10 Zuiniger omgaan met energie hoge 'miÉKf JA tl Stichting Haring- en Bierfeest zet de voorzitter aan de kant 'Begin met het licht uit te doen als je weggaat' Open Monumentendag opent ogen in eigen straat Bomen geveld door bliksem Junk onvindbaar na fout Openbaar Ministerie genda Fietsers met geweld beroofd Jongeman op zoek naar seks Vrouw bij bank beroofd Auto in brand gestoken Vechtersbaas geeft zich aan Hopman Bot onderscheiden Geswifte Suzuki dealers geven Sii m 51 Eén agent voor drie gemeenten Paard geknipt Rotterdams Dagblad Maandag 12 september 1994 Vlaardingen Drie Vlaardmgers vanerend in leeftijd van 17 tot 25 jaar. zijn in de nacht van zaterdag op zondag slachtoffer geworden van een gewelddadig drietal. Twee van de slachtoffers werden van hun fietsen geschopt, maar wisten te ontkomen. De derde fietser, een 17-jarige jongen moest zijn portemonnee afgeven. Aan de hand van de opgegeven signalementen hield de politie twee Vlaardingers van 18jaar aan De derde verdachte, een 19-jarige Schiedammer, werd later m zijn woning gearresteerd. Schiedam Een 22-jarige Schiedamse ts vrijdagmiddag te gen haar zin m gezoend door een haar onbekende jongeman. De vrouw werd op de Lange Ha ven m haar woonplaats aange sproken door twee knapen die seks met haar wilden en smerige taal uitsloegen. Toen ze niet op de oneerbare voorstellen inging, kreeg ze een een klap in haar ge zicht. De andere jongen, een 19-ja- rige stadgenoot, ging daarna de vrouw achterna en gaf haar plot seling een zoen. De knaap kon la ter worden aangehouden. Zelfs bij zijn voorgeleiding aan een vrouwelijke hulpofficier van justi tie probeerde hij zijn honger naar seks beantwoord te krijgen. Vlaardingen— Een 30-jarige vrouw is zaterdagochtend even voor half zes overvallen nadat ze bij de VSB-bank aan de Van Hogendor- plaan in VLaardmgen geld uit de muur had gehaald. Ze werd vastgepakt door twee mannen die haar het geld en het pasje afnamen. De buit werd over gedragen aan twee wouwen. Maassluis Op de Mozartlaan in Maassluis is zaterdagochtend vroeg een auto uitgebrand. Dooi- dat de gastank van het voertuig ontplofte, vloog ook een tweede auto, die ernaast stond gepar keerd, in brand. De politie heeft sterke aanwijzin gen dat er sprake is van brand stichting. Vlaardingen/Maassluis De gemeenten Vlaardingen en Maas sluis werken met het nutsbedrijf aan de voorbereiding van een project waarmee energie moet worden bespaard. Beide steden nemen deel aan het zogenoemde GEA-plan (Gemeentelijke Energiebesparings Aanpak) van de Neder landse Onderneming voor Énergie en Milieu (Novem). Doel stelling van het project is door groepsgewijze aanpak te ko men tot energiebesparing binnen de gemeenten. Binnenmaas Een 29-jange Ha genaar ligt in kritieke toestand in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis nadat hij gisteravond tijdens een vechtpartij in Puttershoek met zijn hoofd tegen een beton nen rand sloeg.De vechtpartij tus sen de Hagenaar en een 25-jarige Schiedammer begon m disco theek Alcazar en kreeg, na uitzet ting door de eigenaar, een vervolg op de Groenweg. De Schiedam mer sloeg de Hagenaar die daar door uit evenwicht raakte en te gen een betonnen rand sloeg De Schiedammer heeft zich ïmrnd dels bij de Rotterdamse politic aangegeven. Voor deelname aan het project zijn verschillende doelgroepen geselecteerd die volgens metin genvan het NV Nutsbedrijf Vlaar- dmgenMaassluis een hoog ener gieverbruik hebben. Tot die groe peringen behoren bedrijven, wo- mngcoporaties, kerk- on