Scheuring in de Schiedamse PvdA i i Veel bewoners Hoevenbuurt tegen woningen asielzoekers Oudste krantetitel na 121 jaar geschrapt Mishandeld paard krijgt een nepstaart Bewoners Parkzicht openen nieuwe weg J- Fractievoorzitter en drie raadsleden weg Onverbeterlijke junk hoort twintig maanden cel eisen Veel plek voor banenpoolers r Afgewerkte olie in tuin gespoten Snelheids controle Computer weg bij inbraak Winkeldief gearresteerd Valse naam Slachtoffers gezocht Brand in vaatwasser Fraude met uitkeringen i Dinsdag 13 september 1994 Door Peter de Lange Schiedam Vier Schiedamse PvdA'ers zijn gisteren uit de gemeenteraadsfractie gestapt, na dat een slepend conflict met het afdelingsbestuur onoplosbaar bleek. In een toelichting zeggen de opgestapte raadsleden Gé Brouwer (fractievoorzitter), Peter Stadhouders, Noor Samkalden en Betty Hoogeveen dat de verhoudingen met zowel het bestuur als de overige vijf fractieleden zodanig verziekt zijn, dat verder samenwerken onmogelijk is. Het besluit van het viertal, dat zij zelf kenschetsen als 'zeer onge bruikelijk en zeer vergaand', is het sluitstuk van een lange reeks meningsverschillen. De werk sfeer in de vorige fractie, waarvan zij alle vier deel uitmaakten, ken merkte zich al door veelvuldige spanningen. „Voorstellen werden niet op inhoudelijke kwaliteit be oordeeld, maar op persoonlijke voorkeuren. Vaak merkte je een sfeer van: daar heb je hem of haar weer," aldus het viertal in een ge meenschappelijke verklaring. De problemen kwamen voor het eerst aan het licht toen Stadhou ders, Samkalden en Hoogeveen kort voor de samenstelling van de verkiezingslijst eind vorig jaar het bestuur een vertrouwelijke brief schreven waarin zij aandron gen op de afvaardiging van meer jongeren naar de fractie. Tot hun ergernis bracht het bestuur deze brief in de openbaarheid. Na de verkiezingen in maart dit jaar werd de verstandhouding er niet beter op. Tussen het bestuur en de delegatie die de onderhan delingen over een nieuw college voerde ontstond wrijving, zowel over het einddoel (één of twee wethouders) ais over de aanwezig heid van Jan Simons bij de ge sprekken. Onderhandelaars Brouwer en Stadhouders wilden Simons er niet bij hebben omdat zij hem wantrouwden. Bovendien had Simons openlijk twijfel over de kwaliteiten van Stadhouders uitgesproken. Simons speelde in een later stadium van de onder handelingen toch een zodanige rol, dat de kans op een wethouder schap voor Gé Brouwer voorgoed verloren ging. Bom De bom barstte toen het bestuur ondermeer Yvonne Siljee aan wees om de verrichtingen van de nieuwe fractie in de gaten te hou den. Siljee maakte niet alleen deel uit van de vorige raadsfractie - wat haar minder geschikt maakte voor de rol van waar nemer - zij is ook de moeder van fractielid Menno Siljee. Brouwer en Stadhouders maakten daarom Rotterdam/Schiedam Tegen de 23-jarige Schiedammer A. op 't E. is door de officier van justitie een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twintig maanden geëist. De man werd begin dit jaar al voor een aantal kleine vergrijpen door de politierechter veroordeeld tot een halfjaar cel. Die straf moet hij nog uitzitten. De Schiedammer is verslaafd aan drugs en heeft vanaf augustus vo rig jaar tot twee maanden geleden een groot aantal delicten ge pleegd. Met de verkoop van de buit bekostigde hij zijn versla ving. Tegen de verdachte waren maar liefst negen dagvaardingen uitge bracht. Die telden in totaal acht tien autodiefstallen, vier kelder inbraken en zeven pogingen daar toe. Voorts maakte de Schiedam mer zich schuldig aan het stelen van een brommer, twee fietsen en pleegde hij twee inbraken in be drijfspanden. Ook ging de junk zich te buiten aan kleinere ver grijpen. By verschillende super markten stal hij leeg fust om het statiegeld op te