanwezigheid laten gelden. Er kwamen dit jaar zo'n dertien honderd klachten binnen over af val en er werden ruim vierhon derd waarschuwingen in de vorm van gele en rode kaarten uitge deeld. Gaat men met een rode kaart op zak weer in de fout, dan wordt een bekeuring uitgeschre ven. Tot op heden kwam dal drro keer voor Het ONS moest 379 maal in actie komen om vuil op te ruimen In 418 gevallen zorgden de veroorzakers er zelf voor dat De milieu-inspecteurs houden zich bezig met alle facetten van af val. Zo zyn de afgelopen maanden onder meer onderzoeken gedaan naar het functioneren van glas- en papierbakken. De capaciteit werd afgestemd op het aanbod om te voorkomen dat de containers overvol raken en dus zwerfvuil voortbrengen. Door de hele stad zijn meer prullebakken geplaatst. In samenwerking met de politie worden straks ook illegale vuil- stortingen harder aangepakt. „Zwerfyuil is een mentaliteits- kwestip," meent Dingenouts. „Het vegen van straten vergt de nodige inzet aan menskracht, ma terieel en financiële middelen. De teruglopende uitkeringen van het rijk in de afgelopen jaren hebben ook in Schiedam tot bezuiningen geleid. Ook de straatreiniging heeft daar mee te maken gehad. De mensen zullen dus zorgvuldi ger met het afval om moeten gaan. Om ze daartoe te inspireren wordt in verschillende wijken de actie 'straatbreed' gehouden. Straten worden m één dag schoongemaakt door de straatve gers en hondepoepzuiger. De be woners worden daar nauw bij be trokken." „We verwachten meer discipline van de burgers," besluit Prein. „Het normbesef dient te worden opgekrikt. En wat meer respect voor de vuilnisman is ook best op z'n plaats." Door Jelle Gunneweg Maassluis/RotterdamMidden fe bruari kreeg de Tilburgse nacht portier S.C. een telefoontje van zijn Maassluise neef. Helemaal in pamek vertelde deze dat twee tas sen waren gestolen uit de kelder van zijn ouders. De huilende man vroeg of zijn neef hem misschien wilde helpen bij het vinden van de dader. „Pas later ontdekte ik dat het om heroïne ging, echt waar," vertelde de Tdburger voor de Rot terdamse rechtbank. Rechtbank-president mr. J. W. Heyman nep de gebeurtenis bij de heren in herinnering, om aan te geven dat zij al eerder met drugspraktijken bezig waren voordat zij betrapt werden op het feit waarvoor zij nu terecht ston den: de smokkel van ruim 54 kilo herome. Grote man achter deze actie was de Maassluizer M.C. Zowel zijn Tilburgse neef als vijf Polen die de heroine in twee busjes naar Ne derland hadden gesmokkeld, leg den tijdens de zitting belastende verklaringen tegen deze verdach te af. Ook uit afgeluisterde tele foongesprekken en eerder bij de politie afgelegde eigen verklarin gen bleek de betrokkenheid van de verdachte. Toch hield hij tot in het absurde vol dat hij onschuldig was. Niks heroïnesmokkel - au- topoetsen, dat was waarmee hij zich bezig hield, hield hij de recht bank voor. Verschillende malen had de Maassluizer zijn neef gevraagd of deze hem wilde helpen bij het poetsen van een auto. Deze hield aanvankelijk de boot af omdat hij na het voorval met de tassen wat huiverig was geworden voor de praktijken van zijn neef. Een gou den ketting deed echter wonde ren: ogenschijnlijk bedoeld als ca deautje voor de vriendin van de Tilburger trof de gift doeL De eerstvolgende keer dat hij werd benaderd, zegde de nachtportier annex eigenaar van een autowas serij zijn medewerking toe. Vrijdag 28 mei was het zover. M.C. reed richting Tilburg, haalde zijn neef op en reed vervolgens naar een hotel in het centrum van de stad. Daar werd met de vyf Polen onderhandeld over een geldbe drag en de te bepalen route naar de wasplaats van de neef. Pas op zy n eigen terrein zag de Tilburger dat zijn wasstraat ongebruikt zou blijven. De beschutte plek bleek slechts nodig voor één doel* onge zien de heroïne uitladen. „Heel mijn wereld stortte in toen ik doorkreeg dat ik gebruikt was," probeerde de autowasser zijn on schuld te bewijzen. Maar het was te laat: al maandenlang luisterde de politie de telefoons van de bei de" neven af. Ook zij waren dus op de hoogte van de overdracht en vielen de wasserij binnen op het moment dat de drugs werden uit geladen. Schateren Daar waar S.C. uiteindelijk schoorvoetend toegaf dat hij fout zat, ontkende de Maassluizer in alle toonaarden zijn betrokken heid. Was er één miljoen gulden gestolen uit de kelder van zyn ou ders? Welnee, dat ging slechts om zo'n vijf a zesduizend gulden Waar hij zijn dure auto van had betaald, terwijl hij geen vast werk had? Met een lening van de ban- Hoe hij zijn vliegticket naar Tur kije had kunnen financieren' Met medewerking van familieleden Waarom hij met flink wat geld naar Turkije ging en met een man in Ankara had afgesproken? Om de aanleg van een waterput te be talen. En zo ging de ondervraging maar door. Even brak er een moment van ontspanning door in dit to neelspel, toen rechter Heyman de verdachte vroeg waarom hij niet met zijn eigen auto naar Tilburg was gereden. „Omdat die van mijn vriend zuiniger rijdt," ant woordde hij. maar had direct daar na zelf door hoe belachelijk dit klonk en begon te schateren. Officier van justitie mr. S.AJ van 't Hul zag er de lol met van ui en was genadeloos in haar oor deel De betrokkenheid van alk verdachten stond voor haar over duidelijk vast, de straffen logener dan ook niet om. Tegen de Maas sluise heroïnedealer eiste nj on voorwaardelijke gevang nisstra- van acht jaar. De Tilburgse neet' mag wat haar betreft voor tweeeo- eenhalf jaar gaan zitten. Ook dj schuld van de vyf Polen stotó voor haar vast: tegen hen werd ge middeld vier jaar cel geetst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2