school besturen, sportverenigingen, ho recazaken en afdelingen van de gemeenten zelf. Met het plan moeten de doelgroepen enthousi ast gemaakt worden voor deelna me aan het project. Ze kunnen zelf hun steentje bijdragen aan het project door met ideeen te ko men. Naar verwachting wordt in okto ber het concept-plan gepresen teerd. Daarvoor is een extern bu reau ingeschakeld. Het Nutsbe drijf Vlaardingen/Maassluis treedt op als adviserend en con trolerend orgaan. Verlichting Concrete v -tellen zijn er nog niet gedaan over de manier waar op zuiniger met energie en de uit stoot van afvalstoven kan worden omgesprongen. Toch zijn volgens J. Baris, voorzitter van de werk groep die zich mei het GEA-plan bezighoudt, tal van voor de hand liggende mogelijkheden te be denken. ,.De verlichting en ver warming m gemeentelijke gebou- kan onder de loep worden ge- r jmen. De straatverlichting kan worden aangepakt," komt hij met diverse ideeen. „In het laatstge noemde geval kunnen energie zuinige armaturen worden ge bruikt en misschien kan de straat verlichting op sommige plekken Vlaardingen Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Vlaardmgse scoutinggroep Prins Maurits is Johannes Bot onder scheiden. Burgemeester Stam speldde hem zaterdagavond tij dens het jubileumfeest in het Groen van Prinsterer Lyceum de versierselen op die horen bij de eremedaille m goud. verbonden aan do Orde van Oranje Nassau. De hopman (69) is al 49 j aar lid van scoutinggroep, waarvan 42 jaar in verschillende leidinggevende functies. Bot werkte bij de voor malige Dienst van het IJkwezen, waar hij onder meer de verzame ling ïjkersmatenalen beheerde. xavertenue Voor alle niet gesv/ifte merken en dat 14 dagen lang 5 u i u k i Dealers: Inter Auto, Ediionweg 16a, 2952 AD Alblasierdofn, Tel 01859*18500 Autobedrijf Varboeve B.V., Hooftf^sg Zuid 30, 2908 LC Copelle o/d Lisset Td 010-45B9027/4589036 Onborsten Kommerman, N>[verh«idjshoat 65, Industnetensirt Dordi West, 3316 Af Dordrecht, Tel 078*139244/139931 Auto Dekker Hoekse Waard B.V., I van de Heydensfraaf 2,324! L£ Oud-Beije^ond, Tel 01860-21160/21141 Van B.V., Noondenweg 77, 2984 AG fddedcedc. Tel 01804*30368 County Car Rotterdam B.V., Autostrada *De Esdi", Toepad 15,3063 Sj torterdom. Tel 010*4529064 Vari B.V., De Ni<verbeidi!roat (4 (Spaanse Polder), 3125 AK Schiedam, Tel 010-4424922 Auto Dekker 8.V., Theemiweg 1 3201 LT Spijkömsse, Tel C 14377/16944 Van B.V., Taanden |vfroat -• 3133 ET Vloardingen. Tel 010-4356639 Eurocaro Rotterdam B.V., Amtatel«stTaat 20, 3074 BD Rotterdam, Td 010-4326868/4324166 wat minder Een ander voorbeeld: heel wat kerkgenootschappen verhuren hun zalen. Het kan best voorkomen dat er meer kosten worden gemaakt met de verwar ming en verlichting van een zaal dan de verhuur oplevert. Ook dat kan een actiepunt zijn. Als in be paalde doelgroepen het energie verbruik moet worden bekeken, kan het nutsbedrijf een belangrij ke rol spelen. Daar kan zo een uit draai worden gemaakt en gecon stateerd worden of het verbruik te hoog is." Het nutsbedrijf heeft zelf overi gens al een plan ten uitvoer ge bracht om het energieverbruik in scholen en verzorgingstehuizen te beperken. Door middel van vra genlijsten wordt een schatting ge maakt van het gebruik van gas en elektriciteit. Als blijkt dat het te hoog is, worden maatregelen ge troffen om zuiniger met de ener gie om te gaan, In Maassluis is al een eerste stap gezet in de richting van een ener- giebewust beleid. Alle basisscho len zijn bezocht en hebben aan de