kunnen strijken en ook kraakte hij in Schiedam een kauwgombailenautomaat. De buit: zeven kwartjes. De verdachte is sinds drie jaar verslaafd aan drugs. Volgens zijn advocaat mr. J. van Hommerich is hij daarmee in aanraking geko men door met verkeerde vrienden om te gaan. „Hij is éen gekwalifi ceerd automonteur en komt uit een normale familie. Een doodge wone jongen dus." De meeste misdrijven pleegde de Schiedammer in zijn woonplaats. Voor verschillende autodiefstal len week hij uit naar Vlaardingen en De Lier. De verdachte had het vooral gemunt op Opeis. Het is al gemeen bekend dat de sloten van dat automerk makkelijk te force ren zijn. De inbraken in kelder boxen werden gepleegd in Rotter dam. Officier van justitie mr. P. Oskam eiste een onvoorwaardelijke c l straf van twintig maanden. F moeten de zes maanden die verdachte nog te goed heeft bij worden opgeteld. Advocaat mr. Van Hommerich pleitte voor een mildere straf en verzocht de rechtbank een deel om te zetten in een voorwaardelijke straf. De verdachte heeft inmiddels be sloten ten nieuw leven te willen beginnen. Na zijn detentie wil hij intrekken bij familie in Brabant om er op de boerderij aan het werk te gaan. De rechtbank doet 23 september uitspraak. bezwaar tegen haar aanwezig heid. De afgelopen maanden zijn ver schillende pogingen ondernomen de lucht te zuiveren. Die hebben, schrijft het viertal in een verkla ring, niets uitgehaald. Typerend voor het verstoorde vertrouwen was een incident tijdens een ver trouwelijk gesprek tussen het be stuur en Brouwer en Stadhouders op 26 mei. De twee fractieleden werden op hun vingers getikt toen zij tijdens dit overleg een broodje van de schaal wilden ne men. „'Die zjjn niet voor jullie be stemd.' zei het bestuur kribbig. Gé en ik waren na afloop genood zaakt samen ergens iets te gaan eten," vertelt Peter Stadhouders. De vier afgetreden raadsleden verbazen zich erover dat het be stuur niet de bemiddeling van een buitenstaander heeft ingeroe pen, toen bleek dat het zelf niet in staat was de problemen op te los sen. „Ons dreigement om op te stappen is nooit serieus genomen. Waarschijnlijk dacht het bestuur, dat doen die gasten toch niet. Ze hebben het volstrekt laten lopen," meent Brouwer. Het afdelingsbestuur van de PvdA vergadert vanavond over de situatie in de fractie. Voorzitter Jan Willem Mennink wil tot dan toe geen commentaar geven. Hij zegt enkel, 'geschrokken' te zijn van het besluit van de vier raads leden. Hoek van Holland In Hoek van Holland zijn in totaal 27 banen poolers aan het werk. Een groot aantal daarvan is in dienst van de lokale overheid. Alle (deel)gemeenten in Neder land komen in aanmerking voor een overheidssubsidie voor het scheppen van nieuwe banen. Af hankelijk van het aantal ure,: dat vordt gewerkt, leggen de ge meenten daar een klein bedrag bij. Bijna de helft van het aantal ba nenpoolers in Hoek van Holland werkt bij de deelgemeente zelf, zoals bij gemeentewerken, Dienst Recreatie en deelgemeentehuis. Ook onderwijs en speeltuinwerk zijn afnemers van 'banenpoolers'. Op dit moment lopen er twee nieuwe aanvragen van het buurt en speeltuinwerk en van de we reldwinkel. Nog voor het einde van het jaar wordt geprobeerd het aantal banen op 45 te brengen. Vlaardingen Bewoners van de Frieslandlaan en de Hoeven- buurt keren zich fel tegen het plan van de gemeente Vlaardin gen om by hen in dé wijk wissel- woningen voor asielzoekers neer te zetten. Dat blijkt uit een en quête waarmee de werkgroep van wykvereniging de Hoeven- buurt afgelopen week is gestart. Hoewel de uitkomsten nog niet officieel zijn, kan worden vastge steld dat de absolute meerder heid van de ondervraagden de tijdelijke woningen niet ziet zit ten. De werkgroep werd vorige week tijdens een voorlichtingsavond in het leven geroepen en is met een tot actie over gegaan. Afgelo pen donderdag werd begonnen met I de enquête, die onder twaalfhonderd huishoudens werd gehouden. Aanstaande woensdag worden in de buurt twee grote billboards neergezet met teksten waaruit het onge noegen van de betrokken wijk bewoners moet blijken. Deze week wórdt aan alle politie ke partijen in Vlaardingen, de gemeenteraad en de commis sieleden de uitslag van het buurtonderzoek bekend ge maakt. Als de raad ondanks de protestacties besluit de bouw van de wisselwoningen door te zetten, kan een golf van bezwaar schriften worden venvacht. Vóór integratie J. Kuyper, voorzitter van de werkgroep: „We gaan dan alle bewoners bijstaan met het indie nen van bezwaarschriften. Op basis van de huidige uitslagen van de enquête zouden dat er wel eens tussen de negenhonderd en duizend kunnen zijn. Overigens zien we er op toe dat gedurende de periode waarin de bezwaar schriften in behandeling zijn,, niet wordt gestart met de bouw van het project." De werkgroep benadrukt vóór integratie van statushouders te zijn en zich niet te richten tegen personen. De vrees voor getto vorming als gevolg van het sa menklonteren van de asielzoe kers is de belangrijkste reden voor het verzet tegen het plan. De Hoevenbuurt vindt dat de asielzoekers moeten worden ge huisvest in reeds bestaande wo ningen en niet in wooncontai- ners. Momenteel is de werkgroep druk bezig met het verwerken van de' uitkomsten van het buurtonder zoek. Zo gauw alle resultaten de finitief in de computer zijn ver werkt, worden ze op het stadhuis afgegeven. Het ligt in de bedoe ling dat de polittek zich woens- 1 dag 28 septemb l iet college voorstel verdiept. Wethouder A. Kool heeft inmiddels beloofd daarna zo spoedig mogelijk de buurtbewoners van de ontwikke lingen op de hoogte te stellen. - De afgelopeh.wéek nebbón dè; - inwoners an het Waterweggebied-minder huis-aan-huisbladen in dé bus gefcregen>*dah~ ze bijna dertig jaar gewend waren. De" ovema- .'j me van Sijthoff Pers in.Rijswijk,'door'het Apeldoomsé Wegener hééft geleid toteen sa-1| menvoeging van de bestaande uitgaven van,."' De Havenloods en Randstad Edities. 4 Deze vermindering van gra fis' bézorgfie Iran- ten is overigens van korte duur. Immers, dtze week' is de keuze voor leze, en adverteerder weer op het cuda peil Dan brengt de Rotter damse Dagbladunie nieuwe huis-aan-huis- bladen op de markt in Schiedam, Vlaardingen 'enT Maassluis mnder de titel MaasposT. Op commercieel, gebied werken de infull-color (uitgéyoerde. MaasposT-edities nauw. samen mét bei Rotterdams Dagblad, de plaatselijke kabelkranten en lokale omroepen. :Br komtdus een nieuwe titel bij in het Water- weggebïed. De fusie van de Wegenerbladen leidt daarentegen tot het verdwijnen van ou- de titels. In Schiedam heet Wegecers uitgavel op woensdag Het Nieuwe Stadsblad en 'Ojv donderdag De Havenloods, in VTaardmgm wordt het tweemaal per week G^trVkardm- t gen met De Havenloods als'klémepMerÜtéil en in Maassluis De Maaskoerier, Dit betekent.'; dat de oudste krantetitel uit het Waterwegge bied. Nieuwe Vlaardingse Courant, na l'4I C jaar is geschrapt/. 1 Zie ook pagina 15, LindaPortegiestroost haarpaardBengol. Destaart, normaalbungelendopdegrond,isafgeknïpt. Devoorplukopzijnhoofd is verdwe nen en uit de manen zijn flinke happen weggeknipt. Foto Dennes van derWei/Roei Dijkstra Schiedam Voor de Schiedamse Linda Portegies staat het als een paal boven water. Degene die haar paard Bengol Paladin zaterdag nacht heeft mishandeld, is een dierenkenner. „De dader heeft verstand van paarden. De staart is precies tot aan het staartstuk af geknipt. Dat lichaamsdeel is ge voelig. De gek die dit heeft ge daan, heeft dat geweten." De dierenmishandeling vond plaats in één van de stallen van paarde nsportvereniging de Spa- land Ruiters aan de