hand van een rapport de te nemen maatregelen ontvangen. Voor het stadhuis is een milieu-actieplan opgesteld. Daar worden onder meer op korte tennijn alle TL-ar- maturen vervangen door zuiniger verlichting. „Zuiniger omgaan met energie is een zaak van een grotere bewust wording bij de mensen." zei de Vlaardingse wethouder J. van der Windt afgelopen weer.. „Dat kan al beginnen bij het licht uitdoen als een ruimte wordt verlaten." Al wordt in het handelsentrepot in Schiedam ai lang geen jenever meer opgeslagen, tijdens de Open Monumentendag trokken de opslagplaatsen veel belangstellenden. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Ontelbare keren hadden ze door hun straat gelo pen zonder dat ook maar één keer de schoonheid van de geveltjes of de fraai vormgegeven g' .o-m- loodramen was opgevallen. Zater dag werden de ogen van de bewo ners in de Vlaardingse Oostwijk cn De Plantage in Schiedam ge opend, toen hun wijk centraal stond tijdens de landelijke open monumentendag. De Plantage in Schiedam was met geheel toevallig gekozen als speerpunt voor deze dag, want het oudste stadspark van Nederland staat aan de vooravond van een ingrijpende renovatie. Niet alleen de -meente heeft plannen voor heru chting. ook drie kunste naars hebben hierover hun ge dachten laten gaan. De maquettes met toelichtingen waren te be wonderen in drie van de open ge stelde huizen. De bezoekers van de Open Monu mentendag hadden echter meer belangstelling voor de monumen ten in de Lange Nieuwstraat en Tuinlaan, want wanneer krijg je nóg eens de kans bij mensen bin nen te stappen om ongegeneerd het interieur te bewonderen of uitgebreid de verschillende bouw stijlen in ogenschouw te nemen. Honderden belangstellende na men de kans waar. Slechte weer In Vlaardingen viel de belangstel ling enigszins tegen in vergelij king met voorgaande jaren, waar schijnlijk door het slechte weer en de statische aanpak. De aandacht voor de Oostwijk bleef beperkt tot rondwandelingen langs monu menten. Geveltjes kijken in de stromende regen. Het Service Team Vlaardingen verzorgde ook enkele rondleidingen waardoor de geschiedenis van de gebouwen meer tot leven kwam. In beide steden waren ook de ge bruikelijke monumenten openge steld. In Vlaardingen waren dat alle musea, de molen Aeolus, het stadhuis en de grootste publieks trekker de Grote Kerk (met toren- beklimming). Schiedam legde buiten De Plantage de nadruk op de Lange Haven en omgeving, met enkele pakhuizen, kerken en het Stedelijk Museum. De rondvaart tussen Schiedam en Vlaardingen werd afgelast, waar door uitwisseling van belangstel lenden tussen beide steden ach terwege bleef. Fietsroute In Maassluis waren negen monu menten gratis te bezichtigen. Er was een speciale fietsroute uitge zet langs onder meer de Grote Kerk, molen De Hoop, het Delf landhuis aan de Hoogstraat, het ernaast gelegen Sleepvaartmu- seum en de Wippersmolen. In de Grote Kerk. dé trekpleister, werd het carillon bespeeld door de stadsbeiaardiers en kon de toren worden beklommen. Beneden in de kerk was een expositie over de toren ingericht. In vergelijking met de andere monumentale ge bouwen trok de onlangs gerestau reerde kerk het meeste publiek. Niet alleen vanuit Maassluis, maar ook van ver daarbuiten. Grote kerk Belangstellenden uit Terneuzen hadden een familiebezoek in Maassluis gecombineerd met een wandeling door het oude cen trum. „We wisten dat Maassluis een kleine stad is, maar dat er zo veel fraaie gebouwen staan heb; ben we pas vandaag ontdekt," zei een 60-jarige bezoeker verheugd over het monumenten-aanbod. „Het sleepvaartmuseum en De Furie zijn de moeite van een kijk je waard, maar die grote kerk is toch wel het mooiste Maassluise bezit." In het Sleepvaartmuseum trok de nagebouwde stuurhut vooral de aandacht van de jeugd. Jongens waanden zich aan het roer even de kapitein van een groot schip. Een van hen ging helemaal op in een denkbeeldig avontuur toen zijn vader hem nep om weg te gaan. „Mannen, riep hij stoer, „we gaan aan land." Vlaardingen Het bestuur van de Stichting Haring- en Bier feest heeft voorzitter W. Flaeh aan de kant gezet. De bestuur scrisis is het gevolg van 'structu rele en diepgaande verschillen van inzicht ten aanzien van het beleid van de stichting en de uit voering daarvan'. De overgeble ven bestuursleden hebben oud- voorzitter M. P. van Zanten aan gezocht als adviseur in deze kwestie. Het Haring- en Bierfeest van vo rige week was de eerste editie onder voorzitterschap van Flach. die al wel vijfjaar deel uitmaakte van het bestuur. Vorig jaar volg de Flach Van Zanten op, die van wege drukke werkzaamheden de voorzittershamer neer had ge legd. Maar terwijl de lucht van haring en bier nog in de Vlaar dingse binnenstad hing, werd Flach maandagavond de deur ge wezen door de overige bestuurs leden. Dat is afgelopen weekein de bekendgemaakt De door het stichtingsbestuur aangezochte oud-voorzitter Van Zanten moet nu zo spoedig mo gelijk een advies uitbrengen om de zaak op te lossen. Uit de eer ste gesprekken heeft Van Zan ten opgemaakt dat het om 'klei ne wrijvinkjes' gaat die in de loop van de tijd zoveel irritaties hebben gegeven dat niet langer kon worden samengewerkt. „Van verwijtbaar gedrag is mij niets gebleken," zegt Van Zan ten. „Maar je moet er rekening mee houden dat de mensen die in het bestuur zitten allemaal vrijwilligers zijn. Goede wil is het grootste kapitaal van zo'n be stuur en als er dan te veel irrita tie komt, gaat het niet langer." Van Zanten heeft zichzelf als doel gesteld om op 18 oktooer een voltallig bestuur te presente ren. Dan wordt in De Harmonie de slotavond gehouden; een feest voor de vrijwilligers die hebben meegewerkt aan het Haring- en Bierfeest, waar die avond ook de Vlaardingse promotieprijs wordt vergeven en (op voordracht van de burgemeester) de bekendma king volgt van het goede doei waaraan de jaarlijkse donatie wordt geschonken. Op de Pruissingel in V,aardingen zijn zaterdagavond twee bomen geveld door de bliks or. Over een lengte van tientallen meters lagen de brokken hout langs de weg. Van één boom was hele maal niks meer over, de tweede werd door de bliksem door midden gereten. Persoonlijke onge lukken deoan zich niet voor. Er was ook geen schade aan auto's. Foto Roei Dijkstra Doo.' ider Sonnemans Rotterdam/Schiedam Recht bankpresident mr. A. C. M. P. van Breukelen-van Aamhem gooide nog net niet met de deur toen de leden van de rechtbank zich vrij dagmiddag terugtrokken. Maar kwaad was ze wel. De verdachte Schiedammer T. J. die voor haar had moeten staan, schitterde door afwezigheid. De schuld daarvan schoof ze in de sehoonen van de officier van justitie. De zaak tegen de 28-jarige Schiedammer werd al in juni van dit jaar behandeld, maar werd toen aangehouden om de man, volgens zijn advocaat mr. J. H. J. Rijntjes 'zo verslaafd als een deur', te onderwerpen aan een. psychologisch onderzoek. Dat on derzoek werd nooit verricht. Want de man werd wegens cellentekort op vrije voeten gesteld. „Het is een bijzonder kwalijke zaak dat de verdachte is vrijgela ten," stak de rechter haar kritiek niet onder stoelen of banken. „Wij waren in de veronderstelling dat hij tijdens het onderzoek in voor arrest zou blijven." En in de rich ting van officier van justitie mr. P. G. Blanken: .Hoe wilt u zo in deze zaak nog iets zien te realise ren met die man?" Ook de advocaat bevreemdde het ten zeerste dat zijn cliënt onvind baar was. „Ik heb gepleit voor aanhouding van de zaak om de verdachte te laten onderzoeken. Hijzelf had overigens verklaard bewust de delicten te hebben ge pleegd met het doel opgepakt te worden. Door opgeborgen te wor den hoopte hij een eind te kunnen maken aan zijn verslaving." Klucht Zowel de raadsman als de officier verzocht de rechtbank de zaak wederom aan te houden tot het moment waarop de hoofdrolspe ler van deze justitiële klucht in zijn kraag wordt gegrepen. Mr. Van Breukelen-van Aamhem had echter geen lang beraad nodig om een besluit te nemen. „De ver dachte weet heel goed dat hij van daag moest verschijnen. Het is zinloos aan het verzoek om aan houding te voldoen." De verdachte woonde geruime tijd in het drugspand aan de Oost singel in Schiedam, dat onlangs door de politie werd ontruimd. Zijn 'werkterrein' beperkte zich niet alleen tot zijn woonomge ving. Het laatste geregistreerde delict, een autokraak, werd ge pleegd in mei van dit jaar in de Oosterstraat. Voor die tijd was de junk betrokken bij zeventien mis drijven. Die varieerden van wo ninginbraken, autodiefstallen, heling van een gestolen Mercedes tot inbraken in de stationsrestau raties in zijn woonplaats, Vlaar dingen en Rotterdam. Uitkijk Tijdens de eerdere behandeling van de zaak bepleitte de advocaat vrijspraak voor drie woninginbra ken m Vlaardingen. De verdachte had bij de politie ontkend de wo ningen aan de Kwartellaan, Lijs terlaan en Voorstraat binnen te zijn gegaan. Tegenover de recht bank verklaarde hij echter op de uitkijk te hebben gestaan terwijl een ander aan het inbreken was. „.Dat heeft hij gezegd uit angst voor een pak rammel dat de me dedader hem anders zou geven." lichtte advocaat mr. Rijntjes vrij dag toe. Aan de reeks gepleegde delicten werden vier nieuwe feiten toege voegd: een autokraak, het in bezit hebben van een gestolen auto, een inbraak in een school en een autodiefstal. Drie van die ten laste gelegde fei ten mochten volgens mr. Rijntjes zijn cliënt niet worden aangere kend. „Die zijn gepleegd voordat de zaak in juni voor de rechtbank kwam. Mijn cliënt dacht alles ge had te hebben en krijgt nu weer iets nieuws onder zijn neus ge wreven. Voor het vierde misdrijf dat later m het jaar werd ge pleegd. is het Openbaar Ministe rie verantwoordelijk. Die heeft mijn client op vrije voeten ge steld." Officier van justitie mr. Blanken hield vast aan de eerste strafeis van vijftien maanden on voorwaardelijk cel Voor de nieu we vergrijpen deed ze er nog vijf maanden bovenop. Dc rechtbank doet over twee we ken'Utspiack. nrrarïT! Maandag 12 september ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg, Gr.z. Toccata, 20.15u. Kl.z. Suites, 20.30u. De Doelen Gr.z. Kirov Ope ra, 20.15u. St.Laurenskerk. Jo- harm Sebastian Bach in tweevoud, 20.15u. Rotown. Iceparty, 22.00u. SKVR-Muziekschool Centrum- West. Open Huis Jazzschool, 19.00u. Dinsdag 13 september SCHIEDAM Grote Kerk. Orgelconcert Manna Nevskaja, 20.15u. Podium. Jam sessie, 2 l.OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Always Rythm (showvoi pophitsen dans), 19.30u. d'Oude Stoep. Back to Baste 22.00u. MAASSLUIS Gebouwde Ark. Dialezingopenbaar vervoer in en om het WestJand 20.