Kerkweg in Kethel. Het dier, een 20-jarige donkerbruine ruin, werd toegeta keld met een schaar. Zijn kuif en staart werden afgeknipt en er ver dwenen flinke happen uit zijn ma nen. Lichamelijk letsel is niet ge constateerd. Portegies ontdekte zondagochtend dat haar trouwe viervoeter was toegetakeld. „Zaterdagavond was ik nog naar zijn stal gegaan om het raampje dicht te doen in verband met het slechte weer," vertelt de meao- studente. „Het was de eerste keer dat hij 's nachts binnenstond. De hele zomer heeft hy op een wei land aan de Joppelaan gestaan. Toen ik zondagochtend terug kwam om Bengol te verzorgen, zag ik do"- het raam dat zijn kuif weg was. Woedend ben ik de kan tine ingerend om te wagen wie de voorpluk had afgeknipt. Pas toen ik in de stal kwam, ontdekte ik dat ook zijn staart was verdwenen en de manen waren bewerkt. Vre selijk gewoon. Ik heb de hele dag lopen janken." Op de manege staan zo'n veertig paarden die 's nachts in de stallen verblijven. Volgens Linda is het geen toeval dat juist haar paard het slachtoffer is geworden. Be wijzen heeft ze niet, maar toch denkt ze te weten wie haar 20-jari- ge Bengol te grazen heeft geno men. Uit vrees iemand vals te be schuldigen houdt ze haar vermoe den geheim. „Een bestuurslid van De Spaland Ruiters heeft met klem verzocht de mishandeling niet in de publi citeit te brengen. Er zouden meer psychopaten op het idee kunnen komen. Ik heb juist de publiciteit gezocht om dit soort kwalijke za ken aan de orde te stellen. Niet om de club zwart te maken, maar dit kan gewoon niet. Het is te gek om los te lopen. De mensen moe ten weten dat er krankzinnigen rondlopen die dit soort dingen doen." Plukken haar Door de mishandeling naar bui ten te brengen hoopt Linda een vingerwijzing te krijgen die kan leiden tot de bevestiging van haar vermoeden. Het afgeknipte haar is nergens gevonden. „Misschien dat iemand ergens de plukken paardehaar heeft aahge- troffen. En als het inderdaad is ge daan door degene die ik verdenk, zou het best wel eens kunnen dat ik de staart per post opgestuurd krijg. Voorlopig is Bengol gehan dicapt, want hij kan de vliegen niet meer bij zijn kont wegjagen." Om haar paard de helpende hand toe te steken probeert Linda bij het abattoir een staart van een paard dat afgemaakt moet wor den op de kop te tikken. De haren wil ze dan i. 'weven in het stompje dat Bengol nog heeft. „Niet zo'n prettig verhaal, maar wel noodza kelijk. Het duurt drie jaar eer de staart weer is aaangegroeid." Hoewel Linda zondagnacht in de stal heeft geslapen, is ze niet bang meer dat de dader terugkomt. Js die hem ook verwondingen had willen toebrengen, had 'ie dat zaterdagnacht wel gedaan. Bo vendien kan ik niet dag en nacht bij hem blyven. Ik moet ook naar school." Vlaardingen De bewoners van flatgebouw Parkzicht aan Plein 1940 in Vlaardingen hebben giste ren hun nieuwe toegangsweg in gebruik genomen. Voorzitter An Baan van de vereniging van eige naren onthulde het eigenhandig opgehangen straatnaambordje, waar An Baanpad op staat. Alles bij elkaar heeft het een jaar geduurd eer de verbinding met de Rotterdamseweg gereed kwam. Het bestuur van de vereniging van eigenaren heeft daarvoor di verse gesprekken gevoerd met de gemeente. ,Het was voor ons zo omslacht:g om in het centrum te konxu. Nu kunnen wij er tenmin ste gelijk via het Plein 1940 naar toe," zegt Baan. Enkele jaren was er nog een voet pad van de flat naar de Rotter damseweg. Maar de sloop van de nabijgelegen noodwoningen bracht met zich mee dat er op een gegeven moment niets meer was. „Straatstenen, trottoirs, alles was weg. Onze verbinding naar de Rotterdamseweg was een grote modderpoel," verklaart Baan in een korte terugblik. „En het was levensgevaarlijk, want de lan taarnpalen hadden ze ook verwij derd. Het was een groot donker gat voor de deur." Voormalig brandweerman Kees Verhulst onderstreept nog eens het nut van de weg: „Stel dat er Vlaardingen kent sinds gisteren een An Baanpad, de weg tussen flatgebouw Parkzicht en Plein 1940. Foto Dennes van der Wel/Roel Dtjkstra brand uitbreekt of iemand onwel wordt. Voor brandweer en ambu lance was er haast geen doorko men aan. Nu, met een snelle ver binding naar het Plein 1940, is het veel makkelijker." Afgelopen vrijdag is de noodweg voltooid. Enkele bewoners kwa men toen op het idee een speciaal comité op te richten om een ludie ke opening te organiseren. Kees Verhulst is een van hen: „Het bordje blijft niet hangen, hoor. Er is al een Baanstraat in Vlaardin gen, dus dat schept alleen maar verwarring. Wij geven het aan de voorzitter, dan heeft zij nog een herinnering aan dit voorval." Schiedam Onbekenden hebben gisteren aan de Atalantenhof af gewerkte olie in de tuin van twee bewoners gespoten. Planten en ander groen werden met de vetti ge vloeistof besmeurd. Ook gepar keerde auto's kwamen onder de olie te zitten. Vlaardingen Bij een snelheids controle gisterochtend en -mid dag op de Burgemeester Verka- desingel in Vlaardingen heeft de politie tien bekeuringen uitge schreven. In totaal passeerden 512 voertuigen de radarappara- tuur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 68 kilometer per uur. Schiedam Een bedrijf aan de Giessenweg heeft vannacht onge wenst bezoek over de vloer gehad. Bij de inbraak werd een computer ontvreemd. Ook bij een bedrijf aan de Matlingeweg is vannacht ingebroken. Het hele pand werd overhoop gehaald. Nog niet be kend is wat is weggenomen. Maassluis In een winkel aan dé Lange Boonestraat in Maassluis is een 19-jarige inwoner van die plaats gearresteerd op verden king van winkeldiefstal. De man werd door het personeel betrapt op het stelen van een pakje siga retten. Toen hij door het perso neel werd tegengehouden, sloeg de verdachte met een pak kar nemelk naar een bediende. Maar de te hulp geroepen politie kon de man inrekenen. Hij is overge bracht naar het politiebureau. Maassluis Een 29-jarige Maas- sluizer heeft gisteren geprobeerd door het opgeven van een valse naam onder het betalen van een bekeuring uit te komen. De man werd op de Koningshoek in zijn woonplaats betrapt op het rijden zonder rijbewijs. Hij dacht daar handig onderuit te komen door niet zijn echte naam op te geven, maar daar trapten de agenten niet in. Sterker: hij kreeg daarvoor ook nog eens een proces-verbaal. Vlaardingen De twee Vlaardin- gers (18 jaar) en Schiedammer (17) die zondagochtend vroeg zijn aangehouden op verdenking dief stal met geweld in de wijk Holy, hebben vermoedelijk meer op hun kerfstok. De politie denkt dat het drietal zowel in Vlaardingen als in Schiedam meer slachtoffers heeft gemaakt De politie vraagt deze mensen zich te melden bij de recherche van de politie in Vlaar dingen (4342355). De werkwijze van de Vlaardingers en Schiedammer bestond eruit voor bijgangers met geweld van zijn of haar fiets te trappen, waarna wordt geprobeerd om de porte monnee van het slachtoffer af te pakken. Inmiddels zijn drie za ken - twee keer wist het slachtof fer te ontkomen - opgehelderd. MaaslandVermoedelijk een on deugdelijke elektrische aanslui ting van een afwasmachine heeft er gisteravond om negen uur in een woning aan de Prinses Marij- kelaan toe geleid dat er brand en rookontwikkeling ontstond als gevolg van kortsluiting. Snel in grijpen van een buurman met een brandblusser leidde er toe dat de schade zeer beperkt bleef. Schiedam Twee Schiedammers hebben de Sociale Dienst in hun woonplaats opgelicht. Ze ver zuimden op te geven dat ze naast hun uitkering ander inkomsten hadden. Het totale fraudebedrag bedraagt ruim 27.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2