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. The Best of'I did it my way', 20.30u. Luxor Theater. The Sound of Motown, 20.15u. Rot terdamse Schouwburg. Gr.z. Toc cata, 20.15u. Kl.z. Suites, 20.30u. Dizzy. Ane Kuit Quintet, 22.00u. De Doelen Kl.z. Orpheus Kwartet, 20.15u. Groove Garden. PhatVibes Factoiy, 2J.00u. Nighttow. The Ge- nitorturers,21.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The Age of Innocence' (al) dag. 11.45-2.45- 5.45-8.45. Alhambra 2:'Sirens'(al) dag. 4-6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15. Calypso 1: 'Wolf' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: 'Schindler's List' (12) dag. 8, do- .vr.ma.dt. ook 2. Cinerama 1:7 love trouble' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Four weddings and a funeral' (al)dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3:'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.CI- nerama 4: 'Speed' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30, Cinerama 5: 'Naked Gun 33 3J3' (al) dag. 1.3 r-4-6.45- 9.30. Corso: The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.di.wo. 2. 'Moun tain Gorilla' (al)do.di.wo 3 Wereld havendagen programr vr.za- .zo.ll-12-13-14-15-lc ee Wil ly' (aI) dag. (beh.ma.) 7 -assic Park' 12) dag. (behmaS 15. Ven ster 1: Theo van Gogh's 06' (16) dag. 8-10. Venster 2:'IIGt .topardo' (16) dag. 8,30. Venster3: 'El Pajaro de ia Felicidad' (16) dag. 8. 'Abge- schminkt!' (16) dag. (beh.ma.) 10, Sneak Preview ma. 10. Venster 4: 'Moge u gelukkig worden' (16) dag. 8. 'Un'amma divisa in due' (16) dag. 10. Lumière 1: TheFlintstones'(ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Lumière 2: 'The Cowboy Way' (12) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: 'The Geta way' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Lumière4: 'Striking Distance' (12) dag. 6A5- 9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Rex; 'Roommates' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia; 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. NachtvoorstellmgeruCineramal: 'ForestGump' (16) en 'Clearandpre- sentdanger(16)za,00.15. Lumière 1: 'Speed' (16) vr.za. 00.15. Lumiè re 2: 'The cowboy way' (16) vr,za. 00.15. Lumière 3: 'The Getaway' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: Theo van Gogh's 06' (16) vr.za. 24. Ven ster 2: 'Pink Floyd in Pompei' (16) vr.za. 00.15. Venster 3: 'Abge- schmmkt' (16) vr.za. 24. Venster 4: 'More' (16) vr. za.00.15. Maasland De politiebureaus in Maasland, De Lieren Schipluiden moeten het sinds 1 september doen met één agent. Deze politie man moet de drie bureaus open houden en de aangiften behande len. Burgemeester Van der Meer van De Lier: „Die man fungeert nu als een soort 'vliegende keep' die tus sen de drie bureaus pendelt. Dat heeft als gevolg dat de bureaus maar twee tot drie uur per dag open zijn." De Lierse gemeenteraad zal zich over stappen beraden. Schiedam Onbekenden heb ben afgelopen weekeinde op een manege in Schiedam een paard mishandeld. Manen, kuif en staart van het beest werden afgeknipt. Verder is bij het dier, een 21-jarige New Fo rest, geen letsel geconstateerd. De mishandeling werd zater dagnacht gepleegd in de stal len van paardensportvereru- ging De Spaland Ruiters, waar nog ruim dertig andere paar den stonden. Nergens is het af geknipte haar gevonden. De ei genaar heeft aangifte gedaan